Tiskové prohlášení UNIPA

Ostatní
 • emimino
 • 25.10.06

Motto: Porody v domácnosti jsou v pojetí současné medicíny nedoporučitelné, jejich důsledkem by mohlo být zhoršení výsledků perinatální péče na úroveň méně rozvinutých zemí. Česká republika by tak ztratila kredit státu s vynikajícími perinatologickými výsledky srovnatelnými s nejvyspělejšími zeměmi světa. Z tiskové zprávy vydané FTN Krč dne 24. října 2006

Dne 24. října odstartovala mediální vlna zaměřená na varování veřejnosti proti porodům doma (TK FTN Krč, Sama doma, Dobré ráno z Prahy, Regina).
Ve výše uvedeném mottu je jako jediný důvod proti porodům doma uvedeno zhoršení perinatologických výsledků a pád kreditu ČR. Vytrhnout jako jediné kritérium kvality péče jedno číslo je zavádějící. Již tyto statistiky se dají zpochybnit a lékařská veřejnost ví, že např. slaďováním mezinárodních definic živě a mrtvě narozených dětí se bude toto číslo v budoucnu zhoršovat i v případě, že by se porody doma zakázaly. ČR používá při tvorbě statistik měkčí definice, které se jistou měrou podílejí na nízké hodnotě.
V ČR vůbec není systematicky sledována pohoda matek a dětí (jak definuje zdraví WHO - Světová zdravotnická organizace). Nejsou zjišťována další kritéria kvality péče v porodnictví - podchycování a prevence laktačních psychóz a traumat po porodu, problémy spojené s intenzivním plošným diagnostickým testováním, nedostatkem soukromí a neomluvitelně rutinně prováděnými praktikami, které nerespektují fyziologii porodu - monitor, ultrazvuk, umělé protrhávání vaku blan, podávání oxytocinu, poloha vleže místo vertikální, zdravotníkem řízené tlačení, nástřihy hráze u každé druhé české rodičky, podávání metylergometrinu, oddělování dětí od matek na úvodní 2 hodiny „prohřátí dítěte" apod. Tyto mají škodlivý - iatrogenní - dopad na zdraví matek i dětí a to jak na fyzické, tak psychické. Nastávající rodičovská generace si velmi dobře uvědomuje stav českého zdravotnictví. Kromě výše zmíněných specifických problémů působí i obecné nešvary jako nadřazenost personálu, nekomunikativnost, rutina v poskytování péče apod. Tyto ostře kontrastují s tak osobním prožitkem, jako je porod.

Ke skutečnosti porodů doma chceme uvést:

 1. UNIPA ani její členky neusilují o návrat porodů domů. Víme, že porody doma nejsou pro každou rodičku, ale patří do spektra legální volby ženy, což je třeba respektovat. Rozhodně však nechceme před tímto fenoménem zavírat oči nebo se dokonce připojit k zastrašování rodiček.
 2. Fyziologický neboli normální porod je definován několika způsoby - například WHO, RCM - Royal College of Midwives, a je předmětem práce porodních asistentek dle vyhlášky MZ ČR 424/2004 Sb.
 3. Porodní asistentka je oprávněna poskytovat mj. i péči při porodu doma, pokud jde o porod fyziologický.
 4. Pro porod doma a vůbec výkon profese porodní asistentky neexistují dosud v ČR žádné standardy. Příslušný odbor MZ ČR nijakým způsobem tvorbu standardů nepodporuje, ačkoliv byl k tomu opakovaně porodními asistentkami vyzýván.
 5. Porody doma EXISTUJÍ. Neexistují ale statistiky českých porodů doma - odhad za rok 2005 je 300-350 porodů ročně a číslo rok od roku stoupá! Český stát nezajímají ženy, které rodí doma, nezajímá ho jejich zdravotní stav, nezajímají ho ani důvody této volby.
 6. Místo porodu si může žena svobodně zvolit, je to její právo.
 7. Ženy podstupující plánovaný porod doma jsou vzdělané, některé z nich jsou zdravotnice, některé dokonce i lékařky! Na porod doma se pečlivě připravují. Přestože si hradí zdravotní pojištění, porod doma si musejí hradit z vlastní kapsy.
 8. Studie vesměs potvrzují dobré výsledky u mimoklinických porodů: viz příloha, nikoliv opačně, jak tvrdí lékaři (Sama doma, ČT1, 24.10).

Silovým zastrašováním veřejnosti a dehonestací soukromých porodních asistentek problém nezmizí. Je třeba ho řešit a to minimálně čtyřmi cestami:

 • tvorbou standardů a změnou úhrady péče PA pojišťovnami
 • dalším vzděláním porodních asistentek
 • zlepšenou (tj. objektivní) informovaností žen i zdravotníků o problematice
 • sledováním a statistikou porodů doma

POROD DOMA NENÍ TŘEBA BAGATELIZOVAT ANI DÉMONIZOVAT.
POROD DOMA JE TŘEBA PROSTĚ RESPEKTOVAT!

Pro další informace, obrazový materiál či rozhovory kontaktujte prezidentku UNIPA, Dagmar Suchou, 603 813 005, nebo viceprezidentu UNIPA, Ivanu Königsmarkovou, 602 816 081, společný e-mailunipa@uni­pa.cz. S aktivitami a cíli UNIPA se můžete seznámit nawww.unipa.cz

V Praze dne 24. října 2006

**



Některé studie výsledků porodů doma

Kenneth C Johnson and Betty-Anne Daviss, Outcomes of planned home births with certified professional midwives: large prospective study in North America, BMJ, Jun 2005; 330: 1416 ; doi:10.1136/bmj­.330.7505.1416

Perinatal death associated with planned home birth in Australia: population based study, BMJ 1999;318: 605…KC

Daviss BA. Outcomes of planned home births in Washington State: 1989, British Medical Journal BMJ, Nov 1996; 313. There are three good articles with statistics.

Seznam informačních zdrojů pro orientaci (anglicky)

http://www.homebirth.org.uk/…rthindex.htm - seznam více než 40 studií, které hovoří ve prospěch domácích porodů včetně komentářů ohledně metodologie tvorby

www.aims.org.uk - mnoho materiálů o fyziologickém po­rodu

http://bmj.bmjjournals.com - British Medical Journal - stačí zadat do vyhledávání např. „homebirth"

http://quag.de/…english.html - statistiky mimoklinických porodů v Německu (více informací v němčině) - perinatální mortalita při 9 382 mimoklinických porodech za rok 2002 činila 0.2%

http://www.nmc-uk.org/aArticle.aspx?… - směrnice britských porodních asistentek pro provádění porodů doma

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Prasadko
Závislačka 2583 příspěvků 26.10.06 11:21

Souhlasím s výše uvedeným, lékaři se tváří, jako by těhotenství byla nemoc a porod operace a jako by bez jejich odborného dohledu žena ani porodit nemohla. Zajímavé přitom je, že v Holandsku rodí doma asi třetina žen. Zřejmě jde o jiný živočišný druh…
 Hana

 
Maka
Závislačka 2857 příspěvků 26.10.06 12:42

Strašně ráda bych rodila doma, ale vzhledem k nepostupujícímu prvnímu porodu a stahům které mimi v bříšku nesnášelo nejlíp… a následně sekci se prostě bojím…
Ale už jsem zkušenější.. o něco…
Po prvním porodu ihned vykopli manžela z porodnice a to doslova - ani jsme se už neviděli… a to následující 4 dny totéž protože byla zavřená porodnice z důsledku chřipkové epidemie......   hodně těžce jsem to nesla…
Ale snad tíž jsem nesla to, že i když byla sekce prováděna v epidurální anestezii a já byla stále při vědomí, i když malej byl na světě v 13:30, tak já ho poprvé viděla až v 18:00.....   cca po 10ti urgencích - které sestry naprosto ignorovaly, to zařídil až dr. na večerní vizitě…  byla jsem z toho dost rozčarovaná… samozřejmě že jsem nemohla vstát kvůli samejm hadičkám odevšad… a to bylo jejich jedniný štěstí, protože jinak bych tam udělala bengál…  ale takhle se člověk cítí naprosto bezmocnej… jen zvoní a zvoní…
možná proto jsme k sobě museli tři měsíce „hledat cestu“ , možná to není proto, ale kdo ví......
Markéta+Michal 1rok 8 měsíců + mimi 33tt

 
kkatus
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 26.10.06 15:11

Hani, vaz slova.
Porod dnes uz nieje az tak prirodzena zalezitost, vezmi si, kolko zien priberie pocas tehotenstva viac ako 15kg a to uz je proti prirode.
A bohuzial sa do porodov doma hrnu neinformovane hrdinky, ktore okrem toho, ze ohrozuju seba ohrozuju hlavne dieta. Cest vynimkam, ktore maju informacii dostatok a zabezpecenie v pripade, ze by sa nieco komplikovalo. Ale toto zabezpecenie by podla mna znamenalo pristavenu sanitu s inkubatorom.  Nechcem tu rozputat ziadnu polemiku, ale tato tema sa ma vzdy dotkne. Preco by malo nejake dieta byt postihnute len kvoli tomu, ze jeho matka chce byt za kazdu cenu „:-)“…vsetkym, ktore chcu rodit doma by som doporucila stravit tyzden na porodnici a sledovat ako sa aj ten najjednoduchsie vyzerajuci porod moze zvrtnut.
Samozrejme nehovorim, ze vsetky porodnice su idealne a mozno prave to nuti zeny rozmyslat o porodoch doma…
Pre mna bol porod vedlajsia zalezitost, uzivala som si tehotenstvo a uzivam si materstvo a momentalne aj druhe tehotentstvo. Som stastna ze porod prebehol rychlo a bez komplikacii. A dufam ze aj druhy bude bez vacsich problemov. Ale rozhodne nie doma. Teda dufam…
 k.

 
Jazzi
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 26.10.06 15:54

No otázka hlavně stojí takto:PROČ tolik ženských chce rodit doma?
Nemyslím si zrovna, že jde jen o nějaký módní  :-) výstřelek (teta Kaktus promine,žejo:-), řešením by bylo přizpůsobit porodnice co nejvíc domáckému prostředí.
Spousta mamin má prostě nepříjemný pocit ze špitálu, z cizích lidí, z neosobního přístupu atd. Jenže to je všude hlavně o lidech.
Já všude, kudy chodím, pěju chválu na zlínskou porodnici. Můj porod běžel standartně, nikdo do něj nezasahoval, všechno se mnou konzultovali a vše jsem si odsouhlasila (a určitě to nebylo tím, že jsem zdravotník). Dodržovali všechno, od prvního kontaktu malého se mnou,  výběr polohy pro porod až po časné přiložení k prsu. Porod navíc proběh bez nástřihu, což jsem zjistila až po něm:-)
Prostředí taky nepůsobilo nijak chladně a špitálsky, takže asi „vo tom to je“. Pokud bude ve většině porodnic takováto záruka, mnoho porodů doma nebude.
Navíc porodní krvácení je noční můrou každého gynekologa a nedokážu si představit, jak si s tím dokáže poradit PA doma u porodu (a pokud u toho vůbec PA je..).  

Jazzi a Matýsek 18m.

 
Alte
Kecalka 423 příspěvků 26.10.06 16:33

Jelikož jsem zatím nikde nenašla plné znění tiskového prohlášení vydaného FTN Krč dne 24.10.2006, nemohu vědět, jestli Unie porodních asistentek třeba z této zprávy nevytrhla zrovna to, co se jí hodilo. Samozřejmě, že by  jediným a hlavním důvodem k nedoporučování porodů doma nemělo být zhoršení výsledků perinatální péče na úroveň méně rozvinutých  zemí. Mělo by  jít  především o zdraví a život jak rodičky, tak i dítěte.  Neviděla jsem ony zmiňované pořady, takže nemohu posoudit, v jakém duchu se ona kampaň nese.

Chci jen říct, že souhlasím s Kkatus a Jazzi a dodávám, že porody doma může propagovat jen ten, kdo díky porodu nebyl v ohrožení života. Po porodu dcery jsem zažila ono poporodní krvácení, které zmiňuje Jazzi. Ztratila jsem 1,5 l krve a byla v bezvědomí. Přitom celé těhotenství i porod probíhaly bez komplikací, nikdo to nečekal, ale stalo se. Vše se odehrálo během několika minut.  Zachránil mě rychlý operační zásah lékaře. Takže nevím, jak by mně v této situaci pomohla doma porodní asistentka. Lékaři mně potom řekli, že kdybych rodila doma, zemřela bych. Vím, že se to nestává tak často, ale podle mě se prostě může během porodu a bezprostředně po něm stát cokoliv, co nikdo nepředpokládá a na co nemusí porodní asistentka stačit. Asi nejsem díky tomuto zážitku ve věci porodů doma zcela objektivní, takže mně nikdo nevymluví, že porod doma není hazard.

V únoru budu rodit počtvrté. Zůstala jsem věrná jedné nevelké porodnici, kde jsem byla vždycky spokojená a kde mně zachránili život. Asi jsem měla štěstí jak na lékaře, tak sestřičky.

Alte

 
Maka
Závislačka 2857 příspěvků 26.10.06 19:09

Ahoj ještě jednou
já osobně už jsem tu jednou psala (do diskuse) , že bych chtěla ambulantní porod… rodit doma si netroufnu,  porod v pordnici mi nevadil… vadilo mi to co přišlo po něm… absolutní izolovanost od těch nejbližších.....    bohužel ani ambulantním porodům nejsou lékaři příliš nakloněni…  z jedné strany to chápu… je spousta věcí které se můžou stát s maminkou nebo miminkem, pár hodin nebo pár dní po porodu......
takže prostě jsem se rozhodla pro nadstandart a jen se modlím aby byl volný…  kort když v porodnici možná budu trávit štědrý den…    

 
BaraF
Závislačka 2738 příspěvků 27.10.06 14:05

V předposledním čísle National Geographic jsem se mimo jiné dočetla, že porod lidského mláděte je v porovnání s ostatními savci velmi komplikovanou a riskantní záležitostí. Je to naše druhová daň za evoluční výhodu vzpřímené chůze a velkého mozku, porodní cesty jsou tak těsné, že se jimi velká hlava dítěte prostě neprotáhne, proto mají děti nesrostlé lebeční kosti (aby se hlavička mohla smáčknout) a během sestupu porodním kanálem se otáčejí. Navíc se dítě obvykle z těla dostává v takové poloze (obličejem směrem k zádům matky), že mu matka sama nemůže pomoci rukama ven bez hrozby poranění. ne, že bych si to nepamatovala ze školy, ale v těchto souvislostech jsem to nikdy předtím nevnímala.
Poprvé jsem rodila v nemocnici, žádala jsem o minimum zásahů, porod byl fyziologický. Trvalo to jen 10 hodin, PA i lékaři tvrdili, že to byla úplná normálka, výsledkem je naše úžasná holčička, a přesto je to můj doposud nejdrastičtější zdravotní zážitek. Nedovedu si představit, že bych rodila sama bez asistence a dozoru odborníků a jistoty okamžité dostupnosti nejmodernější přístrojové techniky.
Hranice mezi normálním-fyziologickým porodem a patologií je navíc podle mně tak křehká, že je nezodpovědné riskovat zdraví matky či dítěte záměrným pobytem jinde než na odborném pracovišti.
Kdo chce rodit doma, ať si rodí, ale na vlastní zodpovědnost a ti, kdo jim při tom asistují nemohou čekat, že jim to ministersto zdravotnictví „posvětí“ a „standardizuje“, to bychom tu za chvíli měli spolky osobních vyřezávačů slepých střev a bradavic s podobnými požadavky.
Přístupu porodního personálu a režim pobytu na novorozeneckých odděleních je další otázka, ale argument pro propagaci domácích porodů je to chabý. Ke mně se  většina personálu chovala profesionálně a ochotně, a když mi něco vadilo (konkrétně tykání a přístup žoviálního pediatra při vizitě), tak jsem to řekla, dotyčný se omluvil a bylo to. Když poslouchám, jak se doktoři a sestry chovali v porodnicích dříve, tak musím konstatovat, že pokrok se nezastavil ani v této oblasti.
V březnu budu rodit zase a určitě v nemocnici.
Bára  

 
jade
Kecalka 189 příspěvků 27.10.06 16:12

Je opravdu zvláštní, že se za porody doma tolik zasazují PA, ale žádný pediatr. A přitom jedním z důvodů zavedení porodů doma je dle PA pohoda pro dítě, která je v nemocnici nedostatečná. Milé dámy porodní asistentky jsem dětská lékařka a opravdu obdivuji vaši odvahu. Já bych si teda něco takového netroufla prosazovat ani náhodou. Je sice úžasné vidět štastnou rodičku v rodinném kruhu, jak se těší z prvních minut se svým novorozencem, ale stačí jedno jediné mrtvé novorozeně, kterému tato odvážná PA nedokázala včas a účině pomoci na svět a rodina a následně veřejnost vás roztrhá na cucky.
Oháníte se tady tím, že by se zhoršila čísla dokladující kvalitu perinatologické péče v ČR, ale zase by maminky byly spokojenější. Vysvětlete prosím těm šťatným maminkám, že tím „zhoršením čísel“ se myslí větší počet  poškozených nebo dokonce mrtvých novorozenců. Byla bych opravdu moc zvědavá, co by vám na to ty maminky řekly.
Já moc podporuji zlepšení atmosféry v porodnicích, citlivý přístup k rodičkám i dětem, podporu kojení, baby roming atd atd. Ale myslím si, že v 21 století porod domů nepatří!
 Jade

 
Prasadko
Závislačka 2583 příspěvků 27.10.06 22:03

Milá Jade, přestože je 21. století, tak většina žen na světě rodí doma - běžte jim říct, ať toho okamžitě nechají a utíkají na odborná pracoviště! :-) Hana

 
kkatus
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 28.10.06 00:06

Hani, oni by asi vycsina isli ale nemaju moznost.

 
aja41
Nováček 1 příspěvek 28.10.06 20:02

Nikto nezrata, kolko zbytocne nastrihnutych zmrzacenych zien spachali ti tzv. odbornici na porody s titulom MUDr; kolko deti bolo pridusenych, kolko protrahovanych porodov sa odohralo kvoli tomu, ze rodicky maju obmedzeny akykolvek pohyb v 2 dobe porodnej (stadium pasivneho lezania a tlacenia). Lekarska fasizacia porodov zohrala svoju ulohu velmi dokladne v socialistickych Ces- Slo pomienkach, zial a doteraz brani novym prospesnym postupom. Matky si vela krat ani neuvedomuju, ze aj lekarske praktiky su s rucenim obmedzenim, ak sa neobnovuju a nepodliehaju revizii. Je skoda, ze su tu vsetky prispevky v podstate negativne na zmienku o porodoch doma. Ide o to, zabezpecit system pre tie zeny, ktore chcu rodit doma. Uz davno v civilizovanych krajinach maju zeny moznost tejto volby, pretoze je to jedno z najlepsich miest na porod. Je smutne, ze zeny beru porodnicu ako vhodne miesto na porod- da sa predsa pochopit ze ide hlavne o kvalitnu asistenciu pri porode ktora sa da zabezpecit aj mimo porodnic. Jaj, to je ale hnusny nazov.

 
jade
Kecalka 189 příspěvků 30.10.06 06:13

Tak to je přesný!
Jen tak mimochodem - právě letos jsme s manželem posílali peníze UNICEF na podporu nákupu porodnického vybavení a budování porodních center v těch nejchudších částech světa jako je Barma, Bangladéš a pod. Když do těchle chudých vesnic přijedou lidi z UNICEF a nabídnout tam ženám porodit v jiném prostředí než doma, mají tolik zájemkyň, že jim nemůžou všem nikdy pomoct. Proč asi?
Je to trošku demagogická diskuse a v tom je celý ten problém.
A ještě jedna myšlenka - bude krásné, že si PA pro:,–(í, že se bude rodit doma, jenom by mě zajímalo, jak se pak zajistí ta následná péče o novorozence a rodičku. Náš systém rozhodně není připraven na to, aby např. terénní pediatr 2× denně kontroloval novorozence, hlídal mu žloutenku, přibývaní na váze při kojení, celkové chování a prospívání. Nehledě na to, že terénní pediatr má všeobecné pediatrické vzdělání a nikoliv pouze neonatologii. Zase to je ideální možnost něco prošvihnout. I když je myšlenka domácích porodů pro někoho zajímavá, pediatři jí prostě nikdy podporovat nebudou. Možná to vidím zkresleně, ale pro mě vždycky bude důležitější zdraví dítěte než pohodlí rodičky. A jako máma - pro svojí holčičku bych se rozkrájela a těch pár dní v porodnici je to nejmenší, co jsem pro ni mohla udělat.
 Jade

 
Lenunka
Kecalka 186 příspěvků 31.10.06 00:26

Zajímavé. Ať si každý zvolí podle svého. Já bych doma rozhodně nerodila.
Můj švagr je lékař, má hodně služeb na pohotovosi. Říkal, že nezná nic horšího, než být přivolán k domácímu porodu a muset konstatovat smrt novorozence.
Lenunka

 
kleri
Kecalka 169 příspěvků 31.10.06 01:20

Je smutne to, co jste napsali, ale bohuzel je to tak. A diky takovemu postoji se porody u nas v Ceske Republice nezlepsi a zustnou stale ve stinu zdravotnictvi jako cerna ovce.
Vsichni mame moznost volby, jsme dospeli a zodpovedni. Myslim si, ze nazory typu - porod doma nepatri do 21.stoleti jsou dosti smesne. Zeny proste rodi, kazda, ktera otehotni si zvoli cestu porodu a je hrozne, ze v demokratickem svete je na ne plivano za volbu domaciho porodu.
Zena, ktera rodi doma nepoukazuje na ty, ktere rodily v porodnici. A proc taky, protoze maji jiny nazor?
Ano, doma by nektere z vas nerodili, pro to a pro to a toto. Dobre, vsak vam v tom nikdo nebrani. Ale co ty, ktere se rozhodnou rodit doma???
Cekam sve druhe miminko, jsem pevne rozhodnuta, budis-li to ve zdravem stavu, ze tentokrate rodim doma. Znam rizika, nazory a vysmechy. Jsem si plne vedoma toho, co se muze stat. A je mi lito, ze sve dite nemuzu rodit v pohodli doma se vsi moznou podporou­ statu - ceskeho statu. Proto jsem se tez rozhodla mit druhe dite tady v americe, kde jsou na to podminky a kde nejaky cas jiz zijeme. 
Tato rozepre porodu doma ci v nemocnici je vlastne podobna tomu, zda-li ockovat. Je to kazdeho volba a veci. V americe je to pouze na rodicich, jestli nechaji naockovat sebe a sve dite u nas povinnou ockovaci latkou. Je uzasne, ze tato volba tady je, stejne jako rodit doma ci si nechat delat testy ci cokoli. Nemyslim si, ze se ceska legislativa nijak zmeni, ze by se za par let staly domaci porody taktez standartni jako v jinych statech.
Nejsem zazranym zastancem porodu doma - protoze to neni pro kazdeho (proto je rocne jen kolem 300 porodu v pohodli domova), ale nejsem ani proti porodnicim.
Ted jsem se rozhodla rodit doma a treba u dalsiho porodu bude lekar, budu lezet v porodnici a premyslet nad tim, jaky i jestli bude muj dalsi porod a zda budeme vsichni zdravi.
Jsem PRO umoznit rodickam naplnit, pokud je to mozne, svou pravoplatnou volbu.
 Gabca

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama