Těhuloviny a (Z)Matkoviny - 15. část - Dva porody v jednom

Těhotenství

Od 1.11. máme doma Lauru. Jaké mám štěstí, že takřka můžu srovnávat normální porod a porod císařem, a to vše při porodu jednoho dítěte... :) Jako těhule jsem hltala zprávy o porodech, takže i tenhle článek bude trochu detailnější. Tak popořádku...

Ve čtvrtek o půl třetí ráno mi praskla voda. Spím si, a najednou z ničeho nic jsem plně probuzená, otevřu oči a cítím, jak něco teče. Utíkám do vany a pozoruju zvětšující se loužičku. Manžel „co se děje?!“. Já „Asi mně praskla ta voda…“. On: „Je-de-me!“. Cítím nával euforie. Je to tu! Opravdu je to tu a došli jsme až k porodu!

Za hodinu nás v Motole přijímala sestřička s rozespalýma očima. U:,–(ila mě na monitor a papírovala. Za 5 min na příjem přivezli pacientku v 34tt s ručníkem stočeným mezi nohama, nasáklým krví. Klepala se strachy a rozespalé oči sestry byly ty tam. Její miminko naštěstí žilo, a dozvěděla jsem se, že ho na druhý den zdravé porodila.
Každopádně jako uvítání v porodnici dobrej začátek…

Druhý den, v pátek, čekám, že se něco bude dít, ale hodiny utíkají, manžel je na telefonu připraven a já se cítím úplně provinile, že zabírám lůžko a přitom se cítím naprosto fit. Jen se mi trochu zmenšilo břicho, jak mi prostě ulítla ta voda, no. Na 4-lůžáku jsme byly dvě. Slečna byla sympaťačka, dokud jí ráno v 9 prostaglandinem nepomazali děložní čípek, aby se zkracoval a otvíral. Okamžitě jí nastoupily kontrakce, které se snažila rozdýchat, ale moc to nešlo. V 10 ji odvedli na přípravnu a pak jsem celé odpoledne slyšela její křik. O půl šesté porodila zdravé dítě a já začala vážně přemýšlet o epiduralu a význam statečnosti při porodních bolestech.
Pořád jsem se cítila fit, na prst otevřená, bez kontrakcí.
Večer pan doktor rozhodl, že mi na noc pomažou čípek prostaglandinovým gelem, že si myslí, že se to u mě rozběhne pomaleji, než u té paní ráno.
Vypadal důvěryhodně, tak jsme to tak udělali.
Po pohodové noci jsem se vzbudila a opět se cítila provinile fit (kromě nepříjemné kanyly s antibiotikama, které dávají každé „prasklé vodě“ po 12 hodinách od prasknutí). Otevřená na 2 prsty.
Pan doktor že to je slabota, a že teda přitvrdíme.
Cvrnknul mi do čípku prášek, kdo ví co - něco na kontrakce.
Dostavily se do hodiny.
Vesele jsem si rozdýchávala a myslela si, že se to docela dá. Chacha
V 10 hod, po 30ti hodinách v nemocnici, mě odveleli na přípravnu, ukonejšili klystýrem a totálním oholením. Kontrakce sílily, sprcha byla příjemná a vyhlídky na brzké setkání s Laurou posilující.

Sestry, doktor, manžel… všichni byli totálně skvělí a trpěliví. Radili jak dýchat a točili se kolem mě, radost pohledět.
V asi 15 hodin už byly kontrakce ve smyslu „kdo mi to dopr… přehazuje kosti v břiše!?“ a „KOLIK jich ještě PŘESNĚ bude?!?!“. Pomáhalo mi počítat počet dechů, kolik jich bylo potřeba na jednu kontrakci. Průměrné číslo bylo asi 50. Bohužel se zvyšovalo, ale otevření bylo jen na 2 prsty.
Uklidňujícím hlasem trénovaným na tuty nikým jiným než Alexandrem Hemalou se mě můj porodník zeptal, jestli bych už popsala svou bolest jako nesnesitelnou. Skrz zaťaté zuby se ozvalo výrazné „Fu, fu, fu, fu, ano, fu, fu,..“. „Vzhledem k délce vašeho porodu bych Vám doporučil epidural“. Zaťaté zuby „Fu, fu, fu, ano, fu…“. „Hned přijdou“. „Fu, fu, děkuji,fu, ..“.

S manželem jsem se pokusila se jednou chytit za ruku. Bohužel mě to tak dojalo, že jsem to musela hned odvolat. Ještě bych se tam začala litovat.

Nechápu, jak to, že nikdo ještě nenavrhl vynálezce epiduralu na Nobelovu cenu (nejlíp Míru). Od jeho zavedení to bylo fajnový odpoledne v kroužku přátel. Vtípky, povídání o rodinách a koníčkách se sestřičkama i doktorem, pohodička.

16:30, otevřená na 5 cm. Už se to blíží?!

17hod.. při každé kontrakci se na půlku snižuje tep miminka. Doktor zavádí cirka půlmetrovou sondu k miminku (ZLATEJ EPIDURAAAAL), jestli je okysličováno. Přístroj je zřejmě rozbitý, protože tolerovatelné minimum je 30, a mě to kolísá 10, 15, 0…
Zlatý doktor zachovává naprosto klidnou tvář, a oznamuje mi, že jedeme na císaře.
Miminko nemá kyslík, asi má pupečníkovou šňůru omotanou tak, že mu ji kontrakce skřípou…
Najednou z různých skrýší vyskákalo asi 10 nových lidí a začal balet, jinak se to nazvat nedá. Motolský personál je profi a jinde už rodit nechci. Všichni byli tak sehraní..
Potřebovali mě klidnou, ale rychle na operační sál. Hrálo se o minuty, jak jsem se dozvěděla později…
Někde našli toho nejvyššího chlapa s nejdelšíma nohama a ten mě vezl na lůžku na operační sál. Díky té čapí chůzi jsem nevnímala, že ostatní za ním vlastně běží a vlajou jim pláště.

Operace začala v 17:14. Viděla jsem, co dělají v zářivkách nad sebou a ve skle, za kterým stál manžel s foťákem.
Mám super záběry tuku ve svém břiše. Bohužel nejsou publikovatelné.
Někdo hlásí: „Pupečník kolem krku“…
Lauru vytahují v 17:23. Vidím sestřičku, jak jako RoadRunner z Disneyovek uhání kolem mě s fialovým uzlíkem. Manžel se jí pověsil na paty.
Za chvíli se vrátili a k obličeji mi přistrčili moje miminko k políbení.
Holky, to se nedá popsat. Úžas, nádhera, láska, vlhké oči manžela, ..

Došili, odvezli na 2 dny na JIP (bez jídla jsem byla nejen já, ale i Laura. Naštěstí jsem to netušila, že se s jídlem pro mimi čeká na maminku, až začne kojit, takže jsem se odevzdala rekonvalescenci). Přiváželi mi ji o půl 6 ráno a večer na pár minut. Za dva dny na šestinedělí mi ji přiváželi jednou za 3 hodiny. Kojení.. tragédie…tak jsem ji moc chtěla kojit, až jsem měla popraskané bradavky tak, že jsem i na chodbě chodila odhalená, aby to vyschlo. Mlíko nula. Třetí den se to po velkém vnitřním boji, spoustě pláče a následování babských rad rozjelo. Šestý den od příjmu mě pustili domů a mimnko bylo na své porodní váze.

Máme ji doma a je to obrovské štěstí. Netušila jsem, jak velké štěstí to je. Není to láska k manželovi plus láska k dítěti. Ono se to násobí… Je to láska k manželovi krát láska k našemu dítěti.

I když mám za sebou to hnusné z obou způsobů porodu (z normálního bolest při kontrakcích a otvírání, z císaře opožděná laktace, jizva a doteď neschopnost zapojit břišní svaly), bez přemýšlení musím říct, že to stálo za to. Rozhodně chci další děti a rozhodně NE císařem. Je to šílenej pocit dívat se na to, jak se ve vás hrabou, pak jak se 4 dny nemůžete skoro vůbec hýbat, vstát, chodit, spát jinak než v polosedě, jste nepoužitelní pro svoje dítě, které trpí…

Zdravotnický personál byl v Motole neskutečně skvělý, lidský a absolutně profesionální (až na rehabilitační sestru, ta byla neškodný marťan). Díky těm lidem nemocnici odpustíte i nějaké ty kazíky, jako je jídlo z kantýny atp.Tento týden budeme posílat několik darů jako výraz vděčnosti.

Musím běžet kojit, takže zatím ahoj.
Kačičko děkuju, že jsi tu vyřídila info o Laurince, a děkuju za gratulace, které jsem četla.
Villo gratuluju moc k narození drobečka.

** Při císaři** http://emimino.cz/modules/coppermine/albums/userpics/21683/normal_pri_cisari.JPG

** Laura** http://emimino.cz/modules/coppermine/albums/userpics/21683/normal_Obraz022.jpg

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
beeuska
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 09.11.08 10:54

Fly…strašně mooooc gratuluji a slzím! Stálo to za to, já vím! Laura je nádherná!!!!
 Renča

 
suvik
Nadpozemská drbna 25231 příspěvků 09.11.08 11:06

Fu fu fu už jsem to dočetla fu fu fu :-)))),Fly teeeda to je popis…no jak detektivka!!! Ty brďo, mooc ti gratuluju!!!! A samozřejmě i vaší statečné bojovnici, malé lvici Lauře! :-)) Díky taky za popis porodu, teď to máme už třetí porod, každý trochu jiný :-). A už 4 miminka na světě!!! Neuvěřitelné! :-)   Přeju hodně štěstí do života! :-)

 
Livlin
Ukecaná baba ;) 1519 příspěvků 09.11.08 17:20

Fly, gratuluji k malé, jsi moc statečná! Čtu tvůj popis podruhé a znovu jsem naměkko..

 
villa
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 09.11.08 18:46

Ahoj holky,
Fly…gratuluji k Lauře!!!!! Článek jsi mi psala z duše, přeci jen to máme malinko podobné, já taky začala rodit normálně a pak fufu a byla to rychlovka na císař, který jsem měla ještě čas i obrečet, pak následovalo odpočívání na JIP, problémy s kojením atd…no jak jsem psala, bylo to i z mé duše. Jak budu mít víc času, tak napíšu i svůj porod.
Lauraje krásná :o)
A taky důležitá informace…už taky kojííííím!!!! Zítra jdem s malým do poradny, tak jsem zvědavá, jestli kojíme dobře a stačí mu to, přeci jen je to větší prcek a musí mít víc mlíka, tak doufám, že mu stačím, někdy mi připadá jak náš malý otesánek, za chvíli nás sní :o)))
Holky, já jsem neuvěřitelně šťastná, na té JIPce jsem se pořád usmívala jak pako, prostě je to najednou takový nával štěstí, že je opravdu kumšt ho rozdýchat.   Kačičko…chci se tě zeptat, jak moc malý spadl s váhou a jestli a kdy už to dohnal? Myslím kolik spadl s váhou v nemocnici a kolik měl pak v poradně. Moc ti děkuju a ještě jednou gratuluju!!!  

Holky, tak já pádím, jdeme koupat :o)))
papa g.

 
Laura22  10.11.08 21:30

MOOOC ti gratulu k narození dcerušky.  Tvůj článek mě velmi zaujal. Jednak protože mám doma taky půlroční dcerku Lauru a jednak jsem taky zažila dva porody v jednom. Já jsem se dokonce bez epidurálu po sedmnácti hodinách kontrakcí dostala až do fáze tlačení, ale beruška se zasekla a nešla ven, takže jsme taky jeli na sál. Nejhorší bylo čekání na narkózu v těch nejhorších kontrakcích. Ale zvládli jsme to. Tak jsem ráda, že má někdo tak moc podobný osud (i jméno) jako já. Mějte se holčičky fajn.  

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 11.11.08 08:03

Fly: Pái, ten tvůj porod mi vyloženě nahnal husí kůži, to ten můj, kdy jsem dorazila a o půl hodiny později bylo po všem, byl asi fakt jen zázrak. Ale Laurince i tobě přeju hodně štěstíčka, zdravíčka, ať se jí na světě líbí a ať je vám spolu moc hezky.
Kacicka,Villa: Holky, vám taky přeju ať je všechno jak má, zatím nemám všechno ještě dočtené, protože byly fofry, když je manžel po noční a spí, tak se spíš snažím být mimo domov, ale už to doháním. Přeju vám ať je vám s miminkama tak krásně jako mně s Anetkou, užívejte si, že jsou maličcí, mně Anetka nějak moc roste před očima.
Jinak, ničeho se nebojte. Krušných je jen prvních pár dní, možná týdnů. Postupně se intervaly mezi nočním kojením začínají zkracovat, my nejprve papali fakt co max. tři hodiny, jedla v osm, v jedenáct, o půl třetí a ještě o půl šesté v noci. Po pár dnech vynechala krmení v jedenáct, asi v 8 týdnech i to o půl třetí a teď, až na vyjímky jako byla třeba dnešní noc, spinká 8 hodin v kuse, takže paráda. Včera jsme poprve dali hrazdičku, zatím si tak nesměle oťukávala a prohlížela jednu hračku na boku, pak do ní začala mlátit a nechápala proč jí to utíká, tak knučela dokud jsem ji zase nepřitáhla blíž, pak do ní zase bušila, až hračka odjela a pořád dokola.
Je to už fakt zajímavý, Anetka už krásně pozoruje, usmívá se, dává najevo radost, přes den už nespinká tolik, ale v noci krásně.

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 11.11.08 08:03

Fly: Pái, ten tvůj porod mi vyloženě nahnal husí kůži, to ten můj, kdy jsem dorazila a o půl hodiny později bylo po všem, byl asi fakt jen zázrak. Ale Laurince i tobě přeju hodně štěstíčka, zdravíčka, ať se jí na světě líbí a ať je vám spolu moc hezky.
Kacicka,Villa: Holky, vám taky přeju ať je všechno jak má, zatím nemám všechno ještě dočtené, protože byly fofry, když je manžel po noční a spí, tak se spíš snažím být mimo domov, ale už to doháním. Přeju vám ať je vám s miminkama tak krásně jako mně s Anetkou, užívejte si, že jsou maličcí, mně Anetka nějak moc roste před očima.
Jinak, ničeho se nebojte. Krušných je jen prvních pár dní, možná týdnů. Postupně se intervaly mezi nočním kojením začínají zkracovat, my nejprve papali fakt co max. tři hodiny, jedla v osm, v jedenáct, o půl třetí a ještě o půl šesté v noci. Po pár dnech vynechala krmení v jedenáct, asi v 8 týdnech i to o půl třetí a teď, až na vyjímky jako byla třeba dnešní noc, spinká 8 hodin v kuse, takže paráda. Včera jsme poprve dali hrazdičku, zatím si tak nesměle oťukávala a prohlížela jednu hračku na boku, pak do ní začala mlátit a nechápala proč jí to utíká, tak knučela dokud jsem ji zase nepřitáhla blíž, pak do ní zase bušila, až hračka odjela a pořád dokola.
Je to už fakt zajímavý, Anetka už krásně pozoruje, usmívá se, dává najevo radost, přes den už nespinká tolik, ale v noci krásně.

 
Fly
Kecalka 214 příspěvků 11.11.08 10:29

Ahoj holky! Děkuju za milé komentáře!

Laura22- tak to je síla s tím tvým porodem.. Já totiž měla epidurál, takže ty nejtěžší kontrakce jsem měla odpuštěný. Obdivuju tě, že jsi to zvládla. Ty nervy se dají těžko popsat. Klepala jsem se strachy až mi jektaly zuby o sebe. Kdyby nešlo o Lauru, tak se budu sama tomu zvuku smát…
Včera u pediatra byla ještě jedna maminka a měla dceru Luisu. Tak to by se mi líbilo pro druhou dcerku. Co ty? Uvažujete o dalším? Jsem asi blázen, ale já určitě už teď. chacha

Filipi - jéé děkuju za naději, že se to kojení nějak ustálí. My hledáme režim. Včera jsem měla nějakou plačtivou náladu, manžel nakonec neodjel tam, kam měl a zůstal se mnou doma. Zdá se mi, že už nemám tak nalitý prsa a mám hrůzu, že zas nebudu moct kojit. Vím, že miminko si tvorbu a množství mléka ovlivňuje samo, ale přesto si raděj pořídím domů i příkrm, pro případ, že bych najednou nemohla… Chci plně kojit minimálně půl roku, pak pokračovat v kojení s příkrmama.

Kojení:
Kačičko, Filipi, Villo:
V porodnici mi říkali, že když mimčo spí déle jak 3 hodiny, tak vzbudit a nakojit… Mě se ale zdá přirozenější počkat, až se prospí a samo si řekne. V porodnici jsem nakonec kojila třeba i 95ml, tak mi říkali, že bych mohla kojit i medvíďata a že Laura má s tímhle množstvímm povoleno spát ne jen 3, ale až 4 hodiny.
Jak to děláte vy?? Podělte se, prosím..

Jak často kojíte? A máte pocit nalitých prsou stejně jako v porodnici????

U pediatra včera jsme zjistili, že Laura už má z 49cm 51cm, a z propouštěcí váhy 3070 má 3150. Takže přibírá. Uf. Vím, že si asi dělám zbytečné starosti, ale vysvětlujte to hromádce hormonální spouště…

 
Laya
Kelišová 6399 příspěvků 11.11.08 12:14

Fly moc hezky jsi to popsala a asi si taky dost zkusila ale odměnou ti byl ten nejkrásnější dárek. Je skvělé že se Laurince daří a že roste a přibírá, jen tak dál. Počkej za chvíli tě přeroste. :o))))

 
resa
Kelišová 6361 příspěvků 11.11.08 12:21

Fly, díky za super popis. Byly jste moc šikovný a statečný, na jeden porod jste si toho evidentně zažily až až. Ale všechno to trápení je teď za Vámi-naštěstí. Tak držím/držíme palečky, aby teď bylo všechno jen a jen v pořádku. A ještě jednou díky za popis chování Motolské porodnice. Vyloženě to zmenšilo můj strach a dokonce se na naše prťátko i čím dál víc těším. :o) resa

 
villa
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 11.11.08 13:53

Fly, tak kojení je u nás aktuální asi co 2 hodiny. Já teda opravdu nejedu podle příruček, i když by to bylo lepší. Tomi si totiž zvykl jíst co 2 hodiny a jí třeba i 30minut, většinou mi u toho usne. V poradně mi samozřejmě říkali, že to dělám špatně, ale nedokážu si představit, že nechám malého plakat hlady. Jinak přes den kojím, jak jsem už psala tak co 2-3hodiny a v noci taky tak, ale jsou i vyjímky, kdy kojím i co 4 hodiny, zkrátka podle toho jak malý spí, určitě ho nebudím, souhlasím s tebou, až bude mít hlad, tak si řekne.
Jinak my máme problémy s přibíráním, větší dítka totiž potřebujou fakt hodně a já ani sama nevím jestli tolik mlíka mám nebo ne. Po propuštění z nemocnice totiž malý vážil 4100g a včera v poradně měl 4070g, takže mi zhubl, ale dr. mi říkala, že je velký rozdíl ve vahách, protože v nemocnici byla mechanická a u ní digitální.......ale holky, jsou to stresy, za týden v úterý jdu na převážení a uvidí se, každopádně se nám všem doma zdá, že malý je přibraný, tak snad to tak je a prostě je jen odchylka ve vahách.
A jinak dneska jsem grogy! Malý v noci nespal a dal nám zabrat :o)))
Tak pa a napište mi holky, co si myslíte o tom našem kojení, docela mě to stresuje.
pa villa

 
Fly
Kecalka 214 příspěvků 11.11.08 19:40

Villokojíš co 2 hodiny?! Máš vůbec čas na něco jiného? To je teda síla. Jak to dokážeš vydržet??
A kojíš z obou prsou, nebo jen z jednoho? Napadá mě snad jen to, že malý ti možná odpije jen to „přední mlíko“ (=pití), a nedostane se k tomu výživnému „zadnímu mlíku“ ( =jídlo)? A tím pádem má brzo hlad..
Hlavně hodně pít vodu a ovocné čaje, aspoň 3lt, to pak z tebe mlíko bude stříkat jen při pohledu na Tomíka, uvidíš!! Ověřeno mojí krizovou zkušeností. :-) A vlastně - neměla jsi taky problémy s kojením, když jsi taky po císaři?
Pak mi ještě funguje pití mlíka (ale to je spíš autosugescí), kojení z obou prsou při každém kojení (začínám pokaždé kojit z prsa,které bylo předtím poslední), a prsa v teple a hlavně néé upnutý v těsný podprdě.

Docela dobrý stránky o kojení: http://www.kojeni.net/databaze.php

S tím přibíránímje to určitě tak jak říkáš. Nedá se srovnávat dvě měření z různých způsobů a podmínek. My v pátek odcházeli z Motola s hlavičkou 34cm, v pondělí u pediatričky měla už 34,5cm. Což pochybuju, že by za dva dny nabrala. Prostě to mimčo jinak natáhnou, nebo se mrská, nebo něco a hned jsou jiné výsledky.

Hlavně prý aby měl stoličku aspoň 2-8× denně, v barvě a konzistenci rozmíchaných vajíček naměkko -  to že je prý takové dobré vodítko, že dítě prospívá.

 
kacicka
Kecalka 114 příspěvků 11.11.08 20:00

Ahoj holky,
Fly, jsem rada, ze uz jsi v poradku a stastne doma. Ten tvuj porod, to byl teda humus. Zkusila sis. V tom porodnictvi clovek fakt nikdy nevi jak a kdy se to zvrtne, je to nepredvidatelne… Ale koukam, ze jsi to vzala z te lepsi stranky a jsi v pohode a stastna. To je fajn.

Vidim, ze se nam z tehulovin pomalu stavaji mamoviny a kojitkoviny :-)

No, z kojeni mam taky nahnano. Prvni dny jsem snad stokrat cetla dokola brozuru laktacni ligy o kojeni a spravne technice a vsech hrozbach, ragadach a zanetech. Byla jsem z toho hotova! Z mych prsou nulek se staly jednicky. V porodnici se predpisove asi treti den nalily a ja jsem z toho byla psychicky uplne zdeptana, zaskocilo me to, mela jsem zvysenou teplotu, sestra me nutila odstrikovat… Byl to horor. Pomyslela jsem na amputaci prsou a byla uplne down, brecela jsem zoufalstvim. Kdyz uz jsem se doma uklidnila a byla si „jista“ spravnou technikou kojeni, tak mi najednou jedno prso pripadalo prazdne. Zase panika! Nejdriv prsa nality, pak prazdny. Tak jsem cely den prikladala pri kazdem kojeni nekolikrat leve prave leve prave. Pomohlo. Za tyden ocekavam rustovy spurt mimina, tak uz to mam nacvicene :-) Obavu o mnozstvi mlika mam ale stale. Asi zbytecne, ale…  

Fly, nez kupovat prikrm, tak se doporucuje zvysit tvorbu vlastniho mlika - je to otazka poptavky a nabidky, takze kojit casto a pokazde stridat. Za tri dny by melo byt mlika zase dost i pro cvalika spurtacka.

No a s cetnosti a delkou kojeni taky zapasim. Jsem rada, ze jste tu toto tema otevrely. Kubik mel novoroz. zloutenku, takze ho do ted spis budim. A to i v noci - kolem 3., pak v 7. Jinak by urcite spal celou noc. Malokdy breci kvuli hladu. Ale zase, kdyz chci mit dost mlika, musim kojit, takze ho budim. Kdyz uz saje, tak velmi s chuti a stalo se mi jenom asi trikrat ze by se sam odpojil. Jinak vzdy zavre ocka a saje jakoby spici. Od zacatku je to savec! Saje a saje :-) Kdyby bylo po mem tak by to u nas bylo po trech hodinach asi 20 az 30 min. Sestra v poradne mi vsak rekla, ze ho prekrmuju a ze mu pry staci 10 min. Z toho jsem byla zase hotova! Vsude se pise, ze dite ma pit kdy chce a kolik chce a ona mi bude tvrdit, ze to mam omezovat… Neomezuju. Nebo, spis s rozumem. Kubik miva vecer boleni briska a to pak v noci tak dve hodiny breci v krecich, takze ho nechci moc krmit, aby toho nemel moc. Babo raď!

Po odchodu z porodnice do ted nabral asi 400g a uz jsme vcera v poradne presahli porodni vahu, tj ma 4220g - ale byl po jidle. Takze ziveny je asi dobre. Podle sestry az moc. Ji se clovek asi nezavdeci. Musim se naucit ty jeji reci ignorovat.  

Holky, poradte co na kojeneckou koliku. Tezko se kouka na to, jak se mimouš zmita v krecich a jeste hur se to posloucha. Teorii znam, ale praxe je horsi.
Papa, a frcim za cipiskem.  

 
Fly
Kecalka 214 příspěvků 12.11.08 10:22

Kačičko - kojení mi zvedá vlasy na hlavě. Ragády jsem v porodnici měla pěkné, že mě ani nenechali z jednoho prsa párkrát kojit. Ale zas Motol skvělej - věnují se tam kojení hodně důkladně, učí vhodný pozice (třeba pro mě kvůli větším prsům a jizvě po císaři tzv. „fotbalové“ držení bokem), kontrolují držení, frekvence se zapisuje (to jsem si zachovala i doma) a všechno vysvětlují. Reso - některé sestry jsou trochu přísné, ale když jsem slyšela ty příšerný pindy, co tam maminky někdy říkaly, tak se jim (sestrám) ani není co divit.

Kačičkoa ty umíš odstříkávat? To jsi dobrá. Já to zkoušela, koupila si silikonovou odsávačku, ale haha odstříkala asi jen 5ml a dál utrum, ani šlaka. Mám velký prsa, to když se naleje, tak z toho jde až strach. :-D Ale at jsou radši nafouklý jak melouny, než prázdný! Mám z toho hroznej vítr, že nebudu mít mlíko. Pořád se kontroluju, jestli tam nějaký je. Takže i když teorii co podporuje mlíko mám zmáklou a objektivně vím, že nemám důvod se bát o ztrátu laktace, tak stejně si v lékárně koupím domů příkrm - pro strýčka příhodu a klid mojí hormonálně rozhárané duše. :-)

Teď chodím po doma s bradavkama ven,protože malá má v puse kvasinky („moučnivku“), takže už třetí den mažeme takovou fialovou vodičkou, jakousi Genciánovou Violetí (?) a už včera to tam např. na patře vůbec neměla. Ale hubičku má celou fialovou, vypadá jako Postrach Borůvkových Podrostů. Chacha

Taky má malá větší prsa. Prej ze mě tak chlístaj hormony, že jí prostě narostly prsa. Nevím co mám dělat, žádný prášky nejím, ani sóju, prostě nic, kde by něco hrozilo hormonálním šlechtěním. Prý to snad do měsíce přejde.

Slečna se mnou na šestinedělí taky měla chlapečka se žloutenkou. No ta si užila, chudinka. Pořád ho musela budit. I když nebyl nakojenej dosyta, tak jí usnul. Myla ho studenou žínkou, mačkala plosku nožky, štípala do ušního boltce, všechno zkoušela a nic. Musíš určitě mít velké nervy z toho.. No hlavně jestli neztrácí na váze a má míchaný vajíčka v plínce.

Ta sestra v poradně je nějaká ostrá na tebe, ne? Je fakt, že nám taky říkali, že mimčo si vezme dávku za 10-15 min, pak už jen tak žužlá z lásky. :-D Ale já nechávám Lauru do zhadrovatění. Ono to netrvá o moc dýl, než těch 15 min. No vlastně je to pod 15 min.

A ty krece v brisku… Jak KUbika nosis? Pry jim pomaha ta poloha „klubicko“, s nozkama hodne nahore. Urcite uz to vsechno vis a delas, tak já prostě jen tak hážu nápady.
Nebo pij čaj proti nadýmání, a ono se to k němu v mlíčku dostane.

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 12.11.08 19:55

KOJENÍ
Holky, s tím kojením proboha neblbněte, hlavně nedávejte V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ příkrmy ani dokrmy, to byste udělaly největší chybu a kojení byste si jen rozhasily. Fakt se nebojte, je to chvilku a miminko si první dva měsíce dělá režim. V porodnici jsou prsa extrémně nalitý a plný, doma už tak plný nebudou, ale to je normální. Když se vám bude zdát, že mají miminka málo mlíčka, tak je dávejte k prsu poakždý když si řeknou, dělejte to instinktivně a ne podle nějakých příruček či rad v porodnici. Když se vzbudí k jídlu každých 30 minut, dejte mu (jí, promiň Fly, myslím i na tebe, jen mluvím všeobecně tak používám mužský rok - jako TO miminko), když bude spát čtyři hodinky, tak jej nechte spát. Jen pokud má problémy s váhou (ale to je ještě moc brzo, to mimčo pořád může dohnat) tak ke kojení i budit, to když je miminko spavé.
Ale hlavně nedávejte žádné, ale žádné příkrmy!!!! A do dvou měsíců ani čaj z flašky s klasickým dudlíkem. Pokud někdy budete dávat odstříkaný mlíko, tak doporučuju pořídit si strečový silikonový dudlík Farlin z www.i-tatinek.cz . Stojí sice 129kč a jsou tam dva, ale je to tvar matčina prsa a dítě si při tom neodvykne. Ale pokud nemusíte ,tak radši z prsu, stimuluje to tvorbu mléka.
Miminko si koriguje množství, tím, že saje z prsu, vysílá prso do mozku signály kolik mlíčka se má dotvořit, mění se i jeho složení podle potřeb miminka, takže kdybyste dokrmovaly tak se to jen rozhasí a pak už to brouček bude chtít pořád.
Někdy dokrm poradí i doktorka, ale hlavně na ni nedejte, takhle kamarádka přestala kojit, že jí dítě málo přibíralo, teď přibírá ještě hůř, má ani ne tři měsíce a už je jen na příkrmu. Když si nebudete jisté, radši zavolejte laktační poradkyni, najdete seznam na www.kojeni.cz ideální je mít za obvodní doktorku laktační poradkyni jako mám já. Nebýt jí, tak malá už je takyna umelé, protože jsme asi dva týdny po porodu zmatkovali a já dala malé z lahvičky - po kojení totiž brečela. Ale už vím, že to nemusí znamenat nutně hlad. Nemusí jí mlíčko sedmout, může být přepapaná, nebo ji tlačit grcnutí. Moje doktorka mi moc pomohla.
Pokud se vám bude zdát, že je mlíka málo, doporučuju koupit (a to i když je mlíka dost) čaj pro kojicí matky od Lerosu a ten pít tak 3× denně bez slazení, bez kyselení, nahřívat prsa před kojením a dítě přikládat co nejčastěji. Je to záležitost třba 3 dnů, mně taky  pomohlo ještě mezi kojením odsávat, prostě pořád prso stimulovat. Ono se to rozjede. Všechny jste měly mlíka dost po příchodu z porodnice domů, takže není důvod aby mlíko nebylo. Hlavně bacha na kravský mlíko,neměly byste ho vypít vic jak půl litru.
Zkuste na netu pročíst co se dá, za pár dní v tom přestanete mít zmatek a instinkt je mocný, všechbo pak budete dělat podle instinktu, na miminku totiž nejlíp poznáte co a jak nejvíc potřebuje, co mu je a jestli má hlad nebo ne.
Pokud málo přibývá, dávejte ho k tomu prsu častěji, třeba je spavé, tak klidně vzbudit. A přidat třeba i jedno noční kojení.A pokud přibývá aspo ň 150-200g za týden, tak je vše v nejlepším pořádku a nechte na mimču až se samo vzbudí. Samy vidíte nejlépe jestli má hlad, miminku to skutečně může stačit, jen se nebojte, ono by se o jídlo přihlásilo.
Já teď kojením žiju, je to nejkrásnější co může být, kór teď, když je ještě malá. Kojte dokud můžete a nenechte si to od nikoho vzít.  

odkazy:
www.kojeni.cz

www.kojeni.net

http://shop.i-tatinek.cz/…vy-p-54.html?… (to je ten dudlík, co se dá na lahev když chcete pít odstříkané mléko)  

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 12.11.08 19:55

KOJENÍ
Holky, s tím kojením proboha neblbněte, hlavně nedávejte V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ příkrmy ani dokrmy, to byste udělaly největší chybu a kojení byste si jen rozhasily. Fakt se nebojte, je to chvilku a miminko si první dva měsíce dělá režim. V porodnici jsou prsa extrémně nalitý a plný, doma už tak plný nebudou, ale to je normální. Když se vám bude zdát, že mají miminka málo mlíčka, tak je dávejte k prsu poakždý když si řeknou, dělejte to instinktivně a ne podle nějakých příruček či rad v porodnici. Když se vzbudí k jídlu každých 30 minut, dejte mu (jí, promiň Fly, myslím i na tebe, jen mluvím všeobecně tak používám mužský rok - jako TO miminko), když bude spát čtyři hodinky, tak jej nechte spát. Jen pokud má problémy s váhou (ale to je ještě moc brzo, to mimčo pořád může dohnat) tak ke kojení i budit, to když je miminko spavé.
Ale hlavně nedávejte žádné, ale žádné příkrmy!!!! A do dvou měsíců ani čaj z flašky s klasickým dudlíkem. Pokud někdy budete dávat odstříkaný mlíko, tak doporučuju pořídit si strečový silikonový dudlík Farlin z www.i-tatinek.cz . Stojí sice 129kč a jsou tam dva, ale je to tvar matčina prsa a dítě si při tom neodvykne. Ale pokud nemusíte ,tak radši z prsu, stimuluje to tvorbu mléka.
Miminko si koriguje množství, tím, že saje z prsu, vysílá prso do mozku signály kolik mlíčka se má dotvořit, mění se i jeho složení podle potřeb miminka, takže kdybyste dokrmovaly tak se to jen rozhasí a pak už to brouček bude chtít pořád.
Někdy dokrm poradí i doktorka, ale hlavně na ni nedejte, takhle kamarádka přestala kojit, že jí dítě málo přibíralo, teď přibírá ještě hůř, má ani ne tři měsíce a už je jen na příkrmu. Když si nebudete jisté, radši zavolejte laktační poradkyni, najdete seznam na www.kojeni.cz ideální je mít za obvodní doktorku laktační poradkyni jako mám já. Nebýt jí, tak malá už je takyna umelé, protože jsme asi dva týdny po porodu zmatkovali a já dala malé z lahvičky - po kojení totiž brečela. Ale už vím, že to nemusí znamenat nutně hlad. Nemusí jí mlíčko sedmout, může být přepapaná, nebo ji tlačit grcnutí. Moje doktorka mi moc pomohla.
Pokud se vám bude zdát, že je mlíka málo, doporučuju koupit (a to i když je mlíka dost) čaj pro kojicí matky od Lerosu a ten pít tak 3× denně bez slazení, bez kyselení, nahřívat prsa před kojením a dítě přikládat co nejčastěji. Je to záležitost třba 3 dnů, mně taky  pomohlo ještě mezi kojením odsávat, prostě pořád prso stimulovat. Ono se to rozjede. Všechny jste měly mlíka dost po příchodu z porodnice domů, takže není důvod aby mlíko nebylo. Hlavně bacha na kravský mlíko,neměly byste ho vypít vic jak půl litru.
Zkuste na netu pročíst co se dá, za pár dní v tom přestanete mít zmatek a instinkt je mocný, všechbo pak budete dělat podle instinktu, na miminku totiž nejlíp poznáte co a jak nejvíc potřebuje, co mu je a jestli má hlad nebo ne.
Pokud málo přibývá, dávejte ho k tomu prsu častěji, třeba je spavé, tak klidně vzbudit. A přidat třeba i jedno noční kojení.A pokud přibývá aspo ň 150-200g za týden, tak je vše v nejlepším pořádku a nechte na mimču až se samo vzbudí. Samy vidíte nejlépe jestli má hlad, miminku to skutečně může stačit, jen se nebojte, ono by se o jídlo přihlásilo.
Já teď kojením žiju, je to nejkrásnější co může být, kór teď, když je ještě malá. Kojte dokud můžete a nenechte si to od nikoho vzít.  

odkazy:
www.kojeni.cz

www.kojeni.net

http://shop.i-tatinek.cz/…vy-p-54.html?… (to je ten dudlík, co se dá na lahev když chcete pít odstříkané mléko)  

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 12.11.08 20:19

Villa: Já Anetku krmila i 40minut zpočátku a taky u toho vždycky usnula. To neznamená že je to špatně, myslím, že to děláš moc dobře. Pití a sání je totiž uklidnuje, navíc cítí tvoje srdíčko tak je mimču nejlíp jak může.Do dvou měsíců mají právo pít jak si sami řeknou, ustáluje se to až tak ve 3 a 4 měsíci. Takže se vůbec neboj dbát potřeb svého dítěte, on si řekne sám jak mu to vyhovuje. Hlavně ať si pořádně grcne. A určitě dávej z obou prsů, nenech se přemluvit dávat jen z jednoho, my kojíme od začátku dodnes z obou. To prso, které bylo při předchozím kojení jako poslední, má přednostní právo, to druhé je pak na dokrmení. A z té váhy si nic nedělej, všechno chce čas, zkus častěji přikládat a když bude nejhůř a fakt se ukáže, že hubne, tak přidej jedno noční kojení, ale já myslím že to nutný nebude a děláš dobře.    Fly: Na pití kravského mléka bacha, to by se fakt moc nemělo, víc než 500ml denně už je špatně. A s těma ovocnýma čajema bych taky byla opatrná, aby se malá neosypala, ale už t máš asi odzkoušený, Anetce ovocný čaje zpočátku dělaly zle, teď už jím všechno, i mandarinky a segedínský guláš a je to v pohodě. S příkrmem si nedělej hlavu, fakt bys tomu spíš ublížila než pomohla, ty prsa budou mekčí a měkčí, ale to se ti jen zdá. Ty jsi to samý co já, já jsem taky vyšilovala že mám malý měkký prsa, že nejsou vůbec nalitý a byla jsem z toho v koncích. A pak jsem zjistila že je to normální. Tak se drž a příkrmy nedávej,  radši zkus odsát nebo odstříkat mlíko do zásoby. Jestli nejste skrblíci jako my tak si pořiď tuhle odsávačku http://www.medela.cz/…ty/swing.php měla jsem ji v porodnici, odsává sama. Já měla jednu odsávačku za 700kč a byla super, ale rozbila se, tak jsem si koupila tu s tím balónkem a tou mi to vůbec nejde.  

Kacicka: Anetka měla žloutenku taky, byla spavé miminko, ale jen chviličku. Sestra má možná pravdu a malýho fakt překrmuješ a z toho hobolí bříško, ale s tím ty moc nenaděláš, navíc klasický překrmování dítěte prý neexistuje, blinká malej? Na koliku pomáhá Sab simpex kapky, nahřívání bříška, my nahříváme teplou sprškou, dělá jí to dobře, ale moc s tím nenaděláš, prý jsou dobrý nějaký polštářky z třešnových pecek které mají v DM, ale to jsem nezkoušela. Jůůů, vy jste šikovní, my přibírali taky 400g týdně.  

 
suvik
Nadpozemská drbna 25231 příspěvků 13.11.08 11:20

Zdar holky, vím, že budete teď asi řešit spíš maminovský témata, ale tak abych zas jen nekoukala a mlčela, tak se zeptám i na tohle téma :-))). Používátě někdo látkovky a pokud ano, jak jste spokojení a co to obnáší (nakoupení - kolik, prý jsou i nějaké nějaké kalhotky, jak se s tím zachází - praní, používáte separační plenku, kolik to vyšlo finančně apod.). Jen o tom zatím přemýšlím. Taky jak koupete, máte někdo ten koupací kyblík? Mě se to dost líbí :-). Nebo kde jinak koupete, ve vaniččce, vaně, na stole ve vaničce apod. Dík. U mě zatím nic nového, KO až příští týden, ach jo :-).

 
Fly
Kecalka 214 příspěvků 13.11.08 13:23

Suvikmy koupeme obden v male vanicce, je to ale naramnej rev. Dneska tam dodame takovy to lehatko pro mimi, aby melo oporu a necitilo se tak neukotveny v prostoru. Snad to pomuze. Kyblik se mi hrozne libi,ale myslim, ze je az pro deti co uz umi trochu sedet, takze tak k pul roku. Prej deti kybliky milujou.

At ti kontrola dopadne dobre. Budes mit fotku z UTZ?

Jinak plinky nelatkujeme, uvazovala jsem o tom, ale nejak to zatim nedopada. Uvidime po utz na pediatrii, co rekne doktor na kycle. Kdyz tak skocime na latkovky. Myslim, ze Kacicka o latkovani uvazovala.

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 13.11.08 20:23

Suvik: Já látkovky chtěla strašně moc a byla jsem i na nějaké přednášce, ale ta mě spíš odradila. Minimální vklad 5 a půl tisíce a moc se mi to nelíbilo. Já spíš chtěla používat klasické čtvercovky, ale po porodu z toho tak nějak samo sešlo a teď jsem ráda za papírové.
Jinak koupeme v klasické vaně. Napustím jí tam trošku vody, dám tam to lehátko, okoupu ji a sprchou jí nahřívám břiško. Dělám to tak od té doby co sebou začala mlátit, nožkou kopla, vykopla se nakoru a praštila se do hlavičky.
Držím palečky ať utz dopadne dobře je pravda že se tu teď řeší spíš miminka, ale to je jen takový babyboom, zachvilku se to zase vrátí do starých kolejí. A těhulek přece přibývá, to je dobře, ne?

 
villa
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 13.11.08 20:32

Ahoj holky,
FILIPINKO děkujíííííííí­ííííí!!! Víš já sama jsem měla takový vnitřní pocit, že to nedělám špatně, jen jsem to potřebovala slyšet (nebo číst :o)))))))) Musím se přiznat, že jsem byla z toho, co napsala Fly špatná (ovšem neberte si to osobně, to jsou mé 6tinedělní hormony - děs běs!), vždyť přeci laktační liga tvrdí, že se má kojit miminko kdykoli kdy si řekne a jak dlouho chce…je to sice zabíračka na čas, ale svůj čas přeci stejně teďka věnujeme jen a jen svým dětem…já teda jo, opravdu na nic jiného nemám čas. Takže já si dál kojím přibližně co 2 hodiny a je fakt, že malý vydrží v pohodě i 3 a někdy dokonce i 4 hodiny (převážně v noci). Důležité ale pro mě bude to, jestli bude nebo nebude přibírat v poradně. Takže Filipi, ještě jednou ti moc děkuji za uklidnění, já včera docela dost vyšilovala!!!!!
Suvi, látkovky nepoužívám, to ti poradí Kačička, ta na ní vlítla :o) A koupeme každý den v normální dětské vaničce, v porodnici sice doporučovali 1× za 2 dny, ale myslím, že tím každodenním koupáním začíná miminku aspoň nějaký ten denní řád a přeci jen to nezabere moc času a je to radost :o)
Ani si nepamatuju, jestli to jsem to tady už psala nebo ne, ale už měním dětskou dr......Při mé první poradně jsem zažila hrůzostrašný zážitek. Sestra po mě vyjela, hrála si na nadřazenou hrdinku, dr. měla při vyšetření Tomáška otevřené okno (byl úplně nahý) a jako 6tinedělka jsem čekala 1,5hodiny…katas­trofaaaaa!!!!!!!!! Takže hnedka změna, zítra se to bude zařizovat, jsem zvědavá, jak to veme ta krááááva sesterská, posílám tam totiž manžela, já tam nejdu!!!
Fly, dneska jsem byla na kontrole u gydnr, ale zapomněla jsem se ho na to zeptat. Obě jsme po císaři, tak jdu za tebou, jak jsi na tom ty. Při císaři nám samosebou udělali i revizi dělohy a to mi říkali v porodnici, že tím pádem budu krvácet míň. Opravdu se mi zdá, že krvácím méně, než běžné rodičky (konzultovala jsem to s kámoškou), ale někdy se mi stane, že nekrvácím třebas vůbec…přibližně 1-2dny…stává se ti to taky??? Pak se to spustí třebas najednou a pak zase po troškách.
Kačičko, děkuji za popis přibírání, jsem fakt na malého zvědavá, jak to bude, sice se budem kvůli změně pediatričky zase vážit na jiné váze, ale snad budou mít taky digitální a bude to stejné.  

Holky, tak já pádím, tak se mějte fajn a užívejte si miminek, papa villa

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 13.11.08 21:12

Villa: Nemáš zač, já taky dost stresovala hlavně na začátku, na kojení mi strašně záleželo, protože malá se mnou nebyla hned a to kojení bylo jediná možnost jak být s ní tak jsem k tomu hrozně přilnula a moc mi na něm záleželo a záleží dodnes. Hodně jsme toho o něm přečetla a doktorka laktační poradkyně je fakt výhra! Neboj, malej si za čas udělá režim, ale teď je na to ještě brzo, teď má individuální potřeby. Neboj, pauzy se budou za chvilku prodlužovat, teď má pořád co dohánět, po produ to někdy není hned. Ale hlavně si od nikoho enechej kojení ukrást. Na miminku uvidíš nejlíp jak strádá, to podle počtu pokakaných a počuraných plínek.
Jinak my taky koupeme denně a je to tak nejlepší. Malá si to užívá a líbí se jí to, říká se že by se mělo ob den, ale s doktorkou jsme se shodli na tom, že když má denně pokakanou prdelku, je to pro ni hygieničtější a lepší. A na kůži nic nehezkýho nepozoruju a to to děláme už dost dlouho. Mažeme Lenienskou po každým koupání.

 
resa
Kelišová 6361 příspěvků 13.11.08 21:39

Suvíku, já jsem se rozhodla nehrát si na hrdinku a mám nakoupený jak jednorázovky, tak látkovky. A to jak čtvercový, tak i jedno- a vícevelikostní různých značek a typů. Prostě to chci vyzkoušet. Uvidíme, co se z toho vyklube-pokud mi bude dobře a bude dobrá konstalace, chci mít základ v látkovkách. (A propos, teď jsem je zrovna přeprala a jsou připravený pro mimíska). Ovšem nepočítám, že bych takhle statečná byla hnedle v šestinedělí nebo i později při případných kombinacích, takže papírovky to holt budou jistit.:o) Rozhodla jsem se nenakupovat nový, nejvíc jsem sháněla použitý na MMB. A musím říct, že všechny jsou v naprosto super stavu a všechny byly koupený za poloviční ceny. Ufff, pokud by Tě to zajímalo, klidně Ti pošlu pár odkazů na různý stránky, kde je prodávají za dobrý ceny-docela dost jsme to s holkama v mojí prosincový diskuzi probíraly, takže jsem posbírala info, kde a jak se dalo. :o)
Jinak prosincový termín už má čtyři první miminka, takže se objevují první obavy a strachy. Nechávám si tu slastnou naději, že všechno dobře dopadne a zkousím každý den autosugesci. Kéž by kéž by kéž by…
Fly, Tvůj článek jsem doporučila strašilkám u nás. A měl strašně pozitivní úspěch-opravdu se Ti moc povedl (tak jen předávám dále). :o) resa

 
lulje
Kelišová 5527 příspěvků 14.11.08 09:46

Holky, nezlobte se, že se vám tady do toho pletu, ale nedá mi to nezareagovat. Mojí malé Haničce bylo právě 5 měsíců. Roste šíleným tempem. Pediatrička mi vynadala, že kojím často, ale taky zastávám názor, že dítěti se má dát najíst, když má hlad a nečekat, až uběhne doba, kterou vám doktor stanovil. Takže kojíme pořád přesně po dvou hodinách, vždycky jen z jendoho prsu, aby si vytáhla i zadní mlíčko. Ragády se zpočátku nevyhly ani nám, ale to v podstatě nikomu, koho znám a kojí. Mazala jsem Bepanthenem. Asi po třech měsících mě konečně kojení přestalo bolet a stalo se tím nejpříjemnějším, co s Haničkou prožívám. Narodila se v červnu, ale i ta šílená letní vedra jsme zvládly jen s mlíčkem. Hlavně žádné čaje!!! Fakt nejsou potřeba. Ve 30 stupňových vedrech jsem „dala cucnout'“ třeba i po půl hodině a pohoda. Teď v 5 měsících má Hanička 8 kg, ale vůbec není tlustá. Je jen strašně dlouhá - 71 cm, takže jsme musely přejít do sporťáku. Ale to sem nepatří. Jen jsem vás chtěla povzbudit s tím kojením. Kojte, kojte, kojte… i když to bude prvních pár měsíců bolet jako čert!!!!
jo, a k tomu koupání: my koupeme každý den a milujeme to. Je to takový večerní rituál před spinkáním a děláme to tak denně od příchodu z porodnice. V 7 večer vykoupeme, namasírujeme mlíčkem, u toho zpíváme, zhasneme a u kojení usneme. Jinak - i v noci po pěti měsících kojíme každé 2 hodiny, ale dá se na to zvyknout!!! Kyblík je na koupání novorozenců a vůbec ne pro děti, které umějí sedět - to jen pro upřesnění. Je k tomu potřeba hodně veeeelikou zručnost!!!! Kamošky, které ho měly, to nakonec vzdaly a přešly na klasiku - vaničku. Jen jedna vydržela. Asi do 2-3 měsíců. Větší dítě by se vám do kyblíku nevešlo, a už vůbec ne sedicí dítě ;)
A k moučnivce - mazala jsem genciánkou jako o život. Všechno - pusinku, bradavky… vždycky se to ale vrátilo. Genciánka je karcinogenní. Víte o tom? Přestala jsem mazat a vyšlo to na stejno. Nakonec se nám to v 5 měsících spravilo a s moučnivkou je amen. Snad navždy!!! místo Vigantolu jsme totiž začaly dávat Multitabs, kde je vitamín C a ten posílil Haniččinu imunitu, díky níž se moučnivce už sama ubrání.
Přeji bezproblémové kojení, šťastné neplačící děti a maximální pohodu :)
Martina

 
suvik
Nadpozemská drbna 25231 příspěvků 15.11.08 10:24

Holky! Tak jsem si objednala první věc na mimibazaru :-))). Koupací kyblík :-). Se na něj těším, ale dělám jakože je pro sestru, odvezu ho k našim…pořád je ještě docela brzo. Včera jsem byla se ségrou na 3D UZV se podívat na našeho malýho synovečka a je krásnej, i pindíka nám ukázal, je zdravej :-))). Bylo to moc hezký a jsem ráda, že mě sestra vzala. Tak pořád váhám jestli jít taky. Bylo hezký vidět ten malej ksichtík. Zas já starej žgrt si říkám, že za ty penízky bych mohla malému koupit třeba houpačku nebo něco co bych využila později :-)))). Tak mě sledujte jo? Stejně určitě půjdu, už se znám, to neodolám :-))).  

Zdravím! :-) suvik

 
resa
Kelišová 6361 příspěvků 15.11.08 16:29

Suvíku, to se fakt držíš s tím nakupováním… Taky jsem se snažila, ale přeci jen tu a tam jsem neodolala. Uvidíš, jak se s tím 3D UTZ nakonec rozhodneš.:o)

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 15.11.08 19:08

Suvi, Reso, já taky kupovala brzo, ale ono to člověku fakt udělá radost. Napřed jsem nakupovala potají, aby si manžel nemyslel že jsem magor (asi dva roky před otěhotnním :-)) ) pak jsem v tom pokračovala prvních pět měsíců a pak jsem doma jen omeldovala pořád dokola téma „včasnýćh nákupů“ tak dlouho, že manžel usoudil, že bude jednodušší když mi sem tam něco povilí než fort poslouchat ty řeči :-))

 
kacicka
Kecalka 114 příspěvků 15.11.08 19:26

Ahoj holky,
Suvi, jak uz bylo zmineno, kyblik je vhodny prave pro uplna mrnata, je potreba jim podpirat hlavicku a ony se v tom kybliku vznaseji - vlastni zkusenost ale nemam. My koupeme tak jednou za 5 dni ve vanicce na jidelnim stole. Zatim to teda pokazde oplakal, tak uvidime, jak si zvykne. Casem mozna zavedeme ritual, ale urcite to nebude kazdy vecer.  

Latkovky: mam patero druhu po trech kusech od popolini, uz jsem je i trikrat vsechny otocila, ale jak mel mrnos ty vecerni/nocni koliky, tak mi pripadaly na mem opravdu jeste moc velke a ze v nich nema moznost poradne kopat nozkama a ulevit brisku, takze jsem je odlozila a ted jednorazovkujeme, ale uz se tesim, az zase zacneme. Bude lepsi, kdyz trosku povyroste. Kdyby te zajimalo neco vic, klidne napis. Na ty koliky mu davame pred vecernim mlickem na lzicku 8 az 10 kapek sab simplex - asi to ma nejaky ucinek, protoze uz tri noci byly v ramci normy, bez zachvatu.   

Zajima mne, jak casto prebalujete? Tohle asi docela zanedbavam, nechci ho budit, kdyz spi, takze to vychazi pred nebo po kojeni, tj. ne az tak casto, jak by se spravne melo.   

Moje poporodni blues, zda se, je s druhym tydnem pryc a uz mam pocit, ze to zvladam. Lepsi se to. Kojeni je ted taky ok, zatim jsem zadne problemy s bra­davkama nemela, tak snad to tak pujde i dal. Je to prijemna chvilka relaxace ;-)  

Reso, moc se tesim na tvoje miminko a preju ti, abys prijemne stravila posledni tydny s briskem. Ten konec byva napinavy, kdy to bude a jake atd. Mas nasi podporu!  

Tak zatiiiim, K.

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 16.11.08 09:24

Kacicka: Tak my přebalujeme taky před kojením a pak třeba po kojení, ale to jen když slyším že plínka byla napadena :-)) Takže v průměru 1× za 3-4 nebo dokonce 5 hodin, podle toho jak se malá vzbudí. Určitě ji kvůli tomu nebudím, nám se to zatím osvdčilo, opruzeninky dole měla jen jednou, to jsme ale ještě koupali obden a používali Johnsons baby nebo rybilku. Teď máme krém na opruzeninky od Avirilu, opruzeninky to vyléčilo krásně a brzo a od té doby, a to už je víc jak měsíc, žádné další nemáme,ani zarudlou pokožku, takže jsme nadšení. Takže s tím přebalováním si hlavu vůbec nedělej, určitě ho kvůli tomu nebuď, to by byla škoda spánku, časem, až začne bývat víc vzhůru, tak můžeš častěji. To je můj názor, každá maminka má jiný, já si myslím tohle. Jen co mě zarazilo tak to koupání 1× pět dnů, já si neumím představit že bych se umývala jen tak málo. Když to miminko kaká, je tak dlouho ve špinavé plínce… Ale každému se osvědčilo něco jiného a neboj že se malý čertí, ono se mu to časem začne líbit, když uvidí, že to může žbluňkat a až bude mít hračky. Nem se to v malé vaničce taky nelíbilo, to až teď. Za látkovky tě musím pochválit, já do nic hbyla zamilovaná hrozně dlouho, ale nervy jsem pevný neměla a vzdala to. Držím palečky ať u toho vydržíš.

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 16.11.08 09:24

Kacicka: Tak my přebalujeme taky před kojením a pak třeba po kojení, ale to jen když slyším že plínka byla napadena :-)) Takže v průměru 1× za 3-4 nebo dokonce 5 hodin, podle toho jak se malá vzbudí. Určitě ji kvůli tomu nebudím, nám se to zatím osvdčilo, opruzeninky dole měla jen jednou, to jsme ale ještě koupali obden a používali Johnsons baby nebo rybilku. Teď máme krém na opruzeninky od Avirilu, opruzeninky to vyléčilo krásně a brzo a od té doby, a to už je víc jak měsíc, žádné další nemáme,ani zarudlou pokožku, takže jsme nadšení. Takže s tím přebalováním si hlavu vůbec nedělej, určitě ho kvůli tomu nebuď, to by byla škoda spánku, časem, až začne bývat víc vzhůru, tak můžeš častěji. To je můj názor, každá maminka má jiný, já si myslím tohle. Jen co mě zarazilo tak to koupání 1× pět dnů, já si neumím představit že bych se umývala jen tak málo. Když to miminko kaká, je tak dlouho ve špinavé plínce… Ale každému se osvědčilo něco jiného a neboj že se malý čertí, ono se mu to časem začne líbit, když uvidí, že to může žbluňkat a až bude mít hračky. Nem se to v malé vaničce taky nelíbilo, to až teď. Za látkovky tě musím pochválit, já do nic hbyla zamilovaná hrozně dlouho, ale nervy jsem pevný neměla a vzdala to. Držím palečky ať u toho vydržíš.

 
resa
Kelišová 6361 příspěvků 16.11.08 10:34

Kačičko, strašně moc Ti musím poděkovat za milá slovíčka. Málem jsem to obrečela… Tyhle poslední dny zvládám hůř a hůř-nějak nám přibývá problémů a fakt mám dny, kdy sedím se slzy bolesti (bohužel záda) a přeji si, aby si to už prcek rozmyslel. A pak mám zase schizoidní stav, že ještě ne, že nám musí otevřít Motol-protože nevím, kam jinam bych jela. Je to prostě na palici…
Holky, je super, že píšete, co děláte s mimísky při problémech i bez nich. Asi si to začnu někam kopírovat, protože to jsou fakt hodně dobrý rady… :o) :o) :o) resa

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 16.11.08 21:10

Resa: Neboj, ono to uteče a než se naděješ, miminko bude u tebe. Ono je to docela makačka táhnout se s bříškem, zvlášť ke konci, ale neboj, ono to uteče a pak příjde to nejkrásnější období jaké může v životě ženy být.

 
villa
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 18.11.08 18:21

Ahoj holky,
píšu jen v rychlosti…Tomášek nám začal hezky přibírat :o))) Za týden přibral 300g, takže už máme 4400g a my jsme šťastní :o))) Sice to dá někdy zabrat nakrmit toho našeho malého otesánka, ale je to radost a VELIKÁ!!!!
A jak se máte vy???
papa villa

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 19.11.08 11:55

Villa: 300G za týden, to je krááásná váha! Vidíš, já jsem ti to říkala, jste šikulky, hlavně malej, že tak krásně papá a ty jsi dobrý kuchařka :-)) My máme doma taky otesánka, má asi nějaký růstový skok, protože by pořád žrala, budí se i v noci 2×, přitom už stačilo jen 1× a pořád by jen baštila.
A zjistila jsem, že zbožňuje hudbu, protože když jí zpívám (a to fakt krákám jak kavoň) tak ztichne a poslouchá, dnes jsem jí pustila koledy a očka vykulený, uši našpicovaný a fakt DVĚ HODINY ani nedutla!
Přidávám aktuální foto našeho „bobečka“.

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 19.11.08 11:56
 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 19.11.08 12:01

Tak smůla. Nejde to.

 
Laya
Kelišová 6399 příspěvků 19.11.08 12:08

Filipi malá je krásné. :o) A ty naducaný tvářičky, je vidět že jí mlíčko prospívá.
čekám na výsledky triple testů, byla jsem na nich v pátek ráno, teď se bojím aby nezazvonil telefon. Ale věřím že to bude v pořádku. :o)
Suvi ten koupací kbelík, já ti nevím, mě to nějak nesedí, asi zůstanu u klasiky. :o)

 
villa
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 19.11.08 13:37

Filipi moc děkujeme a Anetka je krásná, jak psala Laya…ty naducaný tvářičky, to je paráda, mě se takovýhle děti strašně líbí a podle toho, jak Tomi papá, tak bude taky takový :o))))
Layo, neboj neboj a hlavně, ať ten týden uteče co nejdřív, já se taky bála každého zazvonění telefonu, ale po týdnu zjistíš, že úúúúplně zbytečně :o)))

 
beeuska
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 19.11.08 16:47

Filipi, myslím, že malá má růstový spurt, bývá kolem 6.týdne, 3. měsíce a půl roku, vydrtž, koj častěji, ono se to zase uklidní :-))))
Mmchm je to nádherný skříteček, Kubík tuhle polohu taky miloval.
Ostatní zdravím, Layo, tripply budou ok! :-)

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 19.11.08 19:30

Laya: Neboj, určitě to bude v pořádku, já taky nervózně čekala, jen u mě byl ten rozdíl že jsem čekala jen do večera a ne celý týden. Držím palečky ať je vše jak má.
Villa: Neboj, když tak krásně přibíráte tak určitě budete taky tak „bachratí“ jako naše Anetka :-)) Já jsem za to ráda, protože vidím, že prospívá a že jí chutná.
Beeuska: Já myslím že to bude ono, protože už to jednou měla. A rozkojili jsme to, naštěstí. Piju hodně čaje Leros, teď jsem zkusila i něco pro maminky od Hippu, to je na rozdíl od Lerosu aspoň chuťově dobrý.  

Holky, zítra na nás moc myslete, jdeme s tím srdíčkem a já jsem strašně nervózní. Myslete na nás a držte nám palečky. Čím víc, tím líp.

 
resa
Kelišová 6361 příspěvků 19.11.08 20:08

Layo, držím palečky, ať vše dopadne, tak jak má.
Filipi, určitě se zítra ozvi, jak jste dopadli. resa

 
Laya
Kelišová 6399 příspěvků 20.11.08 08:41

Filipi moc na vás myslím ať všechno dobře dopadne. :o)
Holky všem moc děkuju, teď mám další starost, starší syn mého přítele má Mononukleozu, to mě dr. uklidnil že bych chytnout neměla, ale teď přítelovi natekly uzliny a bolí ho v krku, mám strašnej strach že to od něj chytl on a od něj zase já. V pondělí bude mít výsledky krve, ty jo pořád nějaký nervy. :o(

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Těhuloviny - 6.díl - Hurá, jde se utrácet!


Reklama