Sladký život na vsi

O životě

Deníček pro lidi obývající ves, aby věděli, že v tom nejsou sami. Deníček i pro měšťáky, aby měli co závidět. :jazyk:

To tak jednou sedím na terase a radostně přehlížím širé lány naší zahrady. Milované, obrovské zahrady v tichém koutě naší vsi, kde žiju celý život. Kolem zpívají kosi, na trámu terasy cvrliká rehek. Keře živého plotu už poporostly skoro do úrovně plotu, některé zrovna krásně kvetou. Bylinky u terasy moc hezky voní. Prostě nádhera.

Krásně čistě vyprané tepláčky naší holčičky se třepotají na šňůře na slunci a v lehkém vánku rychle schnou. Jak si je tak zálibně prohlížím, vztekle je shodím ze šňůry, neboť na ně onen rehek vykonal svoji potřebu. Nenechám se rozhodit a zálibně si prohlížím zeleninovou zahrádku. Už se těším na ty kedlubny, jahůdky, mrkvičku, rajčátka, okurečky. A v tom si uvědomím, že asi nebude na čem si pochutnat. Zděšeně zjišťuji, že ze záhonu s přísadou zmizely opečovávané kedlubny, brokolice, giganty a částečně i zelí. Dá mi práci najít alespoň jejich pahýly, umně rovně useknuté jakoby ostrou žiletkou. Zuřivě nadávám a vztekle rozhazuji ferramol proti slimákům, které považuji za úhlavní nepřátele a původce všeho zla světa. Pádím do zahradnictví, novou přísadu vysazuji s batoletem za zády. Vysadit se ji podaří až na podruhé, protože na poprvé ji dítě za mnou opět vytahuje. Po této hurá akci spokojeně usedám zpět na terasu a těšíc se na biozeleninku, po očku hlídám dítě, hopskající mezi obr pískovištěm a trampolínou. Jaký je můj šok, když se situace opakuje. Chodím zběsile hlídkovat na záhon, když najednou ve vysoké trávě naší louky šokovaně zahlídnu, no opravdu mě zrak nešálí…skutečné a nefalšované zaječí uši!

Jsem naprosto konsternována, protože na louce je za potu tváře vysazeno 30 stromků rozličných ovocných druhů za nemalé peníze. Při představě, že si na nich kámoš pochutná, na mě jdou mrákoty. Zuřím. Zuřím a zuřím, nadávám na muže, že plot není dotažen do konce a marně přemýšlím, co s oním nevítaným hostem. Volám bratrovi myslivci, ať okamžitě přijde a odnese si zajíce na guláš. Vnitřně vím, že tohle nejde, a než vymyslím, co budu dělat, v chůvičce začne moje malé sluníčko povolávat „maminko“. Sakra! Naštěstí se tu zjevuje táta a volá moje sestra, že posílá neteř za malou. Když slyší můj hysterický tón, přidává i synovce. Vyndám dítě z postýlky, předám neteři. Táta se synovcem zatím rozmotají kus provizorního plotu a nachystají místo pro vyhnání drahouška. Nastává rošáda ve tři čtvrtě metru vysoké trávě, kterou naše malá pozoruje se zájmem. Jestli dneska nebudu mít klíště, tak snad už nikdy.

Na potřetí se nám povede vyhnat zajdu do polí, je vyděšený, je mi ho líto. Stromky jsou po zběžné prohlídce ok, tak jsem spokojená. Plot zas zavíráme za jekotu dítěte, které předpokládalo, že „zajčka“ honíme proto, aby si s ním mohlo radostně hrát.

Vracíme se na terasu, přináším pití a svorně si usilovně lámeme hlavu nad tím, odkud se zajíc dostal do zahrady. Plot není ještě docela dokončen, ale mezera je jen jedna malá vpředu u hlavního vchodu, u branky. Přichází bratr myslivec a řehtá se jak praštěný. No, dosud jsem věřila, že ono okřídlené přísloví „největší radost má člověk z cizího neštěstí“ neplatí…Měla jsem mu prý věřit, že k nám chodí zajíc běžně. Chytrolín se naučil skutečně prolézat malou dírou v plotě do zahrady a nalézt cestu ven, aniž bychom ho viděli, čemuž bych já nikdy nevěřila. Bratr nimrod ho několikrát viděl, jenže já řečem o zajíci nevěřila. Naštěstí zajíčkovi fajnová tráva stačila a nenadělal velké škody.

Celá rodina si ze mě od té doby utahuje, že prý si mám vzít příklad z Bolka v jednom národem milovaném i zatracovaném filmu „Vašu (píp) jsem taky neviděl a věřím, že ju máte“ aneb nikdy nepodceňuj inteligenci zajíce. :mrgreen:

Hodnotilo 31 lidí. Score 4.1.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
papaja21
Kecalka 138 příspěvků 14.06.13 00:17

:potlesk: :potlesk: :potlesk: závidím -taky bych tam chtěla bydlet musí tam být nádherně. Napsala jste to moc pěkně-četlo se mi to jak z čítanky :lol: :lol:

 
rusovlaska.e
Ukecaná baba ;) 1939 příspěvků 14.06.13 07:07

:pankac: jo jo máme podobné zážitky :mavam:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26455 příspěvků 14.06.13 08:14

Tak ja bydlim take na vsi, zajice tady sice diky dvoum loveckym psum nemame, ale take ne zeleninu, prave kvuli nasem dvoum loveckym psum, ktery ji vyhrabou i za zajice :D :D :D
hezky napsany denicek, ale pripomel mi, ze si tady krome vysoko polozenych kytek nemuzu zahrabat vubec nic :mrgreen: :mrgreen:

 
mimuško1
Kecalka 318 příspěvků 14.06.13 08:19

Krásně napsané :palec: taky jsme měli takový podobný zážitek se zajícem :mrgreen:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 14.06.13 08:31

:pankac: Vidím, že se nenudíte. A tu vesnickou idylku jsi popsala opravdu nádherně. Jen čekám, jaké haló způsobí ten zajíc na guláš :lol:.

 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 14.06.13 08:34

Super deníček, bavila jsem se :mrgreen:

 
mamkyjáryk
Závislačka 3521 příspěvků 14.06.13 08:47

Je opravdu hezké dívat se na to jak me dítě si to straduje po čerstvě posekane trávě.. na vesnici je krásná příroda ale ty mezilidské vztahy jsou u nás na prd..starosta má plnou pusu slibů a skutek utekl.. máme tu 2 otevřené kanály a já abych se bála kdy mi tam malej zuchne… Nejkrásnější je asi fakt ta naše zahrada…

 
catherine100
Nadpozemská drbna 28946 příspěvků 14.06.13 09:24

:potlesk: :potlesk: :potlesk:
závidím idylku :-D já tu sedím na terase a koukám jak mi tu kolem baráku jezdí bagry a tatrovky :lol: letos to bude zajímavé léto :kytka:

 
Pardon  14.06.13 09:44

Biozeleninka s feramolem? Nejde dohromady… ale jinak hezký deníček.

 
Vlkoška
Závislačka 4132 příspěvků 14.06.13 12:09

Hezký deníček. Máme podobnou idylku :mrgreen: Na pracně vysázeném, zalévaném a opečovávaném živém plotě si stejně jako na korejské jedli a rododendronech v zimě pochutnala roztomilá srnečka :) Asi na oplátku za to, že nám vloni večer co večer chodila ukazovat svoje krásné srnčí dvojčata ;) Letos radši udělám větší zásobu jablek a pečiva, ať mají v zimě co chroupat. Vlaštovčí páreček, co nám tu každoročně vyvádí mladé si taky rád vyletí nad naše čistoskvoucí prádlo ;) A o krásném bublavém potůčku, co sem teče rovnou z lesa bych taky mohla vyprávět, není nad to najít raka uprostřed zahrady, když se kvůli dešťům nebo jarnímu tání zvedne hladina. Ale neměnila bych.

 
beckie
Závislačka 4132 příspěvků 14.06.13 12:14

Tak u nás nebojuji proti slimákům či zajícům, největšími nepřáteli mé zahradky se stali naši psi. :zed: :zed: A můžu nadávat, stavět ploty, plůtky, zábrany, nahánět je s košťatama, stejně jsou čerstvě zasazené sazeničky to nejzajímavější na celé zahradě. Stejně tak padla za vlast nová pivoňka, rybíz a kopretiny. Co nebráním vlastním tělem jakoby nebylo. Chjo.
Ale i tak je na vesnici prostě krásně. :kytka:

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 14.06.13 12:55

Děkuju za milé komentáře :kytka:, je tu opravdu krásně, mám to tu moc ráda.
Pro rejpala - ferramol je jediný přípravek na slimáky, který není jedovatý pro zvířata, takže nejmenší zlo. Bez něj nebudu mít zeleninu žádnou, ať už bio, či „nebio“. Používám ho s rozumem, takže i tak mám salát jak řešeto :roll:.

 
Pardon  14.06.13 13:16

@jajul Ano, ale v ekologickém zemědělství, které je producentem biovýrobků se jako jediný z moluskocitů smí používat pouze metaldehyd. Omlouvám se jestli ti to přišlo jako rejpání. Ale já jsem jakožto přímý účastník ekologického zemědělství úplně alergická na lidi, kteří si myslí, že všechno co je z jejich zahrady je bio. Na zahradách vedle polí, kde se rostlinky sypou komerčně dostupnými pesticidy mezi které patří i ferramol (tj. fosforečnan železitý) nemůže nikdy nic s označením bio vyrůst. Jinak nejsem jen kritik a proto jsem napsala, že se mi jinak tvůj deníček líbí. Ale lidi mají tendenci všímat si jen toho špatného.

 
Sonreir
Závislačka 4697 příspěvků 14.06.13 13:30

A to je přesně to, co tolik miluji na svém domově. Život na vesnici je nádhera. I když mi místo zajíců ovocné stromky okousala potvora srnka a zjistila sem to až na jaře kdy sem něvěřícně koukala na okousanej stromek a v tu ránu mi zůstal v ruce. Nebo zrovna předevčírem jsem si říkala proč ten náš pes zas tak vyvádí. A on to nějakej „novej kámoš“ ho přišel navštívit. Cizí pes, menšího vzrůstu nám velice zajimavým způsobem přelezl poměrně vysoký plot a Beník si s ním chtěl i přes jeho protest hrát. Kočkám už se to tolik nelíbilo. Každopádně za tu pohodičku, kdy si člověk může sednout na terasu a jen tak se kochat tou krásou okolí, za to prostě stojí :P

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 14.06.13 13:53

Pardon“ - Děkuji za pochvalu, omlouvám se za zpoždění. Je metaldehyd běžně k dostání? Není jedovatý pro zvířata? Možná jsem neměla používat pojem bio, ale domácí :nevim:. Samozřejmě jsem si vědoma, že nemám udělaný rozbor půdy. Hned za plotem přes polní cestu máme ze dvou stran pole. I náš pozemek byl před lety zemědělsky obděláván, navíc je na něm navážka ornice z polí, která ustoupila místní pískovně. Chemické postřiky používám minimálně, umělá hnojiva taktéž a snažím se ty i ty používat přírodní. Snažím se tedy o rozumnou a šetrnou cestu, jak vypěstovat dobrou zeleninu. Snad bude teda aspoň trochu kvalitnější, než ta z obchodu (nebio).

Příspěvek upraven 14.06.13 v 14:44

 
Pardon  14.06.13 14:09

@jajul
Rozhodně bude domácí zelenina lepší než z obchodu. Přeji dobrou chuť, ať ti sklizeň dělá radost.

 
Pája52
Závislačka 2863 příspěvků 14.06.13 14:43

Super deníček :palec: Bydlíme na okraji Prahy a vypadá to u nás dost podobně jako popisuješ ;) Do centra to máme půl hodiny, ale za domem samý pole a neměnila bych!
Slimáci jsou hrozný mrchy a letos je jich fakt mraky :cert:
„Pardon“ myslím, že autorka to bio nemyslela úplně doslova ;)

Příspěvek upraven 14.06.13 v 14:43

 
Elinečkaaa
Kecalka 474 příspěvků 14.06.13 15:57

Krásný deníček, moc hezky se mi četl. Taky bych někdy chtěla mít takové starosti, už se nemůžu dočkat, až nás jednou to štěstí potká. Sice bydlíme na vesnici, ale na návsi s malou zahrádkou, kam zajíc se nezatoulá ani náhodou. Maximálně procházející babičky o hůlkách, které si všimnou, že se nám otevřela branka (občas se podaří někomu jí špatně zavřít) a ony se musí jít blíže podívat, co na zahrádce máme (podotýkám, že zahrada má 6×2 metry s půl metru vysokým plotem), příp. nahlédnout přes okno až do obýváku :roll: :D :D Takže už se těším, až budu muset od drahocené zeleninky odhánět zajíčky než sousedy (to se sice tady zatím nestalo, ale z předchozího bydliště, u rodičů, mám bohaté zkušenosti) :D

 
Barunka96
Kecalka 279 příspěvků 14.06.13 17:33

Také bydlíme na vesnici, přes silnici máme hned lesík, takže super :-) nemáme problémy se zejíci, ale s divočáky na podzim máme rozrytej celej trávník před plotem, takže na jeho údržbu už kašlu, na jaře to vše zase zaroste a zdali je tam nějaký hrbolek an to se můžu z vysoka vykašlat :-)

 
Lemuska
Kelišová 5342 příspěvků 14.06.13 18:33

Hezke :kytka: take zijeme v dome, v zeleni, v noci nas uspava sova a zaby z rybniku, ale nastesti porad zijeme ve meste (na okraji) pac jinak bych se ukousala nudou. Kralici maji u nas chuderky smulu, sousedi maji loveckeho psa tak jen slysim to jejich nestastne pisteni kdyz padnou psovi do sparu. Obdivuju te jako zahradkarku pac temer vse co zasadim a neni schopno samo rust a plodit tak to vse mi chcipne :( Nejak to nejsem :oops:

 
chatwenna  14.06.13 19:37

A bude se zelim nebo s sipkovou? :P :P

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 14.06.13 19:47

@chatwenna Jedině na smetaně :mrgreen: :mrgreen:

 
Plecita
Závislačka 3163 příspěvků 14.06.13 19:49

Žiju podobně-také na vesnici. Já závidím městským maminkám. :oops: Dojdou si kam potřebují, žijí ve společenství ostatních maminek. Když zatouží po zvířeti pořídí králíčka, morče nebo psa :mrgreen:..Na vesnici je pro maminku na mateřské samota a samota, sice tak trochu krásná, ale samota s dojížděním bez konce. Děti od malička musejí dojíždět do škol, nejdřív poblíž a pak pěkně daleko a to samé mají dospělí-věčné dojíždění za prací, nákupy a ve stáří k lékaři, k dětem na návštěvu, všude a pořád…To se ta idylka pomalu, ale jistě vytrácí.

Příspěvek upraven 14.06.13 v 19:50

 
radúna
Extra třída :D 11314 příspěvků 14.06.13 20:01

Jajul, to bylo dokonalé čtení :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:.
Děkuji, děkuji a ještě jednou díky za skvělý deníček. :palec: :palec: :palec: :palec: :palec:

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 14.06.13 20:23

@Plecita no mám to podobně člověk je tu sám, ale zase není nad to mít zahradu od jara do podzima jsme venku, vypustím ho na dvorku, pověsím si prádlo, má tu pejska, králíky, slepičky, než to celý objedem, zalijeme trávník (protože dál s tou konvičkou nedojde :D) tak je spousta času..
Ale jinak taky bych brala kdyby tu bylo více maminek nějaký akce atd.. njn člověk nemůže mít všechno.
Naštěstí naše vesničeka je „středisková“ tzn. dětský dr. lékárna to všechno tu je, školka za pakatel a základku máme téměř přes silnici, ale s tou prací je to na dojíždění horší no, ale i tak je to tu dobré ;)

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 14.06.13 20:47

@radúna Jé, to mě těší. Moc :). Děkuju :mavam:.

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 14.06.13 20:51

@evick2 @Plecita Do velkého města to máme asi 10 km. Oba jsme ale s mužem pracovali v menším městě 20 km od domova. Mám k dispozici auto, takže aktivity nejsou problém, pediatra, škola, školka je v sousední vesnici asi 2 km vzdálené. Já miluju zahradu a práci na ní. Krásně mi to tu letos už okrasně kvete :potlesk:, nadto mi roste v pařníku krásnej květák :jazyk:.

 
evick2
Závislačka 3540 příspěvků 14.06.13 20:58

@jajul to závidím :) (v dobrém) nám bohužel teď blesková povodeň zahradu zpustošila takže uroda bude asi nulu nula prd.. ale příští rok se chystám na bylinky, okrasné kytky a dodělat skleník-stojí ale není připravený, s pupkem mi toho moc udělat nešlo jsem ráda za kytičky co byly, brambory a seno pro králíčky :)

 
socina
Závislačka 4104 příspěvků 14.06.13 21:36

Doporučuji si přečíst knížku „Vejce a já“ člověk se tam vidí :lol:
Na nás se dnes dostával datel :zed: v pět hodin ráno a Rehci nám obsadili celý dům :lol:

 
Lemuska
Kelišová 5342 příspěvků 14.06.13 23:27

@Plecita uplne te chapu :hug: Dojizdeni je na nic a pokud je clovek trochu spolecensky a ma rad akci tak je to psycho. Zas na druhou stranu…predstav si 30ti stupnove vedro uprostred sidliste, smrduta auta…vsechno ma sve pro a proti.

 
Moondah
Závislačka 4484 příspěvků 15.06.13 01:22

@jajul Ahoj, úžasný deníček, od kud jsi, úplně se s tebou ztotožňuji, i s těma středisky 2km vzdálené :D

 
lucka83
Hvězda diskuse 46082 příspěvků 64 inzerátů 15.06.13 06:34
:mrgreen: :mrgreen:
 
vevik1
Stálice 88 příspěvků 01.07.13 10:55

Hezké :D :D

 
Anonymní  27.06.17 14:04

Ke slepicim moji pani tchyne chodi na jidlo urostly jezek, dvakrat denne proleze dirou pod pletivem, kterou si vyhrabal, a kdyz slipky pochrupavaji, da si do nosu.

Omlouvam se za anonymitu u tak jemneho tematu, nechci provalit nick, jezek je popularni :)))

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama