Upilán a jiné zajímavosti

Rodičovství

Někdy se bavím, jindy zuřím.

Několik let jsem matkou na plný úvazek, spousta lidí by si mohla myslet, že se musím doma neskutečně nudit. Věřte mi, opravdu tomu tak není. S těmi našimi zlatíčky je zhola nemožné propadnout nudě. Tak dokonale dokáží měnit svoje podoby. Z andílků se během pár vteřin, jako mávnutím kouzelného proutku, promění v ty nejzlobivější čerty. Rozpálí mě doběla, ale v zápětí vztek nenávratně mizí, neboť nemohu uvěřit tomu, jaké nápady se dokáží zrodit v těch malých hlavičkách.

Nezbývá mi nic jiného, než pevně věřit, že platí to, co jsem si jednou přečetla v jakémsi novinovém článku: „Sourozenci, kteří se v dětství hádají, většinou mívají v dospělosti dobrý vztah.“ Kéž by to tak opravdu bylo. Naše děti se sice mají rády, když odvedeme nejstaršího do školky, je prostřední schopen přijít za mnou během dopoledne třeba i desetkrát a sondovat, kdy konečně přivedeme brášku zase domů, nejmladší mu v této bohulibé činnosti zdatně sekunduje, to aby se mi lépe vařilo.

Když je však sestava kompletní a člověk by po všech těch dotazech čekal, že si padnou kolem krku, nastává obrat o sto osmdesát stupňů – hádky a tahání se o hračky, vždyť to dá přece rozum, že v jednu chvíli musí mít všichni tři právě a jen to jedno jediné autíčko, i když pokojík překypuje spoustou dalších. Ano, vyskytují se i okamžiky, kdy si celá skupinka spokojeně hraje, a nutno říci, že s přibývajícími roky je jich stále více a více, dokonce mají tendenci se prodlužovat, ale bohužel nemám pocit, že by těch, kdy to u nás doma tak trochu připomíná rodeo, nějak zásadně ubývalo.

Za jednu z názorných ukázek sourozenecké lásky považuji situaci, která nastala krátce po mém návratu z porodnice s druhorozeným synem. Prvních pár týdnů pro mě bylo neskutečně únavných. Novorozeneček toho v noci příliš nenaspal, po císařském řezu jsem ještě rozhodně nebyla v kondici, která by mi umožňovala fungovat po všech stránkách na sto procent. Naobědvali jsme se, já seděla za stolem v kuchyni a z posledních sil, s očima zpola zavřenýma, kojila benjamínka, do místnosti přišel starší synek, popadl do svých malých ruček odpadkový koš a s velkou námahou ho dotáhl až ke stolu. S úplně vážným výrazem ve tváři pronesl: „Bambam bác.“ Snažil se mi tak taktně naznačit, co si o novém přírůstku do rodiny myslí. Naštěstí zůstalo jen u nápadu, realizace nikdy neproběhla.

Vždy mě dokáží pobavit i nová slůvka, která děti vymyslí. Loni z jara jsme běhali po zahradě a nedočkavě vyhlíželi, kdy konečně vystrčí hlavy upilány (tulipány), syn si na doma oblékal zásadně plácičky (tepláky) a do hraček se vkládaly braničky (baterky). Před pár týdny se do našich neologismů zamotal i děda. Dcerka miluje básničku Vařila myšička. Frázi „tomu dala“ však nahrazuje slovem „tumbalala“. Babička musela zrovna do práce, děda přijel za vnoučaty sám, což je situace poměrně neobvyklá. Beruška okamžitě chytila příležitost za pačesy a začala se chlubit, jak krásně říkanku umí. Dědu nové slovo velmi zaujalo, bál se, aby ho cestou domů náhodou nezapomněl. Chtěl se o něj samozřejmě podělit s babičkou. Každou chvíli si ho proto opakoval, nepřestával ani když vešel do chodby. Babička, navrátivší se z pracovního procesu, ohřívala právě jídlo v kuchyni, když tu se k ní z vedlejší místnosti začalo nést záhadné: „Tumbalala, tumbalala!“ Než zjistila pravou podstatu onoho slova, obávala se o duševní zdraví svého muže, nabyla dojmu, že si snad drmolí nějaké šamanské zaklínadlo.

Občas mě děti dokáží rozveselit i ve chvílích, které nejsou právě z nejšťastnějších. Jsem náruživý chovatel a milovník zvířat. Když mě některý z mých mazlíčků opustí, nesu to velmi těžce. Před pár dny se na cestu za duhový most vydala jedna z morčecích holek. Dožila se sice požehnaného věku, ale i tak mi ukáplo několik slziček. Rozhodli jsme se, že jí uděláme na zahradě malý hrobeček. Vykopala jsem tedy díru přiměřených rozměrů a morče důstojně pohřbila ve stínu vzrostlé jedličky.

Po pár dnech mě čekala setba hrachu, upravila jsem si záhonek a za nadšené asistence dětí vpravovala semínka do půdy. Když bylo dílo dokonáno, potomky zajímalo, za jak dlouho se mohou těšit na sladké kuličky. Povykládala jsem jim o tom, co vše se bude se semínkem dít, jak dlouhou cestu musí urazit, než si konečně budeme moci pochutnat na tom zeleném zázraku. Děti měly spousty dotazů. Pak přišla otázka, která mě doslova odrovnala. Prostřední synek pronesl : „A mámo, kdy konečně vyloste to molče, co jsme ho sázeli?“

Pokaždé, když nastane čas únavy a já se začnu zamotávat do sítí chmurných myšlenek, začnu přemýšlet o tom, jak nedokonalá matka jsem a jak nezvládám vše, co bych zvládat chtěla, vzpomenu si na tyto veselé zážitky. V tu chvíli si uvědomím, že prožívat tyto okamžiky, to je to pravé štěstí, to je ta dokonalost života.

A ten život je moc krátký na to, abychom si ho znepříjemňovali trápením se nad malichernostmi. Hoďme proto nepodstatnosti za hlavu a užívejme si každý jeho neopakovatelný okamžik plnými doušky!

Váš příspěvek
czaky
Závislačka 2597 příspěvků 08.04.19 05:58

Neee, ja to dnes cist nemela… zotavuju se po operaci a smich mozna leci, ale pekelne boli :lol: . Detske vyroky jsou bozi a dedecek mumlajici zarikadlo tumbalala me odrovnal :lol: . Nas syn se zase neustale snazi na cestinu napasovat logiku. Vzdyt prece kdyz jde neco ZAkazat tak to po vzoru zamknou-odemknout musi jit i ODkazat a podobne :mrgreen: .
Jako vzdy skvele cteni, dekuji :kytka:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 08.04.19 06:19

@czaky a já děkuji za pochvalu, :lol: , logika Tvého syna nemá chybu. Mě kdysi pobavilo i logické zdůvodnění jaké i se píše ve slově bída. Když má někdo býdu, tak se musí určitě psát y, protože mu přece nic nezbyde. :lol: přeji brzké zotavení :mavam:

unuděná
Kelišová 6958 příspěvků 08.04.19 06:47

Teda s tim odpadkovym kosem to je hardcore,ale jinak jsem se pobavila :mrgreen: My meli treba slovo otamika (pneumatika) a syn dodnes misto „jestli“ rika „isli“.Pry je to snazsi a melo by se to predelat :mrgreen: A muzu te uklidnit,bude lepe co se tyce sourozeneckych konstelaci ;) Jsem plna optimismu,protoze od doby,co se deti vidi pul hodky rano a pak az navecer (skola,skolka,krouzky),tak se miluji nadevse a. dokonce davaji prednost spolecne hre pred kamarady ;) jak dlouho? :think: :pankac:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 08.04.19 07:59

@unuděná děkuji za uklidnění, kéž by to u nás fungovalo stejně :mrgreen: příjemné pondělí :mavam:

iwa83
Echt Kelišová 7503 příspěvků 08.04.19 08:23

Ja chvili desifrovala slovo „tytyto“. Jake bylo nadseni dcery kdyz jsem KONECNE pochopila ze jsou to kalhoty :)

Taky jsem zvedava co bude casem. Zatim se holky miluji. Maji pul a tri roky.

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 08.04.19 08:41

@iwa83 že jsou tytyto kalhoty, to by pro mě byl tedy pořádný oříšek :mrgreen: ať Vám sourozenecká láska jen a jen vzkvétá :mavam:

Verunecka289
Závislačka 3433 příspěvků 08.04.19 08:50

:lol: to mi připomnělo výrok syna (6 let) vybírala jsem fotky na vyvolání a fotku s mladší ségrou (4 roky), komentoval: "jee tady jsme ještě malý, tady jsme se ještě měli rádi " 8o :lol: na fotce jim bylo cca 3,5 a 1,5 roku :lol:

ElucaK
Kecalka 310 příspěvků 08.04.19 09:23

Deníček moc pobavil :palec:
U nás dlouho frčelo Myšů v mašů, cizí nechápali. Je to myš v mašině a proč by se obtěžovala říkat to celé :lol: a teď nám dcera říká: Chytím tě rybářem.. a nahodí. Myšleno, rybářským prutem. Každý den je něco nového a mě to moc baví :D

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 08.04.19 09:49

@Verunecka289 tak tato hláška nemá chybu :palec: :mavam:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 08.04.19 09:52

@ElucaK přesně tak, to co dokážou děti ve svých hlavičkách někdy vytvořit, to je až k neuvěření, tak hodně podobných perliček :mrgreen: :mavam:

unuděná
Kelišová 6958 příspěvků 08.04.19 10:35

Teď mě napadlo, že dcera (čerstvé 4) minulý týden prohlásila, že je škoda, že nemůžeme mít doma kočičku, protože je táta elektrickej :mrgreen:

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1224 příspěvků 08.04.19 10:43

teda jestli platí, že děti, co se rvou se budou mít v dospělosti o to raději, tak naše se budou zbožňovat tak, že se od sebe ani nehnou :jazyk: dítě do koše a zasazené morče mi dostaly nejvíc teda :mrgreen: já teda ta zkomolená slova bohužel většinou rychle zapomenu, ale nějak mi utkvělo v paměti, jak si kdysi nejstarší ráda hrála, že je kadeřnice, ryla mi hřbebenem ve vlasech a šišlala u toho, že mi je umyje a dá mi na ně růžové žampióny.. pořád jsem si říkala, kde na to asi přišla, že by se vlasy myly houbama, navíc růžovýma.. a nekecám, trvalo mi několik týdnů téhle hry, než mi došlo, že žampióny jsou šampón :mrgreen:

sinapis.alba
Ukecaná baba ;) 1224 příspěvků 08.04.19 10:50

jak tu čtu ta záhadná slova, tak jsem si vzpomněla, jak u nás byly jednou neteře, hrály si na něco na hřišti, mladší v té době byly asi tři a pořád se dožadovala, že chce být ‚Kudelík‘.. trvalo celou věčnost, než jsme vylučovací metodou, hromadou otázek a analýzou televizního programu zjistili, že Kudelík = Kačer Kabrňák… jako jak čekala, že na tohle přijdeme??? :lol:

paandatko
Ukecaná baba ;) 1243 příspěvků 08.04.19 10:58

S tím košem jsem si vzpomněla jak to bylo u nás, než se narodila dcera. Syn měl 3 roky a říkal, že žádné miminko nechce, vyhodime ho do popelnice. :mrgreen: Teď má dcera rok a za nic by ji nevyměnil. :srdce:

Jahudka82
Závislačka 2697 příspěvků 7 inzerátů 08.04.19 11:25

:potlesk: :palec: opet fajn pocteni, jako vzdy:)

Jahudka82
Závislačka 2697 příspěvků 7 inzerátů 08.04.19 11:34

Kdy vyroste zasazeny morce, to je dost dobre:) My takhle pohrbili na chate nekolik krecku, ale nikdy zadnej kreckovnik nastesti nevzesel :lol: Spis jsme se bali, aby nam Ferdy nevyhrabali psi od sousedu - plot tam nebyl… :mrgreen: ;) A muj muz kdyz byl malej, prohlasil, ze samice od kraba je krabice a deti jsou male krabicky:)

Kakika
Neúnavná pisatelka 15265 příspěvků 08.04.19 12:06

Když manžel ležel, dcera (tehdy cca 4-5 let) na něj znenadání skočila. Hned jsem se ohradila, že mohla tatínkovi ublížit a ona reagovala slovy: „neboj mami, táta je očkovaný“ :lol:
Když se narodila, bylo synovi 2 a čtvrt roku. Dlouho se nemohl smířit s tím, že je doma mimino. Několikrát mi ukazoval, aby jsme ji nechal s kočárkem někde u dveří a šli domů sami :lol: Později se měli hrozně rádi, pak se dva roky nenáviděli a teď se mají zase rádi. Uvidíme, co puberta :P

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 08.04.19 13:10

@unuděná :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
@sinapis.alba a to nevíš, že osoby pečující o malé děti by měly mít jasnovidné schopnosti? :mrgreen:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 08.04.19 13:11

@paandatko tak to je krásné, ať jim ta láska vydrží napořád. :mavam:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 08.04.19 13:13

@Jahudka82 jo, já se před mateřskou v práci také dozvěděla například to, že mládě od kravičky je kravaťátko a sameček od pandy padák. :D :mavam:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 08.04.19 13:16

@Kakika :lol: teda očkování proti skákavce? To bych také hned využila, Zlatíčka se po mně velmi ráda plazí, skáčou…ještěže mám kostru co něco vydrží :mrgreen:

Trojlístek
Závislačka 3665 příspěvků 08.04.19 14:42

@Jadala Mně se vždy líbí ty slova, které děti komolí ;) Naše dcera cca 1,5let říká. Tefejk (telefon), kaltota (kalhoty), oki (okurek), miki (mikina), puntaličky (punčocháčky) ;)

Jahudka82
Závislačka 2697 příspěvků 7 inzerátů 08.04.19 16:10

@Jadala :lol: :palec: Taky pěkný:) A uz jste byli u zapisu? Tesim se na veselou historku:) Urcite neco vtipného probehlo i tam :mrgreen:

Jahudka82
Závislačka 2697 příspěvků 7 inzerátů 08.04.19 16:22

@Trojlístek Jojo, tak u nas to byl zase teleson (telefon), Houpik/Loupik (Lumpik - nas pes, a uz mu to zůstalo:)), nasukovat (nafukovat), bunkošáče (puncochace), buňk (žbluňk), no na vsechno si taky nevzpomenu ale z posledni doby nas nejvic odbourala hlaska „tato tak to postavíme spolu, dva experti jsou lepsi nez jeden“ :mrgreen: Fakt clovek obcas jen zasne, kam na to chodi :lol:

Trojlístek
Závislačka 3665 příspěvků 08.04.19 16:41

@Jahudka82 týmová práce :lol:

zuzikka
Ukecaná baba ;) 1294 příspěvků 12 inzerátů 08.04.19 18:39

Parádní! Úplně mi to zvedlo náladu a je mi líp. Díky! :-D A není tu někde náhodou diskuze na téma komolení slovíček? Ta by mě bavila.

Zoui
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 08.04.19 21:24

Jo, ty prcky by clovek nevymenil :) Nas malej (2 a pul) je doslova blazen do vseho elektrickeho, kabelu a zasuvek. Vsude musime mit krytky a krytky zasilikonovane, protoze se je naucil vypacit cimkoliv po ruce. Marne je neustale napominani, ze zasuvka kouse a ze zasuvka ho spapa.. Onehdy jsem mu dala k snidani vanocku, po chvilce jdu zjistit, kam se dite vyparilo, najdu ho v kuchyni u zasuvky, jak se do ni vsi silou snazi narvat vanocku a s nevinnym pohledem se na me obrati se slovy: Zásuvka papá.

PenelopaW
Zasloužilá kecalka 605 příspěvků 4 inzeráty 08.04.19 22:02

Díky za opět milý a vtipný deníček! Zkomolených slov máme od staršího syna mraky a některé v našem slovníku zlidověly (třeba „kakak“ pro nočník nebo „pinkanka“ pro punčochy). Co mi hlava vůbec nebrala bylo označení tramvaje jako „dlé“, přičemž došlo i ke skloňování („pojedeme dlejí“) :-). Jinak reakce na sourozence byly různé, u dcerky mi tříletý syn po pár měsících řekl, ať si ji vrátím zpátky do břicha, a když jsme čekali třetí (už je na světě ;-)) a tatínek chlapečkovi velmi strategicky oznámil, že až se miminko narodí, už nebude spát se mnou, ale sám v pokojíčku, syn se rozhořčil a začal hudrat: „Proč jsem to mimino chtěl? Tak ho vraťte zpátky! Andělu si už necháme, ale…“ :-D

Jahudka82
Závislačka 2697 příspěvků 7 inzerátů 08.04.19 22:09

@Trojlístek Jojo, kam se hrabou Pat a Mat:-) Mimochodem taky u nás dost oblíbená pohádka a věta (název jedné epizody) „Někam to zapadlo“ už se ujala velice stabilně v našem domácím slovníku:-)

@sinapis.alba Tak to mě při čtení tvého příspěvku napadlo hned, ale věřím, že v tu chvíli i zkušená matka tápe, co tím chtěl básník říct - takhle když je to napsané zpětně, vypadá to úplně jasně, ale růžový houbičky bych na hlavě taky mít nemusela teda:-)

Jahudka82
Závislačka 2697 příspěvků 7 inzerátů 08.04.19 22:11

@Zoui Nene:-D Tak to taky nemá chybu, prostě dětská logika:-D Ještěže nekrmil zásuvku kovovou lžící…

finduska
Neúnavná pisatelka 16312 příspěvků 1 inzerát 09.04.19 03:43

To mi připomnělo situaci,kdy staršímu bylo 6let , je velkým milovníkům poutě a atrakcí, samozřejmě nějaký popcorn,langos a podobné zdravé ňamky, při kterých se nám dela mdlo.:-D A tak jako každý rok zahucel pomerny obnos z našich peněženek v kapsach kolotočářů.Jeste ,ze mu davaji penize na pouť příbuzní z celého okolí :-D. Ale i tak se stalo ,na konci této akce, že synatorovi to bylo málo a dožadoval se korunek.Na mou pronesenou vetu o tom,ze uz nemam korunky,reagoval tak,ze me chtěl vlect k bankomatu,vysvětlovala jsem,ze uz nemam penize ani tam , syn se tedy snažil zachránit situaci a šel prosit k ziviteli rodiny,leč i ten zklamal s informací,ze ani on korunky nema.Syn se na nás podíval a se slovy „Nechápu,proč chodit do práce,kdyz nemate korunky..“ se vydal k domovu.:-D

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 09.04.19 05:55

@Jahudka82 zápis nás teprve čeká. Vy už ho máte za sebou?

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 09.04.19 05:56

@zuzikka děkuji

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 09.04.19 06:00

@Zoui asi budoucí elektrikář ????To abys byla pořád ve střehu.

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 09.04.19 06:03

@PenelopaW Tak alespoň že už vzal na milost sestřičku. Hodně štěstí celé rodině.

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 09.04.19 06:06

@finduska Řípská pouť se nezadržitelně blíží, už teď mě jímá hrůza při představě kolik peněz tam zase necháme, ale když ti broučci to tam tak strašně milují.

Jeanny21
Kecalka 321 příspěvků 09.04.19 06:38

Pěkný, fakt jsem se zasmála (zelenej smajlík).
Já prý zas říkala okaka letadlu. Nikdo dlouho nevěděl, co to má být a pak se přišlo na to, že když jsem šla s babičkou na procházku, proletělo letadlo, já jsem na něj ukázala, no a babi byla slepá, hluchá, neviděla nic, tak mi řekla, že to jsou oblaka (jako mraky, babi mluví neustále spisovnou češtinou) a tak vzniklo okaka…
Moje sestřenice se zase často (nejlíp na veřejnosti :D) dožadovala pičice, což byla samozřejmě čepice :D

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 09.04.19 09:55

@Jeanny21 děkuji, pičice je fakt dobrá :palec: :mavam:

ShadowDancer
Kecalka 305 příspěvků 09.04.19 11:23

Já ty tvoje deníčky fakt miluju. To jsem se zasmála takhle, dcera je ještě maličká, ale už se nemůžu dočkat až budu taky zažívat takovýhle legrace. :srdce:

opolka
Povídálka 30 příspěvků 09.04.19 12:07

Asi je to tou zmiňovanou únavou - já si hlášky svých dětí - pokud nenapíšu - nepamatuju. Ale synovce a neteře ano - synovec mi líčil, jak mu holčička ve školce stála v cestě a “…tak jí říkám: uhni! A ona uhnila…” :)

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 09.04.19 12:26

@ShadowDancer mockrát děkuji :oops: no, máš se na co těšit :lol: :mavam:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 09.04.19 12:27

@opolka tak to je dokonalé, chudák uhnilá holčička :mrgreen: :mavam:

Jahudka82
Závislačka 2697 příspěvků 7 inzerátů 09.04.19 19:20

@opolka Bozi! No tak ted sem smichy malem spadla do vany :lol: :potlesk: To mi pripomina momentálně nejoblibenejsi vtip našeho kluka: Dedecku, vylez z te vany, nastydnes a umres! Dedecek vylezl z vany, nastydl a umrel :D :lol: :mrgreen: :mavam: (ne ze by to vymyslel, to je starý, ale hrozne se mu to libi…jinak je ted u nas vsechno husty, drsny…

Ebixa
Ukecaná baba ;) 1559 příspěvků 09.04.19 22:57

Krásný deníček a super komentáře. :lol:
Dcery nej hláška tedy byla že soused má čůrátka (kuřátka) A teď mě dostala, když mi vyprávěla jak těžký to mají děti ve školce :„A teď si mami představ, když si takový malý dítě a musíš do školky a dělat tam co tě třeba nebaví“. :lol:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 12.04.19 11:01

@Ebixa děkuji, to víš, ty učitelky to je hrůza, už nevědí, co by po těch dětech chtěly :mrgreen: :mrgreen: hezký den :mavam:

laducha
Generální žvanilka 22285 příspěvků 13.04.19 17:06

Deníček skvělý :palec:
Starší syn říkal fukntáče (punčocháče), mladší žážila - žížala, zázilko - lízátko, vestabnice - stavebnice a ryby byly habikuky 8o
Jednou se mě ptal, kdy budou na jídlo „kože z ryby“. Po delším uvažování mi došlo, že myslí zavináče :mrgreen:
Dcera zase místo kohouti říkala koko.ti a nadšeně to vykřikovala.

  • Mami, šude šamí koko.ti!


A nedávno se mě ptala, proč má bývalá ruská vlajka na sobě kotvu a hák (srp a kladivo) :mrgreen:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 13.04.19 21:35

@laducha :mrgreen: ko..ti mě fakt dostali :mrgreen: snad nebydlíte v blízkosti chovatelů drůbeže :lol: :mavam:

laducha
Generální žvanilka 22285 příspěvků 13.04.19 21:53

@Jadala Bydlíme naštěstí ve městě, takhle nadšeně vykřikovala u mých rodičů :mrgreen: 8)

solip
Kecalka 489 příspěvků 16.04.19 15:47

:lol: to me pobavilo :D deti dokazi byt vtipne… Muj muz ucil naseho syna (cerstve tri roky) delat zrcatkem prasatka. Par dni nato koukal syn z okna a kdyz vysvitlo slunicko, tak nadsene zvolal: „Maminko, maminko, konecne sviti slunicko! Ja potrebuju zrcatko, abych mohl delat prasecinky“ :mrgreen: :mrgreen:

Jadala
Zasloužilá kecalka 737 příspěvků 16.04.19 18:43

@solip :mrgreen: :mrgreen: dokonalé :mavam:

Vložit nový komentář