První doba porodní

Porod
  • emimino
  • 24.06.01

Co je to první doba porodní a jak dlouho trvá, jak rozeznat tzv. poslíčky od kontakcí, jaké jsou známky přicházejícího porodu, podle čeho vybrat porodnici a jak probíhá obvyklý příjem, jaké máte možnosti výběru tišících prostředků

První doba porodní začíná porodními bolestmi. Někdy můžete mít strach, že nepoznáte, až porodní bolesti nastanou, můžete mít strach, že si porodní bolesti spletete s tzv. poslíčky. Zde je několik rad, které Vám usnadní poznat, zda porod skutečně nastal.

Co jsou to nepravé porodní bolesti, tzv. poslíčci

V průběhu posledních osmi týdnů těhotenství můžete zaznamenat nepravidelné stahy. Tyto stahy neznamenají začátek porodu, pouze signalizují, že se děloha začíná na porod připravovat. Poslíčky od porodních bolestí můžete rozpoznat takto: poslíčci jsou od počátku velmi silné a mají slábnoucí tendenci, navíc jsou nepravidelné a časový rytmus se zpomaluje. Naopak porodní bolesti jsou zpočátku slabé, někdy začínají jako tlumená bolest v zádech, která zesiluje a postupuje do břicha. Kontrakce jsou pravidelné a časový rytmus se zkracuje. Pokud jsou poslíčci bolestivé snažte se změnit polohu, pokud trvají dlouho zavolejte lékaře a poraďte se s ním.

Známky porodu

Každý porod může začít jinak. Jsou tři klasické příznaky začínajícího porodu, které se mohou objevit v libovolném pořadí.

Krvavý hlen
Objeví se malá krvavě zabarvená " zátka " z pochvy
Co dělat: Hlen se může objevit i několik dní před porodem, proto počkejte na porodní bolesti nebo na odtok plodové vody.

Odtok plodové vody
Plodová voda vám odteče před nebo při první době porodní. Podle toho, v kterém místě dojde v protržení plodových obalů vám voda odteče náhle nebo pomalu. Odtok plodové vody nedoprovází žádné bolesti.
Co dělat: Musíte odjet do nemocnice a to i za předpokladu, že se zatím neobjevili porodní bolesti. Hrozí totiž nebezpečí infekce.

Kontrakce
Porodní bolesti jsou zpočátku slabé, někdy začínají jako tlumená bolest v zádech, která zesiluje a postupuje do břicha. Připomínají silné menstruační bolesti. Kontrakce jsou pravidelné a časový rytmus se zkracuje.
Co dělat: Sledujte časový rytmus bolestí, zaznamenejte si, kdy každý stah začíná a kdy končí. Kontrakce by měla trvat zhruba 40 sekund. Na začátku budou kontrakce asi po 20 minutách, později se časový interval mezi kontrakcemi bude zkracovat a kontrakce mohou trvat déle. Pokud máte pouze bolesti a neodešla vám voda, zavolejte do porodnice a domluvte se, při jaké frekvenci a intenzitě kontrakcí máte přijet.

Výběr porodnice

Pokud nemáte během těhotenství problémy, nebo pokud se nepředpokládají problémy během porodu, kdy by bylo nutné rodit ve speciálních porodnicích, pak je výběr porodnice, zcela na vás. Při výběru porodnice by jste se měla orientovat podle způsobů porodu, které zde praktikují ( porod do vody, porod v epidurální analgézii, volba různých poloh při porodu atd. ), podle možnosti přítomnosti partnera při porodu, podle poskytovaných standardních a nadstandardních služeb v době porodní a poporodní, podle péče o miminka - zda může být miminko s matkou na jednom pokoji, podle způsobu přístupu ke kojení ( zda je omezována délka a frekvence kojení, zda dochází k umělému dokrmování, zda dojde k prvnímu kojení do 30-ti minut po porodu, zda je při dokrmování používána láhev nebo zda je používán hrníček, stříkačka nebo lžička ) atd.

Hospitalizace

Po příchodu do porodnice běžte za porodní asistentkou, kde budete běžným způsobem přijata. Porodní asistentka vám potom prohlédne vaši kartu a těhotenskou průkazku, zeptá se vás na to zda vám odešla plodová voda, zda se objevil krvavý hlen, jak časté jsou kontrakce, jak dlouho trvají a jak jsou silné. Po převlečení do nemocničního úboru vám změří tlak, teplotu, puls. Provede vnitřní vyšetření, kde zjistí stupeň otevření děložního hrdla, pohmatem břicha zjistí polohu dítěte, zkontroluje ozvy a dá vám klystýr pro uvolnění tlustého střeva a konečníku, čímž získá dítě při porodu více prostoru. Po vyprázdnění a případném osprchování budete odvedena do předpokoje nebo na porodní sál, podle toho, jak jsou v dané porodnici zařízeni.

První doba porodní

Tato doba se také nazývá dobou otevírací. U prvorodiček trvá asi 10 - 12 hodin, u vícerodiček může být kratší. V této době dochází k prodloužení, zesílení kontrakcí a ke snižování jejich frekvence. Při každé kontrakci se děloha stáhne a postupně uvolní, čímž dochází k otevírání děložního hrdla a dítě je tlačeno porodními cestami dolů. Během první doby porodní jste pravidelně vyšetřována - poloha dítěte, otvírání děložního hrdla, ozvy dítěte. Vyšetření probíhají mezi jednotlivými kontrakcemi.

Během první doby porodní se snažte co nejvíce uvolnit, vyzkoušejte různé polohy ( choďte, seďte, klečte, lehnete si na bok nebo na záda ), soustřeďte se na dýchání, zrakem se soustřeďte na jedno místo či věc, odvedete tak lépe pozornost od kontrakcí, choďte často močit, pokud se vám uleví, pak sténejte, naříkejte nebo zpívejte.

Utišující prostředky proti bolestem

Epidurální anestetikum - dočasně znecitliví nervy v dolní části těla, můžete si sama určit množství dávky, kdy může dojít k zmírnění bolestí až po zcela bezbolestný porod. Účinky se objeví asi do 20-ti minut a trvají asi 2 hodiny. Anestetikum se aplikuje do spodní části zad.

Inhalace rajského plynu - Plyn utlumí ostří bolesti, účinky trvají asi půl minuty, proto je vhodné inhalovat vždy před začátkem kontrakce.

NPA - zmirňuje bolesti pomocí impulsů elektrického proudu, kdy žena sama reguluje jejich sílu.

Na podání případného utišujícího prostředku se zeptejte porodní asistentky nebo lékaře, v každé porodnici se mohou používat jiné prostředky.

Pamatujte, že žádost o podání utišujícího prostředku není v žádném případě vaše osobní prohra. Je lepší mít méně bolestivý porod než prožít traumatizující zážitek, který vás bude doprovázet po zbytek života.

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.07.02 05:50

Dovoluji i poslat upřesnění k informacím o epidurální analgezii: Dnes se epidurální analgezie podává katetrem a tudíž ji lze podávat kontinuálně, tedy nelze říci, že efekt trvá pouze 2 hodiny. Účinek je ve skutečnosti velmi dobrý /při správném provedení a vedení epidurální analgezie k porodu/ od nástupu účinku po aplikaci startovací dávky (t.j. cca 5-15 min po její aplikaci) až do konce 1. doby porodní, t.zn. až do úplného otevření. Bolet pak může už jen 2. doba porodní, která je ale podstatně kratší a při níž může být maminka aktivní. Dále bych zdůraznil či upřesnil, že se léky používají v analgetických koncentracích (ne anestetických) a tudíž se znecitlivění týká pouze nervů vedoucích bolest, tzn., že hybnost a ostatní čití je zcela zachováno, maminka může chodit, sedět a podobně, zejména pak může tlačit při druhé době porodní (vypuzovací). S pozdravem MUDr. Karel Blažek, soukromý anesteziolog (E-mail: anestar@volny.cz.

Vložit nový komentář