Těhulkovský speciál - Jsou předporodní kurzy k ničemu?

Těhotenství

Milé maminky a těhulinky! Zajímalo by mě, nakolik vám předporodní kursy pomohly a co vás naopak při porodu překvapilo? Jak byste rodily dnes? Čeho byste se vyvarovaly? V čem vám personál porodnice pomohl a v čem vás naopak nechl na holičkách? Podělte se s námi o své zkušenosti pomůžete nynějším těhulkám!!

Této příspěvek měl být původně k nám do deníčku Jarních těhulek, ale nakonec je to moc dlouhé a myslím si, že se to dotýká všech těhulek, takže jsem se rozhodla poslat to jako samostatný článek. Popisy zmíněných porodů najdete v našem předposledním deníčku o šestinedělí.

V poslední době jsme četly několik popisů porodu. Všem bych ze srdce přála, aby rodily tak rychle a lehce jako Alfinka! Jenže znáte to! :o)

Baghira napsala na závěr svého líčení pár zajímavých postřehů, které mě inspirovaly k malému zamyšlení.

Je zajímavé, že většina prvorodiček přenáší. Důvodem můžou být skryté obavy před porodem. Pro všechny, kdo přenáší (ať už skutečně nebo jen podle výroku lékařů) je důležité komunikovat s miminkem, hladit bříšku, těšit se na něj a konat intenzivní přípravy k příchodu miminka. Tohle nemám vyčtené z knih, prostě je to můj názor. Je dobré mluvit o svých pocitech s někým blízkým, může to mít maminka nebo třeba kamarádky, která už děti má.

Přirozený porod je podle mě vždycky lepší než ten vyvolávaný. Sama jsem to zažila a už to zažít nechci. Otázkou je, nakolik je skutečné nutné porod vyvolávat a co se dá všechno udělat, aby se porod rozběl sám.Tyto babské rady pomohou jen tehdy, když je dítě zralé a na porod skutečně připravené.

Stimulace bradavek
Jednoduché jak facka ? hupnout do sprchy, dobře se umýt, vzít bradavku mezi palec a ukazováček a několikrát promnout. To děláme asi minutu, pak necháme tři minuty odpočinout a zopakujeme. Můžeme přímo ve sprše nebo už někde v pohodlné poloze, třeba na posteli. Dráždění bradavek může vyvolat stahy dělohy. Souvislost mezi bradavkami a činností dělohy si ještě mockrát ověříte při kojení!

Milování
Další velice jednoduchá rada ? vášnivě a něžně se pomilujte! Po milování si podložte zadeček polštářkem a nechte sperma působit!

Klystýr
Pro někoho protivný zákrok, ale je to zároveň dobrá stimulace střev a může způsobit děložní stahy.

Čaje
Připravte si čaj z kousku celé skořice, asi deseti hřebíčků a mletého zázvoru ? spaříte asi litrem vody a nechte víc jak pět minut louhovat. Můžete popíjet během celého dne.

Teplé zábaly na břicho
Ze stejného koření si můžete udělat i zábal na bříško. Nesmí být příliš teplý!!

Pohybová aktivita
Cvičení na balónu, kroužení pánví, pohupování v širokém podřepu ? zkrátka to, co vám pomůže v první době porodní, aby miminko sestoupilo.

Masáž hráze
Při každém masírování pozoruji, že miminko v bříšku reaguje. Pokud jste vyčerpali všechny předchozí rady, zkuste ještě namasírovat hráz.

Vyvolávaný porod

Pan doktor se u Baghiry dopustil hrubé chyby, když jí neupozornil, že jí zavádí tabletu k vyvolání porodu. S takovým zákrokem musí maminka rozhodně souhlasit. Lékař by jí měl vysvětlit, jak tableta reaguje, jinými slovy měl upozornit na možné následky (silné kontrakce v krátkých intervalech) a zároveň probrat jiné možnosti. U prvorodiček je přenášení celkem běžné, v případě Baghiry víme, že se sami lékaři nemohli shodnout, jaký termín porodu je správný. Pokud chce maminka rodit přirozeně, měla by se sama zajímat, co pro ni přichází v úvahu a je-li uspíšení porodu skutečně nutné.

Prostředky k urychlení porodu a úlevy od bolesti

Blízká osoba
Pokud manžel nemůže nebo nechce jít k porodu, je dobré vzít s sebou někoho jiného. Je to jedinečné pro komunikaci s personálem a případnou pomoc ? například ve sprše. Takhle musela třeba Baghira oželet sprchu, která by jí určitě velice ulevila. Navíc se tam trápila sama, takže jí nikdo nemohla ani poradit ani pomoct při úlevových polohách. neměl kdo namasírovat.

I jako civilizovaní lidé vnímáme všemi smysly ? hmatem, čichem, sluchem, chutí, pohledem. Proč nevyužít všechny naše smysly k úlevě??!

Masáže
Kromě dýchání snad to úplně první na co nás v předporodním kursu upozornili ? masírování bříška, stehen, šíje a křížové páteře. Použít se dá obyčejné tělové mléko nebo olej, sáhnout můžete i k éterickým olejům. V poslední fázi pomáhá masáž obličeje. Nevadí, když nevíte jak - samotné hlazení a dotyky jsou důležité a vedou k uvolnění a relaxaci.

Hudba
Pustit si něco příjemného. Doufám, že na většině porodních sálu je nějaký ten přístroj k dispozici. Není těžké se informovat předem a přibalit si třeba Wolkmana s příjemnou muzikou.

Vůně
Už jsem tu psala o aromaterapii a ještě budu. Stačí si zajít do nějaké prodejny, vybrat pár olejíčků s příjemnoiu vůní a vhodnými účinky, nakapat na kapesníček a občas přivonět.

Chuť
I když se kvůli možnosti císařského řez nedoporučuje pít, můžete si vždy alespoň svlažit rty. Myslím, že nějakou drobnost (kousek čokolády) by vám neměli odepřít ani v případě císařského řezu. Kdo rodí přirozeně, může se v klidu napít nebo si dát něco dobrého.

Zrakové vjemy
mohou být poněkud omezeny vybavením porodního sálu (i když ten náš byl velice pěkný), ale může nastoupit představivost. Jinými slovy ? udělejte cokoliv, abyste se odpoutaly od bolesti!

Pitný režim a vyprazdňování
Nezapomínejte na pití!! Dehydratace porod zpomaluje a zhoršuje porodní bolesti! Pravidelný přísun tekutin je důležitý.

I propíchnutí vaku s plodovou vodou se děje se souhlasem maminky. Lékař by vás měl upozornit, že se kontrakce mohou zintensivnit. To stejné platí pro aplikaci oxytocinu.

Tlačení
V druhé době porodní je nejnáročnější porod hlavičky. Aby se maminka nenatrhla, je potřebné tlačit postupně a ne vší silou. Porodní asistentka přitom může chránit hráz dlaní, aby se maminka nenatrhla.

Baghira napsala, že veškeré absolvované kurzy byly k ničemu. Nevím, jaké kurzy navštěvovala, ale zkusím popsat svou vlastní zkušenost.

Řada prvorodiček dělá velkou chybu ? k podávaným informacím přistupuje příliš teoreticky, nedokáží si představit, co to znamená v praxi a tak přicházejí i po absolvování kursů skutečně nepřipraveny. Byla jsem na tom podobně. Stihla jsem jen jednu přednášku o porodu, ta byla bez praktického nácviku masáží a úlevových poloh. Chodila jsem do cvičení, ale z předporodního kurzu jsem stihla jen dvě lekce, bohužel v nich nebylo nic nového a pro mě potřebného. Nedalo se nic dělat ? rodila jsem předčasně a ještě jsem musela 4 týdny před porodem ležet. K porodu jsem šla velice optimisticky ? chodila jsem přece cvičit, na přednášce nám VŠECHNO řekli, nemám se čeho bát!! I mě zaskočily silné kontrakce, které byly prakticky bez přestání a stále se stupňovaly!! Z pohledu dnešních zkušeností jsem dělala minimum k urychlení porodu a úlevy od bolestí. Jako většina prvorodiček jsem přišla bez porodního plánu jen s mlhavými představami, jak takový porod probíhá a co se děje v jednotlivých fázích. Nicméně v první době porodní mi skutečně pomohlo hluboké dýchání a sprcha. Manžel mi jen podával tu něco k pití, tu obklad na čelo, v závěru jsem na sebe nenechala ani sáhnout!

Další chybu dělají druhorodičky ? myslí si, že už mají jeden porod za sebou a tudíž žádné kursy nepotřebují. Do našeho cvičení chodila dobrá polovina maminek, co už doma jedno dítko mají. Ze své zkušenosti mohu napsat, že až teď, kdy vím jak to probíhá jsem byla schopná spojit si teorii s praxí a myslím si, že jsem na porod připravená.

Můj závěr na konec?

Předporodní kursy jsou velice dobré a přínosné, hlavní chyba bývá v nás. Co bych dnes udělala jinak?

Porodní plán
Už ho mám několik týdnů napsaný. Poznámky jsem si dělala hned při přednášce o porodu. Můžete do něj napsat své představy, obavy, zkušenosti, popsat, co vám dělá dobře a připojit řadu užitečných poznámek sama pro sebe. Může obsahovat tři věty nebo několik stran, záleží na vás. Je dobré ho napsat spolu s partnerem nebo někým, kdo bude u porodu přítomný. Pokud nevíte jak na to, ráda vám poradím.
Nemělo by v něm chybět:
Zda chcete či nechcete klystýr, holení, nástřih
Máte-li alergii nebo vám něco dělá zle, je lepší to probrat s porodní asistentkou a lékařem ještě před porodem.
V jaké poloze chcete rodit, pokud to nevíte může vám porodní asistentka poradit.
Napište, zda chce manžel přestříhnout pupeční šňůru a být při ošetření miminka.
Nezapomeňte na společné foto ? kdo vám ho udělá?

Bolest
Na bolest se připravit nedá. Každý máme práh bolesti někde jinde. Dobře si vzpomínám na svou reakci při první přednášce o porodu. Říkala jsem si, třeba mě to zrovna mine!! A přitom jsem měla při měsíčkách většinou veliké bolesti, často jsem skučela, jenže to jsem si mohla vzít nějakou tabletku a jít si na hodinku lehnout! Po probuzení už to bylo většinou lepší. Jenže porod trval pět hodin a bolesti se stupňovaly?. Myslím si, že mírnit bolesti při porodu moc nejde. Já jsem se musela obejít bez epidurálu. Jediné co se dá dělat, je snažit se od bolesti odpoutat a pokud to jde prodýchávat. Další účinná pomoc je napomoci otevírání cvičením a sprchou, bolesti to možná neubere, ale může to výrazně zkrátit první dobu porodní!

Nespoléhat na personál
Tímto se nechci nijak dotknout pracovníků porodnice, ale z vlastní zkušenosti vím, že může zapracovat únava, nesympatie, může být dost práce ? zkrátka, je lepší, když se na porod dobře připravíte sami. Moje porodní asistentka rodila zaráz tři maminky a chodila k nám jen na monitor. Byla velice milá, ale nebýt manžela, jsem tam skoro celou dobu sama.

Všem těhulkám, nejen těm jarním vřele doporučuji napsat si porodní plán a podumat, co nás vlastně při porodu čeká. Když ho nepoužijete nevadí, dobré je, že se tím budete vůbec zabývat.

Využijte VŠECH možností, jak si porod aspoň trochu zpříjemnit!!

Těším se na vaše reakce!

Alice (už na rozsypání?!)

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
claire
Stálice 63 příspěvků 03.05.04 21:58

Ahojky, mne predporodni kurz pomohl v tom, ze jsem se naucila dychani, ktere mne velmi pomahalo pro kontrakcich. Zkusila jsem si i normalni dychani a bylo to mnohem horsi. Hned jsem se pak vratila k tomu dychani naucenemu - melke neboli psi. Uleva byla velika.
Jinak jsem se moc na predporodnicm kurzu nedozvedela, vice mene se tykal vybaveni a pece v porodnici. V te jsem ale stejne nerodila.
Takze jsem ocenila pouze to dychani.
 Claire

 
Andrea24
Kecalka 209 příspěvků 04.05.04 09:00

Ahoj,

zrovna dneska jsem se dozvedela, ze k „samovyvolani“ porodu take funguje odstrikavani z prsou. Je to rada od PA ze zdejsi kliniky - takze nejenom masirovani bradavek, ale primo odstrikavani. Jak jsem koupila, tak prodavam - zkusenost s tim nemam, ale mozna to preci jenom vyuziju, kdyz bude potreba. Take bych nechtela vyvolavany porod.

Take jsem se chtela zeptat, ohledne toho dychani - Alice pise „hluboke dychani“ a Claire pise „melke - psi dychani“ … v prvni dobe porodni se tusim ma delat prave to hluboke, ale uz jsem nekolikrat cetla, ze pomohlo prave to psi… tak nevim. Mam v tom trosku gulas ;-).

Andrea 36tt

 
Kimmy
Kecalka 158 příspěvků 04.05.04 10:49

Ahoj holky,
za sebe bych rekla, ze predporodni kursy mely tyhle vyhody a nevyhody:

Vyhody:

  • nove tvare ve stejne situaci - s nekolika pary se jeste porad vidame, je to super na vymenovani zkusenosti v dobe, kdy stejne nechcete mluvit o nicem jinem nez o tom svem drobeckovi
  • chlapi si uvedomi, o co vlastne jde
  • vysvetleni jednotlivych fazi porodu je poucne a demonstrace ruznych poloh plodu mi pomohla predstavit si, jak to tam vypada
  • nejlepsi poucka celeho tehotenstvi - rodici zene nepokladat komplikovane otazky!

Nevyhody:

  • video porodu - realismus na druhou, byla jsem zrala na cisare - prvorodicky - radeji na to nekoukejte ;-), ja bych se bez toho rozhodne obesla
  • ukazka jehly na epidural - takova konska strikacka, nejlepe vynechat jako video porodu

Jinak co muzu vsem rodickam doporucit je vana - prekvapilo me, jaka to byla uleva. Ale zas mi to zpomalilo kontrakce, tak jsme si porad rikali, ze to asi nebude ono - no a porodila jsem 45 minut po prichodu na sal.

Vsem tehulkam preju moc a moc stesti a nadherne zdrave deti!

Kimmy

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 04.05.04 11:07

U Claire mě také překvapilo, že používala od začátku „čubičku“ místo hlubokého dýchání.

Hluboké dýchání se používá od samého začátku - už v těhotenství při tvrdnutí bříška a celou první dobu porodní. Dodává mamince i miminku kyslík a pomáhá mírnit bolesti.

Krátké „psí“ dýchání se používá na konci první doby porodní, kdy mimino už tlačí na porodní cesty, ale ještě není zašlá branka, takže se nemůže tlačit. Nejlépe je se předklonit a takto dýchat třeba v kleče s hlavou opřenou o zem. Fakt to pomáhá.

Alice

 
Anonymní  04.05.04 11:13

Ahoj,

Porodni plan, tohle si neviem dost dobre predstavit v slovenskej porodnici. Kde mozem rodit len klasicky, epidural si musim vyzobrat (teda ja ho nechcem) a personal je privetivi mozno v pracovnom case. Samozrejme su vynimky. Nebojim sa bolesti pri kontrakciach (neviem o com hovorim :o)), aj ked na vsetko som doteraz poizivala kde jake tabletky. Ale pri niektorych ms so sa uz fakt citila ako rodiaca matka, pretoze pomahalo iba predychavanie a teple zabaly na krize. Moja obava je cisto s ludi. Napr. moja kamaratka rodila u pripiteho dr. alebo stale pocuvam, citam ze holky sa citia byt priam ponizovane za to akym sposobom si ulavuju od bolesti ? kricanim, resp. ja by som to nazvala hlasnym predychavanim - poznamkami ?ci to videli v nejakom filme?.
Moj manzel sa do porodu moc nehrnie, ze co tam bude robit 12h (dufam ze to bude podstatne kratsie).
Som nastvana ze si nemam ani moznost vybrat. Vyberam si podla hygieny, lezala som v x nemocniciach a zrovna v tej najlepsej nie je porodnica! Podla personalu je to asi uplne jedno, dobry aj zly je v kazdej. Co by sa mi pacilo je nieco ako porodna asistentka, ktora mi povie co robit ked si neviem rady a ako treba kojit a pod. Tu ti daju dieta do ruky a trap sa?
A najviac sa bojim sitia, uz sa mi o tom aj snivalo. Viem ze to nieje najhorsie. A samozrejme poporodneho stavu.
Ja si myslim ze tu je to tak podobne ako si pisala o baghire, ked chces nieco vediet musis sa spytat, napr. S tou tabletkou. A vice mene ti neporadia ci je vhodny epidural, alebo cisarsky alebo co. proste povedia a ides.
Asi to vidim moc cierne.
Danka 17tt

 
Anonymní  04.05.04 11:49

Ahoj,
rodila jsem před pěti lety, takže už to nebudou moc čerstvé zkušenosti, ale současné těhotenství mi to přece jen trochu oživilo, tak se pokusím přispět do debaty.
Předporodní kurs mě velice obohatil, což z valné části bylo dáno osobou, která jej vedla, byla to porodní asistentka od Apolináře (přestože jsem rodila v Motole, ono je to v podstatě totéž), která velice jasně formulovala, co se kdy bude dít, jaké to může mít nuance a co je v té které chvíli důležité. Během porodu jsem si na ni mnohokrát vzpomněla a dodnes jí blahořečím, protože mi opravdu pomohla. Odrodila jsem své první dítě za 6 hodin bez jakýchkoli léků a troufám si říci v naprosté pohodě. Jediné, co mě trochu zaskočilo, byla rychlost, jakou jsem se otevírala, první čtyři hodiny jsem byla doma, přestože jsem od prvopočátku měla půlminutové kontrakce po dvou minutách, odmítala jsem se hnout, protože přece prvorodičky rodí 16 hodin. Naštěstí manžel nevydržel a odvezl mě do porodnice téměř proti mé vůli, takže s veškerou přípravou, která mě dost zaměstnala, jsem měla pocit, že jsem takřka okamžitě porodila.
Přiznám se, že týden po termínu jsme se s manželem milovali, vzniklo to jako legrace, protože už jsem byla zpruzelá z těch věčných otázek všech známých a příbuzných, jestli už jsem konečně porodila, tak jsme žertovali, že bychom to mohli popohnat a najednou… Za dvě hodiny začaly kontrakce :-)! Takže tohle mohu jen doporučit, samozřejmě pokud se na to cítíte.
V porodnici jsem byla sama a pokud se mám vyjádřit zcela upřímně, tak jakmile za manželem zaklaply dveře, pocítila jsem neskutečnou úlevu. Asi hlavně z toho, že už nevidím ten děs v jeho očích, který se neúspěšně pokoušel maskovat (já byla fakt v pohodě, ale ono to asi mnohem hůř vypadá, když funíte a hekáte). Navíc se asi třikrát pokusil mi „pomoct“ tím, že mi bude masírovat záda a já pokaždé zaječela, ať se neopovažuje na mě sáhnout, chudák si to odnesl, mě to bylo pak líto, ale v té chvíli bych fakt prostě nesnesla, aby se mě dotkl. Takže ono je to opravdu asi velice individuální a nesouvisí to se vztahem v „normálním stavu“, jinak se s manželem neustále dotýkáme, byť jen tak, mimochodem, moc ho miluju a jsme spolu skutečně šťastní už 8 let. Holt rodička je opravdu přírodní úkaz.
Co se týče psího dýchání, to jsem poctivě v kurzu trénovala (taky jste si připadaly jako idiot?), ale vůbec jsem ho nepoužila, v první době porodní jsem dýchala dost zhluboka, prostě proto, že mi to pomáhalo, a pak jsem třikrát zatlačila a prcek byl venku.
A lidí bych se nebála - já teda kudy chodím, tudy chválím Motol, já tam byla opravdu bez sebe nadšením - od začátku až do konce bezva přístup, bezva personál, totéž na šestinedělí, jedním slovem úžasné, nechtěla jsem jít domů! Samozřejmě na někoho nenaloženého můžete narazit všude, ale bát se toho dopředu je nesmysl.
Teď jsem ve 27. týdnu, takže za tři měsíce mě to čeká znovu a abych řekla pravdu, nejsem si jistá, jestli to, že už jeden porod mám za sebou, je výhoda. Na jednu stranu všichni tvrdí, že to bude rychlejší a jednodušší, když už tam jeden člověk prošel, na druhou stranu přece jen právě proto, že vím, o čem to je, ta lehkost, se kterou jsem šla rodit poprvé, je pryč. No tak uvidíme, nějak se to bábetko ven dostat musí :-)! Tak se mějte krásněm doufám, že moje zkušenosti budou aspoň některé z vás k něčemu.
 Zuzana

 
Sumenka
Povídálka 16 příspěvků 04.05.04 13:14

Ahojky,
jsem teď v 17+6 tt, ale vzhledem k tomu, že se po těchto kurzech teprve rozkoukávám, těší mne Tvá slova a znovu jsem si už předem potvrdila (stejně jako od kamarádek - maminek), že tyhle kurzy za to rozhodně stojí!
Ještě jednou moc díky za rady.

 
Mart
Kecalka 456 příspěvků 04.05.04 20:00

Ahoj,
jak píše Alice. měla jsem nastudováno, že mám kotrakce rozdýchávat hlubokým dýcháním, ale pak mě taky jako Claire poradila PA rozdýchávat kontrakce mělkým psím dýcháním i když se mi ještě nechce tlačit. Měla jsem pocit, že mi to psí dýchání vyhovuje lépe než to hluboké, asi je to individuální.

Mart

 
baghira
Závislačka 2902 příspěvků 05.05.04 08:07

Zdravím, těhulky i mamulky!

Naše Eliška včera oslavila 3 týdny své existence …strašně to letí!!!

Protože se v tomhle článku několikrát objevilo moje jméno, cítím potřebu se k němu vyjádřit.

Když jsem tu popisovala svůj porod, bylo to ještě bezprostředně PO a tudíž to nebylo zrovna objektivní.

Napsala jsem sice na závěr, že „veškeré absolvované kurzy byly k ničemu“, je to ale nutno chápat s nadsázkou!!!

Ty kurzy samozřejmě MAJÍ OBROVSKÝ VÝZNAM a měly ho dozajista i pro mě.
Když už nic jiného, tak po jejich absolvování máte alespoň pocit, že jste pro své dítě a pro zdárný průběh porodu udělaly maximum (a to už vůbec nemluvím o nastávajících otcích, kteří se chystají k poorodu: pro ně je to holá nezbytnost).

Díky kurzům přípravy na porod získáte alespoň rámcovou představu o tom, do čeho jdete (v optímálním případě by vás to mělo uklidnit), i když potom možná zjistíte, že realita je hodně odlišná.

Určitě hodně prospěšné je těhotenské cvičení (třeba na balonech nebo plavání) - připravíte tělo i ducha na tu fušku přivést na svět dítě (já byla v těhotenství hodně aktivní a snad díky tomu jsem hned po porodu fungovala naprosto normálně - tedy nebýt té hnusné nehojící se jizvy po natržení- a denně pořádám s naším psem tak 7 km vycházku).

Tak. Doufám, že jsem objasnila svůj postoj k těhu kurzům (pokud jste mě některá špatně pochopila). Nezatracuju je, naopak je vřele doporučuju a jsem si jistá, že kdybych měla mít v životě deset dětí, tak na ty kurzy půjdu při každém těhotenství znova.

Mějte se krásně,

zdraví Baghira a Eliška (22 dní)

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 05.05.04 14:31

Ahoj Baghiro!

Čekala jsem, že se ozveš! Rozhodně to neměl být nějaký útok na Tvoji osobu, spíš by mě zajímalo, co bys teď udělala jinak?

Taky by mě zajímalo, jak u vás kursy probíhaly, co všechno vám třeba říkali ve cvičení, jestli jste nacvičovali nějaké polohy a jestli bylo skutečně něco důležitého, co Ti v kursu neřekli.

Já jsem třeba poprvé hodně věcí podcenila, proto chci teď využít všechny možnosti - i bylinky a aromaterapii a jsem zvědavá, jestli to bude lepší.

Alice

 
Anonymní  05.05.04 15:48

Ahoj Alice,
trocha odbocim,chcem sa ta spytat,ze co si myslis,ked sa miminko tlaci s hlavickou a plieckom naraz,ci porodna asistentka moze tomu obrovskemu natrhnutiuAza­branit.Vopred dik za odpoved.ahoj. Rose

 
Anonymní  05.05.04 22:44

Ahoj Rose!

Tak to nemohu sloužit, nejsem jasnovidec… Určitě se dá ledasčemu předejít, ale ve všech případech se to nepovede. Záleží na velikosti miminka a dispozicích maminky…

Alice

 
Sophie
Stálice 62 příspěvků 06.05.04 02:32

Ahoj holky,
porodní kurzy jsem neabsolvovala, i když určitě věřím, že mají svůj význam a maminy by měly být dostatečně informovány co se děje s jejich tělem. U samotného porodu teprve zjistí, co to znamená v praxi. Jenže průběh je u každé z nás jiný, i bolest jinak intenzivní. U prvého porodu jsem s sebou měla dobrou kamarádku z Anglie, která do té doby porodila 4 dětí a byla pro mne velkou oporou a to i pro mého manžela. Druhý porod byl naprosto odlišný, a dal mi úplně jinou zkušenost. Teď uvidím do třetice všeho dobrého a zlého, jak dopadne můj třetí porod.
Prostředí určitě hraje také svou roli.
Ještě jsem se chtěla podělit o způsob dýchání, který mi byl doporučen a já na něj nedám dopustit. Myslím tím prodýchávání těch nejintenzivnějších kontrakcí.
Dejte si před sebe ukazováček a předstírejte, že je to svíčka. Pak začněte svíčku sfoukávat. Nejdříve čtyři krátké fuky(jakoby náznak na sfouknutí) a páté dlouhé fouknutí.(kdy už jsme svíčku úplně sfoukly) Manžel vám může počítat do pěti…a vy se budete soustředit na čtyři krátke fuky a ten poslední dlouhý. Toto počítání a systém vám zároveň odvede pozornost od bolesti.
Já mám s tímto prodýcháváním úžasnou zkušenost a tak jsem se s vámi o to chtěla podělit. Každopádně používejt metodu, která vám bud vyhovovat. Toto můžete mít na paměti jako alternativu, pokud budete mít pocit, že jiné dýchání nepomáhá.
Přeji pěkný porod.
 Sophie

 
Anonymní  06.05.04 08:53

Ahoj těhulky a maminy,chtěla bych vás poprosit jestli nevíte něco o přípravku Yal,je to místo klystýru a chtěla bych vědět o tom něco víc.Jak se to používá,jestli to je lepší než klystýr no prostě kdo s tím má zkušenosti tak děkuji za informace.Když jsem se ptala u doktora nebo v porodnici tak prý předporodní kurzy nedělají,je to škoda taky bych chodila a jezdit někam daleko do kurzů bych asi nezvládala. Zdravím všechny těhulky,maminy a mimísky.Ahoj Hanula 37tt

 
Anonymní  07.05.04 00:15

Taky něco podotknu k dýchání, ja jsem kontrakce tak intenzívně prodýchavala, až mně svědili tváře a dostala jsem třesavku do nohou, nejdřív jsem si říkala že to budou „nervy“, ale byla jsem poučena , že se překysličuji, ať to neberu tak z gruntu. Před ničím takovým nás v kursu nevarovali a věřte nic moc příjemného, na druhou stranu to odvedlo pozornost od bolesti:o) Co se týká pití, pitný režim není můj problém v pohodě vytáhnu denně 4l a víc samozřejmně vody, i k porodu jsem si táhla zásobu. Ale bylo mi tak zle, pořád jsem zvracela a neudržela jsem, ani kapku, pomohlo si vypláchnout pusu vodou a hned vyplivnout. Jo a YALu se nebojte, zabral, asi po 10min. a není to nic hroznýho, člověku se spíš ulevý, známe těhozácpy, že. Přeji, Všem bezproblémové porody a spokojená miminka. Linda

 
meta
Kecalka 229 příspěvků 07.05.04 17:55

Ahoj Alice, blahopřeji ti k mimiskovi a doufám ,že jste oba v pořádku.Chtěla bych se tě zeptat, jelikož jsem s tebou mluvila myslím přes chat a zjistila, ž jsi z Brna, chtěla bych se zeptat kam jsi chodila na kurzy a kdy jsi zhruba začla?Chci jít rodit na Obilňák, nevíš něco o tom jestli tam nějáké mají?

 
Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 07.05.04 20:51

Ahojky,
Obilňák můžu jen doporučit!! do kurzů jsem tam sice nechodila, ale v čekárně do poradny jsem viděla, že nějaké se tam konají..zkus si tam zavolat určitě ti poradí…
já chodila do kurzu jinam takže fakt nevím.

Zdenik

Vložit nový komentář