Rady a tipy začínajícím látkařkám

Rodičovství

Nedávno mě jedna kamarádka, která chce začít používat látkové plenky, prosila, abych jí napsala nějaké rady a tipy, co ano a co ne. Já jsem si pak říkala, že by to mohlo být zajímavé i pro některé maminky na eMiminu, které o látkových plínkách uvažují. Tak jsem to jen trochu upravila a posílám. Cílem tohoto deníčku není někoho přesvědčovat ani diskutovat o tom, které plínky jsou lepší. Je to souhrn mých zkušeností a postřehů. Tak snad to někomu pomůže a najde zde to, co hledá.

Když jsem čekala své první miminko, nějak tak jsem ani neuvažovala, že bych používala jiné plínky než látkové. Jaké jsou ale dnes možnosti, jsem vůbec nevěděla. Díky mému okolí a hlavně manželovi, kteří mě podporovali, jsem se vrhla na studium látkování a šla mi hlava kolem :) Toho dneska je. Co vybrat? Pomohla mi kamarádka, která látkovala a pak holky na eMiminu v sekci Nové látkující maminky sem :) Děkuji!

A teď ty rady a tipy:

 1. Nenech se vystrašit starší generací, která používala látkové plenky před dvaceti lety (maminky, babičky) ani kamarádkami, které používají jednorázovky toho o látkovkách moc neví.
 • „Není to vůbec levnější než jednorázovky“ To hodně záleží na tom, jaké plenky chceš používat. Pokud budeš používat bavlněné čtverce a k tomu svrchní kalhotky, cena výbavy se pohybuje i okolo 2 tisíc. Pokud to budeš mít z druhé ruky, může to být i levnější. Moderní kalhotkové plenky vyjdou samozřejmě dráž. Zde se výbava pohybuje i přes deset tisíc. Pořád se dá ale použít na druhé dítě nebo prodat. Kalhotkové plenky po jednom dítěti se na Bazárku dají prodat i za více než polovinu původní ceny.
 • „Navíc to praní je taky strašně drahé“ Není :) Já peru na 60 na EKO program a za půl roku jsem za praní dala tak cca 500 Kč (i s pracím práškem). Propočítávala jsem to podle spotřeby vody a energie uvedené v návodu k pračce.
 • „Mně by se teda ruce v hovínkách máchat nechtěly“ Ze začátku, když miminko kaká vaječinu, se tomu člověk neubrání. Později, když přejde na příkrmy, ale spolehlivě zafunguje separační plenka a všechna hovínka i s ní splachuji do záchodu a nemusím se jich vůbec dotknout.
 • „Toho času, co zabere péče o látkovky, raději věnuju mimču“ Já peru každé dva až tři dny. Nandání pračky trvá chvilku. Věšení trvá tak dvacet minut. Sbírání a skládání asi tak stejně. Nežehlím. Nějaký čas to zabere určitě, ale rozhodně to není tak hrozné. Teď v létě si to užívám. Hlavně sbírání provoněných plínek. Dcerka už je větší a tak věší a sbírá se mnou.
 • „Budeš muset hrozně často přebalovat“ Je pravda, že miminko v látkových plínkách se musí přebalovat častěji, než v jednorázových plínkách. Já svoji malou přebaluji přes den i každou hodinu nebo dvě. Když byla úplně miminko, přebalovala jsem asi po třech hodinách. Někomu to může vadit, já to naopak vnímám jako výhodu. Miminko není dlouho v kontaktu s močí. Tím, že cítí mokro, se ozve a já ho můžu přebalit. Tady to mi připadá jen jako relativní výhoda jednorázových plínek. Miminko je sice v „realitvním suchu“, nicméně ta rozkládající se moč přeměněná na gel je pořád v kontaktu s jeho pokožkou a může ji dráždit. Ale to je jen můj názor.
 1. Nenakupuj dopředu celou výbavu. Každému vyhovuje něco jiného a případný neúspěch předem pořízené výbavy by tě mohl zbytečně odradit. Já doporučuji do začátku pořídit si bavlněné čtverce a svrchní kalhotky a třeba jednu kalhotovou plínku a jednu vše v jednom. Až se mimčo narodí, uvidíš, co jemu a tobě bude vyhovovat a to pak můžeš dokupovat. Co ti nebude vyhovovat, dá se celkem výhodně prodat v některém z bazárků (Modrý koník, Mimibazar, Bazoš…)
 1. Nekupuj nové levné plenky. Většinou jsou to šunty, které protékají, miminku nesedí, někde tlačí, brzy se trhají, či jinak odchází. Levně svrchní kalhotky za např. 70 Kč (Gmini…) jsou pak igelitové, takže se v nich miminko paří. To je další z důvodů, proč mnoho maminek s látkováním končí, a je to škoda. Já rozhodně doporučuji firmy, které se zabývají skoro jen výhradně výrobou plenek. Ty jsou dražší, ale kvalitnější a vydrží i na další děti (např. Imse Vimse, Tots Bots, Anavy, Haipa Daipa, Popolini, Baby Lucy atd.). O značkách je možná dobré se poradit s někým, kdo s tím má zkušenosti.
 1. Co se týče skladování a praní: Každá maminka ti asi řekne něco jiného. Já plenky skladuji v kýbli s víkem v koupelně. Ty počurané tam dávám rovnou. Ty pokakané opláchnu vodou a potřu žlučovým mýdlem a hodím je tam taky. Kýbl smrdí, jen když se otevře víku. Když je plný, peru na 60 a věším.
 1. Cestování a noc: Mnoho maminek, které látkují, dávají na cesty jednorázovky. Já mám dobré zkušenosti s látkovkami, takže používám ty. Nejvíc se mě osvědčily jednovelikostní kalhotkové plenky Anavy. Hodně nasáknou, hezky drží. Malá v nich vydrží bez probuzení celou noc. Stejně tak cestování (to vydrží i 3 hodiny). Na víkendy s sebou beru pytel na plenky z PULu a látkové plenky. Je to taška navíc, ale když jedeme autem, už nás to nevytrhne. Navíc jsem asi škrt, ale nechce se mi utrácet za jednorázovky, když látkovou výbavu už mám nakoupenou :) Když jedeme s batohem vlakem pak kvůli úspoře místa jednorázovkami nepohrdnu. Stejně tak jsem za ně byla vděčná na táboře, kde pořád pršelo, a tak se plínky nedaly prát s sušit.
 1. Opruzování. Neříkám, že je to jen látkovkami, ale mám to štěstí, že se mi malá neopruzuje. Po přebalení ji otřu ubrouskem s přírodním olejem Medvídek a už ji ničím nemažu. Zvláště v těchto vedrech jsem látkové plínky ocenila.
 1. Pokud si plenky pořídíš a nepůjde to, zkus se, než to vzdáš někde poradit. Možná je to jen nějaká drobnost, která půjde lehce napravit. Navíc i podpora je důležitá. Někdy se ale stane, že přes veškerou snahu miminku látkové plenky nevyhovují, a pak se nedá nic dělat a je potřeba to respektovat.
 1. Neboj se, že budeš za exota. Je pravda, že látkové plenky se dnes už moc často nepoužívají. I když maminek, co je používají, přibývá. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by na mě někdo divně koukal. Lidé spíš koukají se zájmem a často se ptají a pak udiveně konstatují, že vůbec nevěděli, že něco takové existuje.

Moderní látkové plenky mají spoustu barev a vzorů, a tak se můžou stát i zajímavým módním doplňkem. To pak lidé často obdivují.

Přeji všem hodně úspěchů v látkování. Spokojená miminka, maminky i tatínky.

Hodnotilo 9 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Luciáš81
Povídálka 49 příspěvků 10.08.12 10:24

Ahoj,
používám látkovky pro svého 10ti měsíčního syna a děkuji ti za moc hezky sepsaný příspěvek, pod vše bych se mohla podepsat.
Jen bych možná ještě něco dodala z vlastní zkušenosti (pro to diskuze asi je), syn je dost háklivka a velmi snadno se oprudí, tak hlavně z tohoto ranku.

 • bez separaček se opruzuje - nekupuju drahé Poppoliny apod, ale balík Perlanu ze zdravotnických potřeb - jsou to velké čtverce, co si nastříhám na potřebnou velikost. Počůrané peru, pokaděné vyhazuju i s bobkem do WC. Využiju i při občasném používání jednorázovek když čekám kakanec - vykadí se - je-li čerstvě přebalen vyhodím bobek se separačkou a plenku ještě chvíli nechám.
 • PULky mu nesvědčí - ve vlňákách se oprudí opravdu zřídka a vždy to má příčinu jinou než teplo - kyselé ovoce nebo růst zubů nebo nepoznané pokadění ve kterém byl delší dobu. Taky jsem se bála komplikovanější péče -a není to žádná hrůza
 • měla li bych udělat žebříček prodyšnosti, pak nejlépe jsou na tom dle mých zkušeností eko pleny z DM (jiné eko jsem nezkoušela, jsou o dost dražší než tyto), pak samotná látková plena nebo s vlňáky, pak klasická jednorázovka rozumné značky (Pampers, Tesco, DM Babylove, jiné jsme nezkoušeli) a pak látkovka s PUL (měla jsem BabyLucy a Popolini)
 • syn na cestách používá jednorázovky, které má-li přes noc k ránu pročůrá durch, protože spustí silnej proud moči. Má-li ale látkovku z konopí řádně vycpanou bambusem a navrch vlňáky, pak je suchej.
 
opiopka
Zasloužilá kecalka 791 příspěvků 10.08.12 11:11

Moc hezké :potlesk: děkuju

 
nevsik  10.08.12 12:47

Já jen k tomu musím---- jsem odpůrce látkovek OVŠEM tento deníček mě potěšil že skutečně ani jednou větou niiic nevnucuje ani nevychvaluje až do nebe! :potlesk: mě jako odpůrci se to četlo hezky, bez nátlaku, ani jednou mě nenapadlo „no jo to zas…“ jen shrnutí mamky co látkuje a čitelný všem! chválím moc a děkuju! :*

sice mě to asi nepřesvědčí k látkám :mrgreen: bo dcerka je stejnak už velká a snažíme se odplenit ale pro ostatní paráda!

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29733 příspěvků 8 inzerátů 10.08.12 15:25

Super :palec: sice jsem látkující s nějakými zkušenostmi, ale i tak nacházím inspiraci. Nejsem si jistá tou cenou za praní - to si myslím, že stojí víc.

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 10.08.12 15:41

To je fakt pěkně shrnuté, tesat do kamene :potlesk:

Hlavně to, že starší generace si pamatuje hrůzy s vyvařováním a nejlépe oboustranným žehlením (zbytečné) a nelátkující maminky nemají o látkování páru - ale jsou to většinou ony, které toho vědí nejvíc, jak je to náročné, čas požírající a drahá záležitost :lol: (pamatuju si na jednu vyhrocenější diskuzi, kde nějaká „velmi dobře informovaná“ vypočítávala náklady na plíny a započítala do praní i aviváž :mrgreen:

 
Lenja17
Kecalka 395 příspěvků 10.08.12 17:34

Pěkný příspěvek.. ale já jakož to látkovkama nepolíbená :) mám v tom zmatek…potřebovala bych nejprve zjistit nějaké uplně základy o látkovkách ale kde? co to separační plena? a plenkový čtverec??? já ještě teda nejsem ani těhu ale vím že až to přijde, chci používat látkovky.. jen o tom zatím nemám vůbec žádnou představu.. :nevim: :( jediný co, tak jsem jedny držela v ruce, když je kolegyně objednávala vnoučeti

 
elfans
Kelišová 5254 příspěvků 10.08.12 18:51

@Lenja17 Zajdi k nám do diskuze Nové látkující maminky sem a mrkni se str 64, je tam hrooozně dlouhý příspěvek, kde je vše vysvětleno a pak se klidně ptej.
@Teri88 Pěkný deníček. :palec:

 
Lenja17
Kecalka 395 příspěvků 10.08.12 18:56

@elfans děkuji, určitě do diskuse přijdu :)

 
baruse.t
Ukecaná baba ;) 1262 příspěvků 10.08.12 20:52

Děkuji moc za deníček. Jsem 100% rozhodnutá látkovat, ale nevím jak začít a jak naložit s informacemi. Těch druhů je dost. Asi mrknu do diskuze a pomalu ji přelouskám.

 
xreni
Extra třída :D 11408 příspěvků 10.08.12 23:11

Díky za moc pěkný denicek, latkovani jsem docela propadla až v půl roce malé, ale stojí to za to :-)

 
Schara
Echt Kelišová 9148 příspěvků 11.08.12 08:37

Moc pěkně sepsané, o miminko se teprve snažíme, ale o látkování jsem přesvědčená že ho vyzkouším :-)

 
Bauli  11.08.12 18:10
8)

Příspěvek upraven 23.02.14 v 22:17

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 11.08.12 21:55

@LucajdaS jaký „doufám, že nebudeš látkovat“ 8o Okolí ti snad bude přebalovat dítě, že má nárok ti do toho kecat? :evil:

Jinak já osobně už nějaký ten pátek nepoužívám vložky - maximálně porodnické, které v sobě nemají žádné gely, žádnou úžasnou svrchní vrstvu a spodní vrstvu. I pro sebe použiju raději látku, protože je mi to na intimní partie mnohem příjemnější. Taková intimka z biobavlny nebo bambusu, to je zkrátka úplně o něčem jiném. Z obyč intimek (jakákoliv značka) jsem měla útok kvasinek zaručený, zkrátka tam měli teploučko, pochva produkovala víc sekretu, na omak mi to bylo nepříjemné… Když si představím, že bych v tom měla neprodyšně zabalený celý podvozek, tak mě jímají mrákoty. Tak proč bych to dělala svému dítěti, snažím se o co největší prodyšnost, nejnižší teplotu v plíně. Co nejmíň chemie na těle.
Druhorozený mi teď doma chodí většinou jen v bavlněné plíně - vázačce, ani ty pul svrchňáky už mu dávat nechci, ani flísáky… Protože je to umělina a vytváří teplo a přece ho chudáka nenechám obzvlášť v létě se pařit.
A nebo běhá s holou prdelkou a já těma čtvercema utírám louže :jazyk: univerzální 8)

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 27.08.12 09:28

Děkuji za hezké komentáře. Jsem ráda, že se deníček líbil a třeba někomu pomůže překonat počáteční obavy a vrhne se na látkovky.:)

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 04.09.12 11:22

Děkuji za doplnění…My s PULkama problém nemáme. V létě sice dávám kalhotovky bez svrchnáků nebo vlňáčky, ale ikdyž dám PULky malá se neoprudí…

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 17.10.12 19:17

Tak jenom doplnění. Dcerce je rok, mokrá plínka jí vadí a tak čůrá do nočníku. Neříká si, ale prostě jí po zhruba hodince posadím na nočník a ona se vyčůrá nebo i vykaká. Asi to není jen látkovkama, ale i její osobností, ale stejně je to fajn:)

 
Teri88
Zasloužilá kecalka 670 příspěvků 02.04.14 20:53

Vrhla jsem se na semináře o látkování v Praze, takže kdyby někdo se chtěl podívat, ošahat látkovky, vidět vše na vlastní oči a vyptat se na vše možné, budu se těšit…

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama