Štíhlení (5): MÝTY O POHYBU

Cvičení a hubnutí

Ahojky, tak minule jsem lhala, vypadá to, že deníček je delší než minulý, nemusíte číst vše, jen které nadpisy mýtu vás zaujmou :) Dnešní téma je: MÝTY O POHYBU.

Mýtus 1: „ČÍM INTENZIVNĚJI, TÍM LÉPE!"

Mnozí lidé začínají svou cestu ke zhubnutí podle hesla „čím víc pohybu, tím lépe". Jsou pod vlivem starých vzorců chování, návyků ze školního tělocviku i hodnot moderní společnosti posedlé výkonností, a tak není divu, že především muži v nejlepších letech běhají přes všechna rozumná doporučení a rady s funěním a hekáním po cestičkách městských parků ai lesů.

Při intenzivním tréninku jsou ze svalstva a jater uvolňovány sacharidy, hladina cukru v krvi klesá a zhruba po půlhodinovém odpočinku se dostavuje prudký pocit hladu. Jeho utišením se zásoba sacharidů opět doplní, takže tuků se látková výměna téměř nedotkne.

Mýtus 2: „ROZHODUJE MNOŽSTVÍ SPÁLENÝCH KALORIÍ"

I tato domněnka je založena na teorii příjmu a výdeje kalorií. Od jisté doby se ve fetcentech i časopisech šíří zpráva, že „lehkému a nenáročnému tréninku odzvonilo", že rozhoduje pouze a výhradně množství spálených kalorií - a tak se poskakuje a dupe, co trenažery vydrží

Řešením problémů s hmotností a postavou má být „negativní energetická bilance". Je-li spotřeba kalorií vyšší než příjem, je tělo automaticky nucené čerpat chybějící energii z tukových zásob.

Na první pohled to vypadá zcela logicky. Osoba s dobrou kondicí, pro kterou je pobyt ve fitcentru koníčkem, může opravdu dosáhnout značných úspěchů, nicméně pro osobu s nadváhou je takové jednání kontraproduktivní, protože její tělo nedisponuje dostatečným množstvím enzymů a hormonů rozpouštějících tuky. Krátkou dobu po intenzivním tréninku začne tělo vysílat učiněnou bouři signálů, že má hlad, a dožadovat se tak doplnění zásob sacharidů. I proto osoby s nadváhou nevydrží u tak intenzivního tréninku déle než 3 až 6 měsíců. Je pro ně zkrátka a zcela pochopitelně příliš náročný a nepůsobí jim žádné potěšení.

Rozhoduje něco jiného: Vůbec nezáleží na množství kalorií spálených při tréninku nebo pohybu. Důležité je přehodit hormonálně a enzymaticky výhybky směrem k rezervním tukům!

Přejděte od nesprávného, na tucích založeného metabolismu ke správnému! Zvyšte množství hormonů a enzymů rozpouštějících tuk a pak budete 23 hodin denně, tedy i když nebudete trénovat, ale sedět, stát nebo i ležet, spotřebovávat více tuků než dřív. Především mnohem víc než za hodinu intenzivního tréninku. Potřebné hormony a enzymy si vytvoříte umírněným, nenásilným, ale dlouhým a pravidelným tréninkem metabolismu.

Mýtus 3: „ČLOVĚK BY MĚL BÝT SCHOPNÝ SI PŘI VYTRVALOSTNÍM SPORTU JEŠTĚ POVÍDAT, TEPRVE PAK SE SPALUJE TUK"

Tuto radu najdete v každém druhém článku nebo knize, často zároveň s paušálním doporučením „běhejte aerobně a budete spalovat tuk". Výrazy aerobní (= s kyslíkem) a anaerobní (bez kyslíku) se vztahují na zásobování svalů kyslíkem během pohybu. Některé přístroje dokážou rozdíl skutečně zachytit, ovšem ani ten nevypovídá nic o směsici paliva, které je ve svalech spalováno. Rozpětí, v němž dochází přednostně ke spalování tuku, je u každého jednotlivce odlišné a dá se stanovit pouze pomocí zátěžového testu.

Mýtus 4: „HODNOTU SRDEČNÍ FREKVENCE, PŘI NÍŽ DOCHÁZÍ KE SPALOVÁNÍ TUKU, LZE VYPOČÍTAT PODLE VZORCE 220 MÍNUS VĚK KRÁT 0,6"

Veškeré vzorce pro výpočet srdeční frekvence vycházejí z pramáti všech formulek:
220 minus věk = teoretická maximální tepová frekvence

Z tohoto teoretického maxima se pak vesměs odečítají různá procenta. Potud teorie - v praxi však dostáváme zcela jiný obrázek:
Oběhový systém každého člověka se chová naprosto individuálně, u 20 % testovaných osob nesouhlasí teoretická maximální tepová frekvence se skutečnou ani přibližně, o hodnotách, při nichž dochází ke spalování tuku, ani nemluvě. Pro ilustraci uvedu jeden příklad:
Dva stejně staří muži (čtyřicátníci) prokázali při testu zhruba stejnou maximální výkonnost. Při výkonu 240 W na ergometru stoupl jednomu pulz na 218 a druhému na 162. Rozpětí tepové frekvence, v němž je spalován především rezervní tuk, je u každého člověka individuální a je možné ho určit pouze speciálním testem (pozn. Efiny - lze si zjistit doma pomocí zakoupeného sporttestru - já mám od firmy Polar - zátěžový test je potřeba dělat na delší rovince…).

Naše látková výměna nejcitlivěji reaguje na klidný, pravidelný pohyb. Snaží se mu přizpůsobit, a proto je nutné, aby zátěž byla konstantní. Z tohoto důvodu nepřichází většina herních sportů pro spalování tuků v úvahu, protože rytmus a intenzita jsou diktovány hrou, vnějšími vlivy.
Jako typický příklad může posloužit tepová křivka pětapadesátiletého rekreačního tenisty. Za jednu hodinu odehrál jeden set s výsledkem 6.7. Zátěž se většinou pohybovala mezi 140-160 tepy. Zátěžový test ukázal, že u tohoto muže dochází ke spalování tuku v rozmezí mezi 115-135 tepů/min. JE TEDY JASNÉ, ŽE ZA HODINU HRY SPÁLIL JEN VELICE MÁLO TUKU!

Mýtus 5: „TUK SE SPALUJE OD PRVNÍ MINUTY"

To je další oblíbené, nicméně sporné tvrzení trnérů a cvičitelů. Pozornost se vždy soustředuje na svalovou buňku. Měří se, co se v ní spaluje, a pak se oprávněně tvrdí: „Od první minuty ubývá i tuk!"
Jedná se však o svalové triglyceridy (tuky uložené ve svalstvu), nikoliv o rezervní tuk. Chceme-li zjistit, kdy a jak je odbouráván podkožní tuk, musíme se zaměřit přímo na tukové buňky.

Podle našich zkušeností existuje jen jedna cesta k trvalému vyprazdňování tukových buněk: Při klidném dlouhodobém pohybu vydává hormon ACTH (adrenocortico­tropní hormon) nadledvinek pokyn k vylučování noradrenalinu. Noradrenalin, „měkký" stresogenní hormon, přenáší příkazy mozku k tukovým buňkám. V tukových buňkách se aktivuje enzym HSL (hormosenzitivní lipáza), který následně vydává mastným kyselinám uloženým v tukových buňkách příkaz, aby se přes krevní oběh přesunuly jako palivo ve formě volných mastných kyselin do svalových buněk.

Celý proces, od první aktivace hormonů až po přesun mastných kyselin z tukových do svalových buněk ke spalování, vyžaduje jistý čas. Teprve zhruba po 20 až 30 minutách dochází k výraznějšímu uvolňování mastných kyselin z tukových zásob.

Závěr je jasný: Trénink mobilizace zásobních tuků trvá déle než půl hodiny.
Naše doporučení: RADĚJÍ DVAKRÁT HODINU NEŽ ČTYŘIKRÁT PŮLHODINU!

Mýtus 6: „ SPALOVÁNÍ TUKU PROBÍHÁ PŘI HODNOTĚ LAKTÁTU 4"

Další rozšířený omyl. Laktát (jinak také kyselina mléčná) vzniká při výrobě energie ve svalové buňce jako jistý druh „odpadní látky". Čím větší námaha, tím více laktátu. Podle koncentrace laktátu v krvi můžeme usuzovat na látkovou výměnu. Při koncentraci 4 mmol na litr krve se organismus nachází v aerobním režimu látkové výměny (dostatek kyslíku ve svalových buňkách), kdy jako palivo slouží především sacharidy. To trvá až do vyčerpání jejich zásob, zpravidla 1,5 až 2,5 hodiny. Kdyby platilo shora uvedené a hojně rozšířené tvrzení, pak by např. musel člověk jezdit s takovou intenzitou nekolik hodin. Aby došlo ke spalování tuků, měli bychom být schopni ihned po oněch dvou hodinách absolvovat stejný okruh (stejnou dávku) znovu, což ovšem všechny testované osoby popřely.

Při testování výkonnosti přinášejí laboratorní vyšetření stejný výsledek: Správná koncentrace kyseliny mléčné pro optimální spalování tuku se pohybuje kolem 1,5 až 2 mmol/l, nikoliv kolem 4 mmol/l.

===

Tak doufám, že nějaké informace si našly své příjemce.. :-)

Příště bude deníček na téma MÝTY O STRESU + „SKUTEČNÝ" OBSAH TUKU V POTRAVINÁCH + možná i ty potraviny dle GLYKEMICKÉHO INDEXU. Možná se vystřídám s Alicí, nevím jak to stihnu připravit. Mám nějaké termíny na koresp. úkoly do školy na příští týden a trochu nestíhám…

Efina

čerpáno z: Zhubněte natrvalo! Ole Petersen, Sonia Goretzki

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 23.03.06 21:40

Sákryš, to je to tu zavěšeno nějak stráááááááášně rychle :-)
Neva… aspoň se tím začnete dřív prokousávat…

Já jdu dodělat buchtu pro manžela, aby se mu zítra lépe hlídalo a pak jdu spát. V 5 musím již klusat na vlak do školy…

E:

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 23.03.06 22:35

Efino, to byla opravdu rychlost.

U nás nic nového, mám zase dost chutě na sladké a taky včera přijela rudá tetka. Zítra, pokud budu mít hlídání, tak půjdu cvičit a jsem zvědavá na sobotní váhu :-))).

Julda

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 24.03.06 08:14

Ahoj holky!

To je bomba, ale musím si to přečíst ještě několikrát v klidu. Některé informace znám, ale takhle pěkně pohromadě je to paráda!!

Ještě jsem se nevážila, zato jsem osprchovaná a zacvičená - ranní minimum.

Juldo, u mě tetka balí kufry, ona dělá vždycky takové bleskové návštěvy! :o)

Půjdu s Verunkou plavat, tak třeba něco spálím!!

Alice

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 24.03.06 15:03

Tak jsme zpátky po plavání, mám v sobě bramborovou kaši, možná si dám papriku. Dneska je odlehčený den, doufám, že v pondělí ukecám váhu na nějakou slušnou cifru… :o)

Já to s tím spalováním vím, ale co nadělám, kyž se mi nikdy nepodaří hodina v celku? Razím teorii - Lepší 4× půlhodina než vůbec nic… Mě pohyb baví, už sjem se rozhýábala a moc se těším ven a na kolo, ale hopsatr doma hodinu v kuse mi prostě nejde.

Takže cvičím ráno s břišním posilovačem 1-2 série, pak si to zopáknu večer. Když je klid, tak k tomu pár cviků přidám. Za hodně úspěšný den považuji, když se mi podaří vpašovat ještě jednu sérii břišních během dne… :o)

Ženské, kde jste všechny?!

Alice

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 24.03.06 20:34

Ahóoooj,

tak jsem dnešek co se týká jídla opět ustála. Huráááááááá!

Jinak cvičení nijaké, vrátila jsem se ze školy a zas vstávám ve 4.30 a frčím opět na vlak…

Jinak Alice, k tomu cvičení.. Tohle je prostě názor autora, doporučení sportovních lékařů, ale je prostě možné, že tobě na spalování funguje něco jiného.
Já jen vím, že před pár lety jsem zkoušela kde co na spalování tuků a nic nemělo úspěch. Prostě tuk zůstal, jen se přetvaroalo tělo, přebyly svaly, ale jinak ty problémové vrstvy zůstaly…
Pak jsem koupila tuto knížku, koupila sporttester a během 9 týdnů, kdy jsem 3× týdně nalačno vyklusávala hodinu v zóně stanovené zátěžovým testem = ušité mému srdci na míru + upravila jídelníček a pitný režim, tak jsem zhubla 2,5 kg a byl to zejména tuk. To bylo super! Váha pak pár měsíců vydržela i v době těhu…

Takže u mně to zafungovalo geniálně.. a ještě mne to navíc bavilo.. po ránu byla jinovatka, krása, popadané listí, fakt jsem si to užívala.. proběhal jsem naším parkem do Centrálního a odtamtud na okraj Prokopáku, k potůčku, skalám. Viděla jsem zajíce či bažanta.. fakt krása.. a ještě sem u toho hubla :-)
Po porodu jsem to zkusila znovu,a le nedodržela jídelníček (glykemický index) a pitný režim + chodila nepravidelně, což je problém.. Takže mi to nezafungovalo..
Nyní doufám opět že to zabere…

Jinak cvičením apod. si určitě tvaruješ prima figuru, to je super, ale nemyslím si, že tukovou vrstvou nějak zahýbeš. Ale i zpevněná lépe vypracovaná figura je skvělá, třeba ani tak moc nepotřebuješ shodit tuky jako tvarovat.. a to právě děláš… :-)

E.

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 25.03.06 08:30

Tak hlásím, že po týdnu je váha pořád 68 kg. No ani se nedivím, když jsem cvičit byla jen jednou a hodně jsem měla chuť na sladké a taky jsem ho jedla.

Ale já jsem ráda, že to nešlo nahoru.

OPRAVA. Holky, omlouvám se, já si už prostě nějak nepamatuju, kolik jsem měla před týdne .-))))). Ale jak pročítám minulé deníčky, tak jsem asi zase zhubla 0,5 kg. A minulý týden jsem nepřibrala, ale byla na stejné váze. No ono kilo sem, kilo tam, hlavně, že se cítím mnohem líp než v lednu :-))).

Efino, deníček byl moc zajímavý, jen jsem si z něj nějak nemohla najít nějakou konkrétní radu pro sebe :-)). Třeba mi poradíš. Jinak některé mýty nám říkaly instruktorky aerobicu :-(.

Julda

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 25.03.06 08:58

Jo holky, ještě bych měla jeden návrh. Je nás tu opravdu málo a v druhém hubnoucím deníčku taky hodně holek odpadlo. Myslím, že by jsme tento deníček měli zrušit a spojit se s druhým deníčkem.

Co vy na to?

Julda

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 25.03.06 15:40

Ahoj holky!

Tak jsem krásně vyplavaná, dneska sjem byli všichni čtyři.

Efi, to jsi špatně pochopila, já netvrdím, že by na mě fungovalo něco jiného, jen se prostě nedostanu 2× na hodinu cvičit. tak aspoň cvičím, jak to jde. Ale když už jsem rozhýbaná, snažím se přejít na svižný úklid nebo třeba vytáhnout děti ven, abych zůstala v pohybu. Vím, že to není ideální, ale aspoň něco. Myslím, že nějaké tuky se spalují, protože váha dolů jde.

Juldo, já zatím o spojování deníčků neuvažuju, ale nic proti tomu nemám. Ono to může chvíli trvat, než se to rozjede (než se holky správně naštvou a opřou do toho…)

Marek si šel lehnout, měli jsem rušnou noc, Verunka měla nějaké divoké sny a táta už neusnul.. Já se mrknu na krasobruslení.

Ať už je konečně krásné teplé JARO!!!

Alice

P.S. Jo dnešní váha 63,9 kg, což není vůbec špatné!! Hlavně to udržet…

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 25.03.06 21:02

Nazdárek,

Juldo, proti spojení nic nemám, mně neva, že se tu bavíme jen např. 3 a občas i více holek. Mně to na to, abych se držela a dodržovala svá předsevzetí stačí. Holky odvedle si ty naše články asi taky počtou, zvláště jsou-li odlišné od jejich.
Ale chápu, že ti třeba chybí vášnivá diskuze :-)
Můžeš přišpívat tam i sem :-)
Já se přiznám, že abych si pamatovala info od 30 holek, na to byh hlavu neměla a odpadla taky.. :-)

Jinak ty mýty, to je jen aby si člověk ujasnil, co má víc smysl.. že jízda na kole, jogging apod. prostě vytrvalostní sport než např. squash apod., kde ti srdce lítá jak blázen a nespáliš tuky ale jedeš z jiných zdrojů apod…

Squash apod. je super na protažení, fyzičku apod, ale s tuky toho moc společného mít nebude… váha může jít dolů, ale bude to třeba jen ta voda či tuk ze svalů, ne tuk z problémových partií = rezervní tuk…

Prostě takové to ujasnění si, co je lepší.. stejně jako s těmi potravinami a glykemickým indexem.. to bude asi za týden… pak to předám asi již Alici.. za 3 týdny mám zkoušku, tak musím makat na učení + začít běhat = fakt nebude čas tvořit deníčky pravidelně…

E.

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 25.03.06 21:48

Tak s tím deníčkem to nechám na vás. Jinak Efino, já nemám potřebu psát víc, spíš bych svoje psaní měla trochu omezit, aby netrpěla rodina :-))). A taky nepotřebuju k hubnutí přispívat do deníčku, hubnula jsem už od ledna :-))).

Julda

 
chillie
Kecalka 167 příspěvků 26.03.06 15:38

ahoj holky, jdu vás zase jednou pozdravit :). hlásím totální únavu, a zase jsem úplně mimo i s pitným režimem, natož s cvičením, haha. takže ani moc nepřispívám a snažím se trochu držet. zase na mě leze depka /mám s tím problémy/, to je pak těžké i jen přežít, natož se o něco snažit.
od minulého týdne mě strašně bolely klouby, hlavně kolena, hlásily nejspíš jaro, no fakt jsem tu úplně brečela únavou, bolestí, bezmocí.
a zjistila další věc, když jsem psychicky mimoň, jdu doslova „žrát“ sladké. achjoooooo :(
jestli se můžu vyjádřit k sloučení deníčku, tak to už bych pak asi taky nepsala vůbec, protože bych nestíhala. tady je nás málo, tak stíhám aspoň číst a motivovat se. a i proto, že mou prioritou není zhubnutí, ale zažití si trochu zdravějšího životního stylu bez sladkého, s pitím, s cvičením :) tak se mějte, držte se, hubněte :) Chillie

 
Lliduska
Závislačka 3845 příspěvků 26.03.06 18:19

Ahojky…

moc nevím jak začít, asi tím že bych se k vám na ňákou dobu chtěla trochu vetřít…jestli můžu…????

takže se vám trošičku představím a třeba mě příjmete…

moje jméno je Lída, mám ročního syna Richarda (patřím do deníčků Jarnulek 2005) a o 8 kg víc než před těhu…s přítelem máme v plánu se v létě začít snažit o druhé mimi ale řekla jsem si že musím zhubnout minimálně o 5 kg než se začnu zase kulatit…

potřebovala bych si trošku ujasnit jak na to hubnutí…vím že s dietou to u mě prostě nejde…možná se jen krotit v jídle abych se nepřežírala…

A tak se obracím na vás pro pár rad…
mám doma rotoped, kterej mi počítá spálený kalorie…zatím sem jela max. 25 minut a spálila při tom 115 kalorií, jenže mi kdosi říkal že je to málo…má se prej při cvíču aby se začaly spalovat tuky spálit 300kalorií…nevíte někdo jak to je???

dále jak často bych měla rotopedovat aby to k něčemu bylo…obden??? každej den???

to by asi pro začátek co do otázek stačilo…
byla bych moooc ráda kdyby ste mi trošičku pomohly…fakt moc nevím jak na to…(né že bych byla úplně blbá, jen mě hubnutí nikdy nezajímalo…ne­potřebovala sem to)

tak se loučím..

Lída

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 26.03.06 21:45

JULDO - já to psaní na web k podpoře hubnutí fakt potřebuji.. Nejsem v tom jako sama… Kdybych nepsala, snadněji bych sáhla po sladkém.. takhle se držím… :-)

LÍDO - patent na zhubnutí mají jen ti mistři, co o tom píší knížky :-) Někdo věří jednomu systému, jiný jinému. Já naše poslední dva deníčky čerpala z knížky, kde vlastně věří tomu, že když jíš jídla nejlépe s nízkým glykemickým indexem (příští deníček o tom trochu bude), jíš jídlo s obsahem „skutečného“ tuku do 30% (též bude další deníček - jde o procento kalorií, které tělo přijme z tuku.. nejde o procento gramů uvedených na obalu), když k tomu dodržuješ pitný režim /aspoň 2 litry vody, případně neslazeného ovocného či bylinkového čaje/ a když k tomu aspoň 2× týdně (ne hned za sebou, ale s rozestupem/ cvičíš aspoň 45 minut nalačno při tepové frekvenci ideální na spalování tuků, tak výsledek bude brzy vidět + hlavně to je zhubnutí bez jojo efektu.. Když si v klidu pročteš poslední dva deníčky, tam se o jojo efektu díky dietám, blbnutí s umělými sladidly apod. dočteš…

Je nutné si nerozházet moc krevní cukr.. jinak máš fakt ty návaly žravosti apod… hodně neslazeně pít, aby tělo nevysílalo signály o žízni a my je vnímaly jako hlad… mno a cvičit tak, aby se něco spálilo.. když budeš jen posilovat, budeš tvarovat.. když budeš moc makat např. při squashi, tak si taky zlepšuješ jen fyzičku, ale moc tuků nespálíš… O počítání kalorií všem stejně je tu v deníčku také psáno.. že je to nesmysl.. že každému tělo spaluje jinak… a ty kalorie na displeji ale neznamenají, že jsou to kalorie spáleného tuku… je to třeba jen energie z jídla… kterou máš v krvi… na tu „jedeš na rotopedu“ a tuky jsou dále v klidu bez ohrožení… :-( Tělu dost trvá, než tuky pustí… při dietě, když tělo dostává malý, ale pravidelný příjem, tak tělo zpomalí metabolismus a naučí se vyjít s málem… na tuky nesáhne, protože ta správná krize ještě nepřišla.. a až zhubneš (vodu, tuk ze svalů, svaly) a budeš spokojena s váhou a začneš baštit normálně, tak tělo dostává najednou mnohem víc než na kolik se naučilo jet, tak přebytek zas uloží na tuk.. takže zas přibereš.. a tuku máš brzy paradoxně víc než na začátku diety… to je ten jojo efekt…

Já bych ti doporučila trošku zainvestovat a pořídit si tu knížku, po přečtení, jestli budeš stejně nadšená jako já, si pořídit ten sporttester od Polaru a dokopat se s tím chodit ráno či večer nalačno vyklusávat.. Je to nenásilná a prima forma.. Sporttester je dělaný pro dva = můžete se v běhání s manželem střídat, každý si udělá vlastní zátěžový test, aby zjistil, v jaké zóně tepové frekvence se má pohybovat a můžete se takto na jednom sporttesteru střídat… (Kdyby manžel chtěl také shodit).
Jinak já chci také shodit,a korát jsem se od porodu ještě nedokopala to takto dělat, ale už na tom konečně pracuji. Do léta chci být fit a s tukem zamávat… Druhé mimi bych také chtěla začít čekat až se vrátím ke své váze… abych nebyla za chvíli jako hroch… :-)

Jinak na tom rotopedu když už šlapeš a chceš to na to spalování, tak minimálně hodinu šlapej a holt doufej, že jsi co nejčastěji v té zóně na spalování tuků… Je to těžké.. odhadem to prostě nezjistíš.. a nejvíc k vzteku je, když hodinu makáš a přitom jsi z toho pak jen unavená, rozbolavělá a na tuky to efekt mělo minimální.. proto ten sporttester… ten ti řekne, jestli přidat či ubrat…

Na ministepperu doma nejsem s to v té´zóněš být.. je to málo náročné… takže ten ministepper beru jako posilování a minim. spalování, ale lepší něco než-li nic.. běhat začínám tento týden.. snad již v úterý, až tu bude manžel ráno a já budu mít víc času si jít po dvou letech znovu udělat aktuální zátěžový test s ohledem na momentální stav mého srdce… :-) a pak si jít tu hodinku zaklusat… Takže já naostro začínám tento týden.. doted jsem upravovala stravu, abych neměla ty absťáky po čokoládě.. a nekazila si pak to běhání a spalování… _:-)

Psala jsem ti asi dost zmateně, promiň, spěchám dělat něco do školy :-)

E.

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 26.03.06 23:10

Ahoj holky!

deníček je fajn, ale budu si ho must někdy pořádně pročíst v klidu.:)

No, já na tom opět nejsem moc slavně.Necvičím a občas i mlsám!Na váhu jsem se teď bála vylézt, v příštím týdnu to snad zaktualizuju.
V sobotu jsem byla lyžovat, tak snad se to za cvičení může považovat.:)Ale už se ozývají zase moje záda, takže budu muset na tu svoji sestavičku znovu najet!
Taky jsem přemýšlela, že bych začala chodit na nějaké cvičení, vyhlídla jsem si power jógu, chtěla bych to zkusit.S Nelinkou už jsme trochu najeli na pravidelný řád, tak bych snad mohla večer vyrazit a prsa vzít s sebou :)).
Taky doufám, že teď při změně času budou děti chodit dřív spát a já snad večer naleznu trochu víc času pro sebe, pokud neodpadnu. :)

P.

 
pepi
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 26.03.06 23:37

Ještě jsem dala dohromady seznámek :):

pův.váha , cíl , aktuálně:

BAGHIRA - 170/72kg , 63-65kg , 68kg

LUKA - 172/75kg , 65kg

DUFCA - 164/66kg , pod 60kg, 66kg

ALICE - 165/65kg , 60kg , 63,9kg

EVÁSEK- 170/68kg , 60kg

CHILLIE- 168/65kg , 60kg , 65kg

JULDA - 170/69,5kg , 65kg , 68kg

SLNIECKO - 172/62,5kg, 56kg , 61,2kg

PEPI - 173/78kg , 65kg , 74kg

EFINA - 180/72kg , 62kg , 70kg

LIIDUSKA

 
Lliduska
Závislačka 3845 příspěvků 27.03.06 10:59

Efi díky moc za vyčerpávající odpověd…ale o koupy jinýho mučícího přístroje fakt neuvažuju…jsem na mateřské..tudíž bez peněz…přítel zhubnout vážně nepotřebuje…ten se snaží spíš přibrat…když se nám malej narodil vážil (přítel) 63 Kg s výškou 183 cm…ted sem si ho trochu vykrmila…jenže jak jí on…jím i já…:o(((…ale s tím pitím jsi mě motivovala…2 litry vody místo čokolády asi zvládnu…a běh??? je to účinější než rotoped??? teda tak mi to z tvýho komentáře vyznělo.....to bych myslím rači běhala…

jinak vidím že Pepi dělá jakousi tabulku, a jsem tam už taky zaznamenaná (takže ste mě asi přijaly), tak bych vám teda doplnila údaje…původní váha/výška - 58kg/160cm.....cíl 53kg minimálně…před těhu jsem měla 50 kg…

Lída

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 27.03.06 16:04

Ahoj holky, vítej Liduš!

Dneska tu mám dědu a uklízím. Už jsem přednala značnou část Verunčiných věcí do Kubova šuplíku a z Kubova šuplíku skoro všechno do krabice… Také hlásím první vyklizený kout v budoucím dětském pokoji…

Dnešní váha 64,2 kg. Už bylo i líp, ale ani tohle není katastrofa. Včera jsem měla odpoledne veliký hlad, tak se nedivím, že mi to pak váha spočítala. Ale cvičím fakt pravidelně, teď už snad konečně budeme chodit každý den ven…

Ale z té změny času jsem dost unavená, musím se hlídat, aby se to neodrazilo ve zvýšené konzumaci…

Alice

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 27.03.06 20:51

Liduš, někomu vyhovuje kolo, někomu rychlá chůze, někomu rotoped, někomu veslování, někomu běh.. jde o to, že každý má při různé aktivitě různou srdeční činnost = ty musíš zvolit to, při čem zůstaneš po celou dobu cvičení v té žádané zóně srdeční činnosti. U mne je to většinou 138 až 158 tepů za minutu. Jak jsem pod či nad, tak mi do nepočítá dobu cvičení do žádoucích minimálních 45 min.. Sporttester jsou vlastně hodinky s počítačem a pak snímač srdeční činnosti na gumě, který máš pod trikem. Stojí to tak 5tis., takže žádná sranda.. Ale když si ségra spočítala, kolik dala za „hubnoucí“ koktejly a doplňky stravy typu BIO CHROM apod. tak to bylo taky šílené.. tohle využiješ jeden rok, pak za dva roky, pak maminka, pak ségra či manžel… prostě je to univerzální, dlouhodobá investice :-)

Když budeš ale hodně šlapat na rotopedu, lítat za kočárem a omezovat sladké a přejídání, tak by to mělo jít dolu samozřejmě i tak.. jen to bude stát možná víc úsilí a více fyzické aktivity, než by to bylo s tím sporttesterem. Však vidíš vrcholové sportovce, těm stačí fyzicky makat pár hodin denně a určo celou dobu nejedou „v zóně na spalování rezervních tuků“ :-) Takže makat, makat a nějak to půjde… Problém je, že člověk je děsně unavený a brzy to vzdá.. kdyby vydržel, tak by se efekt dostavil i při nižší aktivitě…

Alice, ten posun času mne také rozhodil… Malá jede stále podle zimního času, takže se nám trochu režim rozházel.. chodíme na různá cvičení a nyní najednou ta jedna hodina chybí… nestíháme… ale snad se to brzy upraví.. a zas bude vstávat v jejích obvyklých 6h ráno :-)

Dnes jsem pití moc nedala, hnula si se zády, tak jsem fakt zvědavá, jestli zítra ráno vyběhnu.. pak jedem na vzdálené mega velké hřiště s novými herními prvky, odpoledne na cvičení a výtvarku… proto si právě vařím jídlo na zítřek, protože nebudu nic jiného stíhat…
Nesmím zapomenou pití pro sebe s sebou.. většinou zapomenu a to je špatně.. pije pak jen Eliška…

Tak hubnutí zdar a jen žádné vypleňování ledniček :-)

E. a Eliška 20m

 
dufca1
Nováček 7 příspěvků 29.03.06 12:45

Ahoj spoluštíhlenky,
ozývám se po dlouhatánské době, poslední měsíc se naše rodinka zabývá pěstováním úžasně vytrvalého viru, který si členové mezi sebou stále dokola předávají :-). Naštěstí to vypadá, že už bude konečně jaro a snad i odporný virus odkráčí s tajícím sněhem.
Moc chválím všechny deníčky, jsou tu krásně přehledně uspořádané informace, které jsou sice v obecném povědomí, ale takto uspořádané získávají na naléhavosti a snad nám všem pomáhají vydržet :-). Už se moc těším na příští deníček a moc se přimlouvám za potraviny dle glykemického indexu.
Aktuální váha 65kg a jenom nedočkavě čekám, až budu úplně ok a začnu znovu spinningovat a pravděpodobně poprvé v životě mám v plánu zkusit běhání - tak uvidím, jek dlouho mi to odhodání vydrží.
Už aby oschly silnice a uvidíme, jak bude mládě akceptovat kolo. Na podzim se mu to líbilo, ale přece jenom je to už dlouho a z odevzdaného ročního batolátka je mládě muže, čím dál tím víc prosazující svoje názory :-). Tak snad zvládne pasivní sezení v sedačce, za předpokladu, že pojedu dost rychle :-).
Hodně zdaru při štíhlení a jaro sem :-)
 Dufca

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 29.03.06 13:54

Dufco, tak brzké uzdravení celé rodince přeji.

Jinak já včera poprvé vyrazila běhat, respektive praktikovat jogging, protože to moje ploužení se nedá za běhání považovat. Dělala jsem si před tím po dvou letech zátěžový test a světe div se, limity mi byly nastavení opravdu o dost níže, než dříve.. Takže jsem fyzicky zřejmě úplně na dně, srdce zestrálo, že mi to nastavilo o dost jinak než dřív… Mno, když jsem se po hodině a čtvrt vracela, tak jsem byla za tak nízké limity ráda, že na mne ta mašinka pořád neřvala, ať přidám :-) Takže fakt ta věcička věděla, jak na tom zrovna jsem.. Věřím, že do měsíce už budu na tom líp a limity budou vyšší = začne mne to více prohánět. Spálila jsem 550 kcal z toho 50% tuk. Prima pocit, že šlo zas něco z těch rezerv. Nyní se jen dokopat chodit pravidelně, jinak to ztratí smysl…
Tělo se musí naučit najet na spalování tuků na lačno.. což po pár měsících tohoto tréninku např. ve formě joggingu začne dělat prý automaticky… takže i když pak neběháte, tak ve chvílích „lačnění“ tělo sahá po tucích… to je prima návyk.. jen to tělo na to naučit fungovat… jde o změnu metabolismu a pár měsíců to zabere…

Tak snažení zdar, dnes jsem opět na štíru s tím pitím, jdu to napravit a vejrat do skript…

Jo a deníček mám připraven, zavěsím ho v pátek či o víkendu, akorát těch potravin tam není moc, spíš aby měl člověk jakous takous představu, kudy ano kudy ne..
Já se díky té tabulce vrhla na celozrnné těstoviny, celozrnné mlsání, celozrnnou mouku… věřím, že to v těch záchvatech hladu opravdu pomůže…

E.

 
Lliduska
Závislačka 3845 příspěvků 29.03.06 17:01

ahoj…

teda Efi..550 kalorií z toho 50% tuku…kolik jsi uběhla km??? jak dlouho jsi běhala???
já se včera snažila na rotopedu jak blázen a spálila sem podle něj jen 200 kalorií…sem se na něj (rotoped) celkem nakrkla…
jinak sem se držela „nežrat“ jen 2 dny…dneska už sem to nemohla vydržet a pustila sem se do pečenýho masa…ach jo…já to prostě nikdy nedokážu…„nežrat“ (tím myslím nepřejídat se)

Lída
PS: jo a za ty 2 dny co sem jedla málo mám 57,3 Kg…z 58…:o))))

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 29.03.06 20:42

Lliduško, já netuším kolik jsem toho naploužila (běh to fakt není) - vypadám jak když běžím na msítě :-) Ale computer mi to tak káže :-)
Není tam měřič rychlosti a km fakt nedokáži odhadnout… Prostě to byla prima hodinka a čtvrt ploužení, ze kterého jsem na konci nebyla mrtvá, jen jsem měla žízeň… to se srovná do 14 dní.. ale je to fakt super.. protože z ministepperu slejzám tuhá jak blázen, kdežto z joggingu přijdu dobře rozhýbaná, zabírá ti u toho celé tělo a je to prima rozcvička. Venku bylo i hezky, tak se těším v pátek na pokračování.

Jinak s tím jídlem - dle té knížky, z které čerpám náměty na deníčky, píší, že jednou týdně máme mít den,kdy si dopřejeme, co máme rádi = máš se na co těšit. Funguje to u mne na psychiku strašně moc. Není to jakože už nikdy nic nemůžeš ze sladkého apod.. Můžeš, ale v rozumné míře a jednou týdně. Tím myslím sladké a vyložené hříchy stravování. Jinak já obědy nějak moc neřeším - snažím se zdravé snídaně a večeře, ale k obědu jím cokoliv. Když jsou šunkofleky z pěkně tučného kolena, tak to mám dva dny za sebou, však zas týden to bude lepší. Do večera to spálím + se snažím toho nesníst zbytečně moc. Nebo nyní dva dny za sebou křenovku - co je samá zakysaná smetana… takže se moc netrap s jídlem, spíš aby to nebyl průšvih od rána do večera, nepřejídala ses, nepila sladké + hlavně zvyšuj výdaj energie.
Rychlá chůze je super - naplánuj si pár kiláků dlouhý výlet s kočárem - místo abys jela MHD, tak doklusej např do krámu 5 km vzdáleného pěšmo - hodně vody s sebou a je to to nejlepší - rychlá chůze je fajn, protože jedeš nejpravděpodobněji v té dané zóně.. Ale musíš jít fakt svižně. A tím, že před sebou tlačíš kočár, tak si to ztěžuješ a víc tělo zatěžuješ a věřím, že budeš spalovat zejména tímto pohybem.
Jinak ten rotoped ti pomůže zpevnit figuru, to určitě, u TV je lepší na něm šlapat než ležet, ale ten tuk spálíš asi fakt tím kvaltováním za kočárem.. nebo bruslením, joggingem… možná i step aerobicem.. to by chtělo změřit.. chystám se na to..

Natočila jsem si pár dílů Buď fit s ČT na doporučení Alice a chci si změřit, jestli se zadýchám natolik, aby mi to ten tester vzal jako OK :-) Pak podám hlášení…

Hubnutí zdar,

E.

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 30.03.06 20:29

Tak coooooooo?
Jak jste dnes na tom???

E.

 
slniecko2
Kecalka 178 příspěvků 31.03.06 00:41

Ahoj Holky,

hlasim navrat. Zatial som nestihla precitat co ste za posledne dva tyzdne dokazali, ale snad viac ako ja.
Ja som sa len napchavala a uzivala si. Tak mi treba!!! Dnes rano som nejak zabudla na vahu a skor som zbastila ranajky a vypila kavicku, takze spravy podam zajtra.
Ale vypada to ze zatial som asi s vahou moc nepohla a za poslednych 15 dni som vobec necvicila.
No hambim sa. Tak dnes vecer to zacne znovu po starom, opat par lahsedov a viac pitia.

Vsetkych zdravim
Slniecko

PS: dufam ze ste vsetky v poriadku, prave som citala na internete co sa zas v Cechach deje s tou vodou. Este mam v cerstvych spomienkach rok 2002 v Karline a Holesoviciach kde som v tedy travila svoj pracovny aj sukromny cas.

 
Efina
Kelišová 6429 příspěvků 31.03.06 20:24

Tak nikde nikdo..
Slniecko, vitej po dlouhe dobe opet mezi nami :-)

Ja dnes naprosto planovane hresila - jeli jsme s manzelem a dcerou do curkarny na vyhlaseny zmrzlinovy pohar s ovocem, slehackou, polevami a trubickami.. MNAAAAM!! :-)

Jinak jsem to s jidlem ukocirovala.. celozrnne pecivo, cerstvy syr, cockova polevka, opet celozrnne pecivo a sunka. Piti ani nevim, nejak jsem nestihala hlidat..
Tak snad to telo ten zmrzlinovy pohar „nepostrehlo“ :-)

Jdu zehlit, pa vsem spolutrpitelkam…
i kdyz si tu pisu spis sama :-)

Joo a zavesim za chvili novy denicek, Alice, pak je denickvoani opet tvoje. Ja zas nejaky text z knizky pripravim, ale domluvime se pozdeji, kdy by se ti zas oddych hodil, ju?

E.

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 01.04.06 08:44

Ahojky,

Slniecko, vitám tě zpátky z dovolené, fotky jsou nádherné, muselo to být super.

Tak dnešní stav na mé váze je 67kg. Tzn. o kilo míň než minulý týden. Celkem od ledna 4,5kg :-). A je to na mě dost vidět, už si toho lidi všímají a říkají mi jak jsem zhubla :-).

Tento týden jsem pitný režim dodržovala snad každý den a taky jsem byla třikrát cvičit a jednou i cvičila s ČT doma :-). Včera a předevčírem bylo cvičení docela hodně posilovací a dost to na těle cítím :-)).

Minulou sobotu jsem si koupila troje kalhoty v Lidovce, ale jedny už mi začínají být volné, musím si dávat pásek :-))). No však, až někdy zase přiberu, třeba v zimě nebo o vánocích, tak se budou hodit :-))).

Dnes jedeme poprvé s malým na plavání, tak se aspoň nebudu muset v plavkách stydět :-)).

Julda

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama