Sága o rodičovském příspěvku

Ostatní

Tolik hrůzy není ve smolných knihách středověkých, kolik jí může zažít matka na cestě k rodičovskému příspěvku.

Když jsme v březnu oslavili čtvrté měsíčniny Trpaslíčkovy, bylo mi nad slunce jasnější, že se blíží konec dovolené mateřské a nutnost vyřídit na úřadu práce příspěvek rodičovský. A protože nechci maličkou o nic ochudit, i pokus o vyřízení přídavku na dítě a bydlení.

Již samotné stažení a vyplnění formulářů nemělo daleko k druhým státním zkouškám – ale hotovo a já můžu vyrazit směr ÚP. První má návštěva se nesla sic v duchu přátelském, ale na špatné pobočce. Přesto mě pracovnice vyslechne a doplní mi mou chabou sbírku podkladů. Po obdržení osmi (!) formulářů k vyplnění a potvrzení má víra v peníze od státu klesá a já si pomalu začínám vybírat místo k žebrání.

Nuž my silné ženy se nevzdáváme a po návštěvě ČSSZ, dále mého i mužova zaměstnání a skoro dvouhodinové práci na vyplnění všech formulářů přichází návštěva č. 2. Druhá návštěva, opět na nesprávné pobočce, byla družná a veselá, ale bohužel bez kontaktu s pracovnicí. Jsem patnáctá ve frontě a po hodině se posunuji o dvě místa vpřed. Hrubými odhady a lehkou matematikou zjišťuji, že do slunce západu můj čas nenadejde. Čurila Plenkovič navíc potřebuje přebalit a na toaletě se štítím byť jen dotknut kliky – a druhou návštěvu vzdávám.

Dnes tedy návštěva třetí. A protože stále ještě důvěřuji systému, odhodlám se ke kroku do neznáma a pojedu na pobočku v neznámé čtvrti, ale mně místně příslušnou. Dle portálu bezbariérový vstup mne vítá třemi schody. Po troše brblání vidím malou noticku – nájezd ze dvora a vydám se hledat dvůr. Dvůr nalezen v rekordním čase deseti minut, ale tam pouze troje neoznačené dveře. Odvážnému štěstí přeje a jsou to ty druhé. S úspěchem jsem dosáhla základního tábora v budově ÚP. Ale jak se pravdivě říká, neříkej hop, dokud nepřeskočíš, pracoviště v prvním patře s pokaženým výtahem.

Upřímně jsem začala závidět všem „šátkařkám“ a dumám, co dál. Kolem mne se přeženu tři rodové klany s bodrým komentářem nefungujícího výtahu:“Ej more, bodej by je rakovina…“ a je mi jasné, že kočárek opuštěný ve vestibulu nezanechám. Bystře řeším situaci a podle informační cedule volám pracovnici a ta mi sama nabízí, že sejde do vestibulu a s kočárem mi pohlídá. S dítětem na rukách a kopou papírů v zubech stékám vrchol a setkávám se se samotným referentem. Leč, můj kalich hořkosti nemá dna. Jsem přivítána lakonickou otázkou, zda mám občanský průkaz otce dítěte. Dle logiky dokladu jej má můj Muž u sebe – a já tedy OPĚT NIC NEVYŘÍDÍM.

Pracovnici se mne přeci jej zželelo a mou žádost, byť neúplnou zaeviduje. A do týdne musím doložit zbytek. Jinak… nevím, asi se přiženou Nazgúlové a sežerou mě. Velmi příjemná paní mne dále upozornila, že po dobu toho, co jsem tam seděla, se vytvořila fronta až ke dveřím, znamenám si jako novou formu pozdravu Na shledanou. Příští pondělí mne čeká návštěva čtvrtá. Jedinou útěchou mi je, že se oteplilo, tráva se začíná zelenat a pokud opět nepochodím, můžeme se alespoň s Mužem jít napást.

Všechny osoby a skutečnosti jsou pravdivé, tyto pracovnice opravdu existují a celý příběh se odehrál na následujících pracovištích – návštěva č. 1 a 2 na ÚP Ostrava – Moravská Ostrava a Přívoz, návštěva 3 Ostrava – Mariánské hory.

Hodnotilo 30 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29742 příspěvků 8 inzerátů 02.05.13 00:05

:lol: :lol: Úřady taky miluju :palec:

 
Samamama
Kelišová 5483 příspěvků 02.05.13 00:14

:mrgreen: já na to jdu v pondělí, formulářů mám mnohem méně, tak uvidím, jak pochodím. U prvního dítěte to obíhal manžel a lebedil si, jak to šlo hladce (no jo, když tam babám občas přijde chlap místo nervní ženské s dítětem na ruce…).

 
Anonymní  02.05.13 00:37

Ano, znám, já zase falšovala manželův podpis ;) Protože zapomněl podškrábnout jeden z formulářů (a to jsme měli jen RP, nevím, jak bych to zvládla, pokud bych měla vyřizovat i další dávky…) Tak snad to napočtvrtý dobře dopadne :)

 
ncc1701
Echt Kelišová 7943 příspěvků 02.05.13 01:07

My to taky zvladli pet minut pred koncem urednich hodin - na druhy pokus, prvni skoncil hodinovym cekanim a naslednym zjistenim, ze jsem v aute nechala vsechny papiry - to jsem zjistila v momente, kdy jsem brala za kliku. Takze pardon hned zkraje a znovu na konec rady…

 
maruska1975  02.05.13 07:03

Tak to znám :mrgreen: když jdu na úřad, nechávám si dítě hlídat ;) jinak je to na úřadech na celý den. A nejlepší je zpráva na konec, že po vystátí front na nic nemám nárok…

 
rences
Kecalka 293 příspěvků 02.05.13 07:32

Někdy jsou ty ouředníci na palici :nevim: já vyřizovala v Orlové a nemůžu si stěžovat :)

 
mejdylko
Extra třída :D 11304 příspěvků 02.05.13 07:38

Neboj to máš ještě dobrý, já rodičák vyřizuju už půl roku a ještě nejsme u konce. Tak přeji hodně zdaru. ;)

 
mian
Kecalka 448 příspěvků 02.05.13 07:54

Když jsem vyřizovala RP, stála jsem tam s tím našim mimi ve frontě jak na banány, kolem vřískající „klany“, tak jsem to vzdala a zaslala jim to poštou. Cosi mi taky chybělo, ale ouřada zavolal a já opět poštou doplnila. Vyřízené jsem to měla stejně rychle jako kdybych tam byla osobně. I když jsem na tom úřadě něco řešila, tak mi nebyla baba schopna přesně říct, co vlastně potřebuju. Přišlo mi, že je to pro ni pohodlnější :pocitac:. Zlatá pošta!

 
Run
Generální žvanilka 20201 příspěvků 02.05.13 09:24

Hm, já jsem z Prahy a moje zkušenost - dvě ženské mi nabídly svůj lísteček s číslem - abych nemusela s kočárkem čekat.. Takže jsem šla rovnou, vypsala papíry na místě a bylo.. A to jsem pak ještě zjistila, že stačilo jít na pidi úřad v místě mého bydliště..
Takže docela koukám co je možný 8o :nevim:

 
Gladys
Vesmírná mluvilka 31605 příspěvků 02.05.13 09:58

Na rodicak jsme vzdy falsovala manzeluv podpis, OP nechteli, za to pri ctyrletem rodicaku ode dne narozeni ditete chteli papirna materskou, ktery jsem si nevzala, protoze jsem vedela, ze narok nemam :roll:

Bohuzel mi byla pridelena extra tupohlava referentka, takze kdyz to tam zaevidovala a j mela dolozit papir, tak tam jel muz, abych nemusela ja a ona podle meho jmena a rodneho cisla nebyla schopna najit moji zadost, tudiz papir neprevzala a ja tam musela jet osobne, se vsema trema detma, s tehdy asi 3 tydennim kojencem, abych pani referentce predala papir a pripomnela ji, do jake policky si moji zdost zakladala :pocitac:

Na skartu jsem se radeji vybodla.

 
xaxsx  02.05.13 10:25

Přestože se s velkou oblibou asi nesetkám, nedá mi na tento deníček nezareagovat. „Rodičák“ jsem si vyřizovala před 14-ti dny a stálo mě to celkově asi 5 minut hledání na netu, asi 20 minut při vytištění a vyplnění formuláře, jeden krátký telefon na ČSSZ, na základě kterého mi paní zaslala potřebné potvrzení poštou a jednu asi 10-ti minutovou návštěvu na ÚP. Až jsem byla překvapena, jak je to snadné. Formulář je na netu lehce stažitelný, jeho vyplnění velmi jednoduché a když člověk pořádně čte, zjistí, že je třeba jej doplnit také o manželův podpis a na ÚP si vzít mimo jiného také manželovu občanku. Vše je tam jasně a srozumitelně popsáno, stačí jen číst a čtyři návštěvy ÚP se tak smrsknou do jedné. Tak a teď do mě :?

 
siamka7
Extra třída :D 10925 příspěvků 8 inzerátů 02.05.13 10:30

Jo, peníze nejsou zadarmo :mrgreen:

 
AninaEli
Nadpozemská drbna 25219 příspěvků 02.05.13 10:34

xaxsx tak já se spíš přidám k tobě, protože jsem podbnou žádost už vyřizovala sedmkrát a ani jednou jsem zase až takový problém nezažila. Pravda vždy mi chyběla stejná věc, ale toť moje chyba, když už tam jdu po sedmé, tak bych to mohla vědět. :jazyk: :jazyk:

Sedmkrát jsem tam byla, ale pokaždé v jiném letopočtu - tedy s jiným dítětem. ;) :mrgreen:

 
Troj
Zasloužilá kecalka 915 příspěvků 02.05.13 10:41

No nas ceka taky ten privoz :D navic musime s malou i pro pas tam k jindrichovi :D des bes :D jak pujdu, tak malou necham babicce :think:

 
Vera1990
Kecalka 168 příspěvků 02.05.13 10:42

Já to vyřizuji už měsíc :-( nejdřív špatně vyplněný formulář, poté rodný list, až pak mi řekli že mám dojít k zaměstnavateli když už jdu a říkám si konečně tak řeknou že z papírem od zaměstnavatele musím do Prahy(jsem z Benešova) tak jsem myslela že to tam rozkopu vztekem tak v pondělí jedu do prahy a doufám že to bude ok

 
maritimka
Kelišová 7449 příspěvků 02.05.13 10:55

No tak po přečtení tvého deníčku jsem ráda za naše pracovnice v Plzni. Dvě návštěvy na ÚP bez problému a formulář o nároku na mateřské mi dokonce potvrdili tam, kde mi ho ani nevypláceli.

Ale dítě bych na úřady nebrala ani za nic, kord tady u nás - žádost o RP se vyřizují u posledních dveří a cestou míjím všechny ty barevné i barevnější :zed:

 
lenii82
Ukecaná baba ;) 1054 příspěvků 02.05.13 10:56

Již podle přístupu na UP mi bylo jasné, že jsi navštívila Mariánské Hory :D
Absolvovala jsem totéž v únoru, ale výtah fungoval, bohužel kočárek se do něj i se mnou nevešel :nevim: Takže opravdu bezbariérová pobočka :zed:

 
lucillee
Echt Kelišová 8046 příspěvků 6 inzerátů 02.05.13 11:25

No tedy :cert: Tomu rikam pratelsky pristup uradu…ja teda v Praze sla s nejhorsimi obavami, ale za mene nez 3min jsem byla venku a dokladala jsem k rodicaku pouze formular a okopirovali si rodny list syna. A to podotykam, ze jsem partnerovu obcanku mela radsi sebou, ale nechteli ani tu mou. Zadne potvrzeni ze socialky nebylo treba pry si to overuji sami :nevim: :nevim:

Příspěvek upraven 02.05.13 v 11:26

 
Measmille
Ukecaná baba ;) 2037 příspěvků 02.05.13 12:08

Jéééé a to jste ještě nezažili pochopit systém, když máte práci (pro: mateřská) a trvalé bydliště (pro: rodičovská) v jiném kraji…To je Vám pak teprva dobrodružství…a nedej bože, když si v rodičáku hloupě uděláte ještě dalšího potomka!! :roll:

 
Eteas
Echt Kelišová 8159 příspěvků 02.05.13 12:19

Přeji hodně zdaru :hug: já jsem vyřizovala v Orlové a v pohodě, ale jen rodičák, podle předchozích zkušeností bychom stejně neměli na nic dalšího nárok (v době, kdy jsme s manželem byli oba na ÚP a brali dohromady asi osm tisíc, z toho cca 6 šlo na nájem a poplatky a poštovné+telefony spojené s hledáním zaměstnání, jsme neměli na nic nárok), tak teď bychom neměli taky, tak jsem to ani nezkoušela :cert:

 
NatalieII
Ukecaná baba ;) 2258 příspěvků 02.05.13 12:42

U nás ve Zlíně vyřízený rodičák během 10 minut!! A to jim nefungovala tiskárna :mrgreen: Předem mi paní řekla, že žádné velké papírování dělat nebudeme, když viděla kupu papírů, které jsem si aktivně vytiskla, vyplnila a přinesla sebou :pankac: Půlka z nich byla zbytečná :lol:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 02.05.13 12:48
:mrgreen: :mrgreen:
 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 02.05.13 12:48
:mrgreen: :mrgreen:
 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 02.05.13 12:48
:mrgreen: :mrgreen:
 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 02.05.13 12:48
:mrgreen: :mrgreen:
 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 02.05.13 12:48
:mrgreen: :mrgreen:
 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 02.05.13 12:49

Prominte prislo to nekolikrat :oops: :oops:
jen sem rada, ze jsem zdrhla z Cr ;)

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 02.05.13 13:42

Žádné takové „hrůzy“ jsem nezažila ani s jedním dítětem - v prvním případě stačila jedna, ve druhém dvě desetiminutové návštěvy. :nevim: :nevim:

 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18620 příspěvků 02.05.13 14:13

Jeden z důvodů, proč si odmítám pořídit třetí dítě - na tohoto bujného úředního oře už jsem přeci jen trohu stará… :mrgreen:

 
Poison Ivy  02.05.13 14:32

Jsem asi trapná, ale vše jsem měla vyřízeno velmi rychle, pokud pominu fakt, že jsem se musela vrátit s kočárem a předat ten i dítě v něm manželovi, protože do druhého patra a bez výtahu a s tím, že nikde nebyla ani noha, bych to sama nedala. Za pět minut jsem byla venku, paní mě nechala podepsat i manžela a sbohem a šáteček. Manželova občanka mě nepřekvapila a měla jsem ji, neboť to někde v oněch papírech je vypsáno coby jeden z požadavků. Jinak deníček pěkně napsaný :).

 
marketa612
Zasloužilá kecalka 880 příspěvků 02.05.13 14:36

Deníček byl vtipně napsaný, a líbil by se mi, pokud by mě hned v úvodu ne****la věta A protože nechci maličkou o nic ochudit, i pokus o vyřízení přídavku na dítě a bydlení. Nicméně, já měla rodičák vyřízený hned. Svoji maličkou jsem ochudila o příspěvek na dítě a bydlení…

 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 02.05.13 15:40

@marketa612, :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
Mexxy999
Ukecaná baba ;) 1233 příspěvků 02.05.13 16:17

Všude to je stejné… A je jedno zda se jde žádat o příspěvky na dítě nebo jen vyřídit pas… :D Na to aby měl člověk speciální vysokou… :zed:

 
Alenaxxxx
Zasloužilá kecalka 907 příspěvků 02.05.13 16:26

U nás na skoro venkovské pobočce je to v pohodě, tam přijdu, hned jdu na řadu, za mnou nikdo nečeká ve frontě a v klídku i na místě s úřednicí vyplním, co je k RP třeba. Ona mi radí, do jaké kolonky co napsat a nemusím formuláře studovat. Taky je to na několik návštěv (doložit ještě tohle nebo tamto), ale přijde mi to naprosto v klidu :-) Dokud jsem měla trvalé bydliště ve městě, bylo to o nervi, navíc tam seděla protivná baba, takže vím, jak se asi cítíš.

 
krokodylka
Kelišová 7364 příspěvků 02.05.13 16:37

Stejne jako xaxsx jsem to zvladla vsechno taky behem par minut pri jedne navsteve… no, dobre, chvili jsem cekala, protoze prede mnou byla nejaka vykecavaci se pani. Jo a jak psala @Measmille - taky mam trvaly pobyt a sidlo zamestnavatele v ruznych krajich a vsechno probehlo v pohode :)
Fakt je teda ten, ze jsem zadala jenom o RP, bonusu ve forme pridavku na deti a na bydleni jsem usetrena :-D

 
Susan23
Kelišová 5969 příspěvků 02.05.13 17:11

Opravdu jsem se dobře pobavila. Kdo nežije v Ostravě a nenavštěvuje místní ouřady, kde je fakt tma, tak to nepochopí. Po dlouhé době jsem se smála nahlas:D Ale nevím, zda taky nebudu muset brzy žádat…

 
Kajuli
Ukecaná baba ;) 1911 příspěvků 02.05.13 17:20

A já si naivně myslela, žže se všecky tyhle věci řeší už jenom na ÚP Mor. Ostrava a Přívoz, tak mi to aspoň všechny ty hrozně milé paní tvrdily… Já nepochopila, proč mne ta samá paní pracovnice až po TŘETÍ návštěvě se všemi papíry (i když jsem se jak pitomec ptala, zda je to opravdu vše a jestli ještě nemám něco vyřídit) poslala na ČSSZ, že bez jejich potvrzení to zaevidovat nemůže. A měla strašný problém s tím, že jsem hodlala pokračovat v prezenčním studiu VŠ, neměla na mne kolonku a byla z toho chudák celá zmatená.
Aneb ať žije byrokracie :mrgreen:

 
subsomi
Kelišová 6556 příspěvků 12 inzerátů 02.05.13 17:39

Smála jsem se jen do chvíle, než jsem dočetla, že to je Ostrava a přesně ty úřady, které budu v polovině května obíhat já 8o
Doufám, že se nepotkáme (ne, že bbych tě nechtěla vidět, jen doufám, že ty už budeš mít vyřízeno a pro mě to bude vidina, že se to dá během 14 dnů zvládnout)

 
nosanek
Echt Kelišová 9199 příspěvků 02.05.13 18:16

Tak nastesti nemam takove zazitky, ale je fakt, ze o navstevy UP neosizuji sveho 2,5 leteho syna. At si to urednici taky uziji, kdyz je maly ve forme :lol: :lol: :lol:

 
fialína
Závislačka 4536 příspěvků 02.05.13 18:59

Cérko, teda lituju tě… já si na to ani nevzpomínám - přišla jsem, cosi vyplnila, podepsala, a rodičák dostala…

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 02.05.13 19:23

Xaxsx já taky souhlasím s tebou. Na ÚP jsem stála hodinu vlastnbí vinou, šla jsem husa na blbou pobočku, ale jinak jsem si vyčetla a zjistila vše jak jsem mělaa…výtah fungoval :-D I v Brně bývá tma, u okénka kde jsou příjmení typu Mižigár, lakatoš a Horvát bylo plno, ale u našeho písmenka to šlko rychle..a co jsem s sebou neměla bylo čú a to jsem poslala milé ochotné paní mailem ;)

 
Veras82
Závislačka 2583 příspěvků 02.05.13 20:51

Xaxsx taky se pridavam, navic na netu je i to, ze musis do Marianek ;-) Ja tam stravila 15min a pani moc prijemna. Na druhou stranu chapu zakladatelku, ze s tim mela takove problemy. Kdybych si vse nenasla na netu a predem nepripravila, tak jedu do Poruby a asi taky vickrat ;-)
Kazdopadne hezky napsane a Curila Plenkovic me rozesmal.

 
Káka74
Zasloužilá kecalka 920 příspěvků 02.05.13 22:28

Mám plné pochopení pro autorku. Náš úřad, kam chodí především matky s dětmi už dopředu hlásá, že není bezbariérový a kočárek se musí nechat hned u vchodu a děti nesete po chodbách a do různách pater v náručí nemáte-li nosítko nebo ještě lépe hlídání. „Moje“ úřednice s natupírovaným účesem málem dostala infarkt, když jedno z mých dětí jen sáhlo na razítko, které sama nechala na stolku, u kterého jsme seděli. Když jsem její záskok upozornila, že někdo klepe, protože ani po několika pokusech nereagoval a já hloupá si myslela, že to neslyšel reagoval stylem „No a co jako?“ To nemluvím o tom, že pokud si člověk sám vše nenastuduje a nevyřeší, rady se nedočká o úsměvu raději ani nemluvím. Skartu jsem tudíž taky bojkotovala, peníze zatím chodi 8o

 
nemolka
Závislačka 3950 příspěvků 02.05.13 22:36

Tam to znám a je to přesně jak popisuješ během čtení jsem se ti musela jít mrknout na profil jestli nejsi z Ostravy při čtení bezbarieroví přístup a 3 schody + dveře ze dvora jsem si byla 100% jistí :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Chocolate
Zasloužilá kecalka 545 příspěvků 02.05.13 22:48

Tak my bydlíme asi v ufounově :mrgreen:
Formulář jsem si vytiskla a vyplnila doma, donesla na úřad paní pracovnici a tradá domů. Sakum prásk i s dítětem 15 minut čistého času.

 
bini851
Kecalka 327 příspěvků 03.05.13 08:40

No jo úřsdy, také jsem to zažila :pankac:

 
rajada
Zasloužilá kecalka 867 příspěvků 03.05.13 10:51

Já si teda rodičák vyřizovala po telefonu a po poště, takže vůbec nechápu, že někdo na ten úřad musí vůbec vlézt :D Ale tak snad to dopadne dobře :)

 
Maja25
Závislačka 3824 příspěvků 03.05.13 19:47

Dobrý deníček, hezky napsaný. :) Nasmála jsem se, ale ne škodolibě. :) Takže tohle mě teda za pár měsíců čeká, jo?! No tak to já nedám, to už vím dopředu. :mrgreen: Já jsem děsný nervák.
Takže Neurol před úřadem to jistí. :mrgreen:

 
Maja25
Závislačka 3824 příspěvků 03.05.13 19:54

Jak tak čtu příspěvky maminek a jejich poznatky o úřadech a jejich pracovnicích, tak mě tak napadá, co třeba sepsat stížnost? Já vím, někomu to může přijít třeba zbytečné nebo třeba zlé, ale co, úředníci by se měli klepat o svá místa a začít se chovat jinak. Na našem úřadě se sepsalo pár stížností na jednu namyšlenou naninku a už tam nepracuje. A od kamaráda, který je v městské radě jsem se dozvěděla, že to bylo na podměty občanů, že už měla několik výtek a nelepšilo se to, tak pá pá. A myslím si, že to stojí za to. Já vím, kdo na to má čas to sepisovat, ale 15 minut si člověk najde na to, aby to udělal. A já bych bombardovala tak dlouho úřad, dokud by neodepsali.
Takhle jsem bombardovala náš úřad kvůli neochotě naší městské policie a řešil to se mnou rovnou starosta, tak si myslím, že třeba za zkoušku to stojí. :)

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 03.05.13 21:28

Doporučuju poslat poštou, chyběl mi jeden papír kvůli s-kartě, takže dopis navíc, ale strávila jsem na tom chvilku…

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama