Šátek na nošení dítěte TIPY A TRIKY

Ostatní

Posílám vše co mám o úvazech pro nošení dětí v šátku od vatanae. Sice je lepší mít originál vatanai, má zcela jiné vlastnosti než šátek ušitý z běžného pruhu látky, ale co naděláš. Holky potřebují funkční šátek, za který by nemusely moc zaplatit. To chápu, zvlášť teď, kdy jsem nutně potřebovala šátek kratší. Další 2 tisíce bych tentokrát nedala dohromady.

? Vázat šátek se učte před zrcadlem, na které si přichytíte návod na konkrétní úvaz.? Úvazy se učte postupně.? Pokud v zimě nesete dítě na břiše (kolíbky, kapsa, kříž, klokanka), uvažte si šátek pod bundu.? K úvazu kapsa - na zimu - dítěti v kříži zvedněte nohy, aby vás objalo v pase a přetáhněte přes ně horizontální pruh látky.? K úvazu kapsa - pro novorozence - do vnitřní šikmé látky tvořící kříž umístěte miminko stejně jako do kolíbky II. Pak přes něj přetáhněte druhý šikmý a nakonec horizontální pruh látky.

POSUVNÝ UZEL
Tímto uzlem se dá úvaz utáhnout nebo povolit, aniž byste ho museli rozvázat - nahrazuje sponu. Hodí se zejména pro tytu úvazy - všechny kolíbky a koník, ale můžete ho používat i u úvazu kříž. Je znám též jako liščí tlapa. U ostatních úvazů doporučujeme ambulantní uzel.

280×347.(image001­.jpg(3 kb)){border:0} ][ 256×386.(image003­.jpg(4 kb)){border:0} ][ 276×386.(image005­.jpg(5 kb)){border:0} ][ 304×343.(image007­.jpg(4 kb)){border:0} *]

Váš příspěvek
Michaela1
Nováček 3 příspěvky 01.06.03 18:04

Informace o nošení šátku, o místech a datumech seminářů, i cenách jsem našla na stránkách www.vatanai.cz

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 01.06.03 22:14

Štěpánko,
to je výborný nápad dát to sem celé, ještě mi chybí koník a krosnička - alespoň podle toho, co jsi mi posílala. Myslím, že můžu poděkovat i za ostatní.

Michaelo,
na www.vatanai.cz je vše to, co říkáš, ale nejsou tam popsány a rozkresleny jednotlivé typy úvazů - jen odkaz na brožurku, kterou získáš zakoupením originál šátku. My chudé holky jsme si šátky ušili a teď nevíme, co všechno se s nimi dá vyvádět. Respektive teď už to díky Štěpánce, která to z uvedené brožurky překreslila, víme.
 Romana

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 02.06.03 19:19

Štěpánka toho poslala ještě víc, jen to musíme ještě uveřejnit na web - prosím o chvíli strpení :-) šárka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.06.03 09:18

Ahoj, Romana, aj ja patrím k „chudým holkám“ a vážne rozmýšľam o tom šátku. A neviem, akú látku si mám vybrať, aby to bolo bezpečné. Aby to bolo pevné aj pružné aj uzly dobre držali. Z čoho si to ušila Ty?
môžeš mi poradiť? Vďaka. Zdenka

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 10.06.03 10:09

Na www.rodina.cz je na šátky střih a podle toho, co tam maminy psaly, tak většinou používaly obyč. bavlnu. Máma mi koupila 5 metrů šíleně růžového popelínu - tenounká bavlna používaná na košile - je perfektně pevný po útku i osnově a lehce pruží napříč. Uzle nejsou moc baculaté a přestože vypadá tenounce, je dost pevný.
zdraví Romana

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 10.06.03 19:44

Ahoj Zdenko a ostatní. Taky jsem přemýšlela nad tím co koupit. Mám také celkem tenoučkou bavlnu, jen o chloupek silnější než popelín. Sledovala jsem hlavně v televizi, když ukazovali obrázky z různých krajů, v čem že ženy nosí děti. Vypadá to, že v běžné látce, jak k čemu se která dostane. U naprosto chudých žen je jasné, že si nebudou shánět speciálně tkané šátky. Takže máme štěstí, jsme nechutně bohaté :-). Na rodině někdo doporučoval kanafas. Ten jsem měla v ruce, ale byl moc tuhý. Ten bych si rozhodně nevybrala. Při kupování látky jsem postupovala tak, že jsem si nechala ukázat 100% bavlnu a vybírala podle omaku. Myslela jsem na jemnou pleť Adélky a to, že v parnech bude v šátku pouze v plence, tak aby to bylo příjemné. Popelín ? Myslím, že to je dobrá volba. A jestli nakonec nebudeš spokojená ? Budeš mít látku na něco pro sebe. V porovnání s originálem je tahle volba téměř za hubičku, takže si můžeš dovolit i dva tři pokusy.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.06.03 12:42

Ahojte, Stefinka, Romana, a ostatné. Tak som pochodila obchody a moje rozhodnutie padlo na bavlnu, predáva sa v šírke 120 - 140 cm a na šátek je vraj treba takých 70 - 90 cm šírka. Tak rozmýšľam, či nekúpim polovicu z toho mmnožstva a v strede zošijem, čo na to poviete? Alebo by som to radšej nemala zošívať? Aby sa pás latky neoslabil? Videla som taký krep - striedajú sa pásy rovnej látky s pásmi zkrepovatenej - je to celé také pružnejšie, no neviem, asi sa rozhodnem pre túto možnosť. A ešte som sa rozprávala s jednou milou predavačkou, tá mi odporúčala látku na kostýmy, hm… je veľmi pevná aj pružná, ale nie je to bavlna, je to nejaká zmes, je pravda, že je veľmi pevná, ale zdá sa mi aj dosť ťažká a neviem ako by na nej držali uzly. Asi by mi nedovolili vyskúšať uviazať uzol na látke, to by som im ju pokrčila a ak by sa mi to nepáčilo, látka by sa znehodnotila a už by sa nedala predať.
Stefinka - súhlasím, látka sa dá potom použiť na iné veci.
Dám vedieť, pre čo som sa rozhodla.

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 17.06.03 21:46

Ahoj, já jsem látku rozstřihla. Ne proto, že by byla tenčí v prostředku, ale ten šev bysmusela udělat festovní a myslím, že by vadil. Vzhledem k tomu, že je nejlepší mít šátky dva - krátký a dlouhý, využiješ obě půlky. nebo pak našiješ hrací kalhotky pro věk 1-2 roky. Těch také není nikdy dost. Vybrala bych si raději krep. V zimě nosím Adélku pod bundou nebo kabátem. Uvidím jak to půjde letošní zimu, když jí budou skoro dva roky.

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 17.06.03 22:10

Rozhodně má šátek být z jednoho kusu - už třeba jen pro estetiku, když ti miminko usne na plochém švu a bude ho mít ještě dlouho obtisklý na tvářičce :-). Ne, hlavně kvůli pevnosti a pravidelné pružnosti látky. šíře šátku stačí cca 60-70 cm, pozor! oba kraje by měly být stejné - tedy buď založíš pevné okraje u šíře 90 cm (10 cm z každé strany - tato varianta může vadit při vázání) nebo odstříhneš pruh tak, aby ani na jedné straně nebyl pevný okraj - obě strany založíš. To je kvůli stejné pružnosti okrajů, aby se jedna strana nevytahovala víc než druhá. Pak nemusíš hlídat, z které strany miminko pokládáš.
 Romana

p.s. například ze zbylého pruhu krepu lze našít spousta šatiček, kalhot a jiných věcí pro mimíska.

stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 25.06.03 20:08

Jo jo, jasně jsem myslela střihnout ho po celé délce :-). Mám udělané skosené konce, na jednom konci jsem trojúhelník odstřihla a na druhém našila tak, aby obě dlouhé strany po délce měřily stějně, šev je jenom v kraji a dělá to dobrotu.

Vložit nový komentář