Týden osamělého muže

Ostatní
  • ivulda
  • 03.08.04

(neznámý autor) Pondělí JSEM SÁM doma. Žena na týden odjela. Je to skvělý pocit. Velmi příjemná změna.

Myslím si, že tu prožijeme se psem nezapomenutelný týden. Udělal jsem přesný plán a rozvrhl jsem si čas. Vím přesně, kdy vstanu, kolik času strávím v koupelně a kolik přípravou snídaně.

Propočítal jsem také čas na mytí nádobí, úklid, psí procházky, nákupy a vaření. Když jsem odhadl celkový čas, velmi příjemně mne překvapilo, že budu mít spoustu volna. Nechápu, proč ženy tolik mluví o domácnosti a dělají z toho takovou vědu, když je to činnost, která vyžaduje tak málo času. Jde jen o to, jak si ho zorganizovat. Večeříme každý kotletu. Já i pes. Na stole mám svíčku, protože to dělá pěknou atmosféru, také sváteční prostírání a ve vázičce růži. Pes měl paštiku - paté de canard - jako předkrm, pak maso s jemnou zeleninou a keks jako dezert. Piju víno a kouřím doutník. Už dlouho jsem se necítil tak dobře.

Úterý
MUSÍM SE znovu podívat na svůj časový rozvrh. Zdá se mi, že bude vyžadovat malé změny. Psovi jsem vysvětlil, že každý den není ovšem svátek a nemůže tedy mít vždy předkrm a hlavně tři misky, které pak musím umývat. Při snídani jsem si všiml, že výroba pomerančové šťávy má jednu nevýhodu. Ovoce znečistí celý přístroj. Jiná možnost - udělat šťávu rovnou na dva dny. Pak bych nemusel stroj mýt denně. Objev : Zjistil jsem, že párky mohu ohřát v polévce a ušetřittak jednu nádobu, kterou nemusím mýt. Rozhodně nemíním denně luxovat, jak si to přála žena. Úplně postačí jednou za dva dny.Důležité je se přezout a otřít psovi packy - to je vše. Jinak se cítím skvěle.

Středa
MÁM POCIT, jako by mi domácnost zabírala více času, než jsem odhadoval. Budu muset svou činnost zracionalizovat. První kroky :koupil jsem jídlo v sáčku. Nemusím přece ztrácet čas neustálým vařením. Jídlo se nemá připravovat déle, než se jí. Stlaní je problém. Nejdřív rozhazovat přikrývky, pak větrat a pak složitě stlát. Myslím si, že není nutné stlát každý den, když zase půjdu večer spát. Mám při stlaní pocit marnosti.Také psovi už nepřipravuji složité jídlo. Koupil jsem už hotové jídlo pro psy. Tvářil se divně, ale nedá se nic dělat. Když mohu já jíst už hotové jídlo, musí se přizpůsobit i on.

Čtvrtek
UŽ ŽÁDNÉ pomerančové šťávy! Jak takový nenápadný pomeranč dovede ušpinit přístroj, to je neuvěřitelné. Kupuju hotovou šťávu, v lahvích. Objev: Podařilo se mi vylézt z postele tak, že jsem skoro vůbec nenarušil přikrývky. Pak stačilo jen trochu uhladit deku.Ovšem chce to cvik a je nutné, aby se člověk během spánku v posteli moc nevrtěl. To znamená nestřídat často polohy.Bolí mě kvůli tomu trochu záda, ale to lze odstranit horkou sprchou. Přestal jsem se každý den holit. To je tedy opravdu zbytečná ztráta času. Navíc tím získám čas, který mi chyběl a kterým disponuje žena, která se neholí. Zjištění : Je zbytečné jíst pokaždé z jiného talíře. Přidělává se tím nádobí, to je hotové mrhání. Mýt neustále nádobí mi začalo jít na nervy. Také pes jí z jedné misky. Je to koneckonců jen zvíře.
Poznámka : Dospěl jsem k závěru, že luxovat stačí maximálně jednou týdně.K obědu i k večeři jsem měl párky.

Pátek
KONEC ovocným šťávám! Láhve jsou moc těžké. Zjišťuji následující: Ráno párek chutná dobře.V poledne méně.Večer vůbec. Když člověk jí párky déle než dva dny, může to způsobit i lehkou nevolnost. Pes dostal sušené jídlo. Je stejně výživné a hlavně nemaže to misku. Jinak bych si už připadal jako automatická myčka nádobí. Přišel jsem na to, že polévku lze jíst rovnou z hrnce. Chutná stejně. Žádné talíře, žádnou naběračku ! Přestal jsem vytírat podlahu v kuchyni. Tato činnost mi už šla na nervy jako předtím stlaní. Mám dojem, že mám moc odpadků.Nevím, odkud se berou. Musím s ními běhat ven.
Poznámka : Konzervy nepadají v úvahu, protože se umaže otvírák.

Sobota
NAČ SE VEČER svlékat, když se ráno zas musím oblékat? To si raději déle poležím. Navíc se nemusím vůbec přikrývat, takže postel zůstane perfektně ustlaná.Pes nadělal drobečky. Vynadal jsem mu. Nejsem jeho služka! Zvláštní, uvědomil jsem si, že takhle se mnou občas mluví žena …

Dnes je den holení, ale vůbec do toho nemám chuť. Můj nervový stav není dobrý. Snídat budu jen to, co se nemusí rozbalovat, otvírat, krájet, mazat, vařit nebo míchat. Všechny tyhle činnosti mne rozčilují. Plán : Oběd sním přímo ze sáčku, rovnou nad sporákem. Žádné talíře, žádné příbory, žádné prostírání a jiné nesmysly. Trochu mě bolí dásně. Možná že je to nedostatek ovoce, které je moc těžké na dopravu. Třeba je to začátek kurdějí? Myslím na Amundsena. Odpoledne telefonovala žena a ptala se, zda jsem umyl okna a vypral prádlo. Hystericky jsem se rozesmál. Řekl jsem jí, že na takové věci nemám vůbec čas. Mám problém s vanou. Ucpala se špagetami. Moc mi to ale nevadí, protože už se stejně nesprchuji.
Poznámka: Jíme - li se psem rovnou z ledničky, je zapotřebí to udělat rychle, aby nezůstala dlouho otevřená.

Neděle
POZOROVALI jsme se psem z postele, jak v televizi jedli lidé nejrůznější pokrmy a lahůdky. Oba jsme měli pné pusy slin. Jsme oba zesláblí a mrzutí. Ráno jsme snídali něco z psí misky. Ani jednomu to nechutnalo. Měl bych se umýt, oholit, učesat, udělat psovi jídlo, jít s ním ven, umýt nádobí, uklidit, nakoupit a udělat celou řadu dalších věcí, ale už se mi nedostává sil. Mám pocit, že se neudržím na nohou a že mi slábne zrak. Pes přestal vrtět ocasem. V posledním pudu sebezáchovy jsme se odplížili do restaurace. Jedli jsme skvělá jídla na různých talířích víc než hodinu. Pak jsme odešli do hotelu. Pokoj je čistý, uklizený, útulný. Rozházel jsem postel a opět spal jako na začátku expedice. Myslím si, že je to ideální řešení, protože takhle skutečně ušetřím spoustu času.

Až se zotavím, budu přemýšlet, k čemu ho použiji!

Váš příspěvek
Kristy
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 04.08.04 09:26

Ahojky,

supr článek! Když jsem to četla poprvé, válela jsem se smíchy:-))) Fakt že jo!

Jen jsem chtěla říct, kdyby to někoho zajímalo, že autorem tohoto úžasného článku je Ivan Kraus, jehož knihy fakt miluju!

Takže když na něco do něj narazíte, tak doporučuji si to přečíst! Snad nejvíc jsem se nasmála u knížky s názvem „Prosím tě, neblázni!“. No ale je pravda, že to jsem byla v prvním trimestru a hormony dělaly svoje:-)

Krásný den všem přejí Kristy a Knedlíček (40.tt) z Letních miminek

eva2
Kecalka 162 příspěvků 04.08.04 10:01

HA HA, tak tohle mi velmi silně připomělo mého miláčka, když jsem na cestách.Opouštím ho pracovně a odjíždím z velmi čisté a voňavé domácnosti,i manžel hezky voní a mává mi na rozloučenou v čerstvě naškrobené avyžehlené košili.V polovině pobytu mi několikrát zvoní telefon, v něm dcera:mami kdy přijedeš táta zase připálil ponožky..Cože ponožky _bubří mi v hlavě, proč peče ponožky okamžitě volám domů.Hele co to tam připalujete? prý ponožky.Aha, ale víš miláčku, já ponožky nežehlím jen je skládám.A takových SOS je během té doby víc.Když se vrátím domů hned z taxíku vidím, že je dvůr nezametený, ale ber to čert.Vyběhne dcera ze zahrady aby mě uvítala a vypadá jako mouřenínka ale ber to čert troška vody to přece spraví.Pak mě uvítá pes nějak podivně páchne a je celý vypelichaný, a pak manžel v teplákách a s utrápenou tváří v rukou kbelík s děsně špinavou vodou a provinilým úsměvem jé miláčku ty už jsi tady?!Alespoň snaha o úklid tu byla.Později zjistím, že dcera již umytá a učesaná afinku jsem musela upravit má ji celou šejdrem, marný pokus tatínka ji zkrátit,že dcera malý zpravodaj referuje:maminko tatínek nechal utěrku na sporáku a ona chytila, ale nic se nestalo..jen Rexovi to spadlo na záda a nemá tam chlupy.-aha toť podivná úprava psa a ten zápach…myslím si.Maminko a tatínek dal do opravy žehličku, -to jsem ráda že se k tomu konečně rozhoupal,–ale maminko on k tomu připekl nejen ty ponožky ale i svoje oblekový kalhoty a nemohl je sundat,–jaká další pohroma ještě přijde bublalo mi v hlavě,–maminko a tatínek pral, ale nevím je to nějaký divný, nejdřív bylo až na dvoře hromada pěny a pak když jsme to vytáhli bylo to barevné jinak,–aha taže seprané prádlo, a hodně prášku ne-li celá krabice na jednu dávku,–a maminko já mám hlad a už nechci ty pici mě už nechutnají.Pohlédla jsem na manžílka, který se trapně krčil v koutě a poklepala mu na rameno.Popadla jsem kýbl a vysavač, vysmíčila celý dům uvařila večeři a dostávala a vychutnávala obdivné pohledy mé drahé polovičky. Při uléhání do postele mě objal a šeptal do ucha jak moc mě má rád a jak je rád, že jsem se nezlobila.Proč bych se měla zlobit vždyť je to jen chlap, pomyslela jsem si a blaženě usnula(myšlenka , že jsme přece jen zapotřebí a zvládneme víc věcí naráz mě blaží dodnes)Ahoj Eva2

monicka01
Kecalka 266 příspěvků 04.08.04 11:02

Ahojky Ivuldo:-)

Už jsem to vytiskla a nesu domů. Slušně a hezky řečeno, že ženy jsou královnami domácnosti. Můj muž umí za celý týden naskládat špinavé nádobí do dřezu takovým způsobem, že ho nemůžu vytáhnout ven:-)))) na druhou stranu musím uznat, že tak skvělého kuchaře jsem dlouho nepoznala - z fleku by se tím mohl živit.

PS jak se to dá taky zvládnout: Vzhledem k tomu, že jsem byla včera dost časově zaneprázdněná byla příprava večeře na mužíčkovi - jak to vyřešil: Jednoduše pozval mě i se psem do hospody na černé pivo a klobásku:-))) Monika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.08.04 12:37

Keď som ležala dva týždne v sanatóriu a tomu môjmu došlo čisté spodné prádlo a ponožky tak si kúpil nové :) po návrate sme mali umývadlo oveľa tmavšej farby a v kuchyni stále tú istú utierku. Keď som sa pýtala prečo nezobral zo skrine čistú, tak vyhlásil, že nevie kde ich máme (5 rokov na tom istom mieste) a nenašiel ani čistú osušku!!! (máme dokopy dve skrine) A jedlo vyriešil tak, že pozval ku nám kamaráta, ktorý vie variť aj umyť riady, aj keď za riady nutné umývať považoval len taniere a príbory, hrnce sa umývajú až vtedy, keď ich potrebujeme na ďalšie varenie. Ten môj manžel je šikulka a nestratí sa… aj tak ho ľúbim. LuciaM

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.08.04 12:42

A ešte mi chcel priniesť čisté pyžamo, ale vraj bolo pokrčené a chcel byť zlatý a tak našiel žehličku, zapol ju ale zapol aj naparovanie a parný úder naplno a vraj mu vo vyprsklo špinavú vodu (dodnes nechápem, čo tam nalial) a zničil nielen pyžamo (tie fľaky sa nedali vyprať) ale aj žehličku, už nikdy som ju nevyčistila… tá špina sa pripiekla.

binky
Zasloužilá kecalka 880 příspěvků 04.08.04 19:49

Taky mám většinu knih I.Krause a fakt jsou skvělé a odpočinkové.A tohle líčení osamělého muže a psa je skvělé,u nás by to asi vypadalo stejně.
Binky+Eliška 26+3tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.08.04 00:29

Chtěla bych Vás jenom upozornit,že ten neznámý autor má jméno.Jmenuje se Ivan Kraus.Je to z knihy Prosím tě,neblázni a kapitola se jmenuje Muž v domácnosti(de­ník)Sem je to přepsané slovo od slova!!!!!!!!!!­!............­.............­.............­.............­.............­.............­....

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 05.08.04 02:44

Tak, a teď Kraus zažaluje emimino a celý portál kvůli tomu krachne :-))))))
Tato povídka mi také přišla jako anonymní soubor e-mailem asi před třemi lety - takže asi není přepsána, alébrž přeposlána, samozřejmě ji mám doma v originále (takže s tou žalobou by byla jistá obtíž), přesto mě mrzí, že se Ivulda neobtěžuje zjistit si autorství.
Nedávno se mi v poště objevila znovu, takže můžu předpokládat, že mezitím (stále jako anonymní) procestovala naši i jiné republiky křížem krážem
15× tam a zpět.
Ráda jsem se opět pobavila, ale hrozící prstík ve vzduchu ční.
 Romana

p.s. Ivuldo, rozjeli jsme sice debatu někde jinde a pokračuji teď zde: jsi si jist, že toto jsou ty správné manželské a otcovské články? Já se těšila na originální mužské náhledy současných tatínků s realitami ze života - abych se mohla poučit, co vnímám jinak. Toto vnímám stejně :-)

Ivulda
Povídálka 22 příspěvků 05.08.04 08:23

Děkuji všem za upozornění na autora textu. Já na článek narazil přes vyhledávač a žádné jméno autora tam uvedeno nebylo, proto jsem uvedl neznámý autor.
Kdyby byly mé úmysly v oblasti autorství nečisté, asi bych tam nenapsal neznámý autor, ale podepsal bych tam sebe. Na autorská práva jsem hodně citlivý, neboť sám programuji a také by mě netěšilo, kdyby někdo mou práci vydával za svou.
Jsem velkým fandou podobně laděných fejetonů ze života a když se mi něco hezkého dostane do ruky, rád to nabídnu k přečtení ostatním.

No jasně, Ro, dočkáš se a články s pohledy chlapa na život a děti tady určitě uvidíš, jen prostě máme léto a i ke mě dorazila „okurková sezóna“. Až budeme doma tři, bude těch zážitků tolik, že nebudu vědět o čem napsat dřív.

Už se vidím, jak ženě říkám:
Jé milačku, prosím Tě přebalit ho musíš ty, já mezitím napíšu článek na eMimino, jak to vidím svýma očima :-)))))
Mějte se fajn!

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 05.08.04 14:36

Ty jsi snad byl u nás doma, to je moje oblíbená věta :-) A kupodivu funguje.
 Ro

Anyone
Neúnavná pisatelka 17026 příspěvků 05.08.04 14:43

Ahoj Ivuldo,
ja bych jen chtela rict,ze si vubec nemyslim,ze ses chtel obohatit autorstvim I.Krause.Uz jen proto,ze na zacatku jsi uvedl AUTOR NEZNAMI a Kristy vzapeti dodala,od koho tahle super vecicka je.
Ja jsem se teda zasmala,moc se mi to libilo a vubec se nepozastavuji nad tim,ze jsi proste chtel potesit a obohatit dalsi dusicky o neco,co tebe rozesmalo.Vzdyt smichu neni nikdy dost,tak proc si vse schrabovat pro vlastni potechu.
Mne to proste pobavilo,rozesmalo a tim to hasne.A taky se asi mrknu po nejake knizce od tohodle autora.
Takze ja osobne diky
Any+lvicatko 39tt z Letnich miminek

Vložit nový komentář