Prý je druhý porod rychlejší..:-)

Porod

První porod spontánní, druhý vyvolávaný a až někdy v budoucnu půjdeme do třetí ratolesti, zřejmě na mě čeká císař. :) Jsem den a pár hodin po narození druhé holčičky a než se mi včerejší noc rozplyne v mlze mateřských hormonů, musím ji sepsat. :)

První porod jsem měla vlastně parádní, rychlý a bezproblémový. Od přijetí do porodnice až po narození Karolínky to všechno zabralo 4 hodiny a z toho na sále jsem se zdržela cca 45 minut. Jak já si malovala růžově, že podruhé to bude ještě rychlejší a snazší!

Načetla jsem si něco o hypnoporodu, tedy spíš hlavně o ulevujících technikách dýchání a zklidnění, ujistila jsem se, že rozhodně nebudu rodit vleže, ale v daleko přirozenějších polohách, a do porodnice pojedu až v poslední chvíli, jinak mě nikdo z voňavé vany, popřípadě od voňavé masáže nedostane ani náhodou. Prostě tenhle porod bude ještě vymakanější, nejsem žádný nepoučený vořezávátko, ne?!

No samozřejmě, člověk míní…

Ke konci těhotenství mi doktorka diagnostikovala hypotrofii plodu. Miminko prostě nerostlo tak rychle, jak by mělo, a v určitých částech zaostávalo za tabulkovými průměry. Odeslala mě proto v 36. týdnu na kontroly do nemocnice, kde rozhodli, že pokud se do 38. tt miminko nepochlapí a nedožene to, bude třeba ho přemluvit chemicky, aby nestrádalo.

O tom, že se malá otočila až mezi 36. a 37. týdnem hlavičkou dolů ani nemluvě, to už se i můj optimismus, že má ještě moooře času, rozplýval a nechal se zastrašovat operačním stolem a bikini-řezem. :-)

Za ty dva týdny na kontrolním ultrazvuku sice zjistili, že holčička krapet přibrala, ale zhruba tak, kolik by měla přibrat za týden, ne za dva, a tak mi lékař doporučil neodkládat vyvolání. Byla středa, buď mám přijít druhý den, nebo po neděli. Takže OK, budeme vyvolávat, nechtělo se mi nad tím dumat celý víkend, tak jsem souhlasila se čtvrtkem.

Stejně jsem pak doma měla spoustu času projet diskuze o vyvolávaných porodech (samozřejmě jsem vyhledávala jen ty, které ho sice popisovaly jako „trochu bolestivější“ ale zas na druhou stranu „bleskový“…:-)

S lékařem, který se o mě po ty dva týdny staral, jsem se domluvila bez problémů na tom, že lze použít masážní vanu, porodní stoličku a další vymoženosti, o kterých mi při prvním porodu nikdo nic neřekl.

Druhý den jsem šla vlastně natěšená do porodnice, „ubytovala“ jsem se, nechala si zavést tabletku na preindukci, protože tělo samozřejmě nebylo ani náznakem připravené. To bylo v deset dopoledne. Doktor, co mě přijímal, říkal, že zřejmě dáme ještě jednu preindukční tabletku večer a ráno druhý den začnou vyvolávat.

Pfff, já myslela, že za hoďku je to odbyto?! A tak jsem čekala. A čekala. A přemýšlela jsem, že jestli je to takhle na dlouhý lokty a jestli tu budeme muset s malou zůstat dýl, tak asi zkrachujem, protože na mě vyšel sice největší, ale taky nejdražší místní nadstandard. :-)

Kolem třetí jsem začala pociťovat něco jako menstruační bolesti.

„Hurá, něco se děje!“

V šest už jsem měla bederku a vlastně celej spodek, jak kdyby mě pan doktor na příjmu místo pilulky nakopal do kostrče. Na kontrolním monitoru v sedm skákala kontrakce, že mi sestřička doporučila sbalit si pytlíček nezbytností a vydat se s ní na kontrolu na sál, že už tam asi zůstanu. Jupí!

Kontrakce jsem cítlia, ale slabší, takže to je super, že to jde takhle rychle a v pohodě! Po vyšetření mi zase sklaplo, otevřená s bídou na 2 prsty, branka i čípek pořád tak napůl…vzala jsem svůj pytlíček a ploužila se bludištěm chodeb zpět o patro níž do pokoje.

Tělo se nejspíš leklo a rozhodlo se pro pauzu, kontrakce i bolesti kostrče ustaly a já si šla zdřímnout v předtuše dlouhý noci. Před jedenáctou mě probudila bolest. A hele, že by se kontrakce vrátily? Nejen to, také se zpravidelnily po 7 minutách a upřímně, docela fest nabraly na síle. Když byly po 4 minutách cca 40 minut, šla jsem za sestrou a zase jsme absolvovaly cestu na sál na vyšetření.

A sklaplo mi podruhý…

Nález prakticky stejný jako předtím, dva prsty, čípek ani branka nezanikly. To už mě fakt znervóznilo. Jako bude to ještě horší? A ještě dlouho? Sestřička mi doporučila odpočívat a jít to znovu překontrolovat za dvě hoďky. 2 hodiny??? 2 hodiny!!! Uf…Na střídačku jsem je proseděla ve sprše a prokroutila v posteli.

Před jednou hodinou v noci jsme se vydaly zase na pochod. Cesta zabrala přesně 3 kontrakce a 2 pauzy na vodorovný leh, protože jsem začala omdlívat. A nález? Ne, neptejte se mě. Takže 3 kontrakce a dvě pauzy na omdlení cestou zpět. Do sprchy si už jít po omdlívací veselohře sama netroufám. Ptám se teda na možnost masážní vany. PA se sestřičkou na mě nechápavě hledí.

„Tam my maminky ani nedáváme.“

Aha, pardon, takže tam se asi chodí koupat doktoři no. Hryžu polštář a mlátím rukou do matrace, krucinál tělo, spolupracuj! Zní to divně, ale v té čtyř minutové pauze mezi kontrakcemi usínám. Takže, když pro mě kolem třetí přijde sestřička, že to jdem znovou překontrolovat, vytrhuje mě zrovna z hlubokýho relaxu. Vypadám pak jak simulant, když si cestou několikrát klekám na dlaždičky, abych prodýchala kontrakci.

Mladé doktorky na sále se mě asi zželelo (heh, nevěděla do čeho jde :-)) tak říká: „Paní M. je druhorodička, to půjde už rychle, je to na 4 prsty, tak dejte přípravu a ať zavolá tatínka.“

Je půl čtvrté ráno. Po přípravě je jedinou změnou snad ještě větší intenzita kontrakcí. Dohrkám se na sál, tam mě uklidí do sprchy na míč. Po pár minutách vylézám ven na dlaždičky, na míči nedokážu v kontrakci sedět, navíc se o mě pokouší staré známé omdlívání. Na sále mám ještě sílu požádat o porodní stoličku, napolohování porodního lehátka do sedu a o epidurál.

První dvě věci dostanu, o třetí si paní doktorka myslí, že je to zbytečnost, protože si myslí, že to půjde raz dva. Když navzdory svojí tiché povaze úpím na celý sál, dovolí PA, aby mi kápla nějaký oblbovadlo. Jůůů, opět usínám mezi kontrakcemi, které se prodloužily zpět na sedm minut a jsou mnohem kratší, to je žůůžo.

Paní doktorka moje pocity nesdílí, a nespokojeně po cca hodince pošeptá PA (já to slyšíííím!!!) ať tam dá oxytocin, ať se to zas rozjede. A že se to rozjelo panejo, taková jízda se jen tak nevidí. Kontrakce delší než pauza mezi nimi, já ječím, že se nepoznávám. Nejdřív jim vysokým hysterákem oznamuju, že už nechci pokračovat a jdu pryč, pak fňukavě prosím o císaře a následně nemilosrdně útočím na doktorku ať mi hned řekne, kolik ještě kontrakcí zbývá do finále.

Ano, stydím se, a paní doktorky je mi upřímně líto. Snažila se, například mě chválila za dýchání a vysvětlovala mi nějaký chemický procesy bůhví u čeho, ale to mi bylo k prdu.
Porodní lůžko chci do lehu, stoličku vyzkouším na jednu kontrakci a zjišťuju, že omdlívání se mě pořád drží za rukáv a že ani tohle nebude ta pravá pozice.

Venku se rozednívá, je něco po šesté ranní. Paní doktorka míní, že bych už mohla zkusit tlačit. Aspoň nějakej posun! Zapřu se do toho, protože to aspoň přebije bolest kontrakce. Doktorka pohotově čapne igelitovou zástěru, mění rukavice a volá na PA: „Rodíme, paní má páru!“

Druhá kontrakce, brzdí mě, ať uberu, jinak si ublížím. :-) Ježíš, mně je to jedno, ať už je venku!!! Třetí kontrakce, hlavička, jedno ramínko, druhý ramínko…a…aaaaa! Úplně klidovej pocit, nic nebolí, netlačí, pupek někam zmizel a já vidím miminko mezi koleny.

6:22, oddechl si nejen tatínek a já, ale hlavně asi paní doktorka s PA. :-)

Miminko hned přiložili, byla maličká, takže mě nijak neporanila, vyvázla jsem bez stehu. A hned mi ho odnesla dětská. Navážili jí 2 390 g, a už ji vezli na neonatologii k nedonošencům.

Prý se na ni můžu jít kolem poledne podívat a zítra se k ní eventuálně přestěhovat. Co?! Ležím si na sále tedy ty dvě hodiny po porodu sama a začínám hru chyť si svého primáře. Ten, kterého chytám, shodou nejlepších náhod i náš soused, primář od nedonošenečků, přišel sám. Uklidnil mě, že miminko tam jen na dvě tři hoďky prohřejí v inkubátoru a vrátí mi ho ve vyhřívané postýlce ke mně do pokoje. Je v pořádku, donošená, jen má problém s udržením teploty. Děkuji, pane primáři!

Kristýnce je den, je klidňoučká, spací, ani návštěva její sestřičky ji nerozhodila a já doufám, že až se rozhodneme (někdy před přechodem :-)) pro třetího do party, že se mi vyvolávaný porod vyhne obloukem!

Hodnotilo 22 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
sweetmary
Povídálka 35 příspěvků 29.06.15 00:16

Tak gratuluji ke Kristýnce. Tak mne teď čeká druhý porod stále si přeji věřit tomu, že bude rychlejší. A to byl první vyvolávaný a asi vcelku rychlý, tak uvidíme.

Hodně sil a na zlý porod se časem zapomene:-). Jinak to hekání mi něco připomíná, i když tak drsná bych s na doktorku být netroufla.

 
ctyrnasobni mamina
Povídálka 15 příspěvků 29.06.15 08:09
4.porod

:-)Upln3 Ti rozumim.Ja jsem s podobnym nadsenim ocekavala svuj 4.porod, byl vyvolavanej, byla jsem si jista, ze to bude super pohodicka a rychlovka a byl to ten nejtezsi. Ale abych nestrasila maminky, co je to ceka, ne kazdemu se to takhle prihodi.

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 13 inzerátů 29.06.15 08:35

Statisticky to tak opravdu je, ale je samozřejmě kupa výjimek z pravidla…já v to stále doufám, nebť první porod byl děsný :-).

Jinak gratuluji ke krásné holčičce!

 
teckaa
Ukecaná baba ;) 1258 příspěvků 18 inzerátů 29.06.15 08:43

Hezky denicek, diky :potlesk:
zajimalo by me, v jake poloze jsi nakonec rodila? pochopila jsem spravne, ze na koze na zadech ne?

Příspěvek upraven 29.06.15 v 08:43

 
verulicek  29.06.15 08:50

Super deníček, nestraš, taky si maluju druhý porod PŘINEJMENŠÍM tak pohodový jako první :-D pobavila věta „ať mi hned řekne, kolik ještě kontrakcí zbývá do finále“ :mrgreen: a fakt to nešlo, nechat malou ještě v břiše? Já bych utekla někam za humna jak se znám..ale jsem divná..prostě jsem bytostně přesvědčená, že dokud chce být dítě v břiše, má tam být :twisted:

 
Icestar
Závislačka 3545 příspěvků 2 inzeráty 29.06.15 09:05

Gratuluji k holcicce, at jen prospiva! Diky za sepsani, cetla jsem jednim dechem - rodila jsem tri dny zpatky a vcitit se do toho slo az moc snadno. Ovsem „hra chyt si sveho primare“, to me odbouralo diky :mrgreen:

 
sao
Ukecaná baba ;) 1589 příspěvků 29.06.15 09:27

@ctyrnasobni mamina Proboha nestraš! Já čekám čtvrté, první porod vovolávaný a sice bez komplikací, ale jinak nic moc, druhý za odměnu - rychlovka, a třetí očistec… Tak doufám, že ten čtvrtej bude zase za odměnu a běda jak ne!

Pisatelce deníčku gratuluji :)

 
g_mia
Zasloužilá kecalka 755 příspěvků 29.06.15 10:50

Díky holky, psala jsem to ještě v návalu poporodních hormonů:-) @sweetmary spíš než drsná už jsem byla zoufalá a kvičela tam mezi funěním :lol: Bože, já bych se tý doktorce nejradši omluvila, ale asi to tam vidí dnes a denně :lol: @teckaa nakonec jsem pokorně přijala polohu na zádech, nohy do V ;) Mrzí mě to, kdybych neomdlévala, věřím, že by to šlo rychleji na té porodní stoličce :nevim: @verulicek no pralo se to ve mě hodně, jenže jsem laik a jak gyndařka tak doktoři v nemocnici se shodli, že u mě by neprospívala a mohlo by tím nedovyživováním hrozit, že bude mít lehké mozkové dysfunkce, což mě dostatečně vystrašilo, že jsem radši ani moc nehledala, co všechno obnáší ;) čekalo se na ten 38. týden, aby byla aspoň oficiálně donošená…
Pro všechny co je vyvolávanej porod čeká.. je to stejný asi jako s normánlním, někdo to má jednoduchý, někdo se na sále zapotí :think: a taky asi bude rozdíl vyvolávačka v termínu, kdy už je to tělo aspoň nějak připravený a takhle když „kde nic-tu nic“ :)

Příspěvek upraven 29.06.15 v 10:50

 
silvik.sk
Echt Kelišová 9810 příspěvků 29.06.15 11:43

@g_mia
gratuluji k dcerušce :kytka: A nehezké vzpomínky na porod ať brzy zmizí ;)
Já taky doufám, že můj druhý porod bude lepší, první byl totiž hrozný.
Mimochodem, holčičky mají krásné jména :srdce:

 
sarink
Závislačka 4294 příspěvků 29.06.15 12:35

Super deníček :palec: Přeju hodně štěstí :kytka:

 
Dorsetka
Zasloužilá kecalka 538 příspěvků 29.06.15 13:02

Sorry, ale brečím smíchy!!! :lol: Luxusně popsáno :palec: Gratuluju k holčičce a přeju, ať ten třetí porod (někdy za dlouho) vyjde dle plánů :P

 
koldy26  29.06.15 13:07

Možná by ten druhý porod by rychlejší, kdyby vás nehnali na vyvolání. To, že není miminko připravený jít ven, taky dělá svý. Ale samozřejmě je důležitý, když se miminku už moc dobře v bříšku nedaří, raději tomu pomoct. Držím palec, ať ten třetí je už takový, jaký si přejete :) ;)

 
Tarani
Závislačka 2710 příspěvků 29.06.15 18:42

Vtipně napsané :palec: chvílema jsem myslela, že popisuješ můj porod :D já měla taky oxytocin a cítila jsem se naprosto stejně jako ty, byla to opravdu jízda a taky jsem se na to chtěla vybodnout a jít pryč. A o tom vysokém hysteráku ani nemluvím :mrgreen: akorát mi bohužel nešlo tlačení tak dobře jako tobě :mavam:

 
MickyG
Ukecaná baba ;) 1699 příspěvků 1 inzerát 29.06.15 21:11

@sweetmary Já jsem měla první porod celkem rychlý a druhý byl teda dlouhýýý. Taky jsem si myslela, že druhej bude ještě rychlejší

 
MickyG
Ukecaná baba ;) 1699 příspěvků 1 inzerát 29.06.15 21:14

Jinak gratuluju k holčičce a přeju hodně zdraví!

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2476 příspěvků 29.06.15 21:18

Krásně napsaný deníček, můj třetí porod vyvolávany trval 32 hod a miminko jako dvě vaše :lol: držím palce, aby ten třetí porod byl za odměnu a snad i dřív, než před přechodem :palec:

 
Iveta1981
Závislačka 4176 příspěvků 29.06.15 21:44

@g_mia Krásně napsaný :) Gratujuju :) Jste holky statečný :) Proč manžel nezůstal ta dvě hodiny s tebou?? Vyhnali ho snad?? Třetí porod si pofičíš doma :D

 
Marketka25
Ukecaná baba ;) 1535 příspěvků 29.06.15 22:22

@g_mia moc pekny a čtivý deníček :lol: To usinani mezi kontrakcema uplne chápu, ja jsem po 16 hodinach krizovych bolesti usinala i kdyz jsem mela pauzu pul minuty :mrgreen: Jinak malymu je 10 mesicu a za 5 měsíců me ceka další porod, tak doufam že to budu mit opačne nez ty :mrgreen:

 
svycarka
Kelišová 6854 příspěvků 30.06.15 13:40

Fakt, ale fakt super napsano :potlesk: Gratulace k malusce a do tretice rychlovku do hodky ;)

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 01.07.15 09:31

:mrgreen: to jsem se po ránu zasmála. Gratuluji k malilinkaté Kristýnce. Někdo je nepřipravený rodit v 38tt, někdo i ve 42tt :zed: takže i to co máte za sebou upřímně závidím :lol:

 
tapinka123
Kecalka 411 příspěvků 01.07.15 11:17

:potlesk: gratuluji ke Kristýnce. A smekám před tebou, vedla sis dobře. Mě také čeká druhý porod (první byl rychlý a bezproblémový) tak také doufám že druhý bude ještě lepší, ale po přečtení tvého článku už si tím jistá nejsem. Ale porod se nedá naplánovat. Dobře že jsi byla bez potrhání a hlavně že jste obě v pořádku.

 
TCHS
Kelišová 7135 příspěvků 02.07.15 12:03

Moc pekny denicek :palec: gratuluji k mimisku :srdce: preji hodne zdravicka
Muj prvni porod hruza :roll: tez omdlevani z bolesti k tomu jeste zvraceni :roll: nakonec zvon a narazena kostrc s potrhani buh vi kde vsude :zed:
Takze druhy dobrovolny cisar :D
Holky, co vas porod jeste ceka, preji hodne stesti, at to jde rychle bez komplikaci a pokud mozno s mirnouckymi bolestmi :srdce: a hlavne at jste vsichni zdravi :*

 
g_mia
Zasloužilá kecalka 755 příspěvků 02.07.15 14:29

Díky ještě jednou za gratulace a pochvaly :oops: :mavam: @koldy26 taky si myslím, že kdyby byl přirozený, že je to o něčem jiném, ale poslouchejte řeči doktorů o tom, jak zaostává v růstu víc a víc, a jak je třeba jí popohnat, aby bylo vše v pořádku :nevim: @Iveta1981 ivet, řekl, že je děsně unavenej,..padavka jeden :lol: zůstal tam se mnou asi půlhoďky, pak řešil primáře, aby mi zjistil co bude s miminkem a šel spát :)

 
koldy26  02.07.15 15:57

@g_mia Já bych 100% taky poslechla doktory. Radši vyvolat, než ohrozit mimi. Tak hodně zdravíčka, ať maličká krásně roste. :srdce:

 
Arome danka.02
Kecalka 109 příspěvků 05.07.15 23:28

Moc hezky napsaný deníček :potlesk:. S humorem, nadhledem… Gratuluji ke Kristýnce a přeji, aby třetí porod proběhl rychle a hladce :D :kytka: :kytka: :kytka:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

"Kristýnka"


Reklama