Těhotenství super, porod skončil vexem

Od mého prvního porodu uběhl už rok a půl a pomalu se budu připravovat na druhý. Uvědomuji si, že jak čas letí, člověk zapomíná, takže by bylo fajn se vrátit rok a půl zpět a vše si připomenout. :) Rodila jsem v 39+0 komplikovaným porodem ukončeným pomocí vakuumextraktoru, ale narodilo se zdravé miminko 50 cm a 3,69 kg.

Těhotenství jsem měla naprosto pohodové, bez nevolností a bez obtíží. Sportovala jsem lehce ještě cca do 5. měsíce. Termín porodu byl v srpnu a to léto bylo extrémně horké a netropických dnů bylo jen velmi málo. Den porodu byl nejchladnější z celého měsíce, cca 20 stupňů.

V sobotu (38+5) jsem ještě hopsala na parketu na svatbě kamarádů. Našim kamarádům jsem měla slíbit, že s porodem počkám pár dní, aby stihli načerpat síly na zapíjení našeho potomka, protože oslav ten týden bylo více. V neděli byly popravky, stále tropické počasí, ale snášela jsem to dobře.

V pondělí konečně přišlo mírné ochlazení vzduchu… Odpoledne jsem cítila nevolnosti. Šla jsem od kamarádky s taškou půjčených věcí pro miminko a musela jsem si ke konci dělat přestávky v chůzi. V podvečer přišel kamarád pomoci se stěhováním nábytku v dětském pokoji a já jsem chlapům ještě trošku pomáhala s ustavováním nábytku.

Večer po 21. hodině jsem cítila bolesti, kterým jsem se v euforii smála a těšila se, jestli už je to ono. Přítel znervózněl, protože po víkendu plného oslav ještě nebyl fit a chtěl se pořádně prospat. Řekl mi, ať si dám vanu, abych to rozsekla. Že když se to nerozjede, rád by si šel lehnout a dospal chybějící hodiny spánku. Krátká vana mi rozjela kontrakce, takže jsme se rozhodli vyjet směr porodnice, to bylo 22 hodin.

Na příjmu jsem měla kontrakce cca co 10 minut a nebyla jsem ještě dostatečně otevřená (snad 2 cm, jestli si pamatuji dobře). Porodní sály byly prázdné, takže jsem měla štěstí. Dva dny předem prý měli plno a rodilo se i na chodbě za plentami.

Celý porod jsem strávila na porodním sále v soukromí se svým přítelem a občas za námi došla porodní asistentka. Doporučila mi hned sprchování a balon. Cítila jsem však velké bolesti při kontrakcích a sprcha mi nepomáhala. Další radou byla chůze, předklon či dřep… To určitě napomohlo urychlení porodu, ale o to víc to bylo bolestivější.

Kolem 1 hodiny přišel na mé přání anesteziolog a zavedl mi kanylu pro pozdější epidurální anestezii. Pustili do mne nějakou testovací látku, která už měla zmírnit bolesti, což jsem jim odkývala. Ale je fakt, že kdyby mi neřekli, že teď by to mělo méně bolet, asi bych si toho nevšimla. :)

Bylo to velmi náročné a vyčerpávající a mezi kontrakcemi jsem spala. Nechtěla jsem pít, spíše to nešlo, přestože jsem měla velkou žízeň. Měla jsem neustále pocit na zvracení. Bolesti byly jak v podbřišku, tak v kříži. Plodová voda mi odtekla někdy během kontrakcí na porodním sále.

Samotný epidural mi dali až kolem 3. hodiny a to jsem musela téměř přemlouvat porodní asistentku, protože ta se zdráhala - měla obavy, že už je pozdě, že už jsem moc otevřená. Zavolala doktorku a ta epidural povolila. Epidural mi velmi zmírnil bolesti v podbřišku, ale křížové bolesti byly pořád silné. Pomáhal mi přítel, kterému jsem tlačila jeho dlaně do těch bolestivých míst.

Pak už si moc nepamatuju… Jen vím, že od 4. hodiny jsem byla připravena tlačit, takže jsem začala finální fázi porodu, pro mne tu nejnáročnější. Trvala totiž 2,5 hodiny! Opravdu jsem tlačila tak dlouho a hlavička se stále vracela zpět. Snažili se mi radit, jak tlačit, ale už jsem neměla sílu.

V 6:30 se kolem mne seběhl personál a zástupce primáře mi řekl, že mi při další kontrakci trochu zatlačí na břicho, ale že mi miminko nevytlačí, že mi jen ukáže cestu, jak tlačit a že mne musejí nastřihnout a vytáhnou miminko vakuumextraktorem.

Přišla poslední kontrakce, zatlačila jsem a miminko bylo na světě. Najednou to ze mne spadlo a cítila jsem obrovskou úlevu. Byla jsem jak v transu… ne dojetím a štěstím, ale vyčerpáním a úlevou. Až když mi řekli, že je miminko v pořádku a jestli se cítím na to, aby mi ho dali na hruď, uvědomila jsem si, že jsem máma a že už mám svoji holčičku na světě. Doktor nám udělal několik společných fotek a pak nám Amálku odvezli.

Porod placenty si vůbec nepamatuji, necítila jsem to. Zato šití bylo dlouhé a dost bolestivé.

Proč vakuumextraktor? Protože na mě byla příliš veliká, měla 3,69 kg a já jsem drobná (165 cm a při porodu jsem vážila 59 kg). Byla už jsem vyčerpaná a kdyby se nezdařil porod extraktorem, šla bych na císaře.

Protože potřebovali uvolnit porodní sál pro další rodičku, odvezli mne hned po šití na oddělení šestinedělí, kde jsem okamžitě usnula.

Nebyla bych schopna se Amálce hned po porodu věnovat, byla jsem hotová vyčerpáním. Svůj první den na světě strávila Amálka mimo svoji maminku, nosili mi ji pouze na kojení. Až druhý den jsem ji měla u sebe. Sestra se mne zeptala, jestli už se cítím na to, abych se o ni zvládla starat.

Necítila jsem se, ale chtěla jsem to zkusit. A ejhle… Jak ty hormony působí! Opravdu mne to zvedlo z lůžka, i když jsem chodila jak kačer, kterému do zadku narvali pivní lahev. Bez nafukovacího kruhu jsem nemohla sedět, i s ním to bolelo jako čert.

Amálka neměla žádné poranění od vakuumextraktoru, byla čilá, zdravá a krásně přibírala a v podstatě záviselo jen na mém zotavení, kdy nás pustí domů. Při každé vizitě říkal doktor a sestry, jak se krásně hojím a já jsem jim to nechtěla věřit, jak mne to bolelo… Ale hojila jsem se. :)

Když jsem volala tatínkovi, že už nás pustí domů, byl velmi znepokojen, protože 2 dny předtím zapíjeli narození Amálky a on se stále ještě nedospal a nefungoval mu mozek. Domluvil se se svojí mamkou, že si vezme volno v práci a mamka půjde do porodnice s ním a pomůže nám.

Samozřejmě doma zapomněl tašku s oblečením pro Amálku. Tchyně šla poprosit sestry na novorozenecké oddělení, aby nám nějaké oblečení půjčili na cestu. :) Zaběhla mi do lékárny pro léky a chladivé gelové polštářky, které jsem měla na mírnění bolestí.

První den doma byl peklo, protože jsem měla velmi bolestivé a nalité prsa. Tatínek musel shánět odsávačku. :) Pak už bylo vše v pohodě a kojení probíhalo bez obtíží. Očistky trvaly opravdu 6 týdnů. Bolesti byly, ale daly se zvládnout, protože už 10 dní po porodu jsem se odvážila sednout za volant bez nafukovacího kruhu a řídila 45 minut, sama s Amálkou.

Když jsem přišla na gynekologii na kontrolu po šestinedělí, sestra si četla porodní zprávu a nevěřila, že s takovými poporodními poraněními mě pustili již za 3 dny domů. Volala do nemocnice a poprosila personál, aby ji ujistili, že to souhlasí se zápisem v porodnici. :) Souhlasilo.

Tak a teď jsem zvědavá, jaký bude druhý porod… Přemýšlela jsem chvilkama i nad císařem, ale pokud bude vše v pořádku, opět budu chtít rodit přirozeně, hlavně kvůli miminku. Budu rodit opět v létě.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
586
10.2.17 00:31

:nevim: znám to…taky :zed: prvni porod vex sklouzl prisly na radu kleste (mala to odnesla hypoxie leze na mozku…3dny na hypotermii… 8o 2 roky sledovani v nemocnici nastesti zdrava:-)..druhy porod lepsi..ale stejne to neslo :oops: ale tentokrat to slo uz vexem :lol: dokotora sem pred propoustenim chvalila jak mrnouska hezky vytah ze uz nema ani hematom:-)..a jestli bude treti? delame si srandu ze treti uz mi budou jen tlacit PA na bricho a ctvrty porodim sama:-) :lol:…a prvni co sem se ptala u sveho gyndare bylo jestli me nechaji prists rodit normos 8o kdyz neumim poradne zatlacit (jak rikala jedna z PA :zed: )… :nevim: fakt nevim cim to je psychicky sem byla na oba porody v pohode…prvni sem byla dost vysilena na druhy bych rekla ze ok tlacila sem co to slo..ale neslo to. 8o podle PA sem se malo snazila trosku ji to davam za vinu… :lol:..druheho porodu se neboj :* vex neni nic hoznyho ani ty kleště hlavicka se srovna ;) navic druhy porod jde fakt lip;-)aspon o trosku :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
112
10.2.17 00:32

Hezký deníček :) Připomnělo mi to muj nedávný porod - já 152 cm, asi 60 kil a malá 50 cm, 3,65 kg. Kdybych rodila tak dlouho, tak bych ji snad také nevytlačila sama :) Tak hodně štěstí při dalším porodu :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.2.17 00:33

Vlastně mi tento deníček moc neřekl. Nejvíc mi utkvělo to, že se u vás hodně pije a slaví. Jinak gratulace k holčičce.

 • Nahlásit
 • Zmínit
11638
10.2.17 04:03

Muj maly taky sel vexem, mne zase rekli, ze tim, jak byl malinky (rodila jsem 36+2), tak se furt vracel, ze ty vetsi deti se spis zaseknou a uz nejdou zpet…tak si vyber :D Nicmene ono je to ve finale fuk, hlavne, ze nema zadne nasledky…

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.2.17 06:44

@Samuše no já teda nejsem PA, tak nevím, ale s tím, že neumíš tlačit mi to přijde jako blbost, moje čtvrtá měla 4,23kg, takže žádný drobek a byla jsem unavená a nevyspalá, takže mi vůbec tlačit nešlo, a přitom jsem cítila jak leze ven v podstatě sama.. takže bych spíš tipla, že zálěží na tom, jak má kdo stavěné porodní cesty a jak vydatně pracuje děloha :nevim: anebo byla neschopná asistentka a chtěla to okecat :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2509
10.2.17 07:05

@sinapis.alba nebo jak ti zafunguje ten odpornej epidurál, pokud ho máš.

 • Nahlásit
 • Zmínit
7901
10.2.17 07:41

Drobná? Spíše hubená. Proto síla nebyla. Jsem stejně vysoká a mám nyní 58 kg a sem v 10 TT. :nevim: Hlavně že byla malička v pořádku. Rodila sem mnohem větší děti a mohu říct že i KP. Hodně štěstí při druhém porodu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
sao
1603
10.2.17 07:46

Gratuluji k dalšímu těhotenství a snad už tentokrát proběhne všechno v poho ;) Já mám taky jen 165 cm a moje nejvyšší dosažená váha na konci těhu byla 65 cm. A přesto jsem porodila 4 děti s váhou první 4050g, druhý 3500g, třetí 3700g a čtvrtý 4220g bez vexu a bez poranění ;) Jo, je pravda, že ty dva poslední se mi nedařilo vytlačit, takže jim musel na svět pomáhat doktor rukou, ale obešlo se to bez dalších nepříjemností. Takže o výšce a hmotnosti maminky vs. miminka to asi nebude. Je to asi o tom, kdo má jaké štěstí. Tak hlavně, že jste obě v pořádku a podruhé už to musí být za odměnu :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1000
10.2.17 08:15

Taky mi to trochu připomnělo můj porod. Rodila jsem před 19ti měsíci a malýho nakonec museli vyndat kleštěma. A to jsem o proti tobě netlačila tak dlouho. „Jen“ 45 minut, ale začali mu padat ozvy, takže ho museli dostat ven. Naštěstí byl akorát podchlazenej, takže šel na 2 hodiny do inkubátoru a pak už byl se mnou. I hlavička se mu druhej den srovnala :-).
Přeju ti ať je druhý porod bez komplikací :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1610
10.2.17 08:27

O výšce a váze to fakt není, Já při porodu vážila 65 kg na 175 cm. Když to dám přes BMI tak jsem na tom byly stejně. Jsem taková ta nudle hubená, ještě s úzkou pánví. Ale porod super, bez komplikací, malá na pár zatlačení venku. Měla 3,5 kg. Ani toho chlapa jsem tam nepotřebovala, já si na něj ani nevzpomněla a na domluvenou dulu taky ne :mrgreen:. Úplně jsem je vypustila. Rodila jsem v noci a byla na šestinedělí ubytována už předem, tak se ani přítel neměl jak dozvědět, že rodím. Ale já si tedy nesedla 14 dní po porodu. Nedokážu si představit, že bych řídila. Fakt ne!!!

 • Nahlásit
 • Zmínit
6235
10.2.17 08:45

Pěkný deníček, jen ten vax podle mě nebyl proporcemi matka x dítě. Jsem na tom s váhou při porodu a výškou stejně, s váhou miminka také a druhá doba porodní trvala půl hoďky. Kamarádka je ještě mnohem drobnější (má tak 158 a 45kg) a děti měla obě čtyřkilové, na tři zatlačení venku. Spíš asi malá nebyla dorotovaná nebo tak něco :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2484
10.2.17 09:28

Jsem z toho rozpacita. Pusobi to na me dojmem, ze otec je neschopny alkoholik a maminka bolestinka. Ale to je nevyhoda psaneho projevu. Hlavne, ze vsechno dobre dopadlo a holcicka je zdrava. Blahopreji. :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
12929
10.2.17 09:56

Denicek divny a smutny, ze se na porod tlacilo a pak to skonci tak blbe. Myslim, ze by stacilo dat vic casu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.2.17 10:39

To bych stokrát raději šla na císaře, než rodit vexem

 • Nahlásit
 • Zmínit
1383
10.2.17 10:42

Promin partner na me pusobi jako nespolehlivy alkoholik… pred 2 dny zapijel narozeni ditete a musi si vzit na pomoc maminku aby dovezl svou zenu a miminko z porodnice? 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.2.17 11:13

Hezky napsaný deníček. Autorka na mne vůbec nepůsobí jako bolestínka, spíš že to zvládla i přes komplikace v pohodě. Ale tatínek mi přijde na pár facek. Napřed byl unavenej, že mají jít rodit, pak byl unavenej, že má odvézt ženu z porodnice domů. I kdyby byl po flámu, i kdyby dvě noci nespal…co to je proti tomu, co měla za sebou jeho žena, jak dostane tělo zabrat těhotenstvím, jak musela být po nočním kojení nevyspalá a po porodu rozbolavělá ona. Měl zatnout zuby a hlavně vůbec před ženou nepublikovat nějaké kecy o únavě, vůbec si nedovede představit, co únava je. On se dospí kdykoli, žena určitě minimálně příští 3 měsíce spát pořádně nebude.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5283
10.2.17 11:19

Ach jo, to je tak, když rodí doktoři a ne rodičky. První porod jsem měla podobný. Podruhé jsem rodila sama, ve vhodné poloze (na všech 4) dítě mělo 4,2kg a já byla bez poranění. O přirozených porodech se mají doktoři (i mnohé porodní asistentky) ještě hodně co učit.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
10.2.17 12:03

Jestli rodí porodník nebo matka, hlavně že je dítě v pořádku a živé a zdravé :-) Prtě se může v porodních cestách stočit, zaseknout a pak pomůže vex nebo kleště. Můj syn měl zase 2×pupečník+ salutující ruku + otočen záhlavím (nebo naopak?), takže taky dobrodrůžo porod. Ale tlačila jsem jak zběsilá, vyšlo vše podle plánu.

Hodně zdraví!!!

PS: k té váze: moje extchýně: 160 cm, rodila s 55 kg, 1. syn = 5,5 kg, 2. dcera = 5,8 kg. Dorvaná a potrhaná, podruhé málem umřela. Ale dala to spontánně :nevim: třetí dítě jí už zakázali.

Příspěvek upraven 10.02.17 v 12:04

 • Nahlásit
 • Zmínit
1429
10.2.17 13:06

Spíše si neveděla jak správně tlačit díky té epidurální anestezii. S velikostí miminka to nemá co dělat, můj třetí porod - chlapeček 4300g a bez poranění (já 168cm/58kg). Druhý porod bych zvážila bez epidurálu. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.2.17 13:23

Víc než porod vexem mi přišlo otřesný chování,,tatínka,, ale gratuluju ke zdravé holčičce.

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.2.17 13:37

O velikosti rodičky to fakt není :D Ja 163 cm při porodu 67 kilo :) jedinej problém u mě byl, že jsem se dlouho a únavně, bolestivě otevírala a když konečně po 12-ti hodinách přišlo na akci, tak na 3 kontrakce byl malý na světě, cca 1.5 minuty práce :)bez poranění nebo nástřihu. Sice byl o něco menší, ale těch pár gramů na to nemá vliv. Je to spíš o připravenosti. Já cvičila s anibalem a masírovala hráz. Anibal mi pomohl strašně moc, věděla jsem jak správně tlačit a fakt se to vyplatilo, protože znám i mamky, co měli děti do 3 kilo a stejně se nástřihu a skákání po břiše nevyhnuly. Ono je tlačit a tlačit, když tlačítě do hlavy je vám to prd platný :D :D Sama jsem poznala rozdíl, když jsem při porodu placenty celá rozjařená z malého už moc spolupracovat nechtěla a zatlačila jen aby se neřeklo, hned to PA poznala a řekla, ne ne, takhle ne, musíte tlačit bříškem a spodkem :)

Příspěvek upraven 10.02.17 v 13:42

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.2.17 13:41

@fenny u nás na Vsetíně v porodnici to tak je :) Mohla jsem si vybrat polohu, jestli chci nebo nechci něco na bolest, máme tady i aromaterapii a celý porodní pokoj je bezvadě a relaxačně udělaný :) :) + vana je moooc příjemná :) a personál taky. Nikdo mě do ničeho nenutil a když bylo nakonec nutné změnit polohu, aby se malému lépe dýchalo, dělali to pro něj ne proto, že by si chtěli usnadnit práci

 • Nahlásit
 • Zmínit
586
10.2.17 15:25

@sinapis.alba to nevim…oni byli vsichni hrozne v pohode jak jako podruhy to bude rychlovka a pak se hrozne divily ze to nejde :D fakt nevim proc to neslo ja jsem se vážně snažila :D..prvni byla v obraceny poloze takhe sla sirsi cast hlavicky, tak sem si rikala ze to bylo tim no evidentne asi ne…
@ivanapesk proč jako? 8o 8o ja teda budu 100× radsi kdyz budu moct rodit normalne a pomuzou mimcu vexem nez jit na cisare.. 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
10.2.17 16:16

@Samuše Vexem může mít následky. Já jsem spíše zastánkyně císaře, co se zdraví dítěte týče, pro něj je to bezpečnější cesta na svět.

Příspěvek upraven 10.02.17 v 16:17

 • Nahlásit
 • Zmínit
16442
10.2.17 17:55

Negativne ovlivnuje porod ten epidural a taky nevhodna porodni poloha…
Doporucuji aniball, velice priznive ovlivnuje 3.dobu porodni a proctete si stranky http://annakohutova.cz/…ova-exprese/

 • Nahlásit
 • Zmínit
1312
10.2.17 19:15

Aniball taky moc doporučuji! Já nacvičila sice jen 26cm kvůli hemoroidům a měla jsem jen 2 stehy. Malý 3750g a velkou hlavu. Jak už tady je napsáno, věděla jsem jak tlačit a měla jsem syna na 3 kontrakce venku.
Jinak si myslím taky, že to špatně tlačení mohlo byt způsobené tím epiduralem. Moje mamka, která pracovala v porodnici jako sestřička říkala, že porody s epiduralem časteji končili kleštěmi nebo vexem… takže já měla jasno, ze ho nechci.

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
10.2.17 19:29

K deníčku samotnému se ani vyjadřovat nechci, ty porodní jsou málokdy moje gusto. Ale ten název toho deníčku, to je katastrofa :lol: :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
15013
10.2.17 20:53

Taky se pridam. Epidural ci um porodniku, coz zahrnuje i polohu u porodu, bych vinila vic nez vahu a vysku (ja 173/67, porodila levou zadni).
Hlavne se autorko nestrachuj dopredu, ver si a vyprdni se na „podpurne“ medikamenty. Verim a preju ti, aby byl druhy porod lepsi.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3035
10.2.17 21:39

Take jsem měla 1.porod vexem. jsem drobná a miminko 4 kg ale o tom to opravdu není! mě MUDr řekl že u některých miminek nedorotuje hlavička, takže do porodních cest vleze nějak jinak než by správně měla a pak prostě nejde ven… muže se to stát hubene i tluste mamince u miminka s 3 i 4 kg nehraje to roli… ted v kvetnu rodím podruhe a take se bojím 8o

 • Nahlásit
 • Zmínit
3580
11.2.17 00:16

Boze to je to tady zase plne odborniku :zed: Kazda zena je jina, stejne tak i porod. Ono je velky rozdil srovnavat prvni porod s druhym a vice.Ja nemela anibal, maly byl obrovsky s obrovskou hlavou, zadny kurz na dychani, s epiduralem a zvladla jsem to, sice s nastrihem, ale nic desneho. Svagrova prvni porod klestemi bez epiduralu a stejne ho nemohla vytlacit.

 • Nahlásit
 • Zmínit
16231
11.2.17 01:31

Denicek nekomentuju, ale mam dotaz - co jsou to POPRAVKY? V zivote jsem ten vyraz neslysela, tak jestli to neni nejaky preklep…?

 • Nahlásit
 • Zmínit
16442
11.2.17 21:19

Ja prave rodila prvniho s epiduralem, 4170g, hlava 37cm a vubec jsem nevedela jak tlacit, nastesti vse dobre dopaflo a prave diky aniballu…bez poraneni
Druhy porod 3590g, 36cm bez jakychkoliv zasahu, tlaceni trvalo 3minuty…telo vypuzovalo miminko naprosto prirozene ;)
A opravdu moc doporucuji stranky Anny Kohutove, uzasne vas to psych. podpori :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.2.17 09:34

@Trojlístek že jo, ten jejich táta pořád chlastal

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.2.17 09:37

@Trojlístek že jo, manžel pořád chlastal…
:nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.2.17 09:45

@ASAndrea pane bože lituju paní co rodila přes 5 kilo!

 • Nahlásit
 • Zmínit
1563
18.2.17 22:49

@Hanka1 popravky neni preklep. Je to den po svatbě, kde se dopiji, dojímá a slaví úspěšná svatba :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit