První čtyři měsíce štěstí

Rodičovství

Sedím na gauči u kafe a koukám na hrací deku na svého synka, který hraje si s beruškou a dělá sklapovačky. Jsou mu už 4 měsíce. Daník si sám hraje, chytá hračky, povídá si. Jeho snaha přetočit se na bříško zatím končí jen na boku. Kde je to moje malinké miminko, které jsme si přivezli domů? Proč ten čas tak strašně letí?

Matně si vzpomínám na naše sžívání, kdy jsem jako prvomatka byla vyjukanější než to miminko. Byla jsem strašně šťastná, ale zároveň si uvědomovala tu obrovskou zodpovědnost. Najednou tady malinký človíček, který na světě má jenom mě a svého tatínka a potřebuje nás na 100 %. Co s ním mám dělat? Poznám, že má hlad? Poznám, jestli mu něco schází? Třeba jestli ho bolí bříško, chybí mu třeba obyčejné pohlazení, pomazlení?

Už jsem psala, že cesta k Danielkovi rozhodně nebyla jednoduchá. Narodil se císařským řezem 10 dní po termínu – prostě se mu ven nechtělo. Ale jinak se vše povedlo. Poporodní aklimatizace jak moje, tak jeho byla naprosto úžasná. Taky chci poděkovat za péči v Motole, kde se o nás starali opravdu skvěle. Už třetí den po porodu Daník začal pít z prsa, začal přibývat. Povedlo se mi rozkojit, takže ho propustili jako plně kojené miminko.

Tak jsme doma a je to jen na mně, jak budou následující dny vypadat. Daník je úžasné miminko, jenom jí a spí. V noci se budí jenom na jídlo, takže se i vyspím. Paní doktorka je z něj nadšená. Chválí, jak je krásný, zdravý a zároveň dává pár rad. „Kluci hodně trpí na prdíky“ a hned rady, jak mu s nimi případně pomoct.

No, jako by to přivolala. Je večer po její návštěvě a malý dostal první záchvat koliky. Je to pro mě absolutní šok (proč se to týká i mého zlatíčka? :hug: ).

Zkouším všechno možné, všechny rady jsme, hodně jsem ho chovám, cvičím nožkama, klubíčkuju, zahřívám bříško… Záchvaty jsou tady každý večer, ale naštěstí na noc to přejde a krásně spí. Nakonec jdu do lékárny a zkouším různé kapičky, jedny konečně zabírají. S menšími či většími přestávkami malého trápí prdíky dodnes, ale co jsem mu začala dávat probiotika a kapičky, je to o moc lepší. Samozřejmě si dávám pozor, co jím, ale nedokážu vypozorovat, co mu dělá hůř a co ne (bříško bolí pořád).

Ale mám opravdu zlaté miminko. Když pláče, má k tomu důvod. Nikdy jsem nebyla zastánce metody „nechat vyřvat“ – malý miminko prostě potřebuje blízkost, něhu. Ano, stane se, že je najedený, přebalený, u maminky a stejně pláče. Ale jak já můžu vědět, co mu je? A proč bych ho nechovala? Já si své dítě „vychovám“. Nenechám ho v tom velkém světě samotného.

První víkend, co jsme doma, poprvé přijíždí moji rodiče. A hned dobře míněné rady mojí maminky. Prý jsem moc vyplašená (což je pravda), moc všechno řeším (ano, jsem taková). Ale jak začne „Moc ho chováš“, „Nemůžeš ho pořád nosit“, „Když brečí, neber si ho hned k sobě“ a pořád dokola, tak ji brzdím. Jako proč bych nemohla? Že bych ho rozmazlila? Jak se dá rozmazlit tak malé miminko? To je vlastně hlavní důvod, proč jsem se pustila do psaní.

Jedna skupina lidí prosazuje tzv. „kontaktní rodičovství“. Je to super věc. Dítě potřebuje být v kontaktu, potřebuje být chováno a milováno. Na druhou stranu jsou tady „vyřvávací teorie“. Nemůžeme k dítěti běhat, jakmile kníkne. Chvilka pláče mu neublíží, aspoň si protáhne plíce. Budou samostatnější a nezvyknou si, že pokaždé někdo přiběhne.

Ufff. Snažím se pohybovat v nějakém zdravém středu. Daník je celkem nenáročné miminko a vím, že bych se mu mohla věnovat i víc. Ale jakmile to jde, vyžaduje, hned jsem u něj, chovám, mazlím, hraju si s ním, mluvím na něj. Začala jsem s nošením a oba si to užíváme, chodíme cvičit, masíruju ho.

Ale na druhou stranu, když si vydrží hrát sám na dece, proč ho nenechat? Stane se, že začnu něco dělat a on začne plakat – holt se nedá nic dělat a musí chvilku počkat – když to jde, tak na něj aspoň mluvím. Nejde přerušit každou činnost okamžitě.

Když jedeme venku v kočárku, taky se občas stane, že začne brečet, ba přímo řvát. Ze začátku jsem ho vyndávala a chovala, ale časem jsem zjistila, že brečí, protože chce spát. Tudíž je jasné, že ho vyndávat nebudu, ale nechám udyndat – naštěstí se daří. Prostě je potřeba všeho s mírou.

Daník je úžasné, spokojené miminko. Je společenský. Nejraději má, když se na něj dělají opičky, když je středem pozornosti. Miluje kočárek i manducu. Těším se z každého pokroku, každý den je jiný a krásný. Pomalu začínáme mít režim, takže se dá i lépe plánovat. Ano, má dny, kdy je protivný, brečí „bezdůvodně“.

Už mi i ruply nervy, brečela jsem, zvýšila na něj hlas, párkrát v noci nespala. To všechno k mateřství patří. Ale říkám si „Mám, co jsem chtěla“. A rozhodně to za to stojí. Už se na vás usmálo vaše bezzubé miminko? Nevím, co může být krásnější.

Moc mu přeju spokojený život a jako jeho maminka pro to udělám všechno, co budu umět. Jsi moje štěstí, Danielku. :hug:

Hodnotilo 25 lidí. Score 3.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
mia.p
Stálice 88 příspěvků 29.07.14 03:03

Tak ať Daník hezky prospívá a dělá ti pořád radost! mám teď doma taky čtyřměsíčního chlapečka, tak vím o čem mluvíš :kytka:

 
Rovnátko
Ukecaná baba ;) 1923 příspěvků 29.07.14 07:23

Jakoby jste psala deníček za mě :) Náš Péťa se taky narodil 8dní po termínu SC, taky je zlatej, taky jsem pomalu přišla na to, proč pláče, co ho trápí, a taky zastávám teorii chovat, aby miminko vědělo, že tu není samo. Ano, už ho občas někdy nechám poplakat, protože vím, že když se vykřičí, tak za chvilku usne. Někdy to tak prostě má… Musíme se to jako maminky naučit. :) Držím vám palce, ať malej Daník hezky roste a zlobí vás jen trošku…
U nás prdíky taky párkrát proběhly, první záchvat jsem dost oplakala, protože jsem nevěděla, jak mu pomoct a on tolik plakal. Teď už jsme bez kapiček, dávám jen čajík a prdí jak starosta. :) a otočil se v 3,5 měsících, to jest teď v pátek. :D a dělá to pořád, jak může. :D

 
janina022
Zasloužilá kecalka 542 příspěvků 29.07.14 08:16

Krásný deníček, jako byste psala o nás :-) Mam téměř tříměsíčního chlapecka. Začátky byly dost krusne, problémy s kojením, ale zvládli jsme to. Koliky a prdiky nás potrápily taky dost, naštěstí cim je větší, tím je to lepší. Ale taky už jsem párkrát zoufale brečela :-) Teď už to začíná byt usměvavý pohodář, a mě to s nim bavi cim dal tím víc :-) Taky jsem slysela od rodicu, nechovej ho moc, neuspavej ho, on si usne sam, ale copak to jde, kdyz pri kolice nebo usinani breci jako tur? Miminko je proste dar a velký zázrak a i pres nejake trápení to stoji za to… :srdce:

 
Dainvyk
Ukecaná baba ;) 1562 příspěvků 29.07.14 08:18

Jde vidět, že své dítě vážně milujete! :kytka: Daník je moc krásné miminko! :)

 
svycarka
Kelišová 6881 příspěvků 29.07.14 08:59

Hmmm mile :srdce: Taky vzpominam na to sve miminecko i ty moje zapisky o mem zlatem milackovi- hodny, spavy, nekolikovy :mrgreen: Co mam Doma ted? Vzteklouna, skodika cislo 1. :mrgreen: a stejne je s nim prca. Uzivej si toho jeste „miminka“ tak to leti, az je mi to lito :kytka:

 
verulicek  29.07.14 09:31

Deníček mě moc nebavil..možná proto, že mám doma stejně staré miminko. :nevim: chvilkama jsem nevěděla, proč některé věci píšeš, jestli chceš poplácat po ramenou…občas mi to zas přišlo že si něco před někým obhajuješ…ae asi sis to chtěla napsat jako vzpomínku. Pro mě jako čtenáře celkem nezáživné :roll:

Příspěvek upraven 29.07.14 v 09:31

 
Ily
Kecalka 453 příspěvků 29.07.14 11:39

Pekny denicek, muj syn byl a je taky strasne hodne miminko, ted uz dvouletak. Kazdy me strasil, ze kdyz je hodne miminko, tak se to brzy otoci, ale zatim je opravdu hodny.
Taky me vzdy dojaly rady maminky, babicky, teticek, vse vedely lepe nez ja, pritom kazda mama, i ta co ma prvne male dite preci nejlepe svemu miminku rozumi.. Asi hold nebudeme jine babicky :mavam:

 
Mrs. S
Kelišová 5033 příspěvků 29.07.14 16:16

Užívej si toho malého miminka co ti spí každou chvilku, ať ti pořádně prospívá :kytka:. Ja mám taky Danika, má 2a ctvrt roku je to drak a někdy nespí cely den, zlaté miminko. A když se zadaří třeba k němu příští rok to miminko bude :)

 
marmelada78
Závislačka 3152 příspěvků 29.07.14 17:32

Užívej :-D
Už ta první věta mě dostala.. a za chvíli to nebude pravda :jazyk:
„Sedím na gauči u kafe a koukám…“ :-D :-D

 
Aleyt  29.07.14 17:32

Ahojky, zdravím :mavam: Jakoby jste psala o mně :hug: Také jsem „kontaktní“ maminka, někdy až moc, ale co, říkám si.Tak ať Vám jde vše tak krásně jako doposud.Moje malá je s manducou také moc spokojená a já také, blíž k sobě už být nemůžeme :lol: :lol: :lol: Pěkný den

 
Edita2
Ukecaná baba ;) 2280 příspěvků 29.07.14 21:09

Krásné :srdce:

 
Edita2
Ukecaná baba ;) 2280 příspěvků 29.07.14 21:10

@verulicek ženo zkritizovala jsi moji kamarádku :cert:

 
verulicek  30.07.14 08:32

@Edita2 nedá se ženo, nemyslím to špatně :P nemůžu za to, že mě něco pobaví a něco nebaví :lol:

 
zagora
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 30.07.14 13:56

Krásné miminko, taky mám doma čtyřměsíčního chlapečka, máš pravdu čas běží hrozně rychle. Tak ať se mu daří a prospívá jako doposud a tobě ať se daří taktéž :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama