Těhuloviny a (Z)matkoviny- 31. část - Advent

Těhotenství

Pomalu se nám blíží Vánoce a protože bych tentokrát chtěla trošku odbočit od klasiky psaní o dětech (tedy, především o tom vlastním :) ) tak jsem se rozhodla pro deníček z trošku jiného soudku.

Za týden a jeden den tu máme první adventní neděli, tedy takové symbolické odstartování vánočního času. V ten den se v našem městě poprve rozsvítí vánoční výzdoba, na náměstí se rožne velký jehličnan, v podvečer doma zapálíme první ze čtyř svíček na věnci.
Nejsem věřící, přesto má pro mne tohle období zvláštní kouzlo. Stejně jako každé dítě, i já jsem milovala Vánoce a všechno s nimi související. Ráda jsem s maminkou myla okna, protože už to nebyla jen rutinní práce, ale PŘEDVÁNOČNÍ ÚKLID. Bavilo mě chodit k babičce a pomáhat jí s perníčkama a cukrovím, protože to nebyl jen obyčejný koláč, ale třeba linecké, které se pak jedlo o Vánocích. Každý takový detail mě přibližoval k onomu dni D. Stejně tak nesmím opomenout hejna vran (u nás se říká Kavoň), které zpravidla začátkem listopadu, někdy i dříve, přilétaly na pole u našeho domu a svým hlasitým krákáním nám dávaly najevo, že zima už se blíží.
Láska k Vánocům mi zůstala dodnes. Později, když jsem byla starší a dala se dohromady se svým současným manželem, každoročně jsem plenila okolní jehličnany a vlastnoručně jsem vytvářela adventní věnec. Ten první, to byl jen takový pokus. Příští rok už jsem ale pár fíglů odkoukala a také jsem se naučila používat jiné jehličí než smrkové (protože to opravdu do týdne opadá). Letos už tvořím věneček i pro maminku a babičku, stejně jako loni a moc mě to baví. U rodičů jsem to nesměla, ale doma si dle libosti ozdobím byt, decentně, ale svátečně. V první adventní neděli vytahuji i vánoční ubrus a rozsvěcuji svícínek v kuchyni za oknem.
Příští týden hodlám využít k domytí oken a následnému zavěšení ozdob. Vytvořím věnec, trošku mě mrzí, že to letos bude bez sněhu, nejkrásnější vzpomínku mám totiž na den, kdy jsem šla plenit naše jehličnany, brodila se v křupavém čerstvém sněhu, za krk mi chumelilo a já se pak cítila kouzelně vánočně.
K začátku Vánoc pro mě také patří každoroční výlet do Rožnova - do skanzenu. Každý rok, letos to připadá na 12. prosince, je tam akce s názvem Vánoční jarmark a Vánoce na dědině, kde v každém z domečků předvádí nějaký starý zvyk či řemeslo, které patřilo k dávným dobám. Po skanzenu běhají různé bytosti patřící k dávným tradicím, na Jarmarku se prodávají hezké věci (medovina, levandule, kusy jmelí, perníčky, cukroví, všude je dost Kyselice, atd…).
Opět, nejkrásnější výlet byl pro nás ten před cca 3 lety, kdy bylo všude plno sněhu, křupalo to pod nohama, chumelilo… Minulý rok to bylo taky prima, ale to už jsme byli ve 3 (Anetka v klokance), venku téměř 10 stupňů nad nulou, všude bláto… I tak to mělo své kouzlo.
A co vy? Jak se připravujete na Vánoce? Co je pro vás předzvěstí těchto svátků, co máte rádi? Jaká je vaše nejhezčí vzpomínka, nebo zvyk? Chystáte se na pečení, na úklid?

Hodnotilo 4 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Mufina
Extra třída :D 12776 příspěvků 21 inzerátů 21.11.09 09:37

Filipi, to je hezký :palec: Taky mám vánoce hrozně ráda a obvykle taky na první adventí neděli dávám výzdobu. Ráda peču cukroví, uklízím a nakupuju dárky a vůbec všechny ty přípravy. A taky jsem ráda u našich, hlavně na Štědrý den - jenom tam má ten den to pravé kouzlo. Žádný shon a spěch, je to spíš den klidu, rozjímání a vzpomínání na ty, co už s námi nejsou. Dopoledne vždycky u pohádky zdobím stromeček (v posledních letech mě ale štvou v televizi, protože žádné kloudné nedávají, tak pouštím z DVD Tři oříšky), po poledni se objedou hřbitovy a pak se chystá večeře. Všechno je spíš takové skromné, žádné tuny jídla atd. není to přece svátek obžerství a stejně, jak se člověk celý den postí, tak pak má po polívce dost :-D Na Boží hod chodíme na vycházku do lesa, na Štěpána vždycky koledujeme (i když už jsme velcí) - samozřejmě jenom symbolicky u rodičů. Když žili prarodiče tak jsme chodili s koledou na rtech taky k nim, to bylo hezké. No prostě idyla.
Proto taky nemůžu být o vánocích u tchánů - tam je to fakt svátek jen o jídle, Štědrý den je prakticky stejný jako Silvestr. Celý den jen chystají jednohubky a chlebíčky. Když mi to manžel poprvé řekl, že tohle na Štědrý den dělají, tak jsem čuměla jak blázen. A že k večeři jí vinnou klobásu a vepřový řízek :roll:
Já jsem prostě ač nejsem věřící byla vychována spíš v duchu křesťanských tradic. Asi proto, že moje bábička byla silně věřící a vždycky moc hezky povídala o Ježíškovi. Taky mám teď velký problém se Santou a jsem alergická na červené čepičky, soby a rolničky :roll:

 
Vlaďka28
Echt Kelišová 9736 příspěvků 21.11.09 09:46

Krásný příspěvek. Já mám vánoce hrozně moc ráda a i vše kolem, přesně jak jsi to napsala. Ráda peču cukrovíčko, protože ta vůně co se line z kuchyně je přeci už vánoční. Nejkrásnější chvíle jsou pro mne, když jdeme na procházku a koukáme lidem do oken, kde září vánoční světýlka v oknech, to mi připomíná dětsktví, kdy jsme tak chodili na procházku s rodiči.

 
Filipina
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 21.11.09 19:35

Holky, obě jste to napsaly krásně a mluvíte mi z duše! Vlaďka s těma vánočníma světýlkama, tohle taky zbožňuju, procházet se po sídlišti a sledovat kdo má co za oknem, jak to bliká a svítí, nejhezčí jsou právě ty sbícínky! Taky se mi líbí výzdoba města, máme tu docela hezké vločky.

Mufi, u nás by Štědrý den u našich neprošel (manžel) ale mně by to taky někdy lákalo, bylo by to stejné jako když jsem byla malá. To má to kouzlo, tu vůni. Když jsem byla dítě, u babičky se házelo bačkorou, třáslo se šeříkem (třesu třesu bez, pověz ty mi, pes, kde můj milý dnes :mrgreen: ) Pouštěli jsme oříšky, doma hrály koledy… Máma chystala a já jen čekala.

Letos budeme muset stromek nazdobit o den dřív, s malou by to nešlo, ale aspoň bude dýl čučet. Jinak mi taky připadá že pohádky nic moc, ani ty filmy, např. Prety woman mi příjde na Vánoce vyloženě nevkusná. Mám ráda Popelku, teď mě ještě nadchl Anděl páně, to je taky moc hezké a české. Santa mě docela štve, je to sice hezká postavička, ale u nás chodí někdo úplně jiný.

 
Mufina
Extra třída :D 12776 příspěvků 21 inzerátů 21.11.09 20:17

Filipi, já mám štěstí, že má manžel velmi dobré vztahy s mými rodiči (v něčem možná lepší než s jeho vlastními) a navíc jemu je to jedno kde bude, takže se mi podřídí. Dvakrát jsme byli na Štědrý den sami, ale mě to přijde takové smutné, jenom ve 2. No a naši už jsou taky sami 2, tak jsme si řekli, že by nebylo špatné být pohromadě. Tchánovci mají společnost švagrů, tak jim to nevadí, že u nich nejsme a jezdíme k nim na Silvestra.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 22.11.09 15:46

deníček moc hezký, jen malá technická

Tak jen pro jistotu - protože to jistě víte.
manžela každý rok rozčiluje, jak vánoční doba začíná v září a končí 26 prosince, kdy už vidíme stromečky u popelnic a v obchodech se začíná slavit valentýn.

Takže Vánoce začínají 25.12, maximálně tak 24 ale opravdu až večer po setmění (tzv. vigilie (bdění), slavení svátku už za soumraku předchozího dne, jako židi drželi sobotu už od pátečního večera) a končí až neděli po třech králích, tedy cca do nějakého desátého ledna stromeček nevyhazovat !!!
Advent rozhodně nejsou jakoby malý vánoce, ale doba určena k postu, přípravě na svátky. Takže kdo to chce prožívat fakt jak se má, tak žádný svářo a horký kaštany na vánočním trhu o adventu, ale půst a rozjímání.

 
Mufina
Extra třída :D 12776 příspěvků 21 inzerátů 22.11.09 17:34

Jo, jo Pudli, já vím, vždyť dřív ani Štědrý den nebylo volno, ale chodilo se normálně do práce a moji prarodiče vůbec nebyli zvyklí to slavit jako svátek.

 
tygr
Kelišová 5264 příspěvků 22.11.09 19:48

Však stromeček do Tří králů je u nás tradice :mrgreen: Loni jsme ho měli do února - přijela neteř, tak u nás měla druhého ježíška :mrgreen:
Jinak u nás zdobíme perníčky, už se moc těším! A věnec jsem zkoušela loni (no moc se mi nepovedl), letos na to nebudu mít bohužel čas. Ale třeba nám tu Filipi k tomuhle krásnýmu deníčku nafotí i postup :oops: :-P
Jo a jen tak na okraj - dávejte pozor na to, aby spolujezdec vašeho dítěte byl připoután, vím o čem „mluvím“ :roll:

 
LindaKa
Závislačka 3990 příspěvků 23.11.09 12:51

Filipi - tak to se ti opravdu povedlo, je to moc krásné vánoční zamyšlení.
Pudla promine, ale pro mě mají vánoce pohanský nádech - věnec, stromeček, „pohádka“ o narození Ježíška (to je pro mě jiný Ježíš, než ten velikonoční křesťanský), jmelí atd. - prostě tako přírodní symboly, oslavy slunovratu, zrození, koloběhu života, obratu od tmy ke světlu, od horšího k lepšímu, vzpomínka na ty, co s námi nejsou, atd.
Pečení cukroví si užívám, úklid už míň, věnec kupuju zelený a sama ho jen zdobím, koledy miluju ty „moje“, co jsem poslouchala s našima jako malá (byla to vinylová deska Koledy evropských národů, mám ráda ty francouzské, anglické, jihoslovanské - ty české mě, nevím proč, moc neberou), doma pálím svíčky o sto šest a vytvářím vánoční výzdobu v bytě - všechno je rázem slavnostnější.
Se Santou mám velký problém, přemýšlím, jak ho Ozzákovi taky zhnusit, aby nevyžadoval vánoce v americkém stylu, mám strach, že děti vůči téhle masáži moc imunní nejsou. Vadí mi vánoční písně 24 hodin denně v rádiu Jankem Ledeckým počínaje a Frediem Mercurym konče a taky nesnáším předvánoční davy v obchodech.
Ale jinak se hlavně těším, až už Ozzák bude mít trochu rozum a budeme vánoce chystat pro něj - to bude nádhera!

 
Demi
Závislačka 3816 příspěvků 23.11.09 14:02

Ahoj Filipi, já nepatřím do tvého deníčku, ale tenhle adventní mě zaujal :palec:

Jsem věřící a doba adventní má pro mě kouzlo očekávání. Každý rok mě nově fascinuje, a příběh o narození Lásky prožívám hodně. Ikdyž také ráda peču, chystám, nakupuji dárky, přes to se snažím odlišit, co je podstatné - podle mě pokoj a radost v srdci, dobré vztahy v rodině i mezi lidmi, nenahradí nic, co se dá koupit.
O adventu nedržíme nijaký půst, snad jen doma s dětmi zpíváme koledy, povídáme si o tom, co bylo kdysi v Betlémě, o pastýřích, o andělech, o svaté rodině. Svíce na adventním věnci hoří i u nás, ale se dvěma kluky nestíhám vyrobit vlastní, takže máme koupený. Ale většinou jej dozdobím zlacenými šiškami, a pro vůni i větvičkou jedle nebo borovice.
Před Vánoci se starším synem na trhu nakoupíme různé druhy hvězd a dalších vánočních ozdob a rozvěsíme je po bytě i na stromeček.
K Vánocům u nás patří i účast na mších (Půlnoční vynecháváme), které jsou pokaždé nádherné. Děti obvykle obdivují Betlém - no nejen děti :wink: .

Vzledem k tomu, že v termínu od 22. - 25.12. očekávám narození třetího dítěte, tak letošní Vánoce budou skutečně požehnané :srdce: .

Ahoj, Demi(36tt)

 
tygr
Kelišová 5264 příspěvků 23.11.09 19:50

Lindi,
neboj já si mylsím, že Ozzák bude mít určitě JEŽÍŠKA! My se včera nasmáli u zpráv, kde v americe uvízl kluk v komíně a říkali, že už je to xtý případ ten rok - to maj z toho jejich Santy :D :D :D
Věřím, že i pro naše děti bude mít Ježíšek to pravé kouzlo a né nějaký červený děda ;-)

 
tygr
Kelišová 5264 příspěvků 23.11.09 19:59

Beeusko,
jak je malému?

 
Liz
Ukecaná baba ;) 1938 příspěvků 24.11.09 16:02
Filipinko

Dekuji Ti za krasne poctenicko. Tvoje denicky jsou tak zajimave napsane a tak dobre se ctou, ze jsem si je precetla vsechny :-) Mela bys premyslet o spisovatelske draze, myslim, ze by ses rozhodne neminula povolanim :-)

Moc Ti gratululu k Anetce, je opravdu krasna.

Tvuj posledni denicek Advent me uplne vtahnul do krasne atmosfery adventu v Cechach.
Trosku me mrzi, ze to letos nezaziju, jelikoz ziju v Anglii a
momentalne jsem ve 20tt, tak se mi moc nechce cestovat. Ale tesim se, ze za nama letos prijede moje mama a segra.
Jinak jezdime na Vanoce domu.

V Roznove ve skanzenu jsem jednou byla a uplne si dokazu predstavit jak to tam musi byt krasne na Vanocnim jarmarku.

Preju Tobe, Anetce a vsem snazilkam, tehulkam a maminkam, ktere sem chodi krasny advent a pohodove Vanoce

 
beeuska
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 24.11.09 23:11

Ahoj… Fili, dík za deníček - hezký :wink:
My Vánoce slavíme už cca 8. rok u tchánovců, jsou skvělí. Loni jsem oznamovala Vítečka :srdce: , letos bude „pod stromečkem“ :-) Vánoce jsou nejkrásnější, když jste dětmi nebo máte sami děti … Kuba to vnímá letos asi nejvíc, už ví, že bude stromeček, hlavně jsem ráda, že budem celá rodina zase pohromadě… peněz je málo, ale možná právě proto se nám podaří klukům vštípit, že o hromadě dárků to není :wink:

Tygře - dík za optání, kluci už jsou úplně v pohodě :dance:

 
kamiŠ
Generální žvanilka 23632 příspěvků 25.11.09 12:37

Beu, to je dobře!!!!!!!

 
LindaKa
Závislačka 3990 příspěvků 25.11.09 14:54

Beeu - dlouho jsi nebyla v HT…jsem ráda, že jste už zdraví.

Takový krásný vánoční téma a venku je slunce a teplo jak v květnu! :-D

 
resa
Kelišová 6361 příspěvků 30.11.09 22:16

Ahojky holčiny!
Filipinko, Tvůj adventní deníček mě zasáhl naprosto do živého. :-D Adventní i vánoční čas jsem prožívala každý rok, ale s Lukáškem je prožitek tohoto magického období dvojnásob umocněný. A zvlášť když kolem mě dvacekrát proběhne a vezme si sebou tu větvičku na věnec, tu ozdobu na větvičky, sápe se po formičkách na perníčky nebo se alespoň dožaduje světýlek v kostele. Před rokem jsme dostali k Vánocům ten nejkrásnější dárek-Lukýska. Takže letošní advent je pro mě neodmyslitelně spojený se vzpomínáním na to, jak to před rokem bylo-a adventní a vánoční zvyky jdou tak nějak samovolně. :-D A abychom těmto krásným svátkům dodali hlubší nádech, rozhodli jsme se na první svátek vánoční konvalidovat naši občanskou svatbu před Bohem. resa

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 03.12.09 15:05

se musim pochlubit OTOCIL SE NA BRISKO 2X !!!!

 
tygr
Kelišová 5264 příspěvků 03.12.09 19:39

pudlo :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
To je čiperka! to ten můj lenoch začal na bříško až teď, do té doby nechtěl, za to z bříška na záda to měl hned :D :D :D Teď už přišel že na břišku si plno věcí podá, hrozně se mu tam líbí, koulí se nám po baráku a koulí se mi i ve vaně 8-o :mrgreen:

 
Laya
Kelišová 6398 příspěvků 07.12.09 13:50

Ahoj všem,
nějak jsem tu dlouho nebyla, byli jsme na dovče, teď zase na horách, odešel nám PC bez rozloučení, no prostě furt něco…
Novinky u nás, Lucie má konečně první zub, leze po čtyřech dozadu, sama si sedne a když se jí chce tak si o mě i stoupne.

Kostěj je šikulka. :potlesk:

 
beeuska
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 07.12.09 20:07

Ahojte :-)
Tygře, ted jsem pročetla váš deníček, teda, to byla hrůza s tou autonehodou, to jste zažili strachu, co? :srdce: no chvála bohu za utosedačky, fakt!
Mrzí mě, že má Ondrášek problémy s oušky, tak snad bude brzy líp. Ty stránky má fakt krásně vedené! :palec:

u nás je vše při starém, Vítek poslední dny přímo neskutečně jí, asi zase roste :huban: Konečně začal baštit příkrmy bez řečí, a když mu dávám přesnídávku nebo banán a mám prostoje, tak mě „seřve“ :-)) Zítra jdeme na 2.hexu, jsem zvědavá kolik v 7měsících váží a měří.

 
beeuska
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 07.12.09 20:08

Layo, Lucka je teda divoch! 8-o :potlesk: se nenudíte, co ? :wink:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 08.12.09 08:39

hele holky, nechcete nektera nositko Mei Tai Asia plus za 600 + postovne? podle popisu lehce seprane popruhy. odpovedeli mi z obou inzeratu a je mi to tedka trapne. jedno uz jsem zaplatila.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 08.12.09 08:46

beeu jsem chtela okomentovat, ze miminka maji v pulroce zdvojnasobit vahu a vitecek ji tak zpetinasobil, ze :-)))

 
beeuska
Ukecaná baba ;) 1059 příspěvků 08.12.09 12:16

Pudli, Vítek ji zesedminásobil :lol: Váží 7 kilo rovných, měří 62,5cm. I tam urazil kus cesty …24cm za 7 měsíců. Dostal pigáro a spinká.

 
Laya
Kelišová 6398 příspěvků 09.12.09 15:09

Vítek je šikulka, ty jo už je to kus chlapa.

Lucka má dneska poprvé teplotu 38, tak je mírně řečeno protivnoučká. :wink:

Vložit nový komentář