Školní příhody se sedmileťákem

Rodičovství
  • Anonymní
  • 06.11.18

Kdysi jsem na eMimi trávila hodně času. Našla jsem zde spřízněné duše, spoustu informací a tipů a hlavně skvělé holky, se kterými jsem dodnes v kontaktu. Mému chlapečkovi už je 7 let a chodí do druhé třídy, ten čas letí. A já jsem se po hodně dlouhé době rozhodla napsat další deníček, tentokrát na trochu veselejší téma – naše školní příhody.


6 komentářů

Kubíček byl vždycky hodně výřečné a upovídané dítě. Už jako dvouleťák navazoval kontakty v MHD. Většina lidí mu tehdy nerozuměla, ale všem to přišlo samozřejmě moc vtipné. Postupem času se jeho výřečnost zdokonalovala a mě tím často dostával do situací, kdy bych nejraději strčila hlavu do písku. Ve školce jsem byla zvyklá, že mi paní učitelka neustále připomínala, abychom ho „naučili mluvit tišeji.“ No popravdě jsem po ničem jiném netoužila, ale na tu správnou techniku jsem nikdy nepřišla. Možná je to tím, že já i manžel nejsme zrovna tiší a mlčenliví a celkově v naší rodině jsou téměř všichni výřeční, tak se Kuba snažil „zapadnout.“

Vloni nastoupil do první třídy. Měli jsme velké štěstí na skvělou paní učitelku. Nekřičí na děti, má s nimi trpělivost, ale je také přísná a má autoritu. Děti ji mají moc rádi. Pro Kubíčka je to od začátku paní učitelka Olinka. Přesto ji občas dokáže trochu potrápit.

Se školou přišly povinnosti, ale i vtipné historky, které bych si tímto deníčkem ráda uchovala v paměti. Myslím, že už nedám dohromady všechny úsměvné i trochu adrenalinové zážitky, které Kuba za ten rok ve škole získal, ale i tak bych ráda zmínila ty nejlepší.

Shozený květník

Od začátku školní docházky byl největší problém s tím, vydržet 45 minut „potichu“ a mluvit jen na vyzvání. Samozřejmě nebyl jediný.

V první třídě Kuba přinesl první poznámku. Já jako dítě jsem poznámky nosila až na druhém stupni, ale zase jsem si říkala, je to holt kluk. Poznámka zněla v tomto duchu: „Váš syn o přestávce převrhl květináč i s květinou. Prosíme o zakoupení středně velkého květníku“. Pointa však nebyla, že by se honil se spolužáky, ale prý si z té skříně chtěl vzít pomůcky a květináč byl na kraji. Když jsem volala manželovi, ať koupí střední velký květináč, vůbec nechápal. :-)

To byla a dosud je naštěstí jediná poznámka a škoda na školním majetku. Jednou mi Kubíček povídá: „Mami, dneska jsem pochválil paní učitelce oblečení.“ To mě taky neuvěřitelně pobavilo. Prý se při hodině přihlásil, aby jí řekl, že má na sobě moc krásné šaty. A ona mu za to poděkovala. Ano, je to džentlmen.

Malý zpěvák

Můj syn miluje hudební výchovu. Zpívání ho neuvěřitelně baví, přestože u nás v rodině nikdo nemá hudební sluch. Je to navíc jediná hodina, kdy se může neomezeně projevovat, i když není tázán.

„Mami, dneska se paní učitelka při hodině hudebky ptala, kdo to tak hezky zpívá. Tak jsem se přiznal, že já,“ povídá mi jednou. Nicméně z hudební výchovy nosí několikrát podtržené jedničky, každou písničku mi doma poctivě přezpívá několikrát.

Opsat šestkrát

Letos za první dva měsíce školní docházky stihl přinést dva tresty. První zněl takto: „Už nebudu při hodině českého jazyka zpívat a vyrušovat – opsat 6×.“ Po nějaké době přinesl velmi podobný trest: „Nebudu neustále vykřikovat při hodně – opsat 6×.“ Tentokrát to paní učitelce opsal i s dodatkem, jak vidíte na fotce u tohoto deníčku. :D

Naštěstí od té doby už je klid. Myslím, že opisy jako trest fungují skvěle, samozřejmě dostal i od nás „promluvení do duše“ a pár zákazů. Zatím to funguje. Nicméně obávám se, že tento školní rok nás čeká ještě hodně podobných situací.

Výhodou však je, že se dobře učí a baví ho to. Možná se někdy až nudí, především v matice, kde dosud počítali do 20 a on už umí do 1000. To jen takové mé malé pochlubení nakonec, aby bylo vidět, že to není jen ukecaný uličník. Vlastně je to úplně normální kluk a všechno tohle jsou ještě prkotiny. :)

Martina a Kuba

Váš příspěvek
vantili
Kecalka 267 příspěvků 06.11.18 07:29

No nevím, já bych tedy z takových trestů nadšená nebyla. Ale to popravdě nejsem ani z celkového modelu „vzdělávání“ dětí. Chtít po sedmiletém dítěti, aby tiše a soustředěně pracovalo 45 minut je nesmysl. A trestat dítě tím, že mu napařím opisování na doma, to mi přijde jako vrchol neschopnosti. Té učitelky ovšem. :cert:

Aspera
Generální žvanilka 21439 příspěvků 06.11.18 07:45

Krásně napsaný deníček a super pochopení učitelky. Ono to s dětičkama není lehké a pokud tresty zabírají, tak proč ne občas v rozumné míře nepoužít.

mau-mau
Závislačka 3322 příspěvků 06.11.18 09:11

Umí počítat do 1000? Jako kolik je 276+588 třeba? .. není to spíš napočítat? :think: Jinak normální kluk. Můj muž dostal poznámku: „Byl na záchodě, ale nečůral.“ A jeho otec učitelce odepsal: „A jak to víte?“ :mrgreen:

-Evka-
Závislačka 3746 příspěvků 06.11.18 10:52

Jen dodám poznatek k opisování ;-) .
Někdy ve druhé třídě jsem doma řekla, že mám v aktovce „bordel“.
Následoval také opisovací trest (první a poslední), netuším kolikrát, ale pamatuji, že toho dva papíry určitě byly a do dneška mám s tímto slovem velký problém a i zmínit toto slovo zde - mám pocit provinění ;-) . Prostě mám zafixované, že toto slovo se nevyslovuje ;-)

Fazulina
Závislačka 4146 příspěvků 06.11.18 13:06

@vantili
Mám úplně stejný názor. A ta poznámka o květináči taky není úplně ok. Podle mě.
To, že děti nesmí při hodině mluvit, mi přijde úplně zcestné…

Petra2829
Echt Kelišová 7898 příspěvků 06.11.18 13:07

@vantili 7 leze dítě na i 6 léte je schopné držet chvíli pusinu. Takže za mě fajn učitelka, fajn rodiče a skvělý chlapec.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.11.18 13:37

To co uvádíte je už dost těžký, ale třeba 500 děleno 5, 750 + 250 atd… to normálně spočítá… ;)

Stevia
Závislačka 3635 příspěvků 06.11.18 19:01

Náááhodou ale moc pěkně píše :mrgreen: ten náš je taky ve druhý a písmo je úplně jinde :roll:

Agrion
Závislačka 2816 příspěvků 06.11.18 19:36

Hezky denicek. U nas je to podobne…prvni trida probehla vicemene bez karambolu, diky skvele tridni. Zato letos stihnul syn prinest behem 2 tydnu 3 poznamky 8o Nejvic me pobavila poznamka : „ Smeje se Jezisovi na krizi s krizuje dinosaury.“ ( zijeme v katolickem Bavorsku a ucitele nabizenstvi jeste porad nemaji smysl pro humor :lol:)

Příspěvek upraven 06.11.18 v 19:36

Adrasteia
Závislačka 2838 příspěvků 1 inzerát 06.11.18 19:52

@vantili Normální sedmileté dítě by mělo vydržet soustředěně pracovat mnohem déle než 45 minut. To jen tahle doba tabletů, počítačů a mobilů, které se dětem vrazí do ruky co nejdříve, udělala z některých holek a kluků nesoustředěné a roztěkané bytosti. Jen pro příklad - můj pětiletý syn vydrží u činnosti, která ho baví i několik hodin, u té, která ho nebaví vydrží soustředěný právě tak těch 45 minut.

Adrasteia
Závislačka 2838 příspěvků 1 inzerát 06.11.18 19:57

@Fazulina Mluvit můžou, ale k věci a až poté, co jsou vyvolány. Představ si třídu, kde třicet malých dětí mluví najednou a vzájemně se překřikují. Vyučovací hodina může mít i formu diskuze, ale i každá diskuze má svá pravidla.

Fazulina
Závislačka 4146 příspěvků 06.11.18 21:01

@Adrasteia
A proč dělá v 5 letech tak dlouho něco, co ho nebaví? Jen mě zajímá, co třeba za činnost to může být. Dcera v 5 letech nevydrží u něčeho, co jí nebaví, ani 5 minut :lol:.

Adrasteia
Závislačka 2838 příspěvků 1 inzerát 06.11.18 21:10

@Fazulina Tak má třeba nějaké povinnosti - nebaví ho uklízet, ale když už je binec velký, tak tomu klidně těch 45 minut věnuje. :lol: On je dost pečlivý, takže i činnosti, které ho nebaví, dělá pořádně.
Nedávno třeba dostal nové lego a vydržel skládat 5 hodin v kuse. Nemyslím to jako chlubení, on má zase třeba jiné nedostatky, ale obecně si myslím, že roztěkanost a nesoustředěnost dnešních dětí je docela problém.

hicha
Nováček 6 příspěvků 41 inzerátů 06.11.18 21:12

nejsem si jistá, jestli bych o této paní učitelce tvrdila, že je skvělá…

Fazulina
Závislačka 4146 příspěvků 06.11.18 22:28

@Adrasteia
Ty jo, tak to je dobrej :lol:. Jojo, každé dítě je jiné :lol: :palec:

hani28
Ukecaná baba ;) 1204 příspěvků 07.11.18 00:26

@Fazulina
Taky myslim, ze poznamka o kvetinaci je nevhodna. Nemel byt na kraji, jeste muze byt ucitelka rada, ze mu nespadl na nohu, nebo ze se neporanil o strep apod. Nerozbil ho ani schvalne, ani pri zlobeni, tak je spis trapne ze skola pozaduje nahradu. Kor formou poznamky.
A „nebudu stale vykrikovat“ neni zrovna nejlepsi formulace - tak nebude vykrikovat porad no, ale obcas muze :lol:

Příspěvek upraven 07.11.18 v 00:31

vantili
Kecalka 267 příspěvků 07.11.18 07:26

@Petra2829 promiňte, té první větě nerozumím. To je česky?

vantili
Kecalka 267 příspěvků 07.11.18 07:42

@Adrasteia ano, to jste na to kápla. U činnosti, která ho baví.....a o tom by škola měla být. Podpořit v dětech jejich přirozenou touhu po poznávání. Nutit je sedět 45 minut v tichosti na místě a nutit je „pracovat“ dle našich dospěláckých tabulek, v nich tuto touhu dříve či později spolehlivě zabije. A když k tomu ještě mázneme sem tam nějaký ten trest, špatnou známku, jedovatou poznámku, stává se ze školy stigma, které si hodně dětí ponese až do dospělosti. Předevčírem jsem četla moc pěkný článek, pod který bych se z fleku podepsala. Odkaz zde: https://www.rodicevitani.cz/…steny-chlad/

stinga
Závislačka 4841 příspěvků 5 inzerátů 07.11.18 08:06

taky mi paní učitelka nepřijde moc super, a s tím květináčem, to je naprosto nevhodné, může být ráda, že klukovi nespadl na hlavu nebo na nohu - zřejmě tam byl umístěný naprosto nevhodně, a abyste zakoupili nový - no nevím :nevim:
a to opisování mi přijde taky jako za Marie Terezie , ach jo už se děsím doby, kdy půjde dcera do školy
a chlapeček opravdu moc hezky píše

stinga
Závislačka 4841 příspěvků 5 inzerátů 07.11.18 08:08

@Petra2829 vůbec jsem nepochopila příspěvek - co tím básník chtěl říct, čtu zepředu, zezadu a stále nic :nevim: to je překladač google, nebo co :nevim:

Janina_81
Ukecaná baba ;) 2296 příspěvků 07.11.18 09:14

@Adrasteia
Děti jsou v dnešní době roztěkané, protože mají spoustu podnětů, od malička zásobování hračkami, spousta seriálu v televizi, všechno to překypuje barvama, chození do nákupáku, všude se křičí atd.

Moje dítě u lega dokáže vydržet taky x hodin, u činnosti, která ho nebaví sice vydrží, ale ty kecy okolo… :roll:

Fazulina
Závislačka 4146 příspěvků 07.11.18 12:12

@vantili
Díky za odkaz na ten článek. Já se fakt děsím toho, až půjde dcera do školy. Dost silně uvažuju o alernativní, ale je těžké se tam dostat:-(. Do školy půjde až skoro v 7, je v září, ale už teď (je jí 5) se ptá, kdy už tam půjde a že se těší. Fakt nechci vidět to zklamání…

svycarka
Echt Kelišová 7630 příspěvků 07.11.18 13:11

Prijde mi to jako adekvatni potrestani..za dob nasich prababiček by dostal rakoskou přes ruce a ani by nemukl. Nerikam deti bit, nemit individualni pristup,je-li třeba,ale deti se skolou uci. Od toho škola je, zadna forma hrani,45 min by opravdu nemel byt problém. Jasne prvnacci to trenuji,ale u dalších rocniku je to proste dane. Je to priprava na život. Nebo vam v praci snad někdo ulevi,protoze jste zrovna celou noc vstavali k ditku? Stare dobře pravidlo- Nejdriv práce,potom zabava.Jedine co bych asi zmenila je pristup znamkovani a spise v ditku prohloubit dovednost ke které tihne. Ja jsem třeba odjakživa bojovala s matikou,obzvlaste geometrie,tri­goniometrie atd.,kdezto třeba na chemii jsem byla tezkej machr :mrgreen:

Uživatel je onlineczaky
Závislačka 2555 příspěvků 2 inzeráty 07.11.18 13:58

Me teda denicek pobavil, synovi jsou 4, pusu nezastavi od roku a pul a taky potichu mluvit neumi, takze se v denicku celkem vidim :lol:
A ackoli se uz ted desim toho, ze ma za tri roky vydrzet 45 minut v klidu a mluvit jen na vyzvani, projde mi pani ucitelka fajn. Taky by kluka mohla poslat pred celou tridou na hanbu, sprdnout ho predevsema na tri doby a obden si volat do skoly rodice. 6× opsat vetu mi neprijde jako nejak zasadni trest :nevim: .
Neumim si predstavit, ze je ve tride tricet deti jako muj syn, kteri neustale neco nahlas komentuji, vykrikuji atd. Nikdo tu nerekl ze ma 45 minut mlcet, ale ma se naucit prihlasit a respektovat nejaka pravidla slusneho chovani. Vsak kdyz se prihlasil aby mimo probiranou latku pochvalil pani ucitelce saty, bylo to v poradku. Kdyz ctu diskuzi pod clankem, nechtela bych dnes byt ucitelka. Aby se chudak pomalu bala, ze ji zazaluji, ze kvetinac ohrozil zdravi ditete :roll: …

jenny.fields
Nadpozemská drbna 25493 příspěvků 07.11.18 15:04

Hezký deníček, rozumní rodiče, díky bohu.
Fakt bych nemohla učit první stupeň, tam si ještě větší část rodičů myslí, že vědí jak učit líp než učitelka, než u nás na třetím stupní :zed: :zed:

Nevimjakynick
Povídálka 43 příspěvků 07.11.18 16:04

Paneboze! Nektere z vas jako rodice nechci potkat ani na chodbě (natoz ucit vase dite). Aneb Proc by muselo byt dite v hodine ticho? At mluvi vsech 30 zaku najednou, kdyz po tom touzi. A melo by delat jen to co ho bavi? Tak at se soustredene 45 minut dloube v nose, ze? ;) A pokud chce Anicka dat facku Pepikovi, tak at da…prece ji nebudeme omezovat ve svem projevu :poblion:

MartinaIrena
Extra třída :D 10377 příspěvků 07.11.18 19:18

„Mami, dneska se paní učitelka při hodině hudebky ptala, kdo to tak hezky zpívá. Tak jsem se přiznal, že já,“ povídá mi jednou.

:P :P Ležím smíchy

MartinaIrena
Extra třída :D 10377 příspěvků 07.11.18 19:29

@czaky To bude tím, že dneska lidí často řeší každou capinu

Adrasteia
Závislačka 2838 příspěvků 1 inzerát 07.11.18 20:22

@vantili Tak psala jsem, že vydrží těch 45 minut i u činnosti, která ho nebaví, ale to je jedno. Chápu, jak to myslíš, malé děti by škola měla bavit, ale někdy se musí prostě udělat i práce, která někoho nebaví. Ve třiceti lidech se nemůžeš každou minutu vyučování strefit do vkusu všech, aby je to bavilo. Ano, děti by to mělo bavit, ale zároveň by se měly pomalu naučit to, že občas je potřeba udělat i činnosti, které je zrovna nebaví, ale které jsou prostě potřeba. Učitel, který se řídí vždy a za všech okolností pouze tím, co děti baví a co chtějí dělat, je špatný učitel. Ideál je zlatá střední cesta.

Adrasteia
Závislačka 2838 příspěvků 1 inzerát 07.11.18 20:28

@hani28 S tím květináčem jde o to, jak to proběhlo. Pokud šel a zavadil, tak prosím, může se stát. Pokud nerespektoval pravidla, lítal po třídě apod., tak považuji za samozřejmé, že rodiče škodu nahradí a kluk může být rád, že se to přešlo takto v klidu.
Navíc s tou náhradou… Jak si jako myslíš, že se dítě naučí být za sebe zodpovědné? Představ si, že u kamarádky shodíš vázu nebo skleničku. Taky jí řekneš, že za to může ona, protože váza stála na kraji? To by byl podle mě vrchol nevychovanosti. Já bych se omluvila a nabídla bych okamžitě náhradu škody a to by měl každý slušný člověk udělat. Jak se potom ty děti mají naučit slušnému chování? Pokud slyší takovou reakci, o které tu píšete, doma od rodičů, co by jako ta učitelka ještě chtěla, tak se nedivím, že z dnešních dětí pak rostou drzí spratci, kteří se neumí chvat ani jako dospělí. Jenom já, já, já a moje práva. Učitelka jednala naprosto korektně a profesionálně.

Příspěvek upraven 07.11.18 v 20:30

hani28
Ukecaná baba ;) 1204 příspěvků 07.11.18 22:19

@Adrasteia Psala, ze si bral pomucky a pri tom kvetinac omylem shodil. Takze proto si myslim, ze poznamku dostavat nemusel. Mohla to ucitelka treba zavolat rodicum.

vantili
Kecalka 267 příspěvků 08.11.18 07:43

@Adrasteia jistě, souhlasím s Vámi. Nicméně cestu k tomuto výsledku nevidím v tom, dát dítěti trest na doma.

vantili
Kecalka 267 příspěvků 08.11.18 07:57

@Fazulina ono to „bohužel“ ale netkví jen ve výběru školy. Naprosto zásadní je sám učitel, kterého to dítko v první třídě vyfasuje. Naše malá chodí do normální státní školy a třídní má výbornou - měli jsme štěstí. Problém vidím v tom, že i dobrý učitel má v našem systému velkou měrou svázané ruce. Ale to už je na jinou debatu. Míra vzdělanosti, inteligence a „osvícení“ rodičů v naší republice ještě zdaleka nedosáhla bodu, abychom ke vzdělání dětí přistupovali jinak než doposud. Nicméně jsem v tomto směru optimista a věřím, že ta změna dříve či později nastane.

Lo3ce
Nováček 2 příspěvky 08.11.18 12:06

Nebude stále vykřikovat, jenom sem tam, ale jako bonus bude mít super krasopis!
To je pakárna, řešit vykřikování opisováním textu… navíc nesmyslného. Tím, že napsal na každý řádek to 6×, potvrzuje, že ani moc nechápe vo co go :nevim:

Uživatel je onlineczaky
Závislačka 2555 příspěvků 2 inzeráty 08.11.18 14:15

Mam otazku ke vsem co odsuzuji opisovaci trestik: jak jinak a lepe zareagovat? Ja beru ze nejlepsi je primy a logicky dusledek (kdyz se hned neprevleknes do pyzama a nevycistis si zuby, nestihnem precist pohadku na spani … kdyz mam pocit ze to je zrovna u me spis cimrmanovske trestani ucitele ucitelem, protoze vecerni pohadky si uzivam :lol: ), ale u toho vykrikovani me nenapada jak… pokud nestaci jedna domluva hned na miste…

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.11.18 15:39

děkuji za komentáře. A hlavně pochvalu písemného projevu. Já musím říci, že paní učitelku respektuji a opravdu mi přijde rozumná a férová. Ono přesně jak některé píšou, má ve třídě 25 dětí, z toho 4 v inkluzi, asistentku, ono to opravdu není žádný med. Syn je naštěstí chytrý, ale zase se nudí a je hodně ukecaný. A myslím, že ty opisy mi přijdou jako adekvátní trest. A ten květináč, tak z jeho vyprávění vím, že neběhal, ale něco si chtěl ze skříňky vyndat a květináč spadl. S učitelkou jsem to neřešila, nic se nestalo a koupit květník nám nepřišlo zase tak hrozné. Ono to bude chyba asi na obou stranách. Ale také říkám, že dělat dnes učitelku je opravdu o nervy. Nikdy se nezavděčíte všem, každý rodič si to představuje jinak a ty děti jsou dnes hodně divoké, přijde mi, že nemají tolik respekt z dospělých atd… Hlavně děti ji mají i přes tyto tresty opravdu rády, syn o ní mluví křestním jménem a zdrobněle. A prostě ví, že když zlobí, tak dostane trestík. Ale přiznám se, že mít školáka, to už je jiný level mateřství :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

mmaarrttiinnaaa
Závislačka 3776 příspěvků 08.11.18 22:12

To je nahodicka, zrovna dnes jsem na Facebooku viděla úplně stejný opis. Tuším, že to bylo přidáno jenzeny.cz, nebo něčím podobným.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.18 16:24

@mmaarrttiinnaaa Můžu se zeptat, kde přesně? To by mě opravdu moc zajímalo… protože jinam jsem to neposílala, max na FB eMimina…

brumi
Kelišová 6598 příspěvků 23.11.18 21:42

Malý je super :palec:. Lepší. sem tam problémek než uťápnutej kňukal. S. malou mám veselo také od 1 třídy. Poznámky typu šilhá na mě když se nedívám, žmoulá kamarádovi v hod ušní lalůčky a pod máme nespočet. Nejvíc asi odrovnala třídní i mě když místo pracovního sešitu donesla domů jen ustříženou stranu kde měla dú. Na otázku proč to udělala v klidu řekla. přece si nebudu namáhat záda všemy sešity :roll: :lol:

Příspěvek upraven 23.11.18 v 21:44

Vložit nový komentář