Těhotenství po antikoncepci

Ostatní
  • emimino
  • 16.08.01

jak rychle lze otěhotnět po ukončení užívání hormonální antikoncepce

Milá Šárko,
před 4 měsíci jsem přestala brát antikoncepci a chtěli bychom se s manželem pokusit o miminko. Četla jsem, že pokud se antikoncepce bere delší dobu (3 - 4 roky) je potom těžké otěhotnět a někdy trvá dlouho než si tělo odvykne a cyklus se upraví. Je to pravda?
Zajímalo by mne také, jestli je možné poznat podle nějakých příznaků, že je žena těhotná, v případě, že to ještě nemá potvrzené podle testů nebo od doktora?.
Moc děkuji za odpověď.
 Jana

Milá Jano,
u každé ženy je to jiné. Některé otěhotní hned po ukončení užívání antikoncepce ( např. i moje kamarádka ), jiné to trvá trošku déle. Prostě je to stejné jako u žen, které antikoncepci nikdy neužívaly - některá je těhotná ihned, jiná má s otěhotněním problémy. V každém případě lékaři doporučují po skončení užívání antikoncepce dát si tříměsíční pauzu ( to by měly odeznít veškeré vlivy užívané antikoncepce ).
Pokud se žena snaží otěhotnět, pak by měla mít pravidelný styk ( 2× až 3× týdně ), v době plodných dní může být i častější. Plodné dny se nejčastěji určují pomocí bazální teploty, změny poševního sekretu a molekulární změny slin. Pro orientaci k ovulaci dochází přibližně v polovině cyklu (12.-15. den).
Pokud žena při pravidelném styku neotěhotní do roka, pak by měla spolu s partnerem navštívit lékaře, aby provedl příslušná vyšetření ( ultrazvukové vyšetření průběhu ovulace, rentgen na určení průchodnosti vaječníků atd. u ženy, spermatogram u muže ).
Pokud se týče příznaků těhotenství - některá žena pozná, že je těhotná ještě v době, kdy je brzy na veškeré testy. Platí ale, že nejčastějšími příznaky jsou vynechání menstruace, zvětšení prsou, kovová chuť v ústech, motání hlavy, pocity na omdlení, zvýšení vaginální sekrece, nucení na zvracení, zvracení, těhotenské chuti, neobvyklá přecitlivělost, častější močení. Pokud chceš vědět co nejdříve zda jsi skutečně těhotná, pak nejsnazší je, že pokud týden vynechá menstruace, si koupit v lékárně těhotenský test a sama doma si ho udělat. Lékaři totiž většinou pacientku zvou na prohlídku pokud se menstruace nedostavila déle jak šest týdnů ( tehdy lze již ultrazvukem pozorovat bijící srdce plodu ).
Přeji hodně zdaru a držím palce, Aby se vám váš sen vyplnil co nejdříve. Šárka

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek