Tři porody a každý jiný

Porod

Ve svém deníčku bych chtěla moc poděkovat mojí porodní asistentce Evě Hladišové, která mi opět neskutečně pomohla. Jsem ráda, že žiju v této době, kdy jsem si mohla vybrat, kdo mě odrodí, a že mi mohl být manžel po celou dobu oporou.

Sabinka a Zdeneček
3 komentářů

Davídek ještě v bříšku

Jak už jsem psala ve svém prvním deníčku, porod mojí dcery před devíti lety nebyl zrovna příjemným zážitkem. Byla jsem hodně mladá, nebyla jsem na porod řádně připravená a vlastně jsem ani netušila, co mě čeká. Možná i proto jsem tenkrát celkem rychle přešla všechny nepříjemnosti a křivdy s porodem spojené.

Dcera se mi narodila 1.3.2005, vážila 4400 g a měřila 54 cm. Já odcházela z porodnice po devíti dnech, prodělané kyretáži, sešitá tak moc, že jsem si hodně dlouho nesedla ani na půl zadku. O chování sester a jednoho lékaře se mi snad už ani rozepisovat nechce, bylo toho opravdu hodně.

Pak jsem po čase znovu otěhotněla a tentokrát už jsem nic nenechala náhodě. Do cesty mi, shodou hodně okolností, vstoupila PA z uherskohradišťské porodnice paní Eva Hladišová. Dne 31.5.2011 mi ráno v osm hodin praskla voda, přijela jsem do porodnice a tam už na mě moje PA čekala. Intenzivní bolesti nastoupily okolo dvanácté hodiny.

Syn se narodil ve 37.tt v 15.11 hod. Vážil 3550 g a měřil 50 cm. Eva moc dobře věděla, že mám hrozný strach z nastřižení a následného šití. Dělala mi reflexní masáž, nahřívala horkou plenkou a už předem mi avízovala, že když ji poslechnu na slovo, tak půjdem bez poranění. Tak se taky stalo. Porod byl bezproblémový, pohodový, krásný. Dala si se mnou hodně práce a jsem jí za to vděčná.

Tolik jen ve zkratce k mých prvním dvěma porodům. Dcera Sabina se narodila přesně 40+0. Klasický začátek - kontrakce po patnácti minutách, pak po deseti, po pěti, příjezd do porodnice, prasknutí vody. Syn Zdeněk se narodil 37+1. Úplně nečekaně mi praskla voda, pak bolesti a za chvíli porod.

A ten třetí porod byl zase úplně jiný. Už od 36.tt jsem si říkala, že už to bude každým dnem, chodili jsme s manželem a dětma i dvakrát týdně na několikakilometrové tůry po Beskydech, denně teplá vířivka, maliníkový čaj, homeopatika… a nic. Váhový odhad byl velký už od 30.tt. Ke konci těhotenství mi už nikdo váhový odhad udělat nechtěl, prý když jsem porodila první velkou dceru, tak zvládnu i toto. :-)

Uběhl 37.tt, pak i 38.tt a já začínala být nesvá. Ani nevím, proč jsem se pořád upínala k tomu, že můj třetí porod bude nachlup stejný jako ten druhý. Na konci 39.tt jsem byla nešťastná, měla jsem pocit, že už měsíc přenáším. Pak mě kvůli horším jaterním testům a těhotenské cukrovce předali na rizikové. A už tady byla hrozba indukovaného porodu. Cítila jsem to jako osobní selhání, že si moje tělo samo neřekne a že se musí pomáhat tabetkama a chemií. Paní doktorka mi udělala dvakrát Hamiltona a stejně se to nerozjelo.

Tak jsem 17. 4. 2014 v 7 hodin ráno (ten den jsem byla 40+5) nastoupila na vyvolání. S manželem jsme přijeli ve skvělé náladě, PA Evča čekala na telefonu, protože měla zrovna dovolenou. Po prvním vyšetření a zavedení tabletky byl nález 2-3 cm otevřená, mělo by to být raz dva. Paní, co přijela na vyvolávání se mnou, měla za chvíli odrozeno. Ještě jsme jí museli uvolnit porodní sál, protože u nás pořád nic nového.

Pak následovala další tabletka, slabé bolesti a pořád stejný nález. Potom bezesná noc. Vedle na sále se ječelo o sto šest.

Ráno další tabletka. Přišel primář a… nález pořád stejný. To už jsem bolesti rozcházela a rozdýchávala u okna. Eva na telefonu a divila se, že se to nepohnulo. Pak další vyyšetření a čtvrtá tableta. Krom uklízečky se ve mně povrtal snad úplně každý, všechno mě bolelo a dobrá nálada byla ta tam. Manžel byl ze mě nešťastný. Moje psychika dostala pěkně „na p**el“.

Porodu jsem se nebála, moc jsme se těšili, ale prohlášení primáře, že teda k porodu se to nechystá a že to budeme zkoušet ještě zítra a pak už budeme radikálnější, mě zlomilo. Chtělo se mi brečet a jediné štěstí bylo, že mi manžel byl takovou oporou. To bylo 18.4. asi ve dvanáct hodin.

Chvilku po dvanácté se ve dveřích objevila Eva. Že se na mě dojela podívat, že už má doma uklizeno, napečeno a já stále nevolám. :-) Vyšetřila mě a jen prohlásila, že dnes porodíme. Pak se šla převléct, já se rychle přestěhovala na sál. Manžel odešel na oběd a já na přípravu. V podstatě v té době jsem tomu ještě nevěřila. S příchodem Evy jsem ucítila i strašně moc pozitivní energie, která mě nakopla.

Pak už šlo vše ráz na ráz. Eva mi píchla vodu a v ten okamžik to začalo. Ta bolest mě úplně uzemnila, něco tak intenzivního jsem v životě nezažila. Na masáž tentokrát ani nedošlo. Začala jsem strašně zvracet, dostala ukrutnou zimnici. Třásla jsem se tak, že jsem málem spadla z křesla. V tom přišel manžel, hrozně vyděšený, mělo to fakt velice rychlý spád.

Pak nastoupily ukrutné kontrakce. Manžel mě držel a já jsem měla pocit, že umírám. Za chvíli jsem cítila strašný tlak na spodek a pak už jen slyším Evu, jak zase říká, že ji teď musím vnímat a zkusit poslechnout. Pak už jsem mezi křikem jen zkoušela plnit povely - nedýchat, vydechnout, podržet, dýchat rychle a krátce, nedýchat, tlačit, stop, znovu tlačit.

Bylo to nekonečné. Bolest tak intenzivní, žádné pauzy. Pak už nastal ten okamžik, který jsem si celých těch devět měsíců představovala. Malý David mi přistál na břiše 18.4.2014 ve 13:44. Hned ho zabalila do velké huňaté červené deky. Byl nádherný, krásně růžový, čisťunký, jako by ho právě umyli.

Manžel se přitulil vedle mě, Davídka jsme drželi spolu a oba brečeli, zatímco si nás malý prohlížel. Pořád píšu MALÝ Davídek, ale to naše kuřátko vážilo 4850 g a mělo 53 cm. :-)

A tady musím napsat něco, čemu opravdu věřím a jsem o tom přesvědčená, ač mi určitě mnoho maminek tady napíše, že je to blbost. :-) Když je šikovná PA, která opravdu vykonává svoje povolání s láskou a ví, co dělá, tak se to obejde bez nástřihu. Samozřejmě pokud je maminka schopná v sobě zmobilizovat všechny síly a opravdu poslechne každý povel na slovo. Mě hnal dopředu pocit, že už bude konec a taky strach z šití. Neměla jsem ani steh a po porodu ihned pocit, že můžu jít tancovat. Cítila jsem se skvěle.

A za rovných 70 hodin po porodu si nás manžel vezl domů. Davídek v porodnici nic neshodil, protože se mi v podstatě hned udělalo mléko, a tak jsme si domů dovezli takové naše tříměsíční miminko, jak říká naše paní doktorka. :-) Dnes má 11 dní a už 5,5 kg.

Večer v den porodu mi manžel napsal sms: „Zlatíčko, byla jsi hrozně statečná a šikovná. A neboj, podlitiny a modřiny se zahojí a vlasy dorostou.“ :-) Ani si nevybavuju, že bych manžela u porodu pokousala a málem skalpovala, takže vlastně každou kontrakci trpěl se mnou. :-)

Děkuji za přečtení tohoto dlouhého deníčku, já to ani stručněji neumím.

Hodnotilo 46 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
smiley1
Závislačka 3106 příspěvků 02.05.14 06:49

Moc gratuluji k Davidkovi, je to tedy poradny kus.. Porodit ho bez nastrihu mi prijde skoro neuveritelne. Priroda je mocna carodejka..

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 02.05.14 07:43

@smiley1 Děkuju :) za oba porody bez poranění vděčím čarodějce Evě :mrgreen: a to jen podotknu, že na svých 174 cm vážím běžně 58 kg a když mám teď malého v náručí, tak si ani nejde představit, že se mi vlezl do břicha :mrgreen:

 
janička_opička
Ukecaná baba ;) 2432 příspěvků 02.05.14 08:05

Moc dekuju za denicek je ted pro me dost aktualni..Prvni syn mel 5,83 kg a 56 cm..porod horor 47 hodin nakonec kleste..rozstrizena od ucha k uchu..zasita…pak zjistili, ze me zasili spatne tak znovu rozstrihli a znovu sili…nebyla jsem na ten porod tenkrat pripravena vubec…ted cekame vymodlenw druhe a uz jsem.nic neponechala nahode a moc rada ctu, ze se to opravdu vyplati..;) Gratuluju k detickam!!! :kytka:

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 02.05.14 08:25

Jsem ráda, že i u nás jsou ještě lidé, kteří nedělají jen šup šup, a le opravdu se snaží. nástřih pro mě není nic nutného, jen lenost lékařů…

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 02.05.14 08:52

@janička_opička Já jsem tady váš příběh už četla, celkem mazec. Mně u dcery naprosto neodhadli velikost, skákali po břiše, nástřih od učnice mimo stah až k zadku, no všechno špatně. Určitě se dá rodit i jinak. Držím, ti palce, at máš taky porod pohodový, je to jen o lidech..

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 02.05.14 08:57

@Krrysa to je pravda. A je celkem smutné, že to u nás není běžný standart.

 
kitty25
Neúnavná pisatelka 15934 příspěvků 02.05.14 09:24

Krásný popis a bylo by fajn, kdyby takových příběhů jen přibývalo

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 02.05.14 09:41

@LennaZS tak tak, mě to taky hrozně mrzí.. nevíc většina českých matek to bere, jakože je to potřeba pro to, aby se dítě nrodilo zdravé, je jim vštípeno, že jinak se natrhnou až na záda… takže je to tak vlastně v pořádku.

 
Luca10  02.05.14 10:45

Krasne datum, 18.4.mam narozky. :) Gratuluju!

 
karolina.mauw
Kecalka 397 příspěvků 02.05.14 11:05

Mám za chvilku rodit a nevím, jestli je to tím, ale slzím :-) Pěkně napsané. Všem hodně zdraví a lásky!

 
svycarka
Kelišová 6843 příspěvků 02.05.14 12:58

No tak jsem se konecne dockala 3 deniku. Gratulace rodinko a klobouk dolu, klucik je teda obrik :* Hodne stesti a zdravi vam vsem, mas moc peknou rodinu :kytka:

 
Janule34
Závislačka 4747 příspěvků 02.05.14 13:09

Ten konec byl krásný. to jsem se rozbrečela a zároveň smála. Taky mě to čeká na konci června a moc se na to těšim

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 02.05.14 13:28

:kytka: Gratuluju k malému velkému miminku. A souhlasím, šikovná pa a spolupracující maminka udělá opravdu hodně.

 
IwetkaKrapova
Nováček 3 příspěvky 02.05.14 13:52

:)moc hezke. Pani Eva nam taky asistovala u porodu naseho Davidka..byla užasna. S druhým porodem ji určite opet vyhledam :) :lol:

 
ladai
Závislačka 3625 příspěvků 02.05.14 13:56

Gratuluji k cvalikovi :kytka:

 
arinecka
Závislačka 3188 příspěvků 02.05.14 16:25

Krásné datum, 18.4 jsem se taky narodila :D gratuluji k miminku. :kytka:

 
teretere
Kecalka 141 příspěvků 02.05.14 16:36

Neznám lepší porodní asistentku v UH než Evu Hladišovou. Mám za sebou také 3 porody, paní Eva mě ale provázenla jen u prostředního, přirozeného porodu našeho prostředního broučka, kt. se narodil na konci 7.měsíce t. mrtvý. Ostatní byly plánované sekce.Ona byla ta, kt. mi všechno vysvětlila, držela za ruku při vstřebávání té hrozné zprávy a brečela se mnou do doby, než za mnou stihl přijet manžel… Nepotkala jsem tam empatičtější osobu, byla mi velkou oporou i u samotného porodu a dodala mi i se zástupkyní prim. další naději, nakonec jsme se opravdu vytouženého chlapečka po 13 měs. dočkali. Takže fakt osoba na pravém místě.

 
majka 4
Echt Kelišová 7691 příspěvků 02.05.14 17:13

:kytka: :kytka: :kytka: moc gratuluji
Já rodila potřetí taky pořádně připravená. Po dvou nástřihách, první dokonce skrz na skrz, jsem chtěla porodit bez. My jsme masírovali hráz a jela jsem rodit do jiné porodnice. Ve všem mi vyhověli a i když měla malá otočenou hlavičku a šla nosíkem napřed, zvládli jsme to na jedničku.

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 02.05.14 18:51

@teretere Panebože, z toho mě úplně mrazí. Jak se vůbec mohou dít takové věci? :,( pokud ti ale Eva sdělovala tuto hroznou zprávu, tak empatičtější osobu si neumím představit..

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 02.05.14 18:58

@majka 4 To je super. Škoda, že ty první porody tak hladké nebývají, že?

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26455 příspěvků 02.05.14 19:18

Krasne napsane a krasny porod -gratuluji k synkovi peknej cvalda :D :kytka: :kytka: :kytka: :srdce: :srdce:

 
martina198
Kecalka 307 příspěvků 02.05.14 20:14

@LennaZS velmi povedene napsané :) Ten konec o skalpovani manžela mě rozesmál :lol: ať Vám děti dělají radost a celé rodince přeji hodně zdraví :kytka:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 02.05.14 21:26

Gratuluji k porodům bez nástřihu, také jsem nebyla nastřižena, protože jsem si to nepřála. Nástřih opravdu nutný bývá v minimu případů.

 
verulicek  02.05.14 22:10

Teda obrovská gratulace…a skoro pětikilové mimčo tak úspěšně porodit! Fakt smekám před tebou i šikovnou PA. Hodně zdraví celé rodince!

 
Šáriii
Závislačka 3637 příspěvků 02.05.14 22:14

Gratuluji! Krásný deníček.
Moji druhou dcerku mi pomáhala rodit taky eva a já jsem nepotkala tak úžasného člověka! Vlastně jako kdyby porodila za mě. Opravdu ví co dělá!

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 03.05.14 07:51

@Saroya bohužel evidentně ne na českých vagínách…

 
lucka83
Hvězda diskuse 46082 příspěvků 64 inzerátů 03.05.14 09:11

Gratuluji k chlapeckovi :dance:
Takovyho macika si zvladla porodit :potlesk:,klobouk dolu
Ja mam 175cm a 60kg a prvni mel 3,69kg a mela sem teda jen malej nastrih.

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 03.05.14 12:55

Gratuluju k chlapeckovi :kytka:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 03.05.14 13:47

@Krrysa no dokud si zeny samy neřeknou, bude se stříhat

 
Krrysa
Extra třída :D 13920 příspěvků 03.05.14 15:22

@Saroya to je právě ten problém, v čechách je to přece nutné ke zdravému miminku…

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 03.05.14 15:37

@Krrysa zatím pro většinu jo, ale mění se to. ;) snažím se k tomu trochu přispět

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1940 příspěvků 03.05.14 22:19

Ahoj, hezky jsi to napsala :kytka:
mám hodně podobnou zkušenost, první porod - sice bezbolestný zato hluboký nástřih, šíleně bolestivé šití s hrubým doktorem, kdy jsem ještě dlouho špatně chodila a nemohla sedět cca měsíc, ty stehy se mi při pohybu pořád zarývaly do masa.
druhý porod - p. a. mě nechala natrhnout přirozeně při porodu(nebolelo to), měla jsem před šitím šílený strach, ona mě celou dobu uklidňovala a říkala podrobně, co zrovna dělá. ani jedno píchnutí nebolelo, stehy jsem potom vůbec necítila. říkala, že má kvalitnější nitě než v porodnici a že chlapi většinou hodně stehy utahujou. :nevim:
kdyby mě první špatný zážitek nepoučil, taky bych nebyla připravená se ozvat. dlouho jsem zkoumala, co si můžu jako pacient dovolit - dokonce i změnu lékaře, když se mi nelíbí jeho přístup.
takže díky bohu za ty milé porodní asistentky :srdce:

Příspěvek upraven 03.05.14 v 22:21

 
Attila8  04.05.14 14:50

:potlesk: :potlesk: :potlesk: gratuluju, taky jednou chci manžela u porodu :)

 
Romka723
Stálice 79 příspěvků 05.05.14 14:05

Je to o všechno o lidech. Záleží do jaké porodnice se dostanete a hlavně kdo v tu chvíli slouží. Já měla tři porody bez nástřihu a šití. Dvě děti měly slušnou váhu /3,98kg a 54cm, 4,27 kg a 55cm/. Dnes je velká výhoda, že si můžete vybrat, tak se toho nebojte a vybírejte!!!

 
Agáta13
Ukecaná baba ;) 1979 příspěvků 06.05.14 16:34

Gratuluji, vůbec nechápu, jak se miminko této velikosti vůbec dá porodit.. 8o Jinak u nás to bylo jak přes kopírák, chvílemi jsem měla pocit, jako bych ten deníček psala já- jen Bertík se narodil 17.4. po dvou dnech a vyvolávání.. brrr.. A to vážil jen 3170- úplně to stačilo :oops:

 
Hanulin
Kecalka 109 příspěvků 06.05.14 22:52

@LennaZS Super, moc gratuluju. Můžu se zeptat v jaké poloze jsi rodila?

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 07.05.14 17:16

@Šáriii To máš pravdu.Eva opravdu umí :)

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 07.05.14 17:19

@Romka723 Přesně to říkám pořád…když už máme tu možnost se na porod nachystat a vybrat si porodníka, tak je dobré to udělat. Mám za sebou tři porody, takže nemluvím jen tak do větru, když tvrdím, že porod může být krásný, bez následných šrámů na těle a psychice :D

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 07.05.14 17:21

@Agáta13 Víš,já myslím, že to vyjde skoro na stejno, jestli má dítě 3,5 a nebo 5 kg :think: a nebo mi to tak přijde s odstupem času, nevím :mrgreen:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 07.05.14 17:24

@Hanulin Ahoj :mavam: oba předchozí porody jsem rodila na zádech a nohy jsem si držela zespodu na stehnech. Tento třetí porod jsem ležela na levém boku a pravou nohu jsem měla v takovém držáku, druhou nohu zapřenou o PA a manžela jsem držela kolem krku, klečel mi u hlavy-chudák, řvala jsem mu do ucha, tahala ho za vlasy a kousala do bicepsu :mrgreen: :mrgreen:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 07.05.14 17:28

@Petullka82 Ony nás asi ty špatné zážitky nakoply k tomu se napříště ozvat, že? :mrgreen: já šla k prvnímu porodu s tím, že jsem omdlívala jen při představě, jak to bude probíhat a byla jsem si na 100% jistá, že u porodu umřu, že to prostě nemůžu zvládnout. Psychika dělá moc. Na další porod jsem se těšila, třetí si dokonce každou noc masochysticky představovala do všech detailů a naprosto mě to neznepokojovalo :)

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 07.05.14 17:31

@Saroya Ahoj.. :mavam: můžu se zeptat, jak se snažíš přispět k tomu, aby byla větší informovanost o zbytečných zákrocích u porodu? To je od tebe hrozně hezké :srdce: sama bych ráda nějak přispěla se svými zkušenostmi. Zatím to šířím jen po kamarádkách a formou deníčku, občas i tady v diskuzích, ale to mě dost brzy přejde, když se do mě pustí tlupa ´´nastřižených´´ s tím, že každý je individuální a je to blbost :mrgreen:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 07.05.14 17:32

@verulicek Moc děkuji. Jak tady psala jedna maminka-já na tom moc velkou zásluhu nemám, bylo to, jako by PA rodila za mě :mrgreen:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 07.05.14 17:36

@Janule34 Tak to ti moc závidím. Já už porod pravděpodobně znovu nezažiju a už teď (ani ne tři týdny po narození syna) je mi z toho smutno. Užij si to, jsou to tak silné chvíle, které nejde vrátit :srdce:

 
Agáta13
Ukecaná baba ;) 1979 příspěvků 08.05.14 20:34

@LennaZS velikost neposoudím.. všechny mojemimina měly do 3,40 kg.. Zato mám v čerstvé paměti, že je sakra velkej rozdíl rodit přirozeně (6 hodin nebo 2 hod celkem sakumprásk), a nebo vyvolávaně a dva dny.. brrrr :poblion: No aspoň jsem se nenudila :think: ;)

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 09.05.14 10:57

@Agáta13 Já jsem si zkusila i v tomto všechno..klasický nástup kontrakcí, předčasně prasklá voda a u třetího teda čtyři tabletky a 32 hod, než se malý narodil :D

 
Safira77
Zasloužilá kecalka 931 příspěvků 09.05.14 15:00

Skvělé, moc gratuluji a souhlasím s Vámi :-)

 
opinka
Kelišová 5279 příspěvků 01.08.14 16:32

@LennaZS Moc ráda (i když opožděně) jsem si přečetla o tvém (zatím? :mrgreen: ) posledním porodu. Jednou jsme se v SZ spolu bavily o porodnici v UH a málem jsi mě nahlodala, že pojedu rodit tam. Hodně jsem to promýšlela a nakonec jsem přece jen zůstala u rozhodnutí rodit ve ZL. Jenže všechno dopadlo jinak, my jsme nakonec nestihli dojet ani do toho Zlína, náš synek trochu moc spěchal na svět :lol:. Měla jsi teda dost těžký porod a klobouk dolů, Davídek byl teda kus, to musela být dřina! Dodatečně moc gratuluju :potlesk:

 
LennaZS
Ukecaná baba ;) 2475 příspěvků 01.08.14 19:26

@opinka ahoj, no a kde jsi nakonec rodila? Nedávno tady byl deníček o porodu doma, byla jsi to ty? :)

 
opinka
Kelišová 5279 příspěvků 01.08.14 19:52

@LennaZS Ne, to jsem nebyla já. Já jsem porodila v autě :mrgreen:. A musím říct, že porodní asistentku jsem měla taky bezvadnou - mého manžela. Byl to nejkrásnější a nejpřirozenější z mých porodů, fakt zázrak. Ale malý měl jen 3 kila, pětikiláče bych asi v autě nevytlačila :mrgreen:.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama