Těhotenství a porod v Holandsku

Po přečtení několika porodních deníčků jsem se i já rozhodla přispět svou troškou do mlýna, protože jsem podobný dosud nečetla a ráda bych vám popsala systém porodnictví za hranicí naší vlasti, v mém případě v Nizozemí. Omlouvám se za délku, jsem trochu psavec a já už to víc zkrátit nedokázala.

*

Když jsem v lednu letošního roku zjistila, že čekáme po velmi krátkém snažení naše první děťátko, radost nebrala konce. Žijeme s partnerem z pracovních důvodu v Nizozemí. Proto jsem od začátku věděla, že celá péče o mě jako o těhotnou, porod i péče o miminko bude probíhat podle zdejšího systému, který je oproti tomu, který známe z Čech, velmi odlišný.

Přiznám se, že z počátku jsem měla velké obavy, neboť péče o zdravé těhotné ženy i fyziologicky probíhající porod zde není v péči lékařů, ale vysoce specializovaných porodních asistentek nazývaných verloskundige. Zdejší pravidlo zní – těhotenství není nemoc a tedy zde není lékaře potřeba.

Ráda bych hned od počátku zdůraznila, že mnou popisované zkušenosti se týkají pouze zdravých žen s fyziologicky probíhajícím těhotenstvím a porodem, v případě jakýchkoliv komplikací jsou ženy převedeny do péče lékařů, zdejší porodní asistentky jsou velmi zodpovědné, profesionální, ví velmi dobře co si mohou dovolit, tedy nesuplují péči lékaře a především návazná odborná péče je velmi dobře zavedená.

Tedy po zjištění mého těhotenství pomocí těhotenského testu jsem si potřebovala vybrat porodní asistentku. Vzhledem k zavedené praxi je výběr opravdu široký. Boužel jsem do té doby nikoho, kdo by mi poradil, neznala, vybrala jsem si prostě pomoci googlu praxi, která byla poblíž a vypadala dle webovek příjemně.

Praxe se skládala z 5 asistentek, které se v ordinaci i u porodů střídaly a objednávaly si mě tak, abych se se všemi dostatečně seznámila a nemohlo dojít k tomu, že by mne rodil někdo, koho bych předem neznala.

Porodní asistentka se ženou řeší vše, co nejspíš v ČR poradna - co těhotná může, čemu by se měla vyvarovat, těhotenské strasti a jak se s nimi popasovat. Na každé kontrole mi kladly na srdce, že slouží nepřetržitou 24hodinou službu na pohotovostním telefonu, ať jim volám klidně i v noci, pokud se bude cokoliv dít, nebo pokud bych měla splín a i jen potřebovala uklidnit.

Na každé kontrole se měřil tlak, provedla pohmatem kontrolu břicha, změřila metrem velikost dělohy a od druhého trimestru dopplerem poslechla srdíčko miminka. Krev stejně jako v ČR brát porodní asistentka nesmí – psala mi žádanky do nemocnice, kde mi krev odebrali a systemem výsledky asistentce odeslali.

Pro jistotu se zde výsledky všech vyšetření povinně posílají i obvodnímu lékaři, který mě ovšem doposud nikdy neviděl. Stejně tak mi psala žádanky na odborná pracoviště, která provádí pouze těhotenská sona.

První ultrazvuk se zde provádí až v 11. týdnu těhotenství. Tato skutečnost by mne mrzela, kdybych nebyla povoláním veterinární lékař a neměla sama k sonu přístup. Ultrazvuky se provádí pouze zevně přes břicho. Za celé těhotenství jsem všeobecně nezažila jedinou vnitřní kontrolu.

Následně jsem prošla klasickým NT screeningem, stejným jako v ČR, a velkým morfologickým ultrazvukem ve 21. týdnu. Další ultrazvuky se provádějí, pouze pokud k nim porodní asistentka nazná důvod. Již na prvním ultrazvuku nám bylo prozrazeno, že se můžeme těšit na maličkou princeznu.

Kontroly jsou přibližně jednou měsíčně, poslední měsíc každý týden. Ve 27. týdnu a těsně po porodu jsem dostala vakcinaci proti tvorbě protilátek, neboť jsem Rh negativní a mé miminko pozitivní. V ČR by byl postup stejný. Pokud si vzpomínám, žádné další testy se neprováděly.

Ptala jsem se porodní asistentky, proč mi nebyl dělán test OGTT na těhotenskou cukrovku a bylo mi řečeno, že u etnických Evropanů bez cukrovky v rodině nemá tensto test smysl. Moč mi kontrolovali. Žádné odeslání do porodnice se zde neprovádí, průtoky se neměří.

Nizozemí drží první místo v počtu domácích porodů, které jsou zde velmi běžné a skoro mám pocit, že i žádoucí. A to a tak, že pokud si platíte jen základní pojištění, tak při porodu v instituci musíte doplatit spoluúčast, neboť, jak mi bylo řečeno pojišťovnou, pokud u mne nebyl shledán k porodu v porodnici důvod, tak není ani důvod, proč bych neměla rodit doma.

Opět platí příměr, ani porod není nemoc, tudíž není potřeba nemocnice. Proto každé těhotné, ať plánuje či neplánuje doma rodit, dojde přibližně v 7. měsíci domů veliký balík plný všeho, co by se vám mohlo při domácím porodu hodit. Včetně ochranného přehozu na matraci, sterilní svorky pupečníku, samozřejmě desinfekce, sterilní rukavice, gázy…

Domácí porod s porodní asistentkou hradí pojišťovna vždy plně, v případě doporučení porodní asistentky nebo lékaře pro porodnici, porod v porodnici také.

Já, ač jsem žádný důvod neměla, jsem se přesto rozhodla v porodnici rodit. Bezpečnost mého miminka byla pro mě naprostá priorita, navíc jsem jako prvorodička bez zkušenosti, nechtěla naprosto nic riskovat.

Ovšem i porod v instituci je zde naprosto odlišný, než o jakých jsem se dočetla v deníčcích z mnohým českých porodnic. Fyziologické porody opět probíhají bez přítomnosti lékařů, pouze v přítomnosti porodní asistentky, která zpravidla s rodičkou přijede. Medikace a zásahy do porodu nejsou běžné.

Ale běžnou praxí zde je, že dvě hodiny po porodu je již rodička propuštěna i s miminkem do domácí péče, ovšem může využít služby porodního hotelu (tzv. geboortehotel), který je zpravidla ve stejné budově, jen na jiném patře. Slouží především k tomu, aby si tam žena odpočinula po porodu a měla k dispozici full servis. Může tam dle svého přání zůstat až deset dní, je vhodné se na něj předem zaregistrovat. V případě komplikací si ženu v nemocnice samozřejmě nechají.

Na každé kontrole se mě porodní asistentka ptala, jestli již mám vypracovaný porodní plán, který zde skoro vyžadují, protože díky němu ví, jak spolupracovat s rodičkou. Ovšem na každý z mých požadavků typu okamžitý bonding, neodnášení dítěte, dotepání pupeční šňůry apod odvětila, že to si tam psát nemám, protože to je standartní postup na základě doporučení WHO (doporučení WHO jsou zde mantra, jak jsem pochopila, jejich doporučení byl argument na všechny otázky).

Při mém přání, že aplikaci oxytocinu chci pouze po mém vysloveném souhlasu, se naprosto hrozila, že ten se před porodem dítěte (na základě doporučení WHO samozřejmě) podávat nesmí. Oxytocin se podává až před porodem placenty, kdy je naopak žádoucí, neboť snižuje riziko poporodního krvácení vlivem rychlejší kontrakce rány po uvolňení placenty.

O Kristellerově expresi jsem se raději vůbec nezmínila, abych jí nepřivodila noční můry. Po těchto rozhovorech jsem tedy jako rebel porodní plán nedonesla, protože jsem prostě nevěděla, co do něj napsat. Možná jsem si měla zjistit, co do něj vlastně píší ty Holanďanky, snad aby jim u porodu zpívali? Fakt netuším.

Konečně se dostávám k samotnému porodu. Přišlo to na mě přesně týden před termínem během sledování psoledního dílu Matrixu. :-D Voda mi praskla kolem 7. večer, jen jsem si tak v klidu ležela na gauči. Asi do půl déváté se toho moc nedělo, trochu začalo tvrdnout břicho, ale bez bolestí.

V klidu jsem začala balit tašku do porodnice, ať je kdyžtak připravená a vytáhla si papír od porodní asistentky, kde jsem měla popsané, kdy ji mám volat, aby mě přijela zkontrolovat - u prvorodičky volat, až když jsou kontrakce mimálně 2 hodiny co 3 minuty aspoň 60 vteřin… Ok.

Dle předporodních kurzů jsem měla čekat, že se to bude rozjíždět pěkně pomaličku, první kontrakce každých 10-15 minut, tak jsem čekala. A o půl deváté se to rozjelo – kontrakce od začátku co 3-4 minuty, bolestivé trochu byly, ale ještě jsem se byla schopná smát.

Ovšem rozjíždělo se to nějak rychle, tak jsem pro jistotu volala porodní asistentce kolem půl desáté, jen abych ji informovala, že to v noci může přijít. Po telefonu se trochu tvářila, že mi moc nevěří – no jo, hysterická prvorodička, ta vůbec netuší, co je to porod.

Vyslovila pochybnost, zda se vůbec jednalo o plodovou vodu (dle jejího názoru jsem se asi počůrala) a jestli mám kontrakce, tak to spíš budou ty přípravné, že to na porod nebude, ať si dám paracetamol, horkou sprchu a jdu spát, že mi ráno v osm zavolá, jak jsem na tom. Haha.

Tak, věřila jsem jí, ale kontrakce začaly opravdu bolet a mně bylo jasné, že spát se nebude. Horkou sprchu jsem si dala, prodloužila mi kontrakce z 3 minut na 3 a půl, a když jsem to zkusila podruhé, tak je ještě zhoršila. Paracetamol překvapivě nepomohl. Jenže já byla tak zblblá, že vlastně nevím, jak MOC musí ten porod bolet, že jsem udělala chybu, že jsem ji nakonec volala skoro příliš pozdě.

Přeskočím naturalistické detaily o tom, jak jsem po jedné kontrakci běžela zvracet nebo kde všude byla moje plodová voda. Každopádně kontrakce bolestivé jako prase po asi 2 minutách a já teprve volala porodní asistentce, že fakt rodím a musí přijet. To bylo asi ve dvě ráno a mi už bylo fakt zle, nevím, odkud jela, ale byla u mě během chvilky, ovšem to už jsem byla ve stavu, že kontrakce chodila jedna za druhou.

Řekla, že mě musí vyšetřit – do porodnice se mělo jet na 3-4 cm, ona se na mě dost nervozně zadívala, řekla, že jsem na 7 cm a že jestli teda chci rodit v té porodnici, tak musíme vyběhnout fakt hned. :-D Ideálně, ať se ani nepřevlíkám. V té chvíli jsem ležela na posteli, zahryznutá do kojícího polštáře a totálně paralyzovaná bolestí, nebyla jsem se vůbec schopná pohnout a ještě po mně chtěla, ať běžím někam k autu.

Porodní asistentka mě ještě prosila, ať tu cestu prodýchám a hlavně netlačím. Díky bohu, že to bylo aspoň v noci a nebyl provoz a nemocnice je vážně kousek, už jsem v tom autě lezla po stropě. Před recepcí už čekala porodní asistentka s vozíkem a běžela se mnou nočními nemocničními chodbami.

Doběhly jsme na sál a já ještě koutkem oka zahlídla v rohu ten luxusní porodní bazén, který tam mají jen na třech pokojích a já si říkala, že takové štěstí, abych se k němu dostala, mít nebudu. V mé situaci samozřejmě utopie, úplně mě to v tu chvíli pobavilo, kdybych měla klidnější průběh, mohla jsem si dát i hydroporod.

Každopádně jen taktak jsem sundala boty, spodní prádlo, pomohli mi na postel, rychlá kontrola, že fakt už a rovnou – „Jak přijde příští kontrakce, tak tlačte.“

Se mnou tam byla jen moje porodní asistentka, na pomoc přiběhla sestřička z Geboortehotelu a samozřejmě můj nejmilejší, který byl naprosto úžasný a jsem mu moc vděčná, že tam se mnou byl.

Vtipná byla chvilka, kdy mezi tlačením ke mně přiskočila ta sestřička z hotelu, podala mi ruku, zeptala se mě na křestní jméno, představila se a omluvila se, že se nepředstavila dřív. Teď zpětně si říkám, jaké to bylo od ní milé, ale v tu chvíli mi to přišlo dost absurdní.

Jinak porozeno za asi 20 minut – během tlačení mi hráz chránili nahřátou žínkou – výsledek – jsem bez nástřihu, bez natržení hráze, měla jsem jen 4 kosmetické stehy mimo hráz, 2 na každé straně, ale prý jen pro efekt.

Miminko po porodu okamžitě na bříško. Pupečník stale tepal a porodní asistentka hned, ať si na něj sáhnu, jak krásně tepe. Poté mi ukázali placentu a dle aktuálních trendů se zeptali, jestli s ní mám nějaké soukromé plány, nebo ji můžou odnést. Neměla jsem. Následně mi asistentka opět ukázala pupečník, ať si znovu sáhnu, že už opravdu vůbec netepe a že teda zasvorkují a tatínek, ať si jej přestřihne.

A byli pryč. Úžasný moment. V klidu bonding skin to skin, jen my dva a naše malá. Nechali nás tak dlouho. Následně přišli a udělali vyšetření malé přímo u mě v náručí, poté ukázali na váhu hned naproti postele, že ji jenom zváží – 2735 g. Neměřili vůbec, první měření zde probíhá až na kontrole v jednom měsíci. To měla malá 50,5 cm. Takže míru po porodu neznáme. Asi nechtějí natahovat a stejně to není důležité.

Miminka se zde po porodu nekoupou, první koupání proběhlo až za 48 hodin. Poté nás přikryli, ztlumili světlo a že přijdou zkontrolovat za hodinu a jen mi nabídli, zda mohou přinést něco k jídlu a pití, abych dočerpala energii, že před odchodem musím něco malého sníst.

Následně se mě zeptali, jestli chci zůstat na hotelu, nebo chceme jet domů, rozhodli jsme se odjet. Já si šla dát sprchu, malá zůstala s novopečeným tatínkem a mezitím vypsali propouštěcí papíry. Žádné přijímací papírování se zde nemusí provádět – porodní asistentka má vše dopředu vytisklé ze svého počítače.

Po šesté ráno jsem si, 2,5 hodiny po porodu, sice jako kačer, ale jinak ve veselé euforii cupitala po parkovišti. :-D

Prostě dokonale přirozený porod, jaký jsem si přála. Teď si můžu hrát na hrdinku, jak jsem to zvládla bez jakýchkoliv oblbováků, ale otevřeně, ve chvíli, kdy mi bylo nejhůř a někdo mi nabídl lobotomii, tak bych na ni kývla.

Všichni byli prostě úžasní, strašně milí a já mám ze svého prvního porodu úžasný pocit.
Vím, že domácí porod bych bez problému zvládla a ušetřila bych si trochu panický převoz do porodnice, ale rodila jsem s bezpečným vědomím toho, že v případě akutních komplikací je hned za rohem vybavený operační sál a lékařským tým a o patro níže perfektně vybavená novorozenecká JIP. A znovu musím pokorně poděkovat všehomíru, že nic z výše uvedeného nebylo v našem případě potřeba.

Ještě pár slov o poporudní péči. Ještě v tentýž den přijede nové mamince domů takzvaná kraamzorg – je to taková sestřička specializovaná na poporodní péči. Chodí na domluvený čas každý den. Kontroluje zdravotní stav maminky i miminka, váží, pomáhá s kojením, jak vypadá přisávání apod, vlastně slouží i jako laktační poradkyně, ukáže koupání miminka a zaháněla mě do postele.

Každý den umyla koupelnu, záchod, vyluxovala, obden převlékla postele… Vlastně jak na šestinedělí v porodnici, ale doma. Když je tu celý den, i nakoupí, navaří… Žena má na ni nárok až 10 dní po porodu, z 90 % ji hradí pojišťovna. Je to fajn pomoc, mohla jsem být pořád s malou v ložnici, v klidu kojit, prospat se a o domácnost bylo vlastně postaráno. Jinak kontroluje zavinování dělohy, poporodní rány, krvácení, teplotu a podobně. A do toho obou a zda je všechno v pořádku.

Ač jsem zpočátku těhotenství měla z holandského stylu porodnictví obavy, nyní si nedokáži představit rodit další dítě v ČR, kde by mi někdo lhal do očí, že spousta zažitých procedur je naprostou nezbytností, když vlastní zkušenosti vím, že tomu tak není u fyziologického těhotenství a porodu pravda.

Pokud jste dočetli až sem, tak vás obdivuji, vím, že to bylo dlouhé, snad vás deníček zaujal, napsala jsem jej pro zamyšlení, že dle mého mohou být i nádherné porody v institucích plně respektující ženy a především respektující potřeby novorozených miminek na neustále přítomnou náruč nejdůležitější osoby v okolí, tedy jejich matky. A pokud někdo tvrdí, že to není pravda, nevěřte jim. Někde to jde a je to standardem.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
13.12.16 00:34

Neuvěřitelné, proč to někde jde tak krásně a s respektem a někde přesně pravý opak. Gratuluji k tak krásnému porodu a přála bych to tak každé ženě.

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.12.16 01:10

Wow…já Vám úplně závidím.. :)
Naše postsocialistické zdravotnictví je zkrátka stejné, jako náš stát…no comment. :zed:
Nádherný deníček :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13400
13.12.16 01:26

@Pety2 ahoj :mavam: kdyz jsem si precetla nazev denicku, vzpomnela jsem si na tebe a jsem rada, ze je to opravdu tvuj denicek ;) docela by me zajimaly statistiky co se cs tyce a taky, jak resi polohu kp - rodi se tam prirozene? S tim oxytocinem me to zaujalo - ja ho po rychle konzultaci dostala, ale bylo to ve fazi, kdy uz mi bylo vsechno jedno :? :)
Kazdopadne paradni a rychly prubeh, muzem jenom zavidet a treba doufat, ze i u nas casem projde system zmenou 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
Smazaný anonym
13.12.16 02:47

Ačkoli nejsem závistivec, tak tohle vám závidím. Když pominu všechny"nezbytné" oblbovaky při porodu, tak péči docházející sestry po porodu určitě. Tady to sestry na šestinedělí berou šmahem. Málo která pomůže, ale vydeptaji maminky slušně. Takže se asi balim a odjíždíme rodit do Holandska :)

 • Upravit
11653
13.12.16 04:54

Pekne :palec: Ja rodila v Australii, neco je podobne, treba starostlivost PA, i kdyz jsou v nemocnici teda…a ten telefonat s Paracetamolem jsem mela naprosto stejny :mrgreen:, akorat ve finale mi doporucili prijet na kontrolu, ze ktere se taky vyklubal porod :D ale v zasade to tam bylo taky fajn…ale brala bych tu kraamzorg, k nam chodily kazde 2 dny na kontrolu, ale neuklizely a nevarily :mrgreen:

Příspěvek upraven 13.12.16 v 04:55

 • Nahlásit
 • Zmínit
458
13.12.16 05:18

:srdce: krásné.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2442
13.12.16 05:32

Peti, krásnej deníček. Hned jsem si říkala, jestli to budeš ty. A moc krásně píšeš. :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
21
13.12.16 05:34

Super porod, ale nemůžu souhlasit, že hezký porod v ČR nelze mít. Já rodila před 6 týdny v HB a porod zcela bez zásahů. I na placentu jsme počkali bez oxytocinu. Žádné porodní poranění a to můj syn měl 4,24 kg. V této porodnici se měří až při propouštění a koupe se až druhý den. O dotepání pupečníku a bondingu mluvit nemusím. Jen jsem neuvažovala o tom jít hned domů a přijala zdejší systém a zůstala 72 hodin na šestinedělí. Ale obdivuji v Holandsku péči sestry o domácnost. To je naprosto super. Zajímalo by mě, jestli by pečovala i o starší dítě, kdyby to nebyl první porod, ale třeba druhý. Ale paráda. Celý nizozemský systém se mi líbí a nevidím v něm žadný mouchy :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5299
13.12.16 06:44

Zajímavý deníček!!! Díky :D A taky závidím :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1672
13.12.16 06:46

@aurum ja v HB rodila pred 2 lety a Tvou spokojenost nesdilim.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1503
13.12.16 06:52

Moc krasny denicek! Ja osobne bych mela take strach z domaciho porodu. Ale ta poporodni pece je fakt bomba…

At se vam dari s holcickou :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1503
13.12.16 06:56

Holky co je spatne na oxytocinu? Me ho davali u obou deti, u male sem ho mela min. pul hodiny pred porodem. Sem myslela, ze je to na vyvolani vetsich kontrakci (bolely jak…)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1132
13.12.16 06:59

To je jak pohadka :-). Me teda prekvapilo, ze nekontrolujou v tehotenstvi cipek.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2537
13.12.16 07:29

Ahoj, denicek je moc pěkný a pro bezproblémové těhotenství je tamní systém úžasný. Ja bych to tam asi nezvládla- cekala jsem dvojčata, měla tehu cukrovku, lítal mi tlak, polohy děti taky nic moc-jeden KP a druhé dvojče poloha pricna. Před tehotenstvim s dvojcaty jsem taky přišla o miminko ve 27tt.Tak pro me byli určitě lepší časté kontroly, u mého gynekologa a přirozeně bych je porodit taky nedokázala.

 • Nahlásit
 • Zmínit
719
13.12.16 07:47

Krasne a ta pece po porodu :lol: :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
31
13.12.16 07:49

Jen tise zavidim. Snad v pristim zivote budu rodit v Holandsku :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
4644
13.12.16 08:03

Moc krásné a také závidím :P i tu pomoc doma po porodu :P

Hodně zdraví a štěstí :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8056
13.12.16 08:09

Měla jsem velmi podobné porody, oba v ČR, oba jen s porodní asistentkou, bez léků, nikdo mě do ničeho nenutil ani nic neurychloval, nikdo neodnesl dítě…
A kdyby se mi doma deset dnů motala cizí ženská, tak by mě kleplo :roll: Úžasné je, že je to standard, u nás jsem asi měla štěstí nebo jsou prostě ty zpackané porody víc vidět, tak nějak je o čem psát…
Porodu v ČR bych se nebála ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1382
13.12.16 08:30

V holandsku žije sestřenice partnera a má tam za sebou dva domácí porody (první velmi těžký) a i tak si porod doma nemůže vynachválit horší je to s tím, že se po 3m od porodu vracíte do práce a dítě jde do jeslí. Že nemá ani čas se po porodu vzpamatovat. A o kvalitách zdejších školek kdy je teplé jídlo luxusem ani nemluvím…každá země má svá pro a proti no…

 • Nahlásit
 • Zmínit
1382
13.12.16 08:35

Ještě k tomu dotepání a bondingu já rodila ve FNO a bez porodniho plánu a obojí proběhlo bez toho abych o to musela žádat. Rodila jsem i bez klystýru a epidurálu…myslím že naše porodnice nejsou špatné jak se píše :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8689
13.12.16 08:44

Moc krasny denicek! :srdce: Holandsky system trosku znam, pracovala jsem v holandske firme a kolegove se casto podivovali nad tim, ze v Cechach je tehotna porad nekde po doktorech a jedna se s ni jako s pacientem. :roll: Ja jdu za par tydnu znovu „bojovat“ do ceske porodnice, tentokrat potreti a budu doufat, ze to bude krasne se vsim vsudy a nezustane mi zadny ten pocit horkosti a smutku z toho, ze byt prubeh byl totalne nekomplikovany a fyziologicky, tak jsem se musela hadat o kazdou malickost a personal si proste jede svoji rutinu a rodicka je spis takovy inkubator nez clovek s nazorem a pocity :(

 • Nahlásit
 • Zmínit
7629
13.12.16 08:44

Parada, ono za hranicema se proste rodi uz malinko jinak. Ja prvni ve svajcu, sice je mamina porad jen v peci sveho gyndare, ale nemocnicni PA jsou uzasne, mile, napomocne. Zustava se tu tez 72h, ale muzes klidne kterykoli cas odejit, po dobu sestinedeli dochazi domu dle potreby domaci „habamme“ sice neuklizi, ale uzasne masiruje bricho :mrgreen: Porod jsem mela taky bez zasahu(tedy dali mi neco na bolest, protoze jsem absolutne nebyla schopna okamzity nastup vypuzovacich kontrakci udychat),ale ja jsem byla prekotny, takze nevim jestli podavaji standartne nejake lahudky..vim, ze sestra mela na prani rajsky plyn. Oxytocin jsem ale mela na placentu, protoze mi ustaly kontrakce. Verim ale, ze uz i v CR se najdou mista, kde se da pekne porodit :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2831
13.12.16 08:49

Mám radost, že se vám deníček líbí, jen jsem koukala, že jsme napsala dost hloupost v odstavci s palcentou, časově to bylo samozřejmě, že první dotepal pupečník, pak jsem porodila placentu a odnesli ji…Shovívaví čtenáři prominou :kytka:
Zkusím trochu odpovídat:

@Avrun Ahoooj! Tak s tím KP vím, protože mě to samostnou zajímalo, tak jsem se na to ptala, I když naštěstí Ami byla už od 30. týdne hlavičkou dole – poloha KP je automatická indikace pro předání do porodnice do péče lékařů. Způsob porodu se volí podle preference pracoviště/lékaře, ale zvlášť u provorodiček se upřednostňuje CS…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2831
13.12.16 08:55

@Bebuše @aurum
Ale já to nemyslela tak, že by takové proody v ČR být nemohly, ono je to většinou o lidech, ale všeobecná praxe je pořád trochu jiná…ALe vím, že trend i v ČR je čím dál lepší a opravdu se přístup k porodům mění, například i o krnovské nemocnici jsem slyšela pdoobné zprávy a určitě je takových čím dál víc. A vaše krásné proody vám také moc přeji, je to velký životní zážitek :kytka:
Přiznám se, že i když žiju v zemi, kde je nejvíc domácích porodů v Evropě, tak prostě nejsem jejich zastánce, nikdy bych neohrozila svoje děťátko a hlavně mi člo o tady tu diskuzi, jak může i v porodnici být porod krásná a intimní záležitost. Několikrát jsem v dokumetech slyšela, že většina českých žen, co se rozhodla rodit doma, byly ženy, které už právě z předcházejícího porodu v porodnici měly špatnou zkušenost, kolikrát i trauma. A já jsem přesvědčená, že když se všeobecně změní přístup k těhotné a rodící ženě, třeba právě nějak jako jsem to měla já, tak by většina z nich takovto riziko nepodstupovala a lze mít krásný kompromis mezi intimitou svého porodu a bezpečím nemocnice.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2831
13.12.16 09:00

@Leenuska
Ahoj! Tak ty bys určitě pod porodní asistentku nespadala…To bylo to, co jsem psala na začátku, pokud je jakýkoliv zdravotní problém, tak žena spada pod lékaře, verloskundige jsou jen pro zdravé ženy. Poloha KP je automaticky nemocnice, takže on by to s těma komplikacema zase takový rozdíl nebyl :nevim:

Já si právěmyslím, že to mají dobře zařízené, protože jsou z čekáren lékařů odfiltrovány davy úplně zdravých těhotných, o které se stejně kvalitně starají vysokoškolsky vzdělané PA a lékaří mají o to více času a prostoru věnovat potřebnou péči ženám, které ji opravdu potřebují, jako bys byla třeba ty :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
6726
13.12.16 09:06

Diiiiky za ten denicek a specielne jsem rada ze je to zkusenost z holandska! Zni jako utopie a raj dohromady :srdce: marne cekam na ty hystericke vykriky o silenych domarodkach ktere si nevazi te nasi lekarske pece a idealne si maji komplikace platit…a nejlepe vubec je vsechny zavrit psychiatrii a s ostrahou! To je sok ze??? A ono je to v takovem. nizozemi dokonce UPREDNOSTNOVANY STANDARD! A kdyz v porodnici tam pekbe po porodu hybaj domu.tady se lekari div nekrizuji kdyz chcd rodicka ‚nevdecne‘ ambulantni porod.toho vyhrozovani policii, socialkou…a v nizozemi? Opet uprednostnovany standard! Docka se asppm moje dcera takoveho standardu u nas??…dobre tak..ale aspon vbucka by uz mohla ne?!:)

Dikydikydiky za ten denicek :kytka:
P. s. a co ta sanita? je nachystana pred domem rodici zeny jak se v CR-i mezi odborniky traduje? ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
959
13.12.16 09:13

Tak tohle je pro ČR úplné sci-fi :lol:
Nádhera!
Měli by si to povinně přečíst všichni lékaři a sestry- myslím, že polovina z nich by omdlela hrůzou :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
676
13.12.16 09:18

Krasne a gratuluji ke zdravemu mimcu!! obvykle denicky nekomentuji, ale tento me fakt uchvatil… uzasne ze to jde i jinak nez je u nas pokladano za standart! ale nejvic jsem se posadila na zadek z kraamzorg :palec: to muselo byt uzasne :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
5566
13.12.16 09:29

@zolycka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: más naprostou pravdu

deníček se mi moc líbí, díky za něj :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2831
13.12.16 09:36

@Bebuše
Ještě k té kraamzorg - naprosto chápu, protože to bylo taky první, co mě napadlo - že ve své domácnosti žádnou cizí ženskou, co by mi tam lezla nechci…Ale ony jsou naprosté profesionálky, měla jsem z ní skvělý pocit, vlastně jsem skoro nevěděla, že tam je, nikam nelezla, byla zlatá…Ale je to důvod, proč si žena může zvolit na kolik hodin ji am chce mít - myslím, že kdyby o ni fakt nestála, tak le domluvit, že jen přijde, zkontroluje zdravotní stav ženy a dítěte a půjde po svých…A na druhou starnu spousta žen ji zase chce mt fakt celý den a užívat si ten luxus…Takže to není tak zlé, ale já sama jsem ji měla jen asi na 3-4 hodiny max, zbytek byl se mnou muž.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2831
13.12.16 09:46

@zolycka
Jaká sanita? :lol: :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
101
13.12.16 09:48

Tak tohle je porodní ráj - prirozenost v kombinaci s respektující odbornou péčí. Přála bych si, kdyz už jsem toto v CR nemohla zažít já, aby to mohly zažít aspoň moje dcery. Snad se k tomu za dvacet let taky dopracujeme. Zatím mám pocit, že přirozený porod je u nás brán jako alternativní a v opozici k medicínském porodu. Dokud to tak bude, budeme bohužel na míle vzdálení tomuto ideálu…

 • Nahlásit
 • Zmínit
8056
13.12.16 09:56

@Pety2 To byla reakce na ten povzdech na konci, že nevíš jak budeš rodit jednou v ČR. ;)
Vzhledem k tomu, že byl porod bezproblémový a rychlý, lze u druhého předpokládat podobný průběh, aspoň tak jsem to měla já… První dítě za dvě hoďky, druhé za tři od první kontrakce. Tři kila jsou drnkačka, čtyřkylka už bez šití neprošla…
Docela by mně zajímaly statistiky Holandského porodnictví… i po ukázkovém těhotenství může následovat komplikovaný porod…
Pro matku je systém nastavený parádně, s vhodností pro mimčo už si tak jistá nejsem… V ČR je priorita dítě, zdravé dítě, někdy bohužel zbytečně uspěchané, ale na jistotu… největší slabinou je chování personálu, ne systém.

 • Nahlásit
 • Zmínit
6726
13.12.16 09:57

@Pety2 takze nestoju?:) kdyz tady pouzijes jako argument ze v nizozemi je to bezne (mysleno moznost volby porodit doma s pa) tak se dozvis ze ‚ale tam stoji pred domem rodici zeny sanita aby v pripade komplikaci zenu hner odvezla do porodnice‘…;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2831
13.12.16 10:02

@zolycka
a jo tááák:-D Tak to opravdu nestojí :-D Oni jak už to takhle mají zavedené, tak ten systém prostě funguje. Hlavně mají perfektně zavedenou návaznou péči a skvěle funguje vztah PA-lékař. Už jen to, že se mnou moje PA přijela, odrodila a nikdo z z oddělení porodnice tam vlastně ani jednou nepřišel, když to funguje, tak se nestarají, prostě pohodička :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
Smazaný anonym
13.12.16 10:04

Mě jenom trochu zarazilo, ze PA tvůj stav trochu bagatelizovala, když jsi ji poprvé volala, ze asi rodíš. Zejména po odtoku vody. To bych si jako PA nelajsla a rodicku zkontrolovala. Jinak to vše znělo uzasne.

 • Upravit
2831
13.12.16 10:23

@monrom
jo no, to mi řeklo hodně lidí. Popravdě první problém bych viděla v jazykové bariéře. Žijeme tady teprve přes rok a tedy komunikovaly jsme samozřejmě anglicky, což ani pro jednu z nás není rodný jazyk. A myslím, že jsem v té angličtině nedokázala ten stav podat dostatečně úpěnlivě :lol: Navícmám tendenci komunikovat v takovém tom pokorném „omlouvám se, že otravuju“, to asi taky vyznělo, že se nic moc neděje, že dybych fakt rodila, tak budu znít jinak…Navíc u provorodičky se čeká, že se to bude rozjíždět opravdu dlouho…A pak byla moje chyba, že jsem znovu volala až při kontrakcích co dvě minuty a to už jsem úpěnlivá byla a ona taky přijela snad do deseti minut, to mi už nic nevymlouvala a hned, že je na cestě…Těžko říct, pro druhý porod už budu víc vědět co a jak :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1304
13.12.16 10:25

@Dermabion prosimte,jdi s tim teplym jidlem ala luxus k sipku…synovec, absolutni jedlik, se ve skolce nedotkne temer niceho, totez syn kamaradky…omacky ala tuna mouky, maso, maso, maso a k svacine pomazanky neidentifikovatelneho druhu…to same plati v mnoha skolnich jidelnach v cz…ano, teoreticky super-teple jidlo, skolka pomalu do vecera temer zadarmo, realita je casto zalostna, jedno o jaky kout republiky jde…a ted mi rychle napis, jak bombasticke je tu u vas ve skolce a u vsech tvych znamych a pribuznych je to stejne tak :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
Lenka 80
13.12.16 10:37

Uzasne :potlesk:. Mela jsem take prirozeny porod. v porodnici. A ten odchod domu hned bych brala.

 • Upravit
Lenka 80
13.12.16 10:40

Brno, milosrdni bratri…krasny, prirozeny porod.bez zasahu, bez leku, respekt k vam i vsem vasim pranim. rodila jsem tam 2×.

 • Upravit
2511
13.12.16 10:53

No ty bláho, čtu to jedním dechem.

Rodit doma bych nechtěla, ale tohle mi připadá jako naprosto ukázkové a perfektní a je mi skoro až líto, že u nás takovéhle zázemí není. :-)

Jen doufám, že časem to takovéhle bude i v ČR.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12929
13.12.16 11:29

@Leenuska v tom je ten system skvely, ze tim, ze doktori berou jenom opravdu rizikova trhotenstvi i ta pece o ne je mnohem lepsi a flezibilnesi

 • Nahlásit
 • Zmínit
1316
13.12.16 11:31

Je fajn si přečíst jak to chodí jinde. Já osobně kdybych měla rodit „přirozeně“ bez jakéhokoliv zásahu tak jsem momentálně v 50 týdnu těhotenství :mrgreen:. Bez vyvolání porodu, cévkování, oxytocinu, epiduralu, pichnutí plodovky bych možná rodila ještě dodnes :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
12929
13.12.16 11:32

@Bebuše v cr se obcas k zenam chovaji jak k dobytku. Jenom tehotenske poradny v nemocnicich co jsem o tom slysela by me desili.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12929
13.12.16 11:35

@Bebuše v cr je prioritou, aby doktori neztratili sve postaveni

 • Nahlásit
 • Zmínit
631
13.12.16 11:37

@Lenka 80 já rodila u Milousu před skoro 28 lety, taky jen s PA, lékařka přišla jen na kontrolu.
Nikdo mi nic nenutil, kluk byl za 3 hodný venku bez chemie a mel 4,5 kg.
Zatěžovy test na glukózu dělali až po porodu a tož důvodu vysoké porodni váhy dítěte. Jinak se tenkrát nedělal.

 • Nahlásit
 • Zmínit
12929
13.12.16 11:38

@Pety2 ja rodila v zahranici a presne jsem mela problem ze jsem zbytecne nechtela otravovat, protoze i tak ta pece byla uzasna. Porodni plan jsem nemela netusim, co bych do neho psala. Tady se mluvi 4 jazyky ja z toho umim 2 nemam tuseni jakym jazykem jsem u porodu mluvila

 • Nahlásit
 • Zmínit
1382
13.12.16 11:41

@lajovka nauč se číst psala jsem, že teplé jídlo v holandsku ve školce je bráno jako luxus a k šipku si posílej své známé ne mě

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
13.12.16 11:43

:roll: :roll: chjo, hodnotila bych to jako přínosný a zajímavý deníček o porodu v jiné zemi, kdyby nebylo za každým odstavcem podotknutí, jaká je to v ČR hrůza, aniž bys tedy tu zkušenost vůbec měla. Představ si, že mi nikdo nedělal nic z těch hrůz, které sis vsugerovala, že se tu dějí, porodila jsem tři děti bez jediného škrábance, nervali mi oxytocin, nevraždili děti, po porodu mi je nastrkali pod peřinku… jo a ještě navíc děkuji, že třeba i jako Evropance bez cukrovky v rodinné anamnéze mi ji zjistili, že díky utz několikrát v těhotenství zjistili mému dítěti vadu, kterou hned po narození mohli řešit. :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
13.12.16 12:00

Musim rict, ze nejsem jedna ze,,zelených " matek, ovšem tohle je pro me představa naprosto úžasného porodu a moc ti k nemu gratuluji :srdce: Mam dva syny a oba porody byly rizikové a dlouhé, tudíž jsem byla plna oxytocinu a podobných,,srandicek". Pokud budeme mit to štěstí a jednou se nam zadari i do třetice, tvůj deníček zpetne vyhledam a udělám si z neho porodní plán (ktery jsem ani u jednoho nemela ) a beda, jestli mi odmítnou prijit vytrit a umýt koupelnu tyden po porodu :lol: :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit