Když se z těhotenství neradujete a jen se strachujete

Těhotenství, komplikace, strach i štěstí...

Když se z těhotenství neradujete a jen se strachujete

Konečně… Dva proužky na těhotenském testu… Po půl roce od vysazení antikoncepce konečně druhý proužek, zatím slabý, ale je tam… Tak ještě jeden test, ať to vidím znovu… Jupííí i podruhé je tam… Že by se konečně podařilo? Je středa večer 26. srpna 2015. Hned druhý den se objednávám k doktorce. Potřebuju to mít potvrzeno. Na ultrazvuku zatím není nic vidět, ale test u doktorky potvrzuje, že jsem těhotná.

TÝDNY STRACHU
Týden od prvního pozitivního testu je pryč a já mám jít v pátek opět na kontrolu. Jenže od rána silně krvácím. To ne! Co se to děje? Snad se to nepokazilo… Volám okamžitě doktorce, která mě posílá rovnou do nemocnice. Tam mi udělali ultrazvuk. Srdíčko zatím nebylo vidět, ale aspoň gestační váček se už objevil… Ale co bude dál? A udrží se to vůbec? Plány jak na konci září na mých promocích oznámím rodině, že čekáme miminko, jsou ty tam a musím s pravdou ven hned. V nemocnici jsem tehdy zůstala pět dní. Krvácení bylo způsobeno zánětem a plod se zatím drží. I srdíčko už je vidět na ultrazvuku… Po pěti dnech v nemocnici hurá domů, ale ležet, šetřit se. Pořád se nemůžu z těhotenství radovat, protože mám hrozný strach, že se to zase pos… pokazí…

V 10. týdnu repete. Krvácení, pohotovost, špitál… Pro mě v tu dobu ještě depresivnější než první pobyt v nemocnici. Kolegyním na pokoji točili KTG, zněl tam tlukot srdíček miminek… a já pořád nevěděla, co bude… S krvácením jsme bojovali až do ledna. Mnohokrát jsem musela na pohotovost, mnohokrát se v noci budila se strachem o toho nenarozeného drobečka. Mezitím jsem v listopadu absolvovali první genetický screening na vrozené vady, naštěstí s negativním výsledkem. V prosinci těsně před Vánoci pak druhý… Prý to bude kluk…

Termín porodu: 2. 5. 2016. Na pohotovosti jsem byla už tolikrát, že to ani nepočítám. Rady doktorky: „Musíte být v klidu“ jsou fakt zcestné, když pomalu co týden jezdíte po doktorech s nějakým problémem… Ten drobeček ještě není na světě a už o něj mám obrovský strach…

Čas plyne a prcek v bříšku se ozývá čím dál víc, za což jsem moc ráda. Jen jednou ráno se téměř nepohnul… Doktorka říkala, že se musí pohnout minimálně jednou za dvě hodiny… ale nehýbe se. No nic, nenechám to jen tak, jedu. Kam? No opět na pohotovost do nemocnice. Natočili mi KTG. Miminko se sice hýbe, ale doktorce se nelíbí něco jiného. Děloha vykazuje křivku jako při kontrakcích. „Vás nic nebolí,“ ptá se… „Ne, nic.“ Opravdu mě nic nebolelo, ale kvůli těm výsledkům si mě opět nechávají v nemocnici a cpou mi kapačky magnezia… Teď už je ten pobyt veselejší, už mi taky dělají KTG a slýchám tlukot srdíčko našeho synáčka. Jen mám strach, aby mě nenechali v nemocnici až do porodu, což se naštěstí nestane a tak po pěti dnech můžu domů.

Dubnovou oslavu narozenin nechávám až na později, až se malý narodí. Nemám nějak sílu oslavovat a pomalu stoupá nervozita z porodu. V 38. týdnu mi doktorka na vyšetření udělá váhový odhad a zjistí, že naše miminko má nejspíš už 3 800 gramů… Fíha, to bude kus chlapa. Nabídku, že pokud chci, můžu jít druhý den do nemocnice domluvit se na vyvolání, aby náhodou nebylo mimino až moc velké a já ho zvládla porodit, přijímám s radostí. Už se nemůžu dočkat, až budu mít po porodu drobečka v náručí.

V nemocnici se váhový odhad potvrdí a tak je naplánovaný programovaný porod na pondělí 25. 4. ve 39+0. Prý kdybych si to rozmyslela, mám dojít ve středu normálně do poradny… No nerozmyslím, fakt ne. Víkend už je ve znamení stoupající nervozity a v noci na pondělí už jsem jako na trní a téměř nespím… Zítra bude ten den D.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
180
23.4.21 13:31

Těším se na pokračování, je to moc hezky a čtivě napsaný deníček. A doufám, že to dobře dopadlo. :kytka:

Příspěvek upraven 23.04.21 v 14:15

 • Zmínit
 • Nahlásit
5362
23.4.21 16:26

Vyvolani kvuli vahovemu odhadu? A rizika vyvolani doufam zminili? :roll:

 • Zmínit
 • Nahlásit
18
23.4.21 20:10

@Floriska děkuji. Dopadlo to skvěle. Pokračování už mají adminky posláno delší dobu. Uvidíme, kdy to zveřejní, tohle bohužel neovlivním. Ale kdyby se Vám nechtělo čekat, tak zde http://katka-mahdakova.cz/…zivota-mamy/ si můžete přečíst celý článek v celku (jmenuje se v originále Trnitá cesta ke štěstí) a taky dalších pár poznatků ze života mámy 😁.

 • Zmínit
 • Nahlásit
18
23.4.21 20:12

@rozand oba mé porody byly vyvolávané a vzhledem k okolnostem jsem tomu byla opravdu ráda. Vše probíhalo v pohodě a hlavně vše dopadlo na výbornou.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5362
23.4.21 22:42

@Katee87M A? To neco meni na rizicich, ktera jsou prokazatelne statisticky vyssi? A na faktu, ze vahove odhady jsou velmi nepresne? (Nas se lisil o 640 gramu, napriklad.)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4071
23.4.21 22:56

@rozand tak autorka deníčku píše, že byla každou chvíli na pohotovosti a ležela v nemocnici kvůli krvácení… Tak se vůbec nedivím, že jí nabídli vyvolání porodu a ona souhlasila… Však nevíme podrobnosti, mohlo být těch důvodu více, mohli mít strach, že by se mohlo něco ještě pokazit… Nebo vy jste doktorka? Znáte její lékařské záznamy? ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
18
24.4.21 04:52

@darekp zdravím vás, a děkuji za příspěvek, je to přesně, jak píšete, důvodů bylo víc a když celé těhu poslouchám, jak to možná nedopadne dobře, tak možnost, že už se mimčo narodí, byla nejlepší volba. Bohužel mám dojem, že paní potřebuje jen rýpat a anonymně si honit ego na internetu a rozumovat evidentně na jakékoliv téma… Toto měl být můj příběh, který měl povzbudit ty, které třeba řeší něco podobného, že to o přes všechno špatné může dopadnout dobře, ne otevírat diskuzi pro samozvané odbornice.
Děkuju Vám a přeju hezký víkend :wink:. K.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5362
25.4.21 12:33

@darekp Reaguji jen na oduvodneni vyvolani vahovym odhadem.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19808
25.4.21 17:32

No, přijmout s radostí vyvolání miminka před termínem jen kvůli váhovému odhadu, který nic neřekne. No nvm. :think:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
25.4.21 21:15

Tak držím palce, já měla 3× vyvolávaný a 2× to přišlo samo. Děti rodím mezi 4300-4500kg takže tak :-)Odhady byli vždy mezi 3700-3900 a bylo to jinak. Porody, ale byli fakt rychlé, bez poranění(až na druhý porod).Těším se na pokračování :srdce:

 • Nahlásit
188
27.4.21 07:03

Gratuluji k miminku.

Taky ale nechápu, proč se radovat z vyvolávaného porodu jenom kvůli váhovému odhadu. Pokud tam byly i jiné důvody, měla tuto podstatnou informaci zakladatelka zmínit.

Proč se holky bojíte váhy miminka, vždyť je to jedno. To, co proráží porodní cesty, je hlava a kudy projde hlava, tak projde i to ostatní.

Rodila jsem spontánně v 38. týdnu a mrňous měl 4250 g a pomalu ani nevím, že jsem ho porodila. 1. dobu porodní jsem strávila doma a na 2 zatlačení v nemocnici byl venku.

Jinak velký obdiv, zakladatelko, musely to být nervy být tak často v nemocnici, na psychiku nic moc. Jsi dobrá, klobouk dolů, jak jsi to zvládala.

Příspěvek upraven 27.04.21 v 07:47

 • Zmínit
 • Nahlásit
180
27.4.21 15:06

@Katee87M Skvěle, budu se těšit. :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
5362
30.4.21 19:26

@mirkaazzuri Tohle je zas mystifikace na druhou stranu. Vygooglete si DYSTOKIE RAMEN a zjistíte, že projití hlavy není automaticky výhra. :roll: Pravděpodobnost této komplikace se s váhou zvyšuje (a taky s vyvoláváním, protože dítě často blbě narotuje).

 • Zmínit
 • Nahlásit
4071
6.5.21 18:58

@P4ja no možná jste si nejdřív měla přečíst komentáře, protože autorka těsně před vámi vysvětluje, že důvodů bylo víc ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
4071
6.5.21 19:02

@mirkaazzuri no tak zdaleka ne každá to má takhle na pohodu :mrgreen: trochu provokace, ne? :D…a nejde jen o hlavičku, raminka taky nejsou jen tak, obzvlášť, když mimco třeba nedorotuje, jak má… Zrovna můj případ - dcera taky nedorotovala a měla po porodu zlomenou klíční kost, prý celkem běžné poporodní zranění, ale já jsem z toho byla dost špatná…

 • Zmínit
 • Nahlásit
19808
6.5.21 23:37

@darekp Za prvé, komentáře jsem na mobilu nečetla, četla jsem jen deníček a reagovala na něj. Kdyby autorka považovala ostatní důvody za relevantní, určitě je do deníčku napíše.

Za druhé, ani po přečtení komentářů, které psala mně to nepřijde jako důvod pro vyvolávání. Pravdou je, že lékaři často vyvolávají, když není důvod a ženy na to slyší. A velký váhový odhad je super možnost, jak ženu vystrašit. Další je potermínová gravidita, které s oblibou říkají přenášení.

Za třetí, možná byste si měla přečíst něco o rizicích vyvolávaného porodu. Viz.to, co potkalo vás. To, že dítě nedorotuje tak, jak má, je u vyvolávaného porodu dost častý jev. Stejně tak riziko akutního CS a jiných komplikací.

PS: Tím neříkám, že nejsou situace, kdy je třeba porod popohnat. Ale je potřeba znát rizika a opravdu to dobře zvážit. Což většina žen, upřímně, neudělá. Protože se nad tím vůbec nezamýšlí.

 • Zmínit
 • Nahlásit
188
7.5.21 15:32

@darekp Říká se, že půlka porodu probíhá v hlavě a já se s tím naprosto ztotožňuji. Vůbec celý život naslouchám tělu, mám silně vyvinutý šestý smysl a z ničeho se dopředu neobávám, protože je pak tělo i mysl ztažené a věci neprobíhají hladce.

Jinak syn měl taky zlomenou klíční kost a přesně tak, je to opravdu velmi časté poporodní zranění, nijak závažné, samo to sroste, nic to není, jen jsem syna neměla pokládat na tu postiženou stranu.

 • Zmínit
 • Nahlásit