Půl roku na venkově

O životě

Jsem tu znovu s deníčkem, jak se žije na venkově. Nutno dodat, že mé idealistické představy komunistické vesnice vzaly za své, ale ani tak si nestěžuji.

Já a zima

Naučená z Brna, že teplota -10 a 5 cm sněhu je kalamita, jsem si dost dobře nedokázala představit, co mě tady čeká. Listopad a prosinec jsem si žila celkem dobře. Sice tu a tam bylo pod nulou, ale dvě trika, svetr, mikina a zimní bunda to jistili. Ovšem v baráku jsem měla celkem problém. Všichni tady měli takzvaný studený odchov, kdežto já jsem byla zvyklá na svých 25 stupňů. Takže vytopeno na 21, děti v krátkých tričkách, příteli tekl pot po čele a já v husté mikině a chlupatých ponožkách. Tuto teplotu jsme měli ovšem jen v obývací kuchyni, kde se přes den všichni zdržujeme. V ostatních částech bytu bylo kolem 18, v ložnicích pak krásných 14 stupňů. Na spaní ideální, jen kdyby se u toho člověk neškrtil v teplácích, rolácích a mikině.

A pak začaly arktické mrazy. Na sebe jsem už neměla co navléct, ale zjistila jsem jednu zvláštní věc, od -10 už je to jedno. Stejně je vám ve všem zima. Doprava do práce byla také zajímavá a tak trochu loterie. Nikdy se nevědělo, jestli autobus pojede, a když už pojede, kam až dojede. Naštěstí až na jeden případ jsem se vždy dostala tam, kam jsem potřebovala.

Nevím, jestli mají řidiči nějaké předpisy, jak mají topit, ale jakmile venku spadla teplota pod -10 stupňů, ani se nenamáhali otočit knoflíkem. Takže součástí kabelky byla deka. Jinak by člověk umrzl. Ale za to teď topí jako o život.

Nicméně i mrazy jsme přežili. A já si na chladno zvykla natolik, že 18 stupňů mi přijde jako ideální pobývací teplota a na spaní je těch 15 fakt ideál (už bez mikiny). Kdykoliv si jen trochu postesknu, že je mi zima, tak se mi připomene, že brzy přijde faktura za plyn a pak mi bude horko až až.

Nicméně teď už topíme jen v krbových kamnech. Nikdy nepochopím, že z 10 zatápění mi jeden pokus ne a ne chytit a trvá to klidně i 2 hodiny, než uvidím první plamínek. A to to pořád dělám stejně. Asi jsem si měla koupit nějaké akcie Pepa, protože jsem jeho velký spotřebitel.

Zahrada

Od mala jsem měla v tatínkovi příklad velkého „mičurina“. Tomu by i skála začala kvést. Jednou na jaře pil čaj s citronem. Zatoulala se mu tam pecka, a jelikož byl líný vstát a jít ji vyhodit do koše, tak ji píchnul na okně do květináče. A hádejte co? Citroník si vesele roste a už měl i pár plodů. Jelikož jsem tedy vyrostla v takovémto prostředí, bylo mi líto nevyužít velké zahrady. A tak jsem začala s tím, jaké by to bylo super, kdybychom měli svoje rajčátka, ředkvičky apod. Nejdřív si můj přítel ťukal na čelo, protože nevěřil, že si dokážu zrýt kus země. Když jsem v potu tváře zapichovala rýč do posledního kusu mé zahrádky, obrátil. Dokonce mi koupil i plot, aby mi tam nelítali psi a jiná havěť.

Nakoupila jsem si spoustu semínek a zasela. Rajčat pořádné množství neb jsem počítala s tím, že mi skoro nic nevyroste, tak ať mám alespoň něco.

Vyrostly všechny. Z jednoho pytlíčku mám 38 sazeniček. Je mi líto je vyhodit, takže již brzy podaruji celou rodinu. Nutno dodat, že mluvím zatím jen o velkých červených. Stejné množství budu mít červených sherry, velkých žlutých a sherry žlutých. Nevím, co s tím budu dělat, ale prostě celé léto budeme na rajčatech. Protože to nevyhodím. Ani za boha. Taková škoda.

Tatínek nadšen, že se dcera potatila a věnuje mu svých 10 rajčat, jí na oplátku vyhradil 15 paprik.

„Holka, ale ty musí přijít do foliovníku, nebo z toho budeš mít prd.“

„Tati, já nemám fóliovník.“

„No, tak řekni chlapovi, ať ti ho postaví. Máš jich tady 15, vesměs kapie.“
Včera večer jsem zkusmo nadhodila, že domácí papričky jsou bezva věc, a když už budeme mít tuny rajčat, tak přece do leča nebudeme kupovat papriky z Polska, ne?

„Papriky? Ty ti tady nepůjdou.“

„No, na ty je potřeba foliovník.“

„Kterej ty nemáš…“

„No, ale kdyby se post…“

„Neexistuje!!!!!“

Z toho plyne, že podporu zatím nemám, takže si ho budu muset postavit na tajňačku sama, a pak jen zavázat oči a tádytádydadadá…“Po­dívej se, jak máš šikovnou ženu.“

Ještě mi bylo řečeno, že když budu chtít ryze domácí lečo, tak by nebylo od věci chovat slepice. Nějak jsem v tu chvíli nepochopila ironii a chytla se toho.

„No, to není špatnej nápad. Teď jsou vejce drahý, takový dvě, tři slepičky. Ale to by se musel postavit kurník. Umíš to?“

„Proboha sklapni. To byl vtip. Nebo už tvůj mozek zasypaly ty tuny rajčat?“

Byla jsem smutná. Ale jen na chvíli, protože jsem si uvědomila, že již dnes se jede pro nové přírůstky.

Zvířena
Když se sejdou dva blbci, můžou založit blázinec. A jelikož já jsem cvok do zvířat a přítel taky, tak nám dnes přibudou tři noví společníci. Ke třem psům, třem kočkám, třem fretkám, 9 šnekům a asi 10 rybičkám, si pořizujeme 3 ovečky. Jejich osud je jasný, ale než přijde jejich čas, tak nám budou spásat zahradu (a sousedům také – už mají napsaný kalendář kdo a kdy si je půjčí). Do té doby se budou mazlit, vykrmovat. Návštěvy se jen pohrnou. Už přemýšlím, jestli bychom neměli vybírat nějaké vstupné. Jako třeba otýpku slámy nebo suchý rohlík.

Takže takhle to jde u nás na vesnici. Našla jsem si tu i práci, takže sbohem velkoměsto. Mě teď čeká už jen hlína, kydání, sklízení, zavařování apod. A víte co? Konečně jsem se našla. Tohle je život pro mě. Jsem tu absolutně šťastná.

Tak pa pa. Jdu chystat chlívek pro ty naše ovečky. Teď mi přítel volal, že už jsou na cestě a nejsou to ovečky, ale beránci, tak uvidíme, jak to půjde. A prý má ještě nějaké překvapení. Takže dle hesla „NESTŮJ, NELELKUJ“ jdu něco dělat a zase písnu, jak se žije na našem hospodářství.

Hodnotilo 17 lidí. Score 4.5.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 04.04.12 01:32

No já se tu nachechtala :lol: :lol: :lol: Kromě toho ZOO co tam máte a armády rajčat je to tu na chlup stejné.. Vybavily se mi doby, kdy jsem s novorozenětem každé ráno nejdřív musela zatopit v kamnech, aby nadrkotalo dásničkama až bude papat :mrgreen: My jsme taky městský jsme tu druhou zimu a budeme tu třetí léto a nemůžeme si to vynachválit. Sice je všechno strašně daleko a v podstatě co si neuděláš, nemáš, ale je to pohoda oproti ruchu velkoměsta. :dance: Zase napiš :hug:

 
bamba  04.04.12 06:23

Pěkně napsaný,při čtení tvého deníčku jsem si vybavila dobu ořed 10ti lety.Dcera si koupila dům a s domem i kousek pole.S nadšením jsem se pustila do pěstování všeho možného.Zasela spoustu mrkve a jiné zeleniny,taky lán rajčat.Mé nadšení ale netrvalo dlouho.Plevel jak známo roste rychleji než všechno ostatní a mé víkendové návštevy nestačily na to,abych měla vše vyčištěné.Nakonec jsem to zvládla,ale další rok byly záhony podstatně menší :think: :think: .Navesnici se nám líbilo a koupili si tam taky domek.Zahrádku mám podstatně menší,než dceřino pole a práce je na ní stále dost.Přeju ti,aby elán se kterým ses pustila do mičurinství vydržel co nejdýl a samozřejmě pěknou úrodu.Napiš,jak ti to jde.

 
marra  04.04.12 08:40

Levmah, jsem rada,ze si konecne stastna :kytka: :kytka:

 
marra  04.04.12 08:40

Pardon Lemaz :oops: :oops: :oops: :mrgreen: :mrgreen:

 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 04.04.12 09:17

Lenko jsem moc ráda že jsi konečně našla ten smysl života a já ač městké dítě jsem na tom uplně stejně :mrgreen: :mrgreen: a sázim a sázim i když nemáme hotovou parcelu máme asi 100 kýblu které nádherně lemujou náš dum :mrgreen: :mrgreen: (sousedum se moc nelíbí) :lol: a zvířata nám taky nějak nebezpečně přibejvaj a to nemluvim o tom že chlap ještě neví o štěnátku které už se plánuje :mrgreen: :mrgreen:

Jo není krásnější věc než mít smysl života a mít co dělat..

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 04.04.12 09:32

Hm, to je celá Betty McDonaldová… Nebralas tam inspiraci…? 8o 8o

 
Black_Orchids
Závislačka 3738 příspěvků 04.04.12 09:36

nazdar Lemaz, dlouho jsem tě tu nepotkala. Přeju, ať se daří a ať se to nějak dobře vyřeší s tou tvojí novu prací a smlouvou. :mavam: :mavam:

 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18512 příspěvků 04.04.12 09:41

hezký :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: i má matka měla představu takovéto zahrádky - nakonec se dopracovala k zahrádce ukrajinského typu, kdy je plevel vyšší než pěstované rostliny a pokud chce sklidit, tak si musí pamatovat, do kterých míst co zasadila/vysela a pak pěkně pohledat. Ale tuny rajčat ti závidím! :palec: :palec: :mrgreen: :mrgreen:

 
Mishka85
Ukecaná baba ;) 1442 příspěvků 04.04.12 10:00

závidím, nejradši bych se taky celé dny hrabala v hlíně a pěstovala a chovala vše možné. Sice stavíme domek, ale zahrádka okolo bude poměrně malá, takže když si vydobydu „políčko“ tři krát dva metry, tak bude úspěch - aspoň na bylinky a cherry rajče:))) :kytka: :kytka:

 
Petorka
Závislačka 2787 příspěvků 04.04.12 10:12

Jé to je krásný deníček!!! Trochu mi připomíná sebe…taky jsem se po 25ti letech ocitla na vesnici, já pražská slečinka, která žila celou dobu jen v paneláku teď žije ve vesnici s 420 obyvateli, jsem tu přešťastná, tvoje nadšení z pěstování rajčat mi je blízké :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: já už bych tu naší vesnici neměnila ani za nic!!!
Jo a ta zima v baráku…ani nevíš jak vím, jak se cítíš :lol: :lol:

 
pst007  04.04.12 10:16

No, a přesně z těchhle důvodů žijeme, ač oba vyrostlí na venkově, rádi v paneláku.

 
zzuzzinda
Kecalka 271 příspěvků 04.04.12 10:50

Moc hezký:) A já z vesnice prchla do Prahy a nijak mi ta zahrádka nechybí:) Ale když sestra nebo máma dají domácí marmošky, to jsem ráda :) :) Jen v jendom mi dvorek nebo zahrádka chybí - mohly by tam děti řádit a lítat.

 
hofka
Extra třída :D 14663 příspěvků 04.04.12 11:36

áááách:-)

 
Rascal
Kecalka 226 příspěvků 04.04.12 12:55

Jéééé, to je krááásnej deníček a tiše ti tu závidím :-) Taky bych to takhle chtěla jednou mít.
Jinak třeba ti přítel k těm beránkům veze i slepičky :-)

 
Januliiik
Vesmírná mluvilka 30427 příspěvků 04.04.12 12:58

Leni, dlouho jsem tě tady neviděla a deníček jsem četla s úsměvem na tváři :-) dokonce jsem se i pořádně zasmála :-D :-D :-D a věta…jsem tu absolutně šťastná…je krásná :-) jen tak dál :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:

 
Evelina75
Ukecaná baba ;) 1791 příspěvků 04.04.12 13:41

Lemaz…musím se smát. Tvůj deníček je jak fata morgana…z 90ti % jako bys psala o mě. Já, holka z velkoměsta jsem se ocitla na absolutní samotě, v chaloupce uprostřed lesů a luk. :lol: Od podzimu do jara spím v teplém pyžamu, vlněném svetru, ponožkách, dece a peřině…při krásných 16ti stupních. Všem je vedro, ale já si nezvykla. Já spím v ponožkách i v létě! :mrgreen:
Máme 2 psy, v rybníčku přemnožený karase a teď se nám staví ohrada a ovčín pro cca 20 oveček, které brzy přibudou. Budu dojit aspoň jednu ovečku a uvažuju i o bílé koze…milujeme sýry. ;) Moje mamka nechápe…jak takhle můžu žít a obdivuje to a táta je spokojený, že jsem po něm a začínám taky Mičurinovat! :mrgreen:
Akorát s tou prací mám zatím hlavu zamotanou. Jsem zatím na MD s ročním chlapečkem, ale co bude za 2 roky??? To zatím absolutně nevím!
Takže přeju zdar a sílu spolubojovnice! :mrgreen:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 04.04.12 14:32

Fakt úplná Betty MacDonald :lol: Moc ti to přeju. Věřím že i pařník na papriky zvládneš :mrgreen: :mrgreen: (tatínek ho dělal tak, že zapíchal pruty do země, ohnul je a nahoře svázal a hodil přes to igelit, říkal tomu kibuc :pankac: )

 
Petiik
Ukecaná baba ;) 1848 příspěvků 04.04.12 14:48

Áááchjo, tak jen tiše závidím a čučím z okna paneláku :zed: :zed:

 
Ilonka007
Kecalka 327 příspěvků 04.04.12 16:36

Ty rajčata… boží :lol: :lol: :lol: :lol: Moc hezky napsaný :palec: :palec:

 
BohunkaP
Extra třída :D 14406 příspěvků 04.04.12 18:51

Lemaz, to je nádhera, číst takovýhle pozitivní a optimistický deníček - mám strašnou radost, žes všechno zvládla a konečně se našla! :kytka: :potlesk:

 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 04.04.12 20:05

Tak to překvapení byla koza! Aktuálně se řeší, jestli se také sní, nebo bude na mladé a na mléko!!!! Já ho miluju.****

 
Evelina75
Ukecaná baba ;) 1791 příspěvků 04.04.12 20:43

Tak to je paráda!!! Koukám, že přítel opravdu překvapil!!! :palec: Jsem zvědavá, jak to bude pokračovat u nás!?! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
Marie B.
Kecalka 188 příspěvků 04.04.12 20:45

To je parádní deníček a člověk se nepřestane smát ani u diskuse pod ním … „drkotat dásničkami“ apod. :lol: :lol: :lol: :lol: Taky se hlásím do klubu mimoměšťanů, je to paráda, když si to člověk umí patřičně užít :dance:

 
ivunana  05.04.12 12:41

Moc hezký, přeju i nadále dostatek elánu. :palec: :palec: My jsme venkovani pátý rok, půl zahrady sežral pes ( ono taky bodejť, když první pořídíme psa a pak mu tam začnu trapčit s vrbičkama ), rajčata miluje, naštěstí žere jen zralá, zbytek mám v zákopech a v různých schovávačkách:) Nicméně jsem mu, blbka, věřila jeho milý výraz, když jsem si do venkovního květináče píchla půlmetrového velikonočního zajíce…no jo, tak jsme ho holt ráno s manžou posbírali po dvorku. Zajíce. ;) ;)

 
Iuliana  06.04.12 13:35
:palec: :palec:
 
Weru
Hvězda diskuse 46868 příspěvků 06.04.12 14:38

Ja teda v Jedovnicich zila a mame tam zname a musim rict, ze i kdyz v Blansku kvetly snezenky, tak v Jedovnicich jsme staveli snehulaky. :lol: :lol:
Vtipny denicek a mavam do Jedas :mavam: :mavam: :mavam: :mavam:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama