Špuntíci 99. - první a druhý porod

Rodičovství

Ahoj Špuntíci, sypu si popel na hlavu za zpoždění deníčku, ale díky dovolené jsem nebyla včas u PC. Tak posílám to porovnání prvního a druhého porodu. Bohužel nestíhám z toho prvního udělat kratší výcuc tak ho sem kopíruju celej.

První porod:
V úterý 10.6. pět dní po termínu mně v 7 ráno rupla voda při cestě na WC. Žádné kontrakce, nic. Na příjmu zkontrolovali roztokem na vložku, zda jde skutečně o plodovku. Natočili monitor, miminku se daří dobře, kontrakce shodně s mými pocity žádné. Papíry jsme nevyplňovali, všechno už bylo zapsáno z poradny. Dohodli jsme se, že tatínka pošleme do práce a budeme čekat na kontrakce. Protože jsem měla prasklou vodu a pozitivního streptokoka, tak jsem dostala kapačku s antibiotiky, aby nedošlo k infikování mimíse.
Nastěhovala jsem se na čekací pokoj (tzv. hekárnu). Hnusnej název, ale nikdo tam nehekal. Byla tam jedna holčena, co přijela už v noci a uvolňovala se při kontrakcích na míči. Ještě nebyla dost otevřená, aby šla na boxík, ale na rozdíl ode mě už aspoň rodila. Jak já jí záviděla, že už brzo bude držet svoje mimi. Se mnou tam přišla ještě jedna mamča bez kontrakcí s odtíkající vodou, ale mimi bylo ještě nedonošené, tak jí dali něco proti stahům a nějakou látku do kapačky, která měla za úkol urychlit dozrání plic jejího mimča. Asistentka mi vysvětlila, že jestli nepřijdou kontrakce a nezačnu se otvírat do večera, dostanu něco na vyvolání.
Pro pochopení věcí příštích musím připomenout tyto „drobné“ detaily:
a) v Motole se ten týden nerodilo, protože se malovalo
b) u Apolináře se rodilo jen na jednom sále, protože na druhém se taktéž malovalo
c) v Krči byl stop stav (nepřijímali nové rodičky), protože jim vyhrožoval anonym atentátem
d) v pražském Klementinu padl teplotní rekord pro červen
e) nevím, jak to vypadalo v Podolí, ale u Apolináře doktoři pod náporem rodiček málem zešíleli.
Před polednem odešla ta holčena z balonu na porodní boxík a do hoďky bez nástřihu porodila, potkali jsme se za další dvě hodiny ve sprše, kam si došla po porodu po svých, než pro ni najdou volné lůžko na šestinedělí.
V poledne se objevily kontrakce. Během dne prošla kolem hekárny určitě dvacítka mamin prodýchávajících pořádné kontrakce rovnou na přípravnu a porodní boxíky. Vůbec nechápu, jak se tam stihly vystřídat, mám pocit, že při prohlídce porodnice bylo na tom sále jen asi deset boxů. Odpoledne kontrakce po pěti minutách. Křížové bolesti, dá se při nich dělat cokoliv (chodit, skákat na míči, sprchovat si záda horkou vodou), nedá se: sedět na židli, ležet v posteli, spát, telefonovat tak, aby volající rodičové nepoznali, že jsme v porodnici. Otvírání pořád nic moc. Dostávám oběd. Na pokoji se střídá během mého porodu nespočet maminek, které odcházejí po čase porodit.
Vedro je k nevydržení a k nevyvětrání. Porodní asistentka jako anděl spásy vyhazuje všechny rodičky, co nemají klid na lůžku, ven do zahrady. Už nám vůbec nevadí naše spoďáry vzadu vykukující z andělíčků (na župany je moc teplo) a očividně ignorujem fakt, že trávíme I. dobu porodní na dvoře, kde se nalézá veřejnosti přístupný bufet. Je tu vzduch a stín. PARÁDA!!!!!!!!!!!! Jedině musíme hlásit, kdo jde na zahradu, a musíme tam být nejměně tři. Nevím, co si myslí civilní obyvatelstvo o skupině podivných bílých funících osob obcházajících kolem, ale přiznám se, že v tu chvíli mě to ani nenapadlo.
Na pokoji každou chvíli monitorují mimča, dostávám tu kapačku s ATB, berou nám krev kvůli vyloučení infekce atd.
Konečně se k večeru mírně ochlazuje. Z kapacitních důvodů padá rozhodnutí odsunout všechny plánovené císaře a vyvolávání porodů v těch případech, kde nehrozí bezprotřední ohrožení zdraví matky nebo plodu. Večeříme. Porodní asistentka nám kromě míčů přináší i vaky a nahřáté polštářky s pohankou na přikládání na záda i bříško, abychom si vyzkoušeli co nám nejvíc ulevuje. Na hekárně nás navštěvují budoucí otcové, i když normálně to kvůli soukromí není zvykem, neboť jsme se s maminama dohodly, že nás to neruší. Poradila nám to PA, která na nás kvůli přeplnění porodnice nemá tolik času, kolik by chtěla, tak ať máme k ruce aspoň tatínky.
Noc. Slyšíme zvuky z porodního sálu. Houpu se na balonu a nemůžu spát, kontrakce pořád po pěti min., otvírání stále nic moc. Neslyším křičet žádnou mamču. Slyším běhat PA a MUDr po chodbě. Slyším plakat všechna čerstvě narozená miminka. Připadám si trošku jako u voliéry s cizokrajnými papoušky. Každé miminko křičí jinak, ale všechna připomínají ptáčky:)))) .Těším se na to naše miminko, až nám taky ?zazpívá?. Toužím po úlevě ve sprše, ta fakt zabírá, ale je mi to blbý, protože by mě tam musela hlídat PA a vidím, že jsou rádi, že jsou rádi.

11.6. Den probíhá vpodstatě totožně se včerejškem. Jen na mně začíná být znát únava. Na obranu porodnice nutno podotknout, že za celou dobu přetížení porodnice nikdo neporodil na chodbě a všichni nakonec ve zdraví porodili. Možná si rodičky se standartním průběhem porodu ani ničeho nevšimly. Stále se dostatečně neotvírám a upadám do deprese. Mám pocit, že už nikdy neporodím a představuju si, jak se v zimě budu brodit ve sněhu na tom dvoře s bufetem v andělíčku a s obrovským břichem. Ztrácím pojem o čase.
V noci přicházím na to, že i těch pár minut mezi stahama se dá při pohupování na míči spát. Ráno podle únavy zjišťuju, že mi to moc nepomohlo:(( .

12.6. ráno přichází místo snídaně PA, usmívá se a říká, že dnes musíme kvůli miminku i kvůli mně v každým případě porodit. Abych zavolala tatínkovi, a šla na přípravnu na klystýr (už předem jsme se dohodly, že ho chci radši než yal). Do hodinky mi připraví porodní boxík a tam se s taťkou sejdem. Asi to bylo přesně to, co moje tělo chtělo slyšet, protože jsem se konečně začala zase otevírat.....­............. Zavádění klystýru jsem ani nevnímala, zato na WC jsem to stíhala tak tak. Na boxíku už čekal manžel. Protože jsem byla fakt utahaná jak zvíře a moc jsem si potřebovala odpočinout, požádala jsem o epidurál. Bez problému a rychle mi vyhověli. Vpich jsem necítila vůbec. Největší problém byl stočit se do klubíčka, ale i s tím si PA a anestezioložka věděly rady. Pár minut jsem musela zůstat na porodním lůžku, aby látka začala účinkovat rovnoměrně. Potom jsem zase skákala na balónu. Už ne kvůli úlevě od bolestí, ale aby se urychlilo otevírání. Mohla jsem do sprchy i pít vodu po douškách. Jenže jsem bez bolestí upadala do mikrospánku, takže mě Jiří musel pořád budit.
Když se vrátily kontrakce v plné síle, PA zjistila, že mimi nerotuje tak, jak by mělo. Dvě PA s doktorem zkoumali, jestli porodíme, nebo mě mají připravit na císaře. Konečný verdikt zněl MAMINO TO ZVLÁDNEM. Musela jsem ležet na boku, aby mimi dorotovalo alespoň trochu. To byl jedinej fakt nepříjemnej okamžik z celýho porodu.
A pak už jsme šli na to. Lůžko napolohovali na polosed a muž mi při tačení zvedal hlavu k hrudníku. Hrozně mě překvapily dvě věci:
a)při tlačení nic nebolelo
b) byla do ještě větší práce, než mě kdy napadlo
Najednou všichni tvrdili, že vidí hlavičku a já tomu nevěřila. Zdálo se mi to moc rychlé a myslela jsem, že mě chtějí jen povzbudit. Na příští dvě zatlačení cítím něco jakoby horkého, pak strašnou úlevu a slyším pláč. V 19:55 se narodilo naše sluníčko, dcera Kamilka. Malou hned odnesli na prohlídku, protože porod byl přece jen trochu těžší. U toho ji doprovázel tatínek s videokamerou. Mezitím jsem porodila placentu, o čemž vůbec nevím a zjistila jsem až při šití, že mě museli nastříhnout. Vysvětlili mi, že kvůli abnormální rotaci miminka bych se jinak dost potrhala. Šití nic moc. Přišel manžel a nesl nejkrásnější mimčo na světe. Malá neplakala, jen koukala, asi tátu poznala po hlase. Vážila 3750 gramů a měřila 51 centimetrů. Po přiložení chvíli sála, pak jsem dostala zimnici, rozplakala se a ukonejšila se až v náručí u táty. Tehdy jsem poprvé a zatím naposled v životě opravdu žárlila. Pak malou odnesli na novorozenecké. Volali jsme našim do Brna. Usnula jsem dřív, něž taťka odešel. Po dvou hodinách jsem dostala najíst a odvezli mě o patro níž na gyndu, protože na šestinedělí byl nedostatek lůžek.
Vrátím se tam až ráno, až mi dají malou napořád. Ale to je už jiná kapitola.

Druhý porod:
V úterý v 1:00 v noci mi po sprše, které jsem se konečně dočkala (drobná rekonstrukce koupelny) rupla plodovka a kolem druhé jsme jeli. Milé na tom bylo, že se manžel kolem půlnoci vrátil ze služební cesty, takže nám to přesně vyšlo. Jen jsme povolali do služby babičku (má to 5 min. jízdy autem) na hlídání Kamilky. Křížové stahy sice trošku byly, ale jen po 15 min. a daleko slabší než poslíčky z posledních dnů. V porodnici jsme tátu poslali vyspat a já si vzala míč a litovala že nemám čtivo nebo notebook, protože na spaní to nebylo, ale jinak pohoda. Pro pochopení věcí příštích musím připomenout tyto „drobné“ detaily: v porodnici byly otevřené oba porodní sály, ani žádná jiná porodnice v Praze se nemalovala, lékař na příjmu byl rád že má s kým pokecat a nesedí tam sám, na předporodním pokoji jsem byla až do rána sama nepočítám-li jednu z PA neustále mě zásobující čajem. Dostala jsem kapačku s atb kvůli pozitivnímu streptokokovi. Nevím kolik bylo hodin, ale už byl den bílý, když jsem byla při vyšetření otevřená na 4 a šla jsem na přípravu (klystýr, teplá sprška). Ještě při tom vyšetření jsem si říkala, že su fakt nána, že jsem si nevzala ten noťas protože tolik klidu na práci už mít dlouho nebudu (sem tam nějaký ten křížáček jednou za deset minut mě nevzrušoval, protože posledních 14 dní mě v podobě poslů otravovali někdy i v 5 až 3 minutových intervalech. Ještě než jsem si došla na přípravu začali mi lézt oči z důlků a intervaly fakt netuším. Nicméně křížáky na toaletě jsou pekelný (jo a mimochodem v závěru porodu mi ten klystýr byl stejně houby platnej :-(((). Protože Kamču jsem rodila fakt dlouho, tak jsem myslela, že to bude podobný a najisto jsem počítala s epidurálem. Normálně trvá u Apolináře příprava hodinku, ale když jsem už po třičtvrtěhodině viděla všechny svatý, kroutila se na balónu a nevěděla, jestli si mám sprchovat dřív břicho nebo záda (ó ano opět mé oblíbené křížové kontrakce) tak PA Benešová (mimochodem jsem teď doma z pamětní knížky zjistila, že rodila i Kamču:-))) rozhodla, že třičtvrtěhodina přípravy stačí a jde se na sál. Při představě, že tohle bude trvat nejmíň do večera jsem zažádala o ten epidurál. Tak na lůžko a vyšetřit. Verdikt zněl, jste na devět a za chvíli tímhle tempem půjdem na tlačení. No, to jsem vytřeštila oči jak Hurvínek celá šťastná že i já můžu někdy rodit rychle. Ještě chvíli na bok, aby mrně dorotovalo, protože jsme opět měli abnormální rotaci (já to snad ani jinak neumím), což znamená trošku víc čekání před tlačením, pořádný křízový bolesti a v závěru porodu nástřih.Tlačení, potom na chvíli zeslábly kontrakce, snad právě proto aby stihl doběhnou tatínek s videokamerou abychom nepřišli o měření a vážení našeho mimíska. Kontrakce opět zesílily a Janeček se 29.11. 2005 v 10:52 narodil. Pro změnu mě překvapilo, že při tlačení to tentokrát dost bolelo. Konalo se přiložení i ňuchňání miminka na bříšku, než si ho odnesli na novorozenecké. Tentokrát jsem neměla oči opuchlý z antibiotik, vedra a horečky tudíž jsem po celou dobu porodu viděla a synka jsem si krom osahání mohla i prohlídnout. Taky třesavka se nekonala, mleziva bylo dost pro čtyřčata, tak si spokojeně vrněl. Narozdíl od prvního porodu, kde jsem v závěru porodu mírně kolabovala já, v závěru toho druhého mírně kolaboval manžel. Jo a to, že dcera mívá porod jako matka u nás neplatí, protože já byla první dítě své matky a málem jsem se narodila u Milosrdných na WC při příjmu bez vyplnění papírů a s váhou 2900g. Pro srovnání:
Kamilka: odtok plodovky 10.6.2003 mezi 8 a 9 ráno - narozena 12.6.2003 v 19:55, 3750gr, 51 cm
Janeček: odtok plodovky 29.11.2005 v 01:00 - narozen 29.11.2005 v 10:52, 3930gr, 52cm
Jediné co se u obou porodů podobá je odtok plodové vody v úterý :-))) a přítomnost PA Benešové.
Bludička Kamilka a Janeček

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Jitule
Kecalka 225 příspěvků 08.08.06 15:28

poprvé první :-)

J.

 
Jitule
Kecalka 225 příspěvků 08.08.06 15:29

Nějak mi po odeslání komentáře zmizel deníček- píše to neexistující článek …

J.

 
bobis
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 08.08.06 15:29

Ahojky,  

zase první je vidět že se nudím.  

Jdu číst ale tytyty Bludičko jestli budu bulet jak se znám tak budu slzet stoprocetntně.  

Papa L.

 
bobis
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 08.08.06 15:30

Jééééééé někdo mě předběhl

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 08.08.06 15:37

Treti? Nebo je to jedno? :-)

Bludicko,
super, zas mam mokry oci…mam pocit, ze ten druhy porod mam za par…no ale hned tak to asi doufam nebude.

Diky, zes to napsala, konecne nemusim honit denicek buhvi kde…a jeste mi ted rekni, kdyz se Ondra narodil summa summarum po 3,5 hod, jaky bude ten muj druhy porod??????

Sylva

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 08.08.06 15:42

To je jednoduchý porodíš a za dvě hodiny si všimneš, žes už porodila a že to mimino nemáš jenom půjčený, ale že je tvoje vlastní :-)))))
Bludička

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 08.08.06 15:44

Beru te za slovo!! A jestli neeeeeee! :-))))
S.

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 08.08.06 15:49

No když já měla první tři dny a druhej od začátku pořádnejch bolestí třičtvrtěhoďku ve sprše včetně klystýru a pak na sále necelou půlhodinku, tak se u tebe se stejným vzorcem nutně dostávám do zápornejch hodnot, tudíž prvně porodíš a pak si teprv všimneš né

 
bobis
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 08.08.06 15:54

Ahojky,¨¨  

mám dočteno a dobuleno. Bludičko moc krásný deníček.  

Svůj porod nemůžu popisovat  ze začátku  to byla sranda a na konci horor.  

Dneska jsme dopoledne trávili na neurologii s bráchou  máme to zdárně za sebou a pak jsme jeli na obídek do ikei.  

Zuzi příští týden platí napiš kdy a moooooc se těším. V severomoraváčku odhalili tvojeho pulečka.  

SOS co dělat se vzteklinou? Malý začíná být vzteklina sem tam ale vůbec se mi to nelíbí. Poraďte co dělat prosíííííííím, prosííííííííííííím.  

Papapa L. a F.

 
-eva-
Kecalka 322 příspěvků 08.08.06 16:46

Ahojky,
opět se omlouvám, že píšu jen občas, nestíhám, asi to tak se mnou bude stále.
Můj první a druhý porod byly celkem stejné, začaly večer, zkončily v noci. Větší rozdíl byl jen v tom, že prní začal prasknutím vody, ale u druhého voda ne a ne prasknout, nakonec jsem si ji nechala píchnout, protože už jsem byla otevřená na tlačení :-).
Bobis, co se vzteklounkem řeším taky. Kája často řval, když mu něco nešlo, nebo jsem mu něco nedala, ale on byl tak  „fakt smutnej“. Fanoušek se teď občas vyloženě vzteká. Myslím, že se obvykle doporučuje buďto pevné obejmutí, nebo prostě nechat vyvztekat a moc si ho nevšímat. Já to řeším obvykle tím obejmutím, ale pokud se u mě vysloveně vzteká dál a snaží se ode mě dostat, tak ho chvíli nechám, ať se teda vztekne ;-).
Jinak jsme se vrátili z dovolené u prarodičů a měli jsme jet hned na chalupu, ale bolí mě v krku a Fanda přijel s opruzeninou, tak jsme zatím doma. Je zvláštní, že se mu zadeček tak strašně oprudil jakmile jsem týden používala jednorázovky, z látkových to nikdy tolik neměl. Pak jsem mu dala zase látkové (+často měnit a hodně větrat) a je to hned lepší. Ale Kája byl v pamerskách pořád a taky nemíval opruzeniny, tak nevím.
Eva, Kája 3r a Fanda 15m

 
Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 08.08.06 17:00

Ahojte holky,  

Bludičko ještě jsem to nepřečetla - večer, ale dík za deníček,  jdu se jen pochlubit…ale to až za chvíli, jen mě napadlo, že já si vlastně první a druhý porod užila tak krátce po sobě, že ten druhý byl fakt brnkačka ;-) za 10min nebylo co řešit ;-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))  

jo a jen jdu na skok, večer se snad dostanu, ale stala se nám taková humorná příhoda ;-)), ráno říkám: holky večer umyjem hlavy…proč? abyste v nich neměly breberky? co je to breberka…třeba vši holky, to by vás moc svědila hlava a bla bla bla…no a Janka se po obědě probudí lebedíme si já ji hladím hlavu a zadívám se a …oko se nespletlo koukala na mě ukázková hnida a vedle další..tak milá Janička šla do vany, vydrbala jsem hlavu a hnidy samozřejmě zůstaly..já jen kdybych se třeba spletla…;-) zajímavé je to, že jsme už od června nebyly v kolektivu, ani nevím kde by je chytly, napadla mě holek sestřenice - vrátila se z tábora ;-) a holky jak měly ty teploty tak s ní byly v kontaktu, jinak fakt nevím…takže jsme zakoupili jakýsi přípravek má se to dát do suchých vlasů takže teď tu čekám až to holkám zase uschne…Martinka má samozřejmě taky ;-), a peru ložní…no sranda..jsem vůbec netušila, že nás vši potkají už před školkou…  

tak zatím jdu jim namastit ty hlavy…;-)  

a taky, myslíte, že už porostou houby? nebyl jste někdo?  

Zdenik a zavšivené duo…    

 
bobis
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 08.08.06 18:09

Evi díky moc za radu u nás se vzteká když Fifovi nechci něco dovolit tak placne sebou a řve (někdy si to nechá vysvětlit a někdy odejdu a to asi pomáhá nejvíc.) Vyzkouším o pevné obejmutí a uvidíme.  

Díky moc  

 
-Evka-
Závislačka 3302 příspěvků 08.08.06 18:46

Bludičko bezva deníček.

I u nás byl druhý porod „brnkačka“. Vojtu vytáhli násilím po 29h po prasknutí vody, kdy to můj organismus nezvládal vakuovou pumpou v 15:38. S Věrkou za 10h nebylo co dělat, narodila se 15:25 - chtěla jsem vydržet na stejný čas, ale už to byla pěkná zabíračka:-). A to mi při příjmu PA tvrdila, že nerodím:-)

Sylvo, ty porodíš doma. Kámoška z netu porodila v autě pár metrů od baráku:-)
Tak jsme doma udělali další kus práce. Z chodby náme oficiální skladiště (to zůstane), asi budu muset trochu zhubnout, abych se lépe protáhla do skříně:-) Dnes došel koberec do pokojíku, ten asi necháme na víkend, musíme přesunout skříně.

Lucko, myslím, že na vzteklinu působí i to počasí:-) Věrka dnes 2× řádila jak černá ruka, Vojta po probuzení jak by smet, křičel přes celý panelák - zrovna jsme museli pro ten koberec.

Evka a VV 

 
verbascum
Ukecaná baba ;) 1352 příspěvků 08.08.06 19:36

Já to  teda měla hodně podobný, první porod prasklá voda, 13 hodin, epidurál, totálně vyřízená, zřízenec mě musel přenést z postele na vozík, vůbec jsem se nemohla postavit na nohy. Dokonce i míry prvního mimi máme stejný, Aňa byla taky tak.
Druhej porod, úplně super v pět mě vzbudily bolesti, v sedum přišla babička hlídat Aňu v osum jsme dorazili do Brna, opůl deváté mě přijímali a to už byl docela masox, ale otevřená na dva cm. Za půl hodiny to už jsem lezla po zdi mě prohlížela PA, otevřená na osum!! Kapačka s ATB, po půl hodině, mě píchli vodu a v deset se malej narodil. Hodinku jsme si s ním užívali, pak jsem dostala krupičnou kaši a na šestinedělí došla po svých. Prostě nádhera, nebýt žloutenky, kvůli které jsme byli o tři dny dýl v porodnici to bylo tentokrát prostě super!
Jinak děkuji všem za přivítání, těší mě, že je tu tolik brňaček, já jsem od Brna 25 Km. Dnes jsme byli po dlouhé době venku, ten déšt už mě vážně pěkně štve.   

 
Theo
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 08.08.06 19:51

Ahoj!!  

Já jen k tématu - druhý porod byl zaručeně přirozenější než ten první, Kryštík to měl težší a odráží se to na něm… Jsem přesvědčená, že se tento silný zážitek odráží na dítěti (u nás to tak funguje :-))
Bobis - jak psala Eva, ale pevné objetí je třeba pořádně nastudovat, než s ním začneš, řekla bych, že to není jen tak :-)) JInak co pomáhá zaručeně - být důsledná a mít pevné nervy , ha, ha…  

Zdeni - vši??? Nezávidím… já čekám každou chvíli ty neštovice a vy to koukám budete mít kombinované :-)  

My máme doma pohodu, Kryštík se hrozně těšil domů, taky pěkně v Krasnicích prudil a neposlouchal.. Co jsme přijeli se nevztekal, je milý , vlídný , pozorný, neustále mi za vše děkuje a chválí mě…prostě dává najevo, že úplná rodina a domácí prostředí je to nejlepší…  

Dnes byli oba kouzelná, Kryštík učil Julču rozdělávat taveňák a byl taaak trpělivý, nakonec se jí to podařilo a oba měli obrovskou radost…  

A hláška dne…Dnes si šel soused, který tu moc nebydlí, provětrat baráček…když odcházel, Kryšťa na něj křikl: DOBRÝ DEN!!! SOUSEDE!! Pan soused se začal fakt hurónsky smát a já taky…  

Tak mějte se
Theo, Kryštík (za měsíc 3 roky) a Julie (16m)

 
Theo
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 08.08.06 19:54

Blanko,
nejsem z Brna, ale taky Tě vítám…  

Holky, ještě během srpna se chystám do Olomouce, tak bych Vám dovezla nahrávku.. Možná příští týden, záleží na neštovicích..
Zatím…
 Theo

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 08.08.06 20:01

Holky,
tak jsem mooooooc zvedava, jestli ty nestovice teda dostanete (teda deti :-) nebo ne. Verca a Honzik od sestrenice by meli, prece jen Ondra uz byl pupinkatej…s vama jsme se videli vlastne v utery a on se osypal v patek. Vsude pisou den pred vyrazkou…takze treba vas to mine???? Doslo mi to az ted.

Verbascum - vitej!

Sylva

 
bobis
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 08.08.06 20:08

Ahojky,
to počasí deptá i mě tak snad to působí i na naše špuntíky. M. je někde už ani nevím kde Fifinka usnus s flaškou kaše a já vám popíšu svůje zážitky s porodnice.
11. 4. ve 22hod. mi začali kontrakce po 10 min., od půlnoci po 5 min. v 1 jsem budila M. že se něco děje, vlezla jsem do sprchy a o půl 2 jsme volali sanitku a jelo se. Přes Vítkovické koleje nám začali hrát od Vondráčkové Dlouhá noc a M. prohlásil že to teda bude.
Na příjmu rozespalý doktor že asi se rodit bude ale né dřív jak za 24 hodin a že si mě tam teda nechají.  Natočili mi monitor.Převlíknout odevzadat věci a hurá na pokoj (rodila jsem na nadstandartu - byl volný), vypsat různé papíry (bylo jich spousta jako svobodná matka s otcem u porodu). Přemlouvání ať tam M. nechají  (naštěstí byl volný ten nads. a M. nezavázel).
Pak taková klasika balon vak spracha tam jsem zůstala tam mi bylo nejlíp  - a to jsme se pořád ještě smáli. Ve 4 kontrola byla jsem otevřena na 6 cm pak  příprava.
V 7 mě přišel zkontrolovat primář s větou tady se rodit nebude pacientka se ještě směje mě tahal ze sprchy. Já otevřena na 8 cm píchnul mi plodovku a já utíkala zpátky do sprchy.
Po 8 jsem je začala přemlouvat že chci tlačit ale prý ještě né. V 9 už jsem šla na porodní stůl a 2× jsem zatlačila a konec zastavili mi kontrakce M. poslali pryč a malého vytáhli. Přestalo mu bít srdíčko najednou poplach a přihnalo se snad 20 doktorů. Císaře nestihli.
V 9:30 se nám narodilo naše sluníčko hned ho odnesli M. šel fotit pak je přemluvil ať mi malého aspoň ukážou a odnesli ho do inkubátoru.
Pak začalo hodinové šití a převoz na šestinedělí.  A zazvonil zvonec a porodu je konec.  

Druhé mimi už bude brnkačka nesmím rodit tak mám jistého císaře.  

Papa L. a F.            

 
Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 08.08.06 20:09

ahojte,  

tak hlásím odvšiveno ;-) teda ještě já a M.  i když u něj se i paní lékárnice shodla, že se to nemá na čem chytit…M.pořídil nějakou přírodní věc tak se pustím i já do patlání..ovšem pro celou rodinu to teda na druhý kolo není, píšou za týden zopakovat, ale teda asi nebude čím…a pereme…grrr…jede už druhá pračka…  

Blanko - kde jsi rodila? a 25km od Brna…to je ještě Brno ne? ;-))))))))))))))))  

Theo - taky ještě čekám neštovice, tak jsem zvědavá…Kryštof je fakt super ten soused nemá chybu  

holky jak dlouho ještě máme čekat na ty neštovice resp. kdy už budem za vodou? mám se domluvit s kamoškou na návštěvě ale ta má vedle raubíře i měsíční mimčo, má moje těhotný kalhoty ;-) nerada bych je vystavila čekačce a neštovice u tak malýho mimča se mi taky moc nezdají..dík  

no jdu na tu hlavu, jo a ta sestřenice je má taky, přikláním se k tomu, že je asi dovezla z tábora…a holky byly u babi s ní kolik? tuším 3 dny s těma teplotama…takže přenos by mohl být…  

zatím  

Zdenik odvšivené duo a špuntík

 
bobis
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 08.08.06 20:10

Theo popiš mi prosím tě to objetí děkujI

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 08.08.06 20:12

No Zdeni, mne to dneska nemysli, tak to spocitej - inkubace 2-3 tydny…ja myslim, ze ted je ten treti?
 S.

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 08.08.06 20:16

Můžu být zvědavá proč nesmíš rodit normal a taky co se vlastně stalo za průšvih s těma ozvama, jestli se teda vůbec na něco přišlo?
Bludička

 
Theo
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 08.08.06 20:20

Já bych Ti raději doporučila literaturu, bude to jistější..

Sežeň si nejlépe Malého tyrana od Jiřiny Prekopové nebo jinou její knihu, popisuje to skoro všude..taky tu byly deníčky na toto téma a diskuze, zkus to prohledat… na internetu taky něco najdeš..

Pevné objetí se nemá dělat pokaždé, když se dítě vzteká, někdy se má nechat vybouřit (je to známka zdravého vývoje)…já ho používám , když vím , že na to mám čas a prostory a dítě už vztek nezvládá nebo nechce delší dobu (v noci) spát…u nás to funguje…

Tak hledej :-))))

T.

 
verbascum
Ukecaná baba ;) 1352 příspěvků 08.08.06 20:58

Jo, jo je to tak přes den jezdí vlaky co půl hodinu. Rodila jsem na obilňáku a holky co tam jezdily třeba z kohoutovic, tak jim cesta trvala dýl než mě :-))

 
verbascum
Ukecaná baba ;) 1352 příspěvků 08.08.06 21:01

Já mám Malýho Tyrana doma, je super, na jaře jsem byla na přednášce paní Prekopové, byla absolutně úžasná. Je to uper baba, taková pojoda z ní sálá a energie.

 
verbascum
Ukecaná baba ;) 1352 příspěvků 08.08.06 21:13

Vidím, že pěkně píšu takže baba je super(takhle to trochu vypadá jako upír :-)) a sálá z ní pohoda (tohle zas vypadá jak napsaný španělsky) :-) blanka

 
Miruse002
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 08.08.06 21:19

Holky, bohuzel nemuzu psat, porad me to odhlasuje, se picnu.
Sylvi - jsem rada, ze je to s pejskem lepsi.
U nas porad na prd.
 MirusE

 
Miruse002
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 08.08.06 21:24

Apropos vsi - Zdeni jstli mas obarveny vlasy, tak na ty prej vsi nejdou:-)))

 
-Evka-
Závislačka 3302 příspěvků 08.08.06 21:25

Miruš, psala jsem ti SZ, že bychom jeli o víkendu do Vídně, ale jestli bude pršet, jak to na sobotu hlásí, tak nepojedem.
 Evka

 
Miruse002
Zasloužilá kecalka 521 příspěvků 08.08.06 21:34

Uz  se mi podarilo ti odepsat.
M.

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 08.08.06 23:53

ahojky,
jejda tady je veselo.

Já dorazila domů opět ve 22 hod., poslala inzerci, snědla oběd a asi tu na klávesnici usnu.

Zdeníkuteda kde to mohly holky chytnout? To je záhada! Tak přeji zdárné odvšivení.

Bobis v severomoraváčku mě odhalili díky Lucce, které jsem to práskla dneska natvrdo přes ICQ.

Bludičko parádní deníček, snad mi ten druhý porod výjde pohodově jako tobě, jinak mě picne. Příšerně se bojím těch následků co mi zbyly po prvním tfuj…

No nic jdu hajat, snad je mimis tvrdák, protože dělat šestnáctky, hned dvě po sobě v tomhle stavu je fakt mazec.
M+E volali, že je na táboře skvěle, že si málá na mě nevzpomene, had jeden malý, no já ji to spočítám, chi a mám koupit 1000 diabolek do vzduchovky+100 ter­čů, fakt nevím kde pro to jít.

No nic tak dobrou.
Zuzka

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 09.08.06 04:33

No vzhledem k tomu, že jedním z následků porodu je i Em, tak to není zas tak zlý, ne? A neboj druhej je skoro vždycky lepší,  zvlášť jestli ten první byl opravdu chuťovka, tak už máš vybráno:-) a může to být jedině dobrý.
Bludička kojící

 
bobis
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 09.08.06 10:10

Ahojky,
Bludičko malého drapli kleštěma  a mě stříhali stříhali a stříhali aby se k němu co nejdříve dostali. Stejnak ho i těma kleštěma museli chytit jinak a pomačkali mu hlavičku tak pro to jsme lítali po všech doktorech. Nechcou u druhého nic riskovat že bych já dopadla stejně byl to celkem fičák ale už jsme se s toho vylízali.  

Theo děkuju za radu pokusím se něco najít ono to zas není taková hrůza venku se nevzteká nikdy v noci taky né jen občas doma a nejvíc když ho nechci pustit do obýváku nebo mu zakážu vzít si některé věci.  

Mějte se Fifa usnul a já jdu dělat kámošce melír pa L.

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 09.08.06 10:20

Tak to je fajn, že to podruhý nebudou zkoušet. Postřehla jsem, že jste měli nějaký potíže, ale nevěděla jsem přesně. Ten děs zda bude Fifa OK ti fakt nezávidím a jsem záda, že už to máte za sebou.
Jo a k tomu vztekání, neboj to pořádný mu teprve začne a patří to ke správnýmu vývoji, až ti bude nejhůř, tak se tím utěšuj :-))))
 B+K+J

 
bobis
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 09.08.06 11:47

Bludičko děkuji za útěchu.  

L.

 
Theo
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 09.08.06 14:49

Ahoj holky,
tak co neštovice???
U nás nic..Zčínám si plánovat program na příští týden, zrušit to můžu vždy…

Děti jsou opět v pohodě, až na noční spaní..nejdříve přišel Kryštík..v noci šel čůrat a podařilo se mu počůrat malinko tričko, tak jsem ho převlíkla a než se vrátila, spal u Marka v posteli..tak jsme se šoupli a kolem čtvrté se ozvala i Julie…máme postel 2,2×2,2m, ale zdála se mi už malá…

Dnes jsem vařila špaldové těstoviny a k tomu omáčku: osmahnutá cibulka+cuketa, přidala jsem čerstvé bylinky, nivu, mléko nebo smetanu, je to výborné (místo nivy by šel i tvrdý sýr).

Zítra máme roštěnky :-))

Jdu na kafčo, mějte se!!
Theo

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 09.08.06 14:55

ahoj holky,

já dneska nepracuju, hurááá, teda beru telefony a vyřizuju, ale nikde na žádnou prohlídku nejedu, mám to jako socialistický závazek. Zítra už mám zas celý den fičák, ale dneska pohodu.

Po 17 hod příjdou 2 kolegyně z práce, máme kapří hody. Jednoho jsem právě naložila a vypadá hooodně dobře. Otevřu jim vínko, posedíme a pokecáme.

Taky mi volal původní zaměstnavatel jestli se vracím po 3 letech, tak říkám, že né a že zítra donesu žádost o prodloužení a on, že prý dostanu stejně hned padáka, no chuťovka, já takhle mluvit s lidma, tak si nevydělám na ani na slanou vodu.

Bludičko to mě teda nenapadlo, že už mám tím prvním porodem vybráno, to je teda fakt, že se mi to snad nemůže stát i podruhé. Budu si to pořád dokola opakovat a opakovat, protože už teď se fakt bojím.

Jdu dojíst meloun!
Mějte se!
Quatro

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 09.08.06 14:58

Theo ta omáčka vypadá hodně dobře, já měla od včerejška cuketovou polévku a fakt mi sedla, mňam.
inspirovala jsi mě ke kávě, papa

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 09.08.06 15:25

Quatro, založila jsem pro tebe diskuzi http://emimino.cz/modules.php?… tak tam mrkni
Bludička

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 09.08.06 16:27

díky, doufám, že se ten první porod nebude opakovat…musím myslet pozitivně!!!

 
Jitule
Kecalka 225 příspěvků 09.08.06 17:13

Holky,
já jen naskok, nestíhám a dneska jedem ke tchýni, tak se pak ozvu zas nejdřív v neděli, tak jsem vás chtěla aspoň pozdravit!

K porodům - první 8 hodin v porodnici a byla to dost síla (ke konci mi dávali i kyslík), druhý porod pohodička, za hodinu nebylo co řešit :-) víc napíšu pak.

Quatro - tak když dostaneš hned padáka, tak nemáš nárok náhodou na odstupné? Když už se tak škaredě chovají …

Jinak jsem komentáře moc nečetla, tak budu reagovat později.

Mějte se krásně

Jitka a spol.

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 09.08.06 17:22

Jitko, asi bych na to odstupne měla právo, že?! Už mě na to upozorňovala známa, prý hlavně nemám podepsat dohodu o ukončení.

Zrovna jsem dodělala toho kapra, ale baby z práce zatím nikde.

zatím papa

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 09.08.06 17:43

Cau cau!

Dneska mam docela volno :-), Ondra byl s Petrem plavcit a ted odjeli na kole do hospody :-)
Dopoledne dorazil z mmb kosik pro miminko, tak se mam konecne cim doma kochat…teda docasu, asi ho zitra zas rozlozim a pujde na skrin. Mate ho v galerce i s pysnym budoucim bratrem :-)

Holky, u nas se, zda se, pohnuly ledy, v patek prijde architektka na predbeznou domluvu na rekonstrukci kuchyne a koupelny, manzel uz dokonce volal do banky ohledne penez (proto taky ta architektka, pze potrebujem aspon hruby rozpocet) a mozna bude pristi rok fakt nova kuchyn a koupelna! Ja zacinam byt docela natesena! Jeste aby se to teda zrealizovalo, ale zatim to bylo porad za tri ctyri roky a tak…No tuk tuk tuk, at to nezakriknu :-)

THEO - no nestovice nevim nevim…kdyz ne tenhle tyden, tak asi nic…a vy jste se tak tesili, co? :-)  Jinak dik za insp. s jidlem - u nas byla dneska krom menu u McD (zijeme zdrave - ale zas to bylo i s tatinkem, tak to rodinne vyvazoval :-)) uzena polivka s kroupama - miluju, vcera cocka s vajickem.

QUATRO - taky si myslim, ze uz mas vybrano, neboj, porod bude pohodicka!

Tak zatim ahojky, jdu si uzivat klidu a okukovat kosik :-)

Sylva a mimi 25tt.

 
Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 09.08.06 18:15

Ahojky holky,  

tak hlásím, že celý den pereme ;-)), prostě jsem to vzala z gruntu.. jinak ráno jsem…ale je to takový nechutný ;-))))…vyčesala Martince a Janičce zbytek hnid, doufám, pak jsem se zašla podívat na jejich polštáře  - no šly rovnou do pračky…ony totiž asi jak umřou tak pěkně vypadávají ;-)))no vypadá to líp, všude máme rozvěšená prostěradla, potahy na polštáře, ručníky, deky…no jo no…hlavně jsem si toho všimla fakt náhodou..a 99% si myslím, že to mají od sestřenice co si je s největší pravděpodobností dovezla z tábora..kde jinde by k tomu došly…sestřenice taky včera lovila ;-)))))  

no jinak jsme se vrátily z holkama z lesa, nevím, ale ty dvě hodiny procházení mě docela unavily…ach jo, mám pocit, že jsem jak ze starýho železa, nejen že se na mě chytá kdejaký nachlazení, ale bolí mě i nohy, záda, prostě se vůbec necítím v pohodě co se mé tělesné schránky týče, o tom jak to vidím, když se podívám do zrcadla raději pomlčím a holky, je to děs, a nějak  dost přibírám, to s holkama jsem přibrala snad až na začátku pátýho měsíce..no jo no..každé těhotenství je jiné a věřím, že si to ještě užiju..;-))) i když budu zřejmě jako obrovitá koule ;-)))  

holky si tu táák pěkně hrajou, snědly celý lentilky a to tvrdily, že si nechají i na zítra…ne že bych jim věřila, ale vypadaly odhodlaně ;-))), dneska jsem měla naplánovaný žehlení, ale podle stavu mých zad ( já na to normálka vůbec netrpím) tak tuším, že zalehnu a konec..  

dneska jsme měli pečené kuře, teď večer si dáme salát mám tu balkánský sýr..zítra dojíme kuře a já snad objednám pizzu protože vařit se mi vůbec ale vůbec nechce..ale mám tu několik cuket tak asi ještě vyhecuju své líné tělo a udělám aspoň buchtu…  

no píšu asi pelmel přihlédněte k těhotenské demenci..  

Zdenik a spol

 
bobis
Zasloužilá kecalka 603 příspěvků 09.08.06 20:16

Ahojky,  

koukám že u porodu taky někdo dostal kyslík a já heč i transfůze.  

Zuziku neboj už to máš vybráné s Emi a druhé snad bude v pohodě.  

Dneska jsme přežila návštěvu „tchýně a švagrové“ zítrta jedu na sociálku  a nachat si opravit kočárek.  

M- je dneska doma tak Fifuna ještě řádí s ta´tuldou. A vyklubal se nám 15 zoubek jupí. S babi byl na procházce tak má totálně červené oči (asi je fakt alergický).  

Mějte se papapa L. a tarzan F.

 
Bludicka
Zasloužilá kecalka 918 příspěvků 09.08.06 20:19

Ten kyslík jsem při prvním měla prej taky říkal manža, jenže já o ničem takovým nevím :-))))
Bludička

 
-eva-
Kecalka 322 příspěvků 09.08.06 21:22

Ahoj,  Zdeni, vešky vám tedy nezávidím, ani bych nevěděla, co s nima. Naštěstí kluci vlásky krátké, řídké, moc vší by se tam snad ani nevešlo.  

Bobis - se vztekáním je to u nás podobné, venku a v noci se taky nevzteká skoro nikdy. Jen když jsme byli venku celé dny, tak občas taky. Dneska večer se strašně vztekal, ani jsem nevěděla proč, tak jsem ho šoupla do postýlky a přišla až za dvě minuty. Pak se v klidu napapal a je to dobrý. Předtím samosebou papat ne ne ne. Mám pocit, že si takhle v postýlce uvědomí, že má vlastně hlad a že jsou i horší věci, než být u maminky, takže je pak hodnější ;-).  

Theo, Kryštík hezky zdraví :-). My jsme teď měli veselo večer při ukládání do postýlky. Kluky ukládal tatínek. Kája chodí do postýlky první a Fanoušek mu vždycky dává pusinku. Včera mu zase dal pusinku a pak tatínek řekl: ty půjdeš teď taky spinkat Fanoušku. A tak Fanoušek začal volat ne ne ne a prchal z Kájova pokojíku. Kája utíkal hned za ním, měl na Fandu rozpřažené ručičky a volal: já chci dát Fanouškovi taky pusinku. No bylo to krásný :-). Dneska zase Kája Fandu samou láskou málem přiškrtil ;-), jsou prostě bezva.
A máte krásně velkou postel, závidím. My máme klasickou, takže se nám tem děti nevejdou, nebereme je tam. Takže nakonec máme asi víc místa, že jo? Na dovolené jsem spala s Fanou v jedné posteli a bylo to celkem těžký.  

Verbascum-vítej. Ještě mě napadlo, po porodu jsem koupila za stovku krabici použitých drobných hraček a když mi už skoro ruply nervy, tak jsem Kájovi dávala místo přes zadek hračku. Jemu to zlepšilo náladu a mě tím pádem taky. Nebylo to ale tak často, nevyžadoval to. Hračky mi vystačily na asi 6 měcíců :-).

Jsem zvědavá na třetí porod, možná to u nás bude aktuální.
 Eva

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 1 inzerát 09.08.06 21:25

Evi, že by ses přidala ke Zdeníkovi a začla třetí kolo???? Uuuuuuuuuuuuuhhhh, to by byla pro spoustu holek tady výzva!
Držím palce!
 Sylva

 
Pavlina
Ukecaná baba ;) 1132 příspěvků 09.08.06 21:29

Ahoj,

tak jsem se konecne dostala k prelouskani denicku - moc pekny, diky Bludicko. No, moje porody, hm, ja nevim, nechci tady kazit moralku, ale v mem pripade byl lepsi ten prvni, zejmena proto, ze byl v terminu a byl v podstate prirozeny. Je teda fakt, ze mi ho museli vyvolavat a ze Iva sla nakonec vexem, ale stejne… ted po tom cisari nejak chybi ten pocit, ze jsem porodila, navic jsem se z neho davala dohromady pomerne dlouho. U Ivy bylo teda blbe, ze jsem vlastne cely porod prolezela, zadny balon sprcha nic, pze mela spatne ozvy, takze jsem mela zavedenou sondu na saturaci kyslikem. A po porodu mi ji dali jen na chvilku, pak ji hned odvlekli, pze byla podchlazena. Filipka jsem mela u sebe prekvapive dlouho na takoveho mrnouse a manzel tam s nim jeste pomerne dlouho pozoval v prisali.
Vcera jsme byli na kontrole na rehabce a docela me rozhodili - jednak se xichtili, ze Filipek je vyvojove pozadu (nejak jsem nepochopila, co s tim mam asi tak delat, krom cviceni samozrejme), pak se jim nelibilo, ze se propina, tak nam vymysleli vylepseni cviku (akorat netusim, kde uz to mam doma cvicit, fakt tu nemam telocvicnu) a pridali dalsi cvik a nakonec si vsimli, ze u cviceni promodrava, tak se ptali, jestli nema nejakou srdecni vadu. Takze zas budem litat po doktorech, at se nahodou nenudime. Kdyz jsem to tak spocitala, meli bychom stravit celkem 2h denne cvicenim, prip. lezenim po cviceni, ma pritom byt nahaty a prijde mi, ze posledni dny je dost studeny, prece jen se ochladilo. Takze mam navic strach, at se nenachladi. Teplomet mam v koupelne, ale tam se neda cvicit a jinou mistnost s nim tezko vytopim. No to je jedno, nejak to zvladnem, ale moc me nepotesili.

Iva dneska byla plavat s tatinkem, zitra chce jit zase s nim a v patek pry se mnou. Dneska jsem ji zkusila pustit ty hry, co jsme probiraly na sraziku a byla nadsena. A ja jsem docela zirala, jak umi ovladat mys :). Taky se ji libi takove ty online omalovanky.

Jinak jsme posledni dny celkem tvorily - Iva konecne pochopila, k cemu slouzi omalovanky, taky zacala kreslit hlavonozce a spolecnymi silami jsme vyrobily akvarko. Koupila jsem si knizku origami, poskladala jsem rybicky, Iva je obarvila, spolecne jsme je nalepily a dokreslily zbytek. Jeste planujem tucnaky jako prekvapko pro tatu. Taky jsem ji koupila skladanku „V obchode“ (Svojtka) - je to fajn, jen se to vyloupne (coz Ivu nesmirne bavi) a posklada se. Takze ted mame papirovy obchod v krabici. Dneska jsem se divala na jejich web, ze tech skladanek maji hodne (zaujalo me jeste nadrazi) a taky maji skladaci domecek. Taky jsem zjistila, ze nase ditko docela bravurne zvlada pexeso - zakrytou verzi. Odkrytou hrajem uz dlouho.

Filipek prestal spat celou noc, uz se zase budi nekolikrat za noc, ale to me moc neprekvapuje :).

ZDENIKu - nic ve zlem, ale tvuj prispevek me dost obavil a manzela taky :)). Ale jinak fakt nezavidim, spolecne jsme tu vzpominali na ty bleee sampony, co se pouzivaly za nas.

P.

 
Pavlina
Ukecaná baba ;) 1132 příspěvků 09.08.06 21:31

A abych nezapomnela - Verbascum, vitej :).

P.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »