Silvestr na Taiwanu

Dovolená v mé milované zemi, tentokrát s chlapem a sedmiletým klukem.

*

Den 1

Ráno vstáváme ve 4 hodiny a vyrážíme na nedaleké letiště na letadlo směr Kaohsiung na Taiwanu. Let překvapivě odlétá na čas (u námi vybrané nízkonákladovky jsem s tím podle referencí vůbec nepočítala). Po několikahodinovém letu nás vítá slunečné město. Protože v hotelu nás ubytují nejdříve za nějakých 6 hodin, tak i s batohy vyrážíme na první výlet.

Hned v metru řešíme první problém, jak fungují čipy, které nám vypadly z automatu, když u vstupu do metra na ně není žádný otvor? Kluk ale zjišťuje, že čip se jen přikládá ke čtečce, stejně jako předplacené karty. Do otvoru se hází až při vystupování.

Následně se přívozem dostáváme na ostrov Cijin, kde si projdeme uličku plnou stánků s mořskými plody (neodolala jsem a koupila si výbornou chobotnici, kterou přímo přede mnou opekli), zastavíme se na pláži, kde je ale kvůli vlnám zákaz koupání (zase tak strašné nejsou, v Bulharsku bychom se v něčem podobném v klidu koupali). Ještě se vydrápeme na kopec k majáku a troskám pevnosti. Následně kupujeme ve všudypřítomném supermarketu 7/11 něco k jídlu a sledujeme obří nákladní lodě plné kontejnerů, které projíždí v naší blízkosti. Pak už jen vystát frontu na přívoz a hurá na hotel. Kluk je nadšený, kromě hodně rušné silnice vidíme i blízké menší nádraží a projíždějící vlaky.

Den 2

Po klasické asijské snídani, kdy ⅔ rodiny zůstanou téměř o hladu, vyrážíme na další výlet. Máme v plánu navštívit buddhistický komplex Fo Guang Shan kousek za městem. Ale zrada nastává hned na začátku, kdy nemůžeme najít správnou zastávku autobusu. Nakonec to vzdáváme a vyrážíme metrem na hlavní vlakové nádraží, kde kupujeme pro jistotu lístky na následující přesuny.

Jaké je naše překvapení, když objevujeme zastávku kyvadlového autobusu do buddhistického komplexu. Ten se za těch několik let hodně změnil - rozrostl se minimálně na trojnásobnou velikost. Do zavírací doby jej ani nezvládneme celý projít. Před odchodem kupujeme něco, co chutná jako těsto na lívance, ale má to velikost koblihy a je to plněné různou směsí. U nás vyhrává čokoláda a vanilkový puding. Tuto sladkost v přepočtu za 7 až 15 Kč následně kupujeme všude, kde ji objevíme. Večer jsme měli v plánu jít se podívat na vyhlášený novoroční ohňostroj, ale jsme natolik unavení, že nemáme sílu opustit hotel.

Den 3

Vynecháváme snídani, která nám stejně nechutnala, a po zabalení věcí vyrážíme na další část prohlídky kolem hlavního nádraží. Batohy odkládáme do úschovny, která je ale jen na 3 hodiny a jdeme se podívat na Lotus Pond. Zde je spousta atrakcí a pagod. V rychlém tempu zvládáme navštívit vše a ke skříňce přicházíme právě včas, než se sama otevře a nechá naše věci napospas veřejnosti. Na oběd neodoláme jejich knedlíčkům a já si konečně dávám i svůj milovaný Bubble Tea… s tím paskvilem, co se prodává v ČR, se nedá srovnávat (hlavně oceňuji, že si mohu nadiktovat, kolik tam chci sladkého sirupu, ledu, i kuliček).

Čekání si zkracujeme v zábavní části nádraží - je tu obrovské množství hracích automatů. Několik jich vyzkoušíme - největší úspěch má něco na způsob Bum do krtka a pak hra, kde hráč vodou střílí na plátno po zombících, kde na závěr vyleze za odměnu určitý počet papírových vyznamenání. A pak už honem na vlak do Tainan - nejstaršího města Taiwanu.

Už když jsme kupovali jízdenky, tak jsme byli varovaní, že tam není garance místa k sezení. Ale říkali si, že cca 30 minut nebude problém stát. Ale už pohled na přeplněné nástupiště a ještě více plný vlak nás vyděsil. Narvali jsme se tam i s batohy, kluka jsem nacpala do uličky a sama balancovala u otevřených dveří mezi vagóny. Do toho nechyběl prodavač občerstvení, který měl snahu projet takto narvaným vlakem s naloženým vozíkem… k mému překvapení se mu to povedlo.

Na nádraží jsme si odchytili taxikáře, co nás odvezl na ubytování. Zde se objevil menší zádrhel, protože řidič neovládal latinku a já měla na mobilu uložený jen moc malý výřez mapy s čínskými znaky. Ale milý šikovný chlapík to vyřešil… zastavil u nejbližší policejní stanice a šel se zeptat na cestu.

Ubytování bylo u velice příjemného Taiwance doma. Chlap s klukem už nikam nechtěli a já se šla trochu projít po okolí. Na cestě jsem si dala typickou „zmrzlinu“ - z velké kostky ledu naškrábaná ledová tříšť zalitá sladkým sirupem (medem) a na tom, co si člověk naporoučí. Sice ráda experimentuji, ale tentokrát jsem se spokojila jen s ovocem. Místní na mě koukali trochu jak na exota, když si v zimě dávám zmrzlinu a zahřívali se mnohdy v bundách a šálách u misky něčeho teplého… ten večer bylo “pouhých” 25 stupňů.

Den 4

Ráno nás ve stanovený čas budí pan domácí, který nám přinesl čerstvě uvařený taiwanský černý čaj s mlékem, výborné toasty a ještě lepší citronový cheescake. Jsem v sedmém nebi. Při snídani studuji prospekty a zjišťuji, že máme kousek od ubytování zastávku turistického autobusu a že za chvíli jede spoj směrem k solné hoře. Na nic nečekáme a vyrážíme, chlap remcá, že nemá chvíli klidu.

Solná hora není nějak vysoká, ale je to krása vidět v zimě v tropech něco, co připomíná zasněžený kopec. Klukovi se nechce pryč a snaží se ze soli postavit sněhuláka. Autobusem se přesouváme o kousek blíž městu, kde jedeme na lodičce mezi mangrovníky. Pak opět sedáme do autobusu a necháváme se vyložit u Fort Provintia. Je tam krásná zahrada, kde kluk krmí rybičky. Při cestě na ubytování objevíme muzeum - torpédovou loď, takže musíme ihned vystoupit z autobusu a jdeme ještě na neplánovanou prohlídku. Pak příjemnou procházkou podle kanálu dojdeme zpět na ubytování.

Den 5

Majitel tentokrát upekl naprosto úžasný chleba, připravil výbornou kávu a speciálně pro mě čaj s mlékem. Dozvídáme se, že byl na podzim s manželkou na svatební cestě ve střední Evropě a nejvíce se jim líbilo v Karlových Varech. Docela mě mrzí, že je to poslední den u něj. Ale v duchu si slibuji, že se sem ještě v budoucnu vrátím.

Po snídani vyrážíme na další procházku do zbytků další pevnosti. Po krátké prohlídce se rozdělujeme. Chlap s klukem vyráží znovu na loď a já na památky. Zde mě nejvíce zaujal Tree house - dům uprostřed města, který již téměř úplně pohltila příroda, tedy spíš stromy, které rostou úplně všude. Pak už nás čeká cesta taxíkem (překvapivě celkem levný - za cca 25 km dlouhou cestu si bere zhruba 400 Kč) a zlatý hřeb dne - cesta zdejším rychlovlakem do hlavního města. Podle tabule umístěné ve vagónu s námi dosahuje rychlosti 291 km, maximální rychlost má prý 300. Takže za necelou 1,5 hodinu už vystupujeme v hlavním městě Taipei a vydáváme se do našeho posledního ubytování.

V porovnání s předchozím je to hrůza, ale na přespání stačí. Jenom při rezervaci jsem si nevšimla menší drobnosti - náš pokoj nemá okna. :-) Chlap trochu (hodně) remcá, ale nakonec to zvládá. Mužské části už se nikam nechce a tak sama vyrážím na nedaleký noční trh. Už zdálky voní, tedy spíš smrdí „stinky tofu“. Ani při této návštěvě nenacházím odvahu, abych tuto taiwanskou specialitu ochutnala. Zápach je až příliš silný. Tak snad někdy příště. Ale kupuji si spoustu jiných dobrot, které se připravují přímo přede mnou a zapíjím je zeleným čajem smíchaným se zmrzlinou. Celkem se divím, že mi není v noci blbě.

Den 6

Tentokrát je kromě asijské snídaně (rýže, zelenina, nakládané houby, cosi nasládlého sušeného) na výběr i něco, na co jsou zvyklí Evropani (toast, marmeláda, míchaná vajíčka). Po snídani se pomocí MHD dostáváme do národního parku Yangmingshan, kde jsou pozůstatky sopečné činnosti, tzv. fumaroly. Místa, kde ze země uniká sopečný plyn.

Vydáváme se na nejvyšší horu v okolí - sice měří “jen" něco málo přes 1100 metrů, ale výstup je celkem obtížný. Cesta na vrchol má celkem vysoké převýšení na relativně krátkém úseku a nepřidává jí ani všudypřítomný pach síry. Kluk vzbuzuje velký obdiv místních dědečků, kteří do kopce téměř běhají, zatímco my funíme a jdeme volným krokem. Vrchol by nás měl odměnit krásným výhledem na okolí. Bohužel se začíná naplňovat předpověď počasí a z vrcholu není vidět vůbec nic.

Sestupujeme na druhou stranu kopce, kde nechávám nohy chvíli odpočinout v teplém termálním prameni. A pak už s šíleným řidičem mikrobusu klesáme serpentinami směrem k městu. Kluk je z jízd nadšený, já už méně a v duchu se modlím při každém průjezdu zatáčkou, abychom zůstali na všech 4 kolech a nesjeli ze srázu směrem do údolí. Naštěstí to tentokrát dopadlo dobře. Večeři opět nakupujeme v místním obchůdku s potravinami. Pokud si člověk vybere nějaké hotové jídlo z chladničky, tak mu jej automaticky ohřejí. Navíc tam mají i několik teplých jídel, co si zákazník může nandat do mističky s sebou. Já si tam zamilovala natvrdo uvařené vajíčko, kterému se po uvaření poškodí skořápka a dá se louhovat do horkého čaje… a tam čeká než si jej někdo koupí. :-)

Den 7

Na tento den máme naplánovanou návštěvu mrakodrapu Taipei 101, kdysi nejvyšší budovu světa. Ráno je vrchol mrakodrapu zahalen v mracích, ale v poledne se počasí trochu umoudří a je alespoň něco vidět. Bohužel vyhlídková venkovní plošina v 91. patře je kvůli silnému větru uzavřená. Na vrcholu je přístupné obří stabilizační vahadlo, které mrakodrap udržuje v rozumné pozici při silném větru a zemětřeseních. Kluk s chlapem by ho rádi viděli fungovat. Mně stačí záběry promítané na obrazovkách okolo. Ačkoliv to má být nejbezpečnější budova ve městě, zemětřesení bych pár stovek metrů nad zemí zažít nechtěla.

Pak se přesunujeme do Národního palácového muzea, kde se nachází sbírky, které byly ve 40. letech převezeny z pevninské Číny. Na pořádnou prohlídku nemáme čas a stejně by kluka nebavilo tady strávit celý den. Cca 2 hodiny bohatě stačí a všichni si odnášíme krásnou vzpomínku na sošku čínského zelí z jadeitu, která vypadá tak reálně, že bych se do ní hned zakousla (asi bych si na ní vylámala zuby a hlavně se nedoplatila :-D). Při cestě do hotelu navštěvujeme další noční trh, kde si kluk zahraje několik her a ochutnáme spoustu dalších dobrot.

Den 8

Poslední den na který máme naplánovaný vrchol naší dovolené. Bohužel hned od rána nám počasí nepřeje a pořádně prší. Kupujeme pláštěnky a vyrážíme na cestu. Ale nepříznivé počasí má jednu výhodu, ZOO není přelidněná. A tak když přijdeme do nejdůležitějšího pavilonu, máme klid na sledování pandy při krmení. Když skončí s akrobacií při sundavání jídla z připravených „krmítek“, tak se spokojeně uvelebí v pelechu, vystrčí zadek na návštěvníky a zbytek dne se nejspíš ani nehne (když o několik hodin později znovu zavítáme do pavilonu, je panda stále na stejném místě).

V dešti rychle probíháme zbytek Zoo, kde obdivujeme koaly, nosorožce a další exotická zvířata. Na závěr kupujeme suvenýry, jak jinak než s pandou. Klukovi za odměnu kupuji na památku smaltovaný hrneček s pandou, u kterého visí velká cedule Pražského hradu s informací, že byl pro zoologickou zahradu vyroben České republice. Tomu se prostě nedá odolat. :-)

Den 9

Nově vybudovanou rychlodráhou míříme na letiště a za uplakaného počasí odlétáme z této krásné země. Je mi smutno, vím, že se mi bude stýskat. A už teď jsem rozhodnutá, že se sem chci znovu vrátit. V hlavě se mi už rodí plán na další putování po ostrově, jen tentokrát to bude divočejší východní pobřeží. Kluk už se tam taky těší, je tam totiž velké lákadlo v podobě krásných horských železnic a výletu lodí za delfíny. Doma překvapeně koukám na váhu, s jídlem jsem se během dovolené nijak neomezovala, spíš naopak a přesto jsem zhubla… hurá. Určitě tomu pomohlo to, že jsme během 9 dnů nachodili přes 120 km. :-)

Váš příspěvek

Odesílám...
29386
15.1.18 00:31

Super… zitra si to jeste proctu znovu a poradne… paradni zazitky, hned bych se k vam pridala…

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
15.1.18 07:02

:palec: super denik. Obdivuji cestovatelske rodiny :potlesk:

Příspěvek upraven 15.01.18 v 07:03

 • Nahlásit
 • Zmínit
35461
15.1.18 07:58

:kytka: :palec: Úžasná dovolená, krásné zážitky!

 • Nahlásit
 • Zmínit
26531
15.1.18 08:10

Parada. Konecne denicek, ktery mne zajima :palec: :palec: :palec: :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5301
15.1.18 08:36

Teda, vy jste ale akcni rodinka, opet musim dat :palec:, takovy lan sveta a do uplne jine kultury se vydat se sice uz vetsim, ale porad ditetem a hlavne takhle na vlastni pest bez cestovky, to chce odvahu! :potlesk: Nas malej by tam bez svych oblibenych rizku, omacek a knedliku asi umrel hlady, az na ty koblihy :lol: Tchanovci byli s jejich 2.vnukem v Thajsku, kdyz mu bylo taky tak nejak jako vasemu, a moc se tam teda nenajedl, pry snad byl jen o suche ryzi…on sice asi Mekac bude vsude, ale nektery deti jsou v jidle desny konzervy…at uz se s nima cestuje nebo ne:-) Co vas malej, ten tam taky zhubnul, nebo mu chutnalo? ;) Stihli jste toho dost, teda, muj muz by taky remcal, ze ho honim jak nadmutou kozu, to si dokazu zive predstavit, i kdyz on se moc nenecha :lol: Kazdopadne super pocteni k ranní kavicce a zcela evropske snidani - pareckum :D Z te mistni, co popisujes, mi naskakala leda tak husina, ryze se zeleninou opravdu neni to, na co mam po ránu chut, ale kdyz je hlad…:-) A jako dietka to koukam docela funguje, to bych taky potrebovala :D My na dovoleny hubli jen dokud jsme nemeli deti a slapali po horach ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
15.1.18 08:38

Obdiv. Pro mne je ideální dovolená na lehatku s koktejlem, ale o tomhle se hezky čte :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
9865
15.1.18 09:38

Závidím :) a krásný deníček :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
40227
15.1.18 10:35

@Jahudka82 já strašně nerada jezdím s cestovkou, vždycky mě na cestě totiž nejvíc baví samotné plánování a pak „odškrtávání“ jednotlivých splněných bodů :D
Jinak oni tam mají třeba i výborné plněné knedlíčky mletým masem a v tom je schovaná i nějaká zelenina. Pak mají i „řízky“ samozřejmě s rýží - bohužel ta strouhanka je nasládlá :zed: S čím mě chlap i kluk překvpaili, tak byl vegetariánský oběd, který si dokonce i přidali. Byly to zářivě zelené rolky plněné nějakou zeleninovou směsí, ale dokázala jsem tam identifikovat jenom bambusové výhonky a neměla jsem odvahu zeptat se na ten zbytek.
Mekáč a podobné řetězce jsou na každém rohu, takže jsme tam museli taky zajít, aby se chlap najedl :D Ten se jinak většinou stravoval v supermarketu, kde měli třeba chlazené těstoviny a u pokladny je ohřáli.
Kluk je jinak na asijskou stravu celkem zvyklý a chutná mu. Miluje rýži, takže tam neměl s ničím problém. Navíc se dostal do fáze, kdy rád ochutnává to, co chutná mně. Jediný nad čím ohrnoval nos, tak byl překvapivě cheescake na snídani.
Jo a chlap samozřejmě remcal, že ho honím jak nadmutou kozu. Ale byli jsme na něj v přesile :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
151
15.1.18 16:21

Parádní deníček, nejdřív jsem si myslela, že mě šálí zrak… zdravím z Kaohsiungu. :lol: Jinak mě tvůj deníček utvrdil v názoru, že lidé, kteří na Taiwanu strávili nějaký čas, se sem pak často s láskou (opakovaně) vrací. :srdce: A to je moc dobře, protože zrovna tohle Taiwan opravdu potřebuje.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2874
15.1.18 18:39

Krasny…taky radi cestujeme bez cestovky. bohuzel mam panickou hruzu z letadla, takze pouze tam, kam se da dojet autem/ lodi v casove prijatelnem rozmezi. Ale cte se to krasne :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1899
15.1.18 18:53

@LiliSun hned jsem si na tebe vzpomnela.Od te doby co jsi tu mela denicek te sleduji na FB a moc se mi to libi.
A jinak denicek se mi take moc libil :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5301
16.1.18 01:06

@lucenka No, tak ten cheesecake by zrovna ocenil nas mladej, ten tvarohovy veci miluje :D Ale tak hlavne ze jste byli vsichni spokojeny ve vysledku, ne?:-) Ty uz jsi tam tedy kdysi byla, ze? Ja spis kdyz bych to nekde vubec neznala a mela na poznani takovéhle exoticke zeme takhle malo casu - do techhle destinaci se bezne jezdi tak na 3,4 tydny, zejo, tak bych se asi nechtela moc zdrzovat studovanim map a hledanim jak se nekam dostat (anglicky se da vsude domluvit bez problemu predpokladam?) ale dokazu si predstavit, ze nekoho to bavi:-) a je fakt, ze my taky az na jednu výjimku (5denni poznavacka Madarska s ochutnavkama vin, to si clovek sam tezko zorganizuje, a madarsky fakt neumime ani jeden ;), abysme se zeptali treba na cestu nebo cenu ubytovani apod., ale překvapilo nas, ze s anglictinou v restauracich aj. nebyl skoro nikde problem, ale autobusem uz takovou dalku nikdy vic:-)) jezdime sami jen s predem zajistenym ubytkem bez CK autem (a pred detma treba do kempu i na blind, ale vzdycky jsme jezdili mimo sezonu, tak to nebyl problem neco najit), ale jenom po Evrope a do zemí, kde se domluvime-Slovensko, Rakousko, Slovinsko, ktere teda za poslednich 10 let dost vyrazne prevazuje :lol: Ale i poprve kdyz jsme tam jeli, tak uplne na blind a od te doby kazdy rok, ale stridame lokality, ne pokazde na stejne misto, ani s malým - kdyz mu byly dva a neco, tak jsme za cca 3 tydny vystridali 3 ubytovani napric celym Slovinskem - zacali jsme u hranic s Itálií a skoncili v Mariboru:-) A byla to jedna z nejlepsich dovolenych tam, my uz pak kdyz se nam nekde libi bydleni a je to dobra zakladna na poznávání novych mist, tak se tam radi zas vracime, zrovna na jihu a zapade je to super vychodisko pro výlety i do Italie, samozrejme jsme nevynechali ani more, za bezdetna jsme to smerovali samozrejme spis do hor na tury, ale z malym jsme zkusili treba i oblast termalu na vychode nebo nizsi hory v okoli Lublane, to je nadherny mesto a taky se tam jeste chceme podivat. Muz by tam nejradsi jezdil i v zime, na Vanoce treba, ale letos s miminem to nehrozi, za rok uz do toho asi půjdem, kdyz teda budou money - chtel by tam samozrejme i v lete, mne by teda na Silvestra stacilo jet nekam tady po CR, v zime mam s detma, trochu strach jet tak daleko. Sedet u kamen (jednou jsme tam na horach bydleli v apartmánu s kachlakama, do kterych se naprosto zamiloval, ale co tam s detma?) muzem kdekoliv, tam v tech horach se stejne nic jinyho nebude dat delat, to uz bych radsi letela nekam za teplem!:-) Nebo ke znamym na chalupu, co maj stejne stare deti, aby si spolu vyhraly, nenudily se a neprudily:-) Jo, chlapi maj svoje sny, my matky (aspon ja teda) uz to vidime spis z te prakticke stranky - takze doufam, ze ho pristi rok trochu zpracuju, aby to taky trochu bral z pohledu tech deti…te mladsi bude rok a čtvrt a to si tedy nedokazu predstavit, sedet s ni tyden v chalupe nekde v nejakym zapadakove v horach, hlidat ji aby se o ty úžasný kamna nespalila, cekat, az prejde vanice a doufat, ze se aspon dostanem domu! A to jeste nevime, jak bude snaset delsi jizdy autem, zatim jsme byli nejdal ve vedlejsi vsi u tchanojc a i ten kousek uz parkrat prorvala…ze auto zvládá jedno dite v pohode, neznamena ze i druhe bude takhle cestovni a neproblije to! No, na jare to zacnem pomalu zkouset, jezdit an výlety, ted v zime je to nahouby s kojenim a prebalovanim, ale tech 800 km na jih dame, az bude mala sama sedet a bude moct uz byt v normalni sedacce (s pultikem), ne ve vajicku… uf to jsem se rozepsala, no kazdopadne vam i nadale fandim a tesim se na další denicek! :D :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
40227
16.1.18 03:31

@LiliSun ty tam jsi trvale? Vždycky jsem říkala, že svět je velký a nemá cenu se vracet na stejná místa. Ael Taiwan jsem si natolik zamilovala, že bych tam dokázala jezdit každý rok :D Na to, jak je to malá země, tak je tam toho strašně moc k vidění.

@ejhle já lítání taky nesnáším. A je pro mě utrpení sednout do letadla. Navíc při cestě zpátky se jim na letišti povedla „bomba“. Letadlo bylo víc prázdný než plný a oni nás rozsadili :zed: Takže chlap seděl s klukem v jedné části letadla a já sama v druhé. No když stevard viděl, jak jsem vystresovaná, tak mě radši přesadil už před startem, i když by se to nemělo :D Ale pořád lepší, než aby mě tam musel křísit (i když byl to na asiata celkem fešák, tak by mi to možná ani nevadilo :D).

@Jahudka82 já tam byla kdysi na pobytu pořádaným školou. Takže jsem věděla do čeho jdu. Ve městech to s angličtinou celkem jde a je tam vidět, jak velký udělali za pár let posun k lepšímu. Ale i tak jsme narazili s taxikářem. Vůbec mi nedošlo, že když mají znaky, tak budou mít problém s latinkou. Ale naštěstí si kluk poradil. Jinak ano, na takhle vzdálenou zemi je lepší delší čas. Ale jednak bych tak dlouhou dovolenou nedostala, musela jsem se vejít do prázdnin prcka a hlavně teď žiji v Asii, takže to mám relativně kousek. A je to, jako bych jela na nějakou poznávačku po Evropě :D A Slovinsko je moje další vysněná destinace. Kdysi jsem tam byla na poznávacím zájezdu s mamkou a strašně se mi tam líbilo. A tedy ty kamna, praskající oheň, venku sníh… to miluju :srdce: Ale je pravda, že dokud jsou děti malé, tak to není úplně ideální. Ale teď už bych s klukem hned vyrazila někam za sněhem (tady, kde jsem není a nebude a v rozumném okolí také ne a už nám taková ta hezká zimní pohoda chybí).

 • Nahlásit
 • Zmínit
5301
16.1.18 04:35

@lucenka Fakt? A kde presne jsi byla? Jee, no vzdycky me potesi kdyz se najde nekdo dalsi, kdo tu zemi nebere jen jako tranzitni na ceste do Chorvatska! ;) A jak to ze zijete v Asii, kdyz jste nekdy loni byli na tech kolech v Rakousku a jeli z CZ, to jsou teda rychle zvraty!? ;) :think: S tou dovcou mi to povidej, nam je vzdycky i na Slovinsko 2 tydny malo, prusvih je ze delam v uctarne, kde si delsi dovolenou vzit proste z provoznich duvodu nejde a muz tam nejradsi jezdi v zari, kdy u nas bylo vzdy nejvic prace. Tak. aspon behem materske jsme si to trochu protáhli, jak finance dovolily:) Na hory je to zari nejlepsi asi, vzhledem ke stalejsimu pocasi, ale zazili jsme tam uzasnou dovcu i v cervnu, kdy jsme v kempu uprostred Triglavskeho nar. parku spali celych 14 dni ve stanu a vylezli na nekolik dvou(a pul)tisicovek - vlastne posledni bezdetna dovca…:) Ale to byla vyjimka ze bylo malo snehu, taky se nam uz v cervnu stalo, ze jsme se moc do vyssich hor prave kvuli snehu nedostali nebo ne treba na vrchol ale jen do sedla, k chate pod nej…ale tam je krasne i na jihu, kde uz to ma takovy ten nadech Italie a na relax a poflakovani se po vesnickach, vinicich (samozrejme i s konzumaci, vino je tam fakt skvele:-)) a kopeckach s kostelikama idealni… tam je proste krasne vsude, i v necekane dost drsnych horach u Lublane, kde jsme pochopili hned, 1.den, proc se nas penzion jmenuje Na Vihri (asi neco jako Na vetrne hurce:-)) - ficelo tam cely den, zkratka furt:-) A z termalniho aquaparku jsme byli nadseny vsichni, nejvic malej - skluzavky, detsky bazenek s hradem, a jidlo tam asi uspokoji kohokoliv. Jezdi se tam i na kola, vas malej by urcite zvladl uz i nejakou lehci via ferratu…muj chce na zimu do Trenty, coz je prave uprostred Triglavskeho nar. parku, kam jsme jezdili do kempu - je tam i dost tech apartmanu, jeden jsme tam tu prvni dovcu s malym meli prave uplne luxusni v prizemi s verandou kde jsme mohli ustajit kocar, vedle hristatko, obyvaci loznico-pokoj + kuchyn s pristylkou, nebo dole v Kobaridu jsme meli pro sebe domecek se zahradou za cenu běžného pokoje… tam bych si to s dětma predstavit i docela umela :lol: Zadny velky kopce, na rece spousta vodaku, soutesky, vodopady, pamatky na 1.svetovou, no jedna atrakce vedle druhe a do Itosky na zmrzku coby kamenem dohodil:-) A hlavne vsude jsou na děti uzasne zarizeny a vstricny - zidlicky, prebalovaci pulty, sedatka na zachod nebo nocnik, jenom vyber detske vyzivy v supermarketu byl trochu horsi, takze ten prvni rok jsme vezli svoje, dalsi uz jedl vse s nama normalne v restauraci nebo si vzdycky i castecne varime sami, neco vezem z domova a neco dokoupime tam, co se nam osvedcilo. A letos si to s malým dal chlap sam, 2 tydny pred mym termínem porodu, driv nedostal v praci dovolenou…pak mel asi mesic v kuse:-)

Příspěvek upraven 16.01.18 v 04:45

 • Nahlásit
 • Zmínit
16.1.18 13:30

Úplně jsem se zasnila :) Hned bych na takovouhle dovču vyrazila taky, bohužel manžela na Asii asi jen tak nepřemluvím :(

 • Nahlásit
 • Zmínit
151
16.1.18 13:41

@jita22 Jééé děkuju mockrát, to mě ohromně těší! :srdce: A aspoň je díky tady deníčku vidět, že nekecám. :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
16.1.18 13:42

Krása nádhera :srdce: :srdce: :srdce:, konečně deníček o něčem jiném než traumatu z porodu

 • Nahlásit
 • Zmínit
151
16.1.18 13:46

@lucenka Jojo, trochu jsem se tu zasekla. Před třemi a půl lety jsem sem přijela na dva roky studovat, letos jsem se tu vdala… na návrat to zatím úplně nevypadá. :lol:
Přesně tak, je tu toho na poměrně malé ploše spousta a skoro všechno se dá obrazit během pár dní - velká města, hory, pláže, když má člověk víc času, tak i okolní ostrovy.
Ty teda taky žiješ v Asii, jak jsi psala? Můžu se zeptat kde? Mně bylo hned divné, že byste letěli z Čech do Kao. :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
40227
17.1.18 09:06

@Jahudka82 Jo v červnu jsme ještě bydleli klasicky v ČR :D Ale pak dosšlo ke stěhování za prací. Jsem zvědavá, jestli se mi letos povede zrealizovat další cyklodovolenou, kluk strašně chce, ale nedaří se mi ho přesvědčit na ČR. Takže musíme opět Rakousko, ale tentokrát bohužel v letní sezoně a to se mi moc nechce. Ve Slovinsku byli jsme na Bledu, Bohinj, Škocjanské jeskyně, Piran, Vršič - tam jsme šli k pramenu Soči, podle průvodkyně to měla být lehká procházka :D Takže mamka ta to vzdala na začátku a já se tam dodrápala - v sandálech. Turisti z jiných autobusů byli vybaveni o dost líp. A ještě jsme měli tam odtud výlet do Itálie na zámek Miramar (kvůli tomu jsme hlavně na ten zájezd jela). A spali jsme v Chorvatsku, conově to bylo asi o dsot výhodnější. Ale tam by se mi líbilo jet někam do hor. Nebo pak do budoucna zvažuju nějakou další cyklodovolenou, až bude kluk trochu starší a budeme mít víc času.

@LiliSun tak to gratuluju ke svatbě. Já tam byla prvně taky studijně, ale na kratší dobu, navíc v ČR šťastně zadaná, takže jsem se vrátila domů :D Jinak teď bydlíme ve Vietnamu, takže na Taiwan to máme kousek :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
5301
17.1.18 11:05

@lucenka Jee,tak vsude kde pises jsme tez byli :lol: Akorat Bled spis vzdy jen projizdime cestou do Bohinje, ten nam uz prisel trochu kycovitej a ani tam nejak nebylo tehdy pri tom hlavnim tahu kde nechat auto, zadny znacky parkoviste jsme nevideli, takze jsme to vzdali a jeli kousek dal na soutesku Vintgar, tu taky doporucuju - chodnicky podel skaly jsou lehce adrenalinova zalezitost, ale zdaleka ne tolik jako Prielom Hornadu ve Slovenskem raji po proprsenem tydnu, kdy voda ty chodniky skoro zaplavila :lol: Tam by se vasemu malymu taky urcite libilo, ty zebriky nad vodopadama, ja mela zavrate jak kra. a :lol: Ja vlastne kazdou dovolenou v horach prekonavam svuj strach, nebo spis respekt a vysek a zavrate :mrgreen: Lanovky taky nemusim, ta na Vogel nad Boh. jezerem a na Kanin mi stacily jednou :poblion: Ale jeden z nejlepších zazitku ze Slovinska je tura od Bohinj. jezera na chatu pod Triglavem, 2.den na vrchol a pak dolinou Triglavskych jezer s prespanim v chate u 1 z nich a navrat do Bohinje pres planiny, ktere jsme si bohuzel diky hrozici bource tolik neuzili a spis to byl uprk s bourkou za patama :mrgreen: Ale dosli jsme k jezeru, dali si veceri, vykoupali se a lijak se spustil az potom, takze super nacasovani ;) Jediny co nesnasim a ceho se tam bojim jeste vic nez vysek, je prechod namrzlyho snehu, kdy to snehove pole konci nad srazem a dal uz nic a staci uklouznout a jedes…no, jednou jsem se kousek i projela, na pristupovce k ferrate na Malou Mojstrovku, tam to bylo hodne umrzle a nakloněné, ale nastesti me zbrzdil batoh a pak i skupinka sutru, ale tam nastesti nebylo kam spadnout z vysky, max.bych se jeste kousek kutalela po svahu do sedla - tam se jde prave z Vrsice. A videli jste tam na Vrsici taky tolik blaznu na kolech v tech serpentinach nahoru a dolu? ;) Tomu rikam vyzva! :lol: Ja na zacatku Trenty vzdycky vystupuju uplne zelena abych se trochu vydychala, sjezd dolu autem je pro me peklo a takove Bohinjsko sedlo jeste lepsi! To je zase cestou z Bohinje dolu smerem na Most na Soci…na ten pramen chodime uz z tradice vzdy, kdyz jsme v Trente, takze mame i srovnání jak to vypada v cervnu, kdy je vic vody a v zari, kdyz je sucho…ta cesta k nemu je taky docela „vzdusna“, to souhlas :lol: Krasna je i dolina Zadni Trenta s potuckem, kterym se da dojit k vodopadu schovanemu mezi skalami, jina cesta nez tim potokem tam ke konci uz neni:-) A co teprv udoli Zadnjica - od jiste doby kdykoliv zabloudime, tak jsme v „Zadn(j)ici“ :D A kousek od brehu Soci a „naseho“ kempu Triglav v Trente jsme behem te dovci v cervnu, kdy bylo celych 14 dni zcela necekane narozdil od predpovedi krasne a horko, jsme objevili uplne prirodni termalni lazne - maly vodopád stekajici ze skaly, o kterou se ohrival a pod nim male cistounke jezirko s vodou jako kafe:) Zato pod tim vyse zminenym vodopadem to byla spis ledova kava :lol: A na navrat z tury pod severni stenu Triglavu, kdy jsme se do kempu dopotaceli v 10 vecer a pani majitelka, cekajici na nas, jeste otevrela bar a dala si s nama panaka, se taky neda zapomenout :lol: Jo, zazitku spousta, to ani nejde vsechno sem vypsat, to by bylo na několik denicku :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5301
17.1.18 11:13

@lucenka A proc nechce vas malej do CR na kolo, vzdyt jsou tady taky krasne trasy, takova Palava nebo Polabi jsou uplne odpocinkove zalezitosti ne? ;) nebo to je naopak na nej uz moc nuda ty rovinky? ;-) Tak potom Sumava, Lipno, Cesky raj… :D Ale v Rakousku jsou asi ty cyklostezky lepsi nez u nas… :think: Nasi byli ve Slovinsku dvakrat a Bled milujou, k vanocum jsem jim dala puzzle s tim hradem:-)

Příspěvek upraven 17.01.18 v 11:17

 • Nahlásit
 • Zmínit
5301
17.1.18 11:25

@LiliSun @lucenka To s tou sice malou, ale krasama nadupanou zemi se da myslim rict i zrovna o tom Slovinsku, Slovensku, a i Cesku ;) Musi to byt fakt zajimava a cenná zkusenost, zit v tak kulturne i jinak odlisne zemi… :think:

 • Nahlásit
 • Zmínit
151
17.1.18 15:24

@lucenka Jé no tak to je super, z Vietnamu je to fakt coby kamenem dohodil. S mužem se tam chystáme už dva roky, ale zatím to nikdy nevyšlo. :lol: Docela by mě zajímalo, jak vidíš Vietnam v porovnání s Taiwanem? Předpokládám, že jste v nějakém větším městě… :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
151
17.1.18 15:30

@Jahudka82 Jasně že se to dá říct o mnoha zemích. :) Ale Taiwan je opravdu malý, navíc když to vezmeme z toho asijského měřítka. Rozlohou je poloviční v porovnání s ČR, navíc téměř celý střed ostrova tvoří vysoké hory, takže většina toho zajímavého pro běžného turistu je situována po obvodu ostrova. I když samozřejmě v těch horách je toho taky dost k vidění. :) A prostě to moře všude okolo… to je fakt jedna z věcí, která by mi hodně chyběla, kdybych se vrátila zpět do ČR. :lol:
Co se odlišné kultury týče, tak já osobně to zase tak nevnímám. Pravděpodobně je to i tím, že bydlím ve velkém městě atd. Zajímalo by mě, jak to vidí autorka ve Vietnamu. :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
13670
17.1.18 20:45

Parádní deníček :palec: Tenhle způsob cestování se mi moc líbí :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
40227
18.1.18 13:00

@LiliSun rozdíl je obrovský… na Taiwanu jsme si užívali: vzduch, který se dal dýchat, nemuseli jsme všude uskakovat před motorkami, dalo se chodit na chodníku a dokonce i přejít světelná křižovatka beze strachu, že skončím jako nedobrovolný cestující na první motorce (případně autobusu) -ve Vietnamu neplatí, že když tě na přechodu vozidlo „problikne“, tak tě vidí a pouští… tady naopak přidá plyn :zed: ), žádný hluk - tedy hlavně žádná troubící vozidla, výborný jídlo, fungující mhd a strašně fajn lidi. Nevím jestli to je standard, ale líbilo se mi, že v parku Yangmingshan byly značené turistické trasy (o tom si tady můžu jenom nechat zdát a strašně tím trpím. Jo a kluk si užíval hračkářství :D Je tam strašně moc vidět inspirace Japonskem a USA a ten rozdíl ve vyspělosti zemí je obrovský… i třeba co se týká emoční inteligence - tady prakticky nikdo na silnici neuhne sanitce, hasičům. K
Vietnam je lepší v tom, že zrušili znaky, takže se všechno dá, alespoň nějak přečíst (ale čínština mi jinak přijde hezčí a překvapivě i lehčí).
Ale jinak to tu není tak špatný :D jenom bych si nedovedla představit strávit tady zbytek života. Na Taiwanu bych to nejspíš zvládla. I když i tam určitě jsou negativa.

 • Nahlásit
 • Zmínit
40227
18.1.18 13:05

@Jahudka82 on je dost fixovaný na různý zvyky. Takže, když jsme na první cyklodovolený byli v RAkousku, tak na další musíme znovu tam :D Ale vloni jsme si třeba na kolech projeli i lednicko-valtický areál, když jsme tam byli na dovče. Ale přiznám se, že u nás není moc tras, kde by člověk jel prakticky pořád jen po cyklostezce. A bohužel čeští řidiči nejsou úplně vždy slušní a kolikrát předjíždí cyklisty dost nebezpečně (pořád jsou asi tak o 100% lepší něž vietnamští:-))

V tom Slovinsku jsme byli i v nějaké soutěsce (název si nepamatuju). Byla krásná, do chvíle než mi na hlavě přistál kousek kamene. Pak jsem z ní hodně rychle zdrhala :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
31691
19.1.18 03:02

Super deníček, taková dovča by se mi taky líbila :pankac:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3121
21.1.18 12:13

Hezky napsané a dobrá inspirace. Cestování po JV Asii je náš rodinný koníček plus manžel a starší syn jsou nadšenci do sopek. Dám jim to přečíst.

 • Nahlásit
 • Zmínit
151
23.1.18 14:37

@lucenka Moc děkuju za shrnutí, je to zajímavý moct takhle ty dvě země porovnat. :) Je fakt, že na Taiwanu se nežije špatně, i když dost lidí si myslí, že je to tu země třetího světa a ptají se, jestli tu máme vůbec normální domy a jestli se tu jezdí pořád jen na rikšách. :roll: Vlastní zkušenost.

Jinak vietnamština… kdysi jsem ji studovala asi dva semestry jako volitelný předmět ještě v ČR a přijde mi, že i přes tu latinku horšího jazyka není. :lol: Ty tóny, hierarchie oslovování… upřímně dneska si pamatuju tak maximálně děkuju a ahoj kamarádi, zbytek se mi okamžitě vykouřil z hlavy. :mrgreen:

Taiwanská čínština mi taky přijde hezká, jediné co nesnesu je pekingské nářečí. :mrgreen: Já jsem teda vystudovala japonštinu, takže v tom to tu mám o něco málo lehčí, jelikož některé znaky se shodují, ale stejně počítám s tím, že číst a psát nikdy pořádně umět nebudu. :roll:

Jak dlouho máte v plánu zůstat ve Vietnamu? :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
40227
31.1.18 04:13

@LiliSun přiznám se, že když jsem prvně jela na Taiwan, tak jsem si taky myslela, že jedu do nějaké zaostalé země :oops: ale v té době se u nás o téhle zemi téměř nic nevědělo a i se mi špatně hledaly informace. Tenkrát jsem čekala něco jako je teď Vietnam a byla jsem pak moc příjemně překvapená, kam jsem se vydala :-) Ale jsem ráda, že jsem teď měla možnost tyhle dvě země porovnat.

Původně jsem měla v plánu, že se tu trochu vietnamsky naučím. Vzdala jsem to prakticky hned. Teď zvládnu pozdravit, vysvětlit taxikáři jeslti má jet rovně/doprava/doleva, poděkovat a chytám pár základních číslovek. A tím asi moje nsaha skončí :-) Nechytám nic, ani když je poslouchám. Přitom u té čínštiny jsem po měsíci už byla schopná alespoň pár slov z konverzace pochytit. A japonštinu jsem se taky pokoušela studovat, ale ke znakům jsem se nedostala. Pak už na to bohužel nebyl čas. A teď si pamatuju už jenom pár základních frází.

Když všechno vyjde podle plánu, tak bych tady měla zůstat ještě minimálně 2,5 roku. Ale uvidíme…záleží na zaměstnavateli. Ale chtěla bych tu vydržet. Už jenom proto, že to není špatný vychozí bod pro poznávání okolních zemí.

 • Nahlásit
 • Zmínit