Takový normální porod

Když jsem byla těhotná, ráda jsem četla deníčky, ve kterých byl popisovaný rychlý a pohodový porod, protože mi dávaly naději, že i můj bude takový... a myslím, že nakonec byl, i když vyvolaný. :)

*

Ani nevím, co mě tenkrát přimělo udělat si těhotenský test, ačkoliv jsem dostala menstruaci (sice slabší, ale to jsem nijak nevnímala). Každopádně test byl pozitivní a já místo toho, abych se radovala, nevěřila jsem.

Šla jsem do lékárny a když mi lékárnice podávala stejnou značku testu, odvětila jsem, že bych radši něco spolehlivějšího. Bála jsem se, abych nebyla zklamaná. Každopádně další test byl opět pozitivní a těhotenství potvrdil i lékař.

Následující týdny byly dlouhé a já se stále bála, abych o miminko nepřišla a několikrát jsem i špinila. Vše ale probíhalo dobře a od prvních pohybů v 18. týdnu jsem se už přestala bát a užívala si těhotenství.

Když jsem se dozvěděla, že budeme mít holčičku, radost byla o to větší.

Od 38. týdne jsem si říkala, že to může přijít každou chvíli. Dny však ubíhaly a nic se nedělo. Neměla jsem ani tvrdnutí bříška, zkrátka nic.

Ve 40. týdnu mi lékařka v porodnici naplánovala termín nástupu do porodnice na 41+1 na vyvolání jakoby mi nevěřila, že porodím sama. Mě však naděje neopouštěla a každou noc, když jsem ulehala, jsem si říkala, že v noci se možná začne něco dít. Bohužel nezačalo.

A tak jsem nastoupila do nemocnice, jak bylo plánováno. Z vyvolávaného porodu jsem měla celkem respekt, protože jsem slyšela, že je o dost bolestivější. V den nástupu jsem byla na ultrazvuku a malá měla už málo plodové vody, takže jsem byla ráda, že bude brzo venku. Večer mě přišel vyšetřit lékař, zda nebude potřeba preindukce, ale v tu dobu jsem byla otevřená na dva prsty, a tak se jsem se obešla bez ní.

Ráno v osm zavedena tableta, po půl hodině klystýr a následně protržení plodových obalů. Vyteklo jen trochu plodové vody a dle PA byla zkažená. Prý se do ní malá vykakala. Druhé asistentce ukazovala obsah vaničky s plodovkou s komentářem: „Koukej, je jako brčál.“ Tím mě celkem zneklidnila a já se začala obávat o své miminko. Poté mi řekla, že kvůli zelené vodě musím být stále na monitoru. Takže mé plány o tom, jak budu skákat na míči apod. vzaly za své.

V půl desáté přišel přítel a mně začaly první kontrakce. A nastoupily rovnou po dvou minutách. Vedle mě v boxu byla druhá rodička, která měla dle všeho již velké bolesti, a tak jí nabídli epidural. Přišel anesteziolog a když jí píchal injekci, najednou byla slyšet rána. Všichni se tam seběhly, protože každému bylo jasné, o co jde. Její partner nevydržel pohled na jehlu v páteři své ženy a skácel se na zem. Odvezli ho na chirurgii a měl několik stehů na hlavě. Chlapi prostě rodit nemůžou, když tak málo vydrží. :)

Spolurodička z vedlejšího boxu každopádně najednou utichla a PA při kontrole pronesla, že spinká. „Já chci taky spinkat,“ obrátila jsem se na svého partnera v citelných bolestech.

Poté jsem „ukecala“ PA, aby mě pustila alespoň do sprchy. Partner poučený z kurzů mi stále nabízel, že mě bude sprchovat či masírovat, aby se cítil užitečný. Vystačila jsem si ovšem sama. Ve sprše se bolesti ještě více rozjely a při návratu na lůžko jsem byla otevřená již na 4 prsty. Když se mě zeptali, zda chci epidural, měla jsem jasno. :) Následovala téměř hodina silných bolestí na lůžku, kdy jsem se kroutila jak žížala a poměrně dost hlasitě si ulevovala.

Když konečně anesteziolog dorazil od nějaké operace, dostala jsem epidural (ani to nebolelo) a v následujících minutách přišla velká úleva. Pak jsem jen hodinu ležela a s přítelem jsem pozorovaly na monitoru, kdy přichází kontrakce. Zajímavé bylo, že dřív než jsem jí cítila, viděla jsem ji na monitoru. Vrchol jsem vždy trochu prodýchala a jinak jsme si povídali. Říkala jsem si, že to je porod dle mého gusta. :)

Po hodině mě přišla PA vyšetřit, zda dáme další dávku toho „parádního vynálezu“, a zjistila, že jsem otevřená již na 6 prstů. Poté se ve mě asi dvě kontrakce vrtala a roztahovala hrdlo rukou, což není to nejpříjemnější, co se dá zažít. Přitom si na druhé volné ruce zkoušela snubní prstýnek anesteziologa, který si ho zapomněl na stole a s mým přítelem žertovali, že by si polepšila vzít si lékaře. Měla jsem chuť říct jim, že jsem ráda, že se dobře baví, zatímco já trpím jak zvíře.

Po téhle malé pomoci mi bylo řečeno, že jsem již na 8 prstů a mám se jít vyčůrat, vysprchovat a šup na sál, že se bude rodit. Já jen koukala, jako že už? Necítila jsem žádný tlak a byla překvapená, že mám najednou jít rodit. Těšila jsem se ale, že již brzo vše skončí, budu to mít za sebou a miminko v náručí.

Pak ovšem věci nabraly rychlý spád. Ve sprše se mi vrátila bolestivost kontrakcí a měla jsem co dělat, abych došla na sál. Tam už přicházely kontrakce v plné síle. Vedle mě přes závěs rodila maminka se „sešitým“ tatínkem, který se sebral a již plnil svou roli. Přicházejí zvuky jasně značící utrpení prožívající rodičky mi na odvaze moc nepřidávaly. Brzy jsem začala cítit tlak, tlačit jsem ovšem ještě nemohla. Mezitím jsem tedy v hlavě oprašovala „psí dýchání“, které mi ovšem šlo pouze na začátku kontrakce. Pak jsem už jen funěla, všemožně se kroutila a hekala.

Asi po 20 minutách až půl hodině, co jsem přišla na sál, jsem začala vykřikovat, že „to tlačí samo“. Doktorka vedle akorát došívala novopečenou maminku, a tak jsem musela chvilku počkat, než se mi mohla věnovat. Tyhle minuty těsně před tlačením byly ty nejhorší z celého porodu.

Konečně ke mně přišla doktorka a já mohla začít tlačit. Po první kontrakci prý byla vidět hlavička, při druhé už jsem cítila mezi nohama velký tlak, který neustál, ani když kontrakce přešla.

„Při dalším zatlačením bude malá venku,“ pronesla doktorka, a tak jsem se do toho opřela a bylo to tak. Ukázali mi ji - byla chudák celá zelená. Já si vytáhla košili k bradě a očekávala, že mi tam přistane čerstvé miminko. Bohužel marně, protože ji odnesli. Že prý kvůli té zkažené plodové vodě jí musí hned vyšetřit. Mrzelo mě, že mi ji nedali na břicho, zvlášť když měla celou dobu ukázkové ozvy, ale hlavně že byla v pořádku. Apgar měla 9-10-10.

Doktorka pak trochu zatáhla za pupeční šňůru, já trochu zatlačila a placenta byla venku. Naivně jsem se koukla na doktorku, zda je potřeba nějaké šití. Bylo. Šila mi nejdřívě čípek, pak vnitřní stehy a nakonec zvenku. Malá šla s ručičkou u hlavy, a tak nestačil nástřih a trochu jsem se ještě natrhla. Nejhorší ale bylo vnitřní šití, protože jsem často trpěla na kvasinky, mám křehčí sliznici a stehy špatně držely. Dvakrát steh prasknul a musel se opakovat.

Po 45 minutách šití, se doktorka obrátila na PA držící háky, jestli jim náhodou nechybí jeden tampón. Chyběl. Tak ho ve mě začala hledat a naštěstí našla a vše dobře dopadlo. :)

Šití teda snad horší než porod, ale konečně jsem měla po všem a mohla si pochovat malou, která se hned přisála. Je to šikulka.

Malá se narodila po 5 hodinách od zavedení tablety. Vážila 3500 kg a měřila prý s pokrčenými kolínky 51 cm. Možná více protože o 10 dní později měla již 55 cm. :) Bolesti jsem měla všehovšudy 2,5 hodiny a ani jsem nestihla chtít umřít. :) Trochu mě mrzelo, že porod nepřišel sám, ale nemohu si stěžovat - byl celkem pohodový, takže vyvolávaný porod se určitě nerovná žádné hrůze. :)

Váš příspěvek

Odesílám...
276
27.5.15 07:09

Pěkný deníček, rychlý porod. Gratuluju k mimču :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1044
27.5.15 07:20

Gratuluji k miminku :hug: a zvladnutemu porodu. :kytka:
Ja uz taky prenasim a myslim, ze se vyvolani tez nevyhnu..

 • Nahlásit
 • Zmínit
4913
27.5.15 09:25

GRatuluji moc k miminku, přála bych vám zažít skutečně " normální porod", tohle byla docela divočina.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5415
27.5.15 09:52

Gratuluji, ale teda řeknu, že já bych s takovým porodem spokojená nebyla - celou dobu ležet na monitoru, tlačení na zádech, nástřih, natržení, řádný bonding…

 • Nahlásit
 • Zmínit
6605
27.5.15 10:18

Gratuluji, malá je krásná a porod dle mého názoru skutečně rychlý (kdybych popsala svůj to by byl deníček s hororovým porodem). Přeji hodně zdravíčka a spokojené miminko :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
6726
27.5.15 12:38

Takový „NORMÁLNÍ porod“?!!! uf :|..tak tenhle porod bych nazvala různě, ale určitě ne normálním… gratuluju k miminku…:kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1215
27.5.15 13:09

Gratuluju k holčičce!! :kytka:

Já přesně před 4 týdny měla podobný porod - taky vyvolávaný, ale zdál se mi klidnější. Akorát bez epidurálu..
Za 4 a čtvrt hodiny byl malej venku. O půl osmé tableta, v devět přijel přítel, v deset začínali bolestivé kontrakce, a v 11:47 se narodil.
A stejně jako ty všude povídám, že šití bylo vlastně nejhorší, i když jsem nebyla natrhlá - šila mě mladá doktorka, takže to strašně trvalo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
388
27.5.15 13:41

Jen k postřehu o kontrakcích :„Zajímavé bylo, že dřív než jsem jí cítila, viděla jsem ji na monitoru.“
U prvního vyvolávaného porodu jsem to měla taky tak, manžel mi hlásil kdy přijde kontrakce dle monitoru a já se připravovala na prodýchávání. Pak už to ani hlásit nestíhal, protože povzbuzená oxytocinem jsem měla jednu velkou nekončící kontrakci. Můj porod byl ale ukončen sekcí pro hypoxii plodu a nepostupující porod. Řekla bych, že taková vyvolávací klasika…

Příspěvek upraven 27.05.15 v 13:41

 • Nahlásit
 • Zmínit
7531
27.5.15 14:11

Tak po přečtení doufám že toto se nepovažuje za NORMÁLNÍ porod, urychlené co to šlo, ale v podstatě celkem i chápu že jsi jako prvorodička s průběhem spokojená, možná časem až začneš víc přemýšlet a přehrávat si zpětně určité momenty, zjistíš že normálního na tvém porodu moc věcí nebylo, buď v klidu, já to měla naprosto stejně, taky jsem byla vlastně spokojená, ale jak začne člověk přemýšlet, číst a zajímat se, tak zjistí že by to šlo líp.
Jinak gratuluju k miminku

 • Nahlásit
 • Zmínit
264
27.5.15 14:26

Gratuluji k miminku. V jakém to bylo městě, že i porod samotný byl jen oddělený od druhé rodičky závěsem a i předtím byly vedle sebe jen ty boxy? Myslela jsem, že už je normální mít nějaký pokoj jen pro sebe…

 • Nahlásit
 • Zmínit
verulicek
27.5.15 14:28

No to šití pěkná hrůza..ale není se čemu divit když tě r´takhle ručně roztahovali..nejsem zastáncem těchto popoháněných porodů :nevim: každopádně gratuluji…za mě bych raději trpěla déle ale přirozeně a s menšími následky než trpět krátce, mít to rychle za sebou ale s krásnou výšivkou :roll:

 • Nahlásit
1952
27.5.15 15:17

@Marketa_LIB
já jsem měla pokoj sama pro sebe a tomu se v naší porodnici říká nadstandart za 1000 kč na 24 hodin..než jsme si ho s manželem vyžádali, tak jsem ležela v jedné místnosti se 3 maminkama, které měly také indukci…a na monitor chodily normálně s mamkama, které chodily do porodnice jen na kontrolu..já jsem šla cca v 40. týdnu do podornice na monitor a vedle na lůžku ležela maminka s obrovskýma bolestma, tak jsem z toho docela šílela předem 8o :D jinak také moc gratluji k holčičce :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
25
27.5.15 16:00

Také bych byla radši, kdyby byl porod přirozenější, ale za daných okolností (už se nemohlo déle čekat, až porodím sama, protože malá měla málo vody), jsem byla ráda za rychlý průběh bez komplikací a za to, že jsme obě v pořádku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5283
27.5.15 16:02

Ale jo, normální porod v porodnici to asi byl :roll: :nevim:
Gratuluju k maličké.

 • Nahlásit
 • Zmínit
25
27.5.15 16:03

Děkuji vám za gratulace a názory. Malé je už 3,5 měsíce a má čile k světu. Jizva se mi zahojila a už o ní ani nevím :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1496
27.5.15 23:00

Taky jsem mela vyvolavany porod myslela jsem si, ze byl relativne rychly a v pohode. Nebyl. To jsem zjistila az po porodu druhatka, ten byl uzasny, nesrovnatelny. Ale gratuluju k miminku, at je zdrave a krasne roste :srdce: Posity tatinek me pobavil :lol: :lol: :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1027
28.5.15 04:59

Tak, jak u koho :mrgreen: u mě vyvolavany porod hrůza byl :mrgreen: A nakonec skončil akutním císařem :lol: Ale tobě gratuluji ke krásné holčičce a ze jsi to tak krásně zvládla :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3302
11.6.15 23:35

No, rodit třítunové dítě, to bych teda nechtěla, to je fakt :lol:
Jinak bohužel asi oprabdu takový „normální“ porod v české porodnici - hlavně do všeho co nejvíc zasahovat, nejdřív ať to jde rychleji, pak zase počkejte, doktorka teď nemůže, naprosto bez ohledu na přirozený průběh porodu a na to, co si říká tělo. A pak zachraňovat zcela zdravé dítě. Už od samotného vyvolání, přes roztahování nepřipravených porodních cest až po tahání placenty za pupečník za mě docela hrůza. K tomu pěkně připoutat rodičku na lůžko, když ne doopravdy, tak aspoň obrazně nutností neustálého monitorování. No, hlavně, že máte, maminko, zdravé dítě…

 • Nahlásit
 • Zmínit