Těhuloviny a (Z)Matkoviny - 17. část - Deprese a zase depres

Těhotenství

Ahoj holky. Tak si všímám že se nám minulý deníček zastavil, příspěvky nějak zamlkly a vůbec o vás nevím. Nemám teď zrovna velkou náladu na vypisování deníčků, protože mám pocit, že sotva překonáme jeden problém, přidává se druhý. Říká se, že nejdůležitější je zdraví, naše Anetka naštěstí zdravá je, ale přesto se pořád nějak nemůžeme vyhnout doktorům.

Možná je to tím, že máme tak krásné dítě, že jej prostě musí vidět všichni lékaři ve městě, ale stále lítáme od čerta k ďáblu a Anetka ne a ne mít klid.

Začalo to inkubátorem a zavodněnou plicí. Přidala se novorozenecká žloutenka, to možná proto, aby Anetka něco nevynechala. Sotva se doma doktorka zmínila, že máme hlídat očička a pokud se u nich objeví sekrece, ihned hlásit, sekrece se objevila a my zase bojovali, abysme nemuseli na průplach. Několik týdnů jsem masírovala, kapali jsme nejrůznější kapky, modlili se a všechno zbytečný, na průplach samozřejmě musela.

Pro jistotu si ji objednali na poradnu pro rizikové děti, kde doktorka slyšela špatné srdeční ozvy. Měsíc a půl jsme trnuli, než nám řekli konečný verdikt - v pořádku.
Oddechli jsme si, ale jen na chvíli. Nedalo se přehlédnout, že děti o dost mladší než Anetka o mnoho lépe zvedají hlavičku, ukázkově rozevírají pěstičky či v poloze na bříšku otáčí hlavičku sem a tam. Tajně jsme si namlouvali, žese nám jen zdá, že jiné děti jsou mnohem dál než ona, věřili jsme, že je to jen náš pocit, protože malou chceme mít nejlepší a také jsme to sváděli na předčasný porod.

Když jsme dnes seděli v čekárně neurologie a přímo před našimi zraky jedna holčička věku naší Anetky předvedla ukázkové přetočení ze zad na bříško, zůstali jsme jako přimrazení. Manžel říkal: Určitě byla o dost starší… Trošku jsem se uklidnila, ale moc dobře jsem věděla, že zdaleka není jediná jejího věku, kdo to takhle dokáže.
Tahle holčička odjela a přišla další, o dost mladší než je naše Anetka. S úsměvem jsem pozorovala ono miminko a říkala si: Jaké to bylo, když byla Anetka takhle maličká. Úsměv mě přešel v okamžiku, když jsem si všimla, jak dítě bere hračku do rukou, srtká ji do pusinky a po chvíli zahazuje. Matka ji položila na bříško a dítě zvedlo hlavu a tělíčko do polohy, o jaké se nám může snít jen ve vzdáleném snu.

Manžel se na dítě zaraženě díval. Pak pohlédl na naši Anetku a já jsem pochopila, že teď už si konečně i on přiznal, že problém někde bude. Začala jsem mít strašný strach, jestli nemůže být postižená.
Když ji doktorka prohlížela, klepala jsem se trémou. Všechno bylo v pořádku, jen nezvedala hlavičku a nepřitahovala se. A to by přitom už dávno měla. Neuroložka ji vyšetřila a konstatovala, že malá je naprosto v pořádku, jenže… nezvedá se, ve zvedání přední části těla je hodně pozadu, místo aby byla stabilní, plachtí a to rozhodně nen dobře.

Došlo k tomu, z čeho jsem měla strašný strach. Byla nám doporučena Vojtova metoda.

Je těžké s malou nějak cvičit. I když ji dám na bříško, naše dítě je zatvrzelé a odmítá dělat co se po ní chce. Vím, že to umí, jen prostě nemá zájem. Nezajímají ji hračky, není vůbec zvědavá. Když chce, tak umí blbnout s chrastítkem, sleduje okolí a zvědavě pozoruje všechno kolem. Jenže musí chtít.
Takže deníček je trošku depresivní, ale nedá se nic dělat, ne vždy je chuť na humor. Holky, pište co u vás nového.

Všimla jsem si v Psychice, že Resa má Lukáška. Moc jí k němu gratuluju, stále jsem čekala, že sem někdo hodí nějaké info s mírou a váhou, ale nakonec to vypadá, že to bude muset udělat sama Resa. Takže ještě jednou, maminko, moc gratulujíííííí!

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
AnastazieB
Echt Kelišová 7798 příspěvků 16.12.08 22:24

Ahoj Filipino, nejsem vůbec od vás z Těhulovin, ani z Psychiky, ale nedá mi to, abych tě trošku povzbudila…
Vlastní dítě ještě nemám, ale od narození hlídám denně několik hodin holčičku své známé (je jí 9 měs.) a jejího brášku (2r.2m.). Eliška se narodila v březnu, a otáčet ze zad na bříško a zpět se začala asi před dvema měsíci. Ve 4 měs. (tuším, že Anetce jsou 4 měsíce?), rozhodně nedělala nic, co děti jejího věku. Možná na bříšku zvedala hlavičku, ale velmi málo… V 6 měs. byli u neuroložky, ta řekla, že je Eli opožděná o dva měsíce, Vojtovku zatím nenařídila, jen doporučila, aby Eli měla větší volnost pohybu, např. na podlaze. Je totiž pravda, že často pobývala v postýlce, kde měla všechny hračky na dosah a nemusela se příliš snažit. Za dva měsíce všechno dohonila, teď se přetáčí ukázkově a začíná se plazit, je pořád opožděná (některé děti jejího věku už sedí, lezou, stojí…), ale je rozhodně spokojená, pokračuje prostě svým tempem (a důležité podle mně je, že dělá pokroky, ne v kolika měsících). Její brácha byl to samé, dneska je to moc šikovný dvouletý kluk.
Tak cvičte, Anetce to určitě neublíží, na všechno má svůj čas…

 
LuciaM
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 16.12.08 22:41

Fili, neboj, Vojtovka je dobrá vec aj my sme zaostávali a malý mal aj dosť vážne problémy a tak sme cvičili a cvičili… pomohlo  

odporúča sa hlavne plávať, nemáte tam niekde bazénik s cvičením pre mamky s deťmi? u nás na fyzioterapii to máme a vedú to sestričky čo s nami cvičili  

Lucia zo Zebričiek

 
Nafteta
Ukecaná baba ;) 1154 příspěvků 17.12.08 07:17

Ahojky!
Měla jsem podobný problém. Moje Kačenka se narodila v termínu, bez problémů, docela brzo začala držet hlavičku,ale to bylo tak všechno. Pořád jsem pokukovala, kdy se začne překulovat na bříško, kdy zažne sedět.A ono nic. Na bříško se překulila v půl roce a sama si sedla v devíti měsících a zatím, co dětičky kolem už chodily, tak Kačka se teprve sama postavila v postýlce. Je pravda, že lezla. Jako divá. Takže vlastně neměla potřebu chodit. Ale jinak-nic moc. Sousedka se divila, jak to, že Kačka ve třinácti měsísích nechodí. První krůčky nám dala doslova pod stromeček-začala chodit 24.prosince, když jí bylo čtrnáct měsíců..
Všechno dohnala a teď si někdy říkám, jak to bylo fajn, když byla mimi. Ale došla jsem k názoru,že nebyla opožděná. Že se jí prostě nechtělo. A až pocítila potřebu něco provozovat, tak to prostě udělala. Takže nezoufej. Aź Anetka uzná za vhodné, tak se bude koulet a ťapat jak divá.
NAfteta

 
suvik
Nadpozemská drbna 25223 příspěvků 17.12.08 09:09

AhojFilipi, sice taky nemám ještě malýho na světě, ale buď v klidu prosím tě. Můj synovec se narodil počátkem května oproti tvé Anetce má o dost náskok a taky se ještě sám nepřetočí. Je to lenoch :-). Ale určitě to dožene. Mě se to říká, připomeň mi to až tady budu za rok vyšilovat já, ale myslím si, že každý dítě je fakt jiný a Anetka bude v pohodě :-). Dík za deníček, Resa se snad ozve… :-)

 
Boriska
Extra třída :D 12331 příspěvků 17.12.08 12:14

Filipi  -nezoufej, tvá lékařka ví, co dělá, když ti doporučuje Votkovku, ta je zázračná!, neboj, cvičení sice půjde ze začátku ztuha, ale zvyknete si časem obě :-), a hlavně bude to mít výsledky, vůbec se nemusíš bát. Po chvilce cvičení malá bude dokonce napřed před ostatními, viděla jsem to na vlastní oči u malé od sestřenice. Tak držím palečky, ať vám to krásně jde.

 
Foltexka
Kecalka 393 příspěvků 17.12.08 12:31

Ahoj Filipi, s malou cvičíma od narození - porod, jak už jsem psala, byl ukončen kleštěma a malá byla asymetrická, preferovala jednu stranu, při pasení se pořád klátila na jednu stranu a vida - cvičily jsme pár dní a vše vymizelo. Teď zase trénujeme přetáčení tak, aby nedělala luk. Udělaly jsme si z toho spíš přednost - teď když je venku ošklivo a nedá se tam být celý den jako v létě, cvičením krásně vyplníme čas, vojtíme 3× denně a malé se to líbí, musím ale vychytat dobrou náladu. Taky jsem z toho byla ze začátku trochu nešťastná, ale když vidím ty pokroky - neměnila bych. A taky když vidím na cvičení ty maminky, co mají opravdu postižené děti a ještě se dokážou usmívat a všechno perfektně zvládají, tak se za svou počáteční „slabost“ skoro stydím. Přeju hodně zdaru - opravdu to není žádná tragédie.

 
DanaCe
Echt Kelišová 8706 příspěvků 17.12.08 15:55

Ahoja,
tak jsem tady s malým povzbuzením taky.
Když byly našemu Matýskovi tři měsíce a byli jsme na prohlídce, tak nedělal naprosto nic. V průkazce bude mít navždycky napsané - opožděný kojenec. Nakonec přesně v roce chodil. Holčička od kamarádky uměla všechno jak má být, jen se nedokázala přetočit ze zad na bříško. Už lezla, seděla a toto prostě neuměla nebo nechtěla. „Naučila se to, až začala chodit“. Zvláštní, ale je to tak.  

Cvičení je náročné, ale určitě pomůže. I my jsme cvičili a hodně malého nosili na předloktí za bříško. Jako měla jsem ho položeného na ruce bříškem a koukal po pokoji. Nebo měl rád cvičení na balóně. Takové to povalování, to musel vždycky zatnout všechny svaly. Uvidíš, že bude vše OK!!!  

Dana z maminkou z emimi…

 
beeuska
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 18.12.08 16:41

Filipinko, jak já ti rozumím. Já návštěvu neurologie v Kubových 5 (korigovaných 3) měsících obrečela, že bude postižený. Verdikt - opožděné vzpřimovací reflexy.  Měli jsme ale ohromné štěstí na rehabilitační sestru, která u nás ve městě cvičí Bobathovu metodu, která je úžasná, účinná, děti nepláčou, je to založené na zafixování různých pohybů a mechanismů do paměti. Doporučuji všem, zjistit si, zda u vás ve městě není nikdo, kdo by ji cvičil, opravdu to stojí za to. Vojtovka je taky účinná,ale není zaměřena na individuální problém dítěte a je to taky hrozné „trápení“ dítěte, i když samozřejmě mnohdy nutné a vždy účinné.
V deseti měsících jsme docvičili, Kuba vše dohnal a dnes je to úžasně aktivní kluk :-) Filipi, bude to dobré, jen je Anetce třeba trošku pomoci, holt si na svět trošku pospíšila. Držte se a depku zahod stranou. Máte úžasné dítě a to si denně aspon 20× s manželem opakujte :-)))

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 20.12.08 09:17

Filipi vůbec se s tím nestresuj, nektera decka jsou proste línější a dětský vývoj taky neprobíhá úplně stejně. Bylas u lékaře a určitě zůstáváš v péči, takže rozhodně nemůžeš nic zanedbat.
porovnávání výkonu miminek je známý sport, kterým se maminky vzájemně deptají. ALBERT einstein do 5ti let vůbec nemluvil a myslelo se, že je retardovanej.

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 20.12.08 13:11

Holky, děkuji za podporu, už jsem se z toho trošku vzpamatovala, snažíme se doma cvičit a po novém roce se uvidí. Zatím pořád nejsem rozhodnutá, ale kdyby jí to mělo pomoct, tak určitě na tu vojtovku půjdeme, jen ji nechci zbytečně trápit, když je třeba jen trošku pozadu a za měsíc by to třeba dělala tak jak tak. Ona má tendenci se plazit, ale přeskočila to zvedání na ručičkách.   Pudli, já nějaké pokroky vidím, ale fakt nepatrné, jedna ručka jí pořád ujíždí, ona tu hlavu zvedne hodně vysoko, když chce, ale  nedrží se na těch ručkách, vzpíná se spíš na bříšku a měla by na rukách, pěstičky má zavřené, otevře jen občas a pořád povoluje tu jednu ruku,my ji přitáhneme k tělu a ona jí zase ujede. A když ji zvedáš za ruce z leže, už by měla přitahovat hlavu, ale zapadá. Mimochodem, držím palečky ať je s Pudlíkem vše ok, myslím na vás na oba, držte se, chtěla jsem napsat i do Psychiky, sleduju to, ale nechtěla jsem čeřit vody, však to znáš, těhna či mamina mezi neplodnicema… Ještě bych přišla k úhoně. A vítám tě v Těhulovinách, teď oficiálně patříš i mezi nás a já jsem moc ráda, že tomu tak je.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 21.12.08 08:46

filipi to je paranoia, všichni by byli rádi, kdybys psala do psychiky, nakonec suvik tam píše a nikdo jí neubližuje. Naopak, holky z psychiky sem nechoděj kvůli depině, tak musíš ty za nima. samozřejmě se nesmíš rozepisovat o blahu mateřství.
Já taky asi budu chodit hlavně do psychiky, mezi náma, tady chcípl pes.

 
suvik
Nadpozemská drbna 25223 příspěvků 22.12.08 17:32

Kde nic tu nic? Vy už jste to holky s tímhle deníčkem zabalily nebo co? :-)))) Píšu sice taky hlavně do Psychiky, ale klidně piště i sem ne? O dětech stejně je lepší napsat semhle a neříkejte, že u vás není nic novýho? :-)  

No, každopádně přeju pěkný vánoce všem, maminám i nám těhnostavným, pěkně si to užijte a mějte se zatím fajnově! Třeba i ten sníh pak nějakej napadne… :-)

 
villa
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 23.12.08 12:40

Krásné Vánoce a šťastný Nový rok 2009 a všem maminkám, miminkám a těhulkám plno zdravííííí a všem splnění jejich největších přáníííííííí!!!!!!!

 
resa
Kelišová 6361 příspěvků 27.12.08 10:53

Ahojky holčiny… Omlouvám se, že jsem takhle dlouho nepsala, ale je toho na mě prostě moc a totálně nestíhám… A navíc jsem si po přečtení Filipinina deníčku říkala, že nebudu zanášet naše dílčí problémy a starosti. A až bude chvilinka času, přihodím popis porodu a všechno, co mě k tomu napadlo…:o) Takže, Filipi, Suvíku, nezanevřela jsem na Vás, jen mě to trošku překvapilo (a navíc jsme kvůli novorozenecké žloutence byli o trochu dýl v porodce a holt se nám to protáhlo).:) resa
Jinak tady je naše malé přáníčko k Vánocům

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 27.12.08 21:52

Resa: Jůůů, ten je ale maličkej! To ani není možný že Anetka byla kdysi taky taková! My měli žloutenku taky, ale zkombinovalo se to s inkubátorem tak jsme si to díky ní protáhli jen o 4 dny a celkově tam pobyli 8. Na popis porodu se těším a jsem ráda že jsi na nás nezanevřela :-)) Holky na Těhuloviny nějak zapomínají, ale asi toho mají moc. My zvládáme super, jsem ráda že kojím, i když jsou pořád nějaký problémy, tak s tím nic nenadělám, hold nedonošený miminko je nedonošený miminko.

 
resa
Kelišová 6361 příspěvků 28.12.08 18:07

Ahoj, Filipinko… Doufám, že už je u Tebe lepší nálada. My jsme byli na wellness programu jen o jeden den navíc a teď se žloutenkou pořád bojujeme. Spinkáme u okna a vítáme sluníčko, které teď konečně na nás vykouklo. :o) No rostou hrozně rychle.:o) resa

 
kacicka
Kecalka 114 příspěvků 29.12.08 20:34

Ahoj holky,
vsem vam take preju krasny novy rok a snazilkam, aby uz se konecne naplnilo jejich nejvetsi prani.
Reso, nas Jakub ma taky zloutenku - uz druhy mesic. Zkousela jsem i prevarovat mliko, ale zda se, ze s velmi malym ucinkem. Svetla velmi pomalu. Taky ted vitam kazdy paprsek slunicka a sluni se - nahacek. Tak at je tech hrejivych paprsku co nejvic.  

 
resa
Kelišová 6361 příspěvků 29.12.08 21:12

Kačičko, jejej, už druhý měsíc? To je vážně síla… Já ani nevěděla, že takhle dlouho nechávají… Zítra jdeme k dětský-a jestli to nebude lepší, budou odběry a pak nejspíš wellness program… Dokonce už jsem se i domlouvala s našimi, aby mi domluvili místo na kojeneckým-znají se s primářem dětskýho tam, odkud pocházím… Ale dva měsíce mi vážně přijdou hodně dlouho.:o(((
A jinak-holčiny-chci se moc omluvit za hrubku, co máme v přáníčku-přirozeně tam má „nový rok“. Moc se omlouvám. resa

 
villa
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 31.12.08 12:35

Ahoj holky,
teďka toho bylo kolem Vánoc hooooodně, tak se hlásím se zpožděním. U nás nic nového, akorát hezky rostem, s Tomáškem už se dají dělat takové ty krásné vilomeniny, hezky drží hlavičku, tak si myslím, že bude jen otázka pár týdnů, že mu hlavičku už úplně přestaneme držet - jupííí :o) Už se sám převrací z „koníčka“ na bok atd…no prostě nám dělá jen samou radost :o)
Resiiii, moc gratuluju k Lukáškovi, ať Vám dělá jen samou radost a ty ať jsi brzo úplně fit a ať už máte za sebou 6nedělí. Aspoň já jsem se po tom 6nedělí tak nějak dala dohromady a začala jsem věci kolem malého zvládat úplně v pohodě, tedy až na tu rýmu, co jsme dostali :o(  tak ještě jednou gratulujiiiiii mamčo!!!!!!
Filipi, mrzí mě, že pořád něco zlého vykukuje na povrch, ale já si taky jako ostatní holky myslím, že děti jsou individuální, tak proč je takhle hromadně srovnávat. Anetka to všechno rychle dožene, vždyť je to velká šikulka! Ale jinak ti s tím strachem úplně rozumím. Já jsem malému před pár týdny objevila na týlu hlavičky nějakou bulku, měla jsem zrovna namířeno k dr., takže jsem tam byla úplně první, vynervovaná a šíleně vystrašená, ale dr. mě uklidnila, že je to jen nějaká uzlinka a to prý nevadí…uffff! Já se fakt strašně bála,  co to bude!  

HOLKY moc a moc vám přeji ať je ten další rok ten nejlepší a ať se máte s bříškama nebo s miminkama v náručí krásně! A nakukujícím snažilkám přeju neuvěřitelně moc štěstí ve splnění největšího snu!!!!
mějte se krásně a fajn silvestra! pa villa

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 01.01.09 12:10

Holky, ke žloutence, nás pustili s hodnotama 230 a po odběrech za měsíc bylo všechno ok. A to jsme vůbec nesvětlali. Nám říkala doktorka, že kdyby ty hodnoty po testech nebyly dobrý, musely bysme zpět do nemocnice. A to nám Anetka pár dnů po porodu připadala fakt dost žlutá.
Villa: Problémy jsou a vždycky budou. Doufám, že v novém roce už bude všechno jen a jen dobré, snažíme se teď najít něco k bobath terapii, je prý míň bolestivá, tak snad…

 
villa
Zasloužilá kecalka 706 příspěvků 06.01.09 10:56

Holky, tak kde to vázne??? :o)

Vložit nový komentář