Rošťáci a rošťandy r. 2004 : Noční.k můra z ....

Rodičovství

Ahoj všichni, jsem tu opět já.Deníček nevím kdo měl napsat, ale každopádně asi zapoměl, nebo mu to prostě nevyšlo a ve starém deníčku komentáře nepřibývají, a tak jsem se rozhodla něco sepsat sama.Pokud jsem měla být ještě trpělivá a počkat, tak se moc omlouvám. V tomto deníčku jsem se rozhodla napsat něco málo o nočníčcích. Dětičky máme všichni ve věku, kdy nás to teprve čeká a určitě nemine.

I já patřím k těm zázračným dětem a všichni mí známý také, kteří chodili na nočník v osmy měsících, v tom lepším případě v deseti.
Takže v první řadě, nenajdete děti, které by dokázaly ovládat močový měchýř ve zcela stejném věku.Je naprosto milné vycházet z představy, že dítě by už mělo toto kontrolovat, protože vy si myslíte, že už je načase.Načase je až v okamžiku, kdy mozek, nervy a svaly jsou dostatečně správně rozvinuté.Nervy, jakož i jim odpovídající svaly, jsou zřídkakdy odpovídajícím způsobem zralé před 15. až 18. měsícem, takže prosím vás neočekávejte velké úspěchy dítěte na nočníku před tímto obdobím.Rodiče by si měli dobře zapamatovat, že dítě před dosažením 15. měsíců jen málokdy udrží moč, byť jen na chvíli.Takže i když se mu podaří vám oznámit, že se mu chce na malou, stěží to udrží do chvíle, než připravíte nočník nebo než ho na něj po:,–(íte.Toto se srovná přirozeným poklesem četnosti močení kolem21.měsíce a do této chvíle s tím nemůže nikdo nic dělat a dítě nejméně.Kolem dvou a půl roku bude dítě schopné udržet moč až 4-5 hodin a poté se časové rozpětí udržení prodlužuje.
Asi od 12. měsíce prochází dítě obdobím negativismu, takže jeli nuceno dělat něco proti své vůli, jednoduše odmítne se podrobit.Rozhodné a přehorlivé přístupy rodičů k výcviku používání nočníku mohou vyústit v totální nezdar.Všechny děti jsou rády středem pozornosti a nic je nemůže více potěšit, než když celá rodina pečlivě sleduje jejich úsilí na nočníku. :-)Dítě má rádo, když maminka sedí blízko a mazlí se s ním, hraje hry, nabízí úplatky, a dítě zjišťuje, že po kakáníse krátce po jeho odchodu z nočníku postaví celý dům vzhůru nohama, takže toto představení opakuje několikrát denně, a to z jednoduchého důvodu - být středem pozornosti.

JAK PŘEDCHÁZET PROBLÉMŮM PŘI VYSAZOVÁNÍ NA NOČNÍK :
1.Nebuďte při výcviku na nočník příliš horlivý.
Problémy se vyskytnou s velkou pravděpodobností v případě, rozhodnete-li se začít s výcvikem příliš brzy.Většina nedostatků s ovládánímmočového měchýře je zapříčiněna nucením dítěte setrvávat na nočníku a provést potřebua používáním autority k prosazení vašich přání.
2.Nechte dítě, aby se rozvíjelo svým tempem.Neexistuje způsob, jak tento proces uspíšit, jste v tomto případě pouze pomocníky dítěte.S čím můžete pomoci je rychle reagovat, kdykoli dítě dá signál, že chce na malou.Také nešetřete chválou.
3.Pomozte dítěti, aby zůstalo suché přes noc tím, že mu pití podáte ne později než dvě hodiny před spánkem, a postaráte se, aby se vyprázdnilo před ulehnutím.Dbejte i na to, aby oblečení do postýlky bylo praktické a daloo se rychle a snadno svléknout. ( to platí i o oblečení přes den )
4.Jestliže máte pocit, že se vaše dítě s ovládáním močového měchýře zpožďuje, vyžádejte si konzultaci u specialisty.Malý močový měchýř, potíže s močovody, nebo zvláště v případě děvčátek chybně uložený močovod mohou vést k nedostatečnému udržení moči.

OVLÁDÁNÍ MOČENÍ ( DLE VĚKU )
věk 1 rok
Dítě vyprazdňuje měchýř mimovolně a nemůže ho v žádném případě ovládat.Jeho čas přichází zejména po jídl, kdy pomočí plenku.( tady chodí kamarádky a babičky, vidíš už chodí na nočník, ale kdepak…dítě si vytvoří reflex a po vysazení na nočník se mu něco podaří,ale neuvědomuje si to, jedná se o tzv zachytávání moči, za které si diplom zaslouží dospělí )
V tomto věku dítěti pomůžeme seznamováním nočníku - vysazujeme na krátkou dobu ( pouze v případě,že umí sedět,což v roce předpoládám většina dětí umí ),nenecháváme ho vysedávat dlouho, pokud moč odchytíme i přes to dítě pochválíme a pokud se naopak nepovede nic dítě netrestáme.
věk 15 měsíců
Dítě si začíná uvědomovat, že se mu chce močit.Má však malé zadržovací schopnosti a bude se chtít tohoto pocitu zbavit co nejrychleji.
Pomůžeme občasným zeptáním zda se nechce vyčůrat.Odpověď ne je v celku dostatečná.Dítě však nemůže moč udržet ani poté, co vám oznámí, že se mu chce,počůrání tedy berte s úsměvem.
věk 18 měsíc
Močový měchýř a nervy jsou ijiž dostatečně vyvinuty, takže dítě vás již může lépe na svou potřebu upozornit, i když celý tento systém vyžaduje stále jemné dolaďování.
Pomůžeme chválením jakéhokoli úspěchu a neúspěchy přehlížíme.Ne­očekávejte, že se dítě v noci nepomočí.Objem jeho měchýře není ještě dostatečný.
věk 21 měsíců
Zhruba v této době bude batole procházet obdobím snížené frekvence.Je tedy přirozené, že se sníží i počet počůrání.Pomůžeme tím, že budeme soudní a dobu na nočníku neprodlužujeme.
věk 2 roky
Dítě je pyšné na to, že již samo zvládne použití nočníku v případě potřeby.Může se dožadovat ponechání o samotě, když jde na nočník.
Dítěti pomůžeme, tím, že zpřístupníme záchod ( dostatečné osvětlení, dosažitelnost sedátka…)
Dejte v tomto případě dítěti svobodu a řiďte se jeho přáním.Nechte ho dělat jeho vlastní chyby, posílí to jeho nezávislost a pýchu a zároveň to urychlí ovládání močového měchýře.
věk 2,5 roku
Dítě si je již tak sebejsté, že vyžaduje chodit bez plenek během dne a je již schopno po většinu času zůstat suché.Pomůžeme obstaráním silnějších trénovacích kalhotek namísto plenek.Neočeká­vejte, že zůstane suché i přes noc nebo že se už nepočůrá.
věk 3 roky
Dítě už možná zůstane přes noc suché v případě, že ho dáte vyčurat před vaším ulehnutím ke spánku.Obvykle to jeho odpočinek neruší.
Pomůžeme zmiňovaným vyčuráním před naším ulehnutím.Pokud dítko zůstane suché tři po sobě jdoucí noci, zkusme to bez plenek.Por případ potřeby umístěte nočník vedle postýlky.
Tak to bylo mé sáhodlouhé vyprávění o nočníku…ovládání stolice nastane obvykle před ovládáním močového měchýře, ale doba, kdy k tomu dojde, bývá rozličná.
Ale to už bude druhá kapitolka…
A co vy a vaše dítko?jka jste na tom s nočníkem?Co vaši známý?A babič­ky?Radí a dožadují se již vysazování vašeho dítka na nočník?
Já s nočníkem u malého začala v rce,ale protože začal mít ( nevím proč ) nočníkové záchvaty. kdy se mi vzpeřel do oblouku a nechtěl se ani po:,–(it, rychle jsem s ním zkončila.Teď vyčkávám až trošku zapomene a uvidíme třeba za pár týdnu či za měsíc…
Minulý týden jsem tu měla spolužačku ze základky s 8 měsíčním chlapečkem.A po­zor!Chlapeček už chodí na nočník!Sám se ješt nepo:,–(í, ale už vysedává,sám se ani nepřetočí na bříško, ale s nočníkem se chlubí…No u mě se obdivu spolužačka nedočkal, spíše mírného zděšení a to jí zaskočila,ale nic méně jí to nebránilo mi říct, kde dělám chybu při Filípkovo vysazování…proto tento deníček… Čerpala jsem z knihy od Miriam Stoppardové Učte své dítě

Přeju spokojené dětičky mějte se ahoj!

Lenka s Filípke 13 měsíců

PS:jsme nemocní :-( zase!
srazík tedy zatím předběžné datum 14.6. 2005!Počítejte asi s celým dnem,nebo alespon s dopolednem.
Zřejmě bychom prošli ZOO a pak kdo bude mít čas a chuť může se přidat na menší tůru s chodícíme dětma do Stromovky :-))))

Těším se na vás

Dejte vědět o své účasti s Péťou a Edíkem již počítáme :-)

pááááááááá


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 06.06.05 15:14

A tak koukam, ze se nam dnes podarilo zahltit emimino nasimi denicky :)))))))
Papko promin, ze jsem te jeste navedla :))) Jana

 
SARA55
Povídálka 18 příspěvků 06.06.05 16:23

tak jsme se dnaeska rozrošťačili:)), já jsme dostala tenhle termín pro deníček, ale v květnu jsme natupovala do práce, takže jsme neměla moc času se zapojovat. To byl určitě důvod dnešního zmatení. Tak se mějte hezky Štěpánka

 
papka
Kecalka 146 příspěvků 06.06.05 17:15

Ještě jednou se omlouvám a deníčkářky prosím věnujte pozornost deníčku, který má být na řadě a to je Štěpánčin.Tam se také budeme scházet a psát komentáře, ju?
Mějte se ahoj

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama