Rodiče a děti v nemocnici Brno

Ostatní

Zasílám Vám naši výzvu a prosbu, jistě se mezi maminkymi na emiminu najdou Ty, které mají zkušenosti s Fakultní dětskou nemocnicí Brno. Zkušenosti to jsou jistě různé, někdy převládají pozitivní nad negativními někdy naopak. My jsme se pokusily navázat komunikaci s naší nemocnicí a ta nám vyšla vstříc, udělejme další krok, přijďme na besedu a podejme si ruce, které budou s láskou a trpělivostí léčit a uzdravovat naše děti. Komentář je dlouhý, děkuji za pozornost a Vaše příspěvky! Nane2 (Michaela Walsbergerová)

Milá mámo a táto,

když jste řekli, ze musíme jet do nemocnice moc jsem se bál, že tam budu muset zůstat bez Vás. I když jsem tomu nechtěl věřit, bál jsem se, že mě tam necháte samotného.
Jsem rád, že tu nemusím zůstat sám ani dnes ani zítra.
Stalo se ze mě hospitalizované dítě a můžete tu se mnou byt nejen o návštěvách, ale cely den a celou noc. Můžeme si spolu dál hrát a povídat. Nemusíte se děsit, jestli po skončení návštěvní doby budu plakat… Nebudu, vy tu můžete být se mnou celý den od 8-20 hodin, a pokud sestřičky dovolí, můžete počkat, než usnu. A víte, že pokud bude místo, můžeme spolu usínat buď na jednom pokoji, nebo na jednom oddělení, anebo můžete jít přes ulici do ubytovny rodičů?
Jsem rad, ze v nemocnici nebudu sám, mám Vás moc rád.

Můj nemilejší broučku,

když jsem zjistila, ze budeš muset do nemocnice, bála jsem se. Ale byla jsem rozhodnutá, zůstat tam s Tebou jak nejvíce to půjde. Nevěděla jsem, jestli bude místo, jestli nebudu muset být v ubytovně, ale věděla jsem, ze chci Ti byt co nejvíce nablízku.
Pamatuji si, když jsem jako sama byla malá v nemocnici bez rodičů, jak mi bylo smutno. Ty nemusíš po skončení návštěv brečet, že Tvoji nejbližší odešli a zůstaneš sám.Vím, možná potom nebudeme mít peníze na vánoční dárky, nebo Ti nekoupíme tu novou hru, ale vím, že být tu dnes s Tebou, je to nejrozumnější rozhodnutí !

Pana doktora, který se o Tebe bude starat, si dobře zapamatuji a zeptám se jej na vše, co mě bude ohledně tvého nemocného těla zajímat. Zeptám se i sestřiček, třeba, zda Ti mohu donést tvoji oblíbenou knížku, nebo jogurt s jahodovou příchutí. Oni tu jsou na nás moc hodní, chtějí Tě tu ošetřovat a brzy uzdraveného pustit domů, za babičkou a dědou, kteří za Tebou mohou denně na návštěvu ve vymezený čas.
Pokud to jen půjde, věř, že tě tu nenechám samotného.

Také byste byli určitě raději, kdyby Vaše dítě mohlo mít podobné zkušenosti. Kdybyste mohla s nim zůstat v nemocnici. Mnoho maminek má v tomto ohledu, bohužel, negativní zkušenost …

Dne 16. května 2006 jsme proto jménem patnácti Jihomoravských mateřských a rodinných center předali panu Janu Burianovi, řediteli FN Brno, otevřený dopis, kde navrhujeme konkrétní kroky ke změnám postoje nemocničního personálu a lékařů FDN Brno k rodičům.

Pan ředitel Burian vítá naši iniciativu a je vstřícný naší snaze o zlepšení současného nevyhovujícího stavu přijímání doprovodu hospitalizovaného dítěte. Především, co se týká dostupnosti informací o možném společném pobytu s dítětem (řada rodičů se ani nedozví, že taková to možnost tu je).

A proto se s námi pan ředitel Burian spolu se zástupkyní ombudsmana, paní Šabatovou a manželi Královcovými z Nadačního fondu Klíček společně sejde.

Kde a kdy?

O přednostech, úskalích i možných cestách řešení tohoto citlivého tématu by mělo být naše společné setkání v kanceláři veřejného ochránce práv na Údolní 34, Brno, 13.06.2006 od 16 do 19 hodin.

Udělejte si čas, a přijďte i vy navrhnout, co všechno se může v tomto ohledu změnit!


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
salecka
Kecalka 367 příspěvků 04.06.06 18:40

Ahoj Nane,osobní zkušenost s FDN Brno nemám,i když jsem Brňačka-naštěstí.Ale má kamarádka si odtamtud odnesla docela smutnou a negativní zkušenost.Narodila se jí ve 30tt holčička,která pro záchranu života musela absolvovat asi 4 operace mozku,kdy vážila 1300g.Denně docházela do FDN na návštěvy,které byly dle návštěvních hodin.Samozřejmně nemohla zůstat s miminkem,které bylo na JIP.To samozřejmě chápala.Mnoho lidí namítne,že takhle malé miminko nepotřebuje doprovod maminky,ale já si to nemyslím.Malá se narodila z temna bříška a další 4 měsíce,které byla na JIP,kde je 24 hodin světlo ji dost poznamenaly.To,že takovou kýlu z celonočního pláče( sotva odešla maminka) ani doktor neviděl,to že jí bylo několikrát docela nevybíravým způsobem řečeno,že si má najít ústav,pro své dítě,které bude cituji" ležák se sondou v žaludku....­......i když jim vždy říkala,že se o malou bude starat a nepřipadá v úvahu,aby šla do ústavu.Asi chtěly mít i sestry klid a popíjet si to kafíčko,když jí říkaly,že by už měla omezit návštěvy......

Je to trpká zkušenost,ale kamarádka nezapomene vždy dodat,že jsou tam špičkový lékaři,bez kterých by její dítě nepřežilo.Takže myslím,že je hodně co měnit na přístupu lékařů,sester i ostatního personálu.

já osobně jsem situaci vyřešila tím,že pokud by mé dítě někdy muselo do nemocnice,tak pojedeme do Znojma.kde je NAPROSTÁ SAMOZŘEJMOST 24 HODINIOVÝ POBYT DÍTĚTE S RODIČEM NA SAMOSTATNÉM POKOJI.

SALECKA

 
Nane2
Ukecaná baba ;) 1818 příspěvků 04.06.06 20:08

Salecko máš pravdu je to o komunikaci, proto jsem se rozhodli konečně začít s otevřenou komunikací, né všichni mohou své dítě nechat léčit v okresních nemocnicích, neboť některé zákroky se dají dělat jen ve velkých fakultních…i já znám pár nemocnic v našem okolí, kam se dá jet s banalitou, ale ta naše fakultní má špičkové lékaře a vybyvení, jen je to „moloch“, kde se ztrácí lidská bytost… kdo máte co říct k naší nemocnici v Brně a máte čas i chuť nebojte se přijít 13.06. 2006 do Kanceláře ombudsmana na Údolní 34. Nechceme kritizovat, chceme hledat společnou řeč! Nane2

 
salecka
Kecalka 367 příspěvků 04.06.06 20:47

To máš samozřejmně pravdu,v tom,že některé zákroky dělají jen tady v Brně.Já právě myslela,že když chytí dítko salmonelu s nutností hospitalizace,tak ho do FDN nepovezu,ale zajedu do okresní.Jinak samozřejmně když by to byl zákrok který dělají zde tak sem půjdu.Ale v tom případě počítám s tím,že to bude na objednání a tudíž budu na pokoji těch 24 hodin s dítětem.zkušnost mám pouze z interní ambulance,kde si nemohu ztěžovat.Všichni byli super a věnovali se nám.Takže je to opravdu o lidech a domluvě s nimi.Ráda se zůčastním takovéto akce.
SALECKA

 
Nane2
Ukecaná baba ;) 1818 příspěvků 04.06.06 21:26

Tak přijď 13.06 2006 od 16 hodin, beseda na Údolní 34, budova veřejného ochránce práv…je vítán každý kdo nechce být jen přihlížejícím rodičem…ale aktivně se podílet na uzdravování svého nemocného dítka…Nane2

 
gabrinka
Stálice 98 příspěvků 04.06.06 21:59

Tak my jsme byli se synem (20 m) v dětské nemocnici v Brně letos v dubnu - pouze na pozorování - snědl prací prášek - naštěstí asi nespolkl, takže jsme šli za dva dny domů, ale nemůžu si stěžovat. Hned na příjmu se mě zeptali, jestli chci být se synem na pokoji, zda chceme být sami nebo ještě s nějakou maminkou a dítětem a samozřejmě kolik to bude stát… Takže hospitalizace proběhla bez problémů.

Spíš byla zvláštní situace před příjmem : volala jsem 155, že syn snědl prací prášek, sanitka přijela za chvilku, dovezla nás do nemocnice, tam se na syna podívali, zavolali na toxikologii, kde jim řekli, co hrozí a byli jsme odesláni na ORL - tam jsme čekali asi půl hodiny, pak zpátky na příjem, tam jsme čekali další půl hodiny, byli jsme odesláni na chirurgii - ambulanci, tam jsme čakali další asi půl hodiny… No dohromady jsme strávili čekáním asi hodinu a půl až dvě hodiny a za celou tu dobu se synovi jednou podívali do krku…

Tak nevím - jsem ráda, že to dobře dopadlo, ale pokud by měl vážně nějakou otravu, tak by mi tento postup přišel poněkud zdlouhavý…

Zdravé děti přeje

Gábina + malý Ríša (22m) + Oříšek (12tt)

 
Petula_
Zasloužilá kecalka 868 příspěvků 04.06.06 22:20

Ahojte,

tak já bych se určitě ráda diskuze zúčastnila, ale bohužel patřím mezi mimobrněnské se spádovou oblastí do FDN Brno…

Sama - bohudík!!! - zkušenost nemám, ale moje kamarádka ano :-( A ne zrovna růžovou.

Po vyvolávání porodu u ní došlo k odloučení placenty, tudíž jí provedli akutní císařský řez a malého Ondráška pro velkou ztrátu krve okamžitě transportovali do FDN … Ona bohužel nemohla být s Ondráškem na dětské JIP a ani, když byl převeden na pozorování na oddělení, nebylo jí umožněno sdílet s ním pokoj a vzhledem k faktu, že je z Brna, jí neumožnili ani pobyt na ubytovně!!!

Opravdu velmi mne tento přístup zarazil, protože se tam jednalo mimo jiné i o rozvoj laktace - Ondrášek nemohl být ani přiložen - a mohu jí touto cestou jen složit velkou poklonu, protože za pomocí sester u Milosrdných bratří to nevzdala, 3 dlouhé týdny pouze odstříkávala MM a vozila jej Ondráškovi do FDN a kojí dodnes! (Ondráškovi bude 17.6.06 1 rok),

Není to jediný z příběhů, kdy nebylo matce VŮBEC umožněno být s dítětem ve FDN, které jsem slyšela… A proto velmi vítám a velice si cením Vaší snahy učinit v tomto konání změnu…

O Vašem článku řeknu všem v mém okolí, kteří tuto negativní zkušenost měli a věřím že i oni Vaši snahu velice ocení a případně se (pokud budou mít čas) tohoto jednání i zúčastní.

Peťula + Pavlík 1rok4dny

 
dandis
Ukecaná baba ;) 1083 příspěvků 05.06.06 08:50

Ahoj,

tak my bohužel zkušenost s nemocnicí v Brně máme, ale naštěstí dobrou.

Ležely jsme tam s dcerkou několikrát :-((((( a vždycky jsem s ní byla na pokoji. ALe to bylo taky tím, že jsem dcerku kojila a měla jsem přednost před maminkama, které nekojily. Jedině když byla na JIP, tak jsem tam mohla být jen ve vymezený čas a v noci když chtěla papat.

Ráda bych se besedy zúčastnila, ale bohužel nejsme z Brna. Mám totiž obavu, jak to bude při našem dalším pobytu v nemocnici, který nás čeká :-(((( Dcerka už se nekojí a je jasné, že bych chtěla být ve dne v noci s ní.

Budu moc ráda Nane, když napíšeš jak beseda probíhala a dopadla.

Dana+Valuška (2 roky)

 
Nane2
Ukecaná baba ;) 1818 příspěvků 05.06.06 10:26

Tou besedou začíná otevřenější komunikace s nemocnicí…Je pravda, že do roku dítěte, nyní již je jedno zda kojeného nebo ne, je pobyt matky samozřejmý…ale kojíš-li i po roce, tedy u mě to bylo deset dnů po prvních narozeninách máš smůlu…platíš si pobyt, což je fakt, ale proč se na tebe dívají jako na „nenormál“, když kojíš tak velké dítě a ještě chceš být s ním, sovy sester my se Vám tady o děti dobře postaráme…znáte to sami, když je Vaše dítě nemocné tak po týdnu i Vám už doma přijde každá hodina delší…ale co mají dělat setřičky v nemocnci, když mají na oddělení plno dětí a mají spoustu i jiné práce(papírové) proto je opravdu nejvhodnější usilovat o umožnění samozřejmého pobytu s dítětem v nemocnci, když to nejde z kapacitních důvodů přes noc tak přes den na celodenní pobyt průvodnce (od 08:20 hodin).
Dandis nejlepší je se zeptat ošetřujícího nebo přijímajíciho lékaře, u plánovaných zákroků ti mohou držet místo i pro Tebe na noc, je třeba být trpělivá! Nane2

 
salecka
Kecalka 367 příspěvků 05.06.06 12:21

ahoj

Já si teda vážně nedovedu představit,že bych s dítkem byla na pokoji do 20:00 a pak šla domů.Malej je zvyklej spát se mnou v posteli a když se v noci třeba vzbudí na čaj,tak jsem u něj.Kdo by tam byl u něj? nějaká sestra,která nemá náladu,nebo čas ukonejšit dítě??? Daly by mu tam kapky na uklidnění a konec zájmu.takhle to tam totiž dějlají.Já jen nechápu,že se dává přednost maminkám co kojí,protože i když nekojím,tak mám plné právo být s dítětem.V tomto by se neměli dělat rozdíly.Aby se maminka bála,že až přestane kojit,tak už jí tam nikdo s dítětem nenechá přes noc.Prostě 24 hodin přítomnost matky u dítěte bez ohledu na to zda kojí nebo ne.
Salecka

 
Slonice
Nováček 1 příspěvek 05.06.06 14:05

Patřím k těm, kteří mají osobní zkušenost s FDN Brno. Poprvé jsem byla s oběma dcerami (tehdy 1 rok a 2,5 roku) bez problému hospitalizovaná přímo na pokoji (ale je potřeba přiznat, že to bylo v roce 1999). Pak jsem se tam v krátkém časovém období s mladší dcerou ještě několikrát vrátila, byla kojená, bylo jí přes rok ale nikdo neviděl ve společné hospotalizaci problém. Naposledy ležela Anička na interně FDN ve třech letech (2001), hospitalizovaná jsem s ní už nebyla, ale byly mi umožněny tzv. celodenní návštěvy, přijížděla jsem mezi 7 a 8 ráno, večer po 19 hodině jsem jela domů. Neměla jsem nárok na stravu, ale jinak jsem nic neplatila, Anička mohla mít svoje hračky, občas i nějaký mls…Ráno se o ni vždycky staraly žákyňky, dopoledně nás navštěvovala paní učitelka z MŠ a nabízela hračky. Podobně vstřícní byli i na jednodenní chirurgii, když starší dceři trhali nosní mandli. Ale v zájmu objektivity musím přiznat, že k některým dětem, které byly v nemocnici bez rodičů, se pár „vyhořelých“ sestřiček nechovalo příliš pěkně. A právě kvůli těmto výjimkám bych svoje dítě, pokud není dostatečně velké, aby komunikovalo a třeba se i ohradilo, v nemocnici samotné nikdy nenechala.

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Rodiče a děti ve FN Brno


Reklama