Stojí to za to!

Porod

Jsem prvorodička a celé těhotenství jsem si nic nečetla ani o průběhu těhotenství ani o samotném porodu. Raději jsem se nechala v nevědomosti, než abych se zbytečně strachovala. Říkala jsem si, až to přijde, tak to poznám a budu se řídit podle intuice.

Ještě před těhotenstvím jsem měla problémy se zády. Jakmile jsem otěhotněla, záda mě bolela ještě o to víc asi 6 týdnů, pak nakonec ustála a o bolestech zad jsem už celé těhotenství nevěděla. Slepě jsem si to užívala a doufala, že to kvůli těhotenství třeba přestane úplně. Je to pro můj porod důležité a hned se dozvíte proč. Naivně jsem doufala, že budu mít snad rychlý a hezký porod.

Termín jsem měla 3. 1. 2016. Mezitím jsme měli stres s bytem, který se dodělával, protože nám utekl zedník. Dva dny před tím jsem skoro vůbec nejedla, nebylo mi špatně ale neměla jsem vůbec chuť k jídlu. Já i všichni ostatní si říkali, že je to zvláštní a že už to asi brzy přijde.

Jelikož jsem byla už unavená jak z veškerého stresu, nedostatku spánku a z nošení bříška, rozhodla jsem se tomu trochu pomoci. 29. 12. 2015 muž s bratrem stavěli nábytek v celém bytě. Bylo všude spoustu krabic a vycpávek, ve kterých nábytek byl. Tak jsem je sbírala, šlapala na ně, dávala do pytlů, stále se ohýbala a uklízela.

Stále mi nebylo dobře. Již den před tím jsem nespala a tento den to bylo stejné. Šli jsme si s manželem lehnout unaveni před půlnoci. Manžel usnul do deseti minut a já chvíli po něm. Najednou mě ale přesně o půlnoci vzbudila bolest zad. Říkala jsem si super, to jsem to asi přehnala, jelikož jsem celé těhotenství o zádech nevěděla, jdu se pokusit usnout.

Za chvíli se mi opět dostavila bolest zad. Říkala jsem si sakra, co to je. A po nějaké době také. Zkusila jsem si změřit, po jak dlouhé době se bolest bude opakovat. Bylo to po 10 minutách. Byla jsem tak unavená, že jsem to nechala být. Říkala jsem si, že se necítím na to, že bych měla rodit a zkoušela jsem usnout.

Vždy jsem usnula maximálně na 20 minut. Kolem třetí ráno jsem si je zase začala měřit, protože mi přišlo, že se intervaly zkracují a najednou to bylo po 6-7 minutách. To už jsem si říkala a sakra. Manžela jsem nechala ještě spát. Ve 4 ráno manželovi zvonil budík, protože měl jet do práce.

Začal se oblékat a když mě viděl, ptá se: „Co se děje?“

Říkám: „No možná bych jela do nemocnice. Mám bolesti zad asi po 6 minutách. Vypadá to že mám kontrakce, ale v zádech.“

Samozřejmě, když jsem mu řekla, že jsem ty bolesti měla od půlnoci, tak mi trochu vynadal. :D No každopádně jsme se sebrali a jeli. Říkám mu: „Buď v klidu, ještě mi neodtekla ani plodová voda.“

Dojeli jsme do nemocnice, kde si mě vzali na monitor. Říkali, že je to začínající porod a že to vypadá na křížové bolesti zad, což je horší než normální kontrakce. Říkala jsem si super, snad to brzy skončí.

Na prohlídce jsem ale byla otevřená na dva prsty, tak mě poslali na hekárnu a manžela domů. Bolesti se stále zvětšovaly a zkracovaly, otevřená jsem byla stále stejně a žádná prasknutá voda. A když jsem slyšela ty ječící ženský z porodních sálů, polévalo mě horko.

Ve dvanáct dopoledne jsem sestřičce řekla, jestli by mě nemohli znovu vyšetřit, že cítím že už to pomalu přichází. Doktorka řekla: „Volejte manželovi, jste otevřená na 4 prsty.“

Manželovi jsem zavolala a ten byl do 15 minut u mě. Nejdříve si myslel, že to nejsem já, když ho dovedli na pokoj. Jako asi nám všem se mi poněkud zvětšila zadnice a když ho přivedli na porodní sál, tak jsem k němu byla otočená zády.

Sestřička říká: „Tady leží vaše žena.“

A manžel: „Nene, počkejte, to není moje žena.“

Vtom jsem se otočila. Vtom se manžel začal smát a já myslela, že ho zabiju. :D No to bylo jen tak pro odlehčení. :D No každopádně porod dál pokračoval a já už jsem myslela, že ty bolesti nevydržím, že už to nemůže být horší, ale epidurál jsem nechtěla. To jsem měla kontrakce cca po 3 minutách.

Porodní asistentka byla strašně milá a podporovala mě v tom, abych si nic nevzala, stejně jako manžel. Myslím, že bylo nějak kolem druhé hodiny, kdy přišel doktor a prasknul mi vodu. To teprve začala být pořádná bolest. Někdy v tu chvíli ségra prý prohlásila: „No já si jdu pro antikoncepci, takhle dlouho já rodit nezvládnu.“ :D

V tu chvíli jsem začala mít křížové bolesti zad po minutě. Takže žádný odpočinek. Už jsem měla pochybnosti, jestli si něco nevzít. Manžel i asistentka mi říkali, že to vydržím atd., že už to určitě brzy přijde. Asi v pět hodin říkám manželovi, ať dojde pro doktorku, že už cítím, že už to je blízko, že cítím strašný tlak do konečníku.

Asistenta přišla, zkontrolovala mě a říká: „Bodejď byste neměla takové bolesti a tlak, když už je hlavička dole.“

Začala mě tedy připravovat na samotný porod. Poté přišla doktorka a začal porod jako takový. Poprvé jsem trošku zavřískala a doktorka mi řekla, ať nevydávám žádné zvuky, že tím přicházím o síly. Nechala jsem si poradit, potlačovala své hlasivky a všechnu sílu dávala do tlačení. Ani nevím, na kolik zatlačení byla v 17:19 dne 30. 12. 2015 dcera Klárka na světě.

Nejkrásnější pocit na světě vidět to malé brečící stvoření a brečícího manžela. Poté za mnou přišla asistentka a řekla, že jsem to zvládla bravurně, že by tu bolest plno ženských nezvládlo a že na sebe můžu být pyšná. Musím říct, že jsem byla. 17 hodin křížových bolestí zad, bez jakýchkoliv oblbováků a ječení. Největší zásluhu na tom měl můj muž, asistentka a vědomí, že jsem věděla, že to musí jednou skončit.

Jsem ráda za to, že jsem si nic nečetla a jela tam nevědomě. Jsem také ráda za manžela, kterému patří velký dík za to, že tam byl se mnou. Stejně tak patří dík ostatním, kteří byli myšlenkami se mnou a trochu mi to svým humorem zlehčovali.

Pokud můžu poradit, nepřemýšlejte nad tím, zda si tam přítele či manžela vzít, je to hodně důležité ho tam mít. Je to hrozně velká podpora! Bolest překonejte (vždyť to k tomu patří a všechny to víme) a nenechávejte si píchnout epidurál. Je to lepší, protože po porodu bolest skončí, ale po epidurálu většinou bolí záda ještě pár dní a můžete tím porod zpomalit. Také neječte, i když máte pocit, že to pomáhá. Ubíráte sobě síly a strašíte ostatní ženské, které se na porod připravují. :)

Ano, bolí to. Člověk má pocit, že už nemá žádné síly a že to nemůže být horší. Ale v tu chvíli, kdy slyšíte první pláč a vidíte poprvé to zmuchlané tělíčko, je to to nejkrásnější a na všechno zapomenete. Jednou větou:

STOJÍ TO ZA TO!

Hodnotilo 35 lidí. Score 3.2.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
maminka201  19.03.16 00:15

Gratuluji k miminku :srdce: :srdce: a moc krásný deníček :potlesk: i slza ukápla :kytka:

Příspěvek upraven 19.03.16 v 00:16

 
Rieshell
Závislačka 3688 příspěvků 19.03.16 00:24

Deníček super :-) moc gratuluju k holčičce :kytka: jen tedy ze zkušenosti s epiduralem a bez něj: s ním jsem skoro bez bolesti rodila jen 5 hodin a záda mne tedy nebolela ani pak :), no a druhý porod jsem rodila už bez něj (doufala v ještě kratší porod :D ) no a rodila jsem 18 hodin a teda kurňa to bolelo :lol:. Jsem zvědavá jaký bude můj třetí porod :)

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 19.03.16 00:55

Osobně nevidím nic špatného na epiduralu, pokud je rodička na konci sil - lépe epidural než kleště z důvodu totálního vyčerpání budoucí maminky (rodila jsem přes 30 hodin a nedostala jsem ho, ale bývala bych ho brala všema deseti).
Co se týká křiku - zásadně nesouhlasím s tvrzením „ubíráte sobě síly“ - spíš mám pocit, že jde o předsudky ještě z dob totality. A k tomu děšení ostatních maminek - když jsem přišla na sál, moje spolurodička na vedlejším sále křičela jak tur, ale že by mě to děsilo?? Sama už jsem měla dost silné bolesti, tak jsem se jí vůbec nedivila. Koneckonců - nešla jsem na procházku po kolonádě ale na porodní sál.
Omlouvám se, ale mě bere čert, když slyším, jak se mají matky u porodu hlídat, aby někoho náhodou nepohoršily :-/.
Mně osobně křik při tlačení pomohl pořádně se do toho opřít (ne, nezdálo se mi to) - apropo, druhá doba porodní trvala pět minut.
Stejného názoru jsou i některé PA, viz. google „porod a hlas“

Jinak gratuluji!

Příspěvek upraven 19.03.16 v 01:10

 
maminka201  19.03.16 01:21

@Urtica-dioica Já jsem křičela u porodu, akorát mě bolelo z toho 2dny v krku…
Epidural? měla jsem při prvním a třetím porodu a bolesti byli ještě horší, takže už nikdy…

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 19.03.16 01:33

@maminka201 Chápu, že každý fungujeme jinak - co pomáhá jednomu, nemusí pomoct druhému. Mě asi spíš vytáčí univerzální rady typu „dělejte to takhle, protože takhle je to nejlepší“ - obzvlášť u porodu, který je poměrně dost individuální záležitost.

Příspěvek upraven 19.03.16 v 01:44

 
beruska9
Echt Kelišová 9297 příspěvků 19.03.16 05:23

:roll: Promin…ty rady na zaver…kazdy je jiny a at si rodi, jak uzna za vhodne (ne, taky jsem nemela epidural a nervala jsem, nemela jsem potrebu, ale kdybych byla mela, tak by mi v tu chvili straseni nekoho jineho bylo uplne nekde ;))
Ja bych zase radila presny opak - zjistete si o porodu predem co nejvic, treba at necekate, nez vam praskne voda, velkym prdnutim vody totiz zacina jen mensina porodu ;)

 
blobfish
Závislačka 3826 příspěvků 19.03.16 06:18

Já znám dost žen, které nejsou schopné říct, jestli u porodu křičely nebo ne 8) Myslím si, že křikem jako takovým žena nikomu neubližuje, vysilující je spíš poslouchání rad během porodu (zejména pokud jsou podané stylem „kvůli vám se miminku může začít špatně dařit“). Gratuluju :-)

 
Simuleena
Kecalka 176 příspěvků 19.03.16 06:32

Gratuluju k miminku :)
Jinak k tomu kriceni…moc bych rady nerozdavala…nemas vlastne moc srovnani. Ja rodila prvni dite „potichu“ a ted u druheho jsem mirne kricela :lol: a musim rict, ze to bylo lepsi. Strasne mi to kriceni pomohlo…lip se mitlacilo a sily mi to neubralo :)

 
miuka
Kecalka 420 příspěvků 3 inzeráty 19.03.16 06:40

Hezky napsáno, gratuluji k miminku. :kytka:
Ja osobně nemám zkušenost s přirozeným porodem - první byl akutní císař a druhý plánovaný, i když malý to viděl jinak a den před plánovaným císařem mi praskla voda a on se tedy narodil císařem o den dřív. Ale přišlo mi, že by to byl asi rychlý porod. :nevim:
Každopádně se chci spíš vyjádřit k tomu epiduralu a přidat zkušenost kamarádky. Taky to chtěla zvládnout bez epiduralu, ale jak mi říkala, měla už v podstatě jednu dlouhou nesnesitelnou kontrakci a otevřená na centimetr. Tohle trvalo 7 hodin (ty bolesti tak dlouho nebyly, neotvírala se a bolesti sílily). Tak si ho nechala píchnout a do hodiny porodila. Takže ono je to opravdu individuální. :)

 
whitehorse
Kecalka 266 příspěvků 19.03.16 06:59

Souhlasím s holkama, že je to strašně individuální u každého porodu. U prvního sem ani nepipla- neměla sem potřebu, u druhého chvilkama zarvala. Naopak já četla i názor, že ten křik může pomoci s uvolněním cest uvolněním toho napětí co žena v sobě má.

A ještě dodavam- gratulace k miminku a tomu, jak jsi to zvládla. Ty křížové jsou humus :(

Příspěvek upraven 19.03.16 v 07:00

 
janikac
Povídálka 35 příspěvků 19.03.16 06:59

Gratuluji k miminku ;-)
moc doporučuju knížku Hypnoporod. Můj druhý porod byl úúplně o něčem jiným… skoro bez bolesti řekla bych. Jde to… ;)
 https://www.emimino.cz/…jinak-12199/

 
LenkaR1989
Kecalka 133 příspěvků 19.03.16 07:10

Pěkný deníček :) stim epiduralem to má asi každý jinam mě se po něm krásně porod rozjel, podruhé už jsem si o něj zase řekla a opět po napíchnout byl malý za chvíli na světě. Mám sním ty nejlepší zkušenosti a žádá mě nebolely. Taky jsem měla hrozně krizové bolesti, po epiduralem krásně zmizely.

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 19.03.16 07:42

Gratuluju k miminko.je me fascinuje ze kdyz se jedna o vyber kocarku, kosmetiky, plenek..tak jsoy mamunky chodici encyklopedie a proc by ne, je to dulezita soucast pece o miminko.ale jak se jedna o porod, informace o nem, o to za jakych okolnosti lze miminko privest na svet…tak to radeji hlavu do pisku a nic nezjistovat..vsak ‚ono se to‘ nebo ‚oni vlastne lekari tu jsou od toho‘… o to usmevneji vyznivaji tve obecne porodni rady. sorry :nevim:

 
Nafrněná  19.03.16 07:50

Gratuluji, možná jsi to blbě podala a zjišťovala si informace, jen nečetla příběhy přímo z průběhu porodu..
jinak já neodsuzuju epidural… jediné co fakt nechápu je to, že chlap prostě nechce být u porodu…
od kamarádky přítel šel radši do práce než s ní rodit, takové chlapy bych posílala někam

 
KatkaKlcova
Ukecaná baba ;) 1142 příspěvků 19.03.16 08:00

Ano, epidurál zdá se funguje na každého jinak, takže je to buď a nebo…moje sestřenka mi říkala, že si nechala píchnout epi a že po něm cítila akorát stahování dělohy ale bolest žádnou při kontrakcích, a že si to mám určitě dát píchnout, při druhým dítěti si o to řekla rovnou, i když by to třeba ani nepotřebovala…no já po 10 hodinách bolestí a otevření na 2cm jsem si tonakonec taky nechala píchnout, a musím říct, že ta bolest byla v turánu snad 50× horší než doposud a co minutu, téměř bez přestávky…ano pomohlo mi to se otevřít, ale nevim nevim jestli to za tu šílenou bolest stálo…jsem rozhodnutá u druhého si epidural rozhodně nedat…čeká mě to za 2 měsíce tak jsem sama zvědavá jak to dopadne :lol:

jinak gratuluji ke zdravé holčičce :kytka:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2480 příspěvků 19.03.16 08:28

@Urtica-dioica naprosto s tebou souhlasim. Mám za sebou tři porody, jak bolesti do břicha, tak většinou do zad. Epidural ani nic podobného proti bolesti jsem neměla ani jednou. Porody trvalý od šesti hodin do 33 hod. A jak říká moje PA, kterou bych pozlatila..každý porod je individuální, křik k němu patří, emoce chtějí ven. Každá maminka to má jinak. Já nekricela, ani nenadavala. Ale jen proto, že jsem měla pocit, že nemůžu ani dýchat. Ale jinak křik u porodu je úplně normální. Eva mi říkala, že pokud odchází z porodního sálu jen s pár modřinami, dá se to považovat za hezký porod. Taky jsem se do ní opírala a omlouvala se u tlačení. Dobrá PA nechá většinu práce na mamince a na její intuici. Paušalizovani a tabulkováni mi přijde úplný nesmysl. A nějaké větší rozkazy směrem k mamince můžou potlačit její prirozeny um umět porodit dítě a porod se sekne. Stejně tak neustálé monitory, vnitřní vyšetření, polohy směrem do vrchu, atd atd atd…

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 62 inzerátů 19.03.16 08:33

:potlesk: :srdce: takhle dobře jsem si už dlouho nepočetla, výborný

 
Ivulee14
Ukecaná baba ;) 1393 příspěvků 19.03.16 08:39

Deníček je pěkný, ale ty rady na závěr se mi nelíbí..Já si užila 2 a půl dne s křížovými bolestmi a opravdu bych za ten epidural byla vděčná, nespala jsem 2 noci a měla všeho po krk..nedovedu si představit, že by mi epidural porod ještě prodloužil, to už by snad ani nešlo..a já osobně jsem se snažila nekřičet, ale na konci jsem při tlačení taky lehce zařvala, dokonce jsem dostala od personálu na sále a manžela pochvalu za to, že jsem to zvládla klidu, když jsem se jim po porodu omlouvala za to jak jsem byla na konci protivná, ale ten jeden výkřik mi hodně pomohl a síly neubral..Takže bych nechala na každém, jak hlasitý u porodu bude a jestli si nechá pomoct od bolesti, nebo ne..

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1776 příspěvků 19.03.16 08:48

Mam za sebou 2 porody, jeden s epi, druhy bez, jeden trvajici 4 dny, druhy jen dve hodiny, jeden o bolestech dole, druhy v krizi… A vis co? Rady nikomu nedavam :roll:

 
Levandule121
Ukecaná baba ;) 2346 příspěvků 19.03.16 09:57

Jak už psaly holky. Deníček moc pěkný, jen ty rady. Podle 1 porodu nemůžeš soudit, zrovna tak jako po pěti. To prostě není reprezentativní vzorek a navíc jsi to pořád ty.

Já měla třeba oba porody vyvolávané, nepostupovaly, ale po epidurálu se mi to v obou případech rozjelo a do 45 minut jsem rodila. Záda mě po epidurálu rozhodně vůbec nebolela, ani těsně po porodu, natož potom. A to jsem měla po 2. porodu kvůli rozvratu srážlivosti krve zavedenou tu kanylu ještě 2 dny. Netroufali si ji vyndat.

Takže já jsem ten případ, kterému epi porod rozjede a urychlí, ale je známo, že to treba může být i naopak.

Gratulace k miminku, ať vše zvládáš na jedničku i nadále! ;-)

 
Levandule121
Ukecaná baba ;) 2346 příspěvků 19.03.16 10:01

@zolycka Ano, také mě fascinuje to schovávání hlavy do písku. Tenhle porod byl nakonec v pohodě, ale mám pracovní zkušenosti s postraumatem z porodů a jsou to vždy ženy, které se předtím o ničem neinformovaly, předporodní kurzy odmítly. A bohužel díky svemu stavu to pak škaredě odnášejí děti. :?

 
suvik
Nadpozemská drbna 25305 příspěvků 19.03.16 10:13

S tim krikem - no u prvniho jsem nemela potrebu kricet, porod byl postupne postupujici, bolesti se zintenzivnovaly s pribyvajicim casem, dalo se na ne zvykat. U druheho to byl takovy fofr, ten se dral ven rychlosti rakety, ze jsem sama byla celkem v soku a na tak silenou bolest uplne nepripravena, takze jsme si pekne zarvala, to se nedalo. :D

Kazdopadne jsem rada, ze jsem byla usetrena krizovych bolesti, mela je mamka, tak jsem si rikala, ze me asi neminou, ale nastesti jo.

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 19.03.16 10:51

Já u porodu též nekricela, epidural mi ani nepřišel na mysl, vse jsem absolvovala sama bez opory partnera, kterého jsem tam nechtěla a urcite si nepripadam jako největší borka, ktera po jednom jediném porodu muže ted dávat moudre rady ostatním. Jasne taky jsem na sebe pysna, ale taky vím, že jsem prostě mela štěstí a me tělo i miminko me v tom nenechali. Nebyt toho závěru, tak by se mi ten deníček i líbil.

 
En.Joy
Kecalka 467 příspěvků 19.03.16 10:56

Jinak, cvičením se dá krizovym bolestem u porodu předcházet. Též mam problémy se zády, tak mi PA ukázala co cvičit měsíc před porodem. Já mela štěstí a asi i díky cvičení se mi tyto bolesti vyhnuly - ale bohužel se to neobejde bez toho, že si holt o porodu je potřeba zjistit něco předem… :jazyk:

 
Manticora
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 19.03.16 11:00

Taky nechápu, proč by se u porodu nemělo křičet. Naopak, hlasový projev odpoutává pozornost (v případě porodu od bolesti) a přidává výkon. Proto si vrcholoví sportovci pomáhají při výkonu výkřiky. Myslím, že se to jen doktorům nechce poslouchat, tak maminky okřiknou.

Příspěvek upraven 19.03.16 v 12:13

 
LadyPet
Závislačka 3947 příspěvků 19.03.16 11:11

Já si u porodu pořádně zařvala a bylo úplně fuk, jestli tím někoho rádoby „děsím“ nebo ne, byl to můj porod, moje chvíle, síly mi to neubralo, malý byl venku na 4 zatlačení a cítila jsem se uvolněně, dávala jsem průchod všem emocím, přičemž porod byl také bez medikamentů a stejně tak jsem vnímala maminku, která rodila přede mnou a také si zakřičela, rozhodně mě to nevyděsilo. A nepřijdu si méně statečná, než třeba ty, která si to protrpěla tiše :)
Gratuluji k miminku :)

 
reinkarnace
Závislačka 4446 příspěvků 2 inzeráty 19.03.16 11:14

Přidávám se k radě: neječte. ale jinak bych zase řekla, že příprava na porod by být měla a celkem se ti divím. ale asi jsem jiná povaha. Já byla naopak klidná, že jsem udělala maximum pro hladký průběh (všelijaké přípravy s epinem, maliníkem, lněným semínkem, homeopatiky..) šla jsem porodu klidná.. :nevim: někomu tedy pomůže to, někomu ono. těžko radit. navíc druhý porod může být zase úplně jiný..

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 19.03.16 11:41

@reinkarnace Ta „rada“ ale platí jen pro Vás, ne pro všechny ostatní…

 
reinkarnace
Závislačka 4446 příspěvků 2 inzeráty 19.03.16 11:50

@Urtica-dioica máte nějaký problém? 8o

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 19.03.16 11:59

@reinkarnace?nechá­pu? Pouze jsem reagovala na Váš příspěvek…

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1528 příspěvků 19.03.16 12:40

Za mě ještě epidurál nebyl, ale kdyby byl, určitě bych ho uvítala. :) Rodila jsem 3 x, zvládla jsem to…jasně, zpátky to nejde, tak to prostě musí zvládnout každá. Děkovat manželovi, že tam byl? Mě to přijde normální, je to jeho dítě jako moje, tak to je to nejmenší, co může udělat, že mĕ podpoří. Ostatně jeho to nebolí.

 
renule121
Ukecaná baba ;) 1409 příspěvků 19.03.16 13:20

K miminku gratuluji :kytka: Ohledně epiduralu. Já bych bez něj asi zešílela. Rodila jsem dlouho, nakonec vyvolávali. Než jsem dostala vyvolávací tabletu, měla jsem dost silné bolesti, které jsem ale jakštakš zvládala prodýchávat. Po tabletě ale přišla jedna velká nekonečná šílená kontrakce. Šla bych do něj znova. Jo a ječela jsem taky fest. Už na kurzu nám říkali, ať raději řvem a uvolníme to ze sebe, než se snažit bůhvíco si dokazovat. Ale každý ať dělá, jak uzná za vhodné :lol: No druhý porod si přeju, ať nemusí být vyvolaný a můžu to srovnat.

Příspěvek upraven 19.03.16 v 13:21

 
Betynka87
Kelišová 6178 příspěvků 19.03.16 13:57

No…tak ja jsem hysterka asi. Ja jecela pri tlaku na spodek. Ale pomahalo mi to. A kamaradka asistentka mi rikala, at si z toho nic nedelam, ze jeci minimalne 90 % zen. Takze se za to nestydim. :mrgreen:

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1528 příspěvků 19.03.16 14:01

S tím křikem to mám úplně jinak. Jak mám velkou bolest, jsem jako pěna. Šetřím se, abych to dala. :)

 
ivulebobule
Kecalka 251 příspěvků 19.03.16 14:02

Gratuluju k miminku! Jen k tomu kriceni u porodu…uz to tady v komentarich zaznelo a ja se pridavam: u prvniho porodu by me nenapadlo kricet, slo to nejak samo, necitila jsem zadny tlak, u druheho porodu se mala rvala ven takovym fofrem, ze kdybych nekricela, tak by me ta sila snad roztrhla napul, rozhodne mi to sily neubralo…takze ty rady no…
Ale jinak pekny denicek!

 
kelinqua
Ukecaná baba ;) 1157 příspěvků 19.03.16 14:09

Ty rady :roll: 8o :roll: k cemu :zed:

 
babanci
Ukecaná baba ;) 1528 příspěvků 19.03.16 14:11

@blobfish Takvou blbost taky někde říkají? Tak to je na ránu.

 
adriana29
Kecalka 337 příspěvků 1 inzerát 19.03.16 14:24

Gratuluji k holcice taky ukapla slza dost velika.Kez bych vedela co je normalno porod ale bohuzel

 
Tichošlápek
Kelišová 5253 příspěvků 3 inzeráty 19.03.16 14:51

Moc nechápu ty rady po jednom porodu :roll: ja manžela u porodu nechtěla a pri druhem rovněž nebude, epidural sem měla (nezabral, ale zada rozhodne nebolela) a křičela jsem - pomáhalo mi to tlačit. Ale rozhodne bych si netroufla někomu radit stejný postup - to je každého věc. A jako aby mi během porodu někdo „radil“ jestli křičet nebo ne, tak bych se ale vazne hodne zlobila

 
iiiv
Echt Kelišová 9921 příspěvků 9 inzerátů 19.03.16 15:38

Třeba já jsem si celý 3 roky myslela, že jsem u prvního porodu nekřičela, ale přítel má zcela jiný názor. U druhého porodu jsem to zvládla bez křičení, neměla jsem tu potřebu, ale chápu maminky, které si tím uleví. Nikdo nemůže vědět, jak je to zrovna bolí a co pociťují.
Stejně tak jsem u druhého porodu neměla ani chlapa a cítila jsem se lépe než poprvé, když tam se mnou byl :nevim:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 19.03.16 16:21

Tak rady jsou skutečně k nezaplacení :mrgreen:

 
LůcaS93
Ukecaná baba ;) 1405 příspěvků 4 inzeráty 19.03.16 16:23

Ahoj Holky, díky za gratulace a názory. Rady na závěr nejsou takové aby jste si je museli za každou cenu vzít k srdci. Jsou to rady, které já po mém porodu cítím. Samozřejmě každá jsme jiná, každá máme jiný porod, každá máme jiný práh bolesti. Bylo to myšleno tak jak o cítím v tuto chvíli. Kdybych měla jin porod třeba bych mluvila jinak. Jsou to rady, stejně tak jako já jsem dostávala rady od kohokoliv jiného. Měla jsem je v hlavě ale i tak jsem se já sama rozhodovala, Jsou to tedy rady, které cítím já a je na každém, zda si je vezme k srdci, bude to mít hlavě jako zkušenost někoho jiného apod.Jsou to rady, které si buď mžete zapamatovat a nějak si je uschovat, nebo je úplně vypustit jako naprostou blbost. Samozřejmě vždy budou lidi pro a proti. Každému vyhovuje něco jiného. Nemyslela jsem to nějak zle nic proti nikomu. Epidural může být samozřejmě i kolikrát záchranou pro dítě i pro matku. Není to psáno za každou cenu. Moje spolubydlící v porodnici a spoustu kamarádek který epidural mělo, říkali že je děsně boleli záda několik dní a že je jim líto že to nezvládli bez toho, že asi pár sil ještě měly. A ten křik opět samozřejmě jsme každá jiná, ale zase to jsou poznatky z mého porodu a podle toho co jsem zpozorovala v porodnici a i v mém okolí. Nerikam kdyz si treba i zenska zarve trochu ale to co jsem slysela jako: Ne uz dost, ja uz nechci, doooost! To uz mi prijde moc. :-) A ohledně toho že jsem si nic nečetla atd. Samozřejmě někomu to opravdu ulevuje a jsou to i jeho emoce. Není to nic proti ničemu. Byla jsem pak ráda, že jsem tlačila tiše, přišel mi pak ten křik být zbytečný. Ale je to opravdu kus od kusu. :) Ano špatně jsem to podala, samozřejmě by bylo nezodpovědné vůbec nic o tom nevědět. Myslela jsem to tak, že jsem si nepouštěla přímo třeba videa s porody a nesnažila se za každou cenu zjistit a nechat se stresovat úplně vším. Samozřejmě vše potřebné co mám jako žena a budoucí maminka k porodu vědět jsem věděla. :)

Na závěr: Není to nic že bych někoho soudila nebo tak. Napsala jsem to jen tak jak to cítím teď po mém prvním porodu a doufám že u případného druhého porodu to vydržím bez epiduralu a bez křiku. Třeba to ale příště bude jiné a epidural budu potřebovat a neobejdu se bez křiku. Težko říct. Žádný porod není stejný a nic okolo něj není stejné ani když jde o stejnou ženu. Je to jen napsané tak jak to cítím teď po mém prvním porodu, tak nesuďte vy mě..;-) Jsou to rady které jsem i já sama slyšela od okolí a nebrala jsem si je k srdci nebo jsem je měla v hlavě a pak jsem se s nimi já sama v té dané situaci porvala. :)

Příspěvek upraven 19.03.16 v 16:32

 
LůcaS93
Ukecaná baba ;) 1405 příspěvků 4 inzeráty 19.03.16 16:39

Omlouvam se jestli jsem nekoho urazila, tak to nebylo mysleno. Myslim ze ruzne rady clovek slychat bezbe od kazdeho jine. Pokud jste je nesylseli tak se asi pohybujete v jinem okoli. Ja slysela rad nespocetne a nijak jsem je nesrazel. Vyslechla jsem je a stejne jsem se s tim pak poprala sama. ;)

Nevim jestli jsem timto zareagovala na kazdeho, pokud ne a chcete mou reakci tak se pripadne prosim jeste pripomente. :-) Jeste jsem tu cetla o manzelovi. Ja slysela strasne moc zenskych o tom ze tam manzela nechce. Take mi prijde prirozene tam chlapa mit. Ze je to takova jasna podpora, ale sposta chlapu si na to netroufa a spousta zen je tam nechce, takze proto ten dik. :-)

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 19.03.16 17:01

@LůcaS93 Ahoj. Já to všechno beru a chápu, že nemělo jít primárně o kritiku (jinak se mi deníček líbil).
Jen prostě opět nerozumím tomu: „doufám že u případného druhého porodu to vydržím bez křiku“
Ano - necítím-li potřebu, křičet nebudu, ale - pakliže se to dere ven - proč se to snažit VYDRŽET??

 
LůcaS93
Ukecaná baba ;) 1405 příspěvků 4 inzeráty 19.03.16 17:09

@Urtica-dioica Ano neslo o kritiku. Ale rady na zaver ktere jsem predavala dal, ktere byly predavany i me kdyz mi nekdo vypravel o svem porodu a nebrala jsem to od nej nejak zle. :-) Je to psane proto, ze mi ted pomohlo nekricet a ze mam v sobe ted tu myslenku asistentky ktera mi rekla ze si tim ubiram sili a ono mi to tak opravdu prislo a ze se tim i nekteri dost strasej. Pokud to priste ale jinak proste nepujde, tak si proste zarvu a ostatni mi budou samozrejme sumak. :mrgreen: Ale ted jsem to citila takto. Uvidime jake to bude priste. :-)

 
Danča_87
Kecalka 287 příspěvků 19.03.16 17:21

Deníček pěkný až na ty rady,,zkušeného´´… :)

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 19.03.16 17:24

@LůcaS93 Jj, mně je vždy smutno, když slyším takto udělované rady - většinou staršího nemocničního personálu…:-/. I když pravda - je to pořád lepší než za dob našich matek, kdy byla každá hlasitěji sténající žena označená za hysterku :-).

Mě zaujala zejména tato věta : „Také neječte, i když máte pocit, že to pomáhá.“ - z toho se mi zdá, že jsi vlastně původně měla pocit, že Ti to dělá dobře, ale přesně jak píšeš ve svém posledním příspěvku: " mam v sobe ted tu myslenku asistentky ktera mi rekla ze si tim ubiram sili".

Trošku z toho podtónu cítím, že jsi opustila důvěru v to, co Ti říkalo Tvoje tělo (a věřím tomu, že v době porodu jsou ženské instinkty velmi otevřené) a vzala jsi za své to, co Ti řekla PA (i když jak vidno z příspěvků výše - názory porodních asistentek se v této oblasti velmi liší).
Tak to na mě celé působí, ale možná jsem úplně mimo :-).

 
ospalámyš
Závislačka 3778 příspěvků 19.03.16 17:32

Gratuluji, ale ty rady bych spíš spolkla, protože co funguje tobě, nefunguje jiným. ;)

A ohledně řvaní, já skoro ani nepípla, nejsem řvací typ a měla jsem bolesti přiměřené a porody ucházející (i když první skončil kleštěma).

ALE myslim si, že u porodu se nemá matka ovládat kvůli jiným, dělat hrdinku, co nepípne a nebo neječet kvůli nějakým tradovaný pověrám a jak je vidět tak i zdravotníci jim podléhají.
Ovládat se u porodu může znamenat, že se soustředíš na nesmysly, neuvolníš se, jsi stažená, což porod zpomaluje nebo může na čas zastavit. Žena má mít právo u porodu chovat se tak, jak vyhovuje jí, ne doktorce nebo okolo rodícím ženským 8o a když už, tak má mít porod v porodnici takovou intimitu a zajištění, aby zvukové projevy nebyly moc slyšet někde vedle.
Ale samozřejmě nemluvím o nějaké úplné hysterii, kdy rodička jen řve a úplně nespolupracuje, ale iby měl být personál schopný nějak rozumně vyřešit.

 
LůcaS93
Ukecaná baba ;) 1405 příspěvků 4 inzeráty 19.03.16 17:41

@Danča87 Jak pisi vise. Bohuzel je to spatne podanr. Jsou to takove radynerady. :-)

@Urtica-dioica Jo ted kdyz to od tebe ctu tak to tak opravdu zni. :mrgreen: Kazdopadne to tak neni. Tak nejak jsem podvedome poprve zakrehotala tak nejak instinktivne s tim ze jsem mela v podvedomi ze to pozrebuju kvuli tomu ze rve skoro kazda a ze me to asi bude tedy take pomahat. Byla to takova podvedoma rada od ostatnich, kterou jsem zkusila a ktera mi nevyhovovala) Kdyz jsem to po rade asistentky zkusila bez toho prislo mi to opravdu lepsi. :-) Tak jsou mysleny i ty me. Jsou to pocity, ktere vyhovovali me. Samozrejme nemusi vyhovovat kazdemu. :-) Kazdopadne ja slysela od nekoho ze ji sestricka treba rekla nervete, kdyz vam ho tam chlap strkal tak jste urcite tak nervala atd. To mi prijde opravdu prehnane, to mela asi sestricka bud spatny den nebo se minula oborem. Presne tak z tech komentaru jde videt, ze kazda asistentka a doktor ma take jine nazory. Kdybych to vyzkousela bez kriku a prislo by mi to horsi, tak bych se samozrejme vratila ke rvani. :-D

 
Urtica-dioica
Kecalka 386 příspěvků 19.03.16 17:45

@LůcaS93 Ano, jednání, které popisuješ zažila moje máma s porodníkem a to je fakt na přesústa…v dnešní době bych skoro řekla na žalobu :-/. Doufala jsem, že už se to dnes neděje., to je hodně smutné.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Není tu něco špatně?


Reklama