Těhotná a Zákoník práce

Těhotenství
  • emimino
  • 17.10.01

Kdy musí těhotná oznámit svůj stav zaměstnavateli a kdy musí zaměstnavatel těhotnou ženu přeložit na jinou práci

Milá Šárko,
moc děkuji za krásné stránky, které do mé - jak pan doktor říká - krásné počínající gravidity vnesly mnoho klidu. Díky moc a moc.
Sama jsem své pravděpodobné těhotenství zjistila z testu již před 14 dny, ale od pátku to mám potvrzené, jsem teď už v 8. týdnu, je mi 29 let a na miminko jsme se oba moc těšili. Spolu s partnerem jsme dokonce viděli naše miminko na ultrazvuku a je to přenádherný pocit. Teď už hlavně z celého srdce doufám, že vše bude v pořádku, pan doktor mi samozřejmě udělil varování typu, že přehnaný optimismus není na místě a 1. trimestr je kritický.
Ráda bych se zeptala, jak je to s povinností oznámení těhotenství zaměstnavateli - nevím, zda je na to nějaké pravidlo???
Předem děkuji za odpověď, měj se i se svojí rodinkou moc krásně.
 Kuka

Ahoj,
Tvůj dopis mě moc potěšil - pro takovéto dopisy dělám svoje stránky moc ráda. Blahopřeji k těhotenství a držím palce do dalších měsíců.
V Zákoníku práce není nikde uvedeno, dokdy musí žena oznámit zaměstnavateli, že je těhotná. Je to teda zcela na ní. Já bych radila počkat alespoň do konce prvního trimestru, avšak oznámit to dříve, než je těhotenství skutečně vidět. Vše závisí také na zdravotním stavu ženy a typu práce, kterou vykonává - těhotná žena musí být zaměstnavatelem přeložena na jinou práci, pokud by její pracovní zařazení mohlo těhotenství nějak ohrozit - např. práce s chemikáliemi, manipulace s těžkými předměty, atd. Šárka

Váš příspěvek
Kajina123
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.08.11 21:26

Dobry den,

rada bych se zeptala na Vas nazor.
Pred par dny jsem zjistila, ze jsem v jinem stavu. V soucasne dobe jsem zazadala o zmenu pozice, ktera by prinesla vyssi financni ohodnoceni a mene stresu. Praci sice jeste nemam oficialne jistou, ale na 99 procent to vypada nadejne. Rada bych se zeptala, jak se divate na to, ze bych tuto pozici prijala a za par mesicu sefovi oznamila, ze jsem tehotna. Je to nefer, ci je to v poradku?

Dekuji Kaja

Vložit nový komentář