Rozhovor: Očkování proti meningitidě - ano nebo ne?

Ostatní

Rozhovor s MUDr. Pavlou Křížovou, odbornicí na očkování dětí proti meningitidě. Je třeba se očkování obávat? Kam pokročil vývoj očkování proti meningokokovi v poslední době?

O očkování panují jisté pochyby. Spousta našich uživatelek - maminek nesouhlasí s očkováním proti meningokovi. Jak se díváte na tento názor? Myslíte si, že v některých případech je očkování proti meningokovi zbytečné?

Nemyslím si, že toto očkování je zbytečné, naopak, je velmi užitečné. Navíc, Menveo je doporučeno pro pre-adolescenty (11-14 leté), u nichž není očkovací kalendář již tak naplněný, jako u malých dětí. Ve věkové skupině 15-19 letých dochází ke zvýšené nemocnosti invazivním meningokokovým onemocněním a jejich ochrana očkováním je zcela na místě. Za současné epidemiologické situace hodnoty nemocnosti však nejsou dramaticky vysoké, aby nutily stát k bezplatnému poskytování tohoto očkování a je proto na rodičích, zda chtějí tuto obranu svým dospívajícím dětem poskytnout. Věřím, že řada pojišťoven se k tomuto preventivnímu přístupu také připojí.

V současné době existuje vakcína jen proti meningokokům skupin A, C, Y a W135, uvažuje se o celoplošném očkování proti meningitidě, přestože většina dětí onemocní typem B, proti kterému dosud není očkování možné…

Zavedení plošného očkování proti meningokokům skupiny B je plánováno, jakmile bude v ČR dostupná vhodná vakcína – zatím je v konečné fázi klinických studií a ještě nebyla zahájena její registrace.

Je očkování u malých dětí účinné?

U konjugované vakcíny ano, u dětí pod jeden rok věku je však nutno podat více dávek a i tak ochranná hladina protilátek nepřetrvává tak dlouho, jako když jsou děti očkovány později. Konjugovaná tetravakcína proti meningokokům A, C, Y, W135 (= Menveo) je však zatím registrována k použití až u dětí nad 11 let věku. Její evropská registrace pro malé děti však byla zahájena. V současné době tedy u malých dětí lze použít jen konjugovanou vakcínu proti meningokoku C.

V čem je vakcína Menveo tak převratná?

Zaprvé rozšiřuje spektrum ochrany proti meningokokům o nové séroskupiny = navíc k původní skupině C ještě chrání i proti skupinám A, Y a W135. Tyto séroskupiny jsou užitečné pro cestovatele do zahraničí, což v případě mladých osob stále více přichází v úvahu. A navíc, séroskupina Y působí v ČR invazivní onemocnění s nejvyšší smrtností (přes 20%, u mladistvých chlapců až 50%).

Zadruhé se jedná o konjugovanou vakcínu, což znamená, že navozuje dlouhodobu imunitu – až 10 roků.

Jak vidíte do budoucna vývoj vakcíny proti meningitidě typu B? V jaké fázi se tento vývoj nachází?

Nová účinná vakcína proti meningokoům skupiny B (vyráběná metodou reversní vakcinologie) je v konečné fázi vývoje a zahájení registračního řízení je očekáváno během roku 2011. Lze předpokládat, že toto řízení bude trvat cca 1 rok.

Děkuji za rozhovor a těšíme se na podnětnou diskusi našich uživatelek.

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
LadyRebeka
Extra třída :D 12740 příspěvků 29.11.10 21:16

Moc děkuji za rozhovor, právě řeším či očkovat nebo ne, dceru chci naočkovat teď proti C a kolem 10 roku nechám naočkovat vakcínou menveo proti více typům. Snad se do té doby dočkáme i očkování proti B meningokokovi. Mě tedy tento článek pomohl se rozhodnout, moc děkuji emiminu. :palec: :palec:

 
momi33
Nadpozemská drbna 25322 příspěvků 29.11.10 21:20

Také moc děkuji za tento rozhovor,i mě pomohl v rozhodnutí,zrovna zítra mám cestu k pediatrovi,tak se na tomto očkování domluvím.

 
Kakika
Extra třída :D 14077 příspěvků 29.11.10 21:54

Mnohokrát děkuji za rozhovor, hezky jsem si utřídila myšlenky a jsem ráda, že jsme po roce věku očkovali. Ale z rozhovoru jasně vyplívá, že nás ještě jedno očkování čeká :hug: Děkuji emiminu za tyto cenné informace

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 30.11.10 10:17

Též jsem si utřídila myšlenky.
Pokud meningokoka očkovat,tak rozhodně až v pubertě, nejrozšířenější je onemocnění meningokokem skupiny B, na kterého ještě není vakcína, tudíž očkovat batole kmeny, které se prý hodí hlavně při cestování… fakt netřeba.

Ještě mi chybí otázka na úplné a pravdivé shrnutí vedlejších účinků, ale chápu, že to se jaksi do reklamního článku nehodí.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32217 příspěvků 01.12.10 06:37

no uprimne jsem presvedcena, ze ockovani proti C pri infekcni typem B muze pomoci zmirnit onemocneni, ikdyz mu nepredejde, muze treba zmensit pripadne nasledky.

no meningokoka bych dala taky, ale sotva stihame zaklad a prevenar, takze si asi pockame na to novy becko. nezivych vakcin z bakterialnich tel se moc nebojim.

 
faldy
Zasloužilá kecalka 594 příspěvků 01.12.10 23:10

Tak my jsme ockovali meningokoka C v roce, zijeme v zahranici, kde je to povinne a jsem za to rada.

 
Josef11  11.09.12 21:39
men. typu C

Je nutno poznamenat, že drtivá většina onemocnění v ČR je men. typu B. Bohužel proti ní není očkování. Očkováním dítěti neuškodíte, ale riziko meningitidy snížíte jen o 10%. Faktem je, že podle statistik má men, typu C častěji fatální následky, riziko onemocnění je však nízké.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama