Štěstíčko má 22. týdnů (5 měsíců)

Rodičovství

Ahoj maminy, tak je tady pokračování deníčku o příkrmech a tentokrát ze mě bude mluvit i praxe, jelikož už je to pár dní co naše Daisy poprvé ochutnala něco jiného než je mámino mlíčko !!!! Je vaše miminko připraveno? Možná že by jste měli začít uvažovat o příkrmech pokud: to vypadá, že vaše miminko není po obvyklé dávce mléka zasyceno je více nespokojené, mrzuté a v noci se začne budit více než bylo zvykem začne vám dávat najevo svůj zájem o jídlo (viz naše Daisy a její polykání na prázdno pokaždé když nás vidí jíst :o) )

Kdy a jak začít s příkrmem?

Vyberte si během dne dobu, kdy je vaše miminko aktivní a není unavené. Buďte trpěliví, pokud vaše miminko nejeví o příkrmy zájem. Do teď jediné co poznalo byla chuť mléka a cokoliv nového je pro dezorientující, obzvláště pokud neví co s tím, co jim v pusince přistálo dělat :o)))

Nejlepší čas na ochutnávku příkrmu je mezi kojením. Tudíž kdy není ještě plné a naopak, kdy nepláče hladem.

Nejlepší pozice je na vašem klíně, nebo v sedačce, ale pokud možno tak, aby dítě bylo co nejvíce vzpřímeno.

Nabídněte jídlo z malé plastové lžičky nebo konečku prstu. Tak tady musím přidat svou zkušenost. Apolenka nám jakékoliv jídlo ze lžičky odmítala do doby než mě napadlo to zkusit z prstu a to vážně fungovalo. Prostě jsem na prst nabrala trochu jídla a ona to pěkně zcucla. (Takto jsme to dělali asi 14 dní a pak už si vzala jídlo i ze lžičky).
Daisy je profík, to bude tím pečlivým odkoukáváním když jsme jedli my a ze lžičky papká no problem. Vyzkoušela jsem jich několik a nejvíce jí vyhovuje taková „gumová“ od Heinz, nedře jí na dásničkách, pěkně se dá z ní vše slíznout a když je po všem, tak se na ní dají krásně „brousit“ dásničky a nebo se dá taky krásně strčit až do krku a to potom málem znovu spatříme to, co tak labužnicky před pár minutama zblajzla.

Jídlo můžete ohřát nebo podávat při pokojové teplotě.

První ochutnávky

A tím myslíme přesně to - ochutnávky. Protože se vašemu miminku nadále dostává všeho potřebného z mlíčka, tak stačí začít s malinkým množstvím.
Nejlepší je začínat s příkrmem, který je lehké spolknout a s příkrmem ne moc výrazné chuti. Pro tento účel nejlépe poslouží dětská rýžová kašička smíchaná buď s mateřským nebo umělým mlékem.
Po pár dnech, kdy si vaše miminko zvykne na tuto novou chuť, můžete začít přidávat nové chutě jako např. mrkev, květák, brambory, sladké brambory nebo ovoce jako jablíčko, hrušky nebo banán, který stačí rozmačkat s troškou mléka a přepresovat přes sítko.
Doporučuje se začínat se zeleninou, která není sladká a tudíž je více pravděpodobné, že si miminko nevypěstuje mlsný jazýček a také je vhodné zkoušet ze začátku nemíchat dvě chutě dohromady, abychom zjistili, co našemu drobečkovi opravdu chutná nebo na co by mohlo být dítě popř. alergické.

Základní podmínky pro přípravu jídla:

  • vždy mít čisté umyté ruce
  • umyjte vše co budete pro přípravu jídla potřebovat, popř. vše sterlizovat (což teď nedělám, vše akorát umyju v horké vodě.)
  • neskladujte jídlo, které vaše dítě nedojedlo. Ze lžičky, kterou jste krmili se totiž do jídla dostanou jeho sliny, a to způsobuje rychlejší zkažení
  • jídlo, které zůstalo netknuto může být skladováno v lednici ve vhodném kontejneru s víčkem maximálně 24 hdodin.
  • pokud jídlo ohříváte, tak se doporučuje nechat přejít varem a to platí i u jídla dříve zmrazeného, které se před ohřátím nechá důkladně rozmrazit

Doma připravované pyré

Vybrané ovoce či zeleninu důkladně očistíme, okrájíme a vaříme v trošce vody, přikryté pokličkou, popřípadě dusíme v páře nebo mikrovlnce,
dokud není vše dostatečně měkké.
Nepřidávat sůl nebo cukr!!!
Pro lepší zpracování a texturu jídla můžeme při mixování přidat vodu, ve které se jídlo vařilo, a to také proto, že tato voda obsahuje vitamíny, které se do ní při vaření ovoce či zeleniny dostaly. Vhodné je také přidat trochu obvyklého mlíčka.
Nejlepší je pyré, které není ani moc řídké ani husté, lépe se tak miminku polyká a rozmělňuje.

No a příště ještě napíšu něco o vitamínech a které jídla obsahují to, co miminka potřebují.

Jak už jsem se zmínila, patříme mezi „příkrmožrouty“ a to již od úterka. Daisy nás tak dlouho okukovala, až jsem se nad ní smilovala a nabídla jí trošku dětské rýžové kašičky, kterou přímo se lžičky zhltla. Ani nebylo třeba bryndáku, prostě nic nevyplivla a co víc, začala se hlásit o přídavek. TAkže dostala několik lžiček a na další den jsem jí to smíchala s trochou jablíčka.
Dnes už ochutnala i mrkvičku a zítra dostane jogurtík dělaný ze sušeného mlíčka.
Většinou krmíme 1× denně a to kolem 15 hod. A jak ta je šťastná když vidí lžičku ! Otevírá pěkně pusinku a všechno spokojeně polyká. Já nestačím zírat. Zatím dáváme jen pár lžiček, ale kdyby mohla zďobe klidně i celou malou přesnídávku.

Už několik dní máme dost smradlavě zaděláno v plínách :o)
Jsme velká holka, protože plenky č. 3 nám jsou těsné a tudíž nyní kakadíme a čurajdíme do č. 4 MAXI. Momentálně u nás přezdíváme maxinka Daisynka :o)

Taky jsem jsem zmínila o tom, že tento týden je hrozně nešťastná a pořád kontrolujeme, zda se jí náhodou nevyklubal zoubek, protože pláče a pláče a tvářičky má červené jako rajská jablíčka. Několikrát už jsme museli dát i sirupek proti bolesti, jak strašlivě úpěla. Chce se pořád nosit a moc toho ve dne nenaspí.

Dnes jsme byli na narozeninové párty od jednoho Apolenčiného kamaráda a naštěstí se to obstálo bez jakýchkoliv hlasitých projevů a Polinka si to opravdu užila bez toho, abychom se v půli museli odporoučet kvůli neutišitelnému miminku :o)
Byla tam i jedna kamarádka, co měla 10 denního chlapečka Tobíska a ten byl táááááááák mrňavý - kolem 3kg a já si nostalgicky zavzpomínala na dobu minulou. Hrozně to letí → nezdá se vám???

Na závěr bych chtěla na dálku domluvit všem nespálkům, aby se nad rodiči smilovali a budili se alespoň po třech hodinách a ne po jedné či dvou !!!! Já nespat, tak dělám to, o čem se mi v prvním trimestru těhotenství zdály tak živé sny - čili vraždím ! Spánek potřebuju jako tu sůl co je nad zlato :o) Tak prosím prosím miminka - osolte svým rodičům život !!!!

Vaše Ed

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  22.02.04 13:28

Zdravím Ed a všechny ostatní! Často čtu vaše povídání o miminkách, Kamilce je 19 týdnů, takže řešíte problémy, které se nás týkají. Brzy asi využijeme rady o příkrmech, protože mám dojem, že té naší velké holčičce už moje mlíko nestačí, Kamča má 68 cm a přes 7,5 kg, je velká po tátovi. Musíme se pochlubit, že otočku na zemi zvládla v 18 týdnech, je hodně pohyblivá a šikovná. To není vytahování, jen konstatování, protože teď přijde to velké ALE: Kamča nemá potřebu spát. Přes den „hodí“ 2×30 min. /s problémovým usínáním/, v noci je vzhůru každou 1 - 2 hod., ráno už od 6 nezabere vůbec. Kamilka je vysmátá, rodiče jsou hotový, hlavně já, neumím rychle usínat. Studuju knížky, časopisy, internet, hledám tu zázračnou radu na spaní. Jestli jí někdo znáte, dejte mi, prosím, vědět.
Zdravím mamky i mimča. Prosím o radu, jestli můžu začít dávat jako první příkrm rýžovou kaši večer /kvůli tomu spaní, možná by po kaši vydržela trošku dýl spát/.
Bára + čertík Kamilka

 
Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 22.02.04 17:09

Ahoj,

zdravím všechny. Ed, snad už se konečně Daisynce ten zubík vyklube, aby se chudinka tak netrápila. Nám pořád někdo říká, že už asi bude mít Klára brzy zuby, když tak strašně slintá, ale Klárka si dává na čas a slintá si prostě cvičně :-). Navíc se teď naučila tak divně prskat, všude u pusy bubliny a strašně se tomu řehní.
Jinak máme taky novinku - už se otáčíme! Začala včera a od té chvíle, co zjistila, že to umí tak to dělá pořád. Ale jenom na jednu stranu a jenom ze zad na bříško.
Je super, že už jste se rozepsali o příkrmech. Všechny rady si pečlivě tisknu. Zatím jenom sbíráme informace, Kláře mlíčko stačí a já jí nechci nic nutit zbytečně, protože i tak je to tlouštím. Má 7,5kg a 62cm. Ty stehna má fakt pořádný. Jenom jsem jí zkoušela dávat piškot do ručičky, ocucá ho a zahodí, ale vypadá to, že jí chutná.
Jinak já už mám konečně po zkouškovém období, takže se konečně pořádně věnuji našemu drobečkovi a taky manžílkovi. Už jsme z toho byli všichni na pepinu. Manžílek pořád hlídal a někdy to měl perné. Hold nemá cecíky, ze kterých teče mlíčko, to má fakt blbý. Užil si toho řvoucího sviště až až. Ale k něčemu to bylo přece jenom dobré. Klára si teď na něj strašně zvykla, takže vždycky když ho vidí ve dveřích tak vesele výská. Znám rodiny, kdy se při návratu otce nějaké velké nadšení nekoná, takže jsem ráda, že u nás je to jinak.
Už se vám stalo, že váš drobeček něco zničil. U nás už je to kytka, několik skleniček a talíř. A to ještě neleze! Můžu za to samozřejmě já, držím ji a nedám pozor co má v dosahu a už to letí. Jo a taky rozslintala manželovi většinu vizitek, je to fakt miláček. Je to už potvůrka zvědavá, zjistila, že náš pes má strašně zajímavé uši (anglický kokršpaněl), takže když může tak ji za ně tahá. Naštěstí je naše Bára flekmouš, takže kníkne, zvedne se a odkráčí. Zatím to vypadá, že ji bude spíš bránit, ale stejně dávám pozor, aby na ni nevyjela. Nedávno nám skočil na kočárek pes, jako že se podívá, co je uvnitř a Bára ho strašně seštěkala, takže hlídá dobře.
Uvažujete o koupi židličky? Trošku jsem se rozhlížela co je na trhu, a je jich opravdu nepřeberné množství. Poraďte, jestli s nima máte zkušenosti.
Předevčírem jsem se konečně objednala na kontrolu po šestinedělí, jsem fakt lempl. Ale nechce se mi tam. Já ty nemocnice a doktory tak strašně nemám ráda. Navíc pětiměsíční dítě hrozně baví čekat hodinu v čekárně! Jak tohle řešíte? Já prostě musím vzít Kláru s sebou, ať jdu kamkolik (kromě těch zkoušek to jsem si s manžílkem zařídila). Na některých místech na mě koukají jako na exota.
Já letím za tím svým miláčkem

Mějte se fajn a posílám pohlazení štěstíčkům

Kačkač + Klára (21+2dny)

 
LaBouche
Kecalka 237 příspěvků 22.02.04 17:49

Ahojky holky,

tak se nám další týden překulil a naši mimískové jsou zase starší.
Otočky na bříško nám jdou skvěle, nejlépe po jídle. Snažím se MAtýskovi vysvětlit, že by si po obídku měl odpočinout, ale kdepak. Takže občas blindíme. V noci žádná změna, budíme se stále po 1,5-2 hoďkách. Dneska u nás byla švagrová s rodinou popřát Matějovi,tak prý mám zkusit v noci mu dát Sunar, tak to vyzkoušíme. Od úterka začínáme chodit plavat, už se moc těším, tak snad se to bude Matýskovi taky líbit.
Vesele už baštíme mrkev,brokolici a všechny příkrmy od HAmi ? moc nám chutnají. Ale chtělo to čas??
Už taky začíná pomalinku pravidelně přes den spinkat, ale vždycky ho musím ukolébat v košíku. Od půl roku začneme s další ?výchovou? a to se spinkáním po obídku v postýlce.
Tak se mějte fajn, my jdem ve čtvrtek do poradny, tak se pak pochlubíme a napíšeme i jak bylo na plavčení.
Lucka + Matýsek (26.2. pětiměsíční)
PS:Ed - díky za dalši moudra, už jsou u mě v PC ve složce Výživa.

 
Anonymní  22.02.04 18:07

Holky dík za rady, dostala jsem se tady až dnes. Nevydržela jsem to a šla se Simčou k doktorce (ve čtvrtek). Zvážila jsem ji - 7.6 kg, tudíž nestrádá. Doktorka řekla, že i když to normálně u plně kojených dětí doporučuje později, tak v tomto případě už ted bych měla dávat polívečku, nebo banán, jablíčko. Máme nárůst + 250 g za 2 týdny, což stačí, u Simy to asi bude prý problém tučného mléka. Ale čaj (Leros - od 4 měsíce ) odmítá. Jablko, banán taky. Polívku zatím jsem nedělala. Kaše mám koupené, zatím váhám. Manžel má Edi taky krátkozrakost. Michal zatím vidí dobře. Snad se nám to vyhne…Michal má dnes 3,5 roku, tak jsme ho změřili- vyrostl o 3 cm za půl roku. Aspon tak. Má 98 cm. Stoličku jsme u něj nikdy nevyužili, jelikož je nejedlík a nikdy v ní nevydržel. Renča + Simonka dnes 5 měsíců + Michálek dnes 3,5 roku

 
Jindriska
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 22.02.04 19:16

Ahojky všem!
Tak mi přikrmujeme posledních zhruba deset dní (předtím Matýsek dostal tak každé 4 - 5 dnů lžičku ovoce jako projímadlo, ale to nějak nepočítám). Nejdřív se ošklíbal, ale teď baší dopoledne ovoce, okolo druhé zeleninku a večer kašičku. Ukázalo se, že tím mizerným spaním si prostě chtěl vynutit kalorie navíc, takže teď psí od 7:30 do 01:30 a potom až do 06:30, zatím jsem si toho ovšem moc neužila, protože nejdřív bolelo v krku Sofinku (zvládla to bez teplot, ale přeci jen se v noci víc budila a chtěla napít), potom Luise (ten teplotu měl a v noci se budil mám pocit, že kromě napití se hlavně proto, aby mi sdělil, jak je na tom zle) no a dneska začalo bolet v krku mě, jen doufám, že Matýskovi se to vyhne jako doposud všechno. Jinak kromě příkrmů kojím vlastně pořád stejně, zredukovala se jen to noční kojení, ale to už bylo načase, protože Mateo je přece jen trošku „starší“ miminko, vždyť ve středu mu bude už PŮL ROKU! Strašně to letí, až je mi z toho občas smutno. Jinak v úterý jdeme na kontrolu, tak jsem zvědavá kolik Matýsek váží, porodní váhu zdvojnásobil už v pěti měsících, tak uvidíme, jak to jde nahoru teď.
ED: Nebuď smutná z těch brýlí, nás to asi taky nemine, já jsem krátkozraká, Luis byl taky (nechal se operovat), v obou rodinách jsou krátkozrakých další spousty, takže by byl spíš zázrak, kdyby alespoň jedno z dětí brýle nemělo (geneticky propočteno je nejpravděpodob­nější, že oba). Dneska už je ale obrouček velký výběr, no a operace jsou také čím dál častější (samozřejmě, že až v dospělosti) no a Polince určitě brýle seknou (podívej na Sofii Loren, ta si z nich udělala přímo „poznávací značku“).
MARTINAV: Ty golfky, o kterých jsi psala mám pro Sofinku už déle jak rok a sloužily a slouží výborně.
EMCACA: Díky za zprávičku, ozvu se hned jak budu stíhat, teď naháním nějaké překlady a mám toho nějak moc.
No, nějak jsem se rozepsala, budu končit, Matýsek se dožaduje kojení před spaním, tak mu půjdu vyhovět. Zdravím všechny maminky a miminka a mějte se krásně.

Jindra + šelmičky

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 22.02.04 23:20

Ahoj Ed

gratulujeme, že Daisynka tak pěkně papká příkrmy. Já osobně nevím jestli se na to těším nebo ne? Pak už to naše zlatíčko bude totiž velikananánský kluk se vším všudy.
Tak nevím, jestli ho nebudu jen kojit co nejdéle, abych měla pocit, že je ještě moje miminečko maličkatý,
Nám se zoubky zatím neklubou, alespoň to tak nevypadá. A na to se také netěším. Chudáci dětičky, vím jak bolí když roste moudrák a ty naše zlatíčka musejí vydržet tu bolest při proklubávání 20 zoubků. Achich ach zlatíčka, ty si té bolesti užijou co? Nejdříve musejí projít tou dírkou, pak do nich začneme píchat bacily, do toho jim rostou zuby, bolí je bříško, a vvůbec nechápou proč. Tak ať je ten mrška zoubek co nejdříve venku a Diasynku už moc netrápí!!!!

Apolenky je mi také líto. Vždycky jsem se bála aby děti nemusely nosit brýle, protože jsem si nedokázala představot, jak je nutím, aby si je nesundávaly. Musí je to ze začátku tlačit a překážet než si zvyknou. Na druhou stranu se dají očička v dnešní době operovat a existují i kontaktní čočky, tak snad nebude tak zle.

A teď k nám. Já si chtěla užívat miminko a zatím to vypadá, že máme malého neposedu. Představte si, že v pátek(17týdnů + 2dny), když Matyášek ležel na bříšku, tak se mu povedlo asi dvakrát pod sebe skrčit nožičky a posunout se dopředu, včera už tímto způsobem, během 10 minut, překonal celou naši postel. Já neeeeechci, aby začal tak brzo lézt. Má ještě slabé ručičky, ale tímto tempem to do půl roku určitě zvládne. Hrůza co?

Se spaním se taky lepší, nechci to zakřiknout, ale veřejná hana ty naše dětičky asi trošku polepšila. Představte si, že teď chodí spát mezi 22-23 hodinou a ve čtvrtek jsem si pospala 4hodiny a 51 minut v kuse. To je nářez co?

Chtěla jsem ještě reagovat na to co psaly holky, ale půjdu už spinkat a nechám to na jindy. Děti mají jarní prázdniny a rozbila se mi pračka, tak mám na zítra práce. Musím uvařit, oběhnout obchody s elektronikou, zavolat opraváři a pokud by oprava byla nad 3 000,– tak vybrat novou pračku. Přiznám se dobrovolně, chci novou pračku.

Simunka+Matyášek dneska přesně 4 měsíce

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 22.02.04 23:50

To jsem zase já.
Mě se nějak nechce spát, nejsem zvyklá takhle brzo.
Matyášek už ale spinká od 10:30, tak nevím co mám dělat. Já už ani na tu televizi nevydržím koukat. Nějak jsem si odvykla a už mě to vůbec neba.

Jo, holky, dali jsme zbohem telekomu a máme bezdrát, takže teď tu budu pořád. Jste rádi? No, já teda jo. Chtěla jsem vždycky na něco reagovat, ale přes den to nešlo a večer Matyášek většinou zlobil. Než jsem se k tomu dostala tak už jsem nevěděla co napsat.

Tak, jdu trénovat sledování televize, třeba se to zase naučím.

Ahojky praštěná, šťastná a hlavně vyspaná Simunka

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 23.02.04 00:06

Ta televize mě vůbec nebere.
Co mám dělat? Celá rodinka chrní a já se nudím. Jak krásně se nudím. To už jsem tak dlouho neděllala.

Ed, chodila jsem se občas také koukat na tvé stránky na Rodině. Prosím, prosím prozradíš mi jak se tam teď dostanu?

Někdo už v minulém deníčku psal, že má nespavé dítě, a že chtěl další, ale že se teď bojí. Já si myslím, že těch nespavých dětí není zas tak moc, takže další v jedné rodině asi nehrozí, to by musela být velikánská náhoda. Tak se neboj. Nevím kolik je ti let, ale pokud nespěcháš kvůli věku, tak bych s dalším děťátkem stejně radši trošku počkala. Jak psaly holky vypravit se se dvěma dětma v zimě ven je celkem náročné. Já mám čtyřletého syna a devítiletou dceru a i u nás jsou to nejstresující chvilky dne. Občas fakt nervově kolabuju. Matyášek , když se mu oblékne čepička, řve a u toho se hrozně potí. Takže pokud nejsou děti připravené tak šílím, mám strach, že bude mokrý a nastydne.

Tak to už je opravdu ode mě dnes vše.

Simunka

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 23.02.04 00:08

Tak se omlouvám dneska možná ještě něco napíšu.
Ono už totiž není dnes, ale zítra.

 
Anonymní  23.02.04 00:55

Ed,
tak díky za deníčky o příkrmech… asi bych se nad tím měla trochu zamyslet. No, vlastně se budu muset napřed optat doktorky, jak vlastně Tomovi počítat věk. Za dva dny mu budou čtyři měsíce, ale bude jen dva měsíce od termínu porodu. Některé věci zvládá (skoro) jako kdyby byl čtyřměsíční (otáčí se z bříška na záda, krásně pase koníčky, snaží se lézt a nejnověji se vzteká, protože by se chtěl po:,–(it a neumí to - holt na to ještě nemá páteř), v jiných věcech je jako dvouměsíční (cca před třemi týdny se teprve začal smát, koukat na hračky atd.), tak by mě zajímalo, jak s těmi příkrmy… Někdy v květnu bychom chtěli do Evropy a já jsem tak nějak automaticky předpokládala, že budeme ještě kojit - a teď nevím… zase zkoušet kašičky někde na cestách mi přijde, že bude dost těžký a spíš stres než nějaká pomoc… no jak říkám, dám příští týden řeč s doktorkou…

No a teď nevím, jestli to sem můžu vůbec napsat :-)) Náš budulínek se zřejmě rozhodl, že nejlepší je spát celou noc v kuse. Už to udělal párkrát minulý týden, včera se vzbudil v pět hodin, protože byl pročůraný a studilo ho to, dneska spal až do půl sedmý (dáváme ho spát mezi devátou desátou - jak nám to vyjde s kojením atd.). Obávám se, že to ovšem bude další rána našemu kojení… že když v noci není o mlíčko zájem, tak že se bude dodávka horšit…

Jo, mám v obýváku puštěnou bluegrassovou stanici a Tom je z ní celej odvázanej - máva ručičkama, kope nožičkama, vykřikuje… safra! Asi na tom bluegrassu něco bude - ve středu jsme byli se známými v bluegrassové hospodě, oni měli sebou svého ročního chlapečka, tkerý do rytmu nadskakoval v židličce, mlátil ručičkama o stůl, tleskal, vykřikoval a tak strašně si to užíval, že jsem nevěřila svým očím… asi se to dětem líbí - jednoduchý, dobře pochopitelný rytmus, výrazné nástroje - co myslíte????
sally + Tom (4 měsíce)

 
Anonymní  23.02.04 08:47

Holky, už se vám stalo, že mimi nekakalo i 5 dní? Nám minulý týden. Sima měla stoličku v pondělí ráno a pak až v sobotu. Proto jsem ji byla v ten čtvrtek převážit, doktorka ji zkoumala a řekla, že tam nic není, že vše mé mléko spotřebuje bez zbytku. Ale protože přibrala, tak je to v pořádku. Ještě před týdnem- 2 týdny co příjem - to výdej. Ale ona tlačila - tedy hlavně svými 2 zuby do mého těla. A v neděli opět kakání proběhlo. Snad už to bude OK. Jinak pleny maxi máme už minimálně měsíc, midi jsem kolem noh nedopla. A asi to nebude konečná, vidím to Bohužel brzy na další velikost. (Michal je nosil ve 2 letech v pohodě, další velikost jsme neměli.) Ale holky jsou bačulky a počítám s tím, že ho během 2 let doroste i výškou, o váze nemluvě. S tou krátkozrakostí mám obavu, zda to nepodědí Simča po Ladovi, Michal je spíš po mě. Renča

 
Trinitron
Stálice 61 příspěvků 23.02.04 18:23

Ahojky Ed
tak jak se divam do tveho denicku,jak popisujes chovani mimi,kdy davat prikrmy,tak mi pripada ze bych mela toho sveho Honzu uz taky krmit a to rovnou masikem:)))
Takove hladove pohledy co na me vrha,kdyz jim,to jste jeste nevideli:)))Polyka za me,az mi ho skoro zavidi.Z jeho oci se da vycist…:Mamo,ty me krmis jakymsi mlickema a sama si dopravas,to je ale nespravedlnost:))
Jinak moc diky,Mas skvely denicek…
Zdravi Trinitron a Honza 3,5 mesice

 
vajo
Kecalka 272 příspěvků 23.02.04 20:09

Ahoj Ed,

moc tě zdravím a děkuji za poučný deníček. Máme doma taky otesánka a tak se už celkem těším, že za pár měsíců ukojím její neustálý hlad nějakým tím příkrmem. Je na jídlo jak divá a nedej bože, když ji oddělám od prsa a ona chce ještě jíst - to je ohen na střeše. A bez mlíčka víc jak 3 hodinky nevydrží.

Musím se honem pochlubit, byli jsme u kamaráda a ten nám meliku vyfotil a tak jsem dala pár foteček k Brusince do fotogalerie.

Moc Vás všechny pozdravujeme

Eva a Melika

 
Pomnenka02
Kecalka 251 příspěvků 23.02.04 21:27

Ahojky maminky a štěstíčka,
dneska to zkrátím, se spaním jsme pořád na tom bledě a to už nám bude koncem týdne půl roku… Ale příkrmy a ochutnávky jak Ed psala nám jsou skvěle. Kašička rýžová z mámina mlíčka - no problem. Taky jsme zkusili jablíčko - tedy ty obličejíčky to bych vám přála vidět. Daník se tvářil jako by jedl šťovík a ještě se u toho otřepával ale statečně otevíral pusinku pro další sousta. Dneska jsem zkusili i mrkvičku - první lžičku od Hami a taky bez problému. Tedy akorát po chvilce začal dělat skopičiny- třeba fouknul do lžičky plné mrkvičky a pak se tomu smál a mrkev byla ve vlasech a na řasách miminka a na ručkách no prostě všude. Nevíte jak se to dá vyprat? Mám obavy, že dětský prací prášek na to stačit nebude. V ložnici je klid tak si půjdu taky lehnout ať doženu aspoň trochu ten spánkový deficit.
Krásný den přejí
Pomněnka a Daník

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 23.02.04 23:12

Ahojda holky,
dnešní noc byla také super. A dokonce ještě víc. Matyášek spal od těch 10:30 do 5:30. No, zázraky se dějí.
Jsem ale naprosto hotová z dětí, takže jdu spinkat. Zítra jedem s Matyáškem na kontrolu na ortopedii a já jdu na ultrazvuk břicha.

Ed co zoubky? Vzhledem k tomu, že jsi se dosud neozvala, soudím, že si mršky dávají na čas. Tak se přimlouvám: Netrapte Daisynku a koukejte prorazit.

Simunka

 
Jindriska
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 24.02.04 14:35

Ahoj!
Tak za sebou máme prohlídku v půl roce, všechno je OK, dostali jsme pochvalu za krásné otočky oběma směry a taky za pokusy zvedat se do sedu, jestli mu to takhle půjde, tak brzy vytáhnu ze skříně kšíry, aby mi nevyskočil z kočárku. Má v něm sice takové ty pásy jako v autosedačce, jenomže když je upevněný v nich, tak se nemůže ani otočit ani kloudně předklonit, takže myslím, že budu zase užívat klasické kšíry jako se Sofinkou. Jinak váha 7500g, délka 69-70cm. Všechny zdravím,
 Jindra

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 24.02.04 17:54

Nazdárek všichni Matýskové a Matějové

Přejeme Vám k dnešnímu svátku vše nejlepší, hodné maminky, a ať rostete jak z vody.

Simunka + Kristýnka + Tobiášek + Matyášek

Ps: Jindřiško jestli slavíte Mateo na Matěje tak gratulujeme též.

 
MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 24.02.04 20:54

Ahooooj Ed a všichni ostatní,

Ed, páááne jo, tak vy už takhle papáte jo? Náš Matík je pořád na mlíku, spaní se malinko zlepšuje a spí docela hodně i přes den. a más pravdu, letí to, letí to. Když bylo máťovi pár dní, tak mi období, až mu bude přes 5 měsíců přišlo stáááášně daleko. No a ono je tady a i my za chvíli najedeme na mrkve, jabka a kašičky. docela se těšim.

Jo a na své 5 měsíční výročí Matěj vysek konečně otočku. Akorát neví co s tou ručkou, která mu zůstane vždycky pod tělíčkem, tak ji většinou vysvobozuju já :-)). Zítra jdeme na vítání občánků, doufám, že nakulej nějakej dárek, za to, že se u nich Matík ubytoval :-) Pak jdem na očkování, to bude mít chlapeček zážitků. Plenky máme pořád midi a připadá mi, že jsou Matějovi bezvadně. No, jsem zvědavá, kolik zítra navážíme.

Byla jsem na procházce s Luckou a jejím Matýskem (psala kdysi sem do deníčku, jejímu Máťovi je už 9 měsíců - to aby jsem je nějak odlišila od LaBouche :-)), mají se oba řekla bych bájo, Máťa je velikej fešák, pořád se směje a je strašnej pohodář. Vždycky jí vyprávím, co je na emiminu nového, tak je v obraze :-)

Ještě pořád nám nepřivezli postele, takže z ložnice máme skladiště toho, co jsme normálně meli v úložných prostorech a my spíme na malinkym rozkládacim gauči. Matěj už jako velkej kluk spinká sám v pokojíku a řekla bych, že mu to svědčí. Akorát to běhání za ním je namáhavější, než jen sáhnout vedle do postýlky,

Kačkač, doufám, že platí ten čtvrtek.

Tak se mějte,
Martina

 
Anonymní  24.02.04 20:56

Ahoj holky,
tak jak se zdá, máme stejný problém, jak u Ed…zřejmě se nám prořezávají zoubky!Kubíček už pěkně dlouho nespí přes den- na to jsem si zvykla, bohužel začal to preferovat i přes noc…takže když se mi podaří za noc nasbírat 3h spánku tak si gratuluju!No hrůza, co vám budu povídat…Přes den kojím co 2hodiny-Kubovi to mlíko zřejmě dělá dobře na rašící se zoubky (mimochodem už jsem je našla:))…ale ta noc! Už to uspávání stojí za to..kojím kolem 18,45h, a pak ho dáváme do postýlky…následuje hysterický řev,který trvá něco přes hodinu (nepomáhá už ani ta zavinovačka)…a zklidní se až u prsa (to je něco kolem 20,30h…Myslela jsem, že mu třeba nestačí moje mlíko (přitom pořád odstříkávám!), a tak jsme mu dali pár lžiček rýžové kaše (hajaja), po které jak je řečeno-bude mimi nko spát celou noc!No, tak u nás to rozhodně neplatí…když nám ten drobek, usne u toho prsu (kolem té 20,30), přenesu ho do postýlky (nenechám ho ani říhnout, aby se náhodou neprobrali:)))…tak za 1-1,5h, je Kuba opět vzhůru a řve jak tur!Myslela jsem že hlady, ale ne!Jen si cucne, a opět usne!..Vypadá to, že buď si tak „chladí“ ty „zuby“ a nebo chce cítit mamku!Fakt nevím, jsem zoufalá a hlavně nevyspaná!Ale jinak je přes den rozesmátej a v pohodě!Jen ty noci!!! Všechno strká do pusy- kousátka nijak nemiluje-nejlepší jsou něčí prsty, případně plínka a nebo něco tvrdýho.....
Nevíte co s tím?..Díky těm probděným nocí, mám zas o nějaký ten kilogram míň- ale zas, abych přes den vydržela s energií, tak se láduju čokoládama!..Kdy­byste měl někdo nějaký tip a nebo nápad…budu Vám neskonale vděčná!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jinak „padnu“ za vlast:))))))))))­))))))))))

Zdraví
nevyspaná MarťulaR-2

 
Anonymní  24.02.04 21:16

Ahojky holky,
tak taky gratuluju Daisy, že tak pěkně papá. Nás to už pomalu taky čeká- tu kaši, co jíme na noc, nepočítám.
Moc děkuju, že tu jste, minule jste mě hrozně povzbudily, že znáte i jiný děti, který byly jako mimina nemocný a měly dokonce antibiotika a že vyrostly :)) Už mi z toho bylo na nic. Evička je zítra dobírá, už je skoro úplně dobrá, jen ještě trochu dokašlává. Starší Terezka, která je u babičky na prázdninách, prý měla dnes večer prozměnu kašel a horečku - ach JO!!! Už jsem z toho kolotoče fakt hotová - ať už je jaro a tohle skončí. Vždycky se utěšuju, že vlastně o nic nejde, že jsou děti, který jsou OPRAVDU nemocný, ale stejně jsem z toho už unavená.
Chtěla jsem se zeptat, jak počítáte ty týdny - já nevím, kolik přesně týdnů nám je - vyhodila jsem starej kalendář. Evička je narozená 9.9., tak předpokládám, že všechny děti tady jsou asi tak stejně starý, ne?
Taky se už otáčíme ze zad na bříško a zpět /ruka pod tělíčkem taky občas uvázne/, ani se nenadějem, a začnou lézt…
Tak já pro dnešek končím, ještě jednou díky za povzbuzení a přeju všem hodně zdraví!!
 Uši

 
Anonymní  24.02.04 21:48

Ahoj Kačko a Klárko, když si o vás čtu mám dojem,že je to o naší malé. Je to taky Klárka, už ji říkáme slimáčku jak pořád slintá a před čtrnácti dny objevila kolínka a v jednom kuse se snaží na ně postavit,pak se rozhoupe a rosplácne. Navíc začla couvat, už byla pod stolem a pod postýlkou a moc se jí to líbí.Taky je to malí tlusťoušek má 66cm a 7850g.Za týden máme 5 měsíců.
Pa Monika a Klárka

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 24.02.04 22:35

Ahoj Uši,

starý kalendář mám (nemohla jsem ho vyhodit mám v něm odpočítané dny, týdny a měsíce A ROKY(ještě že nejsme slonice) do porodu), tak jsem ti to spočítala. Evička má dnes přesně 24 týdnů. Pokud chceš vědět jak jsou zde děti staré, doporučuji najít nějaký starší deníček(nejlépe nějaký hned po, nebo před narozením Daisy, ale spíše po). Ed do nich psala seznámky.

Ahoj Simunka

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 24.02.04 23:55

Ahoj holky!

Hrozně se omlouvám, včera jsem měla dlouhatánský komentář, ale zlobí mě poslední dobou počítač (vir to není, tak ve čtvrtek má opět přijít nějaký technik to omrknout) no a zmrzl mi počítač, musela jsem to restartovat, takže komentář v čudu a já jsem myslela že omdlím …

Ale dnes nestíhám psát znova, protože spěchám koukat s manžílkem na horor, který musíme zítra vrátit. Takže vám napíšu zítra přes den, má totiž volno, tak si určitě chvilinku najdu.

Krásně to tu ožilo.

Přeju všem našim Matýskům vše nejlepší k svátku a posíláme velikou pusinu od holčiček.

Vaše Ed

Ps. Zítra jdeme obhlížet nové autíčko - takže budu i testovat, držte pěsti, ať to někne nevybourám - ty větší auta jsem ještě nikdy neřídila :o)

Kiss kiss xx

 
Anonymní  25.02.04 10:16

Ahojky Ed,
moc gratuluji k prvnim prikrmum :)) At Vam ten zlobivy zoubek brzo vyleze, nevyspat se je silene :( Ja jsem ted 8tt a stale se budim na curani, a presne jak rikas zda se mi jak vrazdim :))
Zatim pa pa
 M.

 
Lmiri
Stálice 61 příspěvků 25.02.04 10:19

Ahoj Marti.
Tak toto vyzera presne tak, ako keby som to pisala ja. Simonka uz zo 3-4tyzdne spavala perfektne. kojili sme v noci 1-2×. No teraz sa uz tretiu noc budi kazde dve hodiny a nejde utisit inaksie ako pri prse. Tiez padam rano tvarou dolu a ryjem podlahu. Takto sa neda existovat cez den. Ked vstava o 4,30 tak si ju vezmem do postele a zaspime spolocne.
Rano isiel manzel do prace , pozera na moje prso a na simi ktora je na nom prisata. Pyta sa: co robi? A ja som sucho zahlasila :spi… Takto? No ano takto. Je mi jedno ako, hlavne ze spi. No nie? neviem ci su to uz zuby. Bodaj by boli, to by som mala istotu ze ked sa prerezu, tak sa niekedy este aj vyspim :-))
Tak nam obom,tebe aj mne, zelam vela trpezlivosti a viacej spanku. Ahoj
Miriam a Simonka za tyzden 6mesacna

 
Kačkač2
Kecalka 382 příspěvků 25.02.04 19:31

Ahoj,

s tím zítřkem samozřejmě počítám, omlouvám se, že jsem se delší dobu neozvala. Je to všechno zařízeno, objednáno. Pokud by byla u tebe změna - třeba kdyby Matík byl po tom očkování nevrlý a nešli jste, hoď mi prosím jenom zprávičku na 721 382 296. Dík

Kačkač

 
MartinaV
Kecalka 220 příspěvků 25.02.04 20:06

Ahoj,
tak Matěj už je uvítanej občan, dostal knížku o Makové panence a já kytku, tak bezva :-). Byla jsem tam jediná mamka bez tatínka. Pak jsme šli k paní doktorce a Máťa dostal 3. injekci a ani nekvík. Prostě jsem nad ním mávala růžovým dinosuarem a on nějak to píchnutí nezaregistroval. No náladu moc dobrou nemá, jela jsem na návštěvu k ségře a za hodinu jsem s řvoucím miminkem jela dom. Takhle ještě nikdy neplakal. Bylo mi ho moooc líto. Spánek už zase nestojí za nic, natož abych tady o tom psala :-))

Jo a aktuální váha v 5 měsících a 4 dnech je 7450 g a délka 69 cm. No, však je taky 74 naše oblíbená velikost :-)

Tak ahojtě a Ed, zmizný komentář, to by mě šlehlo. Já to raději píšu ve wordu (a ukládám snad po každý větě, to je tik z práce) a pak sem kopíruju. Tedy když je to delší.

Martina a Matěj

 
Anonymní  25.02.04 20:08

Ahoj holky,
teda,nestačim se divit, kolik miminek už tady baští!Nás to teprve čeká.
Jinak zoubky nám taky rostou hlavně v noci:o(.Kolem sedmý jde Kristýnka spinkat a nejpozdějš do hodiny je vzhůru.Následuje přííííšerný řev,takže ji musim z postýlky vyndat.Celý večer s náma tráví v obýváku s rukou v pusince až po loket.Kolem půlnoci už je fakt unavená a řve,protože nemůže usnout.Takže nosíme,nosíme a nosíme.Když jí dám mlíko v lahvičce,tak ten dudlík jen tak ohryzává.A stejně jako Kubík od MarťulyR,nepřišla na chuť kousátkům.Nejlepší jsou prsty nebo rukáv.
Přes den spí tak dvě hoďky v kočárku.
Zítra jdeme na oční,hnisá jí očičko,tak jsem zvědavá,co nám řeknou.
Jo,na ty dásničky máme Babydent.Nepřijde mi,že to nějak moc pomáhá,ale je vidět,že je jí příjemný,když jí to mažu.
Renčo,s kakáním jsme taky měli jeden čas potíž,ale plně kojený děti prý nemusí až 10 dní.
Gratuluju Simunce k pořádnýmu vyspání a Klárce od Kačkač k otočkám.
Mějte se krásně a zoubkům zdar(ať jsou co nejdřív venku)
Monika a Kristýnka(30.2.-5měsíců)

 
zurecek
Ukecaná baba ;) 1290 příspěvků 25.02.04 20:57

Milá Ed,
nakukuju k Tobě do deníčku, i když jsem od cipisků jsme, ale z party nejmladší, takže tam všichni už dávno baští a my teprve začali včera.

Jsem ráda, že se teď věnuje deníček příkrmům je to pro mě zdroj informací, za které děkuji.
Mějte se krásně.
Quatro+Emily/6mě­síců+8dní/

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 25.02.04 22:54

Ahojte holčinky,

představte si, že moje dítko dneska usnulo již v 9:25 (sleduji to přesně). Já pořád čekala že se to spaní zlepší nejdříve po 6týdnech a pak do 3 měsíců, no a je to ve 4 měsících. Spinká fakt tak 7 hodin v kuse, pak se napapká a spí dál tak do půl osmé. Nechci to zakřiknout. Bojím! Bojím! Dokud jsem se pořádně nevyspala, tak jsem ani netušila jak jsem zničená. Proto všem nevyspaným maminám přeji, ať se to co nejdříve zlepší. Je mi Vás fakt moc líto.
Jinak kontrola na ortopedii dopadla dobře. Máme tam zas přijít za 2 měsíce(to jsem se dověděla ze zprávy pro dětskou doktorku a také, že jsem byla poučena).Nevím o čem, nic mi neřekli, jen že je to v pořádku.
Holky, ta puberta u dětí začíná opravdu nějak dřiv než u nás. Kdyby jste někdy slyšely Kristýnku a její spolužačky. Mě docela dostala věta " vezmu si jen chlapa, který má podnik". Ve třetí třídě!!!! Já teda osobně snila v tomhle věku o princích a indiánech.
Dneska jsem si prohlížela její notýsek ze školy a má tam následující zápis:

Ve třídě je nová žákyně a asi mě pře:,–(í do poslední lavice jenom kvůli ní! Jenom kvůli ní! Ach jo! Už jsem se těšila že budu sedět v první lavici ale ne! Už nikdy nebudu šťastná! Nikdy! Nikdy! Vůbec nikdy! V páté lavici!

O: Baruna

Víte proč bude sedět v 1 lavici protože je malá!

Je to přepsáno doslova a Kristýnka ví že to sem píšu, aby jste si nemyslely že ji šmíruji. No, jak málo stačí ke štěstí!

Tak se mějte krásně a Ahoj Simunka

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 25.02.04 23:12

Ahoj holky !

Tak snad dnes nebude žádná nehoda a podaří se mi vše sepsat. Zítra snad už budu vědět, co se to s tím našim počítačem děje a proč to tak zlobí.
Nejlepší je, že před pár týdny přišel jeden pán (no mladík okolo 30 let) počítač opravit. Naúčtoval si 40 liber, nainstaloval antivirový program, zkonstatoval, že je vše OK a prdlajs - po pár dnech stejný problém. Několikrát jsem se mu snažila dovolat, telefon nebere, na vzkazy neodpovídá - a to má prosím normální business - dokonce mi tady nechal vizitku sprosťák.
Takže zítra má přijít někdo jiný a předem se ujistím, že pokud to neopraví, že ode mě neuvidí ani penny :o))

Já mám pár novinek, jak dýl nenapíšu, tak nevím kde začít.
Dnes jsme byli omrknout nějaké to nové autí. No nejsme o nic moudřejší než jsme byli, snad jen máme jasno v tom, že bude opravdu lepší koupit nějaké větší auto jako je Ford Galaxie (MPV) než combika, protože combi má sice větší kufr, ale vevnitř je pořád dost malý a Polinka pak brousí nožičkama o sedadlo, které je před ní.
Bohužel Galaxie co tam měli vystavené byly dost drahé, až předražené, ale podařilo se mi se v jedné projet a nebyla to taková hrůza. Je to jiné, protože sedím výše, a vůbec je to větší auto, ale je to otázka zvyku. Rozhodně se mi líbilo být výš .oD
No takže teď se budeme snažit prodat našeho Focuska, a pak hurá koupit nové. Vypadá to na nakonec na Forda Galaxii nebo VW Sharan. Už aby to bylo.

Celý den jsme někde lítali, takže zase nebyl čas usednout k netu až teď. Taky jsem se dnes byla podívat v další školce, která je sice o něco dál než do které Polinka teď chodí, ale i tak by se tam dalo sem tam chodit pěšky - určitě jí alespoň vyzvedávat. Řekla bych, že je ještě lepší než do které teď chodí. Sice to není Montessori, ale je vážně prima a celá atmosféra tam je jiná - vlídnější? No prostě jsem byla já i Polinka uchvácená a asi jí tam zapíšu od září, protože teď mají plno. Mají oooobrovskou zahradu, se spoustou prolézaček a paní učitelky byly moc hodné, zajímaly se o Apolenku a pěkně nás tam uvítaly - prostě docela jiné od té školky kde chodí teď.
Takže od září asi změníme.

Daisy naříká o něco méně, takže snad na chvilinku zoubky polevily. Taky včera spinkala od 20.00 hod do 4.30 a pak do 7-30 hod. Nádhera - teď abych si jí raději hlídala a nenašla místo ní v postýlce ráno třeba vyměněnou za Matýska od Marti V - :o)

Dnes jsme ochutnali pár lžiček brocolice smíchané s rýží a kupodivu nepohrdla ani tímto. Chvilinku se pošklebovala, ale nakonec co, hlavně že to je jídlo, že, a spapala pěkně vše co měla připraveno. Pokud budu mít zítra čas, tak jí vezmu převážit, odhaduju že přes 7,5 kg má určitě.

Tak a teď reakce na vaše komentáře :

Báro - vítám tě moc v našem deníčku. Už jsem ti napsala jeden komentář ještě do toho předešlého, ale asi jsi jej přehlédla. Takže VÍTEJ, jsem ráda, že tu máme novou maminku a miminko a hrozně rády se s tebou budeme dělit o radosti i strasti rodičovství.
Pokud bude nějaká fotečka do fotogalerie, tak tím mě moc potěšíš, je to moc fajn vědět, s kým máme tu čest a taky se moc ráda kochám pohledem na další miminka !
Kamilka je šikulka, když se otáčí už od 18. týdne. Ale to spaní joj, to je bída - další mimí co potřebude domluvit :o)

Ptala jsi se, zda můžeš začít přikrmovat nejdříve večer. TAk jasně že ANO ! Nejde o to kdy během dne začneš s příkrmem, ale snaž se dbát na to, aby Kamilka nebyla ani hladová, ani zasycená.
Zkus jí třeba nakojit o něco dřív než je zvykem a pak po hodince nabídni kašičku. Ikdyž ze začátku bych nabídla opravdu jen pár lžiček, takže nepočítej s tím, že to na její spánek nějak zapůsobí. Pokud jí má něco zasytit více než tvé mlíčko, tak to asi bude muset být větší porce a to bych hned ze začátku nedávala. Postupně jí každý den přidávej více a více, nebo prostě tolik, kolik spapá. Daisy toho taky moc nesní. Dávám jí asi jen 5 lžiček.

Jo a prosím napiš mi přesné datum, kdy se Kamilka narodila a míry, ať si tě můžu přidat do seznámku k ostatním miminkům.

KačKač - třikrát hurá Klárce za to, že je už taky točící !!!
Daisy zatím ničitel není, zatím se jí nepodařilo nic rozbít, ale tahat za vlasy mě umí vydatně. Fakt se divím, že mi tam něco zbylo. Prostě ty svoje chapadýlka natáhne a škubne — člověk fakt musí dávat pozor, protože kolikrát i šáhne po sklence, když piju a to mě potom celou polije :o)

Židlička - my máme celkem obyčejnou z Mothercare. Není ani polohovací, nic takového, vážně jen obyčejná, super skladná a nemůžu si jí vynachválit. Polinka v ní sedí od 6. měsíců do teď. Je omyvatelná, má šráky a potisk s ovečkama :o)

Jindřiško - psala jsi, že dáváš Mateovi ovocné šťávičky. Můžu se zeptat, zda je kupuješ, nebo máte odšťavňovač a vyrábíš mu svoje? V superkmarketu mají velikánský výběr, až mi z toho přechází zrak!! Ale když už máme doma ten odšťavňovač, tak asi je lepší dávat čerstvé … ?

Taky vám gratuluju k úspěšné 6.ti měsíční kontrole. Mateo je pašák. Koukám, že nám tu ta miminka vesměs váží těch 7,5 kg :o)

Jinak jak píšeš, že nemám být nešťastná z toho, že bude Polinka nosit brýle - tak mě nevadí, že bude muset mít brýle, mě mrzí, že prostě nevidí jak má. Je to moc smutné, je ještě tak malinká - obroučky nějaké krásné vybereme, ale raději bych byla, kdyby měla očička v pořádku.

Simunko ! - super super super že máte bezdrátové připojení na net - ráda tě tady uvidím častěji - v mezích možností :o)
Jak píšeš, že by jsi Matyáška nejraději kojila napořád, jen aby zůstal co nejdýl miminkem - tak to tě naprosto chápu. Já snad budu Daisy kojit do školního věku, jen abych měla pocit, že mě potřebuje :o))))

A co pračka?? Vyškemrala jsi si novou??? :oD

Na naše fotečky na Rodině se dostaneš pouze tak, že se tam budeš muset přihlásit pod uživatelským jménem a heslem. Musíš se na Rodině prostě zaregistrovat tak jako tady na Emimi a pak dole v tom albu klikni na odkaz „staňte se přítelem tohoto alba“ a já ti to potvrdím.

Pročpak jsi musela na UTZ bříška? Doufám, že jsi v pořádku !
Jo a gratulu k prospané noci ! Od 10.30 - 5.30 hod - to je teda změna co?

Sally - co je to bluegrass???? Jsem mimo :o)
S hudbou ale souhlasím - obě moje holčinky hudbu milují a nejvíce kytaru, protože to znají od táty, ten si brnká pořád.

Renčo - mě doktorka říkala, že je normální pro kojené dítě se nevykakat i 3 týdny !! Daisy měla 5ti denní pauzy, teď chodí celkem pravidelně, idkyž po příkrmech se to trošku zase rozházelo.

Evi s Melikou - byla jsem se kouknout, Melika je naprosto okouzlující - moc krásné děvčátko !!! A jak krásně roste ! za chvilinku snad předžene i zdejší 7,5 kilová miminka !!

Pomněnko - jaký používáš dětský prací prášek? Já Persil non bio a ten při 40 stupních vypere celkem hodně skvrn. Což je potřeba, protože když Daisy papká, tak to taky skončí všude. Nejraději má, když má plnou pusinku a začne prskat, to se jí líbí, že je mrkev i na mě :o)

Marti V - Vítáme uvítaného občánka Matějíčka :o) A teď už i točeného :o) Jak to že s váma na vítání nešel tatínek?
A jaký je statečný, že ani nezaplakal, když jej ďobali - to my jdeme příští pondělí a vím, že se to bohužel bez slziček zase neobejde. Jen tentokrát bude Polinka ve školce, tak budu mít více času a možností malou konejšit !

Jestli budeš zase s Luci a Matýskem, tak je prosím moc pozdravuj. Moc mi tady chybí !!!

Ještě pořád nemáte postele? To je teda k zlosti co? Já jsem včera usla na gauči a pak jsem byla celá polámaná. Postel je postel !

Uši- já počítám týdny tak, že prostě od narození, teda od 21.9. což byla neděle, tak další neděli ji byl jeden týden atd atd. Ale jinak měsíčně jí to počítám tak, že toho 21. každý měsíc jí je prostě o měsíc více. Takže ikdyž má týdnů 22 tak podle data narození má 5. měsíců a ne 5,5.
Takže když něčí mimi má 16. týdnů, tak já si od toho vždy odečtu 2 týdny a vím, že má 3,5 měsíce.
No takto to teda alespoň počítám já :o)

A z těch nemocí jsem taky někd pěkně unavená, Daisy teď opět soplíkuje, už zase kvůli tomu ani nemůže při kojení dýchat, ale nezbývá než doufat, že s příchodem jara bude všem nemocím konec.

Qatro a Emily - moc tě tady vítám, ikdyž jsi sousední, ráda tě tu uvítám častěji a třeba nám o sobě i něco napiš. Emily je krásnéééé jméno !

Tak a já jdu asi smočit své unavené tělo do vany, nebo kouknout na TV, protože u sezení mě teď dost bolí záda.

Mějte se mooc krásně a jestli jste to dočetly až sem, tak máte mou poklonu !!
Pááá
 Ed

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 25.02.04 23:20

Jé Ed,
ještě mě tak napadlo, jak se děti v Anglii vlastně učí číst? Jsem asi blbá, ale když má každé slovo jinou výslovnost a jinak se píše. Já jsem takový jazykový antitalent. Anglicky se učím už asi 10 let s přestávkama a nikam to moc nevede. No, ale asi nejsem sama, protože jsem narazila na knížku „Angličtina pro věčné začátečníky“, nebo tak nějak se to jmenovalo.

A jak ses dneska projela? Nenabourala jsi? V tom jsem taky na h...... Mám řidičák od 17 a řídím tak jednou do roka. Strašně se bojím. Ze začátku jsem se nebála, jenže nebylo čím jezdit a když jsme se zmohli na auto, tak už jsem se bála. Pořád uvažuji o rekondičních jízdácha o tom, že bych si pro začátek koupila nějaké starší auto, třeba Favorita, jenže zatím zůstalo jen u toho. No snad někdy.

Tak to už je dnes opravdu vše. Dobrou noc a spavá miminka přeji všem. Simunka

 
LaBouche
Kecalka 237 příspěvků 26.02.04 19:26

Ahojdá cholki,

tak se Vám hlásíme se dvěma novinkama. Ta první je, že jsme od úterý začali chodit na plavání. Sice první lekce byla proplakaná a pro mě traumatizující, ale doufám, že se to bude jenom lepšit. Pláč začal už v šatně. S manželem jsme totiž už dřív zjistili, že náš miláček, jakmile jej pohromadě víc lidí, kteří mluví nahlas, se bojí. A jelikož náš v té šatně bylo celkem 14 a bylo to tam jako ve včelím úle, náš prďola spustil a přestal až když jsme vyšli ven z haly. Lektorka je skvělá, vysvětlila mi, ať se nebojím, že některá miminka holt takhle reagují. Tak aby si zvykl, byli jsme dneska znova, sami (teda ještě s kámoškou a s jejím mimískem). A to už bylo v pohodě. Takže jsme se domluvily, že nebudeme chodit s ostatníma maminkama společně do šatny, ale půjdeme dřív a tam, kde jsme se převlékali dneska, aby byl v klidu. Dneska jsem mu koupala opravdický plavečky, ale jsou mu ještě trošičku přes stehýnka větší. Když mi je prodavačka ukázala, myslela jsem, že se posměju. Takový pidiplavečky, to je nádhera. Budu muset udělat foto a šoupnout vám ho ukázat.
No a ta druhá novina je, že jsme byli dneska v poradně a vážíme 7,50kg. Paní doktorce předvedl, jak se umí otáčet na bříško,měla co dělat, aby si ho poslechla. Dostali jsme jedno pigáro do stehýnka a dva termíny na očkování proti obrně, který je naštěstí jen na lžičku.
Jo a vlastně mám ještě třetí novinu. S manželem jsme si udělali dneska takovýho trošku opožděnýho Ježíška - zítra nám dorazí digifoťák. Už se moc těším. Doteď si ho manžel půjčoval z práce a to nebylo ono, protože jsme ho měli jednou za čas. Takže teď se bude fotit až se bude z objektivu kouřit.
Já jsem byla včera na prohlídce po 3 měsících od prohlídky po šestinedělí, vše je v pořádku, takže se uvidím s paní doktorkou až za rok. Jsem ráda, protože u ní je to vždy na celý den.
Vesele baštíme, minulý pátek jsem navařila zeleninku, rozmixovala, naporcovala a šoupla do mražáku, takže až dojíme kupovaný (ještě nám zbyla brokolice), vrhneme se na domácí. Taky mu zkusím uvařit domácí rýžovou kaši. Na doporučení od kamarádky jsem koupila rýži jasmínovou, tak jsem zvědavá. Ta od Hami Matýskovi chutná, jenže já to prostě nemám ještě „ve voku“ a většinou ji uvařím tak hustou, že se mu chudáčkovi z ní zvedá žaludek a nechce jí.
Jo a se spaním se taky lepšíme. Usínáme ve 20hod a pak se probouzíme v 00:00, 05:00, 06:30. Připomínám ale, že večerní a půlnoční krmení je Sunárek, jinak by takhle nevydržel. Takže se mi fakticky budil co hodinku z hladu.
Tak se mějte maminy i mimčata krásně, buďte zdraví a zase brzo páček.
Lucka + Matýsek (dneska 5ti měsíční)

 
Jindriska
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 26.02.04 19:36

Ahojky všem!
Tak se musím pochlubit! Spíme od 19:30 do 04:15! Jak se zdá večerní kaše vyřešila buzení, byl to tedy hlad. Po té kaši Matýska ještě asi za hodinku nakojím a vystaráno. Sunar Mateo zatím neochutnal (Sofinka ho také měla prvně někdy v devíti měsících), myslím, že zatím jsme nad hladem vyhráli kombinací ovoce-zelenina-kaše + 3-5 (spíš těch 5) kojení. Tak snad nám to takhle zatím pěkně vydrží.
ED: Šťávičky Matýsek moc nechce ani domácí ani kupované (dělám oboje), zatím dává přednost ovocným přesnídávkám a ty spíš kupuji. Už jste vybrali autíčko? Mně se víc než galaxy líbí ten Sharan, ale pro mě s mojí nížkou 160cm je ideální ta naše Zafira, tam nemám pocit, že řídím autobus. Budete kupovat nové nebo jako my něco už trošku ojetého? Ty Galaxy se nám také zdály zbytečně drahé.
No jo, já se teď rozloučím, musím jít uspat Sofinku (to znamená dvě až tři pohádky). Ahoj všem,

Jindra a šelmičky

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 26.02.04 23:52

7 560 g :o)))) Čili jsme zdvojnásobily porodní váhu .o)

Takže jsme tady vážně tak průměr okolo 7,5 kg že jo?
Jen nevím jak je dlouhá, ona u toho měření kvílí, tak jí nechám vždy jen zvážit :o)

Dneska jsme papaly mrkvičku a teď je oranžové skoro všechno, protože pak ublinkávala taky na oranžovo. Mrkvička se taky špatně omývá z pokožky, tak měla kolem pusiny kolečko a až to výjde druhým koncem ven, tak zase bude mít pro změnu oranžovou prdýlku :o)

Bohužel zase bolely zoubečky, tak celý den prokňourala, ach jo.

Počítač by měl být opraven, ale to se pozná až za pár dní. Pán co přišel dnes se zapřísáhnul, že pokud to nepůjde, tak že mi vrátí penízky. Ještě že tak, stálo mě to dalších 40 liber :o( To na co manžílek dře celý den si někdo účtuje za hodinu „práce“.

Simunko - já ti vážně nevím, jak se tady učí číst. Pamatuju si, z dob aupairských, kdy jsem se starala o 4letou holčičku, že ta si domů nosila už rovnou krátké slova, která se prostě učila číst. Žádná abeceda. Víc ti budu moc poreferovat, až půjde naše zlobidlo - to budou informace z první ruky :o)
A super, že už to u vás tak krásně spinká ! Jen tak dál. Koukala jsem na novou fotečku v galerii - máš prostě úžasné děti. Takové štěstí pohromadě !!!
My jsme včera stáli nad vanou, kde se cáchaly ty naše princezny a já říkám - koukej co jsme si nadělili :o) Kdo by to byl před třema rokama řekl, že budeme mít takové dvě holčičky. A jsou celé naše !! Někdy mi to pořád připadá jako sen, že já jsem máma a tyhle dvě naprosto úžasné stvoření patří mě - napořád :o))

Jindřiško - tak že by si ta nespavá miminka vážně dala říct? Snad ano !!
Autíčko budeme kupovat už ojeté, jsou o hodně levnější a vlastně jako nové, pokud jsou jen 2 roky staré. Pokud koupíš nové autíčko, tak na tom celkem dost ztratíš, protože auta ztrácí na hodnotě co rok to několik tisíc. Např. koupíš Galaxy, co nová stojí 17.000 liber a za dva roky by jsi jí prodala tak za 13.000 a to kdo ví jestli.

Pááádííím do hajan, jsem z toho dnešního kvílení grogy.

Mějte se nádherně
Ed

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 27.02.04 00:01

Ahoj Luci,

jen jsem ti chtěla napsat, ani ne poradit, prostě jen tak nadhodit - že je lepší miminku dávat doma dělané přesnídávky. Jde hlavně o to, že to doma tak suprovácky nerozmixuješ do konsistence, jakou mají kupované přesnídávky a to je dobře, protože takto si miminka lépe zvykají na „hrubší“ stravu.

Ty kupované přesnídávky také chutnají docela jinak než po doma dělané čerstvé a to zase může vyústit v to, že děťátko bude vybíravé a nic ti pak nesní.

No není to pravidlo samozřejmě. Ale já dávala Apolence taky přesnídávky a dodnes je strašně vybíravá. Snad ještě i v roce, kdy měla dost zubů se mi začala dávit nad čímkoliv, co jsem uvařila já a co mělo více kousků zeleniny než kupovaná přesnídávka.
Mimi si rychle zvykne na to, co se lépe polyká !

Tak to jen taková „připomínečka“, ale rozhodně přesnídávky nezatracuji, taky je tu mám, hlavně pro dny, kdy nestihnu rozmrazit, nebo prostě nestíhám vůbec nic, tak abych měla hotové jídlo po ruce. Sice mám taky zásobu na mražáku, ale nemáme mikrovlnku, takže pokud zapomenu rozmrazit ráno, tak se musím uchýlit k plánu B.


Ed

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 27.02.04 01:01

Ahojte holky,

tak zas nespím. Tobiášek od čtvrtečního večera šíleně kašle a před půl hodinkou se vzbudil a má skoro 40 horečku. Tak jsem mu dala paralen a teď čekám jestli mu to trošku klesne. Jinak budou totiž muset nastoupit zábaly. Pfujky, to nesnáším, jenže někdy to bohužel jinak nejde. Je ale jisté, že dokud mu teplota neklesne, tak stejně neusnu.
Je u nás dneska celkem veselo, protože Matyášek měl večer také zvýšenou teplotu a průjem. Já myslím, že to budou zoubky. Doufám teda. Tobiášek míval také průjmy a teplotky když mu rostly.

Ed taky se asi hlásíme k miminkům co mají kolem 7,5kg. Já schválně koukala kolik vážil Tobiášek ve 4 měsících a měl 7800g. Tak na mě jdou trošku mdloby, co to vlasně tahám po bytě za váhu, protože Matyášek měl ve 3 měsících víc než Tobča. Na vážení máme jít v úterý tak uvidím.
Na počítač mám naštěstí manžela, namontuje, nastaví, opraví. Bohužel si s ním docela dost často hraje (máme více operačních systémů, takže si musím počítač pořád restartovat, abych se dostala tam kam chci) a já občas tápu. Někdy ten počítáč zapnu a naskočí tam něco co jsem nikdy v životě neviděla. On je takový šťoura, ani ho tak nebaví hrát nějaké hry nebo si jen tak něco číst, jako pořád něco nastavovat a programovat. Bohužel se tím neživí, tak mám smůlu, nebere na hodinu to co jiní na den.

S tím autem máš pravdu. Říká se že když si koupíš nové auto tak rázem stratí tak 100 000 na ceně.

Já dneska zase prohlásila, že jsem hrozně bohatá, když mám tři krásný dětičky. Jenže teď je u nás myslím v módě tak jedno nebo dvě. Alespoň mám pocit, že na mě občas lidi blbě koukaj.

Koukala jsem na tvé fotky a máš opravdu krásnou rodinu. Myslím, že jsi sťastná, alespoň na mě tak působíš. Holčičky krásně rostou, a i když to teď musí být celkem náročné (nedávno u mě byla kamarádka ze školy se svým 2,5letým chlapečkem), tak podle mých zkušeností bude tak za rok pohoda. Alespoň u nás se ty děti tak od 4 let úplně změnili. Už byli rozumné a nebylo s nimi tolik práce.

Jo a s břichem nic nemám. Měla asi jsem jen zánět vaječníku. Jenže naší paní doktorce se zdálo že mě to bolí trošku víš než má a tak mě poslala na ten ultrazvuk. Mě to ale vyléčilo nošení košilky a pantoflí. Holt jsem nezodpovědná a lítám pořad jen na lehko. No alespoň teď vím, že mám všechny orgány v pořádku.

Tak já už jdu přeměřit tu teplotu, a doufám, spát.

Simunka

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 28.02.04 12:37

Ahoj holky,

jsem úplně hotová, Daisy celou noc prozvracela. Vůbec nevím proč, teplotu nemá, tak by mě zajímalo, jestli to nemůže být od těch zoubků, má taky smradlavý průjem bléééé - smrdí to jako močůvka :o)

Tak já jdu prát, převlíkala jsem postýlku 8× a pak už nebylo do čeho převlíkat, tak pozvracela naši postel a koberec.

Chuďátko moje malé. To je pořád něco že jo? Tak nevím nevím, jestli jí na to očkování v pondělí vezmu.....

Ještě zkusím pisnout více odpoledne.

Krásný víkendík přeju
Ed

Ps. Nemá někdo dnes večer čásek na chat? Mohly bychom se domluvit na pokec.

 
MaK
Kelišová 5063 příspěvků 28.02.04 14:40

Ahoj holky,
tak jsme byly na očním a dostaly jsme kapičky.Ucpané kanálky to prý nejsou,tak doufám,že se to zlepší.Teda,kapat mimču do očí je fakt zážitek:o(.
Kolik vážíme,zatim nevim,ale v pondělí to půjdu zjistit:o).Včera jsem byla v IKEE a nesla jsem v jedný ruce oblečenou Kristýnku a druhou jsem vezla kočárek s nákupem a měla jsem toho plný kecky:o).Už se pěkně pronese,macinka naše.
Jinak spát pořád chodíme s úderem půlnoci.Pak teda spí až do 7:00,7:30,nají se a ještě si schrupne(když se zadaří).
Ed,co to vidím?To je teda smůla,chudinka Daisy.Nemůže to být reakce na nějakou baštu?Tak ať se to co nejdřív zlepší!!
Zatim pa,jdem na prochajdu.Táta hraje fotbal,tak se půjdem mrknout,jak válí.
Ozvu se zítra.Zatim pa,Monika a Kristýnka
PS:Já bych mohla na chat až zítra večer.

 
bazalka
Stálice 90 příspěvků 28.02.04 16:13

Ahojky Ed,
to je mi teda Daisynky moc líto, přeju vám ať je to co nejdřív lepší! Ondra od malinka vůbec nikdy neublinkával /ani když jsem ho po jídle vyhazovala ke stropu :-)/, takže mě teď vyděsilo když jsem mu zkusila dvakrát večer podat jako příkrm kaši /pokaždé jinou/ a dvakrát to skončilo velkým zvracením /osmero povlečení bych tedy dohromady nedala :o)/. Momentálně pro změnu bojujeme s mosní odsávačkou /taky zážitek/, takže než seberu odvahu, tak další kaši zatím neriskuju a v noci vstávám a kojím a kojím /alespoň mi déle vydrží idea o tom, že miminko po večerním příkrmu kaše vydrží spát celou noc, neb se nebudí hlady :-))/ Tak držím palce! Zatím papa
Bazalka

 
Simunka
Ukecaná baba ;) 1186 příspěvků 28.02.04 17:29

Ahoj Ed,

je mi moc líto Daisynky. Já teda osobně nevím jestli to nemůže být ze zoubků, ale pokud nemá teplotu, tak to snad bude v pořádku.

Já si teď také pěkně užívala s Tobiáškem. Teplota mu sice v noci tak nějak klesla, jenže ráno nemohl vůbec mluvit, protože nemohl dýchat. Šli jsme tedy k doktorce a ta mi řekla, že to má na průduškách, a že mu to jde hrozně rychle, že by z toho mohl být zápal plic, ať ho hlídáme a kdyby se zhoršilo dýchání nebo kašel, ať jedeme okamžitě do nemocnice. V noci samozřejmě moc nespal, pořád se budil a chtěl napít nebo něco. Ale dnes už je naštěstí lepší. Já byla ale ráno v šoku, protože jsem se probudila a Matyášek spal s náma v posteli. Koukala jsem na něj co tam dělá, protože já mám totální okno. Přitom jsem musela vstát, vytáhnout ho z košíku, vypnout podložku na hlídání dechu a kojit ho. Já o tom ale vůbec nevím! Stalo se vám to už někomu? Nebo jsem už totální magor?

Na chat bych snad čas měla, protože jsem celé odpoledne dospávala, tak večer stejně neusnu. Napiš v kolik.

Simunka

 
Jindriska
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 28.02.04 19:45

Ahojky!
Tak z celé rodiny už mám zatvrzele bolení v krku jenom já, Matáskovi se to vyhnulo úplně a Sofinku to jen tak pozlobilo, ale Luis i já jsme skončili oba na antibiotikách. Dneska jsme nevěděli co dělat, tak jsme se nakonec vydali do Národního muzea na zvířátka, byla jsem zvědavá, jestli se Sofinka nevyděsí, když uvidí nehybná vycpaná zvířata, ale vůbec ne, nadšení bylo veliké a mně překvapilo, kolik těch zvířat už zná včetně takových jako klokan, tuleň atp.Navíc nám předvedlajak už ovládá schody a všechny je v muzeu vyšlapala i sešla bez držení za ruku. Nejvíc se zapotil tatínek, protože musel vynést kočár s Matesem a zase ho snést neb v muzeu se nesmí drncat schod po schodu, celkem mu nezávidím, náš brouček je den ode dne těžší, ty příkrmy + stále vydatné kojení opravdu dělají své. V noci spí stále krásně, takže se po dlouhých měsících (počítám k tomu i měsíce před jeho narozením, kdy Sofinka ještě spala dost neklidně) se zase cítím odpočatá. Nevím, jestli jsem vám psala, co Matýsek dostal k svátku + k půlročninám. Takže od babičky nejrůznější dupačky a bundičku (bylo to zapotřebí, nějak mu je všechno malé), od strejdy chrástítko, které vydává ještě další zajímavé zvuky a od nás kousátka, která miluje ( + kočárek, který už ovšem nějakou dobu používal). My se asi jednou udárkujeme! Jinak Matýsek už odhalil nejrůznější tlačítka a kroutítka na hracím centru Les (hrdý to titul, že? Visí mu to na postýlce a vydává to zvuky nejrůznějších zvířátek, vody, stromů, různě to bliká a hraje a dostal to od našich k vánocům) i najiných hračkách, které vydávají zvuky, takže momentálně neustále vyhráváme.
ED: Chudinka Daisinka! Sofinka takhle zvracela jen jednou, to jí byl necelý rok, pak měla asi další dva dny teplotu, potom se osypala (jen do půl těla), díky tomu teplota okamžitě spadla. U ní šlo o tzv. exantema súbito, prý je to u dětí do jednoho roku poměrně časté. Nevím, jestli by to bylo možné i u vás. Hlavně se brzo uzdravte.
SIMUNKA: Jednou jsem takovéhle okno měla se Sofinkou, ale naopak. Vzbudila jsem se a strašně jsem se vyděsila, protože u nás v posteli nebyla. Vůbec jsem si nepamatovala, že jsem vstala a vrátila jí zpátky do postýlky, byl to dokonalý výpadek paměti a bylo to strašně nepříjemné. Matýska krmím vedle v pokoji na kanapi, abych nerušila Sofinku a Luise a také proto, že on má rád svoje pohodlí a u nás v posteli chce být jen ráno a večer, když si s ním táta hraje, ale jinak se tváří, že jako „děkuji nechci. Já mám rád svůj vlastní prostor na krmení a pak mě zase vraťte tam, odkud jste mě vzali.“
No, nějak jsem se rozpovídala, takže teď půjdu zkontrolovat, jak mi ty šelmičky spinkají a potom asi budu líná a budu se dívat na nějakou nenáročnou blbůstku v televizi. Mějete se krásně,

Jindra + šelmičky

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 28.02.04 19:49

Holky,

tak dnes večer, v 22.00 hod vás budu vyhlížet v místnosti Štěstíčka.

Těším se, že se tam s některou další maminou (nemusí být od nás z deníčku samozřejmě) setkám.

Páá
Ed

Ps. Daisy pořád zvrací - zuby to nebudou, asi nějaký střevní bacil Emil.

Vložit nový komentář