Šťastné, veselé a pohodové!

O životě

Vánoční přípravy, aneb letos bude všechno v klidu.

Nevím, zda je to jen můj pocit, nebo opravdová realita, přijde mi, že Vánoce začínají na naše smysly útočit čím dál tím dříve.

Ledva uložím letní garderobu do spodních pater skříně, v televizi se objeví reklamy, jejichž jediným cílem je, přesvědčit nás o tom, že jen a právě výrobky v nich prezentované, nám zaručí spokojené prožití zimních svátků. V obchodech začnou z regálů nesměle vykukovat čokoládoví čertíci a z reproduktorů se line zvuk koled.

Snažím se nepropadat těmto nástrahám. Když však manžel před pár dny pronesl: „Podívej, sousedka už má vyzdobená okna,“ řekla jsem si: „Není na co čekat, už by bylo opravdu záhodno odstranit z okna ten nechutný otisk opeřence, který se nám do něj zvěčnil při neúspěšném pokusu o sebevraždu pár dnů po jejich posledním umytí.“ A tak čistím, leštím a v duchu spekuluji, kam jen jsem mohla schovat fólie s obrázky na okno. Po důkladném zamyšlení je objevuji. Desítky otisků dětských dlaní, jsou nyní, alespoň na pár chvil, odstraněny a nahrazeny vločkami, sněhuláky a dalšími zimními motivy. Hurá, jedna část mise je za mnou.

Následuje výroba dekorací. Když se u nás zastaví moji rodiče, poprosím tátu, majitele několika vzrostlých jehličnanů, zda by mi nepřivezl trochu chvojí. Chvíli poslouchám: „Ani nevím, kde mám nůžky, a ty se navotravuješ,“ ale větvičky jsou mi přislíbeny.

Po pár dnech vylézá můj drahý otec z auta a vleče tak velký pytel chvojí, že bych mohla udělat výzdobu pro celou ulici a ještě by mi hodně zbylo.

Vytvořím si truhlíky za okna a materiálu mám stále víc než dost. Dostanu proto spásný nápad. Pádím do zahradnictví, nakoupím spoustu cingrlátek a slaměné korpusy na adventní věnec (pro jistotu dva, chvojí je dost a já si v ručních pracích zrovna nevěřím). Leč stal se zázrak, můj první pokus o věnec dopadl nad očekávání dobře. Navnaděna tímto úspěchem, pouštím se do věnce druhého. Ten jsem se rozhodla věnovat rodičům. Když k nám dorazí, maminka je z mého výtvoru nadšena, zato tatínek opět brumlá pod vousy: „Na co takový krámy, akorát to bude zabírat místo na stole, kdybys mi radši dala kus ovaru.“ Ano tatínku, rozumím ti. Příští rok zakoupím vepřovou hlavu a i ty svíčky ti do ní zapíchnu.

Výzdobu mám z krku.

Co teď? Dárky! Snažím se celoročně poslouchat přání svých nejbližších, a tak můžu s klidným svědomím říci: „Mám nakoupeno s předstihem.“ Prezenty jsou před všetečnými dětmi schovány ve skříni, klíč má pak svůj úkryt na ní. Zbývá jen tu hromadu zabalit. Vůbec se mi do toho nechce, když se k této činnosti konečně dokopu, zjišťuji, že klíč opustil své bezpečné stanoviště. Co teď. Pátrám v mysli, jestli jsem ho náhodou nepřendala. Táži se dalších možných viníků a nic. Pak si matně vybavím, že jsem před několika dny slyšela cinknutí, které by mohlo být způsobeno pádem klíče na zem po náletu kocoura na vrchol skříně. Vrhám se tedy do prohledávání nejbližšího okolí. Bingo! Mám ho. Balení může začít.

Nesmím zapomenout na cukroví. S dětmi se vrháme do pečení. Jsou to nadšení pomocníci. Z toho, že mi celá práce bude trvat nejméně dvakrát tak dlouho, si nic nedělám. Vždyť kdo může říct, že má z lineckého těsta vytvořenou kompletní sestavu postav ze seriálu Jake a piráti ze Země Nezemě. Další úkol za mnou!

Teď už jen sehnat nějaký pěkný stromeček. Vloni se mi nechtělo s nejmladší dcerkou nikde lítat, a tak dostali mou plnou důvěru manžel a synové. Když se vrátili, přecházel mě zrak. Ano, máme sice v domě hodně vysoké stropy, ale tahle jedle, připomínající vánoční strom republiky, se nám sem ani tak nevešla. Manžel ji musel hodně zařezávat, takže letos jedu s nimi!

Neboooo, nebo… raději ne! Myslím, že už jsem toho pro klidný průběh Vánoc udělala až až. Uvařím si čaj, hodím nohy na stůl, pustím si svou milovanou Radůzu a za zvuku nádherně nostalgické písně S vánočním časem se alespoň na chvíli zastavím v tom předvánočním shonu. Budu vzpomínat na nádherné Vánoce, které jsem prožívala jako malá, a také budu neskromně doufat, že podobné vzpomínky zůstanou jednou i v srdcích našich milovaných dětí.

Takže šťastné, veselé a hlavně pohodové.

Váš příspěvek
Kukacka123
Závislačka 3405 příspěvků 19.12.18 06:12

Pohodovy denicek :palec: i tobe stastne a vesele a vsem tady :mavam: :kytka:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 19.12.18 06:41

@Kukacka123 děkuji :mavam:

Chrusta1
Nováček 4 příspěvky 19.12.18 08:07

i tobe zlato :hug: . krasne a pohodove vanoce a v novem roce zdravicko :D

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 19.12.18 08:13

@Chrusta1 děkuji za přání a přeji příjemný den a klidné Vánoce :mavam:

Citronkalekninka
Zasloužilá kecalka 927 příspěvků 19.12.18 11:35

Ty jsi slunce emimina :hug: . Diky ze jsi. Preji prekrasne vanoce a v novem roce hodne stesti a zdravi. At se ti splni vsechny sny a prani :srdce: .

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 19.12.18 12:39

@Citronkalekninka :oops: děkuji, úplně se červenám, že jsem sluníčko, to mi naposledy řekli někteří mí žáčci, to už je řada let :think: I Tobě krásné svátky a úspěšný nový rok :mavam:

svapi
Ukecaná baba ;) 1899 příspěvků 19.12.18 12:54

Vždycky se těším, jak si počtu, když vidím, že deníček jste napsala vy :) ani tento mě nezklamal..těším se, až budeme zazivat Vánoce s dětmi, doufám, že si budu umět udržet stejný nadhled a smysl pro humor! Šťastné a veselé :mavam:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 19.12.18 13:04

@svapi Moc děkuji za pochvalu, :kytka: pokaždé mám velkou radost když zjistím, že se to mé psaní někomu líbí, ráda se pak pouštím do další „tvorby“. Přeji Vám, ať prožíváte Vánoce s dětmi co nejdříve, je to nádherné :D i když nemyslete, občas mě humor opouští, zrovna včera, když ti moji šikulové zvládli během chvilky proměnit již celkem uklizenou kuchyň, v kuchyň téměř komplet zaneřáděnou, měla jsem co dělat, abych to ustála s nadhledem. :lol: přeji krásné svátky :mavam:

yse
Zasloužilá kecalka 807 příspěvků 19.12.18 13:17

Tak asi taky pribrzdim-diky za klidny denicek. Letos toho bylo nejak moc a ja chytla dokonalou depku a utapim se v litosti nad ztratou blizke osoby. Ale je cas detske radosti a i ja musim koukat na ty moje dva rarachy, aby meli fajn Vanoce. Kdyby byl nekdo vestec a napsal mi,kde skoncily ozdoby na stromecek a aromalampa po stehovani,tak budu moc rada :think:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 19.12.18 13:26

@yse Děkuji za komentář. Držte se a věřte, že po špatném období přijde zase to dobré, prostě musí!!! :hug: S ozdobami Vám bohužel neporadím :nevim: u nás takovéto věci dávám z dosahu dětí, takže bych hledala ve výškách, případně v uzamykatelných skříních :lol: ať je příští rok pro Vás klidný a pohodový :mavam:

Jirina
Neúnavná pisatelka 15807 příspěvků 19.12.18 13:53

Ano, z tvých deníčků čiší pohoda a láska. Dobře se čtou.
Můžu se zeptat, kolik mají děti let?
Taky jsem mívala malé děti a psávala deníčky, ale to už je tak dávno, že to ani není možný.

Užívejte si života a prožijte krásné Vánoce.

Jiřina

Příspěvek upraven 19.12.18 v 13:56

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 19.12.18 14:03

@Jirina Mockrát děkuji :kytka: všechno rychle utíká :D nejstarší syn oslavil minulý týden šesté narozeniny, prostřednímu je čtyři a čtvrt a nejmladší dcerce dva a kousek. Hezké Vánoce i Vám :mavam:

Diana69
Kecalka 474 příspěvků 19.12.18 19:22

Šťastné a Veselé :hug:

yse
Zasloužilá kecalka 807 příspěvků 19.12.18 20:22

@Jadala Diky diky i Vam hezke Vanoce :kytka:

Jadala
Zasloužilá kecalka 793 příspěvků 19.12.18 20:35

@Diana69 moc děkuji za přání, i Vy si užijte příjemné a klidné Vánoce :mavam:

Vložit nový komentář