První čtyři měsíce přikrmování

Když jsem zjistila, že jsem těhotná, tak jsem se tak upnula na přípravy jak porodím, že jsem se jaksi zapomněla připravit na to, co bude po porodu. A protože nejsem žádná extra hospodyňka kuchařinka, představa začátku období přikrmování mě děsila. První měsíce jsem s láskou vzpomínala na dobu. kdy stačilo jen mlíčko. No ale nedá se nic dělat, čas nezastavíš. a tak to začalo. Začali jsme přikrmovat. Aneb nejsem sobec a těžce nabyté zkušenosti vám ráda předám.

*

Příkrmy den po dni, zdravě a vhodně

(aneb neřídím se heslem „Naše matky to taky dávaly a žiju“)

Co teď a co potom??


Je to všude kolem nás, zdraví dítěte a zdravé stravování je na prvním místě. A naproti tomu nám reklama cpe krásné barevné obaly a uvnitř načančané dobroty a hlásá, že jsou pro děti to nejlepší - ovšem až v obchodě zjistíte, že v přesnídávce v akci za 5,50,– je místo 100% ovoce škrob, obarvená voda no a nějaké to jablko, aby se neřeklo. Tedy zjistíte to, pokud etiketu čtete.

A protože na tohle nemám nervy, pitvat etikety, jak blázen sledovat akce a stresovat se, co prckovi koupím, rozhodla jsem se od prvního dne vařit jídlo doma. Tak mám zajištěný úplný přehled o tom, co jsem malému dala.

Ale kde brát inspiraci, nebo spíše, kde brát relevantní inspiraci, tu „nejlepší“. Každá máma přece chce to nejlepší, ale v dnešní přeinformované době je těžké se ve všem to balastu dobrat té správné informace. Po třech přečtených knížkách a mnoha nocích strávených pročítáním diskuzí na FB jsem se do toho pustila a zapojila především vlastní rozum a instinkt. Ale je pravda, že bez internetu by to bylo hodně krušné.

Ještě než vás zasvětím do tajů přikrmování, tak bych na sebe chtěla prásknout, že mám jednu úchylku. :D Od narození syna si zapisuju vše, co se týče jídla + přebalování. Takže za těch 9 měsíců už mám dva bločky poznámek a z toho 4 měsíce přikrmovací inspirace. A bylo mi tak nějak líto, že to bude ležet v šuplíku, a proto jsem si dala práci a měsíc po měsíci všechno přepsala a zakomponovala do blogu. Bohužel zde nelze sdílet odkaz přímo na blog, ale budu se snažit nastínit to, jak se snažím zužitkovat své postřehy pro jiné maminky.

Tytam jsou časy, kdy se považovalo za dobré dávat kaše na noc, začínat při přikrmování mrkví a brambory a nebo dodržovat „imunologické okno“. Vy jste o tom ještě nečetly? Ano, tohle jsou jedny z nejopakovanějších chyb dnešních maminek, které na popud starší generace stále dělají.

Buďte jiné, zajímejte se, změňte to! A také si ověřujte rady, které vám dává váš pediatr. Především pediatr není odborník přes výživu, na fakultě se studiu výživy věnuje pramálo času. A za druhé - je to smutné, ale spousta pediatrů je zblblá marketingovou masáží firem vyrábějící příkrmy, a proto vám může nutit kupovat skleničky té dané značky (ano, i s tím jsem se setkala).

Připravit, pozor, START!


A jak to tedy probíhalo u nás? Jelikož je syn od 12 týdnů na umělém mléku, tak se běžně doporučuje začít s přikrmováním od ukončeného 4. měsíce. Ale to by asi nedopadlo moc dobře. Místo dodržování tabulkových doporučení jsem se řídila svým instinktem. Sledovala jsem, kdy bude syn projevovat zájem o jídlo a ten přišel až kolem ukončeného 5. měsíce.

Rozhodně nezačínáme kašemi, ale zeleninovým pyré v době oběda. Jako první lžičku syn rozhodně nedostal ani mrkev a ani brambor, ale cuketu. Budete si asi říkat, fuj - cuketa bez chuti… Ale mrkev a brambory můžou způsobovat zácpu, a to jsem nehodlala riskovat, když už tak syn kakal sotva co 3 dny (přitom denně vypil litr umělého mléka).

A dále jsem pokračovala právě kombinacemi s cuketou, postupně po třech dnech zkoušela různé druhy zeleniny. Nebála jsem se celkem z počátku ani brokolice, hrášku, květáku a jiných „nadýmavých“ surovin. Nikam jsem nespěchala, první den syn dostal asi 10 g příkrmu a postupně jsem přidávala po 5 gramech a dokrmovala umělým mlékem. Po prvním měsíci přikrmování jsme se dostali na 130 g příkrmu a mléčné dávky jsme se zbavili až po 6 týdnech.

Dalším mezníkem bylo zavedení masa - s tím jsme začali asi 7 týdnů od zavedení příkrmů. Na jeden příkrm se doporučuje přibližně 20 g masa. Nemusíte se bát ani červeného masa - jen je potřeba se vyhnout vepřovému, to je jedno z nejhůře stravitelných mas a já jej neplánuju dávat ještě nějaký ten měsíc. Mezi vhodné masa řadíme kuřecí, krůtí, králičí, husí, kachní, jehněčí ale i hovězí. Začínáme postupným zaváděním, nejdříve podáváme 1× týdně, další týden 2×, poté 3×, až se dostaneme na frekvenci 5-6× za týden.

Jedeme dál…


V momentě, kdy se nám podařilo odbourat mléčnou dávku u zeleninového oběda, bylo na čase zavést druhý příkrm. Zamyslela jsem se, jak chci dále přikrmovat, a protože jsem věděla, že na kaše je ještě moře času, tak jsem se rozhodla pro ovocnou přesnídávku, a to v době odpolední svačiny, aby právě na kaše do budoucna zbylo místo ráno.

Ovoce u nás bylo celkem problematické. Syn odmítal tu nakyslou chuť, a tak jsem vymýšlela ledajaké kombinace i se zeleninou jako je mrkev a dýně, k tomu rozmixovaná lžička uvařené rýže a ejhle, zadařilo se. Na konci druhého měsíce přikrmování syn zbaštil alespoň 100 g ovocného pyré, i když většinou s větším či menším protestem. Ale 100 g se již považuje za plnou dávku ovocného příkrmu k svačině, a tak jsem zkusila již vynechat umělé mléko a podařilo se.

Naproti tomu obědy nám šmakovaly, syn baštil bez problémů i 190 g k obědu. Na konci druhého měsíce přikrmování jsme také stihli ještě zavést lepek (syn měl již ukončený 7. měsíc). Lepek se zavádí opatrně ve formě buď vloček a nebo kuskusu, a to v dávce cca 1 lžička na jeden příkrm po dobu 4 dnů. Pokud je díte bez reakce, můžete podávat lepek pravidelně, ale ne ve velkých dávkách. Já dávám kuskus 2× za týden = 2 lžičky celkem za jeden týden.

Následoval náš třetí přikrmovací měsíc, syn už krásně zvládal obědy, odpolední svačiny a dařilo se nám i pomalu zvládat pitný režim v podobě čaje či vody. Sice se nedařilo donutit jej, aby pil z lahve sám, ale po lžičkách jsem do něj za den dostala cca 100 ml.

Tento měsíc byl ve znamení zkoušení různých příloh, už mě nebavilo stále dávat brambory. A tak jsme vyzkoušeli rýži a kukuřičné těstoviny. Střídám tedy tyto přílohy s bramborami a kuskusem. Na konci třetího přikrmovacího měsíce syn baštil cca 260 g maso-zeleninového obědu a 150 g ovocného příkrmu. Také bylo na čase vyzkoušet vajíčko. Respektive dnes se doporučuje podávat jen žloutek, a ten se podává 1× týdně. To vše jsme zvládli během tohoto měsíce. Syn měl na konci ukončený 8. měsíc.

Ach ty kaše…


Nyní už jsem s čistým svědomím mohla začít zavádět kaše a jogurty. Kaše a jogurty se doporučují právě až od ukončeného 8. měsíce. Ptáte se proč? Pediatr vám přece říkal, že ji můžete klidně dát od 4. měsíce a klidně i na noc, aspoň se hezky vyspíte, maminko, a přece na krabici s instantní kaší je taky velká čtyřka, tak je to přece správně, ne?!

Hloupost!!! Kaše je velkým zdrojem sacharidů, tedy cukrů, které mohou neúměrně zatěžovat slinivku, a také „nakopávat“ organismus, takže se naopak může dítě budit. Můžete tím i podpořit vznik cukrovky a celkově - selským rozumem - uvařte si večer ovesnou kaši 10 minut před spaním, snězte ji a běžte si lehnout - není vám těžko? V noci by mělo tělo odpočívat a né trávit hutnou kaši…

Tak, prosím, vezměte rozum do hrsti, zahoďte svoji pohodlnost, že by třeba dítě spalo celou noc. a dejte kaši ráno/dopoledne. Nevyhazujte peníze za krabice instantní kaše, ale normálně si kupte rýži, kukuřičnou krupici, pohanku lámanku, jáhly a ovesné vločky bez kontaminace lepku a uvařte kaši z těchto základních surovin. Nejenže ušetříte hromadu peněz, které by jste vyhodili za značku dané kaše, ale taky poskytnete mimču mnohem výživnější jídlo než z instantní extrudované kaše z pytlíku.

Takže například, když chci ráno dát synovi rýžovou kaši, tak si večer nachystám 30 g rýže, zaliju chladnou vodou a nechám namočeno do rána. Ráno sliju vodu, ve které to stálo, naliju čerstvou a dám vařit. Vařím cca 25 minut, postupně dolévám vodu a před koncem vaření přidám lžičku másla. Celou směs rozmixuju a přidám asi 30 g přesnídávky. Takto vzejde asi 150-200 g kaše - podle toho, kolik vody přidáte. Není to těžké, jde jen o to obětovat čas, ale ten přece obětujete svému dítěti a to za to stojí. Koneckonců, si můžete stejnou kaši dát i vy sním a udělat něco pro své zdraví. :)

Kaše střídám 2× do týdne s kvalitním bílý, jogurtem. Nepodáváme žádné lipánky, smetánky, termixy ani jiné „srágory“. Sáhněte v regálu pro klasický bílý, neochucený jogurt, který má 3,5-4 % tuku. Doporučuju třeba bílou Hollandii, Choceňský jogurt nebo Pilos z Lidlu. Jogurt by se neměl dávat častěji než 2-3× do týdne kvůli vysokému obsahu bílkovin. Podáváme opět s ovocem, nijak jinak nedoslazujeme.

Rybka, rybička


V tomto, pro nás čtvrtém přikrmovacím měsíci jsme zavedli do jídelníčku i rybu, a to v podobě kapra. Doporučuje se podávat sladkovodní ryba, která není dravec. Tzn. třeba kapr, pstruh, cejn, lín nebo amur. Mořské ryby jsou také dobré, ale ne pro začátek. Navíc mořské ryby obsahují čím dál tím více rtuti a navíc 90 % běžně dostupných ryb v prodejnách jsou ryby, které jsou chovány na farmách a krmeny granulemi, což není nic moc. Pokud chcete pro svého prcka to nejlepší, čtěte etiketu a kupte „volně žijící rybu = divokou“, ne ze sádek.

Jak vařím a skladuju?


Co se týče přípravy příkrmů, od začátku preferuji přípravu na páře. Pro začátek postačil hrnec a klasický pařáček na knedlíky - ten jsem v 9 měsících věku syna vyměnila za elektrický parní hrnec. Také nezapomínejte do jídla přidávat tuk. Kojenecké jídlo by nemělo být nízkotučné. Nestačí pár kapek, ale přibližně na 200 g příkrmu patří až 2 lžičky tuku. Já dávám panenský za studena lisovaný olivový olej. Nezapomínejte tedy na něj. Vitamíny ze zeleniny jsou nejlépe rozpustné v tucích.

Příkrmy skladuju v plastových kelímcích od firmy Avent, vyrábějí dvě velikosti - snadno najdete přes vyhledávač. Dají se mrazit, vyvařovat, sterilizovat parou v mikrovlnce, popisovat a jsou vhodné i na mateřské mléko. Vychladlé uvařené jídlo skladuju v lednici maximálně 30 hodin. To, co vím, že se nespotřebuje do této doby dávám rovnou do mrazáku, zde nechávám maximálně 3 měsíce. Co se týče „rozjedeného“ jídla, neskladuju, příkrm, který je kontaminovaný slinami byste dítěti neměli už znovu podávat.

Tak si to pěkně shrneme


Tak jsme si vyjmenovali ty nejzásadnější momenty při přikrmování, a to, kdy začít, kterým příkrmem, jak pokračovat, vyjmenovali jsme si mezníky jako je zavedení masa, žloutku, lepku, příloh, kaší, jogurtů a ryb. Celkem tento úsek u našeho syna trval 4 měsíce. PŘÍkrmy jsou od slova PŘIkrmovat, to znamená PŘIdávat, není prvotním cílem co nejrychleji odbourat mléko, a to nemluvím především o kojení. Děti, které jsou kojeny, byste měly nadále kojit na požádání. Kdežto děti, které jsou na umělém mléku, je zde vhodné pozvolna mléko omezovat, odbourávat. Jedna z literatur doporučuje odbourat umělé mléko nejlépe do jednoho roku věku dítěte, a to ve prospěch pestré stravy.

A jaký má náš syn dnes stravovací režim?


Dnes má syn ukončený 9. měsíc věku a má zavedeny tři příkrmy za den, máme asi tento časový harmonogram - vše se v poslední době hodně ustálilo a už je možné si i lépe naplánovat výlety atd., protože vím, kdy bude mít cca hlad.

 • 05:00 - 06:00 hod. 220 ml umělého mléka
 • 08:30 - 09:30 hod. různé druhy kaší s přesnídávkou nebo jogurt 100-180 g + 30 ml čaje/vody
 • 12:00 - 13:00 hod. masozeleninový oběd 250-280 g + 30 ml čaj/voda
 • 16:00 - 17:00 hod. ovocná přesnídávka 100-160 g + 30 ml čaj/voda
 • 19:00 - 19:30 hod. 220 ml umělého mléka

Během dne pravidelně nabízím čaj/vodu z láhve, celkově když sečtu i tekutiny podáváné k příkrmům vypije cca 150 ml.

Slovo závěrem a finální přehled surovin


K článku připojuji tabulky, do kterých jsem si zapisovala, co a jak jsme baštili od začátku příkrmů. Věřím, že vás to inspiruje, jen to prosím neberte jako dogma a netrapte se, když vaše dítě baští méně či více. Každé dítě je originál a žádné z nich by se nemělo „pasovat“ do nějakých tabulek.

Přeju vám co nejhladší průběh při vaření a krmení vašich dětí, a kdybyste měli dotazy, směřujte je prosím do soukromé zprávy.

Vaření zdar, sheila (kolja9).

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
781
29.12.16 00:41

:)

No uff, to je alchymie 8o.

Já mám dvě zdravé odrostlé děti, ale takto jsem příkrmy neřešila.
Co si pamatuju, syn snědl jako první příkrm hned celou malou skleničku brokolice od Hippu. Kase jedl take od ukončené ho 4. měsíce. Nikdy žádné potíže, jak střevní či alergie neměl.

Dcera od 3. měsíce nechtěla žádné mleko, ani mm ani um, krmili jsme ji ve spánku, kdy automaticky sála. (Vyzkoušena všechna mleka i savicky na trhu). Dr nám řekli v Motole, ať na konci 4. měsíce zkusíme bílý jogurt, kaše a příkrmy a netrápíme ji i sebe tím mlékem. Malá na posezení snědla celou bílou holandii, vecer kaši a další dny i zeleninové a ovocné příkrmy a bylo vyřešeno. Nikdy zádný problém nebyl. Dnes je ji 8 let, žádné problémy ani alergie nemá. A mléko začala pít od dvou let.

Nechápu, ze někdo dá miminu omáčku s rozmačkaným knedlikem, termix apod, ale u normálních příkrmů není třeba takto důkladně zkoumat kombinace jídel a počet gramů, kolik toho dítě snedlo. Dítě si samo určí, kdy má dost.
Stejně tak lepek, naopak, dnes je trend ho zas zavádět dříve…ono je to jedno, pokud dítě má intoleranci na lepek tak jí bude mít tak jako tak, jen se to zjistí dříve.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Smazaný anonym
29.12.16 05:39

Znám jednoho, který dělá své ženě tabulky nakojeného a umělého mléka po každém krmení. :D Ti dva si nerozumějí, jeho ženě to leze na nervy, ale vy dva by jste si rozhodně rozuměli. :D

 • Upravit
Verun83
29.12.16 05:43

Trochu mi to zavani nejakym druhem fanatismu :mrgreen: ale myslim, ze zacinajici maminky to oceni. Ja delala vse od oka, jen aby to melo nejakou chut a prikrmy jsem zavadela podle kojeni.net.

 • Nahlásit
1866
29.12.16 06:24

Hodne prikrmy resis, to je tvoje vec, ale na to, jak to zkoumas, mas dost zastarale informace. Lepek i ostatni alergeny (vcetne napr vajec), by dite melo ochutnat (i kdyz ne jist pravidelne) do sesteho mesice. Pak je mnohem vetsi tolerance. Kapr je ryba zcela nevhodna pro male dite, je velice tucna. Pstruh je drava ryba. Prikrmy doma varit ano, ale z ceho? Doporucuje se pouze bio zelenina a ovoce, pripadne i biomaso. Dokonce posledni vyzkumy ukazuji, ze do 6. Mes by se mely ppdavat jen sklenicky, ktere jsou kontrolovane na pesticid, dusicnany atd.

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 06:36

Je hrozně moc fajn, že se věnuješ s takovou láskou a péčí tomu, co tvé dítě sní. V tomhle ti moc fandím a souhlasím s tebou. S čím ale nesouhlasím je hned v úvodu odsoudit skleničkové přesnídávky stylem, že se tam „možná“ nějaké to jablko najde. Dětská strava je jednou z nejhlídanějších potravinářskou inspekcí a to i z hlediska např. obsahu dusičnanů (jehož výše může být v domácí stravě několikrát převýšena). Navíc po přečtení etiket u většiny přesnídavek jsem skutečně našla pouze a pouze 100% ovoce nebo zeleninu (s masem).

Tím vším nechci propagovat skleničkovou stravu, jen ti chci říct, že se kvůli reklamě domácí stravy nemusíš snižovat ke lživé degradaci skleničkových přesnídávek.

Hlavní je, že věci děláš, jak to správně cítíš… jen nesnaž se kvůli tomu demagogicky ovlivnit smýšlení ostatních, že v kupovaném je jen škrob ;)

Jinak hezký detailní deníček :palec:

Příspěvek upraven 29.12.16 v 06:39

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
29.12.16 06:48

:nevim: Jako super, ze se tomu tak venujes..no ja to nedocetla. Jsem ta lina matka a syn vyrostl na sklenkach :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
zoy
1498
29.12.16 07:58

U toho lepku je to asi tak, že je lépe tolerovany, když se zavádí při kojení, u autorky to bylo jedno, nekojis. U matek kojících přes rok, je to taky jedno. U matek kojících 7-8 měsíců, by měl být zaveden, než kojit přestanou. Proto se obecně doporučuje zavádět dřív, aby se zvýšila pravděpodobnost, že matka bude ještě kojit. U alergenů je to obdobne. Jinak syn napuchnul po hruškách, což je obecně maly alergen a třeba jahody mu vůbec nic nedělají, tak :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
719
29.12.16 08:06

Je chvalyhodne jak se venujete prikrmum mimca, tak vam moc drzim palce at mu to vydrzi i v dalsim veku jak bude rust, to ze si muze zkazit streva za jeden rok pubertackeho chozeni na rychlosvaciny s kamarady je mozne. Ja tedy stridam kupovane a domaci a nedokazu si predstavit to takto zkoumat. 8o Hlavne kvuli casu, nas prcek opravdu nevydrzi sedet v ohradce ci zidlicce i kdyz ma hracky a ruzne naradi z kuchyne, chce pohyb a ja nestiham litat za nim a hlidat jidlo a jsme hodne pryc tak tri dny v tydnu. Myslim ze nejlepsi je zdravy rozum a musim se ohradit proti vasi zmince o tom, ze davat kase na noc je prezitek. Malej je ji od 7 mesicu a je naprosto stastny a budi se jen na kojeni v noci, brisko ho neboli. Kazde dite je jine no. Fandim vam ale vim, ze tohle bych nikdy nedokazala takto poctive :P

Příspěvek upraven 29.12.16 v 08:28

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 08:12

Zlaté skleničky. Ja jsem za ne vděčná. Ale třeba někomu pomuzes v začátcích - na mne je to uz tak trochu fanatismus :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 08:34

Hele upřímně, je to jako fajn a možná to některým holkám pomůže - ale mně to přijde dost k ničemu. Já bych takhle svoje dítě nesledovala, zapisovat si, co kdy jí, to je nad moje schopnosti, a pokud jde o to „vím přesně, co dítě jí“, to je IMHO podmíněno tím, že máš zeleninu a ovoce ze zahrádky a drůbež ze dvorku…

Tipy jsou tam zajímavý (třeba to, že mrkev jako první příkrm je zvěrstvo, já říkám každému od té doby, co jsem to debil dítěti udělala), ale jako celkový návod to myslím pro většinu lidí fungovat nebude.

(Nemluvě teda o tom, že třeba moje dítě vůbec nepilo UM, od prsa se přes den odstavilo samo v 9m, ABSOLUTNĚ odmítalo skoro veškeré mixované „hlavní“ jídlo nebo jídlo s kousky, z masozeleniny jedlo všehovšudy dva druhy mixovaných biopříkrmů z dm od půl roka (do té doby si dalo mrkev, brambor, cuketu, pastiňák apod.) až do cca roka a půl, než začalo jíst s námi „dospělé“ věci… pak je vůbec každá rada houby platná :D )

Jo a relevantní informaci (tzn. vědecky podloženou - nějaké studie, ideálně metaanalýzy) o tom, proč je imunologické okno nesmysl (viz úvod), jsem v textu taky nenašla.

Příspěvek upraven 29.12.16 v 08:38

 • Nahlásit
 • Zmínit
17294
29.12.16 08:56

Mohu se zeptat, budu rada za nazor i ostatnich, proc se zacina tim obedem? Nemohla bych zacit dopoledni svacinou? Prikrmy me cekaji a potrebovala bych jako prvni nahradit prave to dopoledni jidlo kolem 9 hod.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4920
29.12.16 09:17

Jeeee Já Te znám ze skupinky na fcb. Poznala jsem okamžitě Tvoje kelímky. Deníček je úplně super, hnedka hazim odkaz kamarádkám co mají mimča. Já jsem asi taky fanaticka, když čtu složení kupovanych prikrmu a dokonce jsem si i vedla tabulku kolik malá vypila při kojení (pak jsem se toho nemohla zbavit :mrgreen: ). Ale co by člověk pro děti neudělal, že. :) Já jsem u přítele v rodine za největší krkavci matku, protože nechci dát holce (11m) lipanka :poblion:. Ale s tím už jsem se taky smirila. Zdravému prikrmovani zdar :mavam: :mavam:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
251
29.12.16 09:27

8o 8o 8o fiha projekt příkrmy…no každý to má nastavene jinak, jak se realizovat.

 • Nahlásit
 • Zmínit
963
29.12.16 09:29

Za me hodne zajimave a dobra inspirace ;) A mela bych rovnou 2 dotazy:

1.
Proc se jogurt dava 2× tydne jen kvuli vysokemu obsahu bilkovin, kdyz maso ma bilkovin nesrovnatelne vic a je vickrat tydne?
2.
Nenarazila jste nekde na doporuceni ohledne vyzivy deti-vegetarianu? Jak postupovat pri absenci masa?

 • Nahlásit
 • Zmínit
855
29.12.16 09:31

@Cuddy ahoj, ja myslim, ze se zacina obedem, protoze je lepsi zavest zeleninu driv nez ovoce, z duvodu, ze ovoce je sladke a zelenina by diteti pak nemusela chutnat. Nicmene ja u druheho zacla ne obedem, ale veceri, v poledne mi sklenku odmital a v podvecer si na ni pochutnal a dal celou :lol:. Jo, davam sklenky, jsou prisne kontrolovane a obema detem moc chutnaly, kdyz jsem nakoupila kvalitni bio zeleninu tak financne to bylo horsi nez sklenicka a navic mi to nejedli…

 • Nahlásit
 • Zmínit
15424
29.12.16 09:53

@Cuddy protože oběd je takové to hlavní jídlo :lol: V podstatě je jedno, jestli začneš zkoušet zeleninové příkrmy ráno v devět, přesně v poledne, nebo jako večeři před vykoupáním (to PŘED vykoupáním opravdu doporučuji :mrgreen: ). Jen bych opravdu začala tou zeleninou, protože z ovocných svačinek ho na zeleninu nepřevedeš ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
30569
29.12.16 10:00

Tyjo, kdybych měla takhle řešit prikrmy tak se brzy zcvoknu :mrgreen:
A moje dítě stejně di roka nechtělo téměř nic než mlíko :zed:,takze teorie pekna…jatřeba zkoušela i skleničky, protože moji domácí biozeleninku odmítala, a když člověk trochu přemýšlí a přečte etikety neměla jsem problém je koupit, ale taky to nejedla

To samé presnidavky…třeba ty dražší z DM jsem taky kupovala, hlavně aby měli změnu (stejně jsem si je snedla sama :cert: a byly dobré :mrgreen: )

Dcerka začala jíst az "normální " jidlo, nemixovane, každé dítě je jine…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2999
29.12.16 10:00

Teda holka… po prvnim nakouknutimi jsem mela pocit, ze spravne prikrmovani je temer stejne narocne jsko ridit atomovou elektrarnu :lol: Pak jsem si to ale poradne precetla a vicemene pises ty same zasady, ktere mi kdyz jsem ja zacinala, poradila moje porodni asistentka. Taky jsem obema dete varila od zacatku do konce, lahvicku dostaly jen kdyz jsme byli nekde na cestach a kasi na noc s prichuti „stracatela“ a dobrot v podobe lipanku ci termixu se fakt nikdy nedockaly :lol:
Cele prikrmovani jsem jela trosku vic intuitivne…kolik dni dite distavalo kterou zeleninu a kolik toho snedlo na gramy fakt nevim a asi to ani neni dulezite… a pro maminy ktere budou s prikrmy zacinat jsi sepsala dobreho radce :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2831
29.12.16 10:01

Muzu se zeptat autorky, kde nakupuje ovoce a zeleninu? Jsem ze zapadu Cech a v nasich koncinach jsem v obchode nikdy nevidela batat, co by nemel plisen a chutnal jako batat v zemi puvodu. O dusicitanech v korenove zelenine z obchodu ani nemluvim. Taky se hodne soustredim na to, co jime, ale pro bio zeleninu a ovoce jsem si jezdila a jezdim do Nemecka, dceri jsem tam kupovala i prikrmy… V sezone jsem varila doma z toho, co zahradka dala. Kase jime i my s muzem od nominal, dcerka je mela od 5. mesice se specialnim mlekem a byla ok. Imunologicke okno jsme kvuli potravinovym alergiim museli dodrzet. A buch-prvni den ve skolce a ke svacine chleba s tavenakem (do te doby ho nikdy nejedla) k obedu cocka s parkem(ty taky neji) :D takze ona ta zdrava strava doma taky neni vsechno, pac my ted s jidlem ve skolce opravdu bojujeme-neni na ty chute zvykla, neji knedliky, uzeniny…a nejsem pochopena, ze ja mam v podstate radost, ze to jidlo odmita…

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 10:03

Je mi sympatické, že ke stravě přistupuješ zodpovědně, ale po přečtení deníčku jsem měla na jazyku - ano paní učitelko…Na můj vkus se v tom pitváš už moc, dělat si x měsíců tabulky, co dítě sní, na to bych já čas a teda i chuť určitě neměla, ani s jedním dítětem…Jinak já toto řešila cca před 4 lety, jela jsem podle jedný tabulky z netu a vesměs jsem dělala vše, jak ty a hodiny hledáním jsem netrávila. Ano, první příkrm byla mrkev, syn by sjel celou misku, kdybych mu neutrhla od „huby“ a kakal jako víno…Každému sedne něco jiného. Druhý měl problém s kakáním a při zavedení příkrmů byla jeho první dýně-skleničková, na jaře jsem dýni nesehnala ani v obchodě. Sklenička hnusná a on to spásl bez mrknutí oka. Od zavedení příkrmů začal kakat ukázkově…Určitě si z toho některé maminky mohou vzít vzor, zpracované to máš ukázkově. Dost mi vadí příkazy typu nebuĎte líné, vezměte rozum do hrsti atd., neznám jedinou línou mámu, fakt neznám, neznám jedinou mámu, která by vědomě dítěti ubližovala. Jen každá má stravování a ostatní aktivity s dětmi nastavené jinak. Jedna dbá přehnaně na stravu, druhá např. u starších sport, třetí na rozvoj a učení. Není nad zdravý selský rozum.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5039
29.12.16 10:03

Taky dítěti vařím, ani tak ne kvůli nekvalitě skleniček (ano dají se najít i takové skvosty jako ovocná přesnídávka s 50% ovoce a zbytek je škrob, ale není to většina) ale abych synovi nedeformovala chuť, protože chuť jednotlivých surovin ve skleničce nerozeznám.
Jinak co se týče příkrmů, tak jednotný přístup není, ale měla bych jedno doplnění. Moje babička je vášnivá zahrádkářka s velmi vědeckým přístupem (v podstatě měla bio zahradu) a nikdy nám nedovolila jíst lilky a cukety dokud nám nebylo aspoň pět let. Lilky, cukety a tykve se totiž v ekologickém zemědělství používají na snížení obsahu dusitanů a dusičnanů v půdě. Všechno natáhnou do sebe, proto tak rychle rostou.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2999
29.12.16 10:09

@Petrusska007 Mas pravdu, ze se daji najit i sklenicky se solidnim slozenim… ale je dulezite ty etikety cist! My zijeme v De, kde obecne je kvalita jisla a detske stravy o neco lepsi a presto jsem ve vetsine sklenicek od Alette a od Hippu nasla jako prisadu - Traubensaft =hroznova stava=ciry cukr :nevim: Cukr pridavat nesmej, no tak to osladi hroznovou stavou :cert:

 • Nahlásit
 • Zmínit
491
29.12.16 10:13

S tou kasi na noc…matka nejsem, ale osobne si davam prave na noc ovesnou kasi v pripade, ze mam jeste hlad…klidne okolo 10 vecer a pak spim jako mimimo :) kdyz vstavam treba druhy den az okolo osme tak na noc je to to nejlepsi abych se rano nebudila totalne hladova.

 • Nahlásit
 • Zmínit
230
29.12.16 10:29

Me se to líbí. Je to úžasné, jak to máš vypracované. Ukladam :-) Já na to nesla az tak vědecký a jsem lina si vypracovávat tabulky. Já začínala dyni. A mas recht, pediatr mi řekl ve 4m, ze mužů začít dávat zeleninu, ovoce, maso, jogurty, šílené. A to byl plně kojeny skoro do 7m a kojime ještě ted, v noci ve 36m :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 10:37

Pěkný deníček, můžeš vydat kuchařku :lol: To se to vyvařuje pro dítě které rádo jí,100g příkrmu nesnědla moje dcera ani v roce. Neměla ráda mixované, nerada se nechávala krmit, takže u nás se velice brzo osvědčilo nabízet jídlo do ruky. Na talíř položit kousky vařené zeleniny, bramboru, dcera něco málo ochutnala, něco rozmačkala, něco skončilo na zemi :lol: Ovoce jsem dávala syrové, ale já začínala s příkrmy až v půl roce a postupovala velmi pomalu, nebo tedy spíš moje obě děti si dlouho trvaly jenom na kojení. Mléčné kaše nejedly nikdy, jogurt byly ochotné ochutnat až ve dvou letech… Tak ať vám to zdravé stravování dlouho vydrží :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4022
29.12.16 11:05

No vypoadalo to jak reklama na dokonalou matku..máš první chápu tě, věř mi při druhým a třeba dalším dítěti a nebo starostech co mají jiné maminky na to mít čas nebudeš. Děti jsem stravovala dle svého rozumu, internet byl tehdy v začátcích a žádné Emimino taky ne.Syn hodně nedonošený, vše zvracel třeba i hodinu po jídle a xtém uříhnutí byl schopen se pozvracet durch.Byl to pokus-omyl co mu sedne, občas sem byla i zoufalá ale ted je z něj 15tiletý kluk jako buk. Dcera ač normální donošenec taky měla problém s přijmem a udržením potravy a nějak jsme to zvládly a ted je zní pěkná holčička..

Příspěvek upraven 29.12.16 v 11:15

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
29.12.16 11:50

Je teda úžasne, kolik tomu věnuješ casu a energie, ale prijde mi to uz trošičku vyhrocené. Jak dlouho svoje díte dokážeš,,uchránit " od vsech možných barviv, cukru, Éček..? A nebude jednou trpět jeho organismus prave tim, ze jsi ho od vseho úzkostlivě separovala? Ja razim heslo vseho s mirou. Nemam nic proti vhodne vybraným kupovanym prikrmum, stejne tak ani proti vhodne koupene instantní kaši. Dokonce jsem tak,,hrozna" mama, ze jsem svému synovi kupovala všechny možne,,sragory" jako například pribinacek a jak si mlaskal :lol: (maminky nebojte, ZIJE!). Nicméně kdyz jsem deníček viděla a přečetla prvni 2 odstavce, rikam si :,,super, aspon se inspiruju" kdyz jsem po asi šesté tabulce stáhla stranku dolu a zjistila, ze ani zdaleka nekoncis, tak jsem to vzdala :lol:
Ale myslim, ze deníček mas pro spoustu maminek užitečný a inspirativní :palec:

Příspěvek upraven 29.12.16 v 11:55

 • Nahlásit
 • Zmínit
1316
29.12.16 12:02

Ráda si přečtu něco duchaplného. Za pár měsíců mně taky neminou příkrmy a už od začátku vím, že raději uvařím než koupím směsici eček a ničeho. Dceři - prvnímu dítěti jsem taky vařila příkrmy. Sice né takto tabulkově, ale snaha byla. Díky za deníček :palec:. Ještě chci dodat - Neexistuje lepší „fanatismus“ než vlastní dítě :lol:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1595
29.12.16 12:20

Ahoj. fajn inspirace. Teď nemám sílu to moc zkoumat, ale až to bude pro mě aktuální, povrtám se v tom. Nevím, jestli jsi psala něco o puvodu zeleniny. Pro mě je teda nejdulezitější právě tohle. Myslím, že je fajn používat nehnojenou a nestříkanou zeleninu a ovoce. Buď domácí, nebo z nějaké eko farmy, které věříš. Než dělat příkrmy ze zeleniny ze supermarketu, raději koupit nějakou kvalitní skleničku. Já dělala hlavně z domácích zdroju, ale občas jsem koupila i nějakou bio skleničku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Annapavelkovaml
29.12.16 12:21

Ani sem to nedocetla, přestalo me to v pulce bavit…dávám domácí i kupovane a obe deti jsou zive a zdravé a i ten rádoby škodlivých termix jí a nic jim z toho není, mladoch na noc dostava pudink a je naprosto spokojený a ja třeba zase jsem zastance toho že všeho moc škodí v tomto případě prehnane peče…a ano my jsme na urcitych vecem taky vyrostli a prezili jsme to…a když se tu tak ohanis sklenickama jak sou škodlivé a kdesi cosi, tak do domácích příkrmů se dostane tolik bakterií že o tom ani nevis nemluvě o dusicnanech které jsou dost nebezpečné pro miminka a batolata…jo a stim postupem mrkev brambor atd. Je to dítě od dítěte obě moje děti zacaly ovocem a ji všechno…a jak už někdo psala cukety, dýně, patyzony a lilky sesbiraji všechno svinstvo…

 • Upravit
29.12.16 12:21

Fajn deníček…dělám to prakticky úplně stejně až na to, že když kaše, tak jsem pohodlná a dávám Nominal (s vodou prozatím), po roce jsem dávala u první dcery jogurty a mléko (odstavila se mi), na UM nikdy nebyla…jo a taky mi nešly dělat ovocné přesnídávky, tak kupuju neslazené Babylove. Jo a přikrmuju od ukončeného šestého. Jinak přesně používám stejné kelímky, maso z ledovačem vše přes páru takže pro mě nic nového. Jediné, co mě nenapadlo a asi zavedu, jsou ty klíčky. Super nápad díky! :palec: (ps: starší dcera už má skoro tři, zdravá jak řípa, jí hezky a vše, čokoládu a sladkosti nezná…jen doma dělané bábovky, perník, puding..myslím, že takto to stačí :jazyk: nákupy s ní jsou pak taky bez problémů

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 12:23

Jo co dávám já a u tebe v jídelníčku chybí je cizrna a červená čočka (vše ve dny, kdy nemá maso :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 12:33

Tak jestli se při tom všem zapisování stíháš starat o manžela a dítě tak super, a někomu to určitě pomůže. já to třeba tak moc nerotím, ale krmila jsem podobně, žloutek jsem dávala dříve než ty,

jen kaše nedělám doteď, syn (skoro 2 roky) je jedlík a s kaší by akorát nakynul a nejspíš už ani odpoledne nespal, k snídani dávám mlíko a jogurt nebo chleba se sýrem popř. šunkou s vysokým obsahem masa, přemýšlím že od dvou let přejdu na kravské mléko

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 12:39

:))

To jsem rada, ze jsme vas na skupine tak inspirovali a vety, ktere jsem psala do dokumentu na skupine jste si tak vryla do pameti, ze je tu predavate dale :)))

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 12:49

Oceňuji tvou snahu ale cpat do ditete maso 5-6 tydne? S tim nesouhlasím bohužel podle me 3krat tydne je az kam jinak klobouk dolu ja bych to takhle neřešila nemela bych na to ani cas s dvouma dětma

 • Nahlásit
 • Zmínit
10319
29.12.16 12:58

Tak tohle fakt nedoctu, prijde mi to fanaticke a ulitle, soustredit kolik casu a energie do jidla. Navic z denicku na me dycha pekna nadrazenost „vy to nevite a stale delate spatne?“.Uvedomujes si, ze trendy, co jsou dnes, budou zase par let prekonane a lidi budou zvedat oci nad zeleninou a lepkem a kdovi cim jeste? ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1304
29.12.16 13:01

Bych chtela bejt tvuj muzskej :D :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10319
29.12.16 13:13

A taky by me zajimalo, odkud ma autorka maso, ovoce a zeleninu? Jestli z beznych retezcu, pak si myslim, ze je skoro vic kvalitni sklenicka, kde je prisne kontrolovane maso a obsah dusicnanu antibiotik pesticidu atd.Taky zda vari z kohoutkove vody.

Ja taky detem varim od malicka, sklenicky jen na cesty, ale takovou vedu z toho nedelam ;) Jedi vse a radi, prospivaji a zdrave jsou (klepy klep) nadprumerne.

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 13:15

Hele a mám podobně postiženou kamarádku…nejsi náhodou zdravotní sestra? případně neměla jsi dítko po dlouhé době snažení nebo ivf? neusíš odpovídat, ale ta podobnost vás dvou je do nebe volající :-D PS ještě k jídelníčku…dost se diví, když jsi toho tolik načetla, že dáváš 5-6× týdně maso…dá se pohodlně nahradit luštěninami…já dávám 8mi měsíčné tak 1× týdně, skoro tříleté max 3× týdně

 • Nahlásit
 • Zmínit
Anonymní
29.12.16 13:24

Já vařila z domácí zeleniny a ovoce, masa.
Začínala jsem u obou až od ukončeného 6m, (zvláštní je jak se to během 2 let změnilo u prvního plně kojeného prospívajícího jsem měla začít od ukončeného 6m u druhého plně kojeného prospívajícího jsem najednou měla začít už od ukončeného 4m.)
No udělala jsem si to podle sebe.

Dle mého je na každém čím své dítě zasytí, zda příkrmy z domácích surovin nebo kupovanou skleničkou, nikomu nic nevnucuji.

Jen se chci zeptat, když jsou ty kupované skleničky hlídané a dle některých lepší než domácí, kde berou výrobci tu zeleninu, ovoce bez dusičňanů???
Kde, když dřív se hnojilo ve velkém??? :nevim:

Bohužel je pravda, že ať už to doma děláme podle dnešních výzkumů bez cukru, soli podle čeho jsem jela já (a tchýně ze mě dělá tu hroznou co dětem nic nedopřeje a cpe mi kluka cukrem po lžičkach), tavený sýr a lučinu jsem jim dělala doma.
Pak přijdou do školky, kde mají nezdravou stravu - bohužel ne všude je ta moderní kuchyně, kde se dodržuje ovoce, zelenina.
U nás jsou schopný dát jim hermelínovou pomazánku, kovbojské fazole atp. :zed:
jenže na výběr člověk nemá.

 • Nahlásit
29.12.16 13:29

@vertunka naše maá taky neví, co je lipánek (a to bude mít tři roky), dávám čas od času klasický termix. taky jsem bývala za krkavčí matku ale nakonec se to moje postižení naučila akceptovat i moje mamka.

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 13:35

@Danitschka no tyjo to je fakt…to naše malá taky nebude jíst ve školce…taveňák a párky taky nikdy neměla a ani ji s tím nehodlám seznamovat. Snad bude naše vybraní školka v tomto rozumná… :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1595
29.12.16 13:47

Pro anonymní z 13.24- no mně právě mudra říkala, ať to hlavně dělám z domácích nestříkaných a nehnojených zdrojů. Naštěstí mám blízko holčinu, co pěstuje eko zeleninu a je tím dost posedlá a té věřit můžu. A prý než z kupované supermarketové zeleniny, raději kvalitní skleničku. Tam se opravdu to složení testuje, v samotné zelenině bohužel ne( a když, tak to vyšlo děsně)
Taky mě štve školka, už teď mi všichni říkají, jak tam dávají uzeniny, bonbony, naštěstí teda ale i tu zeleninu a ovoce(ikdyž teda určitě hnojenou a tak)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1595
29.12.16 13:56

@reinkarnace tak když už, tak raději ten Lipánek, ne? tam je smetana, tvaroh, cukr. termix měl dost désný složení, když jsem to jednou zkoumala. I pribináček je horší než lipánek. Ale já i ten lipánek dávám vyjímečně. Dceři budou taky 3 roky.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2174
29.12.16 15:08

@reinkarnace podle mě je tedy lipanek mnohem lepší než termix :think: co se skolkoveho stravování týče, nepamatuju, že by tam měl kluk párek nebo tavenak, takže si myslím, že to nebude tak horké. Asi jak která MS, ale věřím, že teď už se vaří docela zdravě - u nás je dost luštěnin, zelenina, ovoce, ryby, čaj nesladi, když mají děti narozky, tak nosí ovoce nebo zeleninku :mrgreen:. pro prvního kluka super, ten druhý na tu zdravou stravu zas až tak není :lol:.

Co se deníčku týče - na mě moc dlouhé, nedocetla jsem. Zdravě ano, ale zase bych z jídla nedělala strašáka.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4920
29.12.16 15:09

@123Soňa lipanek nebo pribinacek to je jedno obojí je pro děti absolutně nevhodné, je to plne cukru…to je vlastně to samé jako slavnej brumik :poblion: :poblion:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Annapavelkovaml
29.12.16 15:49

@vertunka no aby je ta trocha cukru neotravila :roll:

 • Upravit
10206
29.12.16 16:01

@Annapavelkovaml Nevim kdy děti přestaly byt dětmi a staly se bio projekty svých matek :lol:
Moje díte ji zkratka vsechno, dam mu i párek (s nejvyšším obsahem masa ) a nikdy žádné zažívací problémy nemel, stejne jako nema cukrovku a nic podobného.

 • Nahlásit
 • Zmínit
29.12.16 16:02

@vertunka brumík je hnus všech hnusů…člověk nemusí ani číst složení…nejen že je to sladké až to bolí, ale co to datum spotřeby??? to nikoho netrkne, že je to „pseudopečivo“ a asi to nebude moc zdravé? :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Annapavelkovaml
29.12.16 16:03

@Jitusee ahoj,tak vidis už jsme divné dvě :mrgreen:

 • Upravit

Všechny deníčky uživatele