Těhotenství na irský způsob

Těhotenství

Každá máma vám řekne, že těhotenství a porod je nejsilnějším zážitkem v životě ženy. A proto by ten zážitek měl být co nejméně stresující, i přes všechnu ty potíže a bolesti, které k tomu neodmyslitelně patří. Tímto deníčkem se vám pokusím přiblížit, jak probíhalo moje těhotenství v zahraničí, konkrétně v irském Dublinu.

Celé to píši spíš jen tak pro srovnání, jaká je zdravotní péče tady, protože moje těhotenství bylo naprosto bezproblémové, čili ten deníček opravdu není plný napínavých chvil a velkých zvratů. Škoda, že nemohu srovnávat z vlastní zkušenosti s českým porodnictvím, ale mám spoustu kamarádek, které mají děti, takže asi tak zhruba vím, jak to tam probíhá. Co se týče předporodní péče tady, je to jedna velká mizérie. Asi největším problémem, nebo spíše překážkou je to, že Irové jsou silně věřící národ a potraty jsou zde zakázány. Což vede k tomu, že se zde automaticky neprovádějí žádné zvláštní testy, jako třeba na Downův syndrom atd. Prostě pokud je plod schopen přežít a pokud neohrožuje matku na životě, nemáte tady na potrat nárok.

To, že jsem těhotná, jsem zjistila v lednu 2010. Miminko jsme plánovali, takže radost převeliká. Do té doby jsem samozřejmě nevěděla, jak to tady během těhotenství funguje. Čili, šla jsem k praktickému lékaři, který mi za 50 Euro (automatický poplatek u doktora) napsal žádanku do porodnice. Vybrala jsem si jednu přímo v centru města. Vzhledem k tomu, že si zde neplatím soukromé zdravotní pojištění, byla jsem automaticky zařazena do tzv. public section (veřejná sekce), kde se nachází zhruba tak 90 procent všech těhotných. Lepší péče se prostě musí připlatit. Vypsali se mnou papíry a poštou mi přišla pozvánka k prvnímu vyšetření. Duben 2010! Haha. Myslela jsem, že je to vtip. To přece nemůžou myslet vážně. Připomínám, že jediný důkaz o tom, že jsem těhotná byl můj těhotenský test. Neměla jsem žádné jiné příznaky. Nebolely mě prsa, špatně mi nebylo ani jednou (za což jsem opravdu ráda), ale i tak… prostě nebýt toho testu a vynechané menstruace, tak ani nevím, že jsem v tom.

Každopádně v té době už jsem měla tak nějak pozjišťováno, jaké testy v jakém týdnu by se měly dělat a nehodlala jsem se smířit s čekáním až do dubna. V březnu jsem měla slavit 30. narozeniny (na nealku) :-(, a tak jsem se rozhodla, že pojedu domů do Čech a rovnou se tam objednám ke svému gynekologovi, aby mi udělal prvotrimestrální screening a krevní testy. Znamenalo to, že jsem den před svými narozeninami, ve 12. tt, poprvé uviděla toho malého ufounka, co tam skákal jako nějaký koníček :-) Myslím, že takový dáreček k narozeninám už nic nepředčí:-) Testy mě dohromady stály asi 1500 Kč (pakatel oproti irským cenám) a výsledky mi pan doktor poslal emailem. Vše o.k. Jaká úleva. Tripletesty jsem vynechala.

Přišel duben a první vyšetření v porodnici. Byla jsem asi ve 14. týdnu. Vypsali se mnou celý chorobopis, změřili tlak, vzali moč a krev (pouze kvůli základním vyšetřením jako je KS a pohlavní choroby), udělali první ultrazvuk. Celkově jsem tam strávila asi 4 hodiny. Množství těhotných v čekárně mě dostalo. Byly jich desítky. Dostala jsem fotečky a spokojeně šla domů. Další návštěva měl být velký ultrazvuk ve 20. tt. Mezitím jsme letěli do Las Vegas na dovolenou a při té příležitosti jsme se tam vzali :-) Vzhledem k délce letu a svému požehnanému stavu, jsem musela mít od doktora schváleno, že jsem letu schopna a těhotenství probíhá v pořádku, jinak by mé cestovní pojištění neplatilo, v případě, že by se něco stalo. Znovu naštěstí všechno v pořádku.

20. tt a velký ultrazvuk… ten asi probíhá všude stejně. Vycházelo to všechno dobře. Termín porodu 25. 9. 2010 a dozvěděli jsme se, že je to kluk! :-) Já to stejně čula už dávno předtím! Jediné, co mi přišlo trošku zvláštní, byl přístup PA, která UTZ dělala. Zatvářila se pohoršeně, když jsem se jí zeptala, jestli vidí, co to bude… moc to tady není zvykem no :-(

Následující kontroly až do porodu probíhaly každý měsíc na střídačku u praktického lékaře, který mi vždy pouze změřil tlak a poslechl si srdíčko takovým tím elektronickým stetoskopem a porodnicí, kde jsem vždy odevzdala moč, vyseděla v čekárně 3 hodiny, poněvadž v Dublinu je opravdu hooodně těhotných a pouze 3 porodnice a pak mi doktorka zase jenom změřila tlak a poslechla srdíčko. Ani jednou za celé těhotenství mi nikdo nezkontroloval, zda-li se mi nekrátí čípek, nikdo mi nikdy neudělal testy na streptokoka B, a taky už nikdy neproběhl žádný UTZ. Pravda, jak říkám, měla jsem bezproblémové těhotenství, pracovala jsem jako Restaurant Supervisor a na place jsem běhala do konce 7. měsíce, ale jakožto prvorodička jsem měla obavy, zda-li je všechno v pořádku a prostě mi ta péče přišla taková laxní no. Ale s tím jsem nic nenadělala a hlavně byla vděčná za to, že je vše v pořádku.

Porod byl na druhou stranu o něčem jiném, ale o tom až příště. Už tak je to sám o sobě román :-)

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anabellka
Závislačka 4776 příspěvků 01.10.11 09:05

Super deníček. Hrozně mě baví číst o tom, jaký je to v zahraničí. Nejvíc se mě líbí, jak si tady mnoho ženských stěžuje na zdravotnictví u nás a na přílišnou péči u nás v těhotenství, ale když si představím, že by to tady mělo být tak jak v Irsku, tak teda nevím nevím. Ta péče o těhotné mi tam připadá teda dost nedostatečná. Už se těším na pokračování, jaký tam byl porod.

 
adajar
Zasloužilá kecalka 909 příspěvků 01.10.11 09:08

Lucy teda mazec fakt. Gratuluji že jsi to zvládla a aspoň dochází na moje slova že máme celkem dobré zdravotnictví a neplatíme ani tolik. Gratuluji k pokladu moc.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 01.10.11 09:16

zajímalo by mě, kdybys měla nedejbože nějaké trable - krvácela atd, jak akčně by reagovali - jestli by tě taky objednali za čtvrt roku :wink: :roll:

 
Brblos22
Povídálka 24 příspěvků 01.10.11 10:25

V případě problémů by reagovali víc než jen akčně. Jsem v Dublinu těhotná už podruhé a po mé první zkušenosti jsem odmítla být těhotná a rodit jinde než opět tady :-D Pozitivní přístup bez zbytečného stresování matek a intervencí mi vyhovuje. První syn byl veliký tak teď v druhém těhotenství mám víc scanů, poslali mně na GTT test ohledně těhotenské cukrovky a na prvotrimestrální screeningu jsem byla taky. Jen jsem si o něj musela říct a zaplatit. Cena byla rozhodně lepší než letět domů 8-o Jinak interní vyšetření se tu nedělá pokud nemáš nějaký problém a to mi vysvětlila i má gynekoložka v Praze, že se začíná dostávat už i k nám do Čech, protože stav čípku atd. se může změnit z hodiny na hodinu a je teda dost zbytečné trápit matky vyšetřováním. Tož tak :-) pisatelku, ale úplně chápu, taky jsem při prvním otěhotnění měla pocit, že je to tady nedostatečné a hrozné. Kouzlo jsem objevila až během těhotenství a porodu. Chce se to hold odpoutat od toho v čem jsme vyrostly a co si myslíme, že je správné a jediné možné. Protože ono to všude funguje úplně jinak a taky dobře. Mně se Irský způsob líbí moc. Vše si můžete rozhodnout tak jak vám to vyhovuje, od lékaře či porodní asistentky dostanete jen potřebné informace a jejich doporučení. Nikdo se na vás nebude šklebit, ale zato masírovat, podporovat a hladit vás budou všichni. Opět pokud o to budete stát. Mimochodem, hlavní porodník z Podolské porodnice má ve svém životopisu, že byl na tříměsíční stáži právě tady v Dublinu v Rotundě a zdá se být na to patřičně hrdý. Také to do jaké sekce si přeješ být zařazený není otázka jestli máš nebo nemáš soukromé pojištění. Pokud chceš být soukromý nebo semi private pacient záleží jen na Tobě a Tvé ochotě za to jednorázově na začátku těhotenství zaplatit. Pokud si platíš nebo tvůj zaměstnavatel za tebe platí soukromé pojištění tak pojišťovna ti vrátí určitou částku zpět. Držím pěstí všem holkám v zahraničí i doma, užívejte si svých drobečků a toho štěstí co nás potkalo :dance:

 
Mrs.G
Ukecaná baba ;) 1042 příspěvků 01.10.11 11:10

Přesně to jsem kolikrát říkala holkám v Čechách…pořád nadávají na české zdravotnictví, ale neuvědomují si, kolik péče se jim dostane za minimum peněz.
Saroya: taky by mě to zajímalo, no jak jsem psala, naštěstí jsem já sama žádné problémy neměla, ale byla jsem ujištěna z několika stran, že pokud se komplikace vyskytnout, postarají se opravdu skvěle.
Brblos: Děkuji za tvůj názor, jsem ráda, že je nás tady více se zkušeností s těhotenstvím ze stejného města. Vcelku s tebou souhlasím, že i já jsem svůj názor změnila, ale nikoliv během těhotenství, ale až při porodu…ta péče byla úžasná a velmi jsem ocenila, že porod nechali probíhat co nejdéle přirozeně…ale o tom chci psát až příště. :wink: Tím chci říci, že i mě posléze došlo, že péče tady možná působí krapet zanedbaně, ale není tomu tak…prostě jenom ten přístup k celému procesu těhotenství a porodu je brán více pohodově. :pankac:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32341 příspěvků 01.10.11 11:12

No ja nevim, Koucky pise, ze se dneska povazuje za idealni udelat kolem (a ted nevim presne) 20-24 TT UZ cervikometrii vsem a ta kdyz je dobra, tak potom je dalsi vysetrovani cipku zbytecne. Pochybuji, ze by to byl jeho soukromy nazor, vzdycky radi na zaklade studii a konsenzu odbornych spolecnosti.

 
Kaca007  01.10.11 12:36

Pudloslavo- zrovna vcera jsem od Kouckyho o vnitrnim vys. v tehot. cetla a psal tam, ze jsou tendence je zbytecne neprovadet, pripadne „kdyz uz“, tak ta cervikometrie- cili ne jako standart pro vsechny, ale „kdyz uz“ neco s tim cipkem, tak tohle :wink:
Jinak v clanku popisovana pece v tehot.by mi celkem vyhovovala (pokud teda jsou schopny reagovat na problem), snazila jsem si to podobne zaridit i tady :-) Jen musej byt sileny ty cekaci doby :-?

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32341 příspěvků 01.10.11 12:50

Jojo, nipani na cipek je asi zbytecne, to pise, ta cervikometrie ale ne. V soucasnosti je to ale spis tak, ze se cervikometrie dela, az kdyz se pohmatem neco nezda. Osobne moc nechapou proc, kdyz v dnesni dobe ma UZ skoro kazdej gynekolog v ordinaci - vzdyt by se jim to i vyplatilo financne.

 
Kuku12345  01.10.11 13:59

Já sama jsem žila v Irsku dlouho a i když jsem nakonec rodila v Anglii, většina věcí je podobných. Za mne mám zas opačný názor: prvotrimestrální screening je OK, většinou se provádí v Irsku a i v Anglii, utz ve 20. týdnu je také samozžejmostí. Myslím, že při mém prvním porodu v UK jsem byla naprosto v pohodě a prostě jsem „věděla“, že je vše ok, při jakýchkoli problémech by mne určitě poslali na další vyšetření do nemocnice, jen se tam nedělá zbytečně u všech. Když jsem rodila za dva roky v ČR, tak jsem měla pocit, že jsem snad nemocná - pořád u doktora, dokonce se mi ptali,jestli nechci neschopenku. Proč jako? Protože tři měsíce budu zvracet? To je snad normální a pracovala jsem s tím do 9. měsíce při prvním těhu, neviděla jsem důvod to teď dělat jinak. Myslím, že ženy v ČR se strašně moc pozorují, strašně moc všechno řeší a s každou bolístkou běží k doktorovi, většina těhotných je na neschopence, což nepochopím a lituji zdejší zaměstnavatele, já osobně bych u sebe ve společnosti ženu raději ani nezaměstnala, kdybych měla strach, že mi otěhotní, protože vím, jak to tu chodí. Spousta mých kamarádek argumentuje tím, že takhle každý měsíc či dokonce každých 14 dní na utz vidí, že jejich dítě žije. Je to sice fajn, ale pokud by mělo dojít k takovém neštěstí, jako je úmrtí plodu v děloze, žádný utz tomu nezabrání.
Takže za mne se přikláním k levnějšímu systému v UK/Irsku.

 
martext
Ukecaná baba ;) 2182 příspěvků 01.10.11 16:29

zdravim Dublin, tady Cork :mavam: :kytka:
Ja jsem taky poprve tehotna a taktez jsem byla v soku hlavne z prvnich trech mesicu. Ja jsem teda zjistila ze jsem tehotna, zrovna kdyz jsme byli na dva tydny v cechach, mela jsem silene bolesti v podbrisku a tak jsem se vydala ke gyndarovi, ten mel nejdriv podezreni na mimodelozni a pak ze teda je vse ok, jen mi napsal utrogestan a doporucil do 3. mesice nepracovat, abych o to neprisla. Tak jsem se vydala po navratu do irska k obvodacce a ta mi zadny utros uz nenapsala a ani tu neschopenku do prace. Na prvni UTZ jsem sla ve 13 tt a tam me cekalo opravdu velke prekvapeni, misto jednoho bobka tam byli dva :mrgreen: Tim ze cekam dvojcata, chodim na utz jednou za mesic, takze jsem rada. Aspon neco. Akorat me opravdu vadi to ze nikdo nezkontroluje cipek, uz jsem se snazila si to nejak vynutit, ale bylo mi receno, pokud nemam problemy neni duvod :zed: Az bude pozde a dvojcata se narodi predcasne, tak to je asi trosku pozde, zacit teprve neco delat. Me teda se irsky zpusob nelibi a uz bych tu tehotna byt nechtela. :roll: Uz se opravdu tesim na tvuj denicek o porodu, snad si ho prectu driv, nez porodim ja sama, zatim se mejte moc krasne :hug: :kytka: :mavam:

 
Mrs.G
Ukecaná baba ;) 1042 příspěvků 01.10.11 19:57

Martext, gratuluji ke dvojčátkům! :potlesk: :palec: . A na kdy je plánován ten den D? Každopádně přeji, ať je tvé těhotenství bezproblémové a dvojčátka vylezou až budou připravené. Jinak se neboj, věřím, že kdyby opravdu nějaké problémy byly, postarali by se o vás na jedničku. Jestli budeš chtít, tak písni do SZ, můžeme si vyměnit zkušenosti. :wink: :mavam:

Příspěvek upraven 01.10.11 v 19:57

 
Ajuše
Ukecaná baba ;) 1201 příspěvků 03.10.11 09:18

Když to, tak čtu, tak by se mi tenhle styl v něčem taky zamlouval. Myslím, že se tam člověk tak nesleduje a že tam těhotenství není považováno za nemoc. Mě se zdá, že tady každá druhá mamina je strašně vystresovaná, má načteno na jaký všechny možný testy má jít a co by se všechno případně mohlo stát. Nevím, třeba mě to později taky přepadně, ale zatím to moc neřeším. Ale jinak jsem s naším zdravotnictvím spokojená. A že tu někomu přijdou velké poplatky, tak to moc neřeším. Chodím navíc k soukromé doktorce a platím víc než kdekoliv jinde. Ale dokud s ní budu spokojená, tak proč bych jí nezaplatila. Člověk ty peníze občas vyhazuje za mnohem nepotřebnější věci.

 
onia
Stálice 91 příspěvků 03.10.11 18:56

Ahoj, ziju ve Spanelsku a je to tady dost podobne: 3 ultrazvuky za tehotenstvi, 3 odbery krve, test na diabetes a zadne vnitrni prohlidky…Ve srovnani z Cechami, kde jsem absolvovala posledni 2 mesice tehotenstvi a porod a prvni 2 mesice meho druheho tehotenstvi, tu spise predpokladaji, ze tehotenstvi bude probihat dobre a budou - li problemy, bude to vyjimka.

 
teredes
Kelišová 6266 příspěvků 04.10.11 11:52

Ahoj, nejsem sice v Dublinu ale v Brightonu, ale pece v tehotenstvi je tu podobna. Zachytne body jsou NT screening, a UZ v 13. a 20. tydnu. Byla jsem tu tehotna a rodila 2× a jsem spokojena.
Vazne bych se podepsala pod komentar od **Brblose ** :palec: , takze nemam moc co dodat.
Ja byla dokonce v prvnim tehotenstvi na neschopence, protoze jsem mela nejake problemy se srdcem a nikdo to nepodcenoval, objednali me rychle. Dokonce jsem hned mela prenosne EKG (holter?). Take jsem mela nizko placentu, takze vic UZ, aby se to pohlidalo.
Jedine, co bych vytkla, tak ve 2. tehotenstvi jsem mela jeste mene kontrol, nez v 1., ale vadilo mi to jen na konci, kdy jsem mela posledni kontrolu koncem 37. tydne a pak az 42… Ale nechala jsem se v tom mezicase zkontrolovat primo v porodnici (mela jsem vytok, tak jsem to mela jako zaminku). Vsichni to brali jako samozrejmost.
Nejsem si jista, jestli bude jeste treti prcek, ale pokud ano, chtela bych to stihnout tady. Ja totiz kdyz ctu ty ceske pribehy a o chovani lekaru a sester, tak bych se spis bala byt tehotna v CR :oops:

 
Honey 80
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 04.10.11 20:31

Ahoooj Luciiii!!!! Tedaaa to je náhodička!!!! Hned mě zaujal ten nadpis deníčku (hlavně tedy to -Irsko :mrgreen: ), tak čtu…čtu..a jak jsem došla k tomu Las Vegas…bylo mi hned jasné kdo je autorem :mrgreen: !!!

Ještě, že všechno dopadlo tak, jak dopadlo a Lukášek i ty jste v pořádku..i když ten porod sis „užila“ 8-o !

Moc vás všechny tři zdravíme H.Z.J. :mavam:

 
kakacko
Povídálka 45 příspěvků 05.10.11 00:06

tak já jsem těhotná v čr, ale četnost vyšetření a ultrazvuků je v mém případě pravděpodobně obdobná jako v Irsku??? Potvrzení těhu ve 14.týdnu, jednou za měsíc na kontrolu (odevzdat moč), krev mi brali na začátku, teď jsem ve 32. týdnu a byla jsem na posledním ultrazvukovém vyšetření, a prvotrimestrální screanig jsem si musela taky zaplatit. Takže co je jinak než v Irsku? Já moc rozdíl nevidím. :think:
co se týká neschopenky v těhotenství, jak tady v komentářích zaznělo, tak je fakt, že na neschopence je fakt spousta těhotných, i takových, které to nepotřebují. Chápu ty, co pracují v prostředí, které je pro těhotenství nevhodné a zaměstnavatel pro ně nemá jiné uplatnění, takže ze zákona je myslím může nechat doma se 60% platu, nebo pak neschopenka. :wink:

Autorce přeji, ať se dále daří a budu se těšit na deníček o porodu. :palec:

 
wilkinson
Nováček 1 příspěvek 05.10.12 19:42

Jo holky, taky ziju v Irsku, ted cekam druhe miminko, jsem v zacatcich, jeste jsem ani nesla k doktorovi, protoze minule na me cumeli, co tam delam tak brzo, tu se zacinaj zajimat az po 3 mesicich, tak tomu davam laxni pristup, pristi tyden letim na dovcu, tak doufam, ze bude vse ok, a pak az zamirim k doktorovi cca11tydnu… s prvnim trpaslikem jsem letela tak 4× do ceska na vysetreni apod. ted bych se zblaznila, tak to necham na Panu Bohu… tak mi drzte palce, doufam ze existuje… :oops:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Porod na irský způsob


Reklama