Tvoje máma je alkoholička

O životě

Dovolte mi napsat zde mou krátkou zpověď. Zpověď o mém životě, než jsem se stala mámou.

Nemohl jsi nad ránem usnout, a tak jsem si tě vzala k sobě a přitulili jsme se. Ty jsi usnul během minutky, ale já nemůžu. Musím se na tebe dívat. Jsi tak krásný, tak maličký a bezbranný. Máš tak průzračně čistou dušičku, že připomíná kapku rosy na letní trávě za rozbřesku. Asi jsem až doteď nebyla nikdy doopravdy zamilovaná a nikdy jsem doopravdy nemilovala. Chtěla bych se na tebe pořád dívat, chtěla bych, aby tvoje dušička byla pořád tak čistá. Mám ale takový strach, že něco pokazím…mám oprávněný strach. Nedala jsem ti do vínku to nejlepší a moc se za to stydím. Byla jsem nezodpovědná a hloupá a vlastně ani nevím, proč mě má Bůh tak rád, že mi tě dal. Vím, že spousta maminek by si tě zasloužila víc, ale on tě dal právě mně. Jakoby mi pořád říkal, že to se mnou nevzdal a že si ještě zasloužím šanci.

A proč si myslím, že si tě nezasloužím? Jednou ti to všechno s tatínkem povíme. Budu se stydět, ale budu upřímná a řeknu ti to. Až povyrosteš a pochopíš, co to znamená, budu ti muset říct, že tvoje maminka je alkoholička. Budu se tolik stydět. Tolik jako právě teď, když se na tebe dívám a říkám si, proč - proč se to vlastně stalo? Proč jsem si nevážila sama sebe ani ostatních, kteří se mi snažili pomoct? Proč jsem všem a hlavně sama sobě pořád lhala? Proč jsem si nevážila toho, že mi Bůh stále dával šanci se vzchopit a jít dál? Ale já si ničeho nevážila a každý den pila a pila. Pila jsem a přitom říkala, že chci dítě. Jak jen jsem mohla být tak sobecká? Kde se ve mně vůbec taková drzost vzala?

Nechci říkat, že tvoje maminka je špatný člověk. Tvoje maminka ale udělala v životě strašnou spoustu chyb, za které se stydí, hrozně moc. Je mi to ale všechno jedno. Jen se modlím, aby tys po mně tuhle chybu neudělal. Strasně moc si přeju, abys mě měl rád, aby ses smířil s tím, jaká jsem byla než jsi mi změnil život. Strašně moc se budeme s tatínkem bát, až přijde puberta a ty máš ve vínku tak odpornou závislost.

Dívám se na tebe a pláču, pláču strachem o tebe.
Tvůj tatínek se bál, až budeš na světě a nebudeš dostávat moje mlíčko, abych zase nezačala pít. A já se bála taky. Bála jsem se celé těhotenství, že to možná přijde. Teď už se nebojím. Teď se na tebe dívám a vím, že se to už nestane, dokud tady budeš, protože já tady musím být pro tebe. Musím se snažit daleko víc, protože já ti dala do vínku sklon k závislosti.

Až ty vyrosteš a poprvé se opiješ a probudíš se s kocovinou - nebudu se zlobit. Ani tatínek se nebude zlobit, protože to prostě dnes k životu dospívajícího patří. Až ti ale bude dobře a ty asi budeš prohlašovat, že už nikdy nebudeš pít - pak si s tebou s tatínkem promluvíme. Budu se strašně stydět a možná i plakat, jako pláču teď. Možná budeš potřebovat čas, aby ses s tím vyrovnal. Možná se stane spousta dalších věcí, na které se teď bojím pomyslet.

Já budu jen doufat a snažit se připravit ti takový život, abys nešel v mých šlépějích. Teď musím jen věřit, že ty budeš lepší než já a dokážeš se s životem prát. Že nebudeš slaboch jako byla tvoje maminka a utápět se v láhvi. Možná se maminky budou ptát, jak se to může stát, že vysokoškolačka z tzv. „dobré“, milující rodiny, s dobrou prací i kamarády, začne pít. Bohužel jim na to nikdy nedokážu dát odpověď, protože to nevím. Možná se maminky začnou o své děti bát, jako já se teď bojím o tebe.

Snad mě teď ostatní maminky odsoudí a jistě právem. Já jsem s tím smířená, protože i já si říkám, že jsem si tě nezasloužila, že jsem měla dostat trest a ne odměnu za to, jak jsem žila. Vím ale jediné, když mi tě tedy Bůh dal, udělám všechno proto, abych z tebe vychovala dobrého člověka a člověka, který nebude pít. To teď se budu tiše modlit a doufat, že bude při mně stát, aby se nám to s tatínkem podařilo.

Miluju tě synáčku, jsi tak nádherný a čistý. Tvůj němý úsměv je to nejkrásnější, co může každá máma dostat od svého dítěte - víru, že tvoje duše bude snad pořád tak čistá, jako je právě teď.

Hodnotilo 25 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
nepr. Anjes  09.06.13 00:11

Neni tam nic o duvodech, proc se to stalo. Odsuzovat Te nebudu, jen Ii fandim, abys vydrzela. Na vylecene alkoholicce neshledavam nic poburujiciho, mam s nimi nejake zkusenosti, Tvuj zivot bude krasny a bez stinu, kdyz budes chtit. Vsechno je v Tve moci a duvod zjevne mas… hodne stesti! Ver mi, ze to nemusi byt zadne stigma.

 
Ananta
Ukecaná baba ;) 2487 příspěvků 09.06.13 00:35

A tvoji rodiče byli taky alkoholici a dali ti to do vínku?

 
elis_an3  09.06.13 00:40

ALkoholismus je něco moc vážného a paní se tady snaží vypovídat…ona to vnímá jako něco špatného co provedla a má obavy, aby se synovi nestalo něco podobného, mů ex manžel byl alkoholik a nikdy to nedovedl porazit, nechtěl.
Ty jsi chtěla a chceš i nadále, moc ti fandím, tento boj je jeden z nejtěžších v životě :potlesk: :potlesk:

 
Annaet
Povídálka 27 příspěvků 09.06.13 00:45

@Ananta ne nejsou… což bohužel nic nemění na faktu, že sklon k alkoholismu či jiným závislostem je dědičný… ale rodíme se s mnoha různými vlohami, věřím, že to neznamená že se každá musí rozvíjet :?

 
Ananta
Ukecaná baba ;) 2487 příspěvků 09.06.13 01:11

Annaet, já se ptám schválně, protože to, že bude mít tyto sklony není jisté. Znám i připad holky co zahučela do závislosti na alkoholu a nikdo v rodině nepil, ona se z toho dostala a už se k tomu nikdy nevrátila. Znám i dost závislých z „čistých“ rodin. Někdy může být spouštěčem něco jiného, jasně, sklon to posílí, ale nebrala bych to s tím sklonem tak absolutně.

 
strace
Ukecaná baba ;) 1212 příspěvků 09.06.13 05:56

@Annaet
Porazit jakoukoli závislost je obrovský úspěch, ale jsi teprve na začátku té dlouhé cesty. Přeji ti hodně síly a pevné vůle, aby ses už nikdy nenapila. Hodně štěstí tobě i synkovi. :kytka:

 
Chaarlynecka
Ukecaná baba ;) 1744 příspěvků 09.06.13 06:44

Chyby se dělají…důležitý je si je uvědomit a něco s nimi udělat.. A to jsi zvládla a pevně věřím že zvládneš už napořád. Je z tebe cítit vůle…strašně silná vůle a já ti věřím! :*

 
bamba  09.06.13 07:46

Moc ti přeju, aby ses nemusela už nikdy uchylovat k flašce. Myslím, že jsi na dobré cestě, bo jsi schopna si přiznat problém. Přeju ti hodně sil a štěstí. Tvůj deníček je tak úpřimný a plný lásky, zvladneš to. :hug:

 
rustypipe
Ukecaná baba ;) 1975 příspěvků 09.06.13 08:05

Drzim palce
a sklon k zavislostem svym zpusobem dedicny je.Tata pil, jeho teta a babicka v mladi spachali sebevrazdu. Ja nepiju ale svou zavislost mam taky. urcity sklon k depresim a vnimani sveta se u nas v rodine prenasi. A do toho samozrejme i nejake vzorce chovani, ktere pak vedou k tomu jak se clovek stavi k problemum atd.

 
třešinky
Povídálka 14 příspěvků 09.06.13 10:34

Moc držím pěsti aby ti tvá vůle vydržela a ty už se nikdy nevrátila k flašce.. u nás je to podobně, můj otec byl a vlastně pořád je alkoholik.. takže i mě dal do vínku pravděpodobnost, že by se ze mě mohla stát alkoholička.. a? nejsem, vlastně jsem abstinent :mrgreen:… neměj strach, to že jsi pila nutně neznamená že tvůj syn bude taky.. bude z něj šikovnej chytrej kluk, protože má fajn rodiče :hug:

 
trpaslinka
Extra třída :D 11673 příspěvků 09.06.13 10:45

Ano, kdo pije je slaboch. Ale postavit se tomu chce hodne odvahy a sily a tu Ty jsi nasla. Takze drzim palce, aby vydrzelo a syn prinasel jen samou radost. Starostem se jiste take nevyhnes, ale at jsou alespon co nejmensi, aby radost prevladala.

 
Ajuše
Ukecaná baba ;) 1201 příspěvků 09.06.13 11:11

Říká se že sklon k alkoholismu většinou získávají dcery. Táta pil a já k alkoholu pouto nemám. Snad se to nezmění. Člověk dělá chyby. Je fajn, že to zvládáš a přeju pevnou vůli i do budoucna. A líbí se mi, že to před synem nechceš tajit :-)

 
Annaet
Povídálka 27 příspěvků 09.06.13 11:51

Děkuji všem za povzbuzení :hug: Čekala jsem spíš odsuzování že jsem počala dítě a přitom měla takové problémy. Je smutné, že až moje dítě byl důvod se dát dohromady :( ale jsem připravená si za svoje hříchy vyslechnout klidně hodně velkou kritiku a nezjroutit se z toho. Jsem šťastná že mám krásné, zdravé a zatím i dost hodné miminko. Na jednu stranu tedy žádné problémy jako „důvod“ k pití, ale na druhou stranu taky čas, kdy bych klidně pít mohla - a proto jsem ráda, že to tak není. opíjím se štěstím a láskou ke svému uzlíčku :srdce: a teď už i věřím, že to tak zůstane. Vlastně jsem o tom přesvědčená, ale znáte to - není vyléčených alkoholiků, jen abstinujících :?

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15865 příspěvků 09.06.13 11:55

@Annaet Kdyby počali dítě jenom ti, kteří problémy nemají, to bychom asi vymřeli :D Hodně štěstí a sil tobě i synovi, když ty budeš chtít, všechno bude v pořádku.

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 09.06.13 12:17

Annaet,
Co na to říct…jediné, co mě napadá, že jeden z důvodů, proč člověk začne pít, může být to, že ho - jak se říká - pálí dobré bydlo. Má vše, co chce, nemá skoro žádné starosti, tak z nudy či já nevím z čeho, prostě „aby zabil čas“, tak začne pít.

Jsi dobrá, že si to takto uvědomuješ. Bohužel já znám jenom ty smutné případy, to jest - i když takhle přestaneš, dušuješ se, že už nezačneš, tak do toho spadneš znovu a znovu…Moje zkušenost z vlastní rodiny (babička, matka… - to stejné, co popisuješ). Taky se dušovaly, že už na to nikdy nesáhnou, že už konec - definitivně - a pak najednou zas. Ty vzpomínky na motající se mámu mi - bohužel - z paměti nikdy nevymizí, i když se sebevíce snažím. Je mi po ní smutno jako po člověku, byla bezvadná, energická, s jednou jedinou „chybičkou“ - tj. pila. Škoda takového člověka, škoda zmařeného života…dodnes nerozumím, proč si takhle ničila svoje zdraví.

Já sama alkohol NENÁVIDÍM, NESNÁŠÍM ho a doufám, že jsem opravdu výjímka, protože jsem se tu dočetla, že prý „sklon k alkoholismu dědí spíše dcery“ 8o - tak to doufám, že nebude nikdy můj případ.

Babička i matka na to svým způsobem „dojely“ a znamenalo to jejich konec - už nemohly dál, byly závislé. Je to hrozné, ale je to tak. Doufám, že já takovým způsobem nikdy neskončím…

Ale ty seš ještě mladá, máš hodně šancí, že nikdy do toho znovu nespadneš tak, aby alkohol byla tvoje jediná potřeba. Držím palce - MOC :srdce:

 
Petula01
Zasloužilá kecalka 857 příspěvků 09.06.13 12:34

Sklon k alkoholu není dědičný. Přítelův táta pije, ale přítel ani jeho druhý syn neměl s alkoholem nikdy problémy, snad kromě dospívání, kdy je to normální.
Soused je silný alkoholik a jeho 3 dospělí synové se už několik let alkoholu ani nedotkly, ani přípitek. Vidí totiž co ten hnus s tátou dělá, že teď, v pětapadesáti letech vypadá na 70, jak se chová. Mají k tomu odpor.
Tvoje dítě tě bude obdivovat za to, jak jsi byla silná a přestala kvůli němu :hug:

 
simeda
Kecalka 213 příspěvků 09.06.13 13:37

Annaet, nejdůležitější je, že o svém problému víš. Horší by bylo, kdyby jsi byla alkoholička a neuměla sis to přiznat. Máš v sobě asi velkou sílu, která ti pomáhá a bude pomáhat. Moc gratuluji a přeji mnoho štěstí s jakýkoli bojem.

 
petulka23
Ukecaná baba ;) 1221 příspěvků 09.06.13 14:10

@Annaet sama víš, že vyhráno nebudeš mít nikdy ale důležité je, že víš co chceš a já ti moc držím palce ať se vám společně podaří žít spokojeně i bez alkoholu.
Máme alkoholičku v rodině a už roky čekáme kdy v sobě najde tolik odhodlání a vůle jako ty aby zjistila jak krásný je střízlivý život :kytka:

 
K-Black  09.06.13 19:53

@Annaet přeju hodně síly do budoucna, protože přijdou chvíle, kdy na tebe bude flaška volat, lákat tě. Musíš být silná, pro sebe, pro svého syna, pro Vás oba.
Já problém s pitím nemám, nepiju vůbec, právě proto, že mám strach že mi to bylo dáno do vínku. Vím co je být dítě alkoholiků, nikdy nedopustím aby mé děti něco takového zažili.
Hodně štěstí tobě i synovi :hug: :hug: :hug: :hug:

 
K-Black  09.06.13 19:55

@Petula01 alkoholismus je z nějaké části dědičný, četla jsem o tom před lety studii. To že děti alkoholiků vůbec nepijí, je spíš jejich strach, zakázali si to, právě proto že vidí co to s lidma dělá. Prostě si alkohol zakážou a zhnusí.

 
Petík K
Kelišová 5163 příspěvků 09.06.13 20:05

Jen tak dál, držím palce

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 09.06.13 20:36

@Jasněnkaa Souhlasím… Taky máme tuhle hnusnou závislost v rodině, i když musím říct, že dotyčný s ní už 15 let bojuje až na řídké excesy se ctí, což klobouk dolů, pro mě je to jednoznačné varování do toho nikdy nespadnout…
Dám si víno, sem tam skleničku, ale nikdy, když jsem vykolejená. Vyjímkou byla jedna slivovice s mužem, když zemřel tchán.
Ale když mám problém já, nevezmu alkohol do úst.

Zakladatelko, máš můj obdiv, ale jsi na začátku cesty. Moc držím palce, ať už jdeš jen správným směrem :hug: :kytka:.

 
Annaet
Povídálka 27 příspěvků 09.06.13 21:12

Znovu všem děkuji za podporu. Ano vím, že je to boj na celý život a že jsem na začátku, ale už teď, po prvním roce se cítím psychicky i fyzicky jako jiný člověk..nebo aspoň jako já o 10let mladší :-) Docela s hrůzou ale sleduji kolik Vás píše, že máte někoho se stejným problémem v rodině či blízkém okolí 8o Je to opravdu smutné :(

 
K-Black  09.06.13 21:45

@Annaet hele smutný to je, ale důležitý je se z toho nepo.rat :lol: syn na tebe bude jednou pyšný :hug:

 
Bábi Zlopočasná
Generální žvanilka 20742 příspěvků 09.06.13 23:01

@Annaet smutne by bolo, keby Ta ani syn nepriviedol „k rozumu“.
Co som ale chcela - daj si pozor na kamaratov z mokrej stvrte. Mala som suseda, tri deti, jedno postihnute… alkoholik, vylieceny, asi rok ci kolko. Siel na zabavu, sedel pri dzuse. Kym bol na zachode, kamarati mu „zo srandy“ naliali do dzusu panaka, on sa vratil, exol… a bol na zaciatku. Nikdy sa uz chlastu nezbavil.

 
alda
Kecalka 290 příspěvků 10.06.13 05:23

Bohužel nepíšeš detaily, takže těžko posoudit jestli jsou tvé strachy z alkoholismu synka oprávněné nebo ne.
Souhlasím s tím, že sklony k závislostem jsou dědičné, bohužel. Ale pokud jsi ve věku kdy jsi byla schopná počít dítě, tak jsem trochu skeptická v tom jak moc jsi byla závislá. Jen na alkoholu (drogy jsou něco jiného, alkohol takhle rychle nepostupuje, aby to byla skutečná závislost ZÁVISLOST). Spousta lidí jsou pijani, ale bez alkoholu pak můžou normálně existovat, záleží na rozpoložení duše. Tyhle věci vůbec nejsou tak černobílé jak se někdy zdají.

Nechci vůbec shazovat tvojí zpověď miminku, ta je krásná a psaná od srdce. Jen bych zarazila než začneš sama sebe lynčovat jak strašný člověk jsi. To není dobré pro nikoho, zvlášť ne pro tvého syna. On potřebuje mámu co má nějaké zdravé sebevědomí a netýrá se kvůli tomu že možná dala svému synovi gen co podporuje závislosti.
Hodně zmiňuješ v článku Boha. Připadá mi, že jsi jedna z těch na dobrou stranu obrácených duší díky nějaké církvi. Nic proti, každý máme svou cestu. Jen bych tě prosila, kvůli tvému synovi hlavně, trochu snížit tu hladinu sebemrskačství. Nejsi špatný člověk a nebyla jsi nikdy špatný člověk. :srdce:

 
Annaet
Povídálka 27 příspěvků 10.06.13 08:16

@alda já se teda nechci nějak obhajovat, ale nikdy jsem neřekla že jsem špatný clovek…dokonce jsem to v deničku přímo zmínila…udělala jsem špatné v osobní rovině…nepíšu detaily a důvody…nechci svůj problém na nic svádět. Určitě bych ve své minulosti našla věci, které bych mohla jako „důvod“ uvést, ale k takovému chování není skutečný důvod NIKDY. Čtu si tady deníčky a některé maminky píšou tak smutné příběhy, že být slabé jako já, už by se pak v té láhvi topily dávno taky :think: A co se víry týče…nechci určitě říkat že jsem ateista, protože téměř každý „něčemu vyššímu“ věří. Oficiálně se ale určitě k žádné víře nehlásím, je to můj osobní vnitřní pocit a to „něco vyššího“ jsem sama sobě pojmenovala jako Boha. Na tu „dobrou stranu mě neobrátila církev, ale vnitřní víra, že to dokážu pro své dítě.
Někdo tu zmínil, že mě "pálí dobré bydlo“.. to je asi nejvýstižnější…za­čala jsem plíživě pít a pít a moje odolnost vůči alkoholu se tak postupně zvyšovala…měla jsem ale to štěstí, že moje tělo tomu náporu odolalo a nezískalo fyzickou závislost…doktor mi řekl, že se tomu říká „nezdravé pití“ nicméně dosáhlo opravdu neuvěřitelné denní dávky (a to i přes láhev tvrdého alkoholu denně), ale pak jsem klidně běhěm víkendu když byl přítel doma nepila vůbec.

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 10.06.13 13:45

Držím Ti palečky aby ses k tomu už nikdy nevrátila. :hug: A buď ráda že máš zdravého chlapečka a chlapa co Ti je oporou :potlesk:

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 10.06.13 21:44

:hug: Držím palce, abys měla pevnou vůli a alkoholu znovu nepropadla. Tvoje provinění vůči synovi, ze kterého se tu zpovídáš, tě bude určitě před pitím dobře chránit. :kytka:

@Jasněnkaa @jajul Mám trochu jiný názor. Nepít ze strachu ze závistlosti znamená, že dotyčný svůj vztah k chlastu nemá zcela zvládnutý.

 
Genovesa
Extra třída :D 10976 příspěvků 10.06.13 21:51

@Tiger-lily Nevím, jestli jsi zažila dětství s alkoholikem… Já nemyslím, že bych neměla vztah k alkoholu zvládnutý. Naopak, mám v tom křišťálově jasno. Bohužel je ale faktem, když se kouknu napříč svojí rodinou, že si nesu genetickou zátěž. A podle toho se člověk chová. I když teda se v naší rodině vyskytují i velmi schopní a odolní jedinci :lol:. Je to tak 40:60 :evil:.

Příspěvek upraven 10.06.13 v 21:52

 
K-Black  10.06.13 21:58

@Tiger-lily nevím jak jiní, já to nemám ráda, viděla jsem v životě hodně a nic hezkého to nebylo. V mládí jsem se napila, nějak tak normálně, zábava, diskotéka, posezení s kamarády. Pak jsem se vdala, otěhotněla a pití mě nelákalo, jak jsem se stala mámou, uvědomila jsem si na plno, co je to za hnus, a že nikdy nepřipustím aby moje děti někdy viděli to co já. Takže nepiju, to že jsem četla studii o tom že je alkoholismus dědičný přišlo až tak 10 let po prvním dítěti, mé rozhodnutí nepít přišlo daleko dřív. A pokoušet to nehodlám, abych si vyzkoušela jestli spadám do kategorie alkoholiků. Tím nechci říct, že jsem se za ta léta nenapila, jo měla jsem párkrát panáka, ale nevyhledávám to.
Takže jestli to znamená, že jsem srab, který se bojí, tak jo, jsem.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 10.06.13 22:05

@jajul @Jasněnkaa Ne, určitě neříkám, že máte něco pokoušet. ;) To, že jsi přišla k tomuhle rozhodnutí, to je v pořádku, v tomhle s váma souhlasím.

 
lister senior
Povídálka 11 příspěvků 11.06.13 13:34
Drž se

Drž se, máš pro co žít :-))))).

 
Daisy_03
Kecalka 148 příspěvků 11.06.13 17:27

Můj otec byl alkoholik, já jsem po něm tuto závislost nezdědila, spíš mě jeho příklad od alkoholu odrazuje.
Hlavně, že víte, že je to špatné a děláte vše proto, aby se to neopakovalo, nejdůležitější je si uvědomit problém.
Držím palce :palec:

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 11.06.13 17:49

Nemyslím si, že je důležité psát nám, proč jsi pila…chápu tvůj strach. každý, kdo někdy okusil, se bojí…drog, alkoholu, cigaret..ale děti jsou naše zářivé hvězdy v temných nocích, jsou to neskutečné bytosti, které lze než milovat a chránit je, i sami před sebou…máš můj obdiv, že jsi šla s kůží na trh a že se držíš…drž se dál a NIKDY už nepíj..pak by tě Tvůj chlapeček mohl opravdu nenávidět, za to, že piješ, i když už on tu je, ne za minulost, protože ta byla a už se nezmění :hug:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama