Těžká preeklampsie podruhé

Porod

Jmenuji se Petra a je mi 26 let. Je to už podruhé, co píši deníček o porodu. O Bylo to v roce 2010, kdy jsme poprvé prožívali předčasný porod. Bylo rozhodnuto k akutní sekci už v 28. tt. Těžká preeklampsie a následné odlučování placenty způsobily akutní ohrožení na životě mého i miminka.


2 komentáře


2 komentáře


2 komentáře


11 komentářů


3 komentářů

Miminko se narodilo s porodní váhou 850 g a 34 cm a my ji dali jméno Anetka. Každý den po dobu 70 dní jsme za ní dojížděli do nemocnice, kde ležela na oddělení intermediární péče, než jsme si ji mohli odvést domů. Často vzpomínám na tu dobu plné strachu a bolesti, ale také naděje a víry. Bylo to krušné období ale zvládli jsme to všichni tři. Anetka již má 3 roky a 4 měsíce, když tento příběh píšu, a je to naprosto zdravá, šikovná holčička.

Rok po jejím narození jsme se i po tak těžkém období rozhodli pořídit ji sourozence. Znali jsme všechna rizika, ale pevně jsme doufali, že tentokráte miminko donosím do termínu. Cesta k miminku byla však mnohem komplikovanější, než jsme čekali. Po dvou letech snažení jsme byli odeslání na vyšetření. Tam však přišlo rozhodnutí, že přirozenou cestou nemůžeme mít zdravé miminko. Byli jsme v šoku, avšak touha po dalším miminku byla silnější. A tak nastal kolotoč injekcí a prášků. Bylo mi odebráno 13 vajíček, z nich ale zůstalo pouze jedno jediné zdravé embryjko. Díky preimplatační genetické diagnostice jsme věděli, že to bude holčička. V ten okamžik, kdy nám to paní doktorka oznámila, jsem věděla, že to bude bojovnice jako její sestřička. A když si vybojovala tento těžký start, zvládne už všechno.

Druhý den po ET jsem vnitřně cítila, že se embryjko zahnízdilo a opravdu 6. den mi to potvrdil i těhotenský test. Nekonečná radost byla, když nám paní doktorka po pár týdnech ukázala, že jí bije srdíčko. Všechno probíhalo v pořádku. První screening vyšel fantasticky. V 16. tt. jsem začala cítit první pohyby. Druhý screening dopadl taky perfektně. Překonali jsme pomyslnou hranici pro záchranu miminek. A já věřila, že nás předčasný porod nepotká.

Když jsme došli do týdne, ve kterém se narodila Anetka, bylo to neuvěřitelné, ale od této doby byl pro mne každý den novým, něčím nepoznaným. Modlili jsme se za každý další den, kdy je miminko v bříšku. V 29. týdnu mi však vyskočil tlak,, a tak jsem musela začít brát Dopegyt. Vnitřně jsem cítila, že něco není v pořádku, ale nechtěla jsem si přiznat, že by se všechen ten strach, co jsme prožívali u Anetky, opakoval.

O pár dní později nastal zvrat. V moči se objevila bílkovina a já byla nucena nastoupit do porodnice na hospitalizaci. Bylo to pro mne šílené opustit Anetku a nevědět, na jak dlouho v nemocnici budu muset zůstat. Po 6 dnech však bylo rozhodnuto. Vysoký krevní tlak, velké otoky a bílkovina v moči, která převyšovala horní hranici a začala ohrožovat mé ledviny, zapříčinila verdikt lékařů k ukončení těhotenství akutní sekcí.

V tu chvíli se mi zastavilo srdce, zaplavila mě obrovská vlna vzpomínek a emocí na první předčasný porod. Nemohla jsem uvěřit tomu, že je to tu zase. Opět nedonosím miminko a ono zůstane samo v nemocnici. Nemohla jsem ze sebe vydat ani hlásku, jen jsem ustavičně plakala a nedokázala jsem to zastavit. Nenáviděla jsem svoje tělo a otázky typu: „Proč? Proč já? Proč nám není přáno donosit zdravé miminko?“ jsem měla plnou hlavu. Neustálé opakování věty od lékařů: „Nebojte se, vždyť už jste předčasně rodila. Vy i miminko to zvládnete!“ mě opravdu neutěšovaly a táhly mě dolů do větší deprese. Věděla jsem, že to zvládneme, ale ten pocit bezmoci si nikdo, kdo něco podobného neprožil, nedokázal představit.

Já to prožívala osobně už podruhé. Miminko se narodilo 2.9.2013, 13:44 v 32+0 tt s porodní váhou 1600 g a 42 cm a my ji dali jméno Nikol. Toto jméno jsme dali proto, protože to v českém překladu znamená vítězka nad lidem, a my věděli, že nad tímto těžkým startem vyhraje jako její sestřička. První větu, kterou jsme nezávisle na sobě s manželem vypustili nad jejím inkubátorem byla: „Proboha, ta je obrovská!“ I když byla neskutečně malinká, já i můj manžel jsme nedokázali uvěřit tomu, že Anetka byla o polovinu menší, než toto malé miminko, co leží v tak obrovském inkubátoru.

Ač je to nečekané, tak Nikolka měla horší stupeň respirační dechové tísně než Anetka, která se narodila ještě o měsíc dříve. Poprala se s tím ale skvěle. Začala přijímat mateřské mlíčko a rychle přibírala na váze. Všechny testy vyšly na jedničku a my se pomalu začaly chystat na odjezd domů.

Po 28 dnech ulehla poprvé do své postýlky a poprvé ji také viděla její sestřička. Byl to silný okamžik, když jsem uviděla ty dvě, jak se drží za ruku. Naše velké bojovnice už jsou spolu. U Nikolky nebyly zatím objeveny žádné následky nedonošenosti a my pevně věříme, že se ani neobjeví. Momentálně v deseti týdnech od narození dosáhla váhy 4 kg a 51 cm. Dokonce už hezky pase koníčky, je neskutečně šikovná.

Závěrem bych chtěla dalším rodičům předčasně narozených dětech vzkázat: Nejdůležitější je těmto kulíškům věřit. Oni mají obrovskou sílu poprat se s tímto těžkým startem. Každé předčasně narozené miminko si zaslouží bojovat. Je to životní situace, která člověku úplně změní život.

Hodnotilo 64 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
yse
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 28.11.13 00:14

Krásně napsané a ten závěr mě dostal nejvíc :potlesk:
PS: Taky mám nedonošeňátko

 
Měsíčnička
Extra třída :D 14725 příspěvků 28.11.13 03:58

Tak ja prvni tehu preeklampsie od 34.tydne a porod vyvolany v 37.tydnu a nasledny hellp syndrom a selhani jater a ledvin. Vsichni jsme dopadli dobre. Druhy porod ve 32.tydnu ukoncen pro tisen miminka akutni sekci.
Prave s malou lezim na imtermeiaru… a snad pujdeme brzo domu.
Byla narozena 32+2 s vahou 1810g. A mela jsem zase spatnou placentu. Jsem rada, ze ro tak dopadlo a ze to nenechali dojit tak daleko jako v prvnim tehotenstvi.

Drzim vasim holkam palecky a jste vsechny velke bojovnice. Posilam pozdrav :)

 
Jahudka87
Ukecaná baba ;) 2374 příspěvků 28.11.13 06:51

Ahoj, sleduju tvůj příběh už od uplného začátku, kdy se vám narodila Anetka a teď koukám, že máte druhé a opět vás potkal stejný osud. Každopádně zvládli jste to bravůrně :potlesk: Moc gratuluju a přeju už jenom štěstí a hlavně zdraví pro tebe i holčičky :hug:

 
Lilua
Závislačka 3088 příspěvků 28.11.13 07:51

Moc hezky napsane :potlesk:

 
Elektra
Kecalka 360 příspěvků 28.11.13 07:54

Úplně mě to dojalo. Přeji Vám hodně radosti. Máte moc krásné holčičky! Fotky mě rozbrečely :srdce:

 
Ivee
Kecalka 126 příspěvků 28.11.13 07:58

Prošla jsem si něčím podobným, dcera se narodila 1610g a 41 cm kvůli preeklampsii a absolutnímu kolabsu placenty. První rok byl hodně krušný, protože nás lékaři strašili neurologickým poškozením. Ale díkybohu máme zdravou krásnou pětiletou holčičku, která nám dělá radost :srdce: u syna se situace opakovala, ale tam jsem to dokázala „dotáhnout“ do 36.tt, takže se nám narodil sice taky císařem, ale od začátku jsem ho měla u sebe, protože byl naprosto v pořádku :) přeju oběma holčičkám hodně zdraví :srdce:

 
dyňa
Kecalka 145 příspěvků 28.11.13 08:17

Jste moc šikovné, přeji Vám, ať krásně rostete. Potkal mě stejný příběh, poprvé jsem rodila díky těžké preeklampsii v roce 2008 holčičku v 30+0, 1200g, dnes je z ní krásná zdravá pětiletá holčička, podruhé jsem rodila 2012, celou dobu jsem si nepřipouštěla, že by nás to mělo znova potkat a těhotenství jsem si krásně užívala, ale potkalo. Po 3 týdnech ve špitále zase akutní císař, holčička ve 33+3, 1710g a je úplně zdravá. Třetí prďolku už asi riskovat nebudu ;)

 
monifix
Závislačka 2638 příspěvků 28.11.13 08:53

Kdyz vidim fotecky tak mi i slza ukapla. Mate nadherne princeznicky a ja smekam ze jste tak velke bojovnice. Vsichni!!! Preji vam spoustu zdravicka!!!

 
LenikoV
Nováček 2 příspěvky 28.11.13 09:39

Když ctu tento denicek a všechny komentáře, úplně me ochromuje strach. Taky mám holčičku narozenou vyvoláványm porodem ve 33. tydnu kvůli preeklamsii. Mela 1910 g a 45 cm. Planujeme i druhé dite a podle toho co všude píšou, se většinou preeklamsie neopakuje. Ale jak vidím, zase tak úplná pravda to není. :(. Co vsak pravdou je - nedonosene děti jsou opravdu velcí bojovnicci.

 
Alpynka
Neúnavná pisatelka 15761 příspěvků 28.11.13 09:41

Krásný deníček. :potlesk: Přeji oběma bojovnicím velkou dávku zdraví a štěstíčka :kytka:

 
ppalea
Extra třída :D 11796 příspěvků 28.11.13 10:02

Male jsou uzasne, krasne to zvladli..

Taky jsem prvniho syna rodila vyvolanim 38+1 kvuli preeklampsii a vseude cetla ze se to pri druhem vetsinou neopakuje, ted jsem ve 23 tydnu a uz mi museli nasadit dopegyt protoze mi roste tlak.. :zed: modlim se aby i tentokrat jsem malou donosila i kdyz vyvolani se nejspis opet nevyhnu… :,(

 
Laculka
Ukecaná baba ;) 1071 příspěvků 28.11.13 10:50

Krásný deníček! Určitě maminkám, které potká stejný osud, hodně pomůže… :kytka: :hug:

 
Bobulka26
Echt Kelišová 9398 příspěvků 28.11.13 10:58

Deníček mě dojal až mi slza ukápla, držím moc palečky, ale je vidět, že to není potřeba. Máte holky velké bojovnice! :hug:
Chci podpořit maminky, co poprvé rodily brzo a teď čekají další. Starší syn se mi narodil v 35. týdnu kvůli špatné placentě. Celé další těhotenství jsem měla velký strach, ale druhý koblížek se nám narodil v 39+1tt. :palec:

 
Elessar  28.11.13 11:16

Ahoj, až ve mně hrklo, protože zrovna ráno jsem viděla fotku tvých holčiček na FB ve skupině Vše o mateřství a teď tu vidim tvůj deníček :D jsou to krásný holky, hezky jste to zvládly :pankac: :potlesk:

 
bonduell
Ukecaná baba ;) 1304 příspěvků 28.11.13 11:18

Bulím tu bulím, že ani na klávesnici nevidím. Mám doma také nedonošeňátko (30+2tt, 1410g). Teď už jsou mu 2 roky a je naprosto zdravý. Üž víc jak rok se pokoušíme o druhé. U prvního jsem měla hrozné výčitky, že jsem ho nedonosila a i teď se bojím, jak by případné další těhotenství probíhalo. Ale jak sama píšeš, touha po miminku je silnější.
Přeji hodně síly a zdraví vám všem :hug:

 
andyhrusticka
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 28.11.13 11:22

Gratuluji k holčičkám :) a přeju hodně zdravička a štěstička :)

 
Ramona1229
Povídálka 31 příspěvků 28.11.13 11:38

Moc hezky napsané. Připomíná mi to mé těhotenství. Též vysoký tlak spíše už astronomický měla jsem 190/170.Takže taky sekce. Malá se narodila o 5 týdnů dříve s váhou 1950 g a s výškou 41 cm. A narodila se 7.8.13.Přeji Vám všem móóć zdravíčka :srdce: :kytka: :kytka:

 
bbetty
Kecalka 131 příspěvků 28.11.13 11:39

Také se připojuji ke gratulaci a přeji hodně zdravíčka a štěstíčka oběma holčičkám!!! :lol:

 
Koty
Závislačka 3685 příspěvků 28.11.13 11:43

:hug: :hug: :hug: jste holky šikovný, krásně jste to zvládly :*

 
Aony
Závislačka 3006 příspěvků 28.11.13 11:48
:hug: :srdce:
 
evcav
Závislačka 4435 příspěvků 28.11.13 11:59

Bulím jak želva, jsou to velké bojovnice :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:

 
Bachorka  28.11.13 12:51

Holky jsou bojovnice! Akorát já mám teď hrůzu z dalšího těhotenství. První ukončeno akutně ve 27 týdnu kvůli preeklampsii. Malý měl 770g, ale všechno krásně zvládnul a teď je to raketový dvouleťák. Akorát nás všichni uklidňovali, že se to opakuje jen velmi velmi vzácně. A teď tu vidím, co vás holky je, u kterých se situace s preeklampsií opakovala. :,(

 
Aony
Závislačka 3006 příspěvků 28.11.13 13:02
:hug: :srdce:
 
bjetuschka
Závislačka 4024 příspěvků 28.11.13 13:05

Uff, taky jsem si prošla preeklampsií… :zed:
Holky jsou úžasný bojovnice :-* a ty taky! :-*

 
Martrich
Extra třída :D 12020 příspěvků 28.11.13 13:13

Jsem moc ráda, že obě holčičky jsou zdravé, věřím, že už bude vše jen v pořádku. Vše špatné jste si už vybraly. Hodně zdravíčka tobě i holčičkám :srdce: :srdce: :hug: :hug:

 
zitka01
Extra třída :D 12640 příspěvků 28.11.13 14:34

Přeju moc zdravíčka oběma holčičkám, ten závěr mě dojal až k slzám, krásně napsané :palec:

 
beruska29
Závislačka 3478 příspěvků 28.11.13 15:50

Vim jak ses citila :hug: nase Adelka je narozena 11.10.2013 ve 32+2tt vaha 1650g 43cm, uz je s na mi doma 15 dni a ma 2,50kg 49cm. holcicky jsou velke bojovnice a nebudes tomu verit taky ji mame z IVF a ze 17 vajuch zustalo jen 1 embryjko, tak za me holky jsou velke bojovnice. Preju tobe a male hlavne hodne zdravicka, ty nase holky to rychle dozenou

 
VeTi
Ukecaná baba ;) 1362 příspěvků 28.11.13 18:15

Jsem moc ráda, že jste to vše hezky zvládli. Mám za sebou porod dvojčat v 33 tt, sice ne pro preeklampsii, ale porod byl velmi rychlý… Chceme ještě jedno mimčo a i ve mě hlodá červík, zda dítě donosím do normálního termínu, zda neporodím brzy… :think:

 
Marfa0602
Ukecaná baba ;) 1845 příspěvků 28.11.13 19:17

Petruško, máš to krásně napsané :hug: Jste užasné holky :* :srdce:

 
dyňa
Kecalka 145 příspěvků 28.11.13 19:37

Holky, nebojte se dalšího těhotenství po první preeklampsii. Psala jsem už ráno příspěvek o opakující se preeklampsii u obou mých porodů (30+0,1200g, 33+3,1710g). Ptala jsem se ve fakultce v Olomouci odborníka na riziková těhotenství a říkal, že jen v 7% se preeklampsie opakuje. Tu smůlu jsme určitě vybraly za Vás. Žádný strach, užívejte si další těhotenství jako já, od 30.týdne jsem si u druhého těhotenství říkala, že přenáším a brala jsem to s úsměvem. Teprve 30+4 jsem šla na pozorování do nemocnice a nasazení Dopegytu. Pokud budete doktorem hlídány, jako že určitě budete, a pokud se budete hlídat samy (měřit si tlak, sledovat otoky, nepřepínat se), tak to určitě podruhé nepřijde. 8)

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 28.11.13 20:04

:kytka: Jste všechny tři holky obrovské bojovnice. :palec:

 
kotaska91
Echt Kelišová 8256 příspěvků 28.11.13 20:11

Krásný deníček a gratuluji :kytka:, jste bojovnice, já měla taky preeklampsii a rodila jsem akutním SC v 37+4 a moje gynekoložka mi říkala, že při dalším otěhotnění se dají hned na začátku nasadit léky, aby se preeklampsii předešlo, léčba je prý 99%

 
denisaaa
Závislačka 2591 příspěvků 28.11.13 20:47

Hezky napsané úplně mě to dojalo :hug: jste statečná a Vaše krásné holčičky jsou velké bojovnice :srdce: přeju Vám hodně štěstíčka a zdravíčka :kytka:

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 28.11.13 21:20

Moc gratuluji k oběma krásným holčičkám. Já jsem rodila 33+3 tt pro těžkou preeklampsii a vím, čím jste si musela projít. I pro nás to bylo dost těžké období. ale taky vím, že právě tihle prckové jsou ti největší bojovníčci. Držím pěstičky a přeju už jenom to dobré :)

 
kaja00
Extra třída :D 12587 příspěvků 28.11.13 22:04

Krasne napsane a holkam preji do zivota hodne zdravi ;)

 
brisco
Závislačka 2783 příspěvků 28.11.13 22:24

Velká gratulace! 1600 g a 32. týden, to je krásný výsledek. Snad mi druhé těhotenství dopadne aspoň takhle dobře. :kytka:

PS. Ale nejdřív asi budu muset taky na IVF.

 
Vinnuska
Zasloužilá kecalka 655 příspěvků 28.11.13 22:25

Holčičkám vše nejlepší do života! jsou to bojovnice :kytka:

Příspěvek upraven 28.11.13 v 22:26

 
brisco
Závislačka 2783 příspěvků 28.11.13 22:27

@dyňa Já teda nechci prudit, ale u těžkých preeklampsií je pravděpodobnost opakování 30-50% :?

 
Melany86
Ukecaná baba ;) 1372 příspěvků 28.11.13 22:35

Přeji hodně zdravíčka, máte nádherné bojovnice :kytka:

 
iveta kotrcova
Závislačka 3477 příspěvků 29.11.13 09:33
:hug: :kytka:
 
Sfaticata
Ukecaná baba ;) 1257 příspěvků 29.11.13 11:14

Přeji ti moc štěstí. Je úžasné že v dnešní době i tak brzy narozené děti mají šanci přežít. Držím palce.

 
Loki01
Echt Kelišová 8788 příspěvků 29.11.13 11:54

Brisco ma pravdu. Je to tak:(

 
Kacenka1987
Ukecaná baba ;) 1165 příspěvků 29.11.13 12:52

Tak to je neuvěřitelné, příběh sleduji od začátku a srdečně Vám chci pogratulovat k druhé princezně :srdce: :srdce: :srdce:
PŘEJI HODNĚ ZDRAVÍ CELÉ RODINCE :dance:

 
radulkar
Kelišová 5656 příspěvků 29.11.13 14:12

Krásný deníček a přeji hodně zdraví :hug:

Též mám doma už pět let nedonošence kvůli preklampsii císař v 36tt, 1400g a 36cm a dnes je to kus hyperaktivního chlapa :lol:
Druhý porod klasicky v termínu a pokud bude třetí doufám, že bude taky ok…

Vím co jste prožívala, ten strach a bezmoc, pohled na to maličké stvoření které má v sobě víc síly bojovat než si dovedeme představit a teď už bude jenom dobře :hug: :hug: :hug:

 
Missy_X  04.12.13 21:27

Krásný :kytka:
ať se mají obě holky čile k světu :palec: :palec:

 
Jura007
Neúnavná pisatelka 18319 příspěvků 11.12.13 20:13

No teda… Tak vidím, že v Béteši přibyla další holčička bojovnice. Tak ať se daří… :palec: a ať vám dělá samou radost.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama