Reportáž o darování vajíček z pohledu dárkyně

Snažení

Popis procesu darování vajíček od úplného počátku, totiž rozhodnutí jít do toho, po samotný odběr a dny poté.

Sedím u počítače a projíždím FB. Již po několikáté v průběhu května a června na mě vyskočí reklama na darování vajíček v IVF centru v Praze. Ani nevím proč ji dnes, v půlce června 2015, otevírám. Pročítám sekci pro dárkyně, čtu si informace o procesu darování, zdravotních rizicích a dřív, než jsem si toho plně vědoma, tak odesílám přihlašovací formulář.

Je asi týden po odeslání přihlášky a na mail dostávám informace o tom, že se mám v tom a tom týdnu dostavit do Vysočan na vstupní vyšetření a genetiku. Trochu mě začne nahlodávat červíček pochybností nad tím, jestli jsem si vůbec jista tím, co dělám.

Jdu za manželem a svěřuji se mu s tím, že bych ráda darovala. Není nadšený. Argumentuje tím, že si zhuntuju tělo, nevím, jak tělo na hormony bude reagovat, že se v životě budu trápit myšlenkou na dítě kdesi u kohosi a že je to vůči němu nefér, protože on by měl být jediný muž, se kterým bych to dítě měla mít, čistě z morálního hlediska.

Je dusná atmosféra. Já mám pocit, že chci udělat správnou věc, manžel, že je to něco jako podraz…

Dostavuji se na Vysočany do Prague Fertility Centra. Holky na recepci jsou milé, stejně tak jako doktorka, která mě přijímá. Probíhá vnitřní vyšetření ultrazvukem s tím, že po této stránce jsem k odběru vhodná. Poté popovídání o rodinné genetice. Tahám informace až z paty, resp. z xtého kolena a ke konci už nevím, kdo je čí teta či sestřenice. Každopádně profil se jeví dobře, žádná dědičná nemoc se nezjistila. Přesto jsem odeslána do nedaleké kliniky Milosrdných sester na odběr krve.

Čekání na výsledky z genetiky je dlouhý, a tak si ho krátím rozebíráním darování vajíček s holkama na netu, příbuznýma, kamarádkami. Co člověk to názor, nijak extra to nepomáhá se utvrdit v tom, že je moje rozhodnutí správné.

A pak, zčistajasna, se otázka vyřeší sama na dětském hřišti. Moje děti blbnou na klouzačce s cizí holčičkou a jak už to bývá dávám se do řeči s její maminkou. Je dost otevřená, a tak mi hned z kraje svěří, že má dítě z darovaného vajíčka i spermie.

Na její otevřenost reaguji stejně a to tím, že jí vyprávím o tom, jak spíš narážím na nepochopení u lidí, když chci být na straně dárkyně. Nelze tu vypsat vše, co jsme si řekly, neb si to nepamatuji přesně, ale celé mě to zklidnilo a utvrdilo v tom, že do darování půjdu. A že jestli má nějaká žena mít možnost nosit a porodit dítě díky mé buňce, pak vzhůru do toho!

Je začátek července a já obdržím mail z centra, že moje genetika dopadla na jedničku a že můj profil, tj. výšku, váhu, barvu vlasů, očí a vzdělání nabídly několika podobným typům žen, a čekají na odpovědi. Hned druhý den mi volají, že si mě nějaká budoucí maminka vybrala. Jsem šťastná.

Koncem července se dostavuji do centra pro informace o postupu a léky. Nejdříve budu brát Notheristerone - tabletky, které mi upraví cyklus podle příjemkyně. Beru ho deset dní a poté to dostávám jako podle švýcarských hodinek.

Dostavuji se znova do centra, tentokrát však pro hormony. Když mi doktorka ukazuje, jak si budu sama z prášku Menopuru míchat koktejl do injekce, tak si přestávám být jistá, že to dám. Pak přidává informace o tom, kolik prášků kdy budu míchat, přidává injekce na neuvolnění vajíček předčasně a pak ještě nějakou finální.

Z informací mám hlavu v pejru, ale mám je naštěstí polopaticky vypsané na papíře a kdyby něco, tak mám volat. Začínám mít pocit, že do centra budu volat jako dítě v nouzi na Linku bezpečí.

Je konec srpna, někdy kolem deváté ranní, a já si mám píchnout první injekci. Klepou se mi ruce, všechen vercajk mám na stole. Kontroluju počet prášku, injekci, velkou jehlu, malou jehlu, polštářky, dezinfekci a svůj špek na břiše. To bude fajn, je měkkej a tváří se, že ho malá jehla nerozhodí.

Děti se mi zvědavě motají kolem jehel, a tak je dost nevybíravě posílám jinam. To poslední, co chci je, aby si z těch věcí dělaly dočasně předměty na hraní, příp. bodaly jeden do druhého. Zpruzeně odchází opodál, ale celou akci s neskutečným zájmem pozorují, na rozdíl od manžela, který je uražen a jen co zahlídne to chystání, tak s hlasitým povzdechem odchází se slovy „Dej vědět, až s tím budeš hotová.“

Pět minut držím namíchaný preparát nad břichem a přemýšlím, kde to bude bolet nejmíň, což vzhledem ke dvěma prodělaným porodům je na pováženou. Nakonec bodnu, vytřeštím oči a stáhnu hýždě (ukazuje se, že oči a hýždě mají nějaké propojení). První dávka za mnou a už vím, že to dám.

Je asi 6 dní po první injekci. Injekce jako takové mi už nevadí, ale je mi nevalně, slabě, pobolívá mě břicho, mastí se mi vlasy a obličej připomíná mé náctileté období, byť na 31letém obličeji. Dost se zabývám myšlenkou, jak to asi v těle vypadá, kolik folikulů roste a jak celkově tělo stimulaci a odběr zvládne.

Den odběru. Ráno předávám děti manželovi se všemi možnými instrukcemi. Už se s darováním smířil a začíná oceňovat fakt, že nám do rozpočtu přibude pár tisícovek, které nám v danou chvíli dost pomohou. Cestou ve vlaku se mi zalévají oči slzami a sama nevím proč, cítím se klidně, sama nechápu co a jak. Asi ty hormony. No jasně, tělo je celý zplašený.

Na recepci jsou ty holky fakt boží, padá ze mě strach z narkózy a odběru jako takového. Vyfásnu skvělou doktorku, která se o mě starala od začátku mého rozhodnutí.

Jdu do šatny, fasuju „andílka“, do skříňky ukládám osobní věci a jdu se vyprázdnit. To ráno už potřetí.

Doktorka mě dovede do tzv. „dospávací místnosti“, což je otevřená místnost, kde je cca 10 lůžek od sebe oddělených plentami. Jsem zde první, čtu si časopis a po chvíli dochází další dárkyně. Nakonec je nás zde asi 5 s tím, že já mám pocit, že jsem nejstarší. Ty holky mi přijdou tak dvacetileté. Chápu je, chápu sebe…všechny jsme tu nejspíš hlavně kvůli té finanční kompenzaci, i když i touha pomoci není zanedbatelná.

„Paní XY?“ Už mě volají. Uffff…

Jdu na sál, který je hned u dospávací místnosti, a holky na mě z lůžek povzbudivě mrkají. Jsem první.

Na sále jsou 4 ženy - nejspíš jedna doktorka, jedna anestezioložka a dvě sestry. Ulehám na kozu a stydím se. Přeci jen andílek ukázal všechno. Doktorka je prostě skvělá. Vidí mé rozpaky, a tak mě tam dole překryje nějakým ubrouskem.

Anestezioložka míchá svůj oblbovák a já se ještě ptám, jestli to moje vajíčko bude mít českou příjemkyni. Prý ne, půjde do zahraničí. Hrozím se a ještě před maskou vykřikuju, že nesmí do Německa. Všechny na sále zkoprní, proč jako?! Můj argument, že jsem byla vždycky tupá na němčinu, je rozseká a já čekajíc na odpověď, které se nedočkám, usínám blaženým spánkem.

Je 9:30, jsem na dospávárně a uvědomuju si, že moje operace začala v 9 a pouhých 30 minut poté jsem v bdělém a pohodovém stavu na lůžku. Cítím se ready k odchodu, ale musím pro pořádek zůstat do 11 hodin. Nic mi není, tak mě na reverz (pro pořádek) propouští.

Je mi fajn, jen jsem unavená, a tak si doma užívám pocitu a statusu maroda, který může ležet. Vzpomínám, že mi doktorka řekla, že mi vzali 17 vajíček A kvality. Sama pro sebe se usmívám.

Dny poté jsem v pohodě, zdravotně je vše ok a po první MS už vím, že jsem z „kritické“ fáze venku. Co se týká hlavy, tak v ní mám svoje důvody pro darování srovnané. Nějaké mamince, která by bývala nikdy dítě neměla jsem dala šanci. Ano, nikdy se nedozvím, zda-li jí vajíčka zavedou a ona dítě donosí. Ale vím, že z mé strany jsem udělala vše, co bylo v mých silách.

Rovněž si uvědomuji, že žena, která je smířená s tím, že nemůže mít vlastní děti a platí spoustu peněz, bere neskutečné množství preparátů, tak prostě nemůže být špatná matka. To nebude žena, která své dítě odloží do babyboxu.

A čistě sobecky, ano, čtete správně, to beru jako možnost pro další z mých vajíček stát se dítětem, dostat šanci na život. Protože jak k tomu přijde těch cca 400 vajíček (30×12), které za život vyprodukuji a z nichž žádný život nevzejde? Proč jen dvě, příp. tři by měly dostat šanci a zbytek ne, jen kvůli jejich špatnému načasování, které se mně prostě nehodilo?

Když se totiž dívám na své dvě jedinečné děti a uvědomuju si, jak jedinečné je každé z těch několika set vajíček, tak to, že jsem 17 dalším dala možnost pro další život, mě neskutečně naplňuje a hřeje. Hřeje mě pocit, že to vajíčko s jedinečnou a nikdy neopakovatelnou povahou a podobou může žít a ne jen odejít, protože se to stát nemělo…

Život je totiž ta nejvyšší hodnota,. Není nic krásnějšího, není nic většího - a to bez ohledu na to, jaký život a v jakých podmínkách vedeme. Nejbohatší životy totiž většinou nepochází od těch, kterým byla umetena cestička.

Hodně lásky a chuti do života vám všem. <3

Hodnotilo 49 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Anonymní  13.10.15 00:30

Krásný deníček :) díky tobě a všem ženám ktere se rozhodli darovat vajíčka, jsem i ja hrdou maminkou :lol:. Díky vam mam dnes krásného 10 měsíčního syna :srdce: díky, díky, díky za všechny ženy co mají miminka z darovanych vajíček.

 
Anonymní  13.10.15 01:14

Ahoj. I já se připojuji se svym díky :hug: :hug: :hug: I já mám krásné dvojčatka díky ženě jako jsi ty…Jste naprosto užasné a je jedno z jakého důvodu to dělate…At už je jakykoli, pro mě je to největší dar, ktery jsem mohla dostat… :palec:

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8868 příspěvků 13.10.15 07:14

Mám jen jednu poznámku - kterou rozhodně nechci zpochybňovat Tvoje úvahy. To, že „žena, která je smířená s tím, že nemůže mít vlastní děti a platí spoustu peněz, bere neskutečné množství preparátů, tak prostě nemůže být špatná matka“, až tak moc neplatí - znám případ, kdy i po darování matka šla na potrat, když dítě mělo řešitelnou VV; a to podle mě teda není zrovna projev dobré matky.

Příspěvek upraven 13.10.15 v 07:14

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 13.10.15 07:37

Udělala jsi hezkou věc.
Jen nesouhlasím s tím koncem, že jsi ráda, že je škoda, že každý měsíc s menstruací odejde víceméně člověk. To už je hnáno do úplnýho absurdna. Vím, že je spousta biochemických těhotenství. Kdyby všechna těhotenství byla prosperující, už se sem dávno nevejdeme. Představ si, že jsi chlap a rozplýváš se nad 200 miliony spermií, které jsi nespláchla do záchoda, ale předala v CAR, aby vznikly nové životy…
Doufám, že jsem se tě nedotkla. Jen mě závěr deníčku vedl k zamyšlení.

 
Cuddy
Extra třída :D 13097 příspěvků 13.10.15 07:47

„Chápu je, chápu sebe…všechny jsme tu nejspíš hlavně kvůli té finanční kompenzaci, i když i touha pomoci není zanedbatelná.“

Denicku tedy nerozumim, napises tuto vetu a zaobalis ji do spoustu odstavcu o pomoci a podobnych recech. Jinak je z tveho denicku videt, jak je rozdilny pristup lekaru dle toho, na ktere strane barikady zena stoji. Zda je ucelem dostat z zeny co nejvic vajicek z financnich duvodu a nebo pripravit zenu pro poceti vlastniho potomka.

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 07:49

Dekuju za komentare. @Slečna Ferka a @Izzz Vase komentare jsou fajn, ja to beru ;) Ano, muze se stat, ze si nektera maminka tehotenstvi s dar. vajickem rozmysli, ale domnivam se, ze jich bude skutecne poskrovnu a ze za tim nejspis budou zavazne duvody. Co se tyka toho, ze kazde vajicko je jedinecne, tak ano, ale samozrejme si uvedomuji, ze tezko bych tim padem mela mit 400 deti :) Bylo to mysleno ciste fakticky (vychazejic z toho, ze zena idealne 12× za rok ovuluje a ovulaci ma asi 30 let +-).

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 07:51

@Cuddy To si preci nerozporuje :think: Muzu darovat vajicka jak za ucelem nekomu pomoci, tak i z duvodu, ze mi to financne prospeje :nevim: Co se tyka jineho pristupu, pak uz jsem se na toto tema bavila v ješdne diskuzi cekatelek a docela mne to zarazilo..

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 13.10.15 08:07

Kdybych do toho šla, udělám to z 80% pro peníze. Zbytek by mě těšil, že udělám dobrou věc.

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 08:15

@Izzz :kytka:

 
Susen35
Kecalka 220 příspěvků 13.10.15 08:38

Mám smíšené pocity z tohoto deníčku :think: darování jako takové, smekám, pomoci druhé ženě stát se matkou.
Ale jak uvádíš finanční stránku, to se ve mě hodně bije :think: a mám z toho smíšené pocity. Kdyby za to nebylo finanční ohodnocení, asi by si nedarovala že :think:
Nemám z toho dobrý pocit :think: hodně se to ve mě pere.

Příspěvek upraven 13.10.15 v 08:39

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18908 příspěvků 13.10.15 08:39

@Lada84 Fandím Tobě a takovým jako jsi Ty, protože díky vám dostane spoustu párů šanci na to mít „vlastní“ dítě :potlesk: :potlesk: Klobouk dolů :kytka: Protože mám za sebou 2× IVF tak moc dobře vím, že já bych do toho nikdy nešla. Pro mě by ta finanční kompenzace musela být mnohem vyšší.
Jen nerozumím Tobě a @Cuddy o čem to tu mluvíte :think: Jakože se v některých centrech chovají lépe (??) k dárkyním vajíček než k párům, které touží po dítěti?? :nevim:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 08:50

@Susen35 V denicku pisu, ze za mym darovanim jsou oba duvody. Nevim, proc to, ze me motivovala i financni kompenzace by melo byt spatne. :nevim:
@Kikuška90 Ja o tom vim jen malinko od holek, ale vesmes mi psaly, ze darkyne maji lepsi pristup, nez prijemkyne..pot­vrdit to nemuzu, nestala jsem na druhe strane :think:

 
Cuddy
Extra třída :D 13097 příspěvků 13.10.15 08:53

@Kikuška90 Kdyz mas zenu, ktera chce darovat vajicka, tak cilem je ziskat co nejvetsi pocet vajicek, protoze par za ne plati, centrum garantuje urcity pocet vajicek. Jiz se tak neresi kvalita, protoze ET je jiz 3 den a to prezije velky pocet embryi a to CAR potrebuje, protoze to garantuje. Tato zena nepodstupuje ET, jiz se ji to netyka, neni treba tedy resit nejaky OHSS.

Kdyz podstupuje stimulaci zena s cilem poceti vlastniho potomka, neni cilem ziskat co nejvetsi pocet vajicek, klidne ziskat mensi pocet, ale co nejkvalitnejsich. ET se totiz podstupuje idealne az 5-6 den a embryi k prenosu je vyrazne mene nez ten 3 den. V prubehu stimulace se podstupuje nekolik kontrol rustu vajicek a stimulace se dle aktualniho stavu upravuje a musi se hlidat OHSS.

Proste jak psala zakaldatelka „Dost se zabývám myšlenkou, jak to asi v těle vypadá, kolik folikulů roste…“

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18908 příspěvků 13.10.15 08:54

@Lada84 Já právě na druhé straně stojím (ikdyž vajíčka i spermie jsou naše) a řekla bych, že to je spíše centrum od centra :think: K nám se chovají naprosto perfektně, že lépe už to snad nejde :pankac:

 
Wewerka80
Povídálka 25 příspěvků 6 inzerátů 13.10.15 08:57

Taky jsem dárkyní a to nejen vajíček (krev, plazma). A asi bych darovala i zadarmo, kdybych věděla, že nebudou muset příjemkyně za vajíčka platit takové sumy :)

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18908 příspěvků 13.10.15 08:58

@Cuddy Ale i při „pouhém“ darování se chodí na kontroly růstu folikulů, jestli autorka deníčku nechodila nevím, ale u nás v centru se chodí. Stejně tak CAR řeší případný OHSS, který může nastat i bez ET. Jak jsem psala, mám za sebou 2× IVF, takže vím moc dobře jak to chodí. Šlo mi vyloženě o to chování :think:

 
wrtulka
Kecalka 421 příspěvků 13.10.15 09:03

Co napsat snad jen velké díky za prijemkyni.. Nejsem ji já ale také jsme až sem došli a byli vděční za tu možnost a i ta myšlenka kdo jsou ti lidé co takto pomáhají tu byla. Opravdu díky!

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 09:07

@Kikuška90 I ja jsem na ultrazvuky chodila, jeden byl jeste pred stimulaci a pak nasledovaly dva v prubehu. Pece mi prisla primerena. Pristup perfektni. :palec:

 
Cuddy
Extra třída :D 13097 příspěvků 13.10.15 09:08

@Lada84 Aha, tak to jo, ale v denicku je to preskocene, prislo mne to, ze nevis, co se v tele deje a pak hned den D, odber.

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 09:13

@wrtulka Dekuji, ale holky chapu, tohle je kontroverzni tema a ja jsem velmi rada, ze vzbudilo reakce. Smutne je, kdyz se na denicky nereaguje a tento nejake reakce preci jen vyvolal. Fin. kompenzace se urcite nemusi libit kazdemu, ja ji vsak beru jako pro mne v tu chvili pomocnou a zaroven jako jakesi „bolestne“ za podstoupenou stimulaci. Neni treba si vysvetlovat, ze zatimco pro telo je prirozene za ovulaci vyloucit 1-2 vajicka, tak tech 17, diky stimulaci, neni. Nikdo dopredu nevi, jak to jeho telo prijme a jestli odber zvladne, jsou i neprilis stastne pripady. Je to jakasi kompenzace za podstoupene riziko. Doufam, ze jsem to ted vysvetlila srozumitelneji. ;)

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 09:16

@Cuddy Kdyz jsem to psala, tak me asi nenapadlo to zminit. Ale pece byla opravdu primerena, kdybych na UTZ nechodila, tak bych se o sebe docela bala. :think: Dekuju za komentare.

 
frozendarkness
Kecalka 347 příspěvků 13.10.15 09:17

Také jsem darovala vajíčka před skoro dvěma lety. Nebýt toho, že mě týden po odběru postihly velké zdravotní potíže, šla bych do toho znovu. U mě se to projevilo hyperstimulačním syndromem, týden jsem ležela v nemocnici a málem přišla o vaječníky. Blbé je, že dopředu nevědí, jak na to kdo bude reagovat. I přesto ale doufám, že to někomu pomohlo k vysněnému dítěti.

 
Susen35
Kecalka 220 příspěvků 13.10.15 09:21

@Lada84 nevím jaká je finanční částka za odběr vajíček(pokud můžeš zveřejnit, zajímalo by mě to), to opravdu netuším, ale pokud se to pohybuje okolo třeba 20.tisic, tak pro mě by určitě ta částka nebyla rozhodující a závratná, ten smysl darování je úplně jiný. Ale nemyslím to zle, snažím se tě pochopit, asi si peníze potřebovala.
Každopádně máš můj obdiv, jen se tě snažím pochopit :think: Ale já bych darovala jen že by mě zajímalo darování, ne peníze. Tvůj deníček by se mi moc líbil, jen kdyby si nezmiňovala, že se ti peníze hodí, kazí to pohled a to krásné světlo na pomoc druhému. :think: Tak to myslím, pokud si mě už pochopila.

@Wewerka80 více takových jako jsi ty :potlesk: já darovat nemohu nic, ani krev! máš můj obdiv.

 
Cuddy
Extra třída :D 13097 příspěvků 13.10.15 09:22

@Lada84 Financni kompenzace je naprosto v poradku, proste je to obchod.

 
tkub
Zasloužilá kecalka 859 příspěvků 1 inzerát 13.10.15 09:25

Chci říct, že naprosto chápu všechno, co si napsala! Mám zatím jen jedno dítě, chtěli bychom dvě a poté chci darovat také. Má sestra měla veliký problém otěhotnět, prošla mnoha IVF a snažili se 6 let, takže vím co prožívá žena v její situaci.

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 09:26

@frozendarkness Dekuju za vasi zkusenost a ze ji sdilite, protoze i o tomhle by se melo vedet (v pripade, ze je tu nekdo kdo darovani zvazuje, nebo se o nej vic zajima). @Susen35 Fin. kompenzace byla 25t, a me to v tu chvili pomohlo. ;)

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 09:27

@tkub :hug:

 
sarink
Závislačka 4293 příspěvků 13.10.15 09:31

@Susen35 a ty by jsi darovala zadarmo? Asi ani za peníze, co?
@Lada84 Já tě naopak obdivuju, za ty zdravotní rizika je ta kompenzace malá :)

 
Susen35
Kecalka 220 příspěvků 13.10.15 09:42

@Lada84 chápu, penízky se hodí. Je to jen můj názor, nemyslím to zle, jen kdyby to v deníčku nebylo, tak by se mi to četlo líp, nemyslím to zle :kytka: Psala jsem, smekám!

@sarink já bohužel s mou diagnozou bych darovat nikdy nemohla, ani za peníze ani zadarmo.Byla jsem v pozici té, která nikdy dětí mít nebude, sama jsem měla velké zdravotní problémy, abych děti mohla mít, díky bohu, povedlo se. Absolutně mě neznáš. Nechápu, proč když vysloví někdo trošku odlišný názor, musí být špatný 8o. Jak jsem psala, smekám před všema kdo darují, jen slovo peníze se hodí mi ten deníček trochu kazilo. Vím, co to je, když od 15ti je diagnóza nebudete mít děti!

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 13.10.15 09:43

Bez finanční stránky by tu tolik dárkyň nebylo. Tak to prostě je. Nechme na každém, ať se rozhodne.

 
vertunka
Ukecaná baba ;) 1864 příspěvků 13.10.15 09:51

Super :potlesk: kdybych nebyla srab a polístko tak bych taky darovala :) a myslím, že finanční odměna je na místě, vždyt kdo by do toho jinak šel?? Píchání injekcí, hormony, možné následky…to není jako krev, kde vás píchnou a za 7 minut je po..a taky to vlastně není zadarmo, lze to odepsat z daně…

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 13.10.15 10:02

Moooc krásně napsaný deníček..místy jsi mě fakt i rozesmála. já osobně to v sobě vyřešené moc nemám a darování bych v současné situaci ochotná nebyla. ale nikdy neříkej nikdy… :nevim: jinak fakt jsem netušila, jaká procedůra kolem a kolem je…a že těch vajec berou tolik 8o to bys měla dostat za každé vajíčko něco..to stejnou částku dostanou i ty, kterým odeberou jen polovinu z toho co tobě? :nevim:

Příspěvek upraven 13.10.15 v 10:18

 
Jana0703
Zasloužilá kecalka 826 příspěvků 13.10.15 10:09

Krásný deníček, mooje kamarádka tím teď zrovna prochází, píchá si ty injekce a pak půjde na odběr. Držím ji palce a klobouok dolů před všemi ženami co do toho jdou. Je to záslužné a některé ženě to splní sen být maminkou :potlesk: :potlesk:

A dost mě pobavila ta poznámka s tou němčinou :) :) :lol: :lol: :lol:

 
Wewerka80
Povídálka 25 příspěvků 6 inzerátů 13.10.15 10:55

@Susen35 Děkuji :) Bohužel už kvůli věku darovat vajíčka nemohu, ale aspoň jednou jsem pomoct mohla. Naštěstí jsem neměla žádné reakce na hormony ani na anestezii, pro mě to byla opravdu pohoda, vč. velmi příjemného personálu na klinice. Dle mého názoru, kdyby bylo darování zdarma, bude v této době, kdy skoro každý potřebuje nějaký peníz, dárkyň minimum. :(

 
ivunak
Ukecaná baba ;) 1567 příspěvků 13.10.15 11:03

Tak já budu asi jedna z těch, které s darováním vajíček (i spermií) zásadně nesouhlasí. Jednak nejde o darování, ale o prodej. Sice částka za to není až tak závratná, ale darování je zdarma. Dál to nebudu rozebírat.
A důvod nesouhlasu je jednoduchý: představ si, že třeba jednou budeš stát na hřišti s maminkou, která bude mít chlapečka z tvého darovaného vajíčka a co se třeba jednou nestane? Tvoje dcerka se do něj zamiluje a budou mít děti… A vzhledem k tomu, že čekatelek na darovaná vajíčka bude přibývat, tak jednou lidi nebudou vědět, kdo je koho bratr nebo sestra. Ten genetický materiál prostě jednou odevzdáš do jiné rodové linie. Naprosto chápu postoj tvého manžela, že dítě by jsi měla mít s pouze s ním.
Sice by mělo být, že dárkyně a příjemkyně budou vybrány tak, aby se šance, že se jejich děti jednou potkají byla minimální, ale co si budeme povídat. Když je dneska možné si (sice je to proti zákonu) vybrat při IVF pohlaví dítěte, tak nevěřím žádným CARům, že si budou lámat hlavu i tímto.

 
Datom
Povídálka 32 příspěvků 13.10.15 11:08

Krásně napsaný článek. IVF jsme řešili ve stejném centru, a protože máme zkušenost i s jiným centrem, byla jsem také nadšená z přístupu a profesionality veškerého personálu. A ty, které odsuzují, že to někdo dělá pro peníze, by si měly uvědomit, že na to, čím si ta dárkyně musí projít při darování vajíček, je ta odměna minimální. Což jsme se s manželem oba shodli. Já bych na to odvahu asi neměla. Možná taky proto, že vím, co to obnáší. Obdivuji a smekám před každou, která do toho jde!

 
zuzu224
Závislačka 4273 příspěvků 13.10.15 11:12

Urcite :palec: za to, ze jsi nekomu snad pomohla. Nejak me, ale zarazilo, ze jsi do toho sla i pres odpor manzela. Myslim, ze na takove veci by se meli shodnout oba. Mohlo to Vas vztah dost poznamenat.

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 11:59

@vertunka @reinkarnace @Jana0703 Dekuju vam :kytka:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 12:04

@ivunak Velmi dekuji za vas nazor. K prvnimu..da­rovani, ano semantika mluvi jasne: darovani je o cinu, ktery si nenarokuje kompenzaci. Nicmene z legalniho hlediska neni v CR (nevim jak jinde na svete) povolen business s pohlavnimi bunkami a proto je odmena skryta za kompenzaci a tak se muze tento obchod nazyvat darovanim.
K druhemu, musim jeste jednou vyjadrit diky za tak hlubokou myslenku. Take jsem nad tim uvazovala a ne, opravdu nikdo mi nemuze zarucit, ze se dany scenar v budoucnu neodehraje. Budu muset, stejne tak jako cim dal tim vetsi mnozstvi zen, doufat, ze se to proste nestane. Vite, tohle je snad jediny aspekt, kdybych byla pro to, aby darovani nebylo anonymni, protoze pak by jakasi kontrola byt mohla. Ale je zde podstatne vice negativ :think:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 12:10

@Datom Dekuji. :kytka: @zuzu224 Mate pravdu, ze jsem do toho sla pres manzeluv nesouhlas. Byla jsem dost vycerpana z nasi financni situace, ke ktere on hazel spise slepe oko, prip. se ji snazil zlehcovat tim, ze „co nas nezabije, to nas posili“. Je to hezky slogan, ale nic z nej nezaplatite. Dost dlouho a usilovne jsem premyslela, co mohu udelat ja sama a brigady, prip. prace z domova se dvema detma a manzelem min. do 20h denne v praci (nekdy i o vikendech), nehlidacimi babickami a nedostatkem penez na placeni nekoho na hlidani, me proste dovedla az na stranky IVF center. Ale zpet k manzelovi, kdyz se dozvedel jaka ta kompenzace bude, tak sam naznal, ze nam to vyresi tu situaci, ve ktere jsme byli, takze to vicemene prijal, i kdyz o mne mel obavy (po fyz. i psych. strance). Ted, kdyz vidi, ze jsem zdravotne v poradku a v hlave mam jasno v tom proc, co a jak, tak je rad. ;)

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 13.10.15 12:24

Wau, pro mě jeden z top deníků. díky za něj. :kytka:
zajímavé téma, fajn sloh. Mám ráda deníčky k zamyšlení a k zasmání současně. Líbíš se mi. :lol:

Také bych do toho šla, ale bojím se zdravotních komplikací a ten strach je větší než ta touha. Nemyslím si, že to je tak, že buď jste tak ušlechtilé, že i zadarmo nebo se daruje pouze kvůli penězum. Spíš to vidím, že se dá ‚zabít dvě mouchy jednou ranou‘ uspokojíš pocit dobrého skutku a přijdeš k nějaké té koruně.

jo, jsou věci v deníčku, které já třeba vnímám jinak. Hodně mě vadí, ten neexisstující pohovor s manželem, před přihláškou. Ale je vidět, že to tak mělo být. jednala jsi intuitivně, vše šlo hladce a rychle, když se to v Tobě pralo, potkala jsi maminku se zkušeností z druhé strany. Jsem přesvědčená, že jsi udělala minimálně jeden pár moc šťastný a tím jsi dala i fajn zázemí ‚svému‘ třetímu dítěti.

Jo, tohle se mi líbilo. obdivuji Tě a přeji hodně štěstí v životě. :mavam:

 
zuzu224
Závislačka 4273 příspěvků 13.10.15 12:27

@ivunak
To s geny uz je trochu vysroubovane. Nerikam nemozne, ale jednou jsem poslouchala v tv co deti je z nevery a nikdy se to nikdo nedozvi (napr. ulet na vanocnim vecirku apod.). Dle teto teorie si muj syn muze hrat na hristi s dcerou sveho otce spis nez kdyz daruju vajicka, protoze pripadna zena s kterou byl neverny bydli napr. ve stejnem meste. Navic pokud uz jde o nekolikatou generaci, tak geny jsoubuz „zredene“.
Spis mne vadi, ze darkyne jsou vetsinou zeny ve financni tisni a nepotrebovat ty penize, asi by nad tim vubec neuvazovaly. Tim samozrejme nechci rict, ze to maji delat zadarmo.

 
Alouette
Kecalka 345 příspěvků 13.10.15 12:28

Krásný článek :)

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2476 příspěvků 13.10.15 12:31

Moc hezký deníček. Já uvažovala o náhradním rodičovství, ale manžel byl proti, nesla jsem tedy proti němu. U darování vajíček je finanční kompenzace tak mizivá, že toto by pro mě určitě nebyl důvod darovat. I tak tě obdivuju, pro tělo to musí být záhul. Nevím, jak bych to snášela, když i paralen mi dělá vedlejší příznaky :-) :kytka:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1747 příspěvků 13.10.15 13:06

@Jensina @LennaZS Jit proti manzelovi urcite nebylo ferove a tuto realitu neschovavam, ani sve jednani neomlouvam. Jsem rada, ze to nakonec prijal a ted ve finale je rad, ze jsme tim prekonali dost blbou dobu. :kytka: @zuzu224 Zajimave srovnani s detmi narozenymi z nevery, toto me tedy nenapadlo.. :palec:
Jinak vam vsem moc dekuji za komentare, at uz kladne, nebo rozporujici. Vsechny beru a nektere maji velkou hloubku.
To, co obdivuji ja je, ze se tu zatim vede velmi prijemna diskuze, kdy, i kdyz jde o problematicke tema a nekdy naprosto protichudne nazory, tak jsou vyjadreny v klidu, s respektem a bez podlosti, ci urazek. Neni mnoho denicku, pod kterymi by se pak tzv. nestrhla mela :potlesk:

 
Lenka 80  13.10.15 13:12

@Lada84 zena ma 200 000 vajicek. :-)

 
petruše33
Kecalka 117 příspěvků 13.10.15 13:14

Obdivuju všechny, co do darování vajíček (i spermií) jdou. Je to každého věc a každého svědomí. A ta finanční kompenzace mi přijde malá…

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 13.10.15 13:18

Jak jsi jednala na vlastní pěst, tak mi to připomnělo knihu Edith Holé O ženách a o lásce. Tam je teda ještě vyšší level-náhradní mateřství (a role e-mimina je taky nezanedbatelná :lol: )

ale je fajn, že jste to s manželem nakonec prodýchali :palec:

 
ivunak
Ukecaná baba ;) 1567 příspěvků 13.10.15 13:24

@zuzu224 Ano, to je pravda. Ale dítě, které se narodilo z „úletu“ má rodiče, kteří se aspoň na ten krátký okamžik viděli. Takže pokud by se do sebe náhodou v budoucnu děti třeba zamilovali, tak by jim to mohli říct. Což u anonymního darování není možný.
Zamýšlené odtajnění dárkyň by tomu třeba mohlo zamezit, ale na druhou stranu bych nechtěla být v kůži dítěte, které vyrůstá s rodiči a najednou se může dozvědět, že jeho biologická matka je jiná než ta, která ho vychovává. Koho bude považovat za svou maminku? Vždyť i adoptované děti, které matky odložily se v nemálo případech v dospělosti je vydají hledat. Podvědomě hledají svoje kořeny i přes milují maminku, která je adoptovala a s láskou vychovala. :nevim:
Proto s dárcovstvím obecně nesouhlasím.

 
_Kaczenkaa_
Závislačka 2758 příspěvků 13.10.15 13:31

Klobouk dolů. A ty, co dokáží říct, nebo napsat, že to člověk dělá pro peníze… To radši bez komentáře… Ta finanční kompenzace je vzhledem k možným rizikům naprosto směšná.
Též jsem kdysi chtěla darovat, po prvnímu rozhovoru s doktorkou jsem si to hodně rychle rozmyslela, to právě ve chvíli kdy mi začala říkat možná rizika. Pro někoho kdo nikdy neměl žádný zdravotní problém může být částka kolem 20 tis. uspokojující za to nač ho upozorňují, pro mne nebyla a nebyla by ani kdyby to bylo 100 tis. a to jsem na tom tenkrát byla finančně hodně mizerně, nicméně já mám váhu svého zdraví hodně posunutou, takže za mě to darování je, protože zdraví je prostě k nezaplacení, tak ještě jednou autorko za mě palec nahoru a klobouk dolů :potlesk:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Štědrý den u cizích lidí


Reklama