S Bankou pupečníkové krve ČR, nebo za peníze?

Ostatní
  • emimino
  • 25.03.04

Rozhodnout se k anonymnímu a bezplatnému dárcovství pupečníkové krve pod dozorem vyškoleného personálu a lékařů a přispět tak do registru dárců této životadárné tekutiny mohou nastávající maminky již v devatenácti porodnicích napříč Českou republikou ? v porodnicích, které spolupracují s neziskovým projektem Banka pupečníkové krve ČR. Na českém trhu však již existují i komerční firmy nabízející tyto odběry včetně uskladnění na 20 let za finanční obnos. Maminky, víte, podle čeho se rozhodnout? Co je pravda a co vzdušné zámky?

Komerční firmy slibují zázraky na počkání. Maminky, rozhodujte se s rozmyslem!
Několik komerčních firem, které se poslední dobou objevily na českém trhu, nabízí odběr vlastní pupečníkové krve při porodu a její uschování na 20 let pro případné léčebné využití za poměrně významný finanční obnos. Co však vypadá jednoduše a lákavě, má ve skutečnosti mnohá zá:,–(ní omezení a lékaři (hematologové,on­kologové a další odborníci, kteří se využitím pupečníkové krve zabývají už léta), před ukvapeným rozhodnutím varují. Důvodem jsou špatné, nedostačující a mnohdy zavádějící informace, které se k maminkám prostřednictvím těchto firem dostávají a které se týkají především možného použití odebrané pupečníkové krve pro vlastní potřebu a pro potřebu rodiny. Jeden z koordinátorů neziskového projektu Banka pupečníkové krve ČR MUDr. Ivan Fales k tomu říká: ?Je nasnadě, že při vrozených imunologických, nebo metabolických poruchách kmenové buňky z vlastní pupečníkové krve použít nelze. Příliš vhodné není ani použití při léčbě leukémie, neboť v těchto buňkách může být zakódován i určitý sklon tomuto nádorovému bujení znovu podlehnout?.

Pupečníková krev pro tetičku a strýčka?
V nabídce komerčních firem provádějících odběry se též hojně objevuje možnost léčebného užití krvetvorných buněk v kardiologii, či neurologii, tedy například při infarktu nebo po úrazu míchy. ?Zde je ale věda zatím v počátcích a navíc se k těmto účelům pupečníková krev zatím v zá:,–(ě nepoužívá a naopak se používá kostní dřeň, která je bohatá na buňky důležité při náhradě tkání,? dodává MUDr. Ivan Fales. ?Dá se předpokládat, že věda pravděpodobně k vývoji tímto směrem dospěje, ale slibovat něco takového je ze strany podnikatelů s pupečníkovou krví čistá spekulace bez jakékoliv záruky. Navíc je nutné si uvědomit, že se věda nezastaví ani při využití buněk u lidí, kteří svou pupečníkovou krev zamraženou mít nebudou, jako se děje doposud, a těch bude logicky naprostá většina.? Bohužel stejně spekulativní je i slibované použití této krve pro rodiče, či příbuzné, které je zcela závislé na shodě tkáňových antigenů (HLA) důležitých pro transplantaci. Jen pro zajímavost uveďme, že u sourozenců je pravděpodobnost úplné shody 1:4, při použití u rodičů tato pravděpodobnost výrazně klesá a u vzdálenějších příbuzných je prakticky nemožná.
Cílené apelování na maminky v době jejich těhotenství, aby udělaly něco pro zdraví svého dítěte a uskladnily si jeho pupečníkovou krev, může různým skupinám přinést velké zisky, ale samotné mamince (jejímu dítěti) pravděpodobně nikdy neposlouží. V některých případech může tento ?nátlak? vést u maminky i k určitému pocitu frustrace, že tuto šanci nemá možnost využít, například z finančních důvodů. Mnohem rozumnější se jeví darovat pupečníkovou krev prostřednictvím Banky pupečníkové krve coby dobrovolný dárce a nechat ji uskladnit anonymně ? vždyť nikdo z nás neví, kdy bude takovou pomoc sám potřebovat.

Kontakt:

Banka pupečníkové krve ČR, Ústav hematologie a krevní transfuze, U nemocnice 1, Praha 2, 128 20.
MUDr. Petr Kobylka, CSc. - vedoucí projektu, MUDr. Ivan Fales, MUDr. Šárka Rahmatová, RNDr. Šimona Matějčková - koordinátoři projektu, tel: 224 436 058, 606 723 860
e-mail: cryo@uhkt.cz ,

www.bpk.cz

Projekt Banka pupečníkové krve ČR a jeho rozšiřování do dalších porodnic je plně odkázáno na pomoc sponzorů. Prostřednictvím nadačního fondu Umbilicus (pupík) můžete dobré věci přispět i vy. Děkujeme. Číslo účtu: 13658389/0800

Proč je pupečníková krev tak vzácná?
Pupečníková krev je, podobně jako kostní dřeň, bohatá na buňky zajišťující krvetvorbu a je používána k transplantacím a léčbě nádorových onemocnění (například leukémie), či vrozených poruch imunity a metabolismu. Její výhodou je zcela bezbolestný odběr a tzv. imunitní nezralost, která slibuje méně potransplantačních komplikací. Tato imunitní nezralost však na druhou stranu způsobuje slabší účinek štěpu proti nádoru, a proto je pupečníková krev zdrojem až druhé volby po kostní dřeni, ačkoliv často jedinou, či poslední šancí na uzdravení. Štěp pupečníkové krve je okamžitě připraven k transplantaci a nedochází proto ke zdržení, jako u dárců kostní dřeně, nevýhodou je však relativně malé množství této krve (odebírá se z pupečníkové šňůry těsně po jejím odstřižení po porodu miminka). Tato skutečnost zatím pupečníkovou krev předurčuje k transplantacím téměř výhradně dětských pacientů.
Do současnosti bylo v České republice s využitím štěpů z domácí Banky pupečníkové krve ČR i ze světových registrů provedeno celkem 12 transplantací, což je na naši malou zemi poměrně velký úspěch.

Čím více štěpů pupečníkové krve, tím více šancí pro nemocné děti
Cílem projektu Banka pupečníkové krve ČR, který vznikl pod záštitou Ústavu hematologie a krevní transfuze v roce 1996, je kromě zajištění samotného odběru, také kompletní vyšetření odebraného štěpu, zamražení a uložení ve speciální kryobance v kontejnerech s tekutým dusíkem při teplotě ? 196°C. Základní údaje o vyšetřených štěpech jsou po půlroční karanténě (která vyloučí všechna virologická rizika) poskytnuty Českému registru dárců kostní dřeně v IKEM, který informace vloží do databáze napojené na mezinárodní registr. Štěp tak může být vybrán k transplantaci u nás i kdekoliv na světě.

aktualizováno 27. března 2004

Spolupracující porodnice

Brandýs nad Labem ? Stará Boleslav, Gynekologicko-porodnické oddělení NsP
Brno, FNB ? Bohunice, Gynekologicko-porodnická klinika
Brno, Obilní trh, gynekologicko-porodnické oddělení (nemocnice patří pod FNB Bohunice) České Budějovice, Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice ČB
Hradec Králové, FN, Gynekologicko-porodnická klinika
Kolín, Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Kolín
Kutná Hora, Gynekologicko-porodnické oddělení NsAČ
Praha, VFN, Gynekologicko-porodnická klinika
Praha, FN Motol, Gynekologicko-porodnická klinika
Praha, Ústav péče o matku a dítě Podolí
Praha, FN Bulovka, Gynekologicko-porodnická klinika
Praha, Gynekologicko-porodnická klinika FN Královské Vinohrady
Slaný, Gynekologicko-porodnické oddělení Městské nemocnice Ústí nad Labem, Gynekologicko-porodnické oddělení Masarykovy nemocnice Český Krumlov, Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Č. Krumlov
Příbram, Gynekologicko-porodnické oddělení NsP Příbram
Strakonice, Gynekologicko-porodnické oddělení Okresní nemocnice Čáslav, Gynekologicko-porodnické oddělení Městské nemocnice
Litoměřice, Gynekologicko-porodnické oddělení Městské nemocnice
Nymburk, Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Nymburk

 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.03.04 13:32

Vazne uvazuji o darovani pupecnikove krve (samozrejme do BPK). V poradne na rodina.cz jsem se ptala MUDr. Falese, zda je mozny odber i v pripade, ze chci nechat pupecnik pred prestrizenim dotepat. Odpoved byla kladna, nicmene v porodnici v Praze Podoli se tvarili, ze tyto dva body meho porodniho planu (dotepani pupecniku a odber pupecnikove krve) jsou neslucitelne. Jak to tedy je?
Misulka

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.03.04 21:47

také bych ráda darovala krev do banky pupečníkové krve, ale jsem z malého města s malou nemocnicí kde se to neprovádí. Šla bych kvůli tomu rodit i jinam. Můžete poradit kde najdu seznam porodnic které tento odbět provádějí?????? předem díky Eri

 
claire
Stálice 63 příspěvků 27.03.04 15:24

Nam v porodnici na predporodnim kurzu rikali, ze je uplna zbytecnost a hloupost darovat PK za penize nejakym firmam. Pokud by se vasemu detatku neco stalo, tak se Vase krev dohleda, je to sice annonymni,ale presto udaje o Vas zustavaji v databance, podle ktere se pak primo ta Vase krev vyhleda.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.04 21:46

Misulko,na naší porodnici také odebíráme pupečníkovou krev, takže mohu posoudit. Odběr pupečníkové krve je třeba provést co nejdříve po porodu miminka, nejlépe dříve než dojde k odloučení placenty, potom už se totiž odběr komplikuje a krev z placenty nevyteče tolik. A při odběru je důležité množství odebrané krve. Pokud je jí málo, nedá se použít pro dárce, ale jen k výzkumu. Cekání na dotepání pupečníku způsobuje tedy prodlevu. Myslím si ale, že i přesto lze vyhovět oběma přáním zároveň. Dotepání pupečníku netrvá tak dlouho a v tomto čase se mohou připravit všechny pomůcky k odběru. Všechno záleží jen na domluvě.
Zdravím certik.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.04 21:46

Misulko,na naší porodnici také odebíráme pupečníkovou krev, takže mohu posoudit. Odběr pupečníkové krve je třeba provést co nejdříve po porodu miminka, nejlépe dříve než dojde k odloučení placenty, potom už se totiž odběr komplikuje a krev z placenty nevyteče tolik. A při odběru je důležité množství odebrané krve. Pokud je jí málo, nedá se použít pro dárce, ale jen k výzkumu. Cekání na dotepání pupečníku způsobuje tedy prodlevu. Myslím si ale, že i přesto lze vyhovět oběma přáním zároveň. Dotepání pupečníku netrvá tak dlouho a v tomto čase se mohou připravit všechny pomůcky k odběru. Všechno záleží jen na domluvě. Zdravím certik.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.04 21:47

Misulko,na naší porodnici také odebíráme pupečníkovou krev, takže mohu posoudit. Odběr pupečníkové krve je třeba provést co nejdříve po porodu miminka, nejlépe dříve než dojde k odloučení placenty, potom už se totiž odběr komplikuje a krev z placenty nevyteče tolik. A při odběru je důležité množství odebrané krve. Pokud je jí málo, nedá se použít pro dárce, ale jen k výzkumu. Cekání na dotepání pupečníku způsobuje tedy prodlevu. Myslím si ale, že i přesto lze vyhovět oběma přáním zároveň. Dotepání pupečníku netrvá tak dlouho a v tomto čase se mohou připravit všechny pomůcky k odběru. Všechno záleží jen na domluvě. Zdravím certik.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.04 21:48

Misulko,na naší porodnici také odebíráme pupečníkovou krev, takže mohu posoudit. Odběr pupečníkové krve je třeba provést co nejdříve po porodu miminka, nejlépe dříve než dojde k odloučení placenty, potom už se totiž odběr komplikuje a krev z placenty nevyteče tolik. A při odběru je důležité množství odebrané krve. Pokud je jí málo, nedá se použít pro dárce, ale jen k výzkumu. Cekání na dotepání pupečníku způsobuje tedy prodlevu. Myslím si ale, že i přesto lze vyhovět oběma přáním zároveň. Dotepání pupečníku netrvá tak dlouho a v tomto čase se mohou připravit všechny pomůcky k odběru. Všechno záleží jen na domluvě. Zdravím certik.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.04 21:49

Misulko,na naší porodnici také odebíráme pupečníkovou krev, takže mohu posoudit. Odběr pupečníkové krve je třeba provést co nejdříve po porodu miminka, nejlépe dříve než dojde k odloučení placenty, potom už se totiž odběr komplikuje a krev z placenty nevyteče tolik. A při odběru je důležité množství odebrané krve. Pokud je jí málo, nedá se použít pro dárce, ale jen k výzkumu. Cekání na dotepání pupečníku způsobuje tedy prodlevu. Myslím si ale, že i přesto lze vyhovět oběma přáním zároveň. Dotepání pupečníku netrvá tak dlouho a v tomto čase se mohou připravit všechny pomůcky k odběru. Všechno záleží jen na domluvě.
Zdravím certik.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.04 21:49

Misulko,na naší porodnici také odebíráme pupečníkovou krev, takže mohu posoudit. Odběr pupečníkové krve je třeba provést co nejdříve po porodu miminka, nejlépe dříve než dojde k odloučení placenty, potom už se totiž odběr komplikuje a krev z placenty nevyteče tolik. A při odběru je důležité množství odebrané krve. Pokud je jí málo, nedá se použít pro dárce, ale jen k výzkumu. Cekání na dotepání pupečníku způsobuje tedy prodlevu. Myslím si ale, že i přesto lze vyhovět oběma přáním zároveň. Dotepání pupečníku netrvá tak dlouho a v tomto čase se mohou připravit všechny pomůcky k odběru. Všechno záleží jen na domluvě.
Zdravím certik.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.04 21:50

Misulko,na naší porodnici také odebíráme pupečníkovou krev, takže mohu posoudit. Odběr pupečníkové krve je třeba provést co nejdříve po porodu miminka, nejlépe dříve než dojde k odloučení placenty, potom už se totiž odběr komplikuje a krev z placenty nevyteče tolik. A při odběru je důležité množství odebrané krve. Pokud je jí málo, nedá se použít pro dárce, ale jen k výzkumu. Cekání na dotepání pupečníku způsobuje tedy prodlevu. Myslím si ale, že i přesto lze vyhovět oběma přáním zároveň. Dotepání pupečníku netrvá tak dlouho a v tomto čase se mohou připravit všechny pomůcky k odběru. Všechno záleží jen na domluvě.
Zdravím certik.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.04 21:53

Misulko,na naší porodnici také odebíráme pupečníkovou krev, takže mohu posoudit. Odběr pupečníkové krve je třeba provést co nejdříve po porodu miminka, nejlépe dříve než dojde k odloučení placenty, potom už se totiž odběr komplikuje a krev z placenty nevyteče tolik. A při odběru je důležité množství odebrané krve. Pokud je jí málo, nedá se použít pro dárce, ale jen k výzkumu. Cekání na dotepání pupečníku způsobuje tedy prodlevu. Myslím si ale, že i přesto lze vyhovět oběma přáním zároveň. Dotepání pupečníku netrvá tak dlouho a v tomto čase se mohou připravit všechny pomůcky k odběru. Všechno záleží jen na domluvě.
Zdravím certik.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.05.04 21:57

Omlouvám se, 8× to nebyl úmysl. Ještě nejsem tak sběhlá a poč. mě nechce poslouchat. certik

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.05.04 10:02

Jiste, pokud ji uz ovsem nebude pouzito pro nekoho jineho. Plati se jenom za to, ze na tu Vasi nikdo nesahne tzn. pokud bude potreba vite, ze ji mate.

 
josefin
Stálice 82 příspěvků 04.11.10 12:40
pupečníková krev

Myslím si, že jestli chcete mít opravdu jistotu, že máte svou pupečníkovou krev k dispozici, tak si ji nechte uložit u soukromé firmy. Když ji anonymně darujete, je jen nepatrná šance, že zrovna ta vaše bude uložena v registru - nejspíš se použije na výzkum, nebo ji mezitím dostane někdo jiný. Nikdo vám nezaručí, že když ji budete potřebovat, opravdu ji dostanete!

Vložit nový komentář