Psychika v době těhotenství a po porodu

Těhotenství
  • emimino
  • 29.01.02

Těhotenství a mateřství mění ženu nejen po stránce fyzické, ale i po stránce psychické. Některé změny časem samy pominou, jiné je nutné léčit pod dohledem psychiatra nebo psychologa

Nastávající maminky jsou v době těhotenství vystaveny psychickým i fyzickým změnám. Ženy jsou úzkostlivé, přecitlivělé, někdy mívají depresi či strach.
Stav psychiky je velmi úzce spojen s tím, zda miminko je chtěné či nikoliv, zda se jedná o matku příliš mladou nebo naopak starší, zda miminko bude první apod.

Poslední týdny před porodem se navíc dostaví poruchy spánku a zvýšená únava, žena si často sama sobě připadá ošklivá, tlustá a nepřitažlivá.
S blížícím se termínem porodu roste strach z toho, zda pozná, že nastal její čas, z porodních bolestí a z toho, zda zvládne roli matky.

Po těžkém porodu přichází únava, zvýšené pracovní nároky související s péčí o miminko, nedostatek spánku a často i deprese. Ty začínají v době šestinedělí, někdy trvají několik měsíců, v ojedinělých případech přerostou v poporodní (laktační) psychózu.

Laktační psychóza je velmi závažný stav, začíná nejčastěji čtvrtý den po porodu a to zejména po těžkém, komplikovaném porodu spojeném s velkou ztrátou krve a následnou chudokrevností.
Je charakteristická stavy obluzeného vědomí s motorickým neklidem, úzkostí, manickou rozjařeností, neschopností porozumět situaci a dezorientací. Ztráta mateřského citu, stavy podobné halucinacím, motorický neklid, agresivita mohou vyvrcholit snahou ublížit sobě nebo dítěti.

Známy jsou případy, kdy žena v takovém stavu vyhodila plačící dítě z okna, zavřela do plynové trouby, nechala po několik hodin samotné.
Vzhledem k závažnosti onemocnění je nutná hospitalizace na psychiatrickém oddělení, zástava laktace a léky na celkové zklidnění.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek