Měla jsem vážnou preklampsii

Těhotenství

Teď, když na to vše vzpomínám, tak si to pořad přesně vybavuji, jako by to bylo včera, ale naštěstí je to skoro už 4 měsíce za mnou. Píšu to proto, abyste věděly a případně, pokud byste měly stejné příznaky, hned navštívily lékaře.

Byla jsem v 30. týdnu těhotenství, kdy mě začaly šíleně bolet uši a zuby, v noci jsem vubec nespala a hlavnou skoro tlukla do zdi, jaká to byla neuvěřitelná bolest, začala jsem strašně otékat a hodně rychle se unavovala, za noc jsem byla schopná vypít snad 2,5 l vody. Každý den jsem dříve pila kávu, ale najednou mi přestala chutnat, byla pro mě hořká, i když jsem ji měla stejně oslazenou jako vždy.

Ve 34. týdnu, jsem se ráno probudila, uvařila obídek, v domění že ho sním až příjdu od svého gynekologa z poradny, zapnula jsem pračku a jela jsem k doktorovi. Když jsem sestře ukazovala papírek na bílkovinu v moči, tak nevěřila co vidí, měla jsem 3. stupeň bílkoviny. A tak mě poprosila, abych test zkusila znovu a bylo to opět stejné, po té mi změřila tlak, který jsem měla 110 na 120. Došla jsem na řadu k doktorovi, ten mi řekl že mám jít do porodnice na kontrolu, že mi, ASI, selhávají ledviny.

Stékaly mi slzy, i když jsem nevěděla, jak moc je to vážné, můj gynekolog mi řekl, že si mě tam možna nechají na pozorování. Vůbec mi nezavolal sanitku, i když to byl kousek. Volala jsem mamce, která byla nedaleko doktora, a tak mě tam vyzvednula a do porodnice na vyšetření doprovodila. V porodnici mi dělali ktg, rtg, vůbec jsem nevěděla, co se děje, najednou kolem me začali litat doktoři jako ve filmu a dejte ampulku toho a toho. Tlak mi naměřili 198 na 120. Což je na pokraji smrti. Když jsem se zeptala doktorky, co se děje, tak mi řekla že mám nemoc, na kterou můžu hned já i miminko umřit, a že mi selhávají ledviny.

Vykulila jsem na ni oči a nechápala. Uprosila jsem je, ať si můžu ještě odskočit na wc, přitom jsem hned řekla mamce, která netrpělivě čekala na chodbě, že asi umřu, začala hned plakat, já musela hned zpátky, dali mi kapačku a okamžitě mě převezli nahoru na přípravu na operaci. Ještě ale čekali, jestli mi zaberou léky na sníženi tlaku, aby mě mohli nechat převést vrtulnikem, jelikož se tak nestalo, tak mě museli nachystat na operační sál. Na chodbě sestřička mamce zdůraznila, „jaké DRAHÉ léky mi museli podat,“. Když jsem byla připravena, odvezli mě na sál, nejdříve mi bylo řečeno, že mě celkově uspí, nakonec to ale nemohli udělat, jelikož by mě prý neprobudili.

Začali mě napíchávat do zad, ale vůbec se jim to nedařilo, když se jim to nepodařilo ani na desátý pokus, normálně mi řekli, ať si sednu, což jsem skoro nebyla schopna v tom stresu, museli mě držet. Asi po osmém píchnutí se jim to konečně podařilo, potom konečně začali s císařským řezem, u kterého jsem brečela, protože jsem cítila, jak ze mě to miminko strašně rvou, byla to hodně velká a tupá bolest. Poté jsem uvidela konečně svoji holčičku, sice jen 2 minutky, ale byla nádherná. Hned ji museli převést v inkubátoru do FN v Ostravě, protože měla jen 2010 g. A já byla převezena na JIPKU, kde mi neustále píchali nějaké injekce, brali spoustu krve, až to nakonec dopadlo tak, že mi dávali 2 plazmy krve. Ten večer jsem měla ploché břicho tak jako nikdy, po pár hodinách ale začalo strašně otékat a plnit se, vůbec jsem nevěděla, co to je.

Zničeho nic mi břicho strašně zfialovělo a hodně bolelo, místy tvrdlo. Když se na to díval doktor, tak říkal, že mám v břiše krev, po pár dnech mě přeloži na porodnici. Neohleduplně mě dali na pokoj k jedné mamince, která měla miminko u sebe, bylo mi to strašně líto a pořád jsem jen brečela. Asi po hodině přišla sestra, jestli neco potřebuji a že mi za chvilku doveze miminko, a tak jsem ji řekla, že mám miminko v Ostravě. Udiveně řekla aha, takže jsem si hned pomyslela jaký tam maji o všem přehled. Během tech prvních 3 dnů se mě tam každý doktor ptal, kde vy jako máte miminko. „Připadala jsem si tam opravdu jak…“.

Ale to nic. Po deseti dnech mě měli pustit domů, ten den ráno mi brali krev, aby věděli, jestli je vše v pořádku, doktor mi ale řekl, že si můžu už domluvit odvoz, že testy jsem do teď měla ok, takže určitě to bude také dobré. Takže jsem se chystala domů, ale přišla pro mě sestra, že mám přijít za doktorem, a tak jsem tam šla a ten mi řekl, že mám 20× zvýšenou normu zánětu než je hranice a že bude muset krev vytlačit ven, aby to nemusel dělat operačně. Šla jsem se tedy ze slzama v očich nachystat na zákrok, bez umrtvení, prostě nastříhal stehy a silou se celou vahou do toho opřel a krev vytlačoval. Poté mi slíbil, že na druhý den vezme znova krev a pokud se to sníži alespoň o trošku, pustí mě domů, abych mohla jet za dcerou do Ostravy.

Když mi druhý den ráno sestřička prozradila, že mě doktor pustí domů, že mám zánět snížený, zavolala jsem si odvoz, oblékla se, sbalila věci. A čekala. V tom přišel doktor, že se mi zánět sice snížil, ale že mě bude operovat, což už jsem nemohla najít vhodná slova, protože za těch 14 dnů, co jsem tam byla, s tím nikdo nic nedělal, a tak mě Dr. musel operovat a nasadit antibiotika, opět jsem musela znovu pocítit všechny bolesti, mít znova zavedenou 1 a půl trubičky a dren, opět mi trvalo pár dnů, než jsem to zase rozchodila. Přišel primář a když jsme se bavili, zpětně říkal, jaké jsem měla obrovské štěstí, že já a malá jsem nemuseli dožít ani večera, že mě museli operovat v téhle nemocnici, protože i na transport vrtulníkem bylo moc pozdě.

Uprosila jsem ho, ať už mě pustí domů, nechtěl, ale nakonec souhlasil, i když říkal, že budu muset být nejméně půl roku hodně hlídaná lékaři. Teď je to necelé 4 měsíce od té události a můžu říct, že každý doktor na mě kašle! Moje doktorka mi řekla: však se někdy zastavte přeměřit tlak. Navíc mi bylo doporučeno nemít druhé dítě. Jsem mladá, je mi teprve 19 a byl to pro mě příšerný zážitek, ještě teď kolikrát pláču, když si na to vzpomenu. Doteď mám bolesti uší a zubů, nevím, co to znamená. Do toho se přidaly šílené migrény. Jestli někdo víte, co to znamená, tak mi prosím poraďte. Děkuji. Nyní jsem šťastná se svou dcerkou, která je úplně kouzelná.

Omlouvám se za chyby.

Hodnotilo 7 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
locika
Neúnavná pisatelka 15887 příspěvků 20.12.10 09:12

To je šílené!!! Přečetla jsem jedním dechem a jsem z toho teda vyvalená 8-o Poradit neumím, nezažila jsem, ale moc tě obdivuju, že jsi to všechno přestála. Prosím tě ale, raději si ještě zajdi někam třeba k jinému doktorovi na vyšetření, nejlépe k někomu známému, nebo na doporučení někoho blízkého, je opravdu zvláštní, že tě nikdo pořádně nekontroluje…nejsem odborník, třeba je to tak v pořádku, ale asi bych po tom všem měla už strach…a teď tu musíš být a normálně fungovat pro svou maličkou, takže hlavně nic nepodceňuj.
Přeju ti, ať je všechno v pořádku a už si jen užíváš mateřské radosti :kytka:

 
Anabellka
Závislačka 4771 příspěvků 1 inzerát 20.12.10 09:33

No nestačím zírat, co se v některých špitálech děje. Sama s preeklampsií zkušenost nemám, ale jsem zdravotník, tak vím o čem je tady řeč. Myslím si, že tam bylo určitě nějaké pochybení ze strany doktorů, ale to ti nikdo nepřizná. Radím to samé, najdi si jiného doktora. Já znám jen doktory v Brně, to ti asi nepomůže.Ale myslím, že v Ostravě by mohl být taky někdo kdo ti pomůže.

 
Anonymní  20.12.10 09:40

ahoj, já taky prodělala preeklampsii, ale naštěstí jsem se nenalívala krví, po propuštění z porodnice mi vyskočil tlak přes 200/130, teď beru dopegyt, tlak mám kolísavý a doufám, že mi dovolí druhé dítě. Takže držím palce ať ti malá prospívá a zdravotní stav se spraví

 
Danylla
Kecalka 112 příspěvků 20.12.10 09:45

Ahoj, poslala jsem ti soukromou zprávu, mám také zkušenost s preeklampsií, myslím, že bys měla navštívit jiného lékaře, není to legrace, hlava může bolet od zvýšeného tlaku, který může přetrvávat. Přeju ať je ti brzy lépe! :kytka:

 
adorablemamka
Kecalka 120 příspěvků 20.12.10 10:39

Teda, je mi hrozně líto, co Tě postihlo, hlavně že jste to i s malou překonali…určitě navštiv jiného lékaře, s tím si naní radno zahrávat..je strašný, jak jsou někde bezohlední…
Přeji ať se vše spraví, a hlavně ať jste obě v pořádku a zdravé… :srdce: :srdce: :hug: :kytka:

 
Jaja027
Zasloužilá kecalka 914 příspěvků 20.12.10 11:03

To je strašné, co jsi musela v nemocnici zažít a ještě u sebe nemít miminko. Taky bych okamžitě hledala jiného doktora, aby jsi byla pod kontrolou. A možná, že za pár let Ti i to druhé miminko dovolí. Přeji už jenom samé šťastné chvilky s Tvojí dcerkou. Krásné Vánoce :hug:

 
marbo
Kecalka 310 příspěvků 20.12.10 11:49

Je to hrozné, co sis musela všechno prožít. Jsi tak mladá…
Ale na druhou stranu mladší tělo si se vším rychlejc poradí. Já mám za sebou 3 císaře, ten poslední před 5 měsíci, moc s Tebou soucítím, úplně jsem při čtení cítila tu bolest s Tebou hlavně druhá operace a vytlačování krve z břicha bez umrtvení???!!!
Lékaři ozvěte se, tohle přece Vaši kolegové nemohou maminkám dělat nebo jo?!
Hlavně nezoufej, najdi si jiného, kvalitního doktora, ať Tě má někdo pod kontrolou.
Mě taky říkali při druhém porodu, že konečná, že už nesmím mít třetí dítě, no a teď když jsem otěhotněla, tak doktor jen řekl, v dnešní době už třetí císař není problém. Medicína jde do předu a ikdyž jsi měla takové problémy, není řečeno, že se budou v dalším těhu opakovat.
Chce to ale opravdu rozumného doktora, myslím, že by Ti tady holky určo nějakého poradily, když řekneš oblast, odkud jsi, asi kolem Ostravy?
Užívej si miminka a děkuju, že jsi to sem napsala, někomu může pomoct. Chtělo by to zveřejnit nemocnici, kdes rodila, ale chápu, když se Ti do toho nebude chtít.
Přaju hodně zdravíčka a spokojené miminko!

 
marbo
Kecalka 310 příspěvků 20.12.10 11:51

Omlouvám se za román, vzpomněla jsem si ještě, že hlava bolívá jako vedlejší účinek epidurálu, někdy i dost dlouho, ale většinou to přejde.

 
stejfa
Kelišová 5450 příspěvků 20.12.10 12:18

Já zažila podobnou zkušenost, až na ty tvoje pooperační komplikace. A musím ti říct, že jsem už skoro 3 roky po porodu a v mysli to mám pořád. Z pohodového těhotenství nastala noční můra z které jsem se naštěstí vzbudila. Teď čekám druhé miminko a doufám, že se nic podobného opakovat nebude. I když mě sliboval rizikové těhotenství, tak pořád pracuji, jenom mě bude více hlídat a nějaké natékání nohou už nebudu svalovat jenom na jiný stav. Přeji krásné Vánoce a užívej si malou berušku, kterou si bohužel nemohla mít po porodu u sebe. :kytka:

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1705 příspěvků 20.12.10 13:21

Musela jsi zažít peklo. I přes tu hrůzu je štěstí, že jste s malou přežily. Poměry v některých nemocnicích jsou šílené a zřejmě bude hůř… Taky bych se přikláněla ke změně lékaře, na to máš právo. A pořídila bych si tlakoměr, nebo si ho třeba vypůjčila a měřila bych si každé ráno a večer v pravidelných časech tlak. Možná tě hlava bolí od vysokého tlaku. Každopádně po takové zdravotní komplikaci by jsi měla být sledovaná, navíc pokud ti nebývá dobře! To asi úplně normální není.

 
BohunkaP
Extra třída :D 14406 příspěvků 20.12.10 14:10

Teda, to je síla… hlavně, že aspoň malá je v pořádku. Držím palce, aby Ti bylo brzo dobře.

 
lemaz
Závislačka 3037 příspěvků 20.12.10 16:13

je to hrozné, co se ti stalo, ale věř, že to mohlo dopadnout hůř. Má kolegyně před 3ma lety o miminko přišla. Přehazovali si jí jako horký brambor, měla přesně ty samé příznaky jako ty. Hlavu už měla dvakrát větší a musela chodit jen v ponožkách, protože jí už nebyli ani pantofle. Po třech dnech si jí konečně nechali v nemocnici, kde jí řekli, že její syn (byla kolem 36 tt) je mrtvý, ale že jí snad zachrání. nakonec jí ani neuspali a ona musela rodit normálně. Doteď je na antidepresivech.

Držím ti palečky a bojuj. U doktora si dupni. Pokud ti odmítnou udělat nějaké vyšetření - chtěj to písemně. Pokud oni uvidí, že se nedáš a shromažďuješ důkazy - co kdyby náhodou, tak většinou povolí.

 
Káčátko3
Stálice 71 příspěvků 20.12.10 18:10

Milá smutná maminečko, čtením tvého příběhu jsem se vrátila o pár let zpět a znovu jsem prožívala svou bolest. Máme mnohé společné, ale nebudu to tady rozepisovat, jestli chceš potoulej se mojí bolestí v mém deníčku, třeba se ti uleví, když zjistíš, že jsi na tom tak špatně nebyla sama, ale že se to opravdu čas od času stane některé z maminek. Pořád se ale máme i na to, co jsme prožily, hodně dobře a to je, že žijeme a zvládli to i naši andílci!!!
Kdybs chtěla, napiš mi, ráda si s tebou o „našich“ problémech povykládám a určitě můžu v lecčems poradit.
Držím palečky tobě i malé bojovnici, at´ už vás čekají jen samé krásné okamžiky a hlavně at´ se vám nemoci obloukem vyhýbají a zdravíčko at´se vám lepí nejen na paty, ale na celá tělíčka… Káčátko

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 20.12.10 20:53

Wendy, moc mě mrzí, co sis musela prožít a ještě prožíváš. Ale hlavní je, že jsi ty i miminko v pořádku a máš to už doufám za sebou. Budu ti moc držet pěsti, abys už měla klid a dostala se zase brzy do formy :srdce:.

 
Kakika
Extra třída :D 14081 příspěvků 20.12.10 22:52

Wendy, při tobě a tvé maličké museli stát snad všichni andělé světa. Je hrozné, co sis prožila, žasnu, že jsi to takhle zvádla a zároveň vůbec nechápu, jak s tebou doktoři zacházeli. To vytlačování krve..to jsme snad ve středověku, nebo co? Doufám, že čas tvoje vzpomínky otupí a jednou se dočkáš i druhého dítka, tentkokrát už naprosto bez problémů. Rozhodně si najdi jiného doktora. Po tak závažném stavu by tě přeci měli kontrolovat často. Vždyť jsi utekla hrobníkovi z lopaty. Držím ti pěsti, aby jste s malou už nezažili žádnou podobnou akci a řešili už jen ty „malé velké“ starosti, které řeší každá maminka. :hug: :hug:

 
Michaela31
Zasloužilá kecalka 742 příspěvků 20.12.10 23:08

Ahojky, chci te uklidnit, mam 4 deti, a preeklampsii jsem mela u prvniho a tretiho porodu, je pravda ze u poslednich dvojcat me sterilizovali, protoze dalsi tehu bych opravdu odnesla smrti, a to riskovat nebudu. K tvym bolestem a neduhum, myslim, ze se to spravi, hlavne, ze nemusis brat leky, ja mam dozivotne poznamenane ledviny jatra, beru na oboji leky a take leky na snizeni tlaku, takze myslim, zekdyz jsi neskoncila s dozivotnim uzivaneim nejakych preparatu, nebude to trvale. Budes mit urcite i dalsi miminka, jsi jeste hodne mlada :-) a ja ti drzim palecky.

 
kalinichta
Kecalka 411 příspěvků 21.12.10 04:19

Wendy to je šílené. Já měla první porod taky „zajímavý“ a bojím se dalšího, ale s tebou se srovnávat nemůžu. Moc držím pěsti, ať už se ti nic špatného neděje a jak tady radí holky, změň doktora a hlídej se, už jen kvůli tvé maličké. Ještě mám dotaz, rodila jsi teď někde v okolí Ostravy předpokládám, nemohla by jsi mi říct, která to byla porodnice? Čím víc se mi to blíží tím víc přemýšlím jestli nejet raději přímo do Ovy.

 
B@bul@
Povídálka 16 příspěvků 21.12.10 19:00

Hrůza, hrůza, hrůza… To vše, co jsi protrpěla… Musíš být úžasně silná dušička a tvoje dcerunka musela mít obrovskou vůli žít. To, že jste teď spolu, je štěstí, máte jedna druhou a věřím, že budete obě dost silné, aby jste to všechno zvládli a užívali si jedna druhé. Přeji Tobě i maličké hlavně hodně zdravíčka a pořádnej kus štěstí… a aby jste si společné vánoce užili co možná nejlépe… Myslím na vás… :srdce:

 
Macinkaa
Ukecaná baba ;) 2321 příspěvků 21.12.10 20:08

Jejda to je strašně co se ti stalo. Všechno jsem četla a snad ani nedýchala 8-o Hrozné co sis musela protrpět, jsem ráda, že to dobře nakonec i přes ty problémy dopadlo! Doufám, že jste s mimískem v pořádku a budete mít už jen moc zdravíčka a štestíčka do života! Obdivuju tě! :hug:

 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21947 příspěvků 2 inzeráty 22.12.10 02:04

Jediný co ti můžu poradit změň doktory, poptej se v okolí, který je dobrý a honem k němu. Myslím, že druhý dítě mít ještě budeš, jenom prostě budeš hodně hlídaná.
Přístup v nemocnici teda docela otřesný.
Vím jak si se cítila, mě miminko taky odvezli do jiné nemocnice, ležela jsem na klasickým šestinedělí, za každou maminkou chodili návštěvy těšit se s miminkem, za mnou chodil můj muž a já celou návštěvu vždycky akorát probrečela.
Jednou mi sestra nesla miminko na kojení a taky byla docela v šoku, když jsem jí řekla, že holčička je sice hezká, ale já mám chlapečka a ještě k tomu je v jiným špitále.

 
Jahudka87
Ukecaná baba ;) 2374 příspěvků 28.12.10 10:55

to je teda šílený :cert: Já měla porod hroznej, ale proti tomuhle to byla procházka růžovým sadem. :roll:
Máš to za sebou a ted už bude jenom líp, máš krásnou holčičku a ta ti určitě všechno vynahradí.
Přístup doktorů je fakt otřesnej, rozhodně bych se dožadovala vyšetření, jde přece o tvoje zdraví.
Držím palce, at je brzy lépe :kytka:

 
WendyH  29.08.13 22:14

Všechny zdravím. Vkládám foto své holčičky-jaká je šikulka a ze všeho se dostala.

 
Susan23
Kelišová 5964 příspěvků 30.08.13 06:20

Ahoj, příběh je to silný, jelikož jsem kousek od Ostravy, tak mě velice zajímá, ve které nemocnici jsi ležela? Plánuješ další dítko? Hlavně že jste obě v pořádku. To je super.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama