Srpňátka 2005 - Něco o KOFEINU i STRAVĚ v těhulkovství

Těhotenství

Milé těhulky!!! Myslím si, že je na čase to tady trošku oživit :) Hanka chtěla napsat téma KOFEIN V TĚHOTENSTVÍ A PŘI KOJENÍ (trošku jsem téma pozměnila a přidala i výživu snad není ještě moc pozdě i o tomhle se zmínit aspoň si to všechny zopakujete :)).

Ale protože pečuje o svou holčičku Klárku, nemá tolik volného času jako já… Vždyť jsem už skoro měsíc doma a naše první miminko čekáme až 3.8.

Určitě každá studujeme, co můžeme a co zas ne… Setkávám se skoro dnes a denně s různými názory. Sama jsem z toho někdy pěkně zmatená, ale nezbývá nám asi nic jiného, než baštit všeho s mírou…
Jednoduše řečeno - jídelníček by měl být pestrý s dostatečným zastoupením celozrnných obilovin, zeleniny a ovoce, libového masa, ryb, ořechů, luštěnin a mléčných výrobků.
Dítě má přece jediný zdroj výživy ? maminku. To znamená, že během těhotenství by nastávající maminky měly mít stravu ještě pestřejší a vyváženější než kdykoliv jindy. Nemusí proto nějak moc plánovat a ani jíst za dva, jak se někdy říká. Stačí když se soustředí na to, aby jejich strava byla pestrá, pokud možno syrová. To samo zajistí přísun všech potřebných živin.
Dítě v děloze rychle roste, množství výživných látek, které dostává matka, se proto musí přiměřeně zvýšit. Největší spotřeba živin je samozřejmě v posledních měsících těhotenství.
Maminka by se měla zamyslet kolik zdravých pokrmů denně sní a zda jí či pije něco, co by dítěti mohlo škodit. Podle toho potom může upravit svůj jídelníček.

OBILOVINY, TĚSTOVINY, PEČIVO, RÝŽE 3-6 porcí denně

OVOCE A ZELENINA 3-4 porce denně

MLÉČNÉ VÝROBKY 3 porce

MASO, VEJCE, LUŠTĚNINY 1-2 porce

OSTATNÍ 10-40g volného tuku
(doplnění do potřebné energie tak, aby váhový přírůstek během jednočetného těhotenství byl 11,4-16kg, u obézních 7-11,5kg, u podvyživených před otěhotněním 12,5-18kg, přírůstek váhy by měl činit za první tři měsíce těhotenství přibližně 1,5 - 2 kg, v dalších měsících by měla těhotná žena přibývat cca 500 g za týden).

Čemu se vyvarovat v těhotenství:

Špičku pyramidy tvoří potraviny, které by měla maminka omezit nebo ještě lépe vyloučit. Patří sem tuky (živočišné), sůl, cukr a cukrovinky.

1. Játra a ani žádné výrobky z nich (důvodem je vysoký podíl vitamínu A, který může narušit plod a případně zapříčinit vrozené vady).

2. Pozor na plísňové sýry, měkké sýry a paštiky ? mohou způsobit velmi nebezpečnou listeriózu, která může vést až k narození mrtvého dítěte.

3. Saláty a lahůdkářské výrobky obecně by měly být pro těhotné ženy tabu (důvodem je potenciální zdroj bakterií, které mohou představovat riziko), stejné je to i s majonézou, dresinky apod., zde může dojít k nakažení salmonelou.

4. Také maso jezte pouze řádně tepelně upravené. A i když se syrového masa dotýkáte, vždy si pečlivě umyjte ruce, abyste vyloučila nákazu parazitem, který způsobuje toxoplazmózu (může způsobit slepotu miminka). Tento parazit se rozmnožuje v kočičích střevech, proto pozor na kočičí výkaly!!!

5. Zvýšená konzumace soli vede ke špatnému vstřebávání (případně vylučování) vápníku z těla, což je samozřejmě špatně, protože v těhotenství se vápníku v organismu vstřebá mnohem víc.

6. Makrobiotické diety v těhotenství rozhodně nedržte! Tato jednostranně zaměřená strava neprospívá matce ani dítěti. Tato strava je chudá na vitamíny a minerály. Zejména nedostatek železa a vitamínu B12 může vést k chudokrevnosti.

7. Toxické účinky na plod a matku mohou mít také vitamíny, obzvláště jsou-li podávány ve velkých dávkách. Těhotná žena by se měla vyvarovat nadměrného množství vitamínu

A (hrozí poškození zraku),

B6 (hrozí poškození nervů matky),

C (denní dávka by neměla překročit 1000 miligramů),

D (může vyvolat hyperkalcémii),

E (může zvýšit krevní tlak matky)

K (nebezpečí novorozenecké žloutenky).

7. KOFEIN může být pro plod návykový, proto denní příjem kávy omezte na jeden maximálně dva šálky. Děti mohou po narození trpět abstinenčními příznaky, budete-li to s kávou přehánět. (Navíc některé studie naznačují, že při vyšším požívání kávy může mít žena problémy s početím).

Jestli po vypití kávy nemůžete usnout, trpíte pálením žáhy, máte vysoký krevní tlak, pak není nic jednoduššího, než kávu nepít. Kofein, který káva obsahuje, je nejpoužívanějším povzbuzujícím přípravkem. Obsažen je také v čaji, kakau, čokoládě, kolových nápojích.

Mnoho těhotných žen právě v tomto období ztrácí na kávu chuť. Při konzumaci většího množství se nepříznivé účinky na plod mohou projevit - především snížením růstu plodu, zrychlením tepové a dechové frekvence a v laktaci se může vysoká konzumace kofeinu projevovat podrážděností a špatným spaním dítěte. Kofein má také negativní efekt na obsah železa v mateřském mléce a množství železa u dítěte. Nebylo prokázáno, že by kofein způsoboval vrozené vývojové vady.

Kofein ve větším množství zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu.

Takže shrneme-li to - jeden šálek kávy denně je pravděpodobně přijatelný.

DBEJTE NA DOSTATEČNÝ PŘÍJEM TEKUTIN
Dostatečný příjem tekutin udržuje v dobrém stavu ledviny a zabraňuje zácpě.

Nevhodným nápojem pro těhotné ženy je minerální voda (má vysoký obsah soli), sladké minerálky a nápoje s chininem.

Nejvhodnějším nápojem v těhotenství je :

  • kvalitní nezávadná voda,
  • mléko,
  • šípkový čaj,
  • podmáslí,
  • ale i jiné, ovocné či bylinkové čaje.

A NYNÍ NĚCO O BYLINKÁCH
Obecně lze říci, že těhotné ženy by se měly bylinkám (bylinným čajům) raději vyhnout. Výjimku zde tvoří pouze čaj HEŘMÁNKOVÝ a LIPOVÝ, které zmírňují ranní nevolnosti.

Šalvěj - jako lék by neměla být užívána v těhotenství ani během kojení.

Máta - neměla by být užívána do třetího měsíce těhotenství.

Jablková jádra - při požití většího množství mohou být toxická (to platí nejen pro těhotné!).

Lékořice - neměla by být v těhotenství užívána, zvyšuje krevní tlak.

Hřebíček - nedoporučuje se užívat v žádné formě během celého těhotenství, protože způsobuje stahy dělohy.

Fenyklový olej - v těhotenství rozhodně nepoužívat, ovšem během kojení naopak ano, protože povzbuzuje tvorbu mateřského mléka.

Eukalyptus (blahovičník) - v těhotenství užívat jen velmi opatrně, je účinný už při malých dávkách.

Celer - vyvolává stahy dělohy, proto se nedoporučuje jeho konzumace během celého těhotenství.

Výčet nepříznivých potravin není jistě vyčerpávající, ale budeme-li dodržovat zdravou stravu, pak není nutné se otázkou výživy příliš trápit. Vždy je nutné mít na paměti zdraví naše i našeho budoucího miminka. Těhotenství si vychutnávejte, na miminko se těšte ? pozitivní myšlení a chování také ovlivňuje našeho budoucího potomka.

Přeji vám příjemné těhotenství, bezproblémový porod a zdravé miminko!
Alexandra

Váš příspěvek
Daniela88
Kecalka 154 příspěvků 02.02.05 23:42

Ahoj, moc hezký souhrn pravidel výživy. Jen se jimi řídit… Já jsem zatím ráda, když sama sebe přemluvím, abych vůbec něco snědla. Jo, zákusky, ty mi nevadí… Jenže naposled snad jen obědvám, svačinka je už vysoce riziková, večeřet vůbec nesmííím - čím víc toho do sebe nacpu, tím hůř mi k večeru je, když sním cokoli tučnějšího, jsem potrestána pálením žáhy. Mlíko ani jogurty vůbec neriskuju, dost se mi pak zrychluje činnost útrob včetně dělohy :-( Ptala jsem se dr. na nějaký fígl, ale nic nového - prý mám jíst malé porce, ale častěji. Zdrcující informace byla, že to takhle může být až do porodu.
Jo, na „velký“ UTZ jdu 28. 2. - tohle datum jsem už u někoho také zahlédla.

Všimla jsem si v rychlosti, že jste tu některá (Hanka :-)) zaregistrovaly mou nepřítomnost - nic se nedělo, jen přes den už skoro nezapínám PC, dříve jsem využila odpoledního spánku synáčka k surfování, vyřizování pošty apod., jenže poslední dobou spím s ním a vůůůbec se mi nechce vstávat. Večer se pak o počítač taháme s manželem a pro mě je dost obtížné si alespoň něco přečíst, neřkuli něco psát. Teď hlava rodiny chrupká na gauči - sláva!
No, probudím ho a půjdem spinkat.
Mějte se, maminy!

Daniela (16+1)

P. S. Tchyně pořád nic netuší. Je to báječné, bez dotěrných otázek :-)

Komka
Kecalka 202 příspěvků 03.02.05 08:18

Ahoj,

Sašo, moc hezký deníček, jak ale píše Daniela, je fakt těžké se těmito radami řídit. Jakmile mi ale bude jen trochu líp, tak přísahám, že se budu víc snažit. Včera jsem byla na obědě s taťkou a jakmile nám přinesli jídlo, tak mě pěkně nakoplo a nesnědla jsem zas skoro nic. A to jsem mu přísahala, že tentokrát už jíst fakt budu. Blee ještě teď, když si na to vzpomenu, je mi zle…

v každém případě pravidla tisknu a dávám si je na ledničku. Hodně špatně dodržuju hlavně přísun luštěnin a čerstvé zeleniny. Budu si na to muset víc myslet.

Dneska mám normálně pocit, že je pátek… fuj.. pak zjistím že není a je mi hrozně. Včera jsem v práci půl dne dělala něco, co jsem pak zjistila, že je špatně (testovala jsem ve špatné databázi), prostě mi to už vůbec nemyslí a už kolem poledne jsem unavená a myslím jen na spánek. Včera jsem se šéfém nenápadně začala řešit práci doma a snad se zdá, že do konce měsíce už by to mohlo vyjít… jak se těším… I když asi netuším do čeho jdu. No, uvidíme, pak poreferuju, jaké to je dělat na mateřské doma.

Zatím se mějte všechny moc krásně, užívejte super zasněženého dne a pohlaďte bříška.

Pa

Komka

Sipka
Povídálka 13 příspěvků 03.02.05 08:58

Ahojky těhulky,

Sašo, deníček je pěkný, ale taky mě vyděsil :-)

Několikrát během prvních dvou měsíců jsem měla polévku s játrovými knedlíčky. Snad jsem něco nepokonila :-(

A pak ještě nerozumím tomu - měkké sýry - jsou to myšleny tavené „mazací“ sýry? Nenepadlo mě, že by byly nevhodně a jím je dost často. Tímto přestávám.

Holky, zeleninu nemůžu vůbec (mimo mrkve), zatím alespoň ovoce. Nejvíc mi chutnají banány, mandarinky a pomeranče.

Nevíte, jak je to s mrkví? Tu jím dost, ale někde jsem četla, že se moc nemá Beta karoten. Tak teda nevím.

Jdete už někdo na EKG nebo ho už máte za sebou?

Dani, ten termín 28.2. na kontrolu i UTZ mám já. Tak se můžeme těšit spolu. Už aby to bylo :-)

Všem přeji příjemný den bez nevolností :-)

Sipka

zuzajde
Kecalka 149 příspěvků 03.02.05 09:22

Ahojky Sašo, zajímavé. Rovněž jsem si vytiskla. Už předtím jsem četla stravovací návyky, takže v článku není nic co by mě zaskočilo. Problémy s nevolnostmi vůbec nemám, naopak. Rozkládám si jídlo na celý den po malých porcích, dr. říkala, že se nesmím nechat vyhladovět. Denně vypiju 2,5-3 l a problémy se zácpou rovněž nejsou. Do jídelníčku jsem zapojila jogurtová mléka a zakysané nápoje, ryby, luštětiny. Ale s čím mám problém je zelenina. Tu prostě nemám ráda a nikdy jsem jí nejedla. Vždy jsem i v restauraci celou obluhu nechala. Prostě mi nechutná. Z rajčete zvracím, nemůžu cítit jeho vůni a z papriky mě vždy pálela žáha 2 dny. Takže v syrovém stavu do sebe nic nedostanu. Ale hodně dělám fazolky, kapustu, špenát. To miluji. Tak doufám, že svému drobečkovi neublížím.
No a miluji čaje, takže jsem vy:,–(ila černé čaje a ovocné čaje a piji bylinkové. Hlavně si dělám bylinný čaj Roibois. Ten mi fakt v těhu sedí a jsem klidnější. Tak doufám, že mi neubliží. Nevíte některá?
Zuzajde, 11tt

Katkaa
Kecalka 404 příspěvků 03.02.05 09:44

Ahoj milé srpňátkové maminky i mrňouskové,

nedalo mi to nenakouknout do nového těhu deníčku a také mi to nedá nenapsat nic k některým věcem o kterých pojednává. Např. co se týká té listeriózy, nedávno jsem četla encyklopedii o sýrech a pak hledala víc údajů, zajímalo mě to, protože plesnivé sýry miluju a nedokážu si je odepřít, prostě to nejde:o)) a zjistila jsem následující - na českém trhu je zakázáno vyrábět a prodávat sýry z nepasterizovaného mléka a mléko jakmile projde pasterizací(te­pelnou úpravou) je listeriózy zbaveno, takže v případě, že pijete mléko z krabice vydáváte se stejnému riziku nákazy jako když sníte plesnivý sýr koupený v supermarketu:o)) Listerióza se může vyskytovat v sýrech z nepasterovaného mléka vyráběných ve Francii(často) nebo v jiných sýrařských zamích, ale ty se k nám nesmí ani dovážet. Takže pokud nebudete jíst sýr, který vyrobil strejda z hotrní dolní z mléka od své jedné kravičky či nějaké sýry alá domácí výroba nemůže se nic stát, to samé platí i u mléka, pokud si dojtede načepovat mléko do místního kravína nemáte nikde záruku, že jeho tepelná úprava byla dokonalá a je tudíž škodlivin zbaveno.
A naprosto to samé platí u paštik! Tudíž jaterných výrobků - takže hurá na chleba s Májkou - to je taky moje oblíbená strava:o))

Ale opravdu je třeba si dát pozor na vše tepelně neupravené - takže svého oblíbeného tataráčka jsem se vzdala a u majonéz, pochoutkových salátu atd by si člověk měl dávat pozor. Ikdyž myslím, že tatrka ze skleničky musí projít stejnou kontrolou jako mlíčko v krabici…

Taky jsem plašila a smolila deníček o škodlivynách v potravinách:o)) Když budete jíst na co máte chuť a v rozumném množství, můžete jíst cokoli, ono si tělo o nic špatného neřekne:o) Koneckonců i jednou za čas sklenička lehkého vína miminku nic neudělá nebo malinko piva:o)))

Přeji vám všem krásné a pohodové těhotenství a jen samá zdravá miminka!!

katkaa+kačírek 21tt od červenčátek

pupula
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 03.02.05 10:28

Ahoj holky,moc hezký a dobrý deníček.Na miminu listuji často a taky se zajímám co je pro budoucí mimi a mě dobré.
Zatím jsem se uklidnila,že jeden šálek kávy neuškodí.Bez té bacyh se asi neprobudila celý den.O paštikách a játře jsem už slyšela,ale taky mě zarazily ty tavené sýry.
Jen jsem se chtěla zeptat,jestli někdo nemáte zkušenost s umělým sladidlem.To používám už hodně dlouho,ale nevím jestli to miminku neublíží.Normálním cukrem vůbec nesladím.Kdyby jste někdo věděla,tak děkuju za radu:-)
 P.

Katkaa
Kecalka 404 příspěvků 03.02.05 11:16

Ještě jdnou vám sem lezu, zas mi to nedá s těma sladidlama:o)) PRYČ od nich!!!!!!

tady kopíruju kus článku:

„tema umelych sladidel v tehotenstvi. Ted si tuto problematiku osvetlime vice. V soucasne dobe se na trhu v CR objevuji v masivni mire vyrobky s aspartamem, ktery je temer 200krat sladsi nez cukr. Sklada se ze dvou aminokyselin: asparagove a fenylalaninu. Fenylalanin muze prochazet placentou k plodu a zpusobit az poskozeni mozku. Proto se radeji strave s oznacenim "light“ a obsahem fenylalaninu vyhybejte."

Takže by se nic takového nemělo, už jsem o tom slyšela i jinde, že těhule by měly sladit nejlépe medem nebo klasickým cukrem, ale pokud to nevyžadují nějaké zdravotní potíže(potom konzultovat s lékařem) tak by se měly umělým sladidlům vyhýbat.

Tak a mizim:o)) katkaa

pupula
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 03.02.05 11:37

Katko,moc děkuji.jsem teprve na začátku,tak jsem doufám zatím nic nepokazila.Jen doufám.P.

Jedule
Kecalka 315 příspěvků 03.02.05 12:10

Zdravím všechny!

Myslím, že informací je dost. Jak říkal má doktorka, nic se nemá přehánět.

Dala bych za pravdu Katcee s červenčátek o listerise, v potravinách, které jsou z pasterizovaného mléka hrozí nákaza minimálně (nic se nedá vyloučit na 100%).

Sipko, mrkví se láduji taky o sto šest, je v ni pouze provitamín Beta-karoten a tělo si sněho vytvoří jen potřebné množství vitamínu A, tak se neboj a dále konzumuj po kilech! :-)

Šalvěj mi doktor povolil kloktat, ale ne dlouhodobě a nesmím ji pít. Na boles v krku totiž nic jiného nepoužíváme.

Sašo- kdyby se to dalo dodržovat, tak by to bylo výborné. Já mám větší omezení, ale občas chutím neumím odolat a občas to má následky. Mám alergii na kravské mléko - teda jen kasein (až od puberty) a potravinové alergie od raného dětství, ale tehda se to tak nebralo, a aby to nebylo všechno tak slabý atopický exem, který se mi ted shoršil (nevím zda je chřipkou nebo užíváním duphastonu) Tak mám od kamarádky (její mamka je dietní sestrou) seznam, co bychmělo omezit a poslední 3 měsíce snad nejíst vůbec. Ale dodržet se to snad ani nedá.

Tak se zatím řídím radou: všeho s mírou. (Snad jen potraviny, které mi nedělají dobře vynechávám)

Přeji krásný den Jitka

HanaZana
Závislačka 2793 příspěvků 03.02.05 12:50

Ahojky!

Moc hezký a zajímavý deníček!

Musím souhlasit s červenčátkovou Katkou,tavené i jiné sýry,které jsou u nás na trhu,neobsahují listeriózu,protože jsou tepelně upravené.
Aspartam je škodlivý,ale nebojte,nárazově určitě nevadí.Já toto umělé sladidlo nemám ráda,navíc ho nesmějí ani malé děti,takže už i kvůli Klárce si na něj dávám pozor a zá:,–(ně kupuji věci s přírodním cukrem.
Káva jednou až dvakrát denně neva,v tom se shodují snad všechny články,které jsem kdy četla.Jsem za to moc ráda,protože kafe miluuuuuujuuuu!Teda první 3 měsíce jsem ho nemohla ani cítit,když už jsem si ho jednou týdně uvařila,většinou letělo do dřezu,protože mi prostě nechutnalo.
Máta.V tomhle se hodně odborníků neshoduje,někdo píše,že vadí,jiný ho doporučuje na nevolnosti už v 1.trimestru.Máta skvěle uklidňuje žaludek,mám ji vyzkoušenou.
Docela mě zarazilo,že se nemá jíst celer,ten já ráda,alespoň v každé správné zeleninové polévce u nás nesmí chybět.A chutnají mi celerové placičky obalené alá řízek.
No a játra?Zrovna mě přepadla chuť na játra po anglicku:o )))).Prostě si je dopřeju,stejně je nemám častěji než jednou za 2 měsíce.
Když to shrnu,myslím si,že i tady platí pravidlo „všeho s mírou“.Alespoň já se toho pravidla držím.

Jo a taky se řadím k ultrazvukař­kám,objednaným na 28.2.Jéžiš,no jo,měla bych se objednat.Jdu na to.
Zítra jedem na týden na hory,takže se neozvu.Moc se těším,že vypadnem pryč,lyžovat nebudu,ale i tak si to myslím užiju:o ).
Taky mi prosím držte palečky,ať mám v pořádku AFP test,dozvím se to v pondělí.

Mějte se krásně a pohlaďte pupíky

Hanka a Arturek 16+3

Lubka1
Povídálka 17 příspěvků 03.02.05 13:07

Nazdárek holky, Sašo, Tobě děkuji za deníček, který mě ale docela vyděsil. V těhotenství mi nějak přestaly chutnat ovocné čaje /hlavně ty, kde je hodně ibišku/, jsou kyselé. Snažím se sice hledat ty, co mají jako základ jablečnou dužinu, ale moc jich není. No a protože mi nechutnaly, tak jsem pila hlavně bilinkové /takové ty směsky z lékárny s pupálkou, mátou, mateřídouškou apod./, no tak doufám, že jsem nic nepokazila. A ještě dotaz k těm sýrům: nevíte, kam se řadí Lučina? Jo a dneska jsem byla s manželem na obědě a dala jsem si raději segedín než játra. To jsem ale netušila, že by se játra neměla jíst. Na kafe mě chuť docela přešla, tak si ho dám třeba jen na návštěvě, kde mi ho nabídnou, sama si ho neuvařím, to krásné voňavé, čerstvě umleté kafe mi najednou smrdí. No nic, jdu si uvařit nějaký ovocný čaj, ach jo.

Mějte se krásně
Lubka

Komka
Kecalka 202 příspěvků 03.02.05 14:24

Budu držet všechny palce, které potkám :-))
K.

Adula
Povídálka 48 příspěvků 03.02.05 18:54

Ahojky,
ale vždyť já Vás nechtěla vyděsit :-( Aspoň vznikla velká debata o tavených sýrech nebo mátě - oboje si neodepírám! Měla jsem Vám tam připsat kromě „všeho s mírou“ i to, co mi radila moje kamarádka dětská lékařka - „Jez všechno, na co máš chuť. Pokud by to bylo zlé, tělo by Ti dalo vědět a žlučník nebo žaludek by se ozval.“
A ještě jedno skorouklidnění - chodí k ní do ordinace maminka, která se v těhotenství řídila encyklopediemi a všemi zákazy a teď její miminko má šílený atopický ekzém…tak nevím, stejně to asi mnohdy všechno samy neovlivníme, nebezpečí asi číhá všude. Hlavní je, ať se cítíme dobře a je nám fajn, ne? Potom i mimi bude v pohodě, než kdybychom byly my maminy vystresované z jídelníčku!!!
Sama se snažím jíst hlavně ovoce a zeleninu a jinak jím snad vše kromě plísň.sýrů(miluji je, ale prostě je teď radši nejím) a játru a játrovky taky - ale ty jsem nejedla ani před tím - ale z čeho se játrovky vyrábí mně to prostě nedovolí :-(
Jinak jím vše asi i proto, že jsem za celou dobu - ťuky ťuk - nepocítila, co jsou to nevolnosti…
Přeji Vám, abyste se měly báječně, abyste mohly jíst vše, na co máte chuť!!!
Pa Sáša (14+1)

HanaZana
Závislačka 2793 příspěvků 03.02.05 20:30

Sášo!

Buď v klidu,určitě jsi nikoho nevyděsila.Jen si spousta z nás začne aspoň trochu dávat pozor,co jí a pije.
Ale jak píšeš,všeho s mírou.

Pa Hanka

Adula
Povídálka 48 příspěvků 03.02.05 21:39

Hani,
díky moc za uklidnění :-))

Měl to být jen takový nástin toho, co jsem vyčetla a jsem ráda, že jsme si předaly své názory a zkušenosti a vlastně se i uklidnily, že nic se nemá přehánět :-))

Nějak to začíná utíkat a za chvíli budu na konci čtvrtého měsíce :-))

A VE KTERÉM JSTE VY???

Už bych chtěla vědět, jestli to bude holčička nebo chlapeček. Mám plést pořád v neutrálních barvách??? :-))

Komko, moc Ti přeji, ať Ti doba v práci rychle ubíhá a ať můžeš pracovat už v pohodě doma :-))

A Vám ostatním, které trápí mykózy, ať jste brzy fit!!!

Marisko, nějak mi asi uteklo, jak se máš? Myslím i na Tebe!

Všem, kdo vyrážíte na jarní prázdniny na hory na dovolenou - moc hezky si tu nádhernou zasněženou krajinu užijte!
Já letos poprvé nejedu lyžovat do Alp :-( Ale co, časem pojedeme i s malým prckem :-)) To bude švandy kopec :-)))Tatínek se už nemůže dočkat, až ho to naučíme! :-))

Dobrou noc a sladké sny!!!
Sáša

Jedule
Kecalka 315 příspěvků 04.02.05 09:57

Zdravím všechny těhulky!

Sašo- díky alergii na kravské mlékomám jídelníček omezeny až dost. Ale díky tomu,že mám slabý etopický ekzem a včera jsem zahlídla u kamarátky její 6ti měsíční holčičku s tvářemi slitými do jednoho strupu - chtělo se mi brečet, že bych mohla míti také silného atopika. Ale geny jsou asi silnější než jakékoliv dodržování diet.

Letos taky nejedem na lyže, uvidíme jak to pujde příští rok s prckem. Dokonce mi byly zakázány i běžky a tu je ideální terén, sama si nějak netroufnu a chlap se mi vrátí až v sobotu na noc (snad). Co kdybych přece z nějakého kopečeku spadla? A to si myslím, že lyžovat celkem umím.

Tak se mějte, vyrážím do města do lékárny pro jitrocelový sirup a vyzvednout fotky.

Jitka

Nika1
Kecalka 150 příspěvků 05.02.05 21:31

Zuzajde,
rooibos by vadit nemel. Dokonce jsem nedavno cetla na nej ody, jak je skvely a dokonaly, se spoustou mineralu a zdravi prospesnych latek :) Take ho mam rada, pokud jsi jeste nevyzkousela, tak doporucuju i Honeybush. Je podobny Rooibosu, ale je trochu sladsi. Mnam. I kdyz ted snesu jen obyc cerny caj… ach jo.
Nika 9tt

silva
Povídálka 11 příspěvků 07.02.05 11:43

Ahoj holky,
taky mě trošku vyděsil Sášin příspěvek o výživě, obzvlášť ty měkké sýry, hodně vitamínu C a pak jak některá z vás dodávala o nadbytku karotenu. Taky jím docela dost mrkev, je to jedna z mála zeleniny co mi chutná. Zvládnu ještě ředkvičky, kedlubny a občas třeba okurku, ale to spíš když to dostanu někde na talíři jako oblohu. Na rajčata teď nemám ani pomyšlení, přestože je mi moc dobře, nemám na ně vůbec chuť, jsem schopná spíš sníst nějaké to ovoce (jablka, víno, hruška, citrusy), dousám, že to neni problém a že se to na mimískovi nějak neodrazí:-((

Mějte se krásně
Silva 15tt

mishicka
Zasloužilá kecalka 611 příspěvků 08.02.05 15:08

Ahojky holky,
vůbec nestíhám, snad se dneska zmátořím večer a napíšu víc.
Tak jen rychlovka - nejdůležitější zpráva - naše mimi UŽ kopéééééééééé­ééééééééééééé­éééééééé :D
Už od neděle a zřejmě máme další noční sůvičku, protože nejvíc „řádí“ kolem 22h :)Je to tedy dost brzy, ale je to určitě ono, zatím samozřejmě žádné boule na bříšku a ani já to z venku necítím, když přiložím ruku, ale uvnitř se to škube tím správným způsobem :)
Tak mám samo radost a konečně to mimi přestává být tak virtuální :)
Jdu budit Báru, nějak si to protahuje a večer by nevěděla, kdy jít spinkat.
Všem přeju hodně zdravíčka a klídku.
Mishicka 17+2tt

Jancau
Nováček 4 příspěvky 08.02.05 15:12

Ahoj Holky,
tak jsem zjistila, že jím co bych vlastně neměla. Ale když se podívám jak jedly naše mamky a v té době o zdravé výživě nic nevěděly, tak jsem docela klidná. Snažím se jíst zdravě, hlavně zeleninu. Kafe mi naštěstí smrdí, tak ho ani nevyhledávám.

Mějte se

Janča U. 11tt+3

Adula
Povídálka 48 příspěvků 08.02.05 15:37

Ahojky!!!

Teda Mishicko, já Ti závidím :-) Tak moc se těším, až i naše mimi začne kopat a budu vědět, že v bříško opravdu je.
Zatím jen čekám a těším se pokaždé na UTZ, jdu za týden na tripple-testy, ale kdo ví, to mi asi po 14dnech UTZ dělat nebude.

Budu asi muset napsat nový deníček, některé těhulky se pořád bouří :-( ach jo…

Mějte se moc krásně a opartujte bříška!!!
Sáša 14+6tt

Dusanovi
Kecalka 390 příspěvků 08.02.05 17:12

Ahoj holčiny,
tak se opět hlásím. Nějak jsem mimo… bud se jen válím a flákám.. nebo spím :D:D:D
Zítra jdu konečně na krev… tak se to opět někam hne. Platím 220 Kč, že prý se dělá nějaký vyšetření navíc a to pojištovna neproplácí tak jestli ho chci… tak raději jo… proč nemít něco navíc a být více v klidu že je vše ok že jo??

Jinak pupík roste… mám fotečku ale vypadám tam šíleně tak uděláme novou :D a dám do garelie…
Ble dny josu docela pryč, občas se mi udělá zle ale už je to strašně málo a nepravidelně.

Míšo tak závidím kopanečky… tak to ještě tak 7 týdnů a že by i u nás??? :D taky se na ně moc těším.

Jinak já jím na co mám chut… je jasný že se vyhýbám alkoholu a kafe m ted nějak nechutná. Piju sice bez kofeinu ale když už si ho udělám a to musí být tak vypiju tak pulku hrnku a končím.

Stále ještě trocha frkám, nemůžu se tý rýmy zbavit, ale je to o dost lepší než to bylo.

tak já mizím, dítko zase řádí… někdy si řikám jak to všechno zvládnu :D:D:D

Ahoj Jarča 10+3 tt a Kačenka

mishicka
Zasloužilá kecalka 611 příspěvků 08.02.05 20:58

Tak jsem tady, ale zase mizím, skočila na mě nějaká choroba :( nudlim nudlim nudlim, tak beru štafetu po Jarče :)
Snad bude líp, protože jsem už úplně vyřízená - unavená a ještě tohle. Naštěstí se rýsuje možnost, že si ve čtvrtek vezme Báru teta a vrátěj jí až v sobotu. Tak snad holčina neonemocní taky a já budu pak vyspávat celý den a konečně se sem taky pořádně dostanu.
Takže čau, jdu chrnět.
Mishicka

Daniela88
Kecalka 154 příspěvků 08.02.05 21:05

Mishicko, taky závidím. Každý večer si dávám dlouhou pauzu a čekám, jestli něco neucítím, ale pořád nic. Jen mi tam pulsují nějaké cévy a já na to vždycky nalítnu a chvilku si myslím, že je to mimi. Zítra budu volat na výsledky tripple testů+integrovaného testu, ale vzhledem k tomu, že kombinované testy z I. trimestru byly OK, tak nečekám nějaké překvápko.
O překvápko se mi zatím postaral malej Štefan. Někdo mi telefonoval a v průběhu hovoru se mi najednou mrňous ztratil z očí. S malinkatým zpožděním jsem se ho vydala hledat a zjistila jsem, že jdu pozdě. Měl už otevřenou mou kabelku, na zemi rozloženou těhuprůkazku a propiskou po ní maloval klikyháky. To jsem zvědavá, jak budu za idiota na příští poradně. Ale evidentně budu potřebovat vystavit novou - v téhle je teď příliš mnoho záznamů :-)

Před chvílí jsem se vrátila z cvičení jógy. Dr. mi ji doporučila, tak jsem konečně zjistila, kde se cvičí a zkusila to. Cvičitelka se nejprve tvářila pochybovačně na úplného začátečníka, který jógu nikdy necvičil a teď se chce nacpat do rozběhlého kurzu, ale nechala mě tam. Jóga nic moc. Spousta cviků na zádech, popřípadě na břiše, samá relaxace, na závěr tajemné mručení. Ovšem cviky včetně nejnáročnější varianty svíčky jsem zvládala bravurně - nejsem ztuhlá a fyzicky na tom jsem zatím taky ještě docela dobře. Na závěr cvičitelka zkoumala, jak se mi to líbilo. Prozradila jsem jí svůj stav a to, že asi mezi ně chodit nebudu, protože mám omezený výběr cviků. Byla zjevně šokovaná a evidentně nechápala, jaktože jsem na cvičení ihned nepotratila a pak ještě zírala, když se dověděla, že jógu mi doporučila Dr.
Tak mezitím co mi bude Dr. vyplňovat novou průkazku, pobavím ji vyprávěním o své zkušenosti s jógou.

Ahoj Daniela 17+0 tt a Štefan 26 měs.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.02.05 16:39

Ahoj holky, tělo si opravdu řekne samo, co by rádo. Už jsem měla období kiwi, banánů a pomerančů, pak jsem je najednou nemohla, ale moc mi chutnaly jablka a salátová okurka. Jím všechno, ale stejně mi je skoro po každým jídle blbě, začne mi škrundat v žaludku, jako bych měla hlad, všechno se mi tam převaluje, fuj. Ale zase nezvracím. Ahojky Aja

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.04.05 16:24

proc ne fenyklovy caj v tehotenstvi, trpim nadymanim az blazen, a fenykl.caj je to prave… ???

Vložit nový komentář