Prostě porod

Porod

Porod prvorodičky, určitě ne poslední.

Byla sobota ráno, začátek letošního července, dva týdny před termínem, prvorodička. Užívala jsem si, že je přítel pryč, je uklizeno a nic dnes nemusím. Stojím v kuchyni u linky a cítím na noze „mokro“. Hned mi problesklo, že to je plodová voda. Ve filmu to ovšem vypadá jinak, jako když se vylije kýbl. Zavolala jsem příteli, že se něco asi děje, ale ať zatím nejezdí.

Další hodiny se nic nedělo, a já začala pochybovat, jestli to nebyl čůrek potu, byl tropický den, nebo jestli to nebylo ze sprchy, ve sprše jsem byla 2× do hodiny. Pro jistotu už jsem měla vložku a nic.

V noci asi ve 23 hodin jsem cítila zase „mokro“, vložka suchá, pár kapek. Vzbudila jsem přítele s úpalem, který skoro vypadal, že sám potřebuje lékaře. Nakonec jsme v 1 hodinu ráno byli v porodnici. Tam jsem oznámila, že mi asi teče plodová voda, ale vlastně nic neteče. Koukaly (lékařka, asistentka) na mě jako na blázna, paní polila vložku a hle, i ty tři kapky stačily - ano, plodová voda. Proběhl Hamiltonův hmat a „do rána porodíte“. Šla jsem na pokoj a čekala… Začalo se rozednívat a aspoň jsme si popovídaly s ostatními na pokoji, slečna a starší paní.

Proběhla kontrola, příprava - zavolejte příteli, ať je tu tak za hodinu, bylo cca 8 hodin ráno. Klystýr, sprcha, sál. Epidurál jsem neodmítala, bolesti jsem neměla skoro žádné. Epidurál se podařilo napíchnout až na 4. pokus druhou lékařkou. Celá procedura trvala hodinu, kdy jedna píchala a další na mě skoro ležela a držela mě v „klubíčku“. Dostala jsem kapačku a pustili konečně přítele - cca 11 hodin.

Pak se nic zvláštního nedělo, bolesti skoro žádné, otevřená asi na 5, ucpaná kapačka, nová kapačka, kontrola monitoru, píchnutí plodové vody- nepraskla. Tolik vody jak ve filmu, po porodu jsem taky byla -11 kg. Větší bolesti, další epidurál, injekce na rozběhnutí, oxytocin… a pořád vlastně nic. Lékařka zavolala pana profesora, že je špatný monitor a je to na sekci ten zhodnotil, že to ještě půjde - cca 16 hodin. Přišlo mi, že muži u porodu jsou zbyteční, ale zpětně si nedovedu představit, co bych tam sama xx hodin dělala, okolo řvoucí ženy a PA či lékařka nakoukne jednou za půl hodinu, co nového.

Pak už se to rozjelo, bolesti, otevřená na 9 a od 18 hodin začít tlačit. PA to popsala ve stylu „párkrát zatlačit a je to venku“. Tak jsem tlačila ze všech sil, do toho se mi zablokovaly záda (asi špatně píchnutý epidurál). Tlačit na boku v klubíčku při křeči ze zad byl trochu horor, ale to přežiju, když už to bude venku, říkala jsem si. Po 2. hodině už mi zakázala PA chodit, že by dítě vypadlo. To už jsem to vzdávala, dlouhý den. Pořád jsem tlačila, řvala, tlačila a nic…

Ve 20:30 přišla lékařka, zkontrolovala, oznámila, že dítě je pořád nahoře a jde sehnat vedoucího, aby povolil sekci. Přišel další profesor, to už jsem lezla po stěně a nevěděla jak „netlačit“ - řekl totéž. Na operačním sále mě přikurtovali, stále se mnou házely kontrakce. Lékařka mi oznámila, že mám v sobě moc epidurálu a už mi nemůže nic pořádného dát. Sekce bolí, myslím, že vydržím hodně. Ale vytažení jsem si zařvala asi na celou porodnici.

Syn se narodil ve 21: 20, 3,8 kg.

Ve 23 hodin jsem z Jipky zavolala rodičům, že jsem v porodnici a že už vlastně máme dítě. Volala jsem příteli, jak vypadá, že si to vůbec nevybavuji, i když mi ho ukázali- zjistila jsem, že mám fotky v telefonu, který měl u sebe.

Shrnutí: byla jsem se zdejších deníčků připravená, že porod ovlivní každá hloupá poznámka, „srážka s blbcem“. Ano, některé sestřičky, PA perfektní, některé uchem tam a ven, nebrat si to. Porod to sice nebyl rychlý, byla jsem připravená, že bude bezproblémový, rychlý jako u mámy, tchyně - nejsem žádná „fajnovka“.

Z porodu sekcí nemám žádné výčitky, nepřijde mi, že bych o něco přišla, vadilo mi jen, že následující dny jsem sotva šla oproti maminám po běžném porodě. Hlavně, že jsme oba celí a už druhý den jsem si říkala, kdy bude další.

Hodnotilo 17 lidí. Score 2.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lutonka  20.08.15 04:15

Gratuluji k chlapeckovi. :kytka: Ale nejak to nechapu-proc jste si nechala pichat dvakrat epidural, kdyz jste byla temer bez bolesti? Taky do vas tu medikaci rvali horem dolem. Mozna kdyby vas nechali alespon chvili v klidu, mohlo se to rozjet samo a nemuselo to ani skoncit sekci.
No, ceska klasika :lol:

 
veronika67
Závislačka 3098 příspěvků 20.08.15 07:59

Gratuluji k chlapečkovi :srdce: jinak ten epi taky nechápu, je to zbytečná chemie a riziko pro vás i mimčo :/ tak příště bez něj a bude to lup šup :pankac:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 20.08.15 09:24

Gratuluji k miminku. Málokdy píšu k denicku negativa, ale tady musím. Bylo to takové chladné, což by mi ani tak nevadilo. Ale dvakrát ujištění, jak nejste citlivka a přitom jste do sebe rvala epidural horem dolem. Nejsem vůbec jeho zastáncem. Vůbec nechapu toto vaše rozhodnutí. Dokážu maximálně pochopit u žen, co mají x hodin bolestí v kuse a i tak je to na povazenou. No nic, každého věc. Každopádně ať dělá prcek radost..

 
JaPaS2
Ukecaná baba ;) 1601 příspěvků 2 inzeráty 20.08.15 12:08

Komentáře nepíšu, jen výjimečně, ale tady musím - podle mě jeden z nejhorších porodu ze strany lékařů, co jsem četla. Hrůza. A epidurál taky nechápu.

Hodně štěstí a gratulace k chlapečkovi, jak se jmenuje?

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 20.08.15 12:17

Tak porod byl slusna ‚chemicka reznicina‘..az je to uplne neskutecne. a nechodit ze by dite ‚vypadlo‘? Nojo co kdyby se gravitaci svevolne posunulo dolu a nebyly by prasule za cisare. prosim te kdes rodila???!!! A gratuluju k miminku :kytka:

 
Raddkka
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 20.08.15 12:19

@LennaZS Důvěra v lékaře. Epidurál mi píchly před začátkem s tím, že potom „při“ už se píchnout nemůže… u dalšího porodu uvidíme, raději bych bez. Problém byl v tom, že mi od 2h ráno tvrdili do rána porodíte a nenapadlo mě že těch epidurálů bude víc…

 
Raddkka
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 20.08.15 12:21

@Lutonka Já spíš myslím, že pokud mi nepraskla voda mohli to nechat úplně…ale těžko zpětně hodnotit a myslet „kdyby“…hl. že je syn v pořádku.

 
verulicek  20.08.15 12:44

@Raddkka myslím, že sis toho o epidurálu asi málo načetla než jsi šla k porodu…mám někdy pocit, že kvůli „pokrokům“ v medicíně ženy úplně ztratí přirozenou schopnost rodit :think: edit: jsem zmatená z těch všech profesorů…ty jsi rodila na univerzitě? 8o

Příspěvek upraven 20.08.15 v 12:50

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 20.08.15 13:12

@Raddkka rozumím, první miminko. Určitě je fajn, že je syn v pořádku. Já u toho nebyla, tak těžko soudit tebe či lékaře. Každopádně…epidural a všechny ty blbosti zahodit. U druhého ver víc v sebe samu. Svému tělu a ono to půjde. Třetí miminko si dalo načas, ven se klubalo 33 hodin a ani jednou mě epidural nepřišel na mysl. V dnešní době máme ten neuvěřitelný dar RODIT a ne být ODROZENY.Tak toho, ženy, vyuzijte :*

 
januschka
Závislačka 3312 příspěvků 20.08.15 14:03

Deníček smutně chladný - chybí mi radost z děťátka… k malému gratuluji :kytka:

 
Martina84
Ukecaná baba ;) 1603 příspěvků 2 inzeráty 20.08.15 14:07

@LennaZS moje řeč. Žena umí porodit sama a do porodnice nejezdí „aby to dítě z ní nějak dostali“, ale aby dohlídli na průběh a v případě komplikací zasáhli. Jinak gratuluju ke kloučkovi, ať dělá radost.

 
Raddkka
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 20.08.15 14:50

@januschka Je to náš poklad ale místo radosti to byla u porodu spíš úleva že je v pořádku…

 
Raddkka
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 20.08.15 14:57

@LennaZS V rodině nám dítě u porodu zemřelo na vysílení rodičky, nebála jsem se potratu ale celé těhotenství jen porodu. PA mi na začátku oznámila že mi dají epidural protože opravdové bolesti přijdou až mi píchnou vodu a nic. Nedám si ho kdybych věděla že ti bude gradovat až za xx hodin ale když lékařka řekla bude to do rána tak jsem čekala zařvu, zatlačím a bude…

 
januschka
Závislačka 3312 příspěvků 20.08.15 15:02

@Raddkka :kytka:

 
Raddkka
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 20.08.15 15:03

@verulicek :D né, asi ti bylo velmi mladou lékařkou…

 
VerousekVra
Zasloužilá kecalka 894 příspěvků 20.08.15 15:17

Také gratuluji… a já jsem teda po normálním porodě chodit nemohla a sedět už vůbec ne a až na výjimku vlastně skoro žádná nemohla po porodu normalně chodit a sedět:)))

 
Raddkka
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 20.08.15 15:23

@VerousekVracov Já si tedy v porovnání s ostatními přišla neschopná :D Okolo mě mi přišlo, že každá „běhá“ i ty co přišly po mě.

 
kalafunka
Povídálka 45 příspěvků 20.08.15 19:04

@zolycka Taky to nechápu, pokud hrozilo "vypadnutí " mimina, proč jí nenechali rodit ve stoje, nebo tak nějak aby gravitace pomohla. :roll: Než takhle rodit, tak to snad raději doma sama a ať mi nikdo netvrdí, že je to blbost. Spoustu sekcí stejně zaviní doktoři

 
paola white
Extra třída :D 12629 příspěvků 20.08.15 23:15

Njn hlavně že je prcek v pořádku. To jak do tebe při porodu rvali chemii je bomba. A zemřít dítě na vysílení rodičky? Tomu se mi ani nechce moc věřit

 
Raddkka
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 20.08.15 23:27

@paola white Netuším co ti odpovědět. Vše jsem nechala na uvážení lékařů a jsem ráda jak to dopadlo, že jsme oba v pořádku.

 
TCHS
Kelišová 7135 příspěvků 21.08.15 10:10

Gratuluji K prirustku :kytka:
Hlavne, ze jste oba v poradku :srdce:
Podle me byl personal nemocnice spatny, davat epidural jeste nez vubec prijdou bolesti je blbost, kazda zena ma jiny prah bolesti, napr. moje kolegyne z prace vedela sotva, ze rodi a ja naopak chcipala Uz od prvnich kontrakci :roll:
U nas se naopak ceka na epidural, nez se rodicka do tech 5-6cm otevre, jelikoz to muze ztlumit kontrakce. A jeste nechapu, ze to neumi pichnout :zed:
Jinak zeny, neodsuzujte nikoho kvuli stylu porodu, kazda to mame jinak, kdo ty bolesti nemuze vydrzet, jeste vice se dostava do tech bolesti a nejde to rodit.Ja si prala rodit ve vode, uplne normalne bez vetsi pomoci a nakonec jsem omdlevala bolesti, byla jsem zkroucena jak paragraf a v jednom kuse jsem zvracela, kdyz nekdo se mnou zkousel pohnout tak jsem ho poslala do haje…Kdyz jsem to zkousela prodychavat jeste v aute pri ceste do porodnice a snazila jsem vyuzit rad z predporodniho kurzu, tak se mi nic nedarilo a v nemoci uz jsem se o to prestala snazit.
Jsou lide, kteri si nechavaji davat injekci pred vrtani zubu, to ja si nedavam, protoze to vydrzim, nekdo holt ne a tak nez by doktora stokrat za zakrok zastavoval, ze uz nemuze, tak si to necha dat a hotovo a neminim toho cloveka proto odsuzovat ;)

 
beruska9
Echt Kelišová 9297 příspěvků 21.08.15 11:04

@paola white : proc ne? Ja treba nemohla prcka vytlacit a sel do tachykardie, pomohli mu vexem…a to jsem ani nemela dlouhy porod, ale dokazu si docela dobre predstavit, ze by zenska nemela silu na tlaceni a bez zasahu to dite neprezilo

 
Mesaroska
Povídálka 38 příspěvků 21.08.15 12:14

Gratuluju k miminko :palec: a přeju hodně stesticka :srdce: :)

 
martina97
Ukecaná baba ;) 1788 příspěvků 22.08.15 11:41

@Raddkka ja epidural původně taky nechtěla, ale kdyz byla mala asi 8hod bez vody, která byla zakalená, tak mi ho pichly, aby se mi uvolnily svaly, kvuli kterým mala nesestupovala, bohužel nezabralo a sla taky císařem… Těžko říct co je dobre a špatně…malou jsem rodila 12hodin bolesti byly obcas pekelne, ale jsu rada ze to dopadlo jak dopadlo a mala je v poradku, to je hlavni :palec:

Člověk nikdy nevi co ho unporodu čeká…proto jsou podle mne sáhodlouhé Porodni plány a novinky dnešní doby az zbytečně…vsechny me příbuzné mely do 3 hodin odrozeno, tak jsem s epiduralem, 12hod porodem, nebo sekci vůbec nepočítala a ani bych si to všechno upřímně nepřála, ale i tak se těším na dalsi porod a na ten den vzpomínám jako na nejhezčí ve svém životě!

Takze moc gratuluju a hlavně at jste zdraví! Děti se na dávat nejak dostat musí a uz je je do jak, kdyz výsledek je zdravé mimino :palec:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Šestinedělí a seznamování


Reklama