Těhotenská kila neznám. Příběh o jednom hubnutí v těhotenství.

Krátký příběh o tom, že ne vždy je nutné v těhotenství tloustnout. Pokud je před těhotenstvím pěstován nezdravý životní styl, právě těhotenství může být ten pravý impuls pro to, aby došlo k jeho změně, což může mít za následek přirozené hubnutí těhotenství navzdory.

Těhotenská kila neznám. Příběh o jednom hubnutí v těhotenství. Těhotenská kila neznám. Příběh o jednom hubnutí v těhotenství. Zdroj: Shutterstock

Tloustnutí k těhotenství tak nějak patří. Nemyslím tím teď přibírání na váze, které způsobuje váha samotného miminka, plodové vody nebo ostatních těhotenských orgánů. Mám na mysli skutečné přibírání a ukládání tukových zásob.

Asi mě teď mnoho maminek nebude mít rádo, třeba bude i závidět, ale u mne to bylo přesně naopak. Žádné tloustnutí se nekonalo. Naopak! Já po letech bez sebevětší námahy postupně hubla.

Nutno říci, že s váhou jsem tak nějak měla problém od dětství. Střídaly se u mne období, kdy jsem byla hubená s obdobími, kdy jsem byla oplácaná. Zlom nastal s nástupem na vysokou školu a zaměstnáním. Seděla jsem ve škole, pak v práci a hodinové dojíždění autobusem (jedna cesta) mi také nepřidalo. Pomyslným hřebíčkem do rakve pravděpodobně bylo vstávání ve 4 ráno a vracení se domů večer. Pomalu jsem přibírala, až už jsem nebyla silnější nebo oplácaná, ale skutečně tlustá. Kvůli stresu jsem i poměrně dost pila alkohol, což postavě také nesvědčí. Pivo či sklenka vína večer byla samozřejmostí.

Zásadní změna nastala právě těhotenstvím. Po otěhotnění jsem samozřejmě okamžitě přestala pít alkohol, což už samo o sobě na váhu zajisté mělo vliv. Začala jsem ale také pravidelně (a pokud možno) zdravě jíst. Jelikož v těhotenství nevyživujeme jen sebe, ale i ty naše drobečky, na kvalitě a skladbě potravin jsem si dala opravdu záležet. Důsledně jsem hlídala příjem soli, abych zbytečně nezadržovala vodu. Pokud jsem občas zhřešila a snědla slanější jídlo, další den jsem na sobě pociťovala, jak jsem nateklá. Přišlo mi proto přirozené sůl výrazným způsobem omezit. Přece jenom jsem netoužila po nateklých kotnících, nateklých nohách obecně či prstech jako párečky. Bavíme-li se o konkrétních jídlech, na kterých jsem ujížděla, vždy jsem milovala ryby a mořské plody, ale doslova utlouct jsem se mohla po pstruzích. Často jsem k večeři snědla dva najednou. Naopak přestala mi chutnat pizza, kterou za normálních okolností miluji.

Změna stravovacích návyků tak vedla k tomu, že jsem postupně hubla. Než se objevilo těhotenské bříško, nosila jsem menší velikosti oblečení než před těhotenstvím.A vzhledem k tomu, že před těhotenstvím jsem byla skutečně tlustá, většinu oblečení jsem oblékla i v pokročilém stádiu těhotenství.

Nutno doplnit, že pokud jde o množství stravy, žádným způsobem jsem se neomezovala. Dvě večeře byly standardem. Nicméně kvalitní strava měla na mé tělo dobrý vliv.

Je mi jasné, že ne všichni se mnou budou souhlasit. Nechápu ale maminky, co těhotenství berou jako festival obžerství, kdy dle nich mohou sníst na cokoli přijdou a v jakémkoli množství. Vždyť přece v těhotenství nejde jen o nás a o naše chutě, ale především o správnou výživu miminek.

Bylo až neuvěřitelné, že po příchodu z porodnice jsem vážila o 20 kg méně než před těhotenstvím! A hubla jsem dál, ale tentokrát už to nebylo způsobené zdravou stravou. Syn bohužel velmi trpěl na koliky, a jak jsem postupně vyřazovala z jídelníčku potraviny, které bolení bříška mohly způsobovat, hubla jsem i nadále. Svou „zásluhu“ na tom samozřejmě měl i stres z péče o prvorozené dítě, kojení, celková změna poměrů doma a nevyspání.

Po ukončení kojení se situace zklidnila a ustálila. Zase jsem lehce přibrala, ale nijak dramaticky. V jídle se nyní vůbec neomezuji a jím, na co mám chuť. Ale každý den (až na naprosté výjimky) a za každého počasí chodím s kočárkem svižným tempem 12 – 16 km. Syn se krásně prospí na čerstvém vzduchu, já si vyčistím hlavu a také něco dělám pro své zdraví a imunitu.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1629
2.12.21 05:09

To je vtipný, napsat:”Nechápu ženy, co berou těhotenství jako festival obžerství…,” ale druhým dechem píšeš: “Přestala mi chutnat pizza, ale ujížděla jsem na pstruhovi, ty jsem snědla i dva…”
Takže, kdyby ti přestal chutnat pstruh, ale chutnala pizza, je pravděpodobné, že sníš dvě, v množství jsi se přeci neomezovala.
Přijde mi to, že sis přišla pohonit ego. :oops:
Já jsem tedy štíhlá, ale, že by mě napadlo někoho moralizovat za těhotenská kila? Jak můžeš vedet, jaké to těhotenství bylo u ostatních? Jaké měly nevolnosti, chutě, problémy, starosti, psychické rozpoložení? Myslím, že se nemusíš bát, nikdo ti nebude závidět, že jsi byla natolik obézní, že jsi musela shodit 20 a více kg. :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
895
2.12.21 06:45

Úplně nevím, co si o tomhle deníčku mám myslet :nevim:
Za prvé, neřekla bych, ze by te tady někdo neměl,,mít rád”, ze se ti podařilo zhubnout ze zřejmě hodně vysoké váhy kila, která jsi stejně potřebovala dat dolu. Naopak! Je to úspěch a ja ti přeju, ze se ti to povedlo a ze se ted ve svým těle citis lip…

Za druhé, slo to všechno napsat bez toho pasivně agresivního tónu :D Důvody pribirani v těhotenství ma každá žena jiné a nemusí to byt vždy,,festival obzerství” :roll: Já třeba před oběma detma měla plus/minus 53kg a s oběma pribrala asi 16. Jedla jsem normálně jak jsem potřebovala. Zároveň znám poměrně štíhlou ženu, co pribrala asi 3 kila a z porodnice se vracela ještě lehčí, takže proč ne, děje se to.

Proste jsou ženy, kterým po porodu jde váha dolu sama a ještě pod jejich původní váhu ( napr. ja po prvním těhotenství ), ty kterým zbydou třeba 2-3 kila navíc (napr. ja po druhem dítěti ) a stejně tak ty, co se více kil nemuzou zbavit ještě x let dál - ale přece není důvod za žádnou z těch variant někoho odsuzovat :pankac:

A za třetí, není to soutěž! :D

 • Zmínit
 • Nahlásit
1434
2.12.21 09:38

Takže ty jsi vlastně měla „festival obžerství“ celý život a teď jíš pár měsíců zdravě a ostatním se nenápadně vysmíváš. Aha, tak jo no. Tak si to užij. :roll: :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
355
2.12.21 10:38

Souhlas s komentáři nade mnou :roll: kdybys deník pojala jako rady obézním těhulím, kterou jsi asi podle popisu byla, tak uděláš líp :roll: to, s jakou arogancí jsi to napsala zní od tebe, jenž si byla většinu času tlustá i bez těhotenství přinejmenším trapně, spíš ale pohrdavě

 • Zmínit
 • Nahlásit
128
2.12.21 11:51

Upřímně moc nechápu ty negativní komentáře. V deníčku přece na nikoho neútočím! Naopak poukazuji na mé chyby a na špatné stravování, které se právě v těhotenství změnilo. „Poselství“ má být o tom, že v těhotenství se člověk nestravuje jen pro sebe, ale je důležité myslet na správnou výživu miminka.

A samozřejmě je jasné, že ne každý přibere svoji vinou! Jistě, že zdravotní stav apod. hraje významnou roli. Jenže ruku na srdce, většina maminek je zcela zdravá a ke kilům se projí (stejně jako jsem se já pouze svoji vinou projedla ke své předtěhotenské váze).

Deníček rozhodně není napsán arogantním tónem, nad nikým se nepovyšuji a nikomu se nevysmívám!!!

Naopak komentáře jsou poměrně agresivní, takže jsem zřejmě uhodila hřebíček na hlavičku.

Přeji všem příjemný den! :)

Příspěvek upraven 02.12.21 v 11:57

 • Zmínit
 • Nahlásit
45
2.12.21 12:05

Moc pěkně napsané! Arogantní tón či vysmívání jiným maminkám z deníčku rozhodně není cítit!

Vždyť autorka je velmi sebekritická a upozorňuje přece na svoje chyby! Četli jste deníček pořádně?

A jak píše autorka v komentáři, pravděpodobně vážně uhodila hřebíček na hlavičku, když to donutilo několik čtenářek k tak útočným komentářům a právě tyto komentáře uráží autorku a vysmívají se jí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2580
2.12.21 12:34

Zanedlouho by měl vyjít i můj deníček, kde také mj. popisuji hubnutí v těhotenství. Velkou roli na chuť k jídlu mají hormony a s tím člověk opravdu nic neudělá. Během kojení mívám neustálý hlad, jenž mě doslova pronásleduje a protože 5.rok již potřetí jsem buď těhotná nebo kojim, vždy si během těhotenství velmi oddechu, kdy se má potřeba jídla normalizuje. Opravdu se netěším na období po porodu, kdy budu muset neustále myslet na to, jestli s sebou mám jídlo, bez něhož jsem jinak nevrla, agresivní. A ano, během kojení nepěkně přibírám, zatímco během těhotenství hubnu a z porodnice se vždy vracím s váhou -8 kg oproti stavu před otěhotněním. A to mám mírnou nadváhu. Takže univerzální rada na stravování ve stavu matky zmítané hormony opravdu neexistuje. Každá to máme diametrálně odlišné :kytka: a není na místě „uhazovat hřebíčky na hlavu“ :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
128
2.12.21 12:47

@Bubllenka
vzhledem k tomu, že jsem napsala, že v těhotenství jsem se snažila jíst zdravě, tak pizzou bych se nepřejídala, i když bych na ni měla chuť. A samozřejmě, že jsem měla chutě i na nezdravé potraviny, ale věděla jsem, že nejím jen pro sebe, tak jsem se kontrolovala.

 • Zmínit
 • Nahlásit
128
2.12.21 12:50

@prejeta_zaba
ne, nikde nepíšu, že jsem se přejídala celý život a měla jsem festival obžerství. Naopak! Pokud jde o množství, před těhotenstvím jsem toho snědla mnohem méně! Jde však o celkový životní styl a především o skladbu jídelníčku.

 • Zmínit
 • Nahlásit
128
2.12.21 12:53

@jasna.s ale to je přece ono a tom to celé je! Přece se nebudu vymlouvat na to, že se mnou lomcují hormony, díky čemuž vlastně mohu jíst a pít co chci a v jakémkoli množství. Člověk se taky musí trochu kontrolovat v těhotenství… Jindy na tom až tak nezáleží, člověk jí jen pro svoje zdraví, ale v těhotenství přece živí i miminko.

 • Zmínit
 • Nahlásit
691
2.12.21 15:09

Prosím tě, a kdo by ti tady měl co závidět? To že jsi byla silně obézní a ke zhubnutí několika desítek kil nadváhy tě přinutilo až těhotenství?
Mě tedy přijde daleko přirozenější, pokud se žena udržuje i v netěhotném stavu a v těhotenství holt pár kil přibere… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
128
2.12.21 15:23

@jamik1416 ano, pouze moji vinou jsem byla tlustá. A je rozdíl, jestli vážím 50 kg nebo 70 kg, ale ani při těch 70 kg bych se asi nenazvala jako silně obézní :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
691
2.12.21 16:09

@Pdoctor
Tak v deníčku píšeš, že před těhotenstvím si byla skutečně tlustá. Pod tímto popisem si představuju někoho hodně obézního… :nevim:
Váhu ani výšku si neuvedla, tak se to těžko odhaduje :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
5204
2.12.21 18:32

Ale ale, ty „správná výživo miminka“. Nikdy jsi neslyšela, že miminko si vezme z tebe přesně to, co potřebuje, ať jíš, co jíš? Mnohem důležitější bude, jak se budeš umět s jídlem krotit jako netěhotná, až už to od tebe bude prcek odkoukávat

V druhém těhotenství jsem po strašlivém období těhotenských nevolností s jídlem prasila. Jedla jsem, cokoliv jsem chtěla, v jakémkoliv množství, v jakékoliv skladbě (pomíjím přirozeně rizikové věci jako tatarák nebo alkohol). Z porodnice jsem odcházela o sedmnáct kilo lehčí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
128
2.12.21 19:24

@SlečnaDahlia

Kde nic není, ani čert nebere :) Jasně, že miminko si vezme, co potřebuje, ale aby bylo kde brát, když maminka může mít sama nedostatek… :)

Synovi bude cca rok a půl a s jídlem nemám problém. Celkově se snažím o zdravý životní styl… Na rodičovské je to možné lépe než kdykoli jindy. Jelikož každé dítě vyžaduje pravidelnost a režim, pravidelnost a režim mám i já.

Předchozí váha nebyla způsobena přejídáním. Naopak. Pokud jde o množství, za den jsem toho snědla mnohem méně než nyní. Ale stres, sedavé zaměstnání, vstávání ve 4 hodiny, návrat domů pozdě večer, dojíždění, nezdravé a nevýživné jídlo… To si vzalo svoji daň. Ale opakuji, mohla jsem si za to jen sama. Moje chyba, že jsem si nedokázala lépe organizovat čas a více se věnovat sobě a mému zdraví a pohodě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5204
2.12.21 20:35

@Pdoctor No, v tom je právě ten fór. Miminko si z tebe vezme dostatek, ať sníš nebo nesníš cokoliv. Příroda není deb. ilní, nenechá ženu trpět těhotenskými nevolnostmi, při kterých není schopná v sobě udržet leckdy ani vodu, aby tak nevyživila plod. Nedostatkem živin pak trpí matka, což samozřejmě je taky problém, ale miminkem bych neargumentovala. Aby tím výrazně trpěl plod, to by musela být fakt koncentráková strava matky.

Btw, co je tak strašně nezdravého na pizze, že ji nemůže těhotná? ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1629
2.12.21 22:53

@SlečnaDahlia
Nevím, co má zakladatelka proti pizze, ale já jsem snědla v těhotenství tolik čínských nudlí, že jsem se chvíli reálně bála, že se mi narodí Vietnamec. :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
34
3.12.21 01:25

Hm… Mám 10 dnů před termínem porodu a o 3 kg méně, než na začátku těhotenství. Není to žádná moje zásluha, postaralo se o to prvních pět měsíců zvracení a pak cukrovkářská dieta… Ještě štěstí, že už z předchozích těhotenství vím, že děti ve mně tímto opravdu nestrádají… Přineslo mi toto hubnutí ještě něco? Jo, muži na ulici si mě víc všímají, ani mé břicho jim nevadí… Jenže teď momentálně po pár dnech Covidu už ani nejsem schopná chytnout si na většině těla kožní řasu a ani trochu mi to nepřipadá zdravé… Co bude mé tělo trávit dál, když za pár dnů už všechen tuk sežere a Covid ještě bude trvat? Jak se s tím vypořádá mé nenarozené dítě, když teď, takhle rachotící kostmi, zhubnu během týdne ještě tři kila?
Popravdě, před 9 měsíci jsem sice byla boubelatou maminou se 70 kily, ale byla jsem zdravá, svalově i vytrvalostně schopná, cítila jsem se plná síly. A rozhodně jsem nežila žádným nezdravým životním stylem… Vlastně neznám žádnou jinou rodinu, která by snědla tolik zeleniny, ovoce, ořechů a luštěnin, jako my… Jenom prostě patřím k těm, které v těhotenství hubnou a v šestinedělí kynou… Ani pro jedno se necítím schopná nebo neschopná…
Sama sobě se nejvíc líbím, když mám 60 kilo… Ale popravdě teď, za pár dnů po porodu, když opět pocítím ten šílený vlčí hlad, který už znám z předchozích šestinedělí, raději se mu poddám a hold, za měsíc budu těžší o 10 kilo… Ale zároveň zdravá, schopná, silná, bez problémů s kojením. A neřešící jen jídlo a své tělo… Asi se mám příliš ráda na to, abych se trápila tím, jestli jsem zrovna vychrtlá nebo boubelka, hlavně když ty změny jsou spojené s mateřstvím… I když samozřejmě, i mě se toto moje aktuální hubené tělo děsně líbí, ale i to boubelkovské umí být docela ženské… A popravdě, všem těm mužům, kteří teď na mě tak očarovaně koukají, mám chuť říct : Nebojte, už za měsíc budu znovu docela tlustá a ani si mě nevšimnete… A vůbec při tom necítím pocit ztráty…

Každopádně, Pdoctor, přeji Ti Tvou spokojenost ve svém dnešním těle… Umím si představit, že do těhotenství si vstupovala s obavami, jak Tvé tělo bude reagovat, a že fakt, že si se zároveň stala mámou a zároveň získala postavu snů, tě uspokojuje… A že máš potřebu tuto zkušenost předat i jiným ženám, že je to možné… A umím si představit, že mnoho žen tvůj článek uklidní a inspiruje. Že taky touží být krásnými matkami… A vážně je to možné, znám dost krásných matek, které svojí dokonalou postavu získali až v mateřství…

A my ženy, které Tvůj vzkaz neumíme uchopit, rozhodně nemusíme být těmi, které pro své děti nebudují zdravé jídelní návyky. Jenom prostě v tuto chvíli řešíme něco jiného, než svou váhu… A třeba já konkrétně sama u sebe neumím pochopit, proč bych si teď tu dokonalou postavu ( vychrtlé nohy i ruce) měla stůj co stůj udržet, a proč bych neměla důvěřovat svému tělu, že ví, co dělá, když v šestinedělí nabírá… Proč bych se tomu měla vzpírat… Kvůli mužům? Ať si trhnou, těm opravdu kvalitním na pár kilo nesejde… A já si kvalitního muže zvolila… A co je tak špatného na tom vážit o pár kilo více nebo méně…Zdravé jídelní návyky mohu mít, jestli vážím 50 nebo 70 kilo, takže tento argument, jak předat zdravý životní styl svým dětem, u mně neobstojí…

 • Zmínit
 • Nahlásit
128
3.12.21 07:04

omyl

Omyl

Příspěvek upraven 03.12.21 v 07:14

 • Zmínit
 • Nahlásit
128
3.12.21 07:13

Nemá to smysl

@Bramborova @Bubllenka @SlečnaDahlia

Píši poslední příspěvek, nemá to smysl se dále obhajovat.

Samozřejmě jsem mluvila a mluvím pouze o zdravých maminkách, které nemají žádné zdravotní problémy nebo třeba nevolnosti!

Samozřejmě, že na pizze není nic špatného. Nezdravé jídlo občas ničemu nevadí, jde přece o to, aby základ jídelníčku byl zdravý a vyvážený.

Jinak jestli si myslíte, že v těhotenství můžete jíst co chcete, kdy chcete a v jakémkoli množství, je to jen vaše volba a svědomí každého. I když si miminko z těla maminky vezme, co potřebuje, proč do těla dávat nezdravé a škodlivé věci, u kterých už si miminko nemůže vybrat, jestli je chce nebo nechce. V našem okolí, v ovzduší, vodě… už je v dnešní době všude tolik škodlivin, že proč si do těla přidávat ještě další, že.

Opakuji, že občasné snědení nezdravého jídla dle mého vůbec nevadí, nejsem fanatik přes zdravou stravu. Ale je naprostý nesmysl tvrdit, že maminka v těhotenství může jít co chce a kdy chce… Jistě, jsou mezi námi například maminky, které by zadržovaly vodu v těle, i kdyby nejedly nic, ale v drtivé většině je toto ovlivněno stravou. A to stejné platí u těhotenských kil (nemám na mysli váhu plodu, plodové vody apod., ať mě tady někdo nechytá za slovo). Takže pokud je maminka zdravá a výrazně v těhotenství přibere, je to s největší pravděpodobností její vina a ne vina těhotenských chutí, hormonů apod. A ať si rozumíme, za výrazně přibrání považuji např. 18 kg +. Nejsou výjimky, že maminky přiberou třeba i 30 kg.

Jo a nikomu neříkám, kolik má vážit a jak má vypadat!! Pro někoho je ideální váha 50 kg, pro někoho 60 kg a pro někoho třeba 70 kg… Záleží na mnoha faktorech jako je výška, svalová hmota… Takže příspěvek výše už nechápu vůbec. To jsem někde tvrdila, že maminka musí chrastit kostmi a být vychrtlá? Nemyslím si, o tom ten příspěvek vůbec není! O chlapech už nepíšu vůbec nikde nic! Takže opět, nevkládejte mi do úst něco, co jsem nikde neřekla ani nenaznačila. Opět je vidět, že nechápete (nebo spíš nechcete chápat), o čem píšu. Dále píšete o stravování vaší rodiny. Vždyť o tom to přece je. Je naprosto v pořádku, že jíte zdravě a předáváte to svým dětem.

Závěrem, toto je typická povaha části lidí. Nepřijmout odpovědnost za sebe a své chování, ale jen hledat výmluvy okolo. Vymlouvám se snad na to, že jsem byla před těhotenstvím tlustá? Ne! I když tam bylo mnoho faktorů, které na to měly vliv (popsala jsem výše), v konečném důsledku za to nikdo jiný než já nemohl. Jaký si to uděláš, takový to máš…

Z Vašich příspěvků výše vyplývá snaha se mi vysmát, shodit můj text, ale Vaše nepochopení textu, vkládání mi do pusy něco, co jsem neřekla, vypovídá spíš něco o vás…

Přeji všem hezký den!

Příspěvek upraven 03.12.21 v 07:20

 • Zmínit
 • Nahlásit
1629
3.12.21 07:31

@Pdoctor Ne, to ty jsi jenom nepochopila, že jsi měla štěstí a tvé tělo ti dovolila regulovat stravu dle tvého uvážení.
Když jsi toto schopna napsat, tak jsi nezažila nezvladatelné chutě v těhotenství.
Tento jev je často přirovnávaný k poruchám příjmu potravy u bulimií a záchvatovitého přejídání, kdy se jedná o nezvladatelnou chuť na jídlo v ohromném množství nebo často otřesné skladbě stravy. S tím rozdílem, že v těhotenství na to mají vliv hormony a u poruchy příjmu potravy psychika a časté, dlouhodobé hladovění.
Tohle tvoje plácání je jen moralizování nepoznaného… a můžeš být ráda, že jsi nezažila. Ty svědomí!
Ovšem, co mě zaráží, ten nedostatek taktu a empatie, také jsem to nezažila a přesto to dokážu pochopit. Uzavřít se do svojí bubliny a myslet si, že, když moje těhotenství šlo takto krásně s redukci, musí jít každé jiné, je přinejmenším naivní představa omezeného rozhledu a vědění.
Sorry…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1462
3.12.21 10:11

No holka nevím jestli by ses měla chlubit že tě donutilo shodit takových kil až těhotenství :mrgreen:

Závidet jaksi neni co, vypapat se tak ze bych musela shazovat takových kil, to fakt není co závidět.

Váhu si udrzuju v normě celý život, nechtěla bych shazovat 20 a více kilo.
Těhotenství na tom též nic nezměnilo, s čím souhlasím je že nepřejídat se, necpat se zbytečnostmi to by v těhotenství měl být základ.

 • Zmínit
 • Nahlásit
45
3.12.21 11:43

@Bubllenka
ou, tady se to rozjelo, prineste mi popcorn :lol: :lol: :lol: Pouzivate vyborny argument. Kdybyste jako tehule mela nezvladatelnou chut na panaka, cigarety, pivo, marihuanu ci jine drogy, tak si je taky date? Predpokadam a doufam, ze ne. A u jidla je to u Vas jinak? Tam se jako ovladat nemuzete, protoze jsem tehule a jakoze nezvladatelna chut? Tak urcite :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1629
3.12.21 11:56

@rybar11 Nemyslím si, že muž je pro mě sparing partner k téhle konverzaci… S veškerou úctou k genderové vyváženosti.. Ale, aby nedošlo k omylu, ve smyslu chybějících argumentů, tak budeme-li přirovnávat závislosti v podobě alkoholu a tabáku k jídlu, dojdeme k prostému závěru, že jídlo k životu potřebuji, ale alkohol a tabák ne. Je tedy mnohem náročnější určitou složku jen vyloučit nebo si dát jen trochu. Asi jako u abstinujiciho kuraka, dát si jen “práska.”
A tim tuto debatu končím, začíná to být demagogie. Za mě platí, co jsem napsala výše a přeji hezký den. :kytka:

Příspěvek upraven 03.12.21 v 11:57

 • Zmínit
 • Nahlásit
45
3.12.21 12:05

@Bubllenka Takze jeste jednou. Nemluvil jsem o zavislosti na drogach, ale o te udajne nezvladatelne chuti. :roll: Ocividne argument nemate, kdyz mi jej nemuzete prednest jen proto, ze nejsem zena :nevim: Tak si muzete gratulovat :potlesk: A pokud si v tehotenstvi nedokazete odeprit skodlive potraviny, kdyz vyziva matky primo ovlivnuje vyvoj plodu, tak se jedna o stejnou zavislost jako je zavislost na drogach, kterou zminujete Vy, ja o zavislosi nehovoril. Trochu z Vasi strany faux pas :oops:

Příspěvek upraven 03.12.21 v 12:06

 • Zmínit
 • Nahlásit
1462
3.12.21 12:16

@Bubllenka Jidlo jo, ale ne zbytečný cukr a tuk, to škodí stejně jako cigára..

Za mě by člověk i v těhotenství měl jíst normálně, omluva pro prezirani v těhotenství fakt není.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
3.12.21 12:19

@rybar11 kdo to nezažil tak to nukdy nepochopí. Dávám anonym, protože je to pro mě velice citlivé téma. Dokážeš si představit několik týdnů nemoc nic sníst a když do sebe neco dostaneš, tak to jde okamžitě ven. Každé udržené jídlo je pro tebe malý zázrak. Ve chvíli kdy konečně odejdou nevolnosti a tak se s chutí najíš, ale bojíš se, že se to vrátí, tak se najíš pořádně a ne jednou. Hormony tak zamavaji chutěmi, že některá jidla jen ucítíš a jdeš :poblion:. Takovou to má sílu, tak nesrovnavej s alkoholem cigaretami, je to jiné je to něco, co k životu nepotřebuješ, ale jíst musíš, tak si zákonitě vybereš to co udržíš oproti tomu co :poblion:. Sama jsem právě skončila několikrát na kapačkách, ale kdo nezažil nepochopí.

 • Nahlásit
45
3.12.21 12:43

Asi pisu tatarstinou :zed: :zed: :zed: Kritickemu mysleni a porozumeni textu by se vazne melo zacit ve skolach vice venovat. Anonymko, Vy jste ocividne mela silne nevolnosti, na ktere se text autorky denicku nevztahuje. Takze, prosim, prectete si jeste jednou v klidu celou diskuzi a nasledne reagujte. Pokud jste byla schopna v sobe udrzet jen nezdrave jidlo a vse ostatni hned letelo ven, tak je to zcela odlisna situace od toho, kdyz se nekdo cpe v tehotenstvi nezdravymi potravinami, i kdyz mu nic neni. Takze, prosim, neberte si muj prispevek o drogach osobne, na Vas se samozrejme nevztahuje.

P. S.: Nechapu ten anonym. Za co se stydite? Za prirozenou fyziologickou reakci tela na tehotenstvi, ktera muze nastat?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1629
3.12.21 13:41

@rybar11 Když myslíte… :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1629
3.12.21 13:42

@megginka300 Za mě by si to v těhotenství fakt měl dělat každý, jak uzná za vhodné. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1462
3.12.21 13:52

@Bubllenka
Tak samozrejme :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
34
3.12.21 16:41

Rybáři, mám zrovna 38 stupňů a toto bude jediný počin mého dne, jinak jsem pořád zpocená téměř v bezvědomí (a jsem očkovaná, takže si za Covid nemůžu sama). Ale nadzvednul si mě tak, že raději Ti odepisuji, než bych se těch pár světlých chvil šla přitulit k dětem…
Co je pro Tebe zdravé jídlo? Promiň, ale osobně jsem neznala žádnou těhotnou, která by se cpala buřtami a slaninou a podobnými „pochoutkami“ horem dolem, toto je nezdravé jídlo mužů… Těhotné často vyhledávají polysacharidy- bramborovou kaši, pečivo, rýži, těstoviny a samozřejmě některé i tu pizzu a sušenky a musli… Dělají to nevědomě, ale účel je jasný - polysacharidy jsou nejlépe stravitelné látky nejméně zatěžující trávení, jaké může být. Je toto ta nezdravá strava? To, co je v těhotenství vlastně vhodné? A samozřejmě - další jednoduše stravitelnou látkou je jednoduchý cukr - ve chvíli, kdy žena je ráda, že nějak je, je to dokonce vhodná alternativa, aby měla alespoň nějakou energii… A pokud nezačne trpět těhotenskou cukrovkou, nevidím s tím problém… Co se tuků týče… Málo těhotných se krmí od rána do večera masovými výrobky. Takže se nejspíš bavíme, že těhotná si nemůže dovolit sníst zmrzlinu, kousek kvalitní čokolády a ochucené musli, protože má myslet na dítě? Takže o tomto se bavíme, jako o nezdravém jídle? Nebo Ti spíš vadí „množství“?

Co mi vadí, je, že tato debata se vůbec netýká hyperobézních žen, ale ponižuje jako nezřízené pudy ovládané a vymlouvající se na těhotenství obyčejné ženy se zdravou váhou… A i kdyby se týkala hyperobézních - kdo jste, že Vám dělá dobře rýpat do žen, které mají sebehodnocení už tak obrovsky pošramocené… Víš vlastně, jaký je zdravý přírůstek během těhotenství? Zjisti si to… Možná taky zjistíš, že nejvíc nabírají ženy, které byly příliš hubené a prostě to potřebují… A ty hyperobézní nabírají většinou jen pár kilo…

Neznám těhotenské chutě, jenom nechutě. Zato znám přecpávání se v šestinedělí… A ráda Ti ho popíšu. Za den toho sním docela dost, mám normální večeři a těsně před spaním mé tělo škemrá o další jídlo. Ne, chroustat zeler nebo mrkev a okurku mě vážně neuspokojí… Mám hlad, mám strašný hlad, neustále zní v mojí hlavě. Kašlu na to a jdu spát - jenomže neusnu! Celou noc se zmítám v posteli a nespím ani ve chvílích, kdy bych mohla, protože miminko spí… V pět ráno natěšeně naběhnu do kuchyně, už bych přece mohla mít nárok na snídani… A tak si jí dám… Snídaně je zdravá a docela veliká porce, ale mému tělu nestačí… Mám hlad, chci jíst! Zní mi celý den v hlavě a neutichne to ani na chvilku… Toto mám podle Tebe za pár dní dělat a nevymlouvat se na hormony, teď už za pár dnů po porodu? Jakoby zotavování po porodu a péče o mé nespící věčně energické děti nebyla až až? U tohoto se mám snažit rozběhnout laktaci, která v prvních týdnech jenom nabíhá?
A proč? Protože takto jsem krásná a když budu mít o deset kilo víc, už pro Tebe krásná nebudu? Protože se nechám ovládat svými pudy? A ještě ty pudy přirovnáváš k závislostem? Víš co, jdi někam… Miluji svého muže za to, že samozřejmě se mu taky líbím víc takto, než s 10 kily navíc… Ale je ten první, kdo při mně stojí a říká, prostě to neřeš…

A o čem se vlastně bavíme jako o ideální váze? Češky nejsou žádné 150 cm nízké ženušky většinou… Ale bavíme se o 50 kilo jako ideálu, 60 je už moc, 70 fuj? Znám tu váhu 50 kilo, sama jsem ji většinu dospělého života měla a má jí dost mých kamarádek… Znamená to, že při každém výkyvu - náročné viróze, akutním stresům v práci, cestování ve vysoké nadmořské výšce, krizové situaci doma (vážná nemoc rodičů, potřeba pečovat o ně, krize s manželem…), nebo prostě jen adrenalinová dovolená, u které se trochu zapomene jíst, znamená minus tři kila minimálně, spadnutí do hladiny podváhy a zdravotní potíže k tomu… Ideální váha je podle Vás tam, kde se velmi lehce může sklouznout do zdravotních problémů kvůli váze? Mé kamarádky na rozdíl ode mně hodně dbají, jak vypadají, a tak mám kolem sebe samé krásné štíhlé matky… Má to jen jediný háček… Většina z nich někdy kolem půl roku, nejpozději roku miminka, přichází s tím, že ukončili kojení, i když nechtěli - mléko se jim dostatečně netvoří, anebo pokud jo, začínají mít nemalé zdravotní potíže, které jasně dávají do souvisu s kojením… Fajn, v dnešní době si to mohou dovolit, dítě i bez kojení hladem neumře, a tak ani neceknu… Ale když s nimi obědvám a vidím jejich miniporce, které by se vešli na dezertní talíř a pak ještě slyším, jak se přejedli, mám chuť řvát, a co kdyby jste se konečně normálně najedli a mohli kojit dál? Nikdy jsem nic neřekla, ale zažila jsem to už hodně krát… Ale hlavně, že jejich muži i oni samé mohou být se svým vzhledem spokojené? Že žijou zdravým životním stylem? Je vážně toto zdravý životní styl? Ještě před 100 lety by jejich miminka výrazně zvýšila své šance na úmrtí… Některé ženy jsou hubené konstitučně, bývají zdravé i jako hubené a zvládají kojit i starší sourozence a o těch já nemluvím…

Prostě ideál vzhledu a sebeovládání je tam, kde jsem já teď - že blbý Covid, pár dnů teplot a neschopnost jíst mě přivádějí do úzkostí, co bude s mým miminkem v břiše, už tolik toho ohledně jídla v těhotenství vytrpělo (jím zdravě a mám dostatek všech živin, ale stejně…) a teď, před koncem těhotenství, ho znovu ještě vyhladuji? Má z mého těla ještě kde brát? Jak v pohodě bych se cítila v této situaci, kdybych vážila o pár kilo víc…

A co když příroda ví, co dělá? A nabírání v těhotenství nebo po porodu je v pořádku, protože v minulosti se prostě vyplatilo, aby byla máma miminek boubelka? Nemyslím obézní, prostě aby měla pár kilo navíc… Co když je to v pořádku i v dnešní době a to nejzdravější možné? Jsem si jistá, že ze zdravotního hlediska určitě je…
Ale je to nepřijatelné, protože pak už jsme brané za ty, které se neumějí ovládnout v jídle, poškozují své děti skladbou jídelníčku a vypadají tak fuj (mají o 10 kg víc, než naprostý ideál krásy)?
Vážně je ideálem prostě v těhotenství za každou cenu téměř nenabrat? A ještě to nabarvíme na růžovo jako zdravý životní styl a ty ostatní ženy, které tento ideál nesplňují, jako nezřízené fuj chuděry, které se rozčilují jen proto, že jste uhodili na tu správnou strunu? Není to náhodou o tom, že ponižujete celé statisíce naprosto zdravých a uvědomělých žen?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1462
3.12.21 18:35

@Bramborova
AkE TaK samozřejmě že chutě jsou normálka.
A není nic špatného na tom dát kvalitní čokoládu, občas ty brambůrky..
Jde o to cpat se vyloženě kravinama protože chutě..

Kamarádka jedla větrníky, cukroví po kilech a pak brečela že přibrala 30 kilo 8o

I ja jsem tehOtNA, cHuTe jsou, ale jelikož se nepovazuju jen za matku, ale také i ženu a chci vypadat hezky, tak se hlídám.
To platí i pro šestinedělí, to že jsi měla pořád hlad se taky dá řešit a ne jen jídlem..a nesouvisí ti jestli tě manžel má rad i s deseti kily nahoře..
Jde i o sebevědomí té ženy a jak moc je schopna svou zbytečnou žravost ovládat.

I já v šestinedělí měla hlad, ale dodržovala jsem stravu, žádné přejídání a pak shazování zbytečných kil.
To je jen omluva pro lenost a nedostatek vůle se hlídat.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1462
3.12.21 18:38

A takový to že i boubelky můžou vypadat pěkně a o váze to není, jsou to módní trendy..
Co si budeme povídat, prostě štíhlá ženská vždycky vypadá líp, ať se nám to líbí nebo ne.
Všechno ostatní je z nouze ctnost.

 • Zmínit
 • Nahlásit
45
3.12.21 20:31

@Bramborova @megginka300
Je to marny! Je to marny! Je to marny! :pocitac: Děkuji @megginka300, lepe bych to nenapsal. :palec: Pokud jde o prispevek @Bramborova. Prosim Vas, pani, na co reagujete? Me prispevky se tykaji vyzivy tehotnych maminek. Nekde snad pisu o tom, kolik ma mit zena kg? Nema smysl tady reagovat na vsechny Vase body, kdyz nechcete rozumet textu, tak Vas problem. :roll: Jinak vim velmi dobre, kolik je idalni pribrat v tehotenstvi. Vas prispevek je moc krasny, obsahly, ale z valne vetsiny naprosto mimo. Reagujete na neco, ceho se diskuze netykala. Pokud jde o zavislosti, ja s nimi nezacal… Takze stejne jako jedne uzivatelce vyse bych Vam doporucil v klidu si precist celou diskuzi, zamyslet se nad obsahem a az posleze reagovat. A ne, samozrejme nevadi, kdyz si OBCAS tehotna da neco nezdraveho.

Příspěvek upraven 03.12.21 v 20:36

 • Zmínit
 • Nahlásit
51
5.12.21 08:12

Tech 12-16 km je jen tam nebo uz i zpet?

Příspěvek upraven 05.12.21 v 08:24

 • Zmínit
 • Nahlásit
691
5.12.21 08:36

@1.ovečka
Co to je za inteligentní dotaz? :D
Třeba je to kolečko :D (jakože nějaký okruh).
Prostě ujde denně s kočárkem 12 - 16 km, což je teda podle mě chvályhodné. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
23061
5.12.21 09:48

Škoda, mohl to být zajímavý a inspirativní deníček. Nebýt toho tónu, kterým je napsán a okořeněný komentáři autorky pod ním.

 • Zmínit
 • Nahlásit
50
5.12.21 13:41

Já v těhotenství zhubla 10kg, protože jsem furt zvracela. Upřímně bych raději nabrala než byla píchlá na umělé výživě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24159
5.12.21 13:58

Jo, ono se to hezky sebeplácá po ramenou, když se ti vyhnuly všechny těhotenský problémy, viď….. :hug:
Nechápeš to jen proto, že jsi to nezažila. Osobně neznám ženu, která by brala těhotenství jako festival obžerství a
i kdyby, tak bych si nedovolila ji kritizovat a povyšovat se nad ni, jako ty. Vím, co s ženou umí udělat hormony. Když ji nutí jíst, tak je to špatně, ale když tobě po letech přežírání zařídí na chvíli zdravější chutě, tak ze sebe děláš hrdinku. Ty si celý život huntuješ tělo, nevěřím, že jsi ztloustla z nejídla, a teď tu kritizuješ ženský, co celý život jí zdravěji než ty, jen v těhotenství jim zblbne metabolismus. Chtělo by to trochu pokory. Bohužel jsi ten deníček nenapsala jako povzbuzení a rady obézním těhulím, ale jako manifest vlastní dokonalosti……

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
5.12.21 18:45

@rybar11 jenže ty i autorka tomu fakt nerozumíte, neznáte to. Moje mama nesnáší sladký, nikdy ho nejedla. Když byla těhotná, tak jedla sladký na kila, jakmile porodila, tak na to chuť neměla. Ja jsem neměla nevolnosti celé těhotenství, ale řekněme 8 týdnů, kdy tak 4 byly opravdu krizové a to jsem skončila na kapackach. Když se mi udělalo lépe a konečně jsem se mohla najíst, tak se nedalo přestat. Bala jsem se, že ty nevolnosti zase prijdou a ja budu brečet hlady u mísy.

 • Nahlásit