S miminkem u pediatra

Ostatní
  • emimino
  • 06.08.01

Je mnoho rozhodování, které vás s příchodem miminka bude čekat nejdříve budete vybírat jméno, pak porodnici, nakonec pediatra. Možná, že svá rozhodnutí provedete v jiném pořadí, ale věřte, všechna jsou velmi závažná. Stejně jak nechcete, aby vaše dítě mělo ošklivé jméno, stejně jak nechcete rodit v porodnici se špatnou pověstí, tak stejně nechcete natrefit na špatného pediatra

Je mnoho rozhodování, které vás s příchodem miminka bude čekat - nejdříve budete vybírat jméno, pak porodnici, nakonec pediatra. Možná, že svá rozhodnutí provedete v jiném pořadí, ale věřte, všechna jsou velmi závažná. Stejně jak nechcete, aby vaše dítě mělo ošklivé jméno, stejně jak nechcete rodit v porodnici se špatnou pověstí, tak stejně nechcete natrefit na špatného pediatra.
Pediatr se pro vás stane nejen rodinný přítel ale i rádce a důvěrník - proto vybírejte pečlivě. Svoji volbu určitě nenechte náhodě - není zrovna vhodné vybírat ze seznamu lékařů během porodu stylem, kam ukážu prstem.
Lékaře vašeho miminka si vyberte již v době, kdy jste těhotná - můžete si nechat poradit od kamarádek, můžete navštívit jeho ordinaci - hodně může napovědět i pouhá čekárna.

Po návratu domů z porodnice informujte lékaře - ten musí vašeho mrňouska vyšetřit do 48 hodin po návratu z porodnice. Většinou se první návštěva odehraje u vás doma. Lékař si miminko prohlédne - zkontroluje pokožku, pusinku, pupík, očička, zeptá se vás na průběh porodu a zjistí rodinnou anamnézu - je dobré znát zdravotní stav váš vašeho partnera a rodičů vás obou. Pokud budete mít nějaké problémy či dotazy poradí vám.

Další návštěva bude již v jeho ordinaci - nejčastěji se lékař navštěvuje v dokončeném 1., 2.týdnu, v dokončeném 1., 2., 3., 6., 10., 12.,18. měsíci, později pak v 3, 5, 7 letech. Četnost návštěv v poradně však závisí na prospívání miminka a na úsudku vašeho lékaře. Mimo pravidelné návštěvy poradny budete zváni i na povinná očkování.

Při návštěvách miminko svléknete do naha, lékař si miminko prohlédne, poslechne si srdíčko, prohlédne pusinku, u malých miminek nezahojený pupík, miminko se změří, zjistí se objem hlavičky a jeho váha. Lékař se vás bude ptát na dovednosti miminka a když se miminko nechá, tak si je dá i předvést - schopnost držet hlavičku, pást koníčky, obracet se, sedět, stát, mluvit apod. Dále se bude zajímat o jeho jídelníček - zda kojíte, zda používáte umělou stravu a kolik mléka miminko vypije, později vám bude radit se zaváděním pevné stavy.

A co si máte vzít s sebou na návštěvu pediatra - vezměte si očkovací průkaz dítěte, plenu na položení miminka na váhu, náhradní plenu na přebalení ( nejlépe jednorázovou ) a ubrousky na utření zadečku. Dále je dobré vzít s sebou i dudlík, hračku popřípadě i čaj pro utěšení plačícího miminka a náhradní oblečení pro případ nějaké nehody.

Důležité je také včas se vypravit - ono totiž obléci sebe, miminko a bez úhony se dostat až do ordinace lékaře je někdy nadlidské - takže raději mějte časovou rezervu.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek