Těhotenství, astma a užívání hormonů

Těhotenství

Zdravím všechny těhulky i jejich malá klubíčka! Dříve, nežli se rozepíšu na výše zmíněné téma Vám velice děkuji za přivítání, obzvláště děkuji Mie za dobré rady. Doplňuji informace o nás: Edita Anne s Violkou Anne,Neratovice, 23tt, TP 28.9.04.

Téměř od dětského věku trpím astmatem bronchiale a celkem deset let se léčím kortikoidy. Tudíž bych mohla předpokládat, že o této nemoci a lécích vím téměř vše. Avšak s těhotenstvím jsem přišla na to, že tomu tak vlastně není.
Ráda bych poradila všem těhulkám, kteří se léčí pro tuto nemoc, aby teď chvilku dávali pozor.
Jakmile jsem zjistila, po více jak dvouletém snažení, že se mi podařilo otěhotnět, omezila jsem příjem léků na minimum a jednu dobu jsem některé léky nebrala vůbec. Abych byla konkrétní, užívala jsem Symbicort turbohaler - léčí zánět a předchází zúžení průdušek-tj. dušení se, Zyrtec kvůli alergii, Spiropent a Ventolin spray- když už se dušnost objevila. Přestala jsem užívat všechno s tím, že když se to bude zhoršovat, užiju Ventolin. Můj lékař o tom věděl a souhlasil. Užívání takových léků a jiných hormonálních léků není v prvních měsících nic dobrého pro miminko, proto i tento krok s omezením léků. Nakonec jsem několikrát denně užívala Ventolin. Myslela jsem si, že to je však stále lepší než kompletní sestava léků. Má gynekoložka byla také ráda, že jsem užívání Symbicortu přerušila - je to silný lék, pro těhotenství není moc vhodný.
Po nějaké době jsem však měla dušnosti velké a musela jsem začít užívat Symbicort s tou největší silou. Všechno mě to trápilo a bála jsem se o své mimi. Lékaři bývají v tomto směru strozí a většina ani neví, jaká jsou vlastně úskalí užívání těchto léků v těhotenství. Až teprve před třemi týdny se mi podařilo navštívit specialistku v tomto oboru na Kladně a dozvěděla jsem se od ní velice zajímavé věci!
Pokud také užíváte léky na astma a jste v očekávání, ptejte se svého lékaře na všechny účinky těchto léků, případně proč jsou nevhodné!
Léky, které užíváte pravidelně, jako například Pulmicort či Symbicort (léky, které neslouží pro momentální uvolnění dušnosti) nepřestávejte užívat!! Je dobré je omezit v prvních měsících, pokud nebudete mít potíže, avšak nepřestávejte je užívat. Také udržujte takový životní styl, aby se vám astmatické potíže nezhoršovaly a vy nemusely užívat úlevové léky, jako Berotec, Ventolin, Berodual atd. A proč vlastně, proč jsou tyto léky tak nevhodné?!
Látky obsažené v turbohalerech jdou svými účinky většinou jen kam mají, do průdušnice a drobných průdušínek a účinná látka v nich působí postupně, až dvanáct hodin. Pokud se užívají s rozumem, ani hormony v nich obsažené miminku neublíží. Naproti tomu léky úlevové (Ventolin, Berotec..) jsou léky určené pro rychlý ústup astmatických potíží. To je strašně fajn, obzvláště, když lapáte po dechu, ale… Princip těchto léků - co nejrychleji uvolnit zúžené svaly průdušnice a průdušínek a ulevit tak od potíží. Avšak: tento princip uvolnění a změny napětí daného svalu - svalu, který člověk sám neovládá, působí zrovna tak na vaší dělohu! V pokročilejším stadiu těhotenství toto může vést ke kontrakcím až k předčasnému porodu! A to je to největší riziko užívání úlevových léků při astmatu. Je to velice důležité vědět, a mě osobně je moc líto, že taková těhulka musí tyto informace pracně shánět, dožadovat se jich a kolikrát se jich ani nedočká.
To, že astmatičky rodí často dříve jsem věděla, ten důvod však ne.
Proto tedy, těhulky, se opatrujte a když už budete muset užít úlevový lék, buďte pak v klidu a i když se vám uleví, nepouštějte se hned do úklidu a tak podobně. Když ucítíte nepříjemné stahování v souvisloti s užitím léku, užijte magnezium a šetřte se.
Tak to jsem vám chtěla napsat. Možná jsem to moc rozvedla, za to se omlouvám.
Přeji sobě i Vám, abychom svá klubíčka donosily v pořádku a až do termínu.
Edita Anne s Violkou

Více informací by Vám poskytla alergologická a imunologická poradna na Kladně - kontakt mohu dodat.
Zatím jsem takové informace jinde nenalezla, ani v příbalových letácích, v knihách ani u obvodního lékaře či gynekologa.

Váš příspěvek
šiška1
Povídálka 13 příspěvků 22.04.08 19:52

Zdraví lehčí astmatička, těhulka a medička :-) Jistě by se v dlouhodbé léčbě astma mělo pokračovat… ale v jedné věci s Vaším článkem nemohu souhlasit. Ty rychloúlevové léky jako Berodual, Ventolin…ale i třeba dlouhodobý Symbicort (Pulmicort ne, to jsou jen kortikosteronidy) obsahují BETAMIMETIKA, což jsou látky, které se krom bronchodilatace, tedy rozšíření průdušek používají ještě k tokolýze - což je zastavení děložních stahů. To znamená, že není riziko předčasných porodů, naopak, těhulka by je neměla před porodem, protože by ho mohly zastavit! Tím pádem je ohromná výhoda dlouhodobá léčba, tedy astma pod kontrolou, kdy těhulka nebude mít před porodem obtíže, aby musela inhalovat… Ale i tak, ty dávky jsou tak minimální a lokálně, že do systémového oběhu jich projde mimimum. Volnému dýchání zdar!

zelva z BA
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.01.10 17:11

Zdravím všechny čtenářky (i případné čtenáře)!
Jsem také astmatička a informace o možných vzájemných vlivech těhotenstvíastma jsem sháněla už dávno před otěhotněním.
Pro ty, kdo by chtěli za každou cenu vyzkoušet léčbu přírodními prostředky: Mám přítelkyni-porodní asistentku, která s tímto má zkušenosti (u klientek) a své postupy konzultuje s alergologem. V době, kdy jsem od ní získávala info, jsem měla astma docela „rozhašené“, takže jsem se do přírodní léčby z opatrnosti nepustila, tudíž nemůžu sloužit zkušeností.
Pro ty ostatní: Důležité heslo ve vztahu k lékaři je „důvěřuj, ale prověřuj“. Vyznívá to i z Editiny osobní zkušenosti (žel). Držte se doporučení svého lékaře, ale shánějte si informace, kde se dá, protože jen informovaný (a ukázněný) pacient je dobrý pacient. Na internetu je mnoho dokumentů, jejichž autory jsou odborníci, stačí si zadat vhodná hesla do vyhledávače. Např. Čes. iniciativa pro astma:
http://www.cipa.cz/…-a-gravidita
Podle mých informací a zkušeností je zkušenost Edity velmi pravdivá a hodná pozornosti! Já osobně jsem v prvním trimestru na doporučení dr. užívala Pulmicort a poté jsem pokračovala se Symbicortem (jako před těhotenstvím). Ventolin mám povolený, ale za celou dobu (zatím 7 měsíců) jsem jej použila max. 3×.Mám z více odborných zdrojů potvrzeno, že inhalační léčba je vhodná (viz vložený odkaz), protože působí právě tam kde má a vpodstatě jen tam - tedy je vpodstatě bezpečná. I když se symbicortem (i Seretidem) se mi dříve stávalo, že se mi pár hodin po užití mírně třásly ruce, takže nějaký celkový účinek mají tyto lokálně aplikované látky též. Potvrzuji - nejlepší léčba (včetně astmatu) je prevence.Musím dodat, že jsem ještě před otěhotněním absolvovala tříletou imunoterapii roztočovou vakcínou (omlouvám se, přesný název neznám) a od dětství jsem se léčila na pylové (později i mnohé jiné) alergie. Vakcínovou léčbu považuji za velký přínos. Zdá se mi také, že významně pozitivní vliv na stav mého astmatu má psychická pohoda, omezení stresu a dostatek spánku.
I když doufám, že by můj příspěvek mohl být někomu prospěšný, musím dodat, že každý člověk, jako i každý astmatik, je jedinečný a nemusí pro něj platit to, co se osvědčilo mně. Všem Vám, kteří se snažíte otěhotnět nebo čekáte drobečka, přeju dobré doktory, klidné astma a hlavně zdárný průběh těhotenství, porodu a toho, co následuje dále.

Ka

Vložit nový komentář