Těhotenství mezi paragrafy

Těhotenství
  • emimino
  • 05.02.03

Nástup na MD, nárok na dávky, návrat zpěty do zaměstnání.

DOPIS 1

Šárko,
v průběhu měsíce prosince bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Chtěla bych se zeptat jestli je možné, abych po roce mateřské dovolené mohla nastoupit zpět do zaměstnání samozřejmě z finančních důvodů.
Hlídání dítěte by zajišťovala moje matka. Existuje možnost, aby moje matka pobírala příspěvek na mateřskou dovolenou a přídavky na dítě místo mě, v případě, že bych do práce nastoupila. Dítě by však zůstalo v mojí péči, matka by nežádalo o jeho převzetí do své péče.
V současné době je nezaměstnaná. Nebo žádná taková možnost neexistuje a matka by zůstala bez finančních prostředků. Děkuji za odpověď
Blažena

Ahoj Blaženo,
matka dítěte může nastoupit do práce kdykoliv, tedy klidně i po roce od nástupu na mateřskou dovolenou. Ze strany zaměstnavatele existuje povinnost držet ženě pracovní místo do 3 let věku dítěte, přičemž po dobu základní MD (28 týdnů od nástupu) musí držet stejné místo a poté místo odpovídající kvalifikaci.
Dětské přídavky rodiče dítěte pobírají bez ohledu na zaměstnání matky a to v případě, že splňují zákonem stanovenou hranici příjmů na rodinu (vše najdeš na www.mpsv.cz)
Jinak příspěvek v době mateřské pobírá pouze rodič (který v důsledku péče o malé dítě není výdělečně činný nebo je jeho činnost omezena), pokud splňuje požadavek, že osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě do 4 let věku nebo do 7 let, je-li dítě dlouhodobě zdravotně postižené.
Takže babička dítěte nemůže tuto dávku pobírat šárka

DOPIS 2

Ahoj Šárko,
děkuji za odpověď na můj problém. Mám však ještě jeden. Při mé poslední návštěvě poradny mi můj gynekolog sdělil, že při příští návštěvě 3.prosince (32. týden) mi bude vypsán papír pro odchod na mateřskou dovolenou. Nastoupit jí mám ve 34. týdnu. Na moji poznámku, že se cítím natolik dobře, že bych uvítala, když bych mohla nastoupit na mateřskou déle (ráda bych pracovala do konce roku) tzn. do 36. týdne.
Podotýkám, že první termín porodu mám 28.1. 2003 a druhý termín 13.2. 2002. Pracuji jako sekretářka, kdy mojí hlavní náplní je vyřizování telefonátů a obsluha počítače, tedy žádná těžká a namáhavá práce.
Gynekolog na mě dost ostře vyjel, jak si to představuju, že mateřskou nastoupím jak řekl on tzn. ve 34. týdnu a nemám si nic vymýšlet. A upozornil mě, že 34. týden musím stejně nastoupit na mateřskou dovolenou dle zákona a hotovo. Nesměle jsem se ozvala, že v Zákoníku práce je napsáno, že se nastupuje ZPRAVIDLA ve 34. týdnu. A o tom že bych nemohla nastoupit déle tam nic není. Na tuto připomínku reagoval pouze tím, že jestli se mi nelíbí jeho přístup ke mě mohu se přehlásit k jinému lékaři.
Prosím o odpověď jestli mohu nastoupit na mateřskou dovolenou jen měsíc před prvním termínem (tzn. od 1.1. 2003) nebo jestli má pravdu gynekolog a musím ze zákona nastoupit ve 34. týdnu těhotenství i když, bych neměla žádné zdravotní potíže.
Předem děkuji za odpověď.
Blažena

*Ahoj Blaženo,
zákoník práce udává, že nástup na mateřskou dovolenou lze uskutečnit mezi 6-8 týdnem před předpokládaným datem porodu (přesný termín určuje lékař). Zákon tímto chrání nejen matku, ale i zaměstnavatele. Z textu, ale vyplývá to, co tvrdíš Ty, tzn. že pozdější nástup je možný.
Pokud těhotná nenastoupí na mateřskou dovolenou ve výše uvedeném období, ale pracovala by déle, pak je jí krácena doba trvání základní mateřské dovolené (běžně 28 týdnů).

citace ze zákoníku práce:

Zákon č. 65/1965 Sb.

§ 157 Mateřská dovolená

  1. Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.


(3) Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, náleží mateřská dovolená ode dne jejího nástupu až do uplynutí doby stanovené v odstavci 1. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů z jiného důvodu, poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů, popřípadě 31 týdnů, jde-li o zaměstnankyni, která porodila zároveň dvě nebo více dětí, nebo o zaměstnankyni osamělou

Pokud mohu radit, pak se obrať přímo na příslušnou Okresní správu sociálního zabezpečení nebo na mzdovou účetní o poskytnutí dalších podrobností.

šárka*

Váš příspěvek
GALA
Povídálka 23 příspěvků 29.06.10 18:30

Ahojky,ráda bych se zeptala: jsem v pátém měsíci a dělám v Casinu a už tu práci vzhledem k mému stavu dělat nemůžu a můj zaměstnavatel pro mě žádnou práci jinou nemá a pošle mě teda domů na průměr. Ten průměr mi budou platit jen tři měsíce než budu nastupovat na mateřskou a to mi účetní řekla že se to počítá 60% z platu.Můj problém je ten že mi účetní řekla že až budu za ty tři měsíce nastupovat na mateřskou tak že se ty tři měsíce toho průměru budou počítak také do toho vypočítání té mateřské a tuďíž jí budu ďíky tomu průměru mít prej horší. A tak bych ráda věděla zda je to pravda že mi budou do mateřské počítat i ty tři měsíce co budu na průměru to se mi totiž nějak nezdá já za to přece nemůžu.

Vložit nový komentář