Rady a odpovězené otázky-těhulky rodíme v září 2005

Těhotenství

Miminka v děloze se smějí, pláčou a mrkají Vydáno dne 23. 11. 2004 (540 přečtení) Nenarozené děti začínají hýbat prstíky ve věku 15 týdnů, zívat v 18 týdnech a smát se, mrkat a plakat ve 26 týdnech, ukazují nová pozorování pomocí nejdokonalejší ultrazvukové technologie. Informuje o tom zpravodajský server BBC. Mimické pohyby provádějí děti v děloze jako reflex v přípravě na narození, domnívá se londýnský porodník Stuart Campbell, který tyto projevy pozoroval již od roku 2001, kdy začal používat nový typ 4D ultrazvuku.

Do té doby si myslel, že se děti učí smíchu tak, že napodobují své matky.
„Tato zjištění mohou signalizovat klidnou bezproblémovou existenci plodu v děloze v kontrastu s několika prvními týdny po narození, kdy dítě reaguje na cizí, nové prostředí,“ uvažuje Campbell. Miminka se po narození normálně nesmějí až do věku přibližně šesti týdnů.

„S dvojrozměrným ultrazvukem můžete pozorovat, že se otáčejí oční bulvy, ale snímky pomocí nové technologie jasně ukazují, jak se otevírají oční víčka. A protože se plod nachází ve velmi tmavém prostředí, musí to být reflex,“ vysvětlil Campbell a dodal: „Miminka uvnitř dělohy provádějí dýchací pohyby, i když tam není vzduch, a mrkají, i když tam není světlo, takže se zdá, že se takto připravují na život po narození.“

Smích však nemůže být podle něj interpretován jako příprava na narození, ale může to být reflex: „Co se skrývá za tím úsměvem, vědět nemohu, ale koutky úst se jim zvedají a tváře se vybulují. Musí být nějaký příznak spokojenosti v bezproblémovém prostředí,“ soudí.

4D ultrazvuk je vylepšeným trojrozměrným ultrazvukem, který poskytuje detailní trojrozměrné obrázky, pohybující se v reálném čase. Lékařům podle Campbella umožní snáze rozpoznat abnormality vývoje plodu, jako je rozštěp patra, a diagnostikovat srdeční vady. Mohl by také významně přispět k porozumění vrozeným vadám, jako je Downův syndrom

Jak nám rostou v bříšku. :o)
Vydáno dne 20. 04. 2005 (213 přečtení)
V průběhu prvního trimestru rostou děti podle předem daného schématu, a tak měření, které může být provedeno již v raném stadiu gravidity (6.-7.týden), je nejpřesnější metodou pro určování stáří plodu.

Vzhledem k tomu, že dolní končetniny dítěte jsou často ohnuté, je snažší měřit vzdálenost od temene k zadečku než až k patě = tzv.CRL. V pozdějším stadiu gravidity se ale velikost liší, takže měření již nejsou v určování věku tak přesnou metodou.

Uvedené týdny jsou vždy podle PM, stáří plodu je vždy o 2 týdny nižší.

4.týden: CRL: 0,36-1mm

5.týden: CRL: 1,25 mm

6.týden: CRL: 2-4 mm

7.týden: CRL: 4-5 mm

8.týden: CRL: 14-20 mm

9.týden: CRL: 22-30 mm

10.týden: CRL: 31-42 mm, hmotnost: cca 5 g

11.týden: CRL: 44-60 mm, hmotnost: cca 8 g

12.týden: CRL: 61 mm, hmotnost: 8-14 g

13.týden: CRL: 65-78 mm, hmotnost: 13-20 g

14.týden: CRL: 80-93 mm, hmotnost: cca 25 g

15.týden: CRL: 104-114 mm, hmotnost: cca 50 g

16.týden: CRL: 108-116 mm, hmotnost: cca 80 g

17.týden: CRL: 11-12 cm, hmotnost: cca 100 g

18.týden: CRL: 12,5-14 cm, hmotnost: cca 150 g

19.týden: CRL: 13-15 cm, hmotnost: cca 200 g

20.týden: CRL: 14-16 cm, hmotnost: cca 255 g

21.týden: CRL: 16 cm, hmotnost: cca 300 g

22.týden: CRL: 19 cm, hmotnost: cca 350g

23.týden: CRL: 22 cm, hmotnost: cca 455 g

24.týden: CRL: 21 cm, hmotnost: cca 540 g

25.týden: CRL: 22 cm, hmotnost: cca 700 g

26.týden: CRL: 23 cm, hmotnost: cca 910 g

27.týden: CRL: 24 cm, hmotnost: cca 1 kg

28.týden: CRL: 25 cm, hmotnost: cca 1,1 kg

29.týden: CRL: 26 cm, hmotnost: cca 1,25 kg

30.týden: CRL: 27 cm, hmotnost: cca 1,36 kg

31.týden: CRL: 28 cm, hmotnost: cca 1,59 kg

32.týden: CRL: 29 cm, hmotnost: cca 1,8 kg

33.týden: CRL: 30 cm, hmotnost: cca 2 kg

34.týden: CRL: 32 cm, hmotnost: cca 2,275 kg

35.týden: CRL: 33 cm, hmotnost: cca 2,55 kg

36.týden: CRL: 34 cm, hmotnost: cca 2,75 kg

37.týden: CRL: 35 cm, hmotnost: cca 2,95 kg

38.týden: CRL: 35 cm, hmotnost: cca 3,1 kg

39.týden: CRL: 36 cm, hmotnost: cca 3,25 kg

40.týden: CRL: 37-38 cm, celková délka je kolem 48-50cm

Potíže v těhotenství
Vydáno dne 24. 11. 2004 (1809 přečtení)
Bolesti v břiše
Křečovité nebo táhlé bolesti pouze na jedné straně, které se objeví, když sedíte nebo ležíte. Jde o kruhová vazy, držící dělohu, které bolí, když se napínají.

Rada: Uvolněte svaly přiložením lahve s horkou vodou nebo podušky. Neměla byste brát žádné léky proti bolesti,je stejně sporadická.

Bolesti v zádech

Vazy se stávají pružnějšími s blížícím se porodem a vyšší hmotnost spolu s vadným držením těla vede k bolestem v dolní části zad. Jestliže vaše dítě leží v pozici hlavičku dolů a tlačí na váš kříž, cítíte bolesti v zádech.

Rada: Náprava závisí na příčině. Soustřeďte se na správné držení těla a vyberte si vhodnou obuv. Vysoké podpatky jsou nevhodné, pomůže nošení nízkých podpatků a těhotenského pásu. Zkontrolujte matraci a provádějte cviky na posílení páteře. Jestliže dítě leží v pozici hlavičkou dolů, spus?te se na všechny čtyři, abyste ulevila zádům.

Krvácení z dásní

Jestliže vám krvácejí dásně při čištění zubů nebo při kousání tvrdšího jídla, mohla byste mí gingivitidu. Působením hormonů jsou dásně v těhotenství ztluštěné a měkčí okraje umožňují, aby zbytky jídla zůstávaly u kořenů zubů. Potom se zde mohou množit baktérie, což vede ke vzniku zubního kazu a onemocnění dásní.

Rada: Pravidelně si čistěte zuby a používejte dentální nit na čištění mezizubních prostor, abyste i udržovala dásně v dobrém stavu. Každých šest měsíců navštěvujete zubaře.

Zácpa

Povolení střevního svalstva může vést k pomalejšímu pohybu stolice a fekálie se dehydrují, čímž stolice tuhne a její průchod je bolestivý.

Rada: Jezte hodně potravin o vysokém obsahu vlákniny a přijímejte hodně tekutin. Proti zácpě také pomáhá pravidelné cvičení. Neužívejte projímadla, pouze přírodní, jako například sušené ovoce a otruby.

Křeče

Bolesti v lýtku, ve stehně nebo chodidle, které se obvykle objeví v noci. Není známo, proč se křeče objevují v těhotenství častěji, pravděpodobně jsou způsobené nízkou koncentrací kalcia a nebo nedostatkem solí.

Rada: Masírujte si postiženou část. Jestliže máte křeče v noze, ohýbejte razantně chodidlo prsty k sobě, přičemž vystrčte patu od těla. Jestliže křeče neustávají, navštivte lékaře.

Chutě

Máte chutě na určitá jídla, obvykle velmi nezvyklé. Vysvětluje se to ve spojitosti s koncentrací progesteronu. Chutě se velmi často mění. Některá jídla, dříve oblíbená, nesnášíte. Obvykle dávají ženy přednost sladkostem a sladkým jídlům.

Rada: Jezte vše, na co máte chu?. Dejte však pozor na to, že některé potraviny mají nízkou nutriční hodnotu, nebo jsou tučné.

Omdlévání

Děloha potřebuje zvýšené množství krve, což se může projevit závratí nebo točením hlavy, nebo? mozek má nedostatek krve.

Rada: Máte-li pocit, že omdlíte, lehněte si s nohama mírně zvednutýma a hlavu mějte v jedné úrovni s tělem. Vyhýbejte se dlouhému stání a pohybujte se normálním tempem.

Nadýmání

V těhotenství je též běžné nadýmání, protože pomalu pracující střeva umožňují hromadění větrů, s jejichž vypouštěním máte potíže. Snažte se vyhnout takovým potravinám, které nadýmají - například smaženým jídlům, cibuli a luštěninám.

Rada: Vyhýbejte se nevhodným potravinám, např. sušeným. Vhodná je máta a uklidňující teplý mléčný nápoj. Pomáhají mentolové nápoje. Nepolykejte zbytečně vzduch (např. při žvýkání žvýkačky, perlivé nápoje).

Zadržování tekutiny

Otékání rukou, chodidel a obličeje je způsobeno tím, že v těhotenství je v těle zadržována tekutina, která se hromadí v dolní části těla.

Rada: Odpočívejte s nohama nahoře a vyhýbejte se stání, aby se tekutina nemohla hromadit v nohou a rukou. Ve velmi teplém počasí odpočívejte. Vyhýbejte se přesoleným jídlům, nebo? sůl způsobuje zadržování tekutiny. Jestliže se vám vytvoří edém, zmiňte se o tom v poradně.

Časté močení

Naléhavá potřeba vyprázdnit močový měchýř, a to v malém množství, ve dne i v noci, je způsobena tlakem dělohy na močový měchýř. Zvýšený přívod krve do pánve způsobuje, že močový měchýř je dráždivý a častěji se vyprazdňuje.

Rada: Nepijte těsně před odchodem na lůžko. Nepijte kávu před spaním, nebo? je močopudná. Při močení se pohupujte dopředu a dozadu, aby se měchýř zcela vyprázdnil.

Hemeroidy

Hemeroidy se projevují svěděním a bolestí v okolí konečníku a po porodu mohou vyhřeznout. V posledních měsících těhotenství způsobuje tlak hlavičky zablokování krevních cév, takže se narušuje návrat krve z pánevních orgánů a způsobuje potíže podobné křečovým žilám v dolní části nohou. Zácpa, která tlak ještě zvyšuje, tento stav zhoršuje.

Rada: Jezte potraviny o vysokém obsahu vlákniny, která napomáhá udržovat stolici v měkkém stavu a nedochází k potížím při vyměšování. Jestliže hemeroidy svědí, aplikujte chladivou mast nebo ledové obklady. Nekoupejte se v příliš teplé vodě, nebo? tím se ještě více rozproudí krevní oběh a hemeroidy více svědí. Jestliže po porodu vyhřeznou, lze je manuálně natlačit zpět. Brzy zmizí.

Pálení žáhy

Jedním z problémů v těhotenství je pálení žáhy, protože chlopeň u vchodu do žaludku se uvolní účinkem hormonu progesteronu, který jako přípravu na porod uvolňuje řadu svalů. Malé množství kyseliny se tak může vracet do jícnu - trubice, která vede z úst do žaludku. Za spodní částí hrudní kosti se poci?uje bolest nebo nepříjemný pocit a kyselina se někdy vrací zpět do hrdla nebo do úst. Říká se tomu kyselé říhání. V pozdějším stadiu těhotenství tlačí zvětšená děloha na žaludek a pálení žáhy se může zhoršit. Tento stav by měl po porodu zmizet.

Rada: Vyhněte se vydatným a mastným pokrmům, kořeněným jídlům,kyselému ovoci a velkým porcím. Místo toho si berte menší množství jídla - svačinu asi tak každé dvě hodiny. Před spaním vypijte šálek teplého mléka. V posteli se dejte hodně pod hlavu a připravte si sklenici mléka, abyste se v noci mohla napít. Zvedněte nohy nebo čelo postele, abyste zabránila návratu žaludečních š?áv. Choďte si lehnout až několik hodin po jídle. Snažte se zhubnou - obezita a přejídání vedou velmi často k pálení žáhy. Někomu pomáhají léky na snížení kyselosti, ale v těhotenství jich moc neberte. Tyto léky omezují vstřebávání železa, takže jste-li těhotná nebo chudokrevná, mohly by spíše uškodit. O užívání léků se vždy poraďte se lékařem.

Inkontinence

K úniku moči dochází, když se smějete, kašlete nebo poskakujete, nebo? kapacita vašeho močového měchýře je snížena svaly pánevního dna nemohou zabránit úniku moči.

Rada: Často vyprazdňujte močový měchýř, snažte se předcházet zácpám a všemu, co zvyšuje tlak na vnitřní orgány, např. zvedání předmětů. Cvičte pravidelně cviky na posílení svalů pánevního dna.

Nespavost

Metabolismu dítěte nerozlišuje den a noc, a proto vás bude ve spánku například vyrušovat kopání. Dítě má více energie, jestliže máte vysokou koncentraci cukru v krvi. Spánek vám také může narušovat nucení na močení a noční pocení.

Rada: Používejte prádlo z přírodních materiálů, abyste se v noci nepřehřívala. Mějte po ruce zajímavou knihu, uklidňující nápoj nebo televizi, abyste našla rozptýlení a netrápila se nedostatkem spánku. Lékaři neradi předepisují sedativa. Dělají to jedině v tom případě, když nespavost způsobuje vyčerpání organismu.

Ranní nevolnost

Jezte méně a často nutričně hodnotná malá jídla, aby se vám nedělalo špatně od žaludku. Nepřepínejte se.

Rada: K tomuto stavu dochází v těhotenství a to nejen ráno. Nauzea se obvykle zhoršuje, když cítíte určité jídlo nebo i jiné zápachy, např.. tabák.

Potíže s nosní dutinou

Můžete mít ucpaný nebo plný nos, nebo dokonce krvácení z nosu. Nosní sliznice je v těhotenství měkčí a zesílení vlivem hormonů.

Rada: Nepoužívejte nosní spray a ošetřujte nos jemně. Vyhýbejte se suchému a prašnému prostředí.

Bolesti v oblasti pánve

Při chůzi můžete poci?ovat bolest v třísle a na vnitřní straně stehen. Je to způsobeno tlakem hlavičky na určité nervy, zejména v posledních týdnech těhotenství.

Rada: Odpočívejte s tělem podepřeným polštáři. Neužívejte žádné léky proti bolest, protože je většinou jen sporadická. Jemně se pohupujte, abyste si ulevila od bolesti.

Pigmentové skvrny

Během těhotenství vaše tělo více využívá hormon stimulující melanocyt. Pigmentové skvrny se zhorší, když jsou vystaveny prudkému slunci. Pokožka v okolí prsních bradavek ztmavne a můžete si všimnou i linie na spodní části břicha (linea nigra) a tmavšího zabarvení pleti.

Rada: Na prudkém slunci používejte opalovací krém s filtrem. Nepoužívejte žádné zesvětlovací krémy. Pigmentové skvrny po porodu zmizí.

Vyrážky

Máte-li nadváhu, záhyby pokožky se mohu zapařit a vyrazí se vyrážka. Musíte dodržovat čistou a suchou položku. Nečastěji se vyrážka objeví pod prsy a v tříslech.

Rada: Často se omývejte a udržujte pokožku suchou. Zasypávejte se v kožních záhybech a snaže se nenabírat hmotnost.

Žeberní bolesti

Intenzivní bolest pod prsy, obvykle na pravé straně, známé též pod názvem žeberní bolesti. Objevují se ke konce těhotenství ve spojitosti se stoupáním dělohy.

Rada: Opřete se tak, aby žebra nebyla stlačena. Bolesti zmizí asi po 36. týdnu, kdy dítě klesne níže do dutiny pánevní.

Strie

Lesklé jizvy na břiše, stehnech a prsou jsou způsobeny nadváhou, typem vaší pokožky a její pružností.

Rada: Nepomůže žádné kosmetické mléko. Jizvám se nevyhnete. Po porodu budou mizet a zmenšovat se. Snažte se nepřibírat na hmotnosti.

Pocení

Noční pocení a celkový pocit většího tepla - tepla vyráběného vaším tělem - jsou následkem většího objemu krve, což způsobuje rozšiřování cév pod povrchem kůže.

Pomoc: Noste oděv z lehkých přírodních materiálů a příliš se nevzrušujte.

Únava

Únava, která se objeví i při dostatečném spánku, je v těhotenství velmi běžná. Může pramenit z přibíraní na hmotnosti, nedostatku cvičení, z nespavost anebo nedostatečné výživy způsobené nauzeou.

Rada: Spěte nebo odpočívejte, kdykoliv to je možné. Jezte malé porce, ale často, aby dodávala tělu energii. Přenechte některé práce i ostatním a pracujte v rámci svých možností jak v zaměstnání, tak i doma.

Vaginální výtok

Zvýšení množství výtoku bílé barvy je výsledkem ztluš?ování a měknutí sliznic v celém těle, včetně vagíny a děložního čípku. Výtok nahnědlé barvy může signalizovat erozi děložního hrdla.

Rada:Je-li výtok silný, vkládejte si minivložky. Jakmile zjistíte hnědý výtok, uvědomte lékaře.

Křečové žíly

Tmavě červené žíly v dolní části nohou někdy svědí. Sklony ke křečovým žilám jsou dědičné. V případě, že máte nadváhu nebo hlavička dítěte tlačí na větší cévy a způsobuje hromadění krve v nohou nebo vulvě, vytvoří se uzlovitá svědivá místa.

Rada: Ráno na lůžku si navlékněte elastické stahoví punčochy. Pomalu spus?te nohu z postele. Cvičte, abyste podporovala krevní oběh v nohách a chodidlech a dlouho nestůjte, aby se vám krev v nohách nehromadila. V případě, že se vám vytvořily varikózní žíly na vulvě, podkládejte si záda polštářem nebo noste menstruační vložky.

Poruchy zraku

V této době vám možná budou kontaktní čočky nepříjemné vzhledem k tomu, že se v těle hromadí tekutina, jejímž vlivem mění oční bulvy lehce svůj tvar.

Rada: Poraďte se svým optikem, možná budete muset po dobu těhotenství s nošením kontaktních čoček přestat.

Cestování v těhotenství
Vydáno dne 23. 11. 2004 (402 přečtení)
Rizikové těhotenství

Jízda autem či autobusem vystavuje ženy větším otřesům, které mohou mít, ale většinou nemají, negativní vliv na těhotenství (předčasné kontrakce, krvácení, eventuálně předčasný odtok plodové vody). Rizikově těhotné ženy, za něž považujeme budoucí maminky, které byly např. léčeny pro neplodnost, opakovaně v minulosti potratily nebo jsou vícečetně těhotné, čekají dvě a více dětí najednou - by měly být opatrnější a cestovat co možná nejméně.
Opatrnost je nezbytná nejen pro nebezpečí otřesů při jízdě dopravními prostředky, ale i pro zvýšená rizika infekce při styku s většími skupinami lidí.
A tomu se při cestování ve veřejných dopravních prostředcích neubráníte. je důležité respektovat doporučení a rady ošetřujícího lékaře.

Ostatní těhotné

V ideálním případě, kdy těhotenství probíhá zcela fyziologicky, může těhotná žena dělat prakticky vše, na co je zvyklá a co jí vyhovuje. Říká se, že těhotenství není nemoc. S tímto výrokem lze souhlasí t s výhradou, že se týká pouze naprosto zdravých těhotných, které přišly do jiného stavu bez problémů a během gravidity nemají subjektivní ani objektivní obtíže.

Všechny „těhulky“, a? zdravé nebo rizikové, by se měly v první řadě snažit být v celkové psychické pohodě. Pozitivně přemýšlet o miminku a nové roli, která je čeká. to je základ úspěchu. Pokud jste zdravé a můžete si těhotenství zpestřit dovolenou, tím lépe.
Pokud máte v plánu odjet na dovolenou poraďte se nejdříve seč svým lékařem!
Exotické podnebí, nezvyklá strava spolu s cestovní horečkou nemusí na budoucí maminku působit dobře. Po příjezdu dbejte na spánek a odpočinek, aby jste se adaptovala a načerpala síly, pak má dovolená smysl.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Nika1
Kecalka 150 příspěvků 02.05.05 09:54

cokoladkova, diky ;)

ad neprijemnost pachu-a uvadeny tabak - naprosta pravda. prestoze mi vzdycky cigaretovy pach vadil, nikdy jsem neverila, ze mi z neho bude fyzicky spatne a ze dokazu na otevrenem prostranstvi detekovat kuraka na mnoho metru… cesta MHD tak byla (a je) nocni murou :(( Po prvnim porodu mi tahle zvysena citlivost, i kdyz v mensi mire, totiz zustala - a ted v tehotenstvi se zase vystupnovala…

ad smich /> v jedne knizce Leboyer(?) - byla trochu demagogicka, ale kdyz si to clovek prevedl do normalni mluvy, tak pomerne logicka - jsem cetla, ze deti, ktere jsou rozene v klidu, do klidneho prostredi (bez zbytecnych svetel, hluku…) a zustavaji hned u matky, se usmivaji mnohem driv nez v cca 6 tydech - treba uz i par hodin po porodu… kdo vi..

Nika (15m & 21+3tt)

 
cokoladkova
Ukecaná baba ;) 1723 příspěvků 02.05.05 21:46

Jéééééé tak ten smích hnedka od narození by byl super:-)))
Ikdyž každé mamince asi připadá, že se ten její právě narozený broučínek na ni usmívá:-))

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama