S batoletem za zadkem

O životě

Něco o návštěvách místního vietnamského obchůdku, o práci na zahradě i v domácnosti, o šnekovi za přepážkou, zkrátka o běžných každodenních situacích, které znají všechny maminky ťapajících a o vše se zajímajících, batolat. Deníček berte tak, jak je psán, s lehkostí, nikoli úplně vážně.

Máme tu malý sympatický vietnamský obchůdek se základními potravinami, syntetickými ponožkami, s kalhotkami a lá bombarďáky a také s velkou spoustou v domácnosti „potřebných“ zbytečností. Chodím si tam jen pro mlíko, rohle a sušenky. Zvadlé okurky a flekaté banány už obcházím bez povšimnutí, spoďárů vlastním dostatek, a po dvou dnech smrdících ponožek doma čím méně, tím lépe. I přesto jsem ráda, že tu tenhle obchod je. Mají tam totiž i prdopeč, mouku a jiné věci s dlouhou lhůtou trvanlivosti (= je bezpečné je zde pořídit), tedy krámek dá se říci potřebný, když vám ve spíži dojde nějaká ta důležitost a vy odmítnete s upečením piškotu počkat na večer, než dorazí s velkým nákupem vaše drahá polovička.

Až na jednoho postaršího bručouna, který buď telefonuje, nebo připočítává, podotýkám dosti okatě, zboží, jsou ostatní Vietnamčíci děsně milí. A to je něco pro naši Veru. S její absolutní netolerancí všeho a všech, co nezná, dochází pravidelně při návštěvě tohoto obchůdku k šílenému řevu. To když děti milující, po přátelství toužící Vietnamec roztáhne svůj úsměv až k zadním stoličkám, povytáhne obočí, aby mohl své oči nadšeně vyvalit, a pokusí se s mojí dcerou něco pokonverzovat. Měla by mu rozumět. Ona sama mluví vietnamsky celkem obstojně. Okamžitě však raději spustí rykot, jako když ji Vietnamec krade, ten se chytne za čelo, pak za obličej a nakonec se omluvně začne s rukama nad hlavou modlit… vietnamsky nerozumím, ale tomuhle by rozuměl i náš pudl.

V tu chvíli se naskytne obrázek pro pozorovatele jako z grotesky. Pode mnou ryčící dítě se slzami jako pomeranče, hubu dokořán, není slyšet vlastního dechu, vedle mě hroutící se Vietnamec zpytující svědomí, s omluvným, nešťastným a zoufalým pohledem hladí malou i mě po ruce, já mu řvouce smíchy vysvětluji, ať se jí raději nedotýká, že to bude ještě horší, uklidňuju dítě, uklidňuji Vietnamce a ve finále se se snahou přeřvat ten cirkus pokouším dozvědět, jestli těch vajec mají v balení jen 10, že jich třicet nechci. Odcházíme se sušenkou, bez vajec, já rudá smíchy, Veru rudá z pláče, a Vietnamcova pleť volně přechází ze zelené zpět na žlutou. A co myslíte… kamarádit se chce pokaždé, když tam vlezeme! :lol:

Práce na zahradě mě baví. Jsou ale jen dvě situace, kdy mi mé zvědavé děťátko neasistuje. A) když se rozhodne vyhloubit v pískovišti metro, to jí vždy zabere dobrou půlhodinu, B) když drtím trávník ohlušujícím, nebezpečně vyhlížejícím strojem – benzínovou sekačkou – ona se jí totiž bojí :mrgreen: Dřív jsem měla ke své dceři takovou úctu a oplývala jsem takovým pochopením jejích strachů, že jsem sekala trávník až pomalu při měsíčku, tedy až po tom, co jsem toho zbabělce zastlala do pelechu. Teď? No kdyby ten trávník byl jen trapným trávníčkem o velikosti malého dvorečku, s měsíčkem, úctou a porozuměním problém nemám i nadále, ale když ta zpropadená zahrada měří 1200 m2, tak prakticky tímto stylem neděláte nic jiného, než že po večerech brázdíte pozemek s něčím tak rachotivým, že riskujete od třídětných sousedů dříve nebo později vhození syrových vajec do úsměvu. To se prostě nedá.

A tak šla úcta stranou, a byla tou příšernou matkou zavedena léčba šokem. Nakopnu sekačku a jedu. Veru řve, už jedu zpět, stále řve, otočím to na třetí řádku, řve, stojí a řve. Vysvětlování, můj úsměv, nic nepomáhá, musela se s tím vyrovnat sama. Tak to bylo zezačátku. Teď už chodí se mnou, velmi ostražitě s 8metrovým odstupem sleduje, kam stroj míří čumákem, aby se mu náááhodou nevpletla do cesty (hodná holčička), a sousedi i my máme klid.

A pak jsou činnosti, u kterých asistuje velmi ráda (asistenci považuji za přiložení ruky k dílu). Moje plení záhonu – reje se motykou v hlíně, vyškubávání metrových kopřiv – vždycky se popálí, přesazování kytek na skalce – roztřídí mi kytky na kytky a kořeny, a tak dááále. To vždy nevím, jestli ji mám chválit, že mi chce pomoci, nebo jí seřvat jakou paseku natropila. Když si tůhle nevědomky stoupla při mém trhání třešní do rezavomraveniště, bylo mi jí líto. Okamžitě i se sandálky skončila až po zadek v bazénu :mrgreen: Tam jí bylo dobře, poďobali ji pěkně.

Myjeme nádobí ve vaně. Myčka, stejně jako více spotřebičů v domácnosti před loňskými Vánocemi, pro nás v tomto směru „magickými“ (kdy se pos*alo co mohlo), vypověděla službu, a jediný zdroj vody je stále jen v koupelně. Nevadí mi to, klečet u mytí nádobí není až tak špatné, jen kdyby mi to nenechavé dítě nevhazovalo umyté zpět, neolizovalo voňavou jarovou pěnu, nebralo v nestřeženém okamžiku mokrou houbičku a nemylo mi s ní tepláky. Přála bych si, aby aspoň chvíli svorně stála s ručičkama založenýma za zády a jen se dívala.

Teď si myslíte, že jsem padlá na hlavu :lol: No, ono toho vlastně u mé dcerky docílit jde, ovšem nese to s sebou krutou daň. Musela bych jí něčím hodně rozčílit, aby stála a ani se nehnula, jenže stála by s hubou dokořán a vydávala zvuky hraničící s ultrazvukem, a to prosím klidně hodinu! Ne, to jí raději vypláchnu hubu od pěny, spláchnu veškeré nádobí 3×, a po akci se převleču z totálně rozmočených kalhot, než rykot. Asi stárnu, ale nemám na to čím dál víc nerva. Ale abych tady ze sebe nedělala úplně neschopnou a z ní neposlušnou, většinou si dá říct, že se zpět ta již 15× opláchnutá miska nehází, no a když vidím, jak se šťastně řehtá, když mi rozplácává pěnu po oblečení, směju se taky, vlastně mi to až tak nevadí. Jen je ta práce taková zdlouhavá, jak bych tak řekla :lol:

A aby deníček nebyl moc dlouhý :P, přidám ještě něco k našemu šneku za přepážkou. Náš pan poštmistr je děsně fajn pán. Nedovoluji si odhadnout jeho věk, ale je to něco mezi 45 a 60. Většího salámistu jsem ještě nikdy neviděla. Myslím si, že je to šťastný člověk, protože pochopil, že udělat krok navíc nebo přidat na tempu mu k ničemu nebude, ono se to stejně udělá, je jedno kdy. Když je tam jen on, fronta na sebe nedá dlouho čekat. Máme malou, dovoluji si tvrdit „rodinou“ poštu, kde zná kámen cihlu, a to o dvou celých okýnkách. V druhém okýnku sedává moc milá paní po mateřské, a k té chodím o fous radšeji, ta zatím k metodě „mít všechno na salámu“ nedozrála. Zaplaťpánbůh!

Občas mám pocit, že mě pan poštmistr miluje. Cukrbliků si všimnete, i když nechcete. Neodradí ho ani snubák, ani můj racochejl místo vlasů, ani rozmazané oči, ani tričko od tatranky a už vůbec ne mé dítě, které už mimochodem netrpělivě bourá za mými zády stojánky na spořitelní reklamy, i podací lístky ztratily na seřazenosti – jsou všude. Sbírám tu hromadu papírů ze země, snažím se Verče odtrhnout ručičky ze špatně přilepeného plakátu, aby ona neodtrhla jej, vysvětluji dceři, že už to bude a že už půjdeme, když v tom se mě má láska s romantickým úsměvem zeptá, jestli jsem si jistá, že jsem na ten balíček napsala správné poštovní směrovací číslo, že ho v počítači nemůže najít.

A tak se zvedám zpocená ze země s hromadou neurovnaných papírů v rukou, dítě visí na plakátu, já mám sto chutí proskočit to okýnko a najít mu to sama, jen abychom už konečně šly, když v tom mi bez hnutí brvy oznámí, že už to našel. Ještě několik set ladných pohybů rukama, půlka života v pr*eli a my můžeme odejít. Já toho chlapa vlastně neskonale obdivuji. Jeho nerozhodí NIC! Fascinuje mě. A mám ho vlastně ráda, páč je to takovej fajn strejda. Jen kdyby mi nemuselo vždycky řádit to pochopitelně znuděné dítě za zadkem :twisted:

Pokračování zase za čas

P. S. Jestli je deníček v některých úsecích stylisticky divnej, nedivte se, pokouší se o mě zánět průdušek, kašlu a smrkám víc, než píšu, oči mi z toho lezou z hlavy a hlava je před detonací. Ale musela jsem k psaní využít chvíle, kdy mám na psaní náladu plus manžel není doma a neřve mi tu tak televize, při níž se opravdu psát nedá. Což se mi nesešlo takhle pěkně už pár měsíců, jak si mnozí z vás asi všimli :lol: :mavam:

Hodnotilo 17 lidí. Score 4.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Uživatel je onlineneumisa
Neúnavná pisatelka 18523 příspěvků 19.07.12 07:38

Ó, jak Ti rozumím… a jak jsem ráda, že kluci už z tohohle období vyrostli. Teď balí všechny ženské v okolí na svůj andělský kukuč a nikdo mi nevěří, že jsou to jen mimikry a realita je o dost jinde. :mrgreen: :palec:

 
finduska
Extra třída :D 13661 příspěvků 19.07.12 08:25

Tak dekuji mockrat:- ranni pobaveni je naprosto skvela cesta k celemu dni bez pruseru. dekuji jeste jednou :hug:

 
Narovnako
Kelišová 5141 příspěvků 19.07.12 08:27

Po dlouhé době super deníček :potlesk: Ty nikdy nezklameš :potlesk:

 
dana59
Zasloužilá kecalka 649 příspěvků 19.07.12 09:03

Miru, perfektní jako vždy :lol:

 
Nespík
Povídálka 46 příspěvků 19.07.12 09:53

Krásně napsaný… :potlesk: koukám, že v tom nejsme sami  :D

 
FreeLady12
Nadpozemská drbna 26170 příspěvků 19.07.12 11:00
:potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec: :mrgreen:
 
Somier
Kelišová 5305 příspěvků 19.07.12 11:12

Parádní :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Kačta
Zasloužilá kecalka 649 příspěvků 19.07.12 11:18

Super odlehčeně napsané, pobavila jsem se moc :potlesk: :P

 
neddo
Závislačka 3398 příspěvků 19.07.12 11:46

Konečně zase deníček :dance: A stojí za to :palec: Už se těším, až bude Danče jako Verunce :mrgreen:

 
Corinaaa
Povídálka 50 příspěvků 19.07.12 12:21

Vtipné, jdu dohledat tvoje starší deníčky - už pár dní jsem se takhle nezasmála…

 
Dice
Extra třída :D 10048 příspěvků 19.07.12 12:59

Miru báječnej jako vždycky!!! Veru je kouzelná!!! :hug: :hug: :kytka: :kytka:

 
Miriska
Extra třída :D 14501 příspěvků 1 inzerát 19.07.12 13:00

Miruše nezklamala :potlesk: opravdu fajnovní pobavení :mrgreen: :mrgreen:

 
martast
Kecalka 301 příspěvků 19.07.12 13:40

No to je bezva deníček. Četla jsem jedním dechem. Já si ho snad vytisknu a vyvěsím. A budu si ho pak pročítat, když na mě půjde depka z mých dvou uličníků. Mohla by ses tím živit. Napiš knihu a já si ji stopro koupím :potlesk:

 
dandysek
Závislačka 3820 příspěvků 1 inzerát 19.07.12 14:10

To je parádní deníček, fakt jsem se pobavila, jako bych viděla synátora tak 3 roky zpětně :D

 
ivetka13
Kecalka 441 příspěvků 19.07.12 15:04

Přidávám se ke chvále. A o tom, jak to vystihuje moje dítě raději psát nebudu :lol: Fakt jsem se pobavila, když můj mrňůs teď spí! :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 19.07.12 17:06

Ty tvé deníčky jsou dokonalé :potlesk: :potlesk: :potlesk: :mrgreen:
Jen piš dál, moc pěkné počteníčko hezky jsem se pobavila :lol: :kytka: :mavam:

 
Alyss
Extra třída :D 10461 příspěvků 19.07.12 17:18
:lol: :lol: :palec: :palec: :palec:
 
Bobsh
Závislačka 3671 příspěvků 19.07.12 17:55

:potlesk: pecka, moc se mi to líbí :potlesk:

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 19.07.12 18:04

Paráda :) deníček je trefný a zvedl mi po celým dni náladu :)

 
nicolinda
Závislačka 3751 příspěvků 19.07.12 18:29

Škoda, že máš doma manžela se řvoucí televizí tak často, mě tvoje deníčky fakt chyběly, jsem si říkala, co se děje.. tak telka za to můůůže… choď zase spát později a piš častěji :palec: :palec:

 
Lenula-xy
Kelišová 7398 příspěvků 19.07.12 20:12
:potlesk:
 
Adriapia
Ukecaná baba ;) 2120 příspěvků 19.07.12 21:02

Tak jsem se hezky zasmála ;-)

 
IkaT
Kelišová 6020 příspěvků 19.07.12 21:27

Super deníček, napsala jsi to úžasně, nejen, že jsem se od srdce zasmála, ale mám hned lepší náladu :-) rozhodně napiš další moc ráda si ho přečtu. Plně Tě chápu já to totiž mám v dvojnásobném provedení a někdy mám pocit, že brzy skončím v blázinci a jestli ne půjdu tam dobrovolně :-)

Tak že vzhůru do dalšího deníčku :palec:

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 19.07.12 21:31

Miruš, moc pěkný, jako vždycky, jsem se zasmála! A přijď a se na nás taky někdy podívat, ju? Ať nemáme skupinu bez moderátorky ;).

 
terinka4444
Hvězda diskuse 57598 příspěvků 19.07.12 21:38

Máš naprosto brilantní sloh :palec: :palec: :palec: a skvělou dcerku :mrgreen:

 
meduzza
Echt Kelišová 8509 příspěvků 20.07.12 15:15
:lol: :palec:
 
MeloryNox
Kelišová 5616 příspěvků 20.07.12 22:31

:palec:
Hezky jsem si početla, jako vždy :)

 
TessAg  05.09.12 22:57

Opět super :palec: :lol:

 
Phaia
Kecalka 254 příspěvků 06.09.12 20:52

Pobavilo - děkuji :lol:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama