Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Doba je už taková... Máme k dispozici vše, na co si vzpomeneme, včetně informací. A tak když potřebujeme poradit nebo něco vědět, otevřeme prohlížeč a požádáme všeznalého strejdu Googla o odpověď. Ale někdy se může stát, že odpověď, kterou dostaneme, není tak úplně pravdivá. To se týká například otázky na bolest a rakovinu. A tak bych s vámi ráda sdílela svůj příběh o tom, že rakovina bolet může. A doufám, že to alespoň jedné váhající může pomoct s rozhodováním, jestli jít na vyšetření...

Rakovina prsu může bolet nejen v pozdním stádiu

Je mi 36 let, mám 3 děti, všechny více či méně kojené, první se mi narodilo ve 23 letech. Potud tedy rizikové faktory… Vše hraje v můj prospěch, přesto jsem onemocněla.
Ještě v době, kdy jsem kojila nejmladší dítě, mě náhle při doteku zabolelo jedno místo v prsu. Teplotu jsem neměla, kůže normální, vypadalo to jen na retenci, tak jsem změnila polohu při kojení a zanedlouho to bolet přestalo. Toto se opakovalo ještě asi 3×. Když byl dítku rok, kojit jsem přestala.

Za krátkou dobu se bolest objevila znovu, ale protože to nebyla bolest velká, nijak mě neobtěžovala a při samovyšetření jsem nic nenahmatala, nevěnovala jsem tomu pozornost. Jenže ani po několika měsících nemizela a při doteku na to místo tam byla pořád. A tak jsem zašla za obvodním lékařem pro žádanku na ultrazvuk. Než jsem se dokopala zvednout telefon a než došlo na termín vyšetření, bylo dítku 2,5 roku. Řeknu vám, že 4 hodiny s neposedným batoletem v čekárně 3×3 metry byly fakt výborný zážitek :lol: Nicméně na řadu jsem se v pozdním odpoledni přece jen dostala a UZV prokázal 2 malinké fibroadenomy.

Dostala jsem doporučení cvičit, protože mám nejspíš jen skříplé mezižeberní svaly a přijít znovu za půl roku. Cvičení jsem moc nedala, zato jsem se ale zdokonalila ve znalostech vlastního těla, a když už jsem věděla kde hledat, větší z nádorků jsem dokázala spolehlivě najít a hlídat, jestli neroste. Kontrola za 6 měsíců dopadla dobře, velikost i obraz na UZV byl stejný a stejně dopadla i další a další kontrola.

Uběhly 2 roky od prvního vyšetření a s mamologem jsme se dohodli, že kvůli rodinné anamnéze (babička z otcovy strany karcinom prsu ve stáří a brzká menopauza mamky a babičky) je čas do mě říznout a nádorky dát pryč, než udělají vlivem hormonů nějakou neplechu. Jenže přišel čas koronaviru a termín operace, která nebyla akutní, mi byl odložen na neurčito. Když se pak opatření začaly rozvolňovat, bylo už docela teplo, a tak jsem chtěla operaci přesunout na podzim kvůli hojení. A tady nastoupil můj anděl strážný, moje šéfová, která o tom nechtěla ani slyšet a pod pohrůžkou násilí mě donutila zvednout telefon a objednat se hned. Za týden jsem ležela na operačním sále a zapřísahala anesteziologa, ať mě kouká probudit, nebo ho budu chodit strašit ve snech :lol:

Rekonvalescence probíhala dobře a pro výsledky za 2 týdny. Protože pracuji v nemocnici, občas jsem nakoukla, jestli už to náhodou nemají hotové. A po týdnu, což není standardní doba, na mě výsledek vyskočil. Formulace „tubulární karcinom“ mě zaskočila natolik, že jsem běžela za doktorkou, ať mi slovo karcinom přeloží do češtiny, protože já mám přece fibroadenom. Chudák, až zpětně mi došlo, co jsem na ji hodila za odpovědnost, že zrovna ona, která s tím neměla nic společného, mi musela oznámit, že můj nádor je zhoubný.

Za 15 minut mi zvonil telefon. Mamolog, který mě operoval a ke kterému celou dobu chodím, mi volal, abych se hned druhý den ráno dostavila k němu do ordinace. A pak už šlo všechno strašně rychle. Další UZV, protože o jednom dalším útvaru v jiné části jsme věděli a nechali ho tam. Mamograf, který ten samý útvar neviděl (mám prsa samou žlázu a ta je pro něj nepřehledná). Genetika kvůli genům BRCA (výsledek za 4–5 měsíců). Za 2 dny magnetická rezonance (která ten útvar taky nenašla, ale našla jiný v druhém prsu), ten samý den scintigrafie kostí. A týden od diagnózy jsem ležela na tom samém operačním sále znovu. Chtěla jsem, aby mi prsa vzali obě a celé, ale to mi rozmluvili, že v tom není žádný přínos vzhledem k malé velikosti nádoru. Takže mi vzali 2 další útvary, půlku jednoho prsa a spádové uzliny.

Histologie dopadla dobře, žádný další karcinom, uzliny čisté a metastázy nikde nemám. Byla jsem uvedena do umělé menopauzy a dalších 5–10 let budu brát léky proti hormonům, protože můj nádor z nich byl živený. Příští týden začínám s ozařováním.

Věřím, že uvidím svoje děti vyrůstat. A věřím, že nebýt té bolesti a toho, že jsem svoje tělo nakonec vyslechla, mohlo to dopadnout daleko hůř. Třeba tím, že bych strejdu Googla zase zavřela, uklidněná tím, že „rakovina nebolí“…

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
3438
1.8.20 07:44

Hodně vnitřní síly ti přeju a jen to dobré :hug: :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
1.8.20 10:53

Držím moc a moc palce, ať to dobře dopadne a hlavně ať to všechno zvládáš psychicky. Taky mám prso samou žlázu a cysty, neni nic moc vidět. Fibroadenom mi už jeden odoperovali a na UZ chodim kazdy rok. Evidentne to asi nestačí…Dekuji za tento deníček. Pokud bych měla bolest prsu, určitě to budu řešit!!

 • Nahlásit
26
1.8.20 18:41

Dobrý den, fibroadenom mám mnoho let a mnoho let mě to místo bolí. Není to stálá bolest ani silná, takže je snadné to neřešit. Lékař mi nikdy nenabídl, že budou můj fibroadenom zkoumat jinak než mamografem či ultrazvukem, ani se neřešil čas menopauzy žen v naší rodině. Tak doufám, že vědí, co dělají. Moje prsa už opravdu nejsou samá žláza :-), tak snad to tam všechno vidí :-)
Buďte zdráva a díky za sdílení!

 • Zmínit
 • Nahlásit
9454
1.8.20 20:28

To je mazec… hodně sil! A hlavně zdraví :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4540
2.8.20 11:52

No, tak díky za kopanec. V druhém těhotenství mi objevili juvenilní fibroadenom. Po porodu přestal růst, tak byla domluva přijít až dokojím. Jenže jsem dlouho kojila, pak neplánovaně nastoupila ve 2 letech dítěte do práce a pak ještě neplánovaněji znovu otěhotněla. Na kontrole jsem samozřejmě už jakou dobu nebyla…

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
2.8.20 14:00

Dobré vědět, nejvíc mě tedy na tom děsí to, žes byla pravidelně sledovaná na ultrazvuku a na rakovinu se přišlo až při operaci :( Také se mi dělají fibroadenomy už od 20, teď je mi 36 a každý rok chodím na ultrazvuk, naposled jsem byla v březnu a poslední týdny mě jedno prso bolí, takže se raději znovu objednám. Přeji Ti hodně sil a hlavně, ať jsi brzy ok! Budu ráda, když dáš třeba v dalším deníčku vědět, jak se daří.

 • Nahlásit
2720
11.8.20 22:01

Děkuji za deníček, držím palce, ať je brzo vše v pořádku :hug: já byla loni na ultrazvuku, mám bulku v prsu. Hmatatelnou. obcas zabolí, mám ji tam asi už rok. Lékařka mi jen suše oznámila, že mám 4 děti a či bych jako chtěla…mám přijít za rok na kontrolu…bylo mi řečeno, že v prsu je hodně bulek..a rakovina neboli…no je na čase vyměnit lekarku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
40
14.8.20 18:04

Dobře vim o čem mluvíte. Ja v lednu dokojila a udělala se mi boule mezi podpazim a prsem a bolela. Obvodní mi řekl, ze to bude tíhová váček jak taham děti (jedna dcera 2roky a druha rok). Tak jsem šla po nějaké době na ortopedii ze mi to opichnou a bude to dobrý. Nikam sem nespěchala, dokonce me to i přestalo bolet a nechtělo se mi tahat děti po doktorech. Pak to začalo zase bolet tak sem si došla. Ortoped mi řekl ze to není tíhová váček a mám si dojít na chirurgii. Nakonec sem byla poslána na mamograf a byla mi udělána biopsie a zjištěna rakovina. Pak ještě jedno ložisko primo v prsu. Už se lecim a do konce září mám chemoterapii, pak operace a ještě ozařování. Jeho náročné s dvemi malými dětmi ještě když jsou rok od sebe.

Držím palce i vám at ste v pořádku. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
13950
14.8.20 18:33

@lucikboca hodně štěstí :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
1.10.20 08:36

Držím palce, já jsem na tom podobně. V létě jsem si našla bulku…sono, mamo, biopsie vše ok… vyndané to bylo jako fibroadenom ( přes 2cm) a z histologie šup… duktální karcinom in situ. Kontrola za 6 měsíců, ale já to stejně chci ještě prokonzultovat s onkologem, a udělat vše proto, aby se nic nezanedbalo.

 • Nahlásit