Tak "trochu" jiných devět měsíců

Rodičovství

Deníček o tom, jak jsem se učila milovat svou dceru, jak jsem ze začátku bojovala se svoji novou rolí, jak jsem se učila a stále učím být matkou...

Před porodem, ze kterého jsem mimochodem měla obrovský strach a respekt, jsem byla častokrát varována, že porod samotný je nic ve srovnání s tím, co bude následovat. Nevěřila jsem. Tím spíš ne bezprostředně po porodu, kdy jsem si říkala, že nic horšího už mě snad v životě nečeká – i když porod sám o sobě ve srovnání s ostatními asi patřil spíše k těm bezproblémovým a relativně rychlým, přesto to pro mě bylo to nejtěžší, co jsem kdy zažila – tak nějak jsem se s tou bolestí neuměla poprat. Říkali mi, že zapomenu a já se bála, že to bude pravda, a tak jsem se snažila si ty vzpomínky uchovat co nejvěrněji a celý průběh co možná nejdetailněji popisovala kamarádkám a rodině, aby když bych náhodou jednou skutečně měla tendenci zapomenout a nedej bože snad i přemýšlela o druhém miminku, tak aby tu byl někdo, kdo mi to připomene.

Byla to pravda – bude to tři čtvrtě roku a já si nejsem schopna vybavit nic jiného než ty nádherné oči, které se mi z hrudníku ihned po porodu upřeně dívaly do těch mých… Že tomu předcházela nějaká nesnesitelná bolest? Že jsem mezi kontrakcemi usilovně hledala po pokoji něco, čím by mě přítomný tatínek mohl praštit po hlavě a ukončit tak mé trápení? Že jsem si přála raději umřít? To už si dnes vybavuji opravdu jen matně – přebila to spousta jiných zážitků, mnohem hezčích a důležitějších.

Pravda je však taková, že první týdny, ne-li měsíce, byly opravdu náročné a těžké. Ta změna, která s tím malým uzlíčkem přišla, byla obrovská. Nevěřila bych, že něco tak maličkatého toho dokáže tolik změnit – myslím, že probudit se ráno na zcela jiné planetě by pro mě nebyl větší šok a změna než ta, která mě čekala v prvních týdnech s naší holčičkou. Bohužel nepatřím k těm matkám, které už na porodním sále zaplaví obrovská láska k tomu malému človíčku, bohužel nejsem ten typ ženy, která když poprvé vidí své miminko, tak v tu chvíli ví, že na světě už nic důležitějšího není. Mě bohužel po tom všem napadlo pouze jediné – díky bohu už to mám za sebou.

Naším společným příchodem domů se změnilo absolutně všechno – už jsem tu nebyla sama za sebe, už jsem nebyla tou svobodnou holkou, která se kdykoli mohla rozhodnout a jít v podstatě kamkoli. Najednou jsem byla zavřená doma s malým plačícím miminkem, kterému jsem pořádně nerozuměla, a tak se nejednou stalo, že jsem ji brečící držela v náručí, tiše plakala s ní a současně se jí omlouvala, že jí neumím pomoct, že nevím jak, zkrátka že jí nerozumím. Asi i v důsledku poporodních hormonů jsem se z ní nedokázala pouze radovat, stále dokola mě napadalo jen to, co už nikdy nebude – už nikdy si s přítelem nebudeme moci vyrazit bezstarostně na dovolenou, jít si sednout na večeři a víno, aniž bychom si nevzpomněli na to, co asi ta naše holčička zrovna dělá, jestli jí nic nechybí.

O tom, že bych si to malinké miminko užívala, nemohla být řeč – věčně jsem se jen strachovala, jestli vše dělám správně, zda jí nemůžu nějak ublížit, jestli je vše v pořádku. Už večer jsem se stresovala tím, jak dnes v noci bude spát a jestli vůbec, zda když se vzbudí na kojení, jestli po tom zase hezky usne, nebo nám předvede, čeho jsou její plíce schopny. Při každém zvuku, který se ozýval z postýlky, a že jich teda vážně bylo dost, jsem byla ve střehu a čekala, co se bude dít. Spávala poměrně málo, zato plakala docela často a hlasitě, přičemž utěšování nepomáhalo, a tak jsme jí s přítelem kolikrát „vyhrožovali“, že jí půjdeme do porodnice reklamovat, že je nějaká polámaná. Nepomohlo však ani to. Začátky byly zkrátka hodně těžké, a to pro všechny – Karlinka si musela zvyknout na děsivý život mimo dělohu a na mámu s tátou, což věřím, že také nebylo jednoduché, já na život s ní a tatínek na úplně jiný režim. V podstatě ze dne na den jsem nesla zodpovědnost za další život, a to zodpovědnost velkou, vlastně tu největší, celoživotní.

Byla jsem nevyspalá, unavená, hladová, podrážděná a nervózní, a tak jsem s oblibou říkala, že být v blízkosti babybox, měla by, holka, namále. A do toho jsem poslouchala, ať si toto období užívám, neboť to tak strašně rychle uteče. A já se toho nemohla dočkat – kdybych mohla cestovat v čase, dobrovolně bych se přenesla o půl roku dál. Hlavně, aby už malá tolik neplakala, aby už objevila ručičky, měla zájem o hračky, o okolí, smála se… Při každé další zmínce, jak je toto období kouzelné, jsem pěnila a pochybovala o sobě, co že jsem to za matku, když bych se tak ráda a dobrovolně o tyto úžasné chvilky ošidila. Začala jsem připravovat sebe i naší holčičku na to, že prostě bude jedináček.

Svou holčičku jsem se zkrátka učila milovat postupně s tím, jak jsme si na sebe vzájemně zvykaly. Jak jsem ji poznávala, byla mi každým dnem blíž a já si pro ni v srdci udělala zase o trochu větší místo. A tak to pokračuje v podstatě dodnes, kdy cítím, že ji miluji čím dál tím víc – až si říkám, jakých rozměrů ta láska může dosáhnout, jak moc dokáže matka milovat své dítě? Už dnes, když ji mám u sebe, musím se strašně krotit, abych ji neumačkala – až teď jsem pochopila význam toho, když je někdo „k sežrání“. Až nyní jsem pochopila matky, které jsou pro své dítě schopny udělat cokoli. Strašně moc z ní chci vychovat slušného člověka, děsně moc si přeji být důsledná, ale už v těchto chvílích taky vím, že to bude hodně náročné, neboť je tak strašně těžké ji něco zakázat nebo sebrat, když vidím, jak moc po tom touží…

Ale abych se vrátila zpět - ono to všechno samozřejmě není ani teď ideální a jednoduché, neboť ta malá potvůrka hodně vyžaduje moji pozornost a je pravda, že večery jsou dost náročné jak pro Karlinku, tak i pro mě a přiznávám, že se kolikrát těším, až ji uložím a budu mít chvilku klid. Na druhou stranu se častokrát přistihnu, jak se nemůžu dočkat toho, až se vzbudí na kojení a já si ji zase budu moct chvilku „poňuchlat“… Nemůžu se vynadívat, když spinká, miluji ten její roztomilý „spinkací“ výraz a miluji ten její úžasný kukuč po probuzení, ten její šibalský úsměv, když ví, že dělá něco, co už jsem jí stokrát zakázala.

Zbožňuji její vůni a nemůžu se nabažit toho jejího úžasného smíchu, kterým teda prozatím docela šetří. Nebyla jsem matkou, která tvrdila, že její miminko je v celé porodnici nejkrásnější, ale jsem maminkou, která je přesvědčená, že její miminko má ten nejkrásnější smích na celém světě.

Je to devět měsíců a já se slzami v očích koukám na fotky toho malinkatého tvorečka a nemůžu pochopit, že to tak rychle uteklo. Je to tři čtvrtě roku a já už se nemůžu dočkat toho, až Karlince pořídíme sourozence. Je to devět měsíců a já mám chuť všem maminkám novorozených dětí říct – užívejte si to, tak strašně rychle to uteče.

Hodnotilo 47 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26450 příspěvků 07.07.13 00:55

Moc hezky napsane :kytka: :kytka: :kytka:

 
KattyKMcom  07.07.13 04:00

Mam pocit, ze jsi psala moje myslenky :-)
Musime si uzit kazdy den, protoze nam tak neskutecne rychle rostou

 
monifix
Závislačka 2638 příspěvků 07.07.13 07:21

Jako bych to psala ja. Zcela presne!!!

 
Lemuska
Kelišová 5342 příspěvků 07.07.13 07:46

Juuu, pripojuji se, vidim ty sve zacatky uplne stejne :kytka: Hezke!!!

 
Lisasa
Stálice 97 příspěvků 07.07.13 07:50

Skvely denicek! Jsem zatim jen tehu, ale zatim to citim podobne

 
Aknirasa
Kecalka 183 příspěvků 07.07.13 08:43

Jéé, holky - to jste mě potěšily… Já si dlouhou dobu myslela, že jsem divná/špatná, když jsem to cítila takhle. Díky! ;)

 
fabka2
Povídálka 19 příspěvků 07.07.13 08:46

To je dobře, že to takhle funguje ;-)

 
nikina3
Zasloužilá kecalka 855 příspěvků 07.07.13 08:48

Nádherné :srdce: :srdce: moc děkuji za tento deníček. Mám týden do porodu, kterého se nebojím, ale děsím se právě všeho, co nastane potom, té změny. po přečtení se cítím hned lépe :kytka:

 
Bibi30
Extra třída :D 10408 příspěvků 33 inzerátů 07.07.13 08:54

Moc děkuji za jeden z nejlepších deníčků co jsem tady kdy četla. Je to nejenom moc krásně napsané, ale i pravdivé, tedy aspoň já to cítím naprosto stejně

 
Granda
Ukecaná baba ;) 2435 příspěvků 07.07.13 10:10

Nepíšeš náhodou o mě? jsem na tom úplně stejně. Jako bych to četla za sebe, akorát že nám už je rok! MOc krásný deníček, který mě rozplakal, jako bych četla o nás…

 
Janinka1983
Kelišová 6055 příspěvků 07.07.13 10:25

Taky žasnu nad tím, že jsi měla úplně stejné myšlenky a pocity, jako já po porodu a i teď je to stejné!!! A ten závěr, jak přesné. Ze začátku jsem se těšila, až bude malá větší, až jí bude aspoň půl roku. Teď si říkám, příště si to malinké miminko budu víc užívat, protože to je opravdu moc krátká doba, letí to strašně… Přeji tobě i Karlince spousty krásných a spokojených dní :kytka:

 
Lucajdice79
Ukecaná baba ;) 2217 příspěvků 07.07.13 10:38

Taky jsem to tak mela, poprve ;) Podruhe to byla ta laska na prvni pohled a miminko si od zacatku hrozne uzivam! Tak ti preju, abys to podruhe mela jako ja.

 
Babe007
Neúnavná pisatelka 17425 příspěvků 07.07.13 10:48

Vetsinou deníčky nečtu, jsou na jedno brdo a u většiny mi uniká smysl proč je vubec nékdo psal a co tiim chtěl ŕict,
ale tvuj denicek mě zaujaĺ a jsem rada, že tu je. Aspoň si některe maminky nebudou připadat jako macechy ( slova mé kamaradky)
Tvuj deniček jsem ji poslala k pŕečtení, snad ji to pomuze ;)

 
xenaR
Ukecaná baba ;) 1718 příspěvků 07.07.13 10:59

Krasny deniček jaky by jsi psala o mě. Opravdu krasně napsane :kytka: :kytka: :kytka:

 
terich
Závislačka 3981 příspěvků 07.07.13 11:13

Ahoj, tak pod to se můžu podepsat. :) Měla jsem pocit, že jsem jediná na světě, která to nezvládá. Nešlo nám kojení, přes týden bez muže a já vystresovaná, s úzkostným strachem o malou. Den ode dne úzkosti mizely a přibývala obrovská láska. Za pár měsíců jí budou 2 a já bez ní nemůžu žít. :D Ovšem poznamenalo mě to, další dítě plánuju až tak za další 3-4 roky. :)

 
Krabička
Kecalka 155 příspěvků 07.07.13 11:52
:srdce: :hug:
 
Skytafka
Závislačka 4164 příspěvků 07.07.13 12:50

Pěkně napsané :palec: Skoro jako bych to psala já :lol:

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 07.07.13 14:07

U prvniho jsem to mela jak pres kopirak..u druheho uz to bylo o necem jinem :hug: :hug: denicek moc krasny…zamackla jsem slzu :srdce:

 
kve-tinka
Závislačka 4016 příspěvků 33 inzerátů 07.07.13 14:40

Krásně napsané :hug:

 
soleile
Ukecaná baba ;) 1358 příspěvků 07.07.13 15:53

Zažila a zažívám úplně to samé. Taky jsem si hodně těžko zvykala na to, že máme malou doma a vlastně i na světě a teď taky přemýšlím jakých rozměrů ta mateřská láska může být :kytka: :kytka:

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15846 příspěvků 07.07.13 16:56

Můžu se zeptat, jak se malá jmenuje? Píšeš o Karlince- je to Karla?

 
Inuska.pv
Kecalka 411 příspěvků 07.07.13 17:40

Zatím nejkrásnější deníček! :dance: hlavně proto, že sama mám doma téměř měsíčního skřítka a cítím to naprosto stejně - je to až děsivé. Jsem ráda, že někdo dokázat napsat to, co sama cítím - a líp bych to nenapsala. :kytka:

 
terinka4444
Hvězda diskuse 57498 příspěvků 07.07.13 18:31

Krásně napsaný deníček, až mi vyhrkly slzy. A to si představ, že ten můj malinký uzlíček jde v září do školy, tak strašně rychle to letí. Přeju vám ze srdce spokojený a šťastný život :kytka:

Příspěvek upraven 07.07.13 v 18:32

 
alimata
Povídálka 31 příspěvků 07.07.13 18:43

Tak to jsem já, akorát bych to tak krásně nenapsala :potlesk: Škoda, že už se ten čas nedá vrátit. Mám ročního rošťáka a nedovedu si bez něj už život představit, miluju ho nejvíc na světě. S lítostí vzpomínám na ty myšlenky, kdy jsem ho chtěla jít vrátit do porodnice a mrzí mě, že jsem si to nedokázala užít. Ach jo.

 
Taz
Zasloužilá kecalka 627 příspěvků 07.07.13 19:09

Nejkrásnější deníček, který jsem tu četla… :palec: A určitě mnoha maminkám pomůže zbavit se pocitů, že jsou „špatné“ mamky :-)

 
neprihlasena. klarushka  07.07.13 19:41

Opravdu nadherny denicek na konci aj slzicka ukapla a to nejsem zadny cita ;)

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 07.07.13 19:50

Jsem tu více než dva roky… dva roky čtu pravidelně deníčky zdejších uživatelek… Dnes poprvé napíši to (nezlobte se holky) že TENTO DENÍČEK JE SNAD NEJLEPŠÍ ZE VŠECH, KTERÉ JSEM KDY ČETLA!

Ne jen, že je v něm naprosto vše co jsem snad kdy prožívala já, ale ta spracovanost, ta čtivost samotná mě tedy úplně dostala… tleskám skutečně tleskám a doufám, že opět někdy napíšeš… Jako bys psala o mě prostě je to nádhera a já ti děkuji upřímně za zpříjemnění večera po náročném dni :kytka:

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
 
Sefa
Kecalka 465 příspěvků 07.07.13 20:04

Úžasný deníček, měla jsem ty samé pocity :)

 
sylwikk
Kelišová 6706 příspěvků 07.07.13 20:29

Musim se všema souhlasit a napsat ti to samý: Moc hezkej deníček! Měla jsem podobný pocity a vlastně pořád mám, akurát naše Daňulka je o něco starší a směje se teda často :srdce:

 
kaďaska
Závislačka 4267 příspěvků 07.07.13 20:48

Moc hezký :potlesk: :potlesk: :potlesk: měla jsem to stejně s dcerou takže naprosto chápu tvoje pocity :pankac:

 
Aknirasa
Kecalka 183 příspěvků 07.07.13 20:50

Tééédaaa…takových pěkných komentářů, to jsem vůbec nečekala - moc vám všem děkuji, holky - hrozně mě ty vaše reakce potěšily. Jednak jsem fakt ráda, že jsem to tak neměla jako jedna z mála a jednak mě těší, že se vám líbí deníček jako takový ;)

 
Aknirasa
Kecalka 183 příspěvků 07.07.13 20:53

@Janinka1983 Díky - přesně to si říkám taky, tak doufám, že nám to vyjde a u druhého si to vážně budeme užívat už od začátku :)

 
Vesmilka
Neúnavná pisatelka 17247 příspěvků 07.07.13 20:56

Moc krásně napsané. A věř i druhý porod „zapomeneš“ a i druhé dítko se budeš „učit milovat“. Já se učila milovat to třetí. Nikdy jsem nechtěla kluka a ejhle mám ho. A je to ten nejúžasnější a už teď ten nejrozmazlenější kluk na celém světě :mrgreen: :mrgreen: a já ho každým dnem miluji víc a víc.

 
portia
Ukecaná baba ;) 1166 příspěvků 07.07.13 21:00

Mám úplně husí kůži, když to čtu :hug: je to krásně napsaný deníček. Máme za sebou zatím skoro 7 měsíců, ale je pravda, že to neuvěřitelně rychle utíká :( ze začátku jsem si taky přála ať už je malej samostatnější a má zájem o hračky, ale teď se snažím užívat si každou chviličku s ním. Když ho mám někomu půjčit, tak se i tak po očku koukám jestli ode mě není moc daleko, ale on je tak společenský, že kdybych ho dala i někomu cizímu do náručí, tak bude spokojený hlavně když s ním někdo dělá blbinky :roll:

 
Prcek88
Extra třída :D 12506 příspěvků 07.07.13 21:01

Nádherný deníček :kytka:

 
Aknirasa
Kecalka 183 příspěvků 07.07.13 21:02

@Lucajdice79 Přesně v to doufám, tak snad to klapne - třetí pokus už mít totiž asi nebudu :lol: Děkuji!
@hanka.br. Jojo - je to Karla ;)
@werunkaw123 Jééé - děkuji, úplně se červenám :) Moc děkuji za krásný komentář a jsem ráda, že tě můj deníček potěšil.
Všem moc díky, holky a mějte pěkný večer :kytka:

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15846 příspěvků 07.07.13 21:04

@Aknirasa Mám taky Karličku. Je to to nejhezčí jméno. Hezký večer :mavam:

 
Marrcela20
Ukecaná baba ;) 1229 příspěvků 07.07.13 21:06

Ahoj tak jako bych to psala já akorát že já se jí učím milovat do ted a to je jí už 2,5 roku… :)

 
Aknirasa
Kecalka 183 příspěvků 07.07.13 21:08

@hanka.br. Fakt? Tak to je super! A kolik je tvé Karličce? Je to vážně krásný jméno - taky se mi strašně líbí, ostatně proto jsem ho zvolila :) Ale je pravda, že lidi kolem se spíš diví, když je opravuji, že to fakt není Karolínka ale Karlička :)

 
Aknirasa
Kecalka 183 příspěvků 07.07.13 21:14

@Vesmilka Děkuji - v to, že druhý porod zase zapomenu upřímně doufám, ale tak nějak doufám i v to, že u druhého miminka si užiji tu lásku na první pohled na porodním sále - tolik jsem se na tento pocit těšila a pak byla zklamaná, že se nedostavil :,( Díky, pěkný večer a dobrou noc ;)

 
Janinka1983
Kelišová 6055 příspěvků 07.07.13 21:31

@Aknirasa Tak při druhém už budeme vědět, do čeho jdeme a budeme na to připravené. Navíc už nebudeme ty bezdětné, co mlžou kdykoliv kamkoliv a nemusí se na nikoho ohlížet, takže to nebude zas taková změna :D Na druhé miminko se strašně moc těším!!! Tak snad se nám podaří si příště to malinkatý stvoření opravdu vychutnat :hug:

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15846 příspěvků 07.07.13 21:34

@Aknirasa Mám Karličku čtyřletou, rozštěpovou. Ale je nejkrásnější. Zatím to byla jediná Karlička (vlastně ještě Mráčková),o které jsem věděla - a teď ta tvoje. Taky opravujeme, že není Karolína, ale Karla.

 
Vesmilka
Neúnavná pisatelka 17247 příspěvků 07.07.13 21:41

@Aknirasa Moc bych ti ten pocit přála, ale nebuď zklamaná. Prostě se to stane. Tolik věcí se změní, že to co jsme si vysnili nakonec není až tak úplně to pravé ořechové :hug: :hug: Přeji ti ať ti dělá jenom radost.

 
Vesmilka
Neúnavná pisatelka 17247 příspěvků 07.07.13 21:47

@Janinka1983 Víš já při třetím, předpokládám věděla do čeho jdu a moc jsem se těšila. I když to nějaké mraky kalily, tak jsem se opravdu těšila. Miminko, poslední a kluk, kterého jsem nechtěla a budu ho mít, ale tatínek bude šťastný. Byla jsem natěšená, po dvou holkách. Už budu vědět jak se chovat. No a pak se chlapeček narodil a já neměla radost. Nebyla jsem šťastná. Ten pocit se nedostavil. Já měla za sebou nejrychlejší a nejkrásnější porod, který jsem si přála uchovat a pamatovat a já vůbec neměla radost z miminka. Na pokoji jsem ho nosila a ještě ve 3 v noci kdy nespinkal jsem mu slibovala, že na něho budu hodná, nebudu se na něho zlobit a stále jsem nechápala jak jsem mohla porodit kluka. A jak ho zvládnu mít ráda. No a je mu 15 měsíců a já ho miluju. I když někdy si říkám, že z něho budu viset. :mrgreen: :mrgreen: Není to tím, že víš do čeho jdeš. Asi tam hraje roli moc faktorů. Já věděla do čeho jdu a stejně jsem na to nebyla připravená.

 
Aknirasa
Kecalka 183 příspěvků 07.07.13 21:52

@hanka.br. Jasně - všechny Karličky jsou krásný :) Přesně tak - taky žádnou jinou Karlušku neznám a ta od Mráčkové mě vlastně inspirovala pro tu mou. Četla jsem s ní kdysi dávno rozhovor a tam mě to jméno prostě uchvátilo tak, že když jsem zjistila, že jsem těhotná, jméno bylo jasný ;) Tak pozdravuj svoji Karličku a mějte se co možná nejkrásněji ;)
@Vesmilka Já vím, ale bylo by fajn, kdyby to vyšlo a když ne, tak se taky nic neděje - už budu vědět, že to přijde prostě později :) Děkuji a tobě ať dělají radost všichni tři ;)

 
berry4
Nadpozemská drbna 28326 příspěvků 07.07.13 22:22
:srdce: :kytka:
 
evelínka79
Ukecaná baba ;) 1477 příspěvků 07.07.13 22:44

Krásně napsané :potlesk: Jsem na tom stejně :)

 
Evaa1974  07.07.13 23:21

Nápodobně :mrgreen: Já jsem si na další miminko počkala 11 let :pankac: :mavam:

 
omites
Extra třída :D 12582 příspěvků 07.07.13 23:46

Krásná deníček. U nás to bylo hodně podobné. Jsem v čase dál a byla bych teda nejradši, kdyby se další dítě k nám narodilo najlépe ve věku 2 let :D

 
lloren
Zasloužilá kecalka 637 příspěvků 08.07.13 01:33

Moc krásné jako bych četla sama sebe :-)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama